[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt lis 24, 2020 10:24

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt lis 03, 2020 4:02 
Awatar użytkownika

Wertując wirtualne zasoby JAZZ FORUM natknąłem się na notki (cody) poświęcone osobom ze świata muzyki i filmu, których odejście warto odnotować w tym wątku...

I tak w 2020 odeszli znani na świecie aktorzy, muzycy i kompozytorzy: Kirk Douglas- urodzony jako Issur Demsky (05.02), Bill Withers (30.03), Ennio Morricone (06.07), Peter Green (25.07), Juliette Gréco (23.09), Eddie van Halen (6.10), Sean Connery (31.10) i - wiadomość z ostatniej chwili- Ken Hensley z Uriah Heep (04.11)

A w Polsce (obok Osób wcześniej w tym wątku wspominanych) w roku 2020 zmarli: kompozytor Ryszard Kruza (18.03), Winicjusz Chróst (28.03), aktorka- Marta Stebnicka (05.07), aktor i reżyser- Andrzej Strzelecki (17.07), reżyser filmów dokumentalnych- Lucyna Smolińska (25.05), dziennikarze- Marek Zaradniak (15.08) i Ryszard Wolański (17.09) oraz wieloletni znajomy Czesława- reżyser Krzysztof Rogala (29.10).

W sobotę 07.11 odbędzie się pogrzeb ks.biskupa Józefa Zawitkowskiego, który w 2004 tak pożegnał naszego Artystę napisanym przez siebie wierszem Tęskno mi do ponadwiecznych- Epitafium dla Czesława Niemena :

Żyłem z Wami
cierpiałem
i płakałem z Wami.
Nigdy mi kto szlachetny
nie był obojętny…
Gdy poeci odchodzą
milkną muzy.

Gdy odchodzi
Książę Polskiej Piosenki
chylę czoło
przed majestatem śmierci
i w modlitewnym zamyśleniu
słucham ciszy.
Tak ucho natężam ciekawie,
że słyszałbym Wasiliszki Stare, Lidę, Grodno i błękitny Niemen.

Królu Piosenki!
Zobacz dziś Warszawę,
Popiełuszkowy Żoliborz,
dziewanny złote pod Zamościem
i białe sady Kazimierza.
Msza się dzieje
na Powązkach.
Warszawa
umie dziękować.

Zamyśliły się dziś
i zasłuchały na nowo
Poznańskie Winogrady,
Sopot, Opole, Londyn,
Mediolan, Praha, Chicago
I paryska Olympia (...)

Nie dziw się już, Książę,
że: Dziwny jest ten świat.
Zadziw się Bogiem
żadnym językiem
Niewypowiedzianym.

Teraz już wiesz, że:
...ludzi dobrej woli
jest więcej...
że ten świat nie zginie nigdy
dzięki nim.

Nagnij pochmurną dłoń naszą,
gdy będziemy walczyć miłością.

Kwiaty Ojczyste
kładę Ci przy grobie
i Nowogródzką Panią proszę,
aby Twą duszę utęsknioną
poniosła tam,
gdzie niebieskie są polany
i gdzie błękitny NIEMEN śpiewa.

Wiersz ten został odczytany przez autora w nocy z 2 na 3 lutego 2004 na antenie Radia Maryja, a następnie opublikowany na łamach "Naszego Dziennika" i dwumiesięcznika JAZZ FORUM.

Uważny czytelnik zauważy, że ksiądz- poeta nie mógł się zdecydować, jak tytułować naszego Artystę: księciem, czy królem polskiej piosenki..? Królem polskiej muzyki nazwali Niemena prezenterzy stacji MTV Classic w styczniu 2004. Chyba jednak tak pompatyczny tytuł nie był w tym przypadku adekwatny... Czesław Niemen Wydrzycki raczej nie zachowywał się jak niektórzy światowi idole przybierający książęce przydomki...

Zmarły 29.10. 2020r. ksiądz biskup Józef Zawitkowski pisywał także książki ("... z Panem będę gadał") oraz słowa do religijnych songów.
Jedna z tych pieśni, zatytułowana "Panie, dobry jak chleb", zyskała sporą popularność.

PS Dzień po Zaduszkach otwarto cmentarze dla odwiedzających, więc zapalę świeczkę także pod wielkim krzyżem, gdzie ludzie dają świadectwo pamięci o Tych, których miejsca spoczynku nie można odwiedzić... R. I. P.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 06, 2020 23:25 
Awatar użytkownika

Załącznik:
rsz_20201106_231203.jpg
rsz_20201106_231203.jpg [ 127.99 KiB | Przeglądany 41 razy ]
3 listopada odeszła Irena Krzewińska, mama Małgorzaty Niemen, teściowa Czesława, babcia Natalii i Eleonory, czterokrotna prababcia. W imieniu użytkowników niniejszego forum pragnę złożyć rodzinie najszczersze kondolencje.

Powyżej zamieściłem portret pani Ireny autorstwa Natalii Niemen.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa UTC+1godz.