[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 21:26

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr mar 05, 2008 12:38 
Awatar użytkownika

Tytuł: "Encyklopedia muzyczna PWM"
część biograficzna, t. 7 - „N-Pa”
Autor: praca zbiorowa - redaktor naczelny Elżbieta Dziębowska
Wydawca: PWM
Rok wydania: 2002
ISBN/ISSN: 83-224-0808
Liczba stron: 392
Strony 56-57 poświęcone Czesławowi Niemenowi.

Siódmy tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” zawiera 524 hasła na litery „n-pa” omawiające działalność osób związanych z muzyką od starożytności po współczesność. Zawiera obszerne hasła m.in. o takich kompozytorach jak Niemen*, Noskowski, Nowowiejski, Offenbach, Osiecka, Paderewski czy Panufnik, autorstwa wybitnych muzykologów polskich. Warto zwrócić uwagę na biogramy twórców XX wieku , niektóre przedstawione po raz pierwszy w polskiej literaturze muzykologicznej(np Cyprian Kamil Norwid - przyp. BR str. 93-94). Encyklopedia przeznaczona jest dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób interesują się muzyką, zarówno dla muzyków profesjonalnych, jak i szerokich rzesz melomanów.[za notą reklamową]
*)Dla Niemena nieścisłość bardzo ważna - dotyczy miejsca urodzin. Podana jest nazwa Wasyliszki Stare, zamiast poprawnej (na co Niemen był szczególnie wyczulony, Stare Wasiliszki.
*)Nieścisła jest informacja o udziale Niemena w filmie "Wesele" A.Wajdy.
*)Także nazwa jego zespołu w latach 1975-1979 - tu podana, jako Idee Fixe.
Kilka innych stwierdzeń też jest ryzykownych:
*)np. zaliczenie "Czy mnie jeszcze pamiętasz" oraz "Klęcząc przed tobą" - do piosenek będących : "połączeniem tradycji włoskiego (?) belcanta" z "tradycją śpiewaczą czarnych wykonawców".
*)Okres trwania Grupy Niemen - tu 1971-1974(?).
*)Dalsze nieścisłości dotyczą lat wydania płyt. Podaje się, że LP "Katharsis" ukazał się w 1975 roku (w innym miejscu, niekonsekwentnie, rok 1977 (?)), natomiast "Idee Fixe w 1977 roku.
Na forum (Temet - "DATOWANIE") ustaliliśmy, że:
13. Katharsis – 09.1976
14. Idee Fixe – 4-7.05.1978 [Poznań, Międzynarodowa Wiosna Estradowa'78].
*)I drobiazg dotyczący tytułu LP "Postscriptum" - pisane razem. W Encyklopedii PWM - mamy zapis rozdzielny "Post scriptum".
*)Rok rozpoczęcia nauki w PŚSM w Gdańsku - tu podano 1958. Powinno być (wg. T.Sklińskiego) - 1959.
*)Koniec współpracy z N-C - tu podano 1965, a przeciez Niemen koncertował i nagrywał z nimi jeszcze w 1966 roku.
Chyba zbyt wiele nieścisłości jak na poważną encyklopedię. Szkoda i niniejszym wniszę o poprawki redakcyjne w kolejnym wydaniu.

Obrazek

(.)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 05, 2008 14:33 
Awatar użytkownika

Tytuł: "Cylinder i adidasy"
Autor: Roman Waschko
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza RSW "Prasa-Książka-Ruch", Poznań
ISBN 83-03-02188-5
Rok wydania: 1988
Liczba stron: 252 + 16 (zdjęcia)
Strony 31, 33, 51, 78, 80-83, 139 poświęcone Czesławowi Niemenowi (wspomniane nazwisko w kontekście zjawisk muzycznych).

