[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 0:59

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Najbardziej z podanych wersji przypadło mi do gustu wykonanie "Dziwnego.." przez :
Janusza Radka 11%  11%  [ 4 ]
Marka Bałatę 6%  6%  [ 2 ]
Ewelinę Flintę 3%  3%  [ 1 ]
Ich Troje 3%  3%  [ 1 ]
Kasię Kowalską 6%  6%  [ 2 ]
Klaudię Kulawik 11%  11%  [ 4 ]
Irenę Santor 6%  6%  [ 2 ]
Pawła Szymańskiego 9%  9%  [ 3 ]
Weronikę Szypurę 17%  17%  [ 6 ]
Innego wykonawcę ... 29%  29%  [ 10 ]
Liczba głosów : 35
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr kwie 11, 2007 19:45 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Pojawiały się już na forum opinie dotyczące wersji tego utworu zaśpiewanych przez innych artystów.

W związku z 40-leciem płyty "Dziwny jest ten świat" postanowiłem zebrać najciekawsze polskie wersje tego utworu i poprosić Was o komentarze do tych wykonań.

Możecie tu także informować o innych wersjach tego utworu :idea:

Tadeusz Skliński dla Jazz Forum doliczył się 41 wartych uwagi coverowych wersji tej piosenki.
Ja najzupełniej subiektywnie wybrałem dziewięć, które jakoś mocniej zapadły mi w pamięć.

Która z nich przypadła Wam do gustu ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 11, 2007 20:27 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
W związku z 40-leciem płyty "Dziwny jest ten świat" postanowiłem zebrać najciekawsze polskie wersje tego utworu...

Dziwię się tylko, że wersję zespołu Ich Troje zaliczyłeś do tych najciekawszych. :o

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr kwie 11, 2007 20:42 
Awatar użytkownika

Jeżeli chodzi o "Ich Troje", to mam podobne zdanie do Ewy (w ocenie tego zespołu), jednak muzykę każdy ma prawo (i powinien) odbierać bardzo osobiście, jedynie dla siebie, gdyż na tym, jak sądzę, powinna polegać jej percepcja. Z tego też powodu bronię takiego, a nie innego wyboru Markovitza :oops:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr kwie 11, 2007 20:56 
Awatar użytkownika

Zgadzam się, Aktonie, że każdy ma prawo do własnego odbioru muzyki. :)
Nie sądziłam jednak, że ktoś zagłosuje właśnie na tę wersję. :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 11, 2007 21:05 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Dziwię się tylko, że wersję zespołu Ich Troje zaliczyłeś do tych najciekawszych. :o

Domyśliłem się, że i ta wersja ma tu swoich zwolenników, którzy onieśmieleni krytyką chyba po prostu obawiali się wychylić z pozytywną opinią :roll:

Jak dla mnie jest to typowy przykład interpretacji aktorskiej i chyba dobrze, że się tu znalazła .

Natomiast żałuję, że pominąłem kontrowersyjną wersję Janusza Radka, ale tylko trochę, btw to jest jeszcze opcja -Innego Wykonawcy... No i możecie za wersją innego artysty opowiedzieć się przez napisanie postu :idea:

Ostatnie dwie wersje zakwalifikowałem do złotej dziewiątki nie tylko na podstawie własnych doznań muzycznych, ale wziąłem także pod uwagę entuzjastyczną reakcję autora Dyskografii...
Po cichu liczę, że najmniej znane wersje : Weroniki i zupełnie inny "Dziwny.." Pawła znajdą się w audycji 17 IV :)

A teraz już oddaję Wam głos...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 12, 2007 7:17 
Awatar użytkownika

Ich Troje i Dziwny jest ten Świat ! No nie, w walonkach do salonu ! ?

Markovitz napisał:
Domyśliłem się, że i ta wersja ma tu swoich zwolenników, którzy onieśmieleni krytyką chyba po prostu obawiali się wychylić z pozytywną opinią

MA SWOICH ZWOLENNIKÓW ? CO TO ZA ZWOLENNICY, KTÓRZY WSTYDZĄ SIĘ SWOJEGO GUSTU ? A JEŻELI SIĘ WSTYDZĄ, TO DOBRZE WIEDZĄ, ŻE MAJĄ SIĘ CZEGO WSTYDZIC. TA ICH WSTYDLIWOŚC DAJE JEDNAK NADZIEJĘ, ŻE SZYBKO PORZUCĄ ZAINTERESOWANIA TYM "ARTYSTĄ"...

Markovitz napisał:
Jak dla mnie jest to typowy przykład interpretacji aktorskiej i chyba dobrze, że się tu znalazła .

CO?.....

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 12, 2007 16:13 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Markovitz napisał:

CO?.....

:lol: Tadeuszu zrobiles sobie moze zdjecie? Twoje zdziwienie musialo naprawde swietnie wygladac :wink: .

Markovitz chcial byc chyba (subiektywnie-)obiektywny (liberalny?) i nie skreslil nikogo z góry.

Markovitz pisze:
Ja z tego zestawu - najzupełniej subiektywnie - wybrałem tylko dziewięć, które jakoś mocniej zapadły mi w pamięć.

A w pamięc zapadaja nie tylko te najlepsze wykonania.

Ja szczerze mówiac nie slyszalem zbyt wielu innych interpretacji. Ale z tego co slyszalem zadna szczególnie nie przypadla mi do gustu :( .

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 15, 2007 22:18 
Awatar użytkownika

A mnie podobają sie wszystkie wersje, jedne mniej , drugie wiecej, ciekawe są Weroniki Szypury i Piotra Elfimowa,. Obie słuchałem na żywo.
A jeżeli Ktoś podejmuje się wykonać ten niewątpliwie trudny utwór , to musi to być w miarę dobre , inaczej sobie trudno to wyobrazić.
A na koncercie Ich Troje przed laty byłem przez 4 godziny w przepięknym , choć mało znanym Amfiteatrze w Szczecinie , dopiero były prezydent miasta nakazał dreptać do domu. :) :) :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 17, 2007 15:56 
Awatar użytkownika

W związku z 40-leciem płyty "Dziwny jest ten świat" postanowiłem zebrać najciekawsze polskie wersje tego utworu i poprosić Was o komentarze do tych wykonań.

O audycji dowiedziałam się przypadkowo.Tak się składa,że miałam możliwość zapoznania się z kilkoma interpretacjami tego wspaniałego ,niepowtarzalnego pod każdym względem utworu.
Powiem tak.Przypadły mi do ucha te wykonia,które nie były próbami( zresztą daremnymi) udowodnienia,że można to zaśpiewać lepiej od samego Mistrza.Także w mojej ocenie dobrze ,że pan Janusz Radek nie znalazł sie na tej liście.
Balladowa interpretacja Pawła Szymańskiego jest pozbawiona chęci zaprezentowania swoich możliwości i umiejętności.Nie jest też próbą zmierzenia się z utworem.Jest wyrazem hołdu i ukłonu w stronę geniuszu Niemen.Nie ma w niej dramatyzmu ani fałszywych,markowanych emocji.Skłania do postoju,zwolnienia tempa i tym samym sprzyja narodzinom dojrzałej refleksji.
Fantastyczna interpretacja.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 17, 2007 18:20 
Awatar użytkownika

Koko napisała :
Cytuj:
Balladowa interpretacja Pawła Szymańskiego jest pozbawiona chęci zaprezentowania swoich możliwości i umiejętności.
Nie jest też próbą zmierzenia się z utworem.
Jest wyrazem hołdu i ukłonu w stronę geniuszu Niemen. Nie ma w niej dramatyzmu ani fałszywych, markowanych emocji.
Skłania do postoju,zwolnienia tempa i tym samym sprzyja narodzinom dojrzałej refleksji.
Fantastyczna interpretacja.

Minął już prawie miesiąc odkąd usłyszałem wersję Pawła.

Nie od razu przyswoiłem sobie patent Pawła na wykonanie tego utworu. Byłem przyzwyczajony nie tylko do około dziesięciu niemenowskich wersji, ale i do wzorowanych na nich ekspresyjnych wersji innych wykonawców. Tymczasem wersja Pawła jest zupełnie inna. Taka właśnie jak pięknie opisała to Koko ...

To interpretacja standardu , ale nie na pokaz. Wersja bardzo refleksyjna, a przez to bliższa charakterem interpretacji Ireny Santor i Marka Bałaty niż Janusza Radka i Joachima Perlika -naprawdę niezłych wokalistów - którzy jakby chcieli nas upewnić, że istotnie potrafią świetnie śpiewać.
Kiedy słucham teraz tej pieśni, to mam przed oczami raz Czesława przemierzającego estrady z gitarami, przez lata niedocenianego i widzę Pawła klepiącego podobny los.
Jeden pomieszkujący w Żaku, Drugi zaczepiony w teatrze, wierni swojej sztuce...
Dziwny jest ten świat

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 17, 2007 19:15 
Awatar użytkownika

koko pisze:
Przypadły mi do ucha te wykonia,które nie były próbami( zresztą daremnymi) udowodnienia,że można to zaśpiewać lepiej od samego Mistrza.Także w mojej ocenie dobrze ,że pan Janusz Radek nie znalazł sie na tej liście.

Ja nie uważam ,żeby wykonawcy utworu "Dziwny jest ten świat"
chcieli udowodnić ,że są lepsi od Orginału.
Wiadomo,ze jest to niesłychanie trudne i nie
chodzi tu tylko o ten song i o Niemena ,
ale o większość kultowych utworów ,a Niemena w szczególności
ze względu na Jego barwe głosu.
Mnie osobiście interpretacja Pawła nie przypadła do gustu
właśnie za ten balladowy charakter.

Te słowa nie pasuja do monotonnej muzyki.

To jest oczywiście moja subiektywna opinia.

P.S.

A ja właśnie żałuje ,że zabrakło Radka na liście ,
mimo ,że bardziej podoba mi się Kasia Kowalska

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt kwie 17, 2007 19:30 
Awatar użytkownika

Ja też, Bożeno, oddałam swój głos na Kasię Kowalską. :)

Pewnie masz trochę racji, że słowa tego protest-songu nie pasują do takiej spokojnej muzyki.
Dla mnie ta wersja też w pierwszej chwili była szokiem ze względu na jej odmienność. Ale to był pozytywny szok, gdyż właśnie w tej odmienności jest jej cały urok. Podoba mi się, że Paweł zrobił to na swój sposób i że nie silił się na Niemena, tak jak niektórzy inni wokaliści. Wiadomo przecież, że nikt nie zaśpiewa tego tak, jak Niemen.
Dlatego uważam, ze Pawłowi należą się brawa za oryginalność.
No i brawa dla naszego Kolegi, który namówił Pawła do zaśpiewania tego utworu. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 17, 2007 20:14 
Awatar użytkownika

To jest oczywiście moja subiektywna opinia.

To oczywiste,że odbiór podyktowany jest wieloma pobudkami,do których należą zapewne nasze preferencje,gusta, a i może oczekiwania względem artystów.

Wersja Pawła Szymańskiego dla mnie jest jedną z najlepszych.Muszę też przyznać,i to nie tylko z szacunku dla wielkiej artystki,jaką jest pani Irena Santor,że jej recytatorsko-liryczna forma zaprezentowania "Dziwnego świata", podobnie pobudziła mnie do właściwych doznań.Ciekawe warunki wokalne i interpretacyjne przedstawiła sobą Weronika Szypura.Do tego wykonania odnoszę się także z wysokim mianem rewerencji.Na pewno jeszcze nie raz go wysłucham.

Natomiast,uogólniając, forma ekspresji Janusza Radka ,czy Michała Wiśniewskiego poważnie zakłóca moją percepcję i odczucia estetyczne.Jednocześnie pragnę dodać,że wyrażam postawę zrozumienia dla nich samych,jak i zwolenników "Dziwnego Swiata" w ich wykonaniu.

Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 17, 2007 20:28 
Awatar użytkownika

koko pisze:
forma ekspresji Janusza Radka ,czy Michała Wiśniewskiego poważnie zakłóca moją percepcję i odczucia estetyczne.

:D
Radka lubię słuchać,
A Wiśniewskiego to ani słuchać ,ani oglądać nie lubię.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 17, 2007 20:33 
Awatar użytkownika

koko pisze:
forma ekspresji Janusza Radka (...) poważnie zakłóca moją percepcję i odczucia estetyczne.

No tak, forma ekspresji pana Radka jest jak dla mnie trochę zbyt s z e r o k a ;) Myślę, że udałoby się dojrzeć Jego migdałki podczas wykrzykiwania najwyższych dźwięków :) Natomiast inną sprawą jest to, iż to Jego styl i taka technika śpiewu. Podsumowując, zdecydowanie bardziej podobają mi się inni wykonawcy, więc pana Radka nie słucham :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.