[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr paź 16, 2019 22:40

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Który wykonawca utworów Niemena podoba się Wam najbardziej?
Marek Bałata 7%  7%  [ 2 ]
Jarek Królikowski 17%  17%  [ 5 ]
Joachim Perlik 7%  7%  [ 2 ]
Janusz Radek 3%  3%  [ 1 ]
Piotr Kuźniak 0%  0%  [ 0 ]
Weronika Szypura 23%  23%  [ 7 ]
Natalia Sikora 3%  3%  [ 1 ]
chór Pro Forma 0%  0%  [ 0 ]
Jeszcze ktoś inny 10%  10%  [ 3 ]
Słucham tylko Niemena 30%  30%  [ 9 ]
Liczba głosów : 30
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn maja 19, 2008 21:46 
Awatar użytkownika

Podzielam pozytywną opinię o kunszcie scenicznym Weroniki Szypury. Miałem już okazję posłuchać jej recitalu w Kołobrzegu. Jednak w tym przypadku, a zwłaszcza w przypadku interpretacji Marka Bałaty mówienie o 'naśladownictwie' jest dużym nieporozumieniem.

Program Bałaty p.t. "Niemen.Wspomnienie" właśnie dlatego jest interesujący, bo Bałata nikogo nie udaje śpiewając utwory Niemena. To jego własna - wyrosła z krakowskiej tradycji jazzowej - sztuka interpretacji.

A Darek Bernatek ? Jego również miałem okazję posłuchać w czasie warszawskiej promocji książki T.Sklińskiego. W tym przypadku chodzi raczej o świetną formę terapii niż sztukę, z jaką mamy do czynienia przy okazji koncertów Marka Bałaty, Natalii Sikory, czy Weroniki Szypury.
To nie wszystkim musi się podobać, ale też może mieć swoją wartość...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 19, 2008 22:06 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Podzielam pozytywną opinię o kunszcie scenicznym Weroniki Szypury. Miałem już okazję posłuchać jej recitalu w Kołobrzegu. Jednak w tym przypadku, a zwłaszcza w przypadku interpretacji Marka Bałaty mówienie o 'naśladownictwie' jest dużym nieporozumieniem.

A kto powiedział o naśladownictwie w wypadku Bałaty i Szypury??? Ja na pewno nie.
Zresztą ankieta nie dotyczy tylko naśladowców, lecz artystów wykonujących utwory Niemena.
Sama zresztą zaznaczyłam Weronikę w ankiecie. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 19, 2008 22:19 
Awatar użytkownika

"Jednak w tym przypadku (...) mówienie o 'naśladownictwie' jest dużym nieporozumieniem".
Powiedziałam o naśladownictwie w cudzysłowiu i poddałam to w wątpliwość, gdyż całkowicie się z Tobą zgadzam, zresztą, w przypadku pani Szypury byłoby to dość krzywdzące, jeśli nie niestosowne określenie...
"To nie wszystkim musi się podobać, ale też może mieć swoją wartość..."
Otóż to! Jak wiemy, Niemen miał swoje "poetyckie fascynacje", które wyrażał w swoich utworach, o czym pisał szach'raj. Stąd myślę nic dziwnego, że jego twórczość staje się inspiracją dla wielu wokalistów i artystów, przez co ich dorobek artystyczny staje się bogatszy i stanowi wysoką wartość dla odbiorcy. (Mówimy oczywiście o dobrych wykonaniach, zasługujących na uwagę.)

PS. Czy pomysł z wprowadzeniem podforum lub wątku odnośnie "omawiania" wykonawców prezentujących utwory :N: został już gdzieś zrealizowany? Ponieważ wątek, który tego dotyczył został porzucony...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 7:01 
Awatar użytkownika

Oddzielnego podforum poświęconego interpretatorom utworów Niemena niestety nie ma.

A 'porzuconym' wątkiem może warto się zaopiekować... :)

Ewa pisze:
A kto powiedział o naśladownictwie w wypadku Bałaty i Szypury ???

Chodziło mi o niezbyt trafny tytuł tego topiku - pod nim właśnie jest ta ankieta...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 8:47 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Chodziło mi o niezbyt trafny tytuł tego topiku - pod nim właśnie jest ta ankieta...

