[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt lis 24, 2017 23:13

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw lis 29, 2007 16:30 
Awatar użytkownika

Dzeku piszesz przekonująco o Grechucie i masz ujmujący styl! brawo za to!
Ja go za nic nie cenię bo to nie mój styl (tylko za fana Dzeka!) :)
Teraz co ich jeszcze łączy?? Odp: płyta Post Scriptum jest jak z Grechuty! zgoda? zimiwa elegia to jak kawałek Grechuty! :idea: reszta też! Nim Przyjdzie Wiosna Wiosna ah To TY!
może Grechuta śpiewał gdzieś coś Niemena? :?: :?:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 02, 2007 14:34 
Awatar użytkownika

Wojciech Majewski w monografii M.Grechuty (M.G.) pisze:

M.G.: Pamiętam, że kiedy pierwszy raz usłyszałem Czesława Niemena, autentycznie zaniemówiłem. Ekspresja, z jaką śpiewał, specyficzna barwa głosu, były porywające.

W trakcie pracy nad jednym z projektów architektonicznych, także z radia, po raz pierwszy usłyszałem zespół The Beatles.
Pomyślałem sobie: co ja właściwie robię przy desce kreślarskiej ? Czwórka z Liverpoolu była znakomita już od pierwszych płyt, bardzo prościutkich w warstwie muzycznej. Zachwyciły mnie zwłaszcza mistrzowsko dopracowane, idealnie czyste chórki
..

.. i chyba nie tylko chórki , ale i smyczkowe aranżacje George Martina do piosenek McCartneya: "Yesterday" i "Eleanor Rigby".
A może i spektakularna aranżacja orkiestrowej cody w "A Day in the Life" Lennona i McCartneya
..?
Nie byłoby w tym nic zaskakującego, bo wielu artystów z kręgu muzyki popularnej (w tym być może także J.K.Pawluśkiewicz) czerpało od Beatlesów zamiłowanie do przeszczepiania innych stylów i gatunków muzycznych na uprawianym przez siebie poletku).

Dobrym przykładem jest tu przywołany przez Dzeka w innym wątku utwór "Nowy, radosny dzień" z płyty "Korowód" ze wstępem nawiązującym do muzyki konkretnej, poprzez orkiestrowe rozwinięcie tematu a la Górecki do zgoła filmowego kolażu a la The Beatles (przypomnę tu z filmu Help odgłosy tłumu kibiców szalejących w rytm Ody do radości oraz późniejszy dźwiękowy kolaż Lennona i Yoko Ono zatytułowany Revolution No 9).

Dużą falę zainteresowania muzyką Wschodu wywołał już w połowie lat 60-tych George Harrison. Na ten muzyczny, a także i filozoficzny trend załapał się u nas gitarzysta grupy Anawa Marek Jackowski (vide: Widzieć więcej).

Kiedyś zdumiało mnie na forum protekcjonalne potraktowanie muzyki The Beatles (słynne piosenki na potańcówkę). A niedawno przeczytałem post o tym, że:

Cytuj:
Nawet the Beatles (..) stracili swój blask i popularność

:o

.. i doszedłem do wniosku, że dla sporej części nawet wyrobionych słuchaczy, a może i naszych krytyków muzycznych dokonania the Beatles sprowadzają się do przebrzmiałej mody, fryzur, kilku przebojów i okrzyku "ye, ye !".
Ich wpływ na muzykę innych artystów wciąż pozostaje niedoceniony...

Polecam szczególnie album z muzyką z widowiska Cirque du Soleil p.t. LOVE oraz duży projekt (CD, książka i DVD) p.n. Anthology.
The Beatles ciągle mogą nas inspirować do dalszych poszukiwań muzycznych 8)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw gru 06, 2007 23:55 
Awatar użytkownika

J.K.Pawluśkiewicz jako jeden z nielicznych przedstawicieli tzw.muzyki młodzieżowej/do której jakkoliwiek nie zabrzmi to dziś dość śmiesznie zaliczał się zespól Anawa/w zasadzie nie inspirował się muzyką rockową o czym mowił zresztą w wielu wywiadach.On,podobnie zresztą jak i J.Ostaszewski,który mial za sobą występy min z Komedą i Trzaskowskim,byli zfascynowani jazzem.Paleta,Wodecki,Wójtowicz to z kolei ludzie,którzy odebrali dość solidne wykształcenie klasyczne.Jedynie Jackowski i Makówka wywodzili się z kręgów tzw awangardowego rocka.W tym sensie mozna powiedzieć,że osobność Grechuty i Anawy polegała na tym,że oni ani nie byli rockowi ani nie tworzyli jakiegoś klasycznego popu.Wprawdzie Grechutę umiejscawiano jako przedstawiciela tzw poezji śpiewanej,ale i to okreslenie wydaje się nieprecyzyjne.Po śmierci Marka pojawiło się w mediach wiele entuzjastycznych opinii o nim/jak to po śmierci często bywa/ale jedna wydaje się napewno trafna.Otóż Grechucie napewno udało się stworzyć w pełni oryginalny styl,w którym zapewne były jakieś echa ówczesnych prądów,niemniej w zdecydowanej większosci były to rozwiązania oryginalne.O ile sporo nagrań polskiego rocka z przełomu lat 60-tych i 70-tych ma w sobie to piętno czasu i nosi w sobie pewne znamiona ówczesnej mody/ choćby powszechne użycie organów hammonda,które były wtedy na "topie"/o tyle Anawie ,ale też pózniej Markowi udało się stworzyć coś oryginalnego,co podobac moze się nie tylko pokoleniu rockowemu.Wiele razy cytowano na tym forum opinie W.Waglewskiego,który bardzo ciepło mówił o Niemenie.Przed ubiegłorocznym festiwalem opolskim,na ktorym mial towarzyszyć M.Peszek tak powiedział o Marku"Z Markiem Grechutą i Anawą" wiąże mnie bardzo wiele.To jedna z najważniejszych formacji w polskiej muzyce rozrywkowej w ogóle.Kojarzy mi się z wielką niezależnością dżwieku,niepowtarzalnością,trochę z taką hippisowską filozofią.Z Anawy wywodzi się przecież tak bliski mi zespół Osjan."Takich opinii o Marku mozna przytoczyć mnóstwo.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz gru 23, 2007 7:37 
Awatar użytkownika

