[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn gru 11, 2017 21:55

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna

Która z polskich wokalistek jest tą najlepszą ..?
Maryla Rodowicz 19%  19%  [ 5 ]
Halina Frąckowiak 8%  8%  [ 2 ]
Krystyna Prońko 19%  19%  [ 5 ]
Małgorzata Ostrowska 4%  4%  [ 1 ]
Hanna Banaszak 8%  8%  [ 2 ]
Kayah 15%  15%  [ 4 ]
Grażyna Łobaszewska 0%  0%  [ 0 ]
Edyta Bartosiewicz 8%  8%  [ 2 ]
Edyta Górniak 4%  4%  [ 1 ]
Ewa Bem 15%  15%  [ 4 ]
Liczba głosów : 26
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 13:50 
Awatar użytkownika

Tadeuszu, przyznaję Ci rację, że trudno porównywać Rodowicz z Kubasińską. Ja też osobiście w tej ankiecie wymieniłbym np. Górniak na Mirę, ale już wcześniej wymusiłam na Markovitzu jedną wymianę. :wink: Przyznając palmę pierwszeństwa Maryli, kierowałam się zarówno oceną samego głosu, jak i całokształtu repertuaru. Uważam, że Maryla jest najbardziej wszechstronną naszą wokalistką i potrafi zaśpiewać dosłownie wszystko, potrafi stworzyć nastrój, ale i nas rozbawić. Zarzucasz Rodowicz, że jest piosenkarką dla mniej wymagających, mnie też nie wszystko w jej twórczości się podoba, jedne rzeczy były bardziej ambitne, inne mniej, ale zawsze trzymała przyzwoity poziom i co jest godne podziwu, słucha jej już kilka pokoleń Polaków.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 17:03 
Awatar użytkownika

Proszę zobaczyc i posłuchac.
http://youtube.com/watch?v=aGq3JwtCODY

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Obsada ;)
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 17:30 
Awatar użytkownika

Kwestię : dlaczego nie ma wypominanych mi wokalistek, wyjaśniłem w pierwszych postach tego topicu...

Ale skoro to nie wystarczy to zapytam: czy przypominacie sobie wyniki plebiscytu Trójki i Polityki ?

Tam dopiero był misz-masz stylistyczny !

Dzek miał rację : kompletując obsadę do ankiety uwzględniłem opinię Niemena (to chyba zrozumiałe :)), ale też zmuszony byłem dokonać kilku wyborów np. między znakomitą wokalistką a znakomitą artystką, która nie tylko śpiewa, ale też pisze muzykę bądź teksty. I zwykle wybierałem Tą, która jest uważana bardziej wokalistkę właśnie.
Tak się złożyło, że wybrałem piosenkarki, których repertuar może podobać się lub nie, ale wszystkie mają ciekawe głosy, potrafią nimi znakomicie władać i od wielu lat utrzymują aktywność na polu estradowym.

Trudno było uniknąć nieobecności w ankiecie kilku artystek, które miejsce w panteonie polskich piosenkarek mają zagwarantowane - jak legendarna Ewa Demarczyk, Kora, czy niesłychanie twórcza w ostatnich latach Kasia Nosowska. Może kiedyś ktoś rozpisze ankietę o piosenkarkach- legendach albo o autorkach tekstów..?

Nie sposób było pominąć Kayah i Edyty Górniak, które jako jedyne wokalistki (nie-jazzowe) przedarły się poza krajowe podwórko i próbują zaistnieć w Europie. Nie uwzględniłem Basi Trzetrzelewskiej, ale ona działa od lat zagranicą.

Tadeusz pisze:
Albo Rodowicz nie pasuje do większości albo kilka innych wokalistek, bo nie wszystkie, nie pasuje do Rodowicz.

Ale w czym to niby nie pasuje ?

Nie doceniasz dorobku pani Maryli, bo Ona ze swoim przeogromnym repertuarem podoła tak stylistycznie, jak i pod względem warunków głosowych nawet najbardziej wyszukanym kryteriom, którym już niekoniecznie sprostać mogą Jej młodsze koleżanki...

A że nie musisz Jej lubić - to już inna sprawa :?

Dodam tylko, że w kioskach wylądowała już druga część kolekcji piosenek A.Osieckiej w wykonaniu Anny Szałapak i właśnie Maryli Rodowicz...

Oddane przez Was głosy potwierdzają, że Jej brak w tym zestawieniu byłby wielkim błędem. Za mniejsze można winić tylko ograniczenia techniczne, które nie pozwalają umieścić np.dwunastu wokalistek.

edit 21 X

Ostatnio zmieniony ndz paź 21, 2007 17:00 przez Markovitz, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 18:08 
Awatar użytkownika

Markoitz napisał:
Cytuj:
Cytuj:
Tadeusz napisał:
Albo Rodowicz nie pasuje do większości albo kilka innych wokalistek, bo nie wszystkie, nie pasuje do Rodowicz.

Markovitz napisał:
Ale w czym to niby nie pasuje ?