To jaki według Ciebie będzie bardziej trafny? Interpretatorzy Niemena?
Zakładając ten wątek myślałam głównie o naśladowcach...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 9:11 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Zakładając ten wątek myślałam głównie o naśladowcach...

No i w porządku - taki temat też jest potrzebny, tylko wtedy dyskusyjna jest obecność w ankiecie artystów, którzy naśladowcami nie są.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 9:21 
Awatar użytkownika

Nie widzę tutaj żadnego problemu. Ankieta swoją drogą, a dyskusja o naśladowcach bądź interpretatorach swoja drogą, bo być może zdarzą się przypadki, że dyskutanci różnie oceniać będą poszczególnych wykonawców- jedni nazwą ich naśladowcami, a inni interpretatorami.
Zresztą dyskusje nabierają rumieńców jeżeli stają się wielowątkowymi. A oto chodzi.
"Mono-cokolwiek" jest cholernie nudne.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 9:59 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Nie widzę tutaj żadnego problemu. Ankieta swoją drogą, a dyskusja o naśladowcach bądź interpretatorach swoja drogą, bo być może zdarzą się przypadki, że dyskutanci różnie oceniać będą poszczególnych wykonawców- jedni nazwą ich naśladowcami, a inni interpretatorami.

Tadeuszu, trafiłeś w samo sedno. Właśnie dlatego nie użyłam w ankiecie tytułu "Naśladowcy", żeby ktoś mi nie zarzucał, że nazwałam pana X naśladowcą, podczas, gdy ktoś inny go odbiera jako prawdziwego i szczerego artystę.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 10:03 
Awatar użytkownika

Hmm .. W takim razie jeśli zatytułuję topik "Nieudane wykonania", a w ankiecie pod nim zamieszczę ankietę dając przykłady udanych i nieudanych interpretacji - będzie to OK ? :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 10:30 
Awatar użytkownika

Markovitz'u - myślę, że trochę przesadzasz... Zresztą, tytuł przez Ciebie zaproponowany, z góry narzucałby ocenę wykonawcy, czego nie ma w przypadku ankiety Ewy. Zgadzam się z Tadeuszem. Każdy przecież odbiera danego wykonawcę subiektywnie. Pomijając fakt, czy się na tym zna czy nie, to w końcu ma prawo lubić kogoś, kto mu się zwyczajnie podoba, mimo że np. ja czy ktokolwiek inny uzna przykładowego wokalistę za niewartego uwagi. Dlatego, moim skromnym zdaniem, tytuł dla tej ankiety okazał się trafiony, bo to dzięki temu każdy może wyrazić swoje zdanie, powodując nowy temat do dyskusji, czyż nie? :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 11:23 
Awatar użytkownika

Amelko- chyba zbyt dosłownie potraktowałaś pomysł założenia topiku o nieudanych wykonaniach... :)

Chciałem tylko przekonać Was, że umieszczanie Bałaty, Szypury i Sikory razem z naśladowcami i imitatorami stylu Niemena jest dla tych artystów raczej krzywdzące...

Ostatnio zmieniony wt maja 20, 2008 11:39 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 11:38 
Awatar użytkownika