Książka jest zbiorem artykułów jakie R. Waschko zamieścił w latach 1975-1984 w pismach "Kulisy", "Dziennik Ludowy", "Forum Rozrywki", "Non Stop", "Szpilki", "Kulisy/Express Wieczorny".
Waschko zmarły 15 listopada 2002 roku, należał do najwybitniejszych działaczy polskiego środowiska muzycznego. Głównie jazzowego. Nie obce mu były jednak problemy lżejszej muzy. Miał duże zasługi w promowaniu Niemena - zwłaszcza w "okresie włoskim".
Pozycja godna polecenia, zwłaszcza dla tych, którzy interesują się szerszym kontekstem "muzyki niepoważnej".

Obrazek

(.)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 05, 2008 15:27 
Awatar użytkownika

Bogdanie,tyle masz książek, pewnie jest tego cała piwnica?! Gdzie zatem węgiel trzymasz i ziemniaki na zimę ? :D

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 05, 2008 15:32 
Awatar użytkownika

Nie ma problemu, bo u nas są pyry, a te trzymam przerobione w płynie. Może wpadniesz? :wink: Sam nie przeczytam tej całej biblioteki. A następne tomy już się piszą.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 05, 2008 15:43 
Awatar użytkownika

OK, przywozę trochę drożdży, może jakiś placek upieczemy. :D

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 05, 2008 16:01 
Awatar użytkownika

Tytuł: "Niech żyje bal"
Autor: Maryla Rodowicz
Wydawca: Dom Wydawniczy Szczepan Szymański sp. z o.o., Warszawa
Rok wydania: 1992
ISBN 83-85606-01-7
Loczba stron: 219 + 14 (zdjęcia)
Wiele stron poświęconych zostało Czesławowi Niemenowi, bliskiemu przyjacielowi Maryli (są nawet spowinowaceni).
Niezwykle barwna opowieść autobiograficzna, tak jak barwne było (i jest) życie bohaterki. Niemen pojawia się w kontekście wspólnych wyjazdów na Światowy Festiwal Studentów w Hawanie w 1978 roku, koncertów w Nowym Jorku w słynnym klubie "Studio 54", w 1986 roku, w ramach New York's Polish Extravaganza, czy San Remo w 1990 roku.

Obrazek

(.)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 08, 2008 22:16 
Awatar użytkownika

Ukazała się nowa książka Marka Gaszyńskiego:

Tytuł: Mocne uderzenie. Czerwono-czarni. Niebiesko-czarni
Autor: Marek Gaszyński
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data: 2008
ISBN: 978-83-7469-692-0
Liczba stron: 272
Obrazek

Zapowiedź ze sklepu internetowego jest zachęcająca:

"Trzysta tysięcy gitar nam gra" i kolorowe zespoły, suknie bombki i wąskie krawaty, twist i rock and roll, sopocki Non Stop i amfiteatr w Opolu - w najnowszej książce Marka Gaszyńskiego ożywa całe muzyczne szaleństwo i intensywność niezapomnianych lat sześćdziesiątych. Mocne uderzenie to opowieść o dwóch najpopularniejszych wówczas zespołach: Czerwono-Czarnych i Niebiesko-Czarnych. To także opowieść o początkach kariery Czesława Niemena i o śpiewających dziewczętach: Karin Stanek, Katarzynie Sobczyk i Helenie Majdaniec. "Malowana lala" i Msza beatowa "Pan przyjacielem moim", estradowy blichtr i odwaga muzycznych poszukiwań, smutek Marleny Dietrich i uśmiech Helen Shapiro, warkoczyki i tapiry - Mocne uderzenie to nie tylko kolejny tom historii polskiej muzyki rozrywkowej, ale i barwny obraz kultury tamtych lat.