Sam sobie odpowiedziałeś, pisząc:

Cytuj:
Tam dopiero był misz-masz stylistyczny !

Natomiast nie traktuj mojej wypowiedzi jako zarzut lecz jako głos w dyskusji.

(moje)

Ostatnio zmieniony czw paź 18, 2007 18:11 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Naj.. ;)
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 18:11 
Awatar użytkownika

Misz masz -ale przecież nie spowodowany przez obecność p.Maryli - najpopularniejszej polskiej piosenkarki XX wieku !

Nie ma takiej piosenki Kayah, K.Kowalskiej,czy M.Ostrowskiej z którą nie poradziłaby sobie Maryla Rodowicz 8)

Muszę przetrawić propozycję Stacha...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 18:21 
Awatar użytkownika

Głosowałam na Marylę, ale właśnie zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę mam w domu tylko jedną jej płytę. Kupiłam ją w 74r. i zawiera m.in piękną kompozycję Niemena ze słowami Jonasza Kofty. :)

Moja córka przed chwilą pochwaliła mój wybór, twierdząc, że Maryla jest ponadczasowa. 8)

Ostatnio zmieniony czw paź 18, 2007 18:22 przez Ewa, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 18:21 
Awatar użytkownika

Marek napisał:
Cytuj:
...przez obecność p.Maryli - najpopularniejszej polskiej piosenkarki XX wieku !

Tadeusz napisał:

Cytuj:
Ponad to jest jej nadmiar- dosłownie wszędzie !

Rzeczywiście jest popularna, co dowodzi fakt, że jest jak napisałem wyżej.

Mnie jednak ta popularność nie przekonuje i nie zauracza, nie wywołuje we mnie żadnych pozytywnych emocji.
Populany- nie oznacza najlepszy.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Maryla i Kayah
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 18:38 
Awatar użytkownika

Domyślacie się na kogo oddałem swój głos ?

Najlepsza nie oznacza, że to mój ulubiony głos...

Ewa pisze:
Moja córka przed chwilą pochwaliła mój wybór, twierdząc, że Maryla jest ponadczasowa.

..i widać to wielopokoleniowe uznanie na koncertach i w kolejkach po płyty.

Nie lubić Tadeuszu - to drobiazg, ale nie doceniać klasy wokalnej- prawie grzech.

Ja mam podobny problem z panią Kasią Szczot. Nie rozumiem, a co za tym idzie trudno mi lubić teksty tej autorki.

Na szczęście znakomicie śpiewa je Kayah, więc nie miałem rozterek, że ta wokalistka musi tu być 8)

A co myślicie o tym, że zastąpiłbym wokalistkę z innej bajki - H.Banaszak na Korę .. ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 19:31 
Awatar użytkownika

Markowitz napisał:

Cytuj:
Nie lubić Tadeuszu - to drobiazg, ale nie doceniać klasy wokalnej- prawie grzech.

Nie czytasz uważnie moich postów:

Cytuj:
Rodowicz reprezentuje całkiem dobry poziom wokalny ale jest piosenkarką dla mniej wymagających. Moje wymagania są całkiem inne. Oczekuję od wokalisty takiego klimatu, który pozwoli mi na delektowanie się...

Jak widzisz Marku, staram się nie grzeszyć :wink:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 20:29 
Awatar użytkownika

Niemen w przekroju całej drogi artystycznej też miał propozycje dla mas i dla melomanów.

Tadeusz pisze:
Rodowicz reprezentuje całkiem dobry poziom wokalny ale jest piosenkarką dla mniej wymagających.

Z tak ogólnymi opiniami trudno mi polemizować, bo o którą Rodowicz Ci chodzi ?

"Maryla biesiadna" - być może, ale to było kilkanaście lat temu !

Jej ostatni album (m.in. z tekstami K.Nosowskiej) na pewno nie jest propozycją dla "mniej wymagających". Również wspomniana tu płyta "Rok" zawiera bardzo urozmaicony repertuar i dla mnie jest to bardzo udana płyta tej wokalistki.

Dzek pisze:
parę miesięcy temu słyszałem w radiu koncert K.Prońko, na którym śpiewała ona standardy polskiej muzyki rozrywkowej m.in. Niemena i Dżambli

Byłem na takim koncercie w sierpniu transmitowanym przez radio Olsztyn.

Pani Prońko wykonała wtedy Przyjdź w taką noc i kawałek Dżambli (bodaj Księżniczka) i jeszcze kilka standardów.
No i wyczekany przez publiczność "Deszcz w Cisnej" :D

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw paź 18, 2007 21:16 
Awatar użytkownika

Z ciekawości zajrzałam dziś na oficjalną stronę Maryli Rodowicz i znalazłam tam wspomniany przeze mnie utwór "Kiedy się dziwić przestanę"w nowej wersji i innej aranżacji, niż na płycie "Rok". Zostało to nagrane na płycie okolicznościowej dla Fanów (''Sowia Wola") w 2003r.. Na tej samej płycie (wydanej tylko w 35 egzemplarzach) Maryla śpiewa też m.in."Płaczmy razem wrogu mój".
Widziałam tam jeszcze kilka podobnych okolicznościowych CD. Na płycie wydanej w 2005r. możemy uslyszeć "Malaguenę" z polskim tekstem.
Bardzo fajna inicjatywa - takie płytki dla fanów z unikalnymi nagraniami. Jeśli ktoś chce, to może ich posłuchać na stronie http://www.marylarodowicz.pl.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt paź 19, 2007 9:21 
Awatar użytkownika

Za głosem Ewy odwiedziłem stronę Rodowicz. I co? I nie zmieniłem zdania.

