[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz wrz 15, 2019 13:03

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Który wykonawca utworów Niemena podoba się Wam najbardziej?
Marek Bałata 7%  7%  [ 2 ]
Jarek Królikowski 17%  17%  [ 5 ]
Joachim Perlik 7%  7%  [ 2 ]
Janusz Radek 3%  3%  [ 1 ]
Piotr Kuźniak 0%  0%  [ 0 ]
Weronika Szypura 23%  23%  [ 7 ]
Natalia Sikora 3%  3%  [ 1 ]
chór Pro Forma 0%  0%  [ 0 ]
Jeszcze ktoś inny 10%  10%  [ 3 ]
Słucham tylko Niemena 30%  30%  [ 9 ]
Liczba głosów : 30
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 19:54 
Awatar użytkownika

W marcowej "Pani" możemy przeczytać wywiad z Krystyną Prońko, która opowiada m.in. o swojej pracy z młodymi wokalistami, a także wspomina początki własnej kariery.
"Zaproszono ją do chórku Czesława Niemena. Wtedy była dobrze zapowiadająca się amatorką. Praca z Niemenem otworzyła Prońko drzwi do 'wielkiego świata muzyki', ale nie dlatego, że on szczególnie się nią zajmował.- Był dyktatorem poświęcajacym się tworzeniu muzyki, ale podglądając pracę mistrza, siłą rzeczy się uczyłam. To przy nim zrozumiałam, że najważniejsza jest intuicja. I że nigdy nie wolno nikogo naśladować, nawet najlepszych."
Jej zdaniem muzyczny rynek pełen jest przeciętnych wokalistów, którzy za wszelką cenę próbują upodobnić się do znanych gwiazd, kopiując ich styl, głos, repertuar...

Te słowa Krystyny Prońko przypomniały mi moje niedawne rozważania nad sensem kopiowania Niemena przez niektórych wokalistów. Z jednej strony to dobrze, że przypominają jego utwory, z drugiej - nawet najlepsza kopia i tak nigdy nie będzie lepsza od oryginału.
Dlatego o wiele bardziej cenię twórcze podejście do jego utworów, tak jak w przypadku Bałaty, niż wierne kopiowanie, jakie uprawia np. Joachim Perlik czy Darek Bernatek. Zgadzam się, że niektórzy, jak Piotr Kuźniak czy szczególnie lubiany przez wielu z nas Jarek Królikowski, mają głosowe predyspozycje i naprawdę nieźle wychodzi im śpiewanie piosenek Niemena, ale czy powinni swoje własne utwory również wykonywać w ten sam sposób, imitując styl śpiewania Niemena? Czy to przypadkiem nie za daleko posunięte naśladownictwo?
Ciekawa jestem, co Wy o tym sądzicie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2008 8:17 
Awatar użytkownika

Trudno głosować mi w tej ankiecie, bo występują tutaj dwie kategorie wokalistów-kobiety i mężczyźni, a specyfika twórczości Niemena powoduje, że nie można nie wyróżniać takich kategorii.
Zdecydowanie: Weronika Szypura i Jarek Królikowski ze względu na duży wkład własnej osobowości w wykonywane utwory i wzbogacenie ich o indywidualne - wyjątkowo atrakcyjne -cechy głosowe.
Pozostali wymienieni w ankiecie, robią to, albo dosłownie naśladując Niemena, albo popadając w przesadną manierę jazzowania. Jeszcze inni nadmiernie zdzierają głos, niewiele przy tym osiągając.
Ponieważ nie ma możliwości oddania dwóch głosów, co jest ułomnością tej ankiety, ograniczam się jedynie do tej wypowiedzi.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2008 10:11 
Awatar użytkownika

Tadeuszu, cóż, spodziewałam się, że postawisz na tę dwójkę wykonawców. :wink:
Początowo myślałam o ankiecie tylko dla wokalistów (bo tylko w ich wypadku możemy mówić o naśladownictwie), jednak po namyśle odstąpiłam od tego, żeby nie pomijać dwóch bardzo ciekawych wokalistek, no i chóru, który ostatnio też zbiera bardzo pozytywne recenzje.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2008 11:39 
Awatar użytkownika