Uswiadomiłem sobie jeszcze jedną rzecz,która kojarzy mi się z Markiem.Otóż ja w swoim życiu słuchałem różnych rzeczy,miałem,zwłaszcza za młodu okresy fascynacji różnymi nurtami muzycznymi.Jako całkiem młode pacholę zaczynałem chyba od glam rocka/Sweet,Slade itd/po czym,jak każdy szanujący się młody,zbuntowany chłopak oczywiście słuchałem "Purpli",po których przeszedłem do lansowanych wówczas przez min P.Kaczkowskiego zespołów Genesis czy Yes.Pózniej,a może równocześnie był okres fascynacji rockiem ze wschodniego wybrzeża stanów/Jefferson Airplane,Doors/.Chłonąłem zresztą wszystko co płynęło wówczas do mnie z fal Programu Trzeciego Polskiego Radia bo to było dla mnie tak naprawdę jedyne żródło kontaktu z muzyką rockową.Słuchałem oczywiście też muzyki polskiej i to zarówno rzeczy starszych jak i tych,które powstają na bieżąco.Marek Grechuta gdzieś od połowy lat 70-tych był zawsze dla mnie kimś ważnym i ta jego "ważność"miewała jakby różne natężenie.Znamienne natomiast jest dla mnie to,że o ile ze sporej częsci ówczesnych fascynacji jakby wyrosłem to twórczość Grechuty jest dla mnie nadal bardzo ważna.Muzyka rockowa,a w każdym razie spora jej część jest jakby ze swojego założenia niedojrzała i dość pretensjonalna i to zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej.Bunt,który jest jakby nieodłącznym elementem rocka brzmi szczerze i prawdziwie z ust dwudziestolatka i tak samo odbierany jest przez rówieśników,ale np kiedy te same słowa śpiewa pięćdziesięciolatek to to już musi budzić mieszane uczucia.Markowi udało się uniknąc tych pulapek bo on zawsze tworzył rzeczy nad wyraz dojrzałe i jego twórczość fascynowała,co chyba jest jednak pewnym ewenementem,zarówno moje pokolenie jak i pokolenie moich rodziców.Tak samo zresztą fascynuje pokolenie mojej córki.Krótko mówiąc ja z piosenek Marka nie wyrosłem.Przeciwnie ,bardziej je teraz doceniam.A propos ,słuchałem wczoraj starych nagrań Testu i Romuald i Roman.Jakżeż te nagrania brzmią mimo wszystko surowo i w pewnym senie jakby "amatorsko".Nie ma w nich nic odkrywczego tylko powielanie ówczesnych mód i muzycznych trendów.Tego rodzaju nagrania,jak zresztą większość rzeczy z tamtych lat to dla mnie jedynie ciekawostka i wspomnienie z dawnych czasów.Niedawno Z.Hołdys,który prowadzi w każdy czwartek w radiu złote przeboje swój muzyczny kącik puścił Ewę Demarczyk/Skrzypek Hercowicz/,o ktorej powiedział ,że dla niego to najlepsza polska piosenkarka po wsze czasy.Tak samo zresztą entuzjastycznie mówił kiedyś o Marku.Podobno gdy usłyszał on w roku 1971-ym w Opolu "Korowód"to zaniemówił i zrozumiał tak naprawdę kim sam on jest jako muzyk.A wtedy towarzyszył on w Opolu M.Rodowicz.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Nic nowego...
PostZamieszczono: ndz sty 06, 2008 16:24 
Awatar użytkownika

Dzek pisze:
Niedawno Z.Hołdys,który prowadzi w każdy czwartek w radiu złote przeboje swój muzyczny kącik puścił Ewę Demarczyk/Skrzypek Hercowicz/,o ktorej powiedział ,że dla niego to najlepsza polska piosenkarka po wsze czasy.
Tak samo zresztą entuzjastycznie mówił kiedyś o Marku.
Podobno gdy usłyszał on w roku 1971-ym w Opolu "Korowód" to zaniemówił i zrozumiał tak naprawdę kim sam on jest jako muzyk

To samo wcześniej opowiadał o wrażeniu, jakie zrobiło na nim opolskie wykonanie utworu Dziwny jest ten świat (1967) Niemena...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 9:18 
Awatar użytkownika

Wczoraj pan Hołdys w TVN 24 wypowiadał się o tarczy antyrakietowej...

Co nam dziś pan powie ciekawego panie Zbyszku ..? I w jakiej telewizji ? :twisted:

Niemen wziął kiedyś udział w telewizyjnej debacie o uzależnieniu od narkotyków.
Obok prawdziwego eksperta- Marka Kotańskiego. I raczej nie wypadł tam przekonująco...

M.Grechuty jakoś nie mogę sobie wyobrazić w programie publicystycznym.
A może jednak wziął udział w jakiejś telewizyjnej lub radiowej dyskusji ?

Dziś (12 III) w TVP Kultura o godz.14.30 zobaczyć będzie można Marka Grechutę w programie z ..Elżbietą Mielczarek.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 9:27 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:

Cytuj:
Wczoraj pan Hołdys w TVN 24 wypowiadał się o tarczy antyrakietowej...

Markovitzu, nie prowokuj do dyskusji politycznych, bo już mnie Darek skarcił za to w wątku "Jaśniej się zrobiło" :D

PS. Każdy sposób nawiązania do tematu jest dobry :D

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 9:46 
Awatar użytkownika

Tadeuszu - to nie czat :) ; odbierasz mój post nazbyt powierzchownie.

Zb.Hołdys pojawił się wcześniej w tej dyskusji - jako osoba uwiarygadniająca zasięg oddziaływania głównych bohaterów topiku : Niemena i Grechuty.

Ja nie piszę o tarczy, ale o muzykach wypowiadających się na inne niż muzyka tematy. Bez dwóch zdań - Hołdys stał się dyżurnym dyskutantem telewizyjnym.

Czesław Niemen także nie unikał tematów publicystycznych w swoich felietonach, ale nie pojawiał się tak często w telewizyjnych programach publicystycznych.

Marek Grechuta na tle Tych muzyków wykazywał daleko idącą wstrzemięźliwość, choć interesował się wieloma dziedzinami -np. malarstwem, sportem. Zagrał też rolę w filmie "Polowanie na muchy"...

Czy była to skromność, niechęć do TV, czy jakaś inna cecha osobowości Grechuty ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 10:56 
Awatar użytkownika

Nie znam treści wypowiedzi Z.Hołdysa na temat tarczy antyrakietowej, ale z postu Markovitza wnioskuję, że muzycy powinni wypowiadać się WYŁĄCZNIE w kwestiach muzyki. Nie mogę się z tym zgodzić, gdyż oznacza to oczywistą dyskryminację i sztuczne zawężenie poziomu wiedzy ludzi zajmujących się muzyką. Chyba coś tu jest nie tak.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 11:14 
Awatar użytkownika

Na wstępie zaznaczę, że byłem stalym widzem programu Hołdysa w MTV. Tam był OK.

AKTON pisze:
Nie znam treści wypowiedzi Z.Hołdysa na temat tarczy antyrakietowej, ale z postu Markovitza wnioskuję, że muzycy powinni wypowiadać się WYŁĄCZNIE w kwestiach muzyki..

A przepraszam .. mojego poglądu AKTONIE na ten temat jeszcze nie wyłożyłem.
To było dopiero zagajenie :)

Aby nie dojść do konkluzji zbyt szybko - na razie powiem tyle : medialna aktywność byłego lidera Perfectu zaczyna mnie drażnić.
Jest tyle osób, których zdanie na temat tarczy antyrakietowej, na temat muzyki Niemena, albo na temat sprawy piractwa fonograficznego bardziej mnie interesuje, że naprawdę nie jestem już ciekaw, co myśli o tym wszystkim pan Zbigniew.
Oczywiście ekspertów od wszystkiego nie brakuje w internecie (dzień dobry :P), ale- moim zdaniem -nie jest to jeszcze medium tak absorbujące uwagę opinii publicznej jak telewizja.

Na tak częstej prezentacji własnych poglądów na wszystko traci zresztą sam Hołdys, bo jeśli mówiąc o muzykach, którzy odeszli używa niemal tych samych sformułowań, to w końcu przychodzi mimowolnie wątpliwość, czy rzeczywiście gdyby nie Niemen / albo Grechuta/ to Zbigniew Hołdys nie byłby tym kim jest.. ?

We wczesnych nagraniach Hołdysa jakoś nie słyszę inspiracji ani Niemenem,ani Grechutą. W późniejszych zresztą też - NIE...

Chyba Cz.Niemen nie miał aż tak szerokiej potrzeby prezentacji swoich opinii ?

A może miał, tylko Go nie zapraszano tak często do TV ?

A może po prostu wystarczyła Mu rubryka w Tylko (Teraz) Rocku ?

A Marek Grechuta - czy był milczkiem w sprawach publicznych ?

Ej, Moderatorzy- może byście czasem zabrali głos w dyskusji ? :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 11:58 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:
Cytuj:
A przepraszam .. mojego poglądu AKTONIE na ten temat jeszcze nie wyłożyłem.
To było dopiero zagajenie

Aby nie dojść do konkluzji zbyt szybko - na razie powiem tyle: ...

To nie "cedź" tematu, przedstaw zagadnienie kompleksowo - stac Cię na to. Będzie bez niedomówień i rozważań typu: co autor postu miał na myśli.

A tak na marginesie - co mają wspólnego częste wypowiedzi politczne Hołdya z temetem tego wątku ? Moim zdaniem, zupełnie nic !
Proponuję założyc temat: "Muzycy - ich pglady polityczne ", ale niech to się stanie na jakimś portalu politycznym.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 12:26 
Awatar użytkownika

Tadeuszu - gdybyś jeszcze miał cierpliwość i przeczytał poprzednie posty, zanim sam zabierzesz głos, byłoby to z korzyścią i dla tematu i dla poziomu dyskusji ...

Nie zamierzam uskuteczniać agitacji politycznej, jaką z Andrzejem prowadziliście tutaj z uporem godnym lepszej sprawy.

Nie zamieniajmy znów ciekawego tematu w trywialny, polityczny spór, czy w pyskówkę !

Mnie interesuje Wasze zdanie na temat: który z artystów miał rację, czy Niemen prezentując swoje poglądy na tematy publiczne na łamach czasopisma, czy Zb. Hołdys prezentując swoją opinię w telewizji na każdy aktualny temat, czy Marek Grechuta prezentując poglądy zazwyczaj tylko w formie artystycznej (np. na płycie 10 ważnych słów) :?:

Jeśli czujesz się, Tadeuszu, na siłach wziąć udział w takiej dyskusji to zapraszam, a jeśli nie - to pozwól wypowiedzieć się innym.. jako i ja uczynię 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 13:09 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Mnie interesuje Wasze zdanie na temat: kto miał rację, czy Niemen prezentując swoje poglądy na tematy publiczne na łamach czasopisma, czy Zb. Hołdys prezentując swoje poglądy w telewizji prawie na wszystkie, aktualne tematy, czy Marek Grechuta prezentując te poglądy zazwyczaj tylko w formie artystycznej (np. na płycie 10 ważnych słów) :?:

Mnie najbardziej odpowiada ta trzecia opcja: wypowiadanie się przez artystów i prezentowanie poglądów społeczno-politycznych wyłącznie za pomocą swojej twórczości, tak właśnie jak to robił Marek Grechuta.
Nie interesują mnie poglądy pana Hołdysa, bo nie jest dla mnie żadną wyrocznią ani żadnym guru. Jest jednak obywatelem tego kraju i skoro ma potrzebę wypowiedzenia się i robi to w takich programach jak TVN 24, do których go zapraszają, to niech się wypowiada, ja po prostu nie muszę tego oglądać.
Felietony Niemena to osobna sprawa, czytałam je z ciekawością, choć czasem drażniły mnie tam pewne rzeczy...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 13:45 
Awatar użytkownika

Markowitz napisał:
Cytuj:
który z artystów miał rację,

Każdy z nich miał rację - w swoim mniemaniu. Podobnie jak ja miałem rację w sporze z Andrzejem-też w swoim mniemaniu.
:wink:
Ps. Chyba zdajesz sobie sprawę, Markovitzu, że w polityce jest tysiące racji, a szczególnie wśród Polaków, którzy są fenomenem światowym, bo gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania. Nie ma się więc co napinać. Ewa ma rację !

I jeszcze raz napiszę to samo, co parę postów wyżej:

Cytuj:
A tak na marginesie - co mają wspólnego częste wypowiedzi politczne Hołdya z temetem tego wątku ? Moim zdaniem, zupełnie nic !
Proponuję założyc temat: "Muzycy - ich pglady polityczne ", ale niech to się stanie na jakimś portalu politycznym.

PS Rację ma Ewa !!! ( świadomie powtórzyłem)

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 14:10 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Każdy z nich miał rację - w swoim mniemaniu. Podobnie jak ja miałem rację w sporze z Andrzejem-też w swoim mniemaniu.:wink:

No właśnie, trudno tu mówić o racji, bo racja w takich przypadkach to rzecz względna.
I ja też niekoniecznie muszę ją mieć, ale dzięki, że mi ją przyznajesz. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.