Markovitz napisał:

Cytuj:
Z tak ogólnymi opiniami trudno mi polemizować, bo o którą Rodowicz Ci chodzi ?

O każdą, i o biesiadną, i o (nie)biesiadnną.

Markovitz napisał:

Cytuj:
Niemen w przekroju całej drogi artystycznej też miał propozycje dla mas i dla melomanów.

Zgoda, ale Niemen się rozwijał. Po "przebojowym" okresie poszedł do przodu w tempie wręcz kosmicznym a Rodowicz małymi kroczkami, a od dłuższego czasu drepce w miejscu, udając tryumfalny marsz....

Wcześniej napisałem:

Cytuj:
Ponad to jest jej nadmiar- dosłownie wszędzie !

Sam Niemen jej mówił : "Mańka , czy nie przesadzas z tym śpiewaniem, już się chyba dosyć naśpiewałaś" ?

Jej nadmiar powoduje, że wyciszm radio lub telewizor kiedy ją słyszę.
A mówią, że nie ma upiorów. :lol:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt paź 19, 2007 12:09 
Awatar użytkownika

Nie każdy musi "kosmicznie"iść do przodu,jak to raczył nazwac Tadeusz.Czy fani Niemena tego chcą czy np piosenki Ewy Demarczyk czy też piosenki z Kabaretu Starszych Panów,mimo,ze pozornie są dość proste,to jednak zaliczane są do największych osiągnięć naszej muzyki rozrywkowej.Rodowicz tworzy solidne piosenki,może nie jakieś arcydzieła,ale sam fakt ,ze przetrwała 40 lat jest już wielkim sukcesem.Co by też o niej nie mówic to nigdy nie schodzi ona poniżej pewnego poziomu.Dba o dobrych tekściarzy,o dobrych kompozytorów.Z drugiej strony musze napisac szczerze,iz nie mam jej zadnej plyty i chyba nie zanosi się abym kiedykolwiek takową mial.Byłem też w ubiełym roku na jej plenerowym koncercie i poza wielkim halasem niewiele z niego zapamiętałem.Za dużo tam było formy a trochę za mało tresci.Niemniej powtarzam jeszcze raz.Doceniam ją za profesjonalizm.No i za długowieczność.Nagrała pewnie z 500 piosenek/strzelam teraz bo nie wiem ile tego było/,z których pewnie z 50 to były przeboje a drugie 50 to rzeczy znane.Jesli porówna to się z innymi artystami to dorobek ten wygląda rzeczywiscie imponująco.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt paź 19, 2007 12:26 
Awatar użytkownika

dzek napisał:
Cytuj:
Z drugiej strony musze napisac szczerze,iz nie mam jej zadnej plyty i chyba nie zanosi się abym kiedykolwiek takową mial.Byłem też w ubiełym roku na jej plenerowym koncercie i poza wielkim halasem niewiele z niego zapamiętałem.Za dużo tam było formy a trochę za mało tresci.Niemniej powtarzam jeszcze raz.Doceniam ją za profesjonalizm.No i za długowieczność

Dokładnie tak samo i ja mówię o Rodowicz: nie mam i nie bedę miał jej żadnej płyty, cenię ją za długowieczność, cenię ją za dobre rzemiosło(*) - i tylko rzemisło, bo nie jest to artyzm, i dotyczy to okresu biesiadnegi i (nie?)biesiadnego. Prawdą jest też to, co pisze dzek, że za dużo tam zgiełku, mało tresci a za to dużo formy.

(*) nazywanie każdego, kto publicznie śpiewa lub recytuje wiersze , artstą jest nieporozumieniem i nadużyciem pojęcia artyzm

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt paź 19, 2007 14:53 
Awatar użytkownika

Tadeuszu, nikt Cię nie zmusza do kupowania płyt Maryli, ale musisz przyznać, że nie ma w Polsce drugiej wykonawczyni, która miałaby na swoim koncie tyle przebojów. A czy to artyzm czy tylko rzemiosło to sprawa bardzo dyskusyjna. W każdym razie piosenki Maryli mają wszystko, co potrzebne jest dobrej piosence: dobre teksty (Osieckiej, Kofty, Czapińskiej...), dobrą muzykę (Gartner, Mikuły, Krajewskiego...) + dobry wokal. Czego jeszcze więcej byś chciał, żebyś docenił te piosenki? :wink:

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.