[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw cze 21, 2018 2:01

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn gru 18, 2017 17:33 
Awatar użytkownika

Właśnie dowiedziałem się,że zmarł Leszek Aleksander Moczulski.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt mar 13, 2018 10:27 
Awatar użytkownika

To pierwsze wpisy w tym wątku w roku 2018 roku. Jak napisał kiedyś patron tego forum- czas nie czeka...

Dziś w Rudzie Pabianickiej k/o Łodzi żegnamy Piotra Janczerskiego (zmarł 6 marca)- piosenkarza i muzyka zespołów No To Co i Bractwo Kurkowe 1791 , a we wczesnych latach kariery śpiewającego konferansjera Niebiesko- Czarnych. Był autorem i wykonawcą wielu przebojów na swojską nutę. W jego muzyce pobrzmiewały motywy ludowe, a śpiewane przez niego teksty często miały wydźwięk patriotyczny. Piosenkę "Zielony mosteczek" nadawało Radio Luxembourg.
Piotr Janczerski ze swoimi zespołami wielokrotnie gościł w USA i w ZSRS. Pod koniec lat 70. koncertował z muzykami zespołu Irjan jako "Bractwo". Ostatni koncert zagrali ponoć we Lwowie. W latach 90. propagował używanie godła i barw narodowych na sposób amerykański, gdzie z ważnymi symbolami obywatele utożsamiają się od wczesnego dzieciństwa. Ostatnie lata życia uprzykrzone przez chorobę spędził w regionie warmińsko-mazurskim.

W dniu 7 marca 2018 po ciężkiej chorobie zmarł Jerzy Milian- kompozytor, wykładowca, aranżer i muzyk- wibrafonista obecny na scenie od czasów jazzu "katakumbowego", kiedy to był członkiem słynnego sekstetu Komedy. W późniejszych latach jako członek PZPR był prominentną postacią życia muzycznego.
Spore wzięcie wśród publiczności miała jego płyta nagrana w trio oraz albumy nagrane z Orkiestrą PRiTV w Katowicach, której przez kilka lat szefował.
W 2017 wydawnictwo GAD Records oprócz kilku płyt z rarytasami wydało jego autobiografię zatytułowaną "Wiem i powiem. Życiorys dobrze brzmiący".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 14, 2018 10:57 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Piosenkę "Zielony mosteczek" nadawało Radio Luxembourg.

Skąd Ty masz takie wiadpmości ? :roll:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 14, 2018 14:51 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Skąd Ty masz takie wiadomości ?

O tym akurat wspomniał mi śp. Stanisław Cejrowski (zmarł w kwietniu 2009r.)- pierwszy menażer zespołu No To Co.

Ale teraz tego rodzaju ciekawostki nie są jakąś wiedzą tajemną. Są przecież książki, są płyty z obszernymi opisami, jest internet...

Niestety- wielu prezenterów radiowych i telewizyjnych wciąż raczy nas nieciekawymi komentarzami, w których np. Niemen zawsze będzie "kontrowersyjny", Bitlesi - "grzeczni i w garniturkach", a polska muzyka rockowa swe początki datuje na lata 80. (tej bzdurze sprzeciwiał się CN w felietonie dla "TR").

Kto teraz wspomni, jak znaczący sukces odnieśli kiedyś Polanie? Czerwono-Czarnych w trakcie premierowego wykonania mszy beatowej pokazywały telewizje z Niemiec, USA i Japonii, a Niebiesko-Czarni najbardziej stylową muzykę grali po odejściu słynnych solistów i to wtedy zaproszono ich do Radia Luxembourg. Piosenki No To Co były znane słuchaczom w NRD, Czechosłowacji i w ZSRS (tam popularnością cieszyła się zwłaszcza "Czerwona Ruta"). Rzecz jasna- nie zawsze wszystko dobrze wychodziło naszym muzykom. Band Janczerskiego, Kaweckiego, Krzemińskiego, Stefanka i Grunwalda nagrał kiedyś swoje przeboje w języku angielskim (płyta "So What"), ale okazało się, że stylizacje ludowe straciły sporo uroku w niedoskonałych językowo wersjach. Ciekawostką dla forumowiczów może być niewymieniony z nazwiska dotąd członek tego zespołu, który wcześniej pomagał na trasach koncertowych Niemenowi. Edward Jugo - bo o niego chodzi- grał w No To Co na instrumentach perkusyjnych (m.in. na płycie "Kolędowe śpiewanki"). Może ktoś jeszcze podzieli się wiadomościami na ten temat..?

Załączniki:
No To Co - kolekcja MZ.jpg
No To Co - kolekcja MZ.jpg [ 112.16 KiB | Przeglądany 387 razy ]

Ostatnio zmieniony czw mar 15, 2018 20:00 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 14, 2018 21:52 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Tadeusz pisze:
Skąd Ty masz takie wiadomości ?

Cytuj:
Ale teraz tego rodzaju ciekawostki nie są jakąś wiedzą tajemną. Są przecież książki, są płyty z obszernymi opisami, jest internet...

Owszem, ale jakoś nigdy bym się nie zainteresował Piotrem Janczerskim, bo specjalnie nie gustowałem w jego "Kwaśniewicach" i póżniejszymi dokonaniami w No To Co.

Znam jedank pewną ciekawostkę o PJ, a to ze względu na jej charakter:
Marek Karewicz w swojej książce BIG BEAT na str. 80 tak pisze o Janczerskim: "Szefem artystycznym No To Co był Piotr Janczerski, zwany śpierwającym konferansjerem. Miał urzędowy dyplom instruktora zespołów ludowych, a może teatrzyków kukiełkowych - już nie pamiętam".

Za to ja z całej ksiażki najbardziej pamietam ten fragment, bo jest wyjątkowo zabawny, a ja lubię cięty i aluzyjny język.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 15, 2018 8:03 
Awatar użytkownika

No To Co to była moja pierwsza muzyczna miłość.Uwielbiałem jako dziecko "Te opolskie dzieuchy".Z biegiem lat mój entuzjazm trochę opadł,ale podejrzewam,że gybym teraz usłyszał w radiu jakiś ich kawałek to nie biegłbym nerwowo do odbiornika,aby zmienić fale.Może i ich piosenki były naiwne,ale miały jakiś swój urok.Ja sam dzieciństwo spędziłem w małym miasteczku/Zwoleń/ i bardzo dobrze czułem te wiejsko-małomiasteczkowe klimaty.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt mar 20, 2018 22:23 
Awatar użytkownika

Przed chwilą w audycji Pawła Brodowskiego usłyszałam, że dziś zmarła Krystyna Tarasiewicz, dziennikarka i podróżniczka, redaktorka kilku poczytnych pism, m.in. "Dookoła Świata", "Po Prostu" i "Radaru", przyjaciółka artystów (również Niemena), autorka książki "Od stalówki do laptopa".

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz.