[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob paź 19, 2019 10:46

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz lip 07, 2019 10:56 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
Dysponuję bliżej niezidentyfikowanym nagraniem utworu "Za płotem", którego wykonanie :N: poprzedził następującymi słowami:

Cytuj:
To będzie dedykacja chłopom polskim... szczęść Boże!

- co publiczność przyjęła gromkimi brawami :) To tylko luźne nawiązanie do tematu, którym chciałem się z Wami podzielić.

Dominiku, też dysponuję już tym nagraniem, co więcej dysponuję też innym, na pewno Ci znanym, gdzie :N: dedykuje "Za płotem" tym, którzy mają cieplejszy stosunek do życia na wsi (życie na wsi opatrzył jakimś epitetem, którego nie chcę powtarzać z pamięci, a nie będę miał przez dłuższy czas możliwości sprawdzenia - czy było ono ciche, czy spokojne, czy błogie? Nie pomnym, nie chcę przypisywać Mistrzowi nie jego słów).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 11, 2019 14:10 
Awatar użytkownika

W opracowaniu szach'raja brakuje mi tylko jednego faktu z życia Niemena, mianowicie udziału w Festiwalu Artystów Chrześcijan (Katowice, 1990). Czy artysta-niechrześcijanin wziąłby w nim udział? To ciekawa kwestia, bo jeden ze znanych mi muzyków swego czasu często występował w kościołach, choć deklaruje, że jest ateistą.

Tutaj fragment występu i wywiadu z :N: :
https://www.youtube.com/watch?v=0SHt5X-6Oz4

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 11, 2019 19:52 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
W opracowaniu szach'raja brakuje mi tylko jednego faktu z życia Niemena, mianowicie udziału w Festiwalu Artystów Chrześcijan (Katowice, 1990). Czy artysta-niechrześcijanin wziąłby w nim udział?

No właśnie- dobre pytanie.
A co z udziałem Niemena w mszy świętej w kościele św.St. Kostki w 1999 r. z okazji 15.rocznicy śmierci Jerzego Popiełuszki, gdzie Niemen wykonał modlitwę "Ojcze nasz" i psalmy?
Występ przed Katedrą Polową po poświęceniu Kaplicy Katyńskiej w 2002 też chyba był nieprzypadkowy...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lip 28, 2019 21:27 
Awatar użytkownika

Jakiś czas temu pewna użytkowniczka facebooka zwróciła moją uwagę na... no właśnie, pewności nie mam, na co w rzeczywistości patrzę - różaniec? wisiorek z koralikami? oceńcie sami.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 02, 2019 19:43 
Awatar użytkownika

Jest to ewidentnie różaniec. Uważne oko wypatrzy, że wisiorek ma jedno zakończenie z podłużną blaszką, a od blaszki błyskają odblaski (jaka ładna aliteracja, czyż nie?) - nie mam wątpliwości, że to odblaski metalowego krzyżyka. Wydaje mi się, że nawet widzę, spowalniając nagranie, belkę poprzeczną, lub choć jej cień, ale może ulegam sugestii. Niemniej jednak jeśli artysta śpiewa w jednej z pieśni "bronić będę różańca, pereł dobrej nadziei", to pojawienie się wymienionego przedmiotu w jego dłoniach nie zaskakuje. Co więcej, gest :N: na nagraniu zdaje się być raczej modlitewnym pochyleniem głowy, nie zaś ukłonem wobec publiczności. Czy można to uznać za deklarację wyznaniową?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa UTC+1godz.