[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt paź 15, 2019 2:07

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Który wykonawca utworów Niemena podoba się Wam najbardziej?
Marek Bałata 7%  7%  [ 2 ]
Jarek Królikowski 17%  17%  [ 5 ]
Joachim Perlik 7%  7%  [ 2 ]
Janusz Radek 3%  3%  [ 1 ]
Piotr Kuźniak 0%  0%  [ 0 ]
Weronika Szypura 23%  23%  [ 7 ]
Natalia Sikora 3%  3%  [ 1 ]
chór Pro Forma 0%  0%  [ 0 ]
Jeszcze ktoś inny 10%  10%  [ 3 ]
Słucham tylko Niemena 30%  30%  [ 9 ]
Liczba głosów : 30
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 13:30 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Bogdanie, panowie, których uważam za naśladowców nie powinni się obrazić, bo to tylko moje subiektywne zdanie, a ankieta daje wszystkim wolność wyboru.

Trzeba byłoby się ich o to zapytać, jadnak nie uważam, żeby miało dla nich znaczenie, czy wypowiadając się o ich sztuce, jako imitacji czegoś lepszego, zmniejszymy ich ewentualne rozgoryczenie, poprzez stwierdzenie, że jest to ocena subiektywna.
Obiektywnych - w sferze ocen niewymiernych - nie ma.
Dlatego zalecałem ostrożnośc w ferowaniu wyroków i uznawaniu kogokolwiek za imitatora czy twórcę interpretujacego (w domyśle artystę kreatywnego, w przeciwieństwie do odtwórcy bezmyślnie kopiującego niedościgłe wzorce).
Taki podział wydaje mi się sztuczny i niepotrzebny.
Wyrażajmy raczej nasze preferencje, a nie głośmy prawd ostatecznych, bo kto dał nam taki mandat.
A co do zmiany tytułu tematu - może być np. "Wykonawcy śpiewający piosenki Niemena - ankieta"

(.)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Ostatnio zmieniony wt maja 20, 2008 13:36 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 13:31 
Awatar użytkownika

Ewo, zostaw tytuł. To nie instytut nauk technicznych gdzie wymagana jest szczególna precyzja. Rozmawiamy o sztuce, a to jak wiadomo jest dziedzina rządząca się zupełnie innymi prawami. Przede wszystkim liczy się własne spojrzenie, własne odczuwanie i własna satysfakcja z odbioru sztuki; liczy się też możliwość i radośc obcowania z innymi odbiorcami.
W tym konkretnym przypadku tytuł jest tylko pretekstem do dyskusji na temat wykonawców śpiewających utwory Niemena - czy to we własnej interpretacji, czy też w formie odtwórczej.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 13:44 
Awatar użytkownika

Czytając waszą dyskusję nasunął mi się taki tytuł, który być może pasowałby do tego wątku:
Interpretatorzy czy naśladowcy /utworów/ Niemena?

Jeśli chodzi o ankietę, długo nie mogłam się zdecydować czy oddać głos na Weronikę Szypurę czy Marka Bałatę.
Ostatecznie zagłosowałam na Marka Bałatę, chyba dlatego, że jego interpretacje są zupełnie inne niż wszystkich pozostałych.

Ostatnio zmieniony wt maja 20, 2008 13:46 przez Dasza, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 13:45 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
czy to we własnej interpretacji, czy też w formie odtwórczej.

Tadeuszu, dlaczego upierać się przy tym podziale?
Powtórzę, odtwórczość też jest sposobem interpretacji.
Może wynikać z braku talentu do kreatywnego przetworzenia pierwowzoru, ale może być wyborem świadomym. Zabiegiem artystycznym. Jak chcesz to ocenić, jaką skala mierzyć?
Temat "Naśladowcy Niemena" - ma zabarwienie pejoratywne, a to nikomu nie jest potrzebne.
Żadnemu wykonawcy. Dlatego jestem za jego zmianą.
*mała zmiana :D dzięki za uwagę drogi T.

(.)

Ostatnio zmieniony wt maja 20, 2008 14:01 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 13:59 
Awatar użytkownika

Bogdan napisał:
Cytuj:
Tadeuszu, dlaczego upierać się przy tym podziale?

Oczywiście taki podział z pewnością jest, ale każdy z nas zakwalifikuje do poszczególnych grup zupełnie innych wykonawców, bo subiektywizm odgrywa tutaj dużą rolę. Np. dla mnie Perlik jest odtwórcą, a Weronika i Bałata są interpretatorami....
Nawet gdyby nie użyto takiego podziału, to i tak w podsumowaniu tej dyskusji na pewno on się pojawi.

PS Poprawiłem literówki

Ostatnio zmieniony wt maja 20, 2008 14:15 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 14:10 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Nawet gdyby nie użyto takiego podziału, to i tak w podsumowaniu tej dyskusji na pewno on się pojawi.

Może i się pojawi, ale co on zmieni?
Jakie gemium to zatwierdzi i każe narzuci wszystkim jako niepodważalny wyznacznik i punkt odniesienia?
Skoro żadne (tu odpowiem sobie sam), to po raz kolejny zapytam, po co wprowadzać taki podział?
Mówmy o odczuciach, a nie klasyfikacji, której wyniki nikomu nie są potrzebne.

(.)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 14:12 
Awatar użytkownika

Najbardziej spodobała