Marek Gaszyński (ur. 1939) - dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, m.in. "Nie zadzieraj nosa" (1966), "Jesień idzie przez park" (1970), "Sen o Warszawie" (1966), "Gdzie się podziały tamte prywatki" (1989). Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej. Autor książek: Muzyka, którą lubię (1980), Niemen. Czas jak rzeka (2004), Czerwone Gitary. Nie spoczniemy (2005), Fruwa twoja marynara (2006).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob kwie 19, 2008 11:04 
Awatar użytkownika

Jeszcze jedna nowa książka:

Tytuł: Od skarpetek Tyrmanda do krawata Leppera
Autor: Piotr Szarota
Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne , Kwiecień 2008
ISBN: 978-83-60501-41-2
Liczba stron: 196

Obrazek

Książka, w której ubiór człowieka potraktowany został jako złożony komunikat, którego nie sposób zrozumieć bez odwołań do indywidualnej biografii oraz kontekstu kulturowego i historycznego. Bohaterami książki są ikony powojennej Polski, takie jak Marek Hłasko, Zbigniew Cybulski, Kalina Jędrusik i Czesław Niemen, ale zanalizowane zostały także zjawiska szersze jak moda punkowa czy fenomen moherowych beretów.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 22, 2008 18:42 
Awatar użytkownika

Poezja 9 wrzesień 1982

Wydawca: RSW „Prasa- Książka-Ruch” Wydawnictwo Współczesne, Warszawa
Nr indeksu: 36882
Liczba stron: 112

Strony 11- 22 poświęcone Czesławowi Niemenowi ,w tym:
„Rozmowa z Czesławem Niemenem” /Jan Marx/ o poezji i muzyce
oraz wiersze Niemena: Moje zapatrzenie… , Z listu do M… .
Epitafium ( pamięci Piotra), Postscriptum, Serdeczna muza.

Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 22, 2008 19:05 
Awatar użytkownika

Zbierałem kiedyś numery "Poezji". To jednak nie książka tylko czasopismo.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 22, 2008 22:46 
Awatar użytkownika

Czasopismo, ale wydawane w formie książkowej i trudno jest je zaliczyć do zwykłych gazet. Uważam,że ze względu na zawartość nie należy go pomijać.Decyzję jednak pozostawiam osobom, które redagują Wiki.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lip 19, 2008 15:17 
Awatar użytkownika

O Niemenie można równiez przeczytać w książce:
Janusza Popławskiego-"Byłem Niebiesko-Czarny, czli pół wieku z gitarą"
Wyd.Bernardinum wyd. 2001

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lip 19, 2008 15:28 
Awatar użytkownika

Witaj Anno na forum Niemen Aerolit.
Książka Janusza Poławskiego jest już ujęta na stronach wiki.
Potrzeba trochę czasu, aby się w tym wsztstkim rozeznać, ale wszystko przed Tobą.
Zajrzyj na wykaz książek o Niemenie na głównej stronie wiki.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 18, 2008 19:28 
Awatar użytkownika

Załącznik:
kk.jpg
kk.jpg [ 24.24 KiB | Przeglądany 2391 razy ]

KUCHNIA KRYSZNY
ADRIJA CLASA
1993
Niemen jest autorem przedmowy.