W pewnym momencie często dyskusje dochodzą do punktu, w którym nie do końca wiadomo o co chodzi. Dzieje się tak, gdy niezbyt jasno określono obszar po jakim mamy się poruszać.
Tu chyba jest dokładnie tak. Zaczynamy rozmawiać i dopiero na pewnym etapie dochodzimy do punktu, z którego należało wyjść.
Interpretatorzy, czy naśladowcy? A może epigoni?
Nie mówimy o pastiszu czy parodii (to temat Piotra), chociaż należy brać pod uwagę jak cienka linia czasami oddziela naśladownictwo od interpretacji.
Łatwo naszymi ocenami skrzywdzić tych wszystkich, którzy podjęli się trudu artystycznego powielenia i propagowania znanych utworów na swój sposób i zgodnie ze swoimi założeniami, predyspozycjami, talentem.
Czy nasza opinia skazująca kogoś na miano naśladowcy ma za nim podążać tylko dlatego, że tak uważamy. A przecież może być i tak, że to, co bierzemy za naśladownictwo jest właśnie sposobem interpretacji (Perlik, Kuźniak,Bernatek). Skoro mógł tak, mógł inaczej, miał możliwości, ale wybrała taką formę swojej interpretacji. Wierności pierwowzorowi w swej interpretacji?
Nie wylewajmy dziecka z kąpielą, bo możemy kogoś skrzywdzić. I po co?
Władysław Kopaliński definiuje te terminy w sposób następujący:
Imitacja - naśladownictwo, naśladowanie; przedmiot tańszy, gorszy, naśladujący przedmiot kosztowniejszy, lepszy; muz. technika kompozytorska, polegająca na powtarzaniu motywu a. tematu jednego głosu przez inny głos.
Etym. - łac. imitatio 'naśladowanie' od imitari 'naśladować'.
Interpretacja - sposób odtworzenia, wykonania utworu muz.
Etym. - łac. interpretatio 'wyjaśnienie' od interpretari 'wyjaśniać; tłumaczyć' z interpres 'pośrednik; agent; tłumacz';
Epigon - nietwórczy naśladowca utalentowanych poprzedników; kontynuator przeżywających się kierunków sztuki a. nauki.
Etym. - gr. epígonos 'później urodzony';
Pastisz - lit., muz., plast. dzieło sztuki świadomie naśladujące styl, manierę innego dzieła a. twórcy; rodzaj opery popularnej w XVIII w., złożonej ze znanych arii i nowego libretta; por. parodia.
Etym. - fr. pastiche 'utwór naśladowany' z wł. pasticcio 'pasztet; jw.; partactwo' ze śrdw.łac. pasticius 'ciastowaty' od późn.łac. pasta, zob. pastel.
Parodia - komiczny, satyryczny utwór lit., naśladujący język i styl jakiegoś autora a. dzieła lub kierunku lit. w sposób mniej lub bardziej karykaturalny (por. pastisz; trawestacja); pot. nieudolne naśladownictwo, niezdarna imitacja; żart. naśladowanie znanych osób przez parodystów.
Etym. - gr. parōidía 'jw.; burleska';

(.)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 11:46 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Chciałem tylko przekonać Was, że umieszczanie Bałaty, Szypury i Sikory razem z naśladowcami i imitatorami stylu Niemena jest dla tych artystów raczej krzywdzące...

Ja bym nie przesadzała z tą krzywdą. Naukowe podejście do tego tematu też chyba nie jest potrzebne, zalecałabym tu mniej powagi a więcej luzu.
W końcu to tylko forumowa ankieta, a nie jakiś poważny społeczny sondaż. A wyniki ankiety tylko potwierdzają, że wolimy ciekawe interpretacje utworów Niemena od powielania i naśladownictwa. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 12:01 
Awatar użytkownika

Rozważyłam tę propozycję hipotetycznie :)
Myślę, że Bogdan bardzo jasno i precyzyjnie nam "to wszystko" przedstawił, jednak cały czas wydaje mi się, że wchodzimy trochę w bezsensowne dywagacje typu: kogo zaliczyć do jakiej kategorii. A przecież nie o to chyba chodzi. Spójrzcie na wynik ankiety. Podobnie jak Ewa, zaznaczyłam Weronikę, ale to nie oznacza, że uważam ją za naśladowcę utworów Niemena, wręcz przeciwnie. Może postawmy kluczowe pytanie - czy czytając tytuł "Naśladowcy Niemena" mamy na myśli wokalistów, którzy naśladują jego osobę i sposób wykonawstwa czy osoby, które "tylko" wykonują jego utwory? Głosując w ankiecie wzięłam pod uwagę to drugie zagadnienie - czy źle zrobiłam? :(

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 12:12 
Awatar użytkownika

Amelia pisze:
Głosując w ankiecie wzięłam pod uwagę to drugie zagadnienie - czy źle zrobiłam? :(

Amelio, dobrze zrobiłaś, bo ankieta nie dotyczy tylko naśladowców. :)

Bogdanie, panowie, których uważam za naśladowców nie powinni się obrazić, bo to tylko moje subiektywne zdanie, a ankieta daje wszystkim wolność wyboru. Poza tym wielbiciele talentu Perlika czy Bernatka też mogą się wypowiedzieć i będą tu mile widziani.

Zresztą, jak Wam tak bardzo zależy, to mogę zmienić temat tego topicu. Zaproponujcie tylko na jaki...

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.