[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt gru 11, 2018 23:09

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt sie 28, 2009 14:26 
Awatar użytkownika

Tłumaczenie zamieszczonego w poprzednim poście artykułu z białoruskiej prasy:
Cytuj:
Pod znakiem Gwiazdy

Szesnastego lutego Czesław Niemen - muzyk i jazzman urodzony na grodzieńszczyźnie- ukończyłby 70 lat. Datę tę odnotowano w Grodnie.

W dn. 14 lutego w grodzieńskim muzeum im M. Bogdanowicza otworzono z inicjatywy Generalnego Konsulatu Polski w Grodnie wystawę fotografii i malarstwa poświęconą temu znanemu muzykowi.
W tymże dniu w teatrze lalek zaprezentowano plakaty poświęcone polskiemu jazzowi. Odbył się tam też koncert ku czci pamięci muzyka. Zorganizowały go ośrodki kulturalne grodzieńszczyzny we współpracy z Uniwersytetem im. Jana Kupały.
W koncercie wystąpił zespól jazzowy „Kaprys” z wydziału muzycznego Grodzieńskiego Uniwersytetu oraz soliści Białoruskiej Orkiestry Narodowej: Władimir Tkaczenko i Rusłan Muswidac, oraz ceniony krytyk muzyczny Dmitrij Pobierezkij.
Czesław Wydrzycki ( takie jest jego prawdziwe nazwisko) mieszkał na grodzieńszczyźnie 20 lat, po czym wyjechał do Polski kształcić się muzycznie. Tam założył zespól muzyczny, z którym koncertował po całej Europie.
Jego pseudonim był rozpoznawalny we wszystkich krajach Europy.
Artysta zmarł w 2004 roku.

Helena Stasjukiewicz

Tłumaczenie Tadeusz Wójcik

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 07, 2010 14:29 
Awatar użytkownika

W tym kościele Czesław Wydrzycki przyjął chrzest.
Miałem duże szczęście, bo proboszcz otworzył kościół specjalnie dla byłej mieszkanki Wasiliszek, która obecnie mieszaka na południu Włoch.
Skorzystałem więc i ja z tej okazji i wraz z moją daleką kuzynką z Grodna ( jej dziadek i moja babcia byli rodzeństwem) z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści owej Pani z "Włoch-Wasiliszek" - jej wspomnień z przeszłości i opowiadań o teraźniejszości. Porozumiewaliśmy się po polsku - ja prawidłową polszczyzną, a moja kuzynka i ta Pani łamaną. Bywało, że brakowało im polskich słów i wówczas język rosyjski i białoruski stawał się przydatny.
W czasie tej wizyty odwiedziłem rzecz jasna Panią Weronikę. Bardzo cieszyliśmy się z powtórnego spotkania.

PS. Muszę tutaj dodać, że podczas mojej pierwszej wizyty na Białorusi w 2007 roku - o której wspominam na pocztu topicu - odnalazłem rodzinę, która w 1945 roku nie zdołała uciec przed sowietami ( uciekł tylko mój dziadek z rodziną) i tak to kontakt urwał się na ponad pięćdziesiąt lat. Dopiero mnie udało się powrócić do korzeni.
Z radością zauważam, że wraz z kuzynką mamy coś wspólnego przekazanego genami. Jej mąż ( też Polak) powtarzał to kilka razy.

Załączniki:
Komentarz: Czyż zakola Niemna nie są przepiękne ?
( fot. Tadeusz Wójcik, sierpień 2009)

Białoruś 089.jpg
Białoruś 089.jpg [ 62.79 KiB | Przeglądany 1135 razy ]
Komentarz: Wnętrze kościoła w Starych Wasiliszkach. ( fot. Tadeusz Wójcik, sierpień 2009)
Białoruś 092.jpg
Białoruś 092.jpg [ 91.1 KiB | Przeglądany 1154 razy ]

(moje)

Ostatnio zmieniony śr wrz 08, 2010 13:45 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 3 razy
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 08, 2010 13:16 
Awatar użytkownika

Polskość na Białorusi trwa. Nie da się bowiem w ciągu jednego pokolenia wymazać pamięci narodowej.
Jest w Grodnie z pietyzmem zachowany dom Elizy Orzeszkowej, będzie też taki w Starych Wasiliszkach dom Czesława Niemna. To tylko kwestia czasu...Mam już pewne poważne sygnały, i to nie z Polski....

Załączniki:
Komentarz: Grodno.Tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie domu Elizy Orzeszkowej.(Fot. Tadeusz Wójcik, sierpień 2009)
Białoruś 035.jpg
Białoruś 035.jpg [ 83.49 KiB | Przeglądany 1086 razy ]
Komentarz: Grodno.Dom, w którym umarła Eliza Orzeszkowa.
Leżąc na łożu śmierci z trudem znosiła stukot końskich kopyt o brukowaną ulicę. Aby ulżyć jej cierpieniu, wyłożono całą ulicę słomą, co znacznie zmniejszyło hałas i jednocześnie cierpienia pisarki... Opowiedziała mi o tym przewodniczka, wynajęta przez moją kuzynkę specjalnie dla mnie...
( Fot. Tadeusz Wójcik, sierpień 2009)

Białoruś 034.jpg
Białoruś 034.jpg [ 94.71 KiB | Przeglądany 1086 razy ]

(moje)

Ostatnio zmieniony śr wrz 08, 2010 18:14 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 3 razy
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 08, 2010 15:10 
Awatar użytkownika

Zakładając ten temat przekonany byłem, że będzie się on cieszył dużą popularnością, i że nie opędzę się od pytań o ziemię naszego Idola: - jak pachnie, czy rozbrzmiewa muzyką maków wśród łąk, czy pamiętają Go mieszkańcy i jak Go pamiętają; czy wszyscy mieszkańcy Wasiliszek są świadomi kto się w tej wsi urodził; czy mieszkańcy Wasiliszek są dumni z Czesława; czy jego muzyka jest wśród nich; jakiej muzyki słuchają mieszkańcy Białorusi….? Niestety, nikt z forumowiczów nie zadał żadnego z tych pytań, a na wiele z nich jestem w stanie udzielić odpowiedzi. Ba, nikt nie był specjalnie zainteresowany tym tematem. Świadczy o tym ilość wejść. Natomiast inne - moim zdaniem zupełnie błahe sprawy, np. tematy polityczne lub sprawy wiary w Boga, które celowo poruszałem dla satysfakcjonującej mnie prowokacji - spotykały się z dużym zainteresowaniem. Wywołały one nawet burzliwe reakcje- wśród młodych i „starszyzny”, jak określa to Domin -w postaci pedagogicznej połajanki mojej osoby, mojego zachowania i mojego specyficznego poczucia humoru – wisielczego, czarnego, ironicznego i abstrakcyjnego. Nawet nowicjusze wykazali się szczególnie wylewną szczerością wobec moich "niedociągnięć".
Zgoda- mogło to się nie podobać, ale miejsce urodzin naszego Idola i bezpośrednia opowieść naocznego świadka o tym miejscu powinna wzbudzać wśród fanów zainteresowanie...
Oprócz kilku „listów pochwalnych”, zamieszczonych po mojej pierwszej relacji, nie było większego zainteresowania.
Wolimy tu mówić o "trzykreślnych gamach", udając w ten snobistyczny sposób profesjonalistów...

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw wrz 09, 2010 1:07 
Awatar użytkownika

Hm… Niemen…
Pociągający, niezgłębiony, otwarty
piękny, dostojny i wierny…
jedyny w swojej krasie.

skryłeś w Czesławie Niemenie...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 02, 2018 19:04 
Awatar użytkownika

Dawno zapomnaiy wątek... Dzisiaj właśnie, po świąteczych rodzinnych biesiadach, postanowiłem przejrzeć stare fotki z moich licznych podróży po świecie i zatrzymałem się na jednej z podrózy śladami Niemena w jego rodzinnych stronach, dzisiejszej Białorusi.

Załączniki:
Komentarz: Na Białorusi nie obowiązuje układ z Schengen i każdy przekraczający granicę zobowiązny jest posiadać ważną wizę. Na "krzywkę" się nie da...
BIAŁORUŚ 212.jpg
BIAŁORUŚ 212.jpg [ 144.82 KiB | Przeglądany 98 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 03, 2018 8:29 
Awatar użytkownika

Na Białorusi Lenin wiecznie żywy. Jego pomniki są w każdej miejscowowści.

Załączniki:
Komentarz: Milicjant, który zauważył monemnt wykonwyania tej fotografii, nie dostrzegł, albo nie chciał dostrzec, ironii zawartej w idei tej fotki
Białoruś 041.jpg
Białoruś 041.jpg [ 99.5 KiB | Przeglądany 86 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.