[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob gru 15, 2018 6:11

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob sie 25, 2007 16:26 
Awatar użytkownika

Na Białoruś wybrałem się z dwóch powodów- obydwóch sentymentalnych. Stamtąd pochodzi moja Matka i stamtąd pochodzi Czesław Niemen. Od dawna zamierzałem odwiedzić Stare Wasiliszki i, położone ok. 150 km na północny wschód od nich, Zawidzinięta – rodzinną wieś mojej Matki, w której nigdy wcześniej nie byłem.

Wiedziony tym zamiarem, 11-tego sierpnia stanąłem u stóp granicy polsko-białoruskiej w Brześciu i po krótkiej odprawie, dokonanej przez polskie służby graniczne, stanąłem przed groźnym obliczem pograniczników białoruskich. O ile Białorusini są życzliwi i ciekawi kontaktów z obcymi przybyszami to „osoby oficjalne” – celnicy, pogranicznicy- są nieprzyjemne, i to nie tylko dla cudzoziemców, ale i dla swoich obywateli również.
Długa, drobiazgowa, kuriozalna odprawa – codziennie urządzana podróżnym przez posłańców Łukaszenki- oraz stosy bezsensownych formularzy do wypełnienia, arogancja i złośliwość „osób oficjalnych”, błyskawicznie ostudziły mój zapał do dalszej podróży ( jakże inaczej odbywa się odprawa graniczna na granicy litewsko-polskiej )
Jednak sentymentalny cel mojej wyprawy szybko pozwolił zapomnieć o tej koszmarnej procedurze i po chwili z entuzjazmem przycisnąłem pedał gazu - już na białoruskiej ziemi.
Nie wiedziałem jednak, że na Białorusi obowiązującą walutą jest dolar, bo po kilku kilometrach, na bramce, zarządzano ode mnie opłaty w dolarach za przejazd autostradą. Mimo to mój entuzjazm nadal nie gasł. Zapłaciłem - i do Wasiliszek!

Im bliżej było do Wasiliszek, tym częściej moja żona zaglądała mi w oczy, spodziewając się w nich łezki wzruszenia. Zawiodłem ją! Oczy miałem suche, choć przyznam, że chwilami czułbym się lepiej w ciemnych okularach, bo gwarancji, że oczy nie zajdą mi wilgocią dać nie mogłem. Po każdym przebytym kilometrze ciśnienie mojej krwi wzrastało, aż osiągnęło wartość wystarczającą do zgonu -kiedy to zobaczyłem drogowskaz: Wasiliszki 10 km

Wjeżdżając do wioski intuicyjnie spojrzałem w lewo, z tej właśnie strony spodziewając się domu Niemena. Nie pomyliłem się! Stoi on na początku wsi po lewej stronie. Do dzisiaj wisi na nim wieniec, a u progu drzwi stoją wypalone znicze żałobne.
Wracający właśnie z kościoła mieszkańcy Starych Wasiliszek pozdrawiali nas z życzliwym uśmiechem, widząc jak fotografujemy ze wszystkich stron ten, od dawna opuszczony, dom.
Obeszliśmy go dookoła kilka razy, zrobiliśmy mnóstwo fotografii, aż w końcu zaczęliśmy się rozglądać za kimś, z kim można by porozmawiać o Niemenie z tamtych lat
Pani Weronika (jak się później okazało, przyjaciółka siostry Czesława Niemena- Pani Jadwigi), mieszkająca naprzeciwko domu Niemena, zaprosiła nas na herbatę i bardzo serdecznie ugościła. Ta „herbatka” przerodziła się w długą i bardzo ciekawą rozmowę o Niemenie z tamtych lat i o polskości na tamtych terenach. Z opowieści Pani Weronika wynika jednoznacznie, że młody Czesio – jak mawia o Nim Pani Weronika – był bardzo wrażliwym i muzykalnym chłopcem. Nie sprawiał też rodzicom większych kłopotów wychowawczych.
Nasza Gospodyni, podobnie jak wszyscy starsi mieszkańcy wsi, doskonale pamięta wyjazd rodziny Wydrzyckich i łzy w swoich oczach. Wiedziała bowiem, że rozstają się na długie lata, a może i na zawsze. Dobrze, że korespondujemy z Jadwigą-mówi Pani Weronika i łzy staja jej w oczach, za przyjaciółką i za Polską. Pani Weronika bardzo by chciała aby Wasiliszki znowu znalazły się w granicach Polski i ma żal do historii.
My ofiarowaliśmy Pani Weronice dwie płyty Niemena: „Dziwny jest ten Świat” i „Czy mnie jeszcze pamiętasz”. Myślę, że sprawiliśmy Jej tym radość. Oczywiście nie obyło się bez wspólnych zdjęć. Obiecaliśmy pani Weronice, że prześlemy te zdjęcia ( podwójne) pani Jadwidze i poprosimy Ją aby przesłała po jednym do Wasiliszek. Polubiliśmy Panią Weronikę. Ona nas chyba też, a moją żonę – na pewno.
Zwiedziliśmy też kościół w Starych Wasiliszkach. Zrobił on na nas duże wrażenie swoją polskością i swoimi rozmiarami, niewspółmiernymi do wielkości wsi.

Odnalazłem też kamień dzieciństwa Niemena , ten na którym sfotografował się w 1979 roku, będąc w Wasiliszkach ( fotografia w książeczce dołączonej do drugiego boxu)
Niestety, kamień ten jest całkowicie zarośnięty krzakami i zapaskudzony śmieciami, więc nie mogłem zrobić sobie na nim podobnej fotografii. Na szczęście ok. piętnastu metrów obok leży inny kamień, mniejszy nieco, ale do podobnej fotografii nadający się. I tak oto mam fotografię prawie identyczną jak w książeczce ( poza niemal identyczna -celowo studiowana przed wyjazdem)

Cały wyjazd do Wasiliszek udokumentowany jest setką zdjęć.

(moje)

Ostatnio zmieniony pt wrz 07, 2007 15:22 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 7 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob sie 25, 2007 17:18 
Awatar użytkownika

Tadeuszu, dzięki za ciekawą relację. :)
Cieszę się, że zdecydowałeś się zamieścić ją na forum.
Czekam na obiecane zdjęcia. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: 700...
PostZamieszczono: sob sie 25, 2007 17:45 
Awatar użytkownika

I ja dziękuję za relację, Tadeuszu.
Przy okazji przypominam moją:
http://www.venco.com.pl/~dsier/Niemen/f ... .php?t=579
Miło mi Ciebie znowu "widzieć" :wink: i już ...gratuluję Ci ...700 postów.
Ha,ha...musisz na-pisać.!:wink:
Po-zdrowie-nia

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 25, 2007 18:21 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Na Białoruś wybrałem się z dwóch powodów- obydwóch sentymentalnych. Stamtąd pochodzi moja Matka i stamtąd pochodzi Czesław Niemen. Od dawna zamierzałem odwiedzić Stare Wasiliszki i, położone ok. 150 km na północny wschód od nich, Zawidzinięta – rodzinną wieś mojej Matki, w której nigdy wcześniej nie byłem.

Pani Weronika (jak się później okazało, przyjaciółka siostry Czesława Niemena- Pani Jadwigi), mieszkająca naprzeciwko domu Niemena, zaprosiła nas na herbatę i bardzo serdecznie ugościła. Ta „herbatka” przerodziła się w długą i bardzo ciekawą rozmowę o Niemenie z tamtych lat i o polskości na tamtych terenach. Z opowieści Pani Weronika wynika jednoznacznie, że młody Czesio – jak mawia o Nim Pani Weronika – był bardzo wrażliwym i muzykalnym chłopcem. Nie sprawiał też rodzicom większych kłopotów wychowawczych.

Cały wyjazd do Wasiliszek udokumentowany jest setką zdjęć.

Witaj Tadeuszu. My tu gadu, gadu...
A ty... pięknie i pożytecznie spędzasz urlop.
Odnawiasz kontakty, prowadzisz nocne rodaków rozmowy, wspominasz...
I dokumentujesz.
Może jakaś mała galeria zdjęć na Forum?
Witam i przyłączam się do Piotra - 700 postów - nie w kij dmuchał.
Gratuluję i czekam na kolejne.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob sie 25, 2007 20:22 
Awatar użytkownika

Tadeuszu
Ja również dziekuję Ci za relację z Wasiliszek.
Mam nadzieję, że to nie koniec Twojej opowieści i że
ciąg dalszy nastąpi.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz gru 16, 2007 14:09 
Awatar użytkownika

http://wroclaw.naszemiasto.pl/polacy_na ... 39149.html

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 16, 2007 15:22 
Awatar użytkownika

Mała uwaga: artykuł, do którego link podał Tadeusz, jest sprzed kilku lat.

Obecnie żadna zbiórka na dom Niemena nie jest prowadzona, co nie znaczy, że nic się nie dzieje. Mógłby o tym coś powiedzieć emisariusz Robak 8) , ale że ceni konkret - to mówić jeszcze nie chce.

Natomiast E.Szpakowski (o którym mowa w artykule z portalu Nasze Miasto) tej jesieni odwiedził Stare Wasiliszki po raz kolejny i efekt tej wizyty będzie można zobaczyć w filmie...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz gru 16, 2007 18:45 
Awatar użytkownika

Chciałbym jechać na Białoruś. Właśnie tam, do Starych Wasiliszek. Czy ktoś z Was się wybiera w przyszłym roku? Najlepiej w czasie wakacji letnich? ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 13, 2008 14:30 
Awatar użytkownika

To dwie z wielu fotografii z podróży śladami Niemena

Załączniki:
Komentarz: Pani Weronika opowiedzała nam bardzo dużo ciekawych historii i anegdot z zycia młodego Czesława Wydrzyckiego
Wasiliszki 026.jpg
Wasiliszki 026.jpg [ 176 KiB | Przeglądany 7862 razy ]
Komentarz: Przed domem Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach
Wasiliszki 015.jpg
Wasiliszki 015.jpg [ 167.63 KiB | Przeglądany 7897 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sty 14, 2008 13:02 
Awatar użytkownika

Polskość w okolicach Starych Wasiliszek widać na każdym kroku. Większość miejscowej ludności mówi po polsku, w kościołach msze odbywają się w języku polskim. Wielu mieszkańców, z którymi rozmawiałem, ma kogoś z rodziny w Polsce. Wydawana jest też na Białorusi prasa w języku polskim.

Załączniki:
Komentarz: Kapliczka z tablicą pamiątkową.
Tablica na fotografii poniżej

Wasiliszki 007.jpg
Wasiliszki 007.jpg [ 82.32 KiB | Przeglądany 4698 razy ]
Komentarz: Ślady polskości na terenie obecnej Białorusi - w Starych Wasiliszkach.
Wasiliszki 006.jpg
Wasiliszki 006.jpg [ 105.04 KiB | Przeglądany 4707 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sty 16, 2008 11:24 
Awatar użytkownika

Śladami Niemena

Załączniki:
Komentarz: Odnalazłem też kamień dzieciństwa Niemena , ten na którym sfotografował się w 1979 roku, będąc w Wasiliszkach ( fotografia w książeczce dołączonej do drugiego boxu)
Niestety, kamień ten jest całkowicie zarośnięty krzakami i zapaskudzony śmieciami, więc nie mogłem zrobić sobie na nim podobnej fotografii. Na szczęście ok. piętnastu metrów obok leży inny kamień, mniejszy nieco, ale do podobnej fotografii nadający się. I tak oto mam fotografię prawie identyczną jak w książeczce ( poza niemal identyczna -celowo studiowana przed wyjazdem)

BIAŁORUŚ 071.jpg
BIAŁORUŚ 071.jpg [ 81.74 KiB | Przeglądany 4544 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sty 16, 2008 11:41 
Awatar użytkownika

Rowerem po okolicy.

Załączniki:
Komentarz: Rower jest nieodłącznym sprzętem turystycznym, jaki zawsze zabieram ze sobą na dachu samochodu. Dzięki niemu mogłem dokładnie poznać wszystkie zakamarki wokół Starych Wasiliszek.
BIAŁORUŚ 072.jpg
BIAŁORUŚ 072.jpg [ 75.28 KiB | Przeglądany 4519 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 17, 2008 12:48 
Awatar użytkownika

Jak ma się orientować turysta z Zachodu, który z cyrylicą jest tak samo obeznay, jak my z alfabetem arabskim ? Kiedyś stał tam prawdopodobnie drogowskaz opisany w języku polskim.

Załączniki:
Komentarz: Widok takiego drogowskazu podnosi cisnienie krwi do wartości krytycznej każdemu fanowi Niemena .
BIAŁORUŚ 024.jpg
BIAŁORUŚ 024.jpg [ 72.18 KiB | Przeglądany 4395 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sty 18, 2008 13:07 
Awatar użytkownika

Tam też warto zajrzeć.

http://niemen.aerolit.pl/wiki/Stare_Wasiliszki

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 26, 2009 17:05 
Awatar użytkownika

Tadeusz niedawno znów odwiedził Wasiliszki. Mówi, że nie ma już tego kamienia, na którym fotografował się Niemen, ani tego, na którym on zrobił sobie zdjęcie w 2007r. Teraz jest tam pole uprawne.
Tadeusz przywiózł z podróży wycinek z prasy białoruskiej (napisany w języku rosyjskim). Artykuł ten ukazał się z okazji 70.rocznicy urodzin Niemena.

Załącznik:
Białoruś 161.jpg
Białoruś 161.jpg [ 94.67 KiB | Przeglądany 3612 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.