We wstępie do książki kucharskiej zawierającej przepisy na potrawy wegetariańskie nie sposób pominąć idei samego wegetarianizmu. Dlatego też chciałbym podzielić się moimi osobistymi refleksjami na ten właśnie temat.
Uważam, że wegetarianizm jest jedynym rozwiązaniem, przynajmniej dla naszej strefy klimatycznej. Ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ekonomii. Pomyślmy: najpierw wytwarza się pożywienie roślinne, potem przeznacza je na paszę dla zwierząt hodowanych na mięso, mięso z kolei zjadają ludzie. W porównaniu z produkcją żywności wegetariańskiej jest to proces podwójnie kosztowny. Następna sprawa to nasze zdrowie. Wpływ diety mięsnej na rozwój chorób takich jak miażdżyca, nowotwory czy schorzenia serca jest już dzisiaj faktem oczywistym. Ale w społeczeństwie nadal funkcjonuje wiele mitów na temat konieczności jedzenia mięsa. Powszechne jest mniemanie, że człowiek pracujący przede wszystkim fizycznie-i-myślę tu na przykład o górnikach czy hutnikach — nie może zrezygnować z mięsa, gdyż zabrakłoby mu siły. Tymczasem sprawy mają się dokładnie na odwrót. Przyczyną takich poglądów jest siła przyzwyczajenia i tradycja. Mięso jest jak używka. Gdyby każdy mięsożerca zastanowił się nad swoim samopoczuciem fizycznym i psychicznym po kilkukrotnym zjedzeniu mięsa w ciągu dnia, może zrozumiałby, w czym tkwi sedno problemu. Kawałek mięsa zalega w przewodzie pokarmowym do 80 godzin. Wyobraźmy sobie kogoś, kto je mięso na śniadanie, obiad i kolację. Taki człowiek jest nieustannie zatruwany mięsem rozkładającym się w jego przewodzie pokarmowym. Organizm oczywiście broni się przed skutkami zatrucia, ale jego możliwości są ograniczone. Doświadczyłem tego na sobie... Od dziesięciu lat nie jem typowo polskich dań, jak choćby schabowego z kapustą lub ziemniakami, i wychodzi mi to na dobre. Kiedyś, gdy bawiłem się w stolarkę, czy gdy przenosiłem jakieś ciężkie sprzęty, odczuwałem duże zmęczenie. Teraz jest inaczej, po prostu nabrałem sił. Dieta mięsna ma wpływ na psychikę. Ludzie, którzy jedzą mięso, są pełni stresów, agresji, niepokoju... Osobiście nigdy nie byłem agresywnym człowiekiem, ale odkąd przeszedłem na dietę wegetariańską, jestem jeszcze bardziej spokojny. Co więcej, mam to uczucie lekkości... Pracuję nieustannie głową i stwierdzam, że pamięć mam lepszą niż dwadzieścia lat temu. O czymś to świadczy.
l wreszcie problem starzenia się. Wiele osób mówi mi, że się nie zmieniam. Tak oczywiście nie jest, choć na pewno spowolniłem ten nieuchronny proces dzięki diecie bezmięsnej.
Oprócz aspektów zdrowotnych istotna jest strona moralna. Zabijanie zwierząt jest całkowicie sprzeczne z szeroko pojętym humanizmem. Miłość bliźniego kojarzy mi się z miłosierdziem okazywanym każdemu stworzeniu. Co mnie skłoniło do zmiany sposobu odżywiania? Między innymi i te przemyślenia.
Ale żeby zrezygnować z mięsa, trzeba mieć coś lepszego w zamian. Dlatego cenię sobie potrawy indyjskiej kuchni wegetariańskiej. Są wspaniałe. Kuchnia ta stwarza olbrzymie możliwości stosowania przypraw, które nie tłumią smaku warzyw, a raczej go podkreślają. Przepisy zamieszczone w tej książce są proste i umożliwiają uzyskanie bardzo bogatego zestawu smaków. To bogactwo smaków nie jest jednak wyłącznie efektem użytych składników. Wegetarianizm niesie bowiem w sobie pierwiastek Dobra i to cenię w nim najbardziej.

Czesław Niemen czerwiec 1993 roku Warszawa

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 03, 2008 20:02 
Awatar użytkownika

"Tom kultury - przewodnik po wydarzeniach kulturalnych w Polsce i na świecie - lata 60"
Wydawnictwo Vesper (http://www.vesper.pl), 2008

Załącznik:
empik lata60.jpg
empik lata60.jpg [ 133.96 KiB | Przeglądany 2264 razy ]

Książka w serii wydanej z okazji 60-lecia Empiku, obejmującej lata 50,60 i 70 (mają być dalsze części).
Wśród rozdziałów poświęconych najważniejszym wydarzeniom w Polsce jeden dotyczy wykonania "Dziwny jest ten świat" na festiwalu opolskim w 1967. Jak pisze autor "od tego momentu skończył się w PRL bigbit a zaczęła era rocka".
W całym rozdziale autor poświęca :N: -owi wiele ciepłych słów.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.