CZESŁAW NIEMEN - Wyspa na każdą porę roku

Niemen fascynuje mnie jako człowiek, muzyk ,poeta, felietonista , stolarz ...
Kiedy z szerokiej gamy polskich wykonawców m.in. M.Kubasińska z zespołem, Skaldowie, Skowroński ... i zagranicznych m.in. Hendrix, Joplin, T.Rex, Slade ...to podświadomie( póżniej świadomie) wybrałem Czesława Niemena.
Wybrałem NIEMENA i Jego twórczośc, Jego styl przekazu, przekazu w ogóle.
Słucham TYLKO I WYŁĄCZNIE CZESŁAWA NIEMENA, naśladowców NIE.
Niemen jest dla mnie ową wyspą , gdzie bardzo chętnie za-puszcza-m się, wiedząc ,że jestem sam na sam Tylko i wyłącznie z NIEMENEM i Jego dziełami, wszystkimi.Wszystkie są ważne i potrzebne ,bez wyjatku, każdy utwór, felieton ma swój indywidualny rys i nie obchodzi mnie co myślą inni.
Wówczas nie ma : Bałaty, Proformy, festiwalu :n: Non Stop ,pomników i gwiazdy w chodniku, naśladowców :N: , forum :n: - aerolit z kilkoma userami dzielacymi włos na czworo, problematyki wydania/nie nagrań, problemów rodzinych w które chce sie wkręcic userów, listów otwartych, super dokładnej analizy Jego utworów- po co to komu ? ...
NIEMEN jest tarczą od której odbijają się wszystkie argumenty rodem ze świata , który jest w oparach absurdu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2008 11:49 
Awatar użytkownika

Stach napisał:
Cytuj:
Słucham TYLKO I WYŁĄCZNIE CZESŁAWA NIEMENA, naśladowców NIE.

Mam wobec tego pytanie: jak radzisz sobie na festiwalu w Słupsku, czyżbyś uczestniczył w nim ze stoperami w uszach, wszak tam też zdarzają się z pewnością naśladowcy?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2008 12:06 
Awatar użytkownika

Co innego słuchac młodego wykonawcy ... zainspirowanego twórczościa Czesława NIEMENA a co innego ... bezmyślnego ( bądz wyrafinowanego) epigona.
Ja widzę różnicę pomiędzy inspiracją a ... naśladownictwem.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2008 12:15 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
Co innego słuchac młodego wykonawcy ... zainspirowanego twórczościa Czesława NIEMENA a co innego ... bezmyślnego ( bądz wyrafinowanego) epigona.
Ja widzę różnicę pomiędzy inspiracją a ... naśladownictwem.

Bardzo dobrze napisałeś, niech te utwory będą źródłem twórczej inspiracji.
Mnie też naśladowcy nie są potrzebni, choć wiem, że nie wszyscy robią to z wyrafinowania, niektórzy z potrzeby serca. Jedno jest pewne, że i tak nigdy nie prześcigną oryginału. Zresztą myślę, że i oni sami zdają sobie z tego sprawę.
Dlatego mogę posłuchać na zlocie koncertu Jarka i nawet się tym wzruszyć, ale w domu, mając pod ręką oryginał, raczej nie sięgnę po jego płytę.
Z przyjemnością natomiast sięgam czasem po "Dziwny jest ten świat" wykonaniu Pawła Szymańskiego czy "Una luce mai accesa" w interpretacji Weroniki Szypury.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2008 22:29 
Awatar użytkownika

Buszując w internecie trafiłam na jeszcze jednego naśladowcę. Ten niestety działa najwyraźniej w celach zarobkowych, obiecując profesjonalne wykonanie utworów Niemena. :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2008 22:59 
Awatar użytkownika

Ewa napisała:
Cytuj:
Buszując w internecie trafiłam na jeszcze jednego naśladowcę.

No cóż, przesłuchałem i..., i pozostawię to bez komentarza.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 14, 2008 9:03 
Awatar użytkownika

Przesłuchałem również. Kawałek. Cóż - taka męska Mandaryna. Dykcja - na miarę Kończyc. Najsmutniejsze, że nawet mnie to nie rozśmieszyło.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 15, 2008 15:20 
Awatar użytkownika

Czy ten człowiek z ostatniej podanej strony internetowej ma prawo wykonywać utwory Niemena za zapłatą? Osobiście uważam, że nie śpiewa utworów Niemena najgorzej, ma specyficzny głos, i choć wydaje mi się, że odnalazłby się lepiej w repertuarze np. Ryśka Rynkowskiego, to nie będę go ganił za wykonanie; powiem więcej, "Czas jak rzeka" brzmi nawet ciekawie! Jestem zdegustowany podejściem do Muzyki nastawionym na zysk.

Wracając do tematu - jak to możliwe, że ten człowiek zarabia pieniądze śpiewając Niemena?

Strona jest ładnie zrobiona, trzeba przyznać.

Zanim napadnie mnie Stachu czy kto inny za to, że nie wzgardzam panem Cantabile: nie ma sensu pisać, że ten człowiek nie sięga do pięt Niemenowi (to powinno być jasne); nie bądźmy aż tak negatywnie nastawieni do wszystkich "innych" śpiewających :N:-na.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 15, 2008 15:45 
Awatar użytkownika

"Wracając do tematu - jak to możliwe, że ten człowiek zarabia pieniądze śpiewając Niemena?" - napisał Domin.

:?: Czy działa w zgodzie z własnym sumieniem? Myślę,że nie ,... bo katuje :wink: mnie ,a zwłaszcza obecnych na " koncertach" ludzi takim "wykonaniem" utworów Artysty Wszech Czasów.
No to rosną zastępy naśladowców :n: . Jak tak dalej pójdzie, poznański festiwal naśladowców :n: , będzie pękał w szwach z powodu nadmiaru kandydatów. Ja juz dziś pękam ze ... śmiechu, gdy słyszę wykonawców typu Cantabile :lol: . Żenujace.
Wyślę e-maila do p. Cantabile z oczywistymi pytaniami.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 15, 2008 18:04 
Awatar użytkownika

Ten facet to przecież żaden "naśladowca "Niemena tylko rzemieślnik,który żyje ze swojego fachu tak jak szewc żyje również ze swojego.Przecież pełno jest takich amatorskich lub na poły amatorskich wykonawców,którzy żyją z tego,spiewając na płatnych koncertach,w restaruacjach,nie mówiąc już o weselach czy innych tego typu uroczystościach.I myślę,że nie powinnismy się na to oburzać.Kiedyś J.Wasowski powiedział coś w tym duchu"to,że jest piosenka czy też twórczość klasy"b"to jest to w porządku,bo to jest też potrzebne ludziom.Gorzej jak tego typu wykonawcy stroją się w piórka i udają przawdziwych artystów."I jeszcze jedno.Jeśli koncertów ku czci Niemena wykonawców jego piosenek będzie dużo to ,niezaleznie od ich poziomu zawsze istnieje szansa,że ktoś,choćby z ciekawości zajrzy bezpośrednio do płyt Czesława.A o to pewnie wszystkim fanom chodzi.Po śmierci Marka Grechuty odbyło się na jego cześć dziesiątki koncertów,tych o randze wydarzeń ogólnopolskich jak i tych amatorskich,organizowanych przez lokalne społeczności czy młodzież.I niezaleznie od poziomu tychże mnie napawa to radością.Być może dzięki temu kolejne pokolenia młodych ludzi zainteresuje się twórczością Marka.Tego samego życzę fanom Niemena .

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 15, 2008 18:24 
Awatar użytkownika

Zgadzam się z Dzekiem.

Czy to źle, że ktoś śpiewa piosenki Niemena, tak jak je czuje, tak jak potrafi je śpiewać? Nie każdy jest artystą z wysokiej półki.

Ja sobie tych piosenek posłuchałem, trochę raziła mnie jego maniera, ale ogólne wrażenie raczej sympatyczne. Taka odskocznia od wykonań wzorcowych.

I też podobnie jak Dzek cieszę się, że ludzi próbujących się porwać na te piosenki ciągle przybywa.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 15, 2008 18:28 
Awatar użytkownika

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała.Jest taki facet,ktory ongiś występował w programie "Jaka to melodia",a od kilku lat ,dla pieniędzy/bo niby dlaczego nie skoro to jego zawód?/jeżdzi po Polsce,na zamówienie organizatorów z różnymi okolicznościowymi koncertami.O ile pamiętam jeden z nich jest poświęcony Niemenowi,zaś pozostałe Markowi Grechucie i bodaj piosenkom jesiennym.Nazywa się Joachim Perlik.Nie słyszałem go nigdy w większej całości/oprócz fragmentów jakie zapamiętałem z telewizji/,ale mam wrażenie ,że to nic zdrożnego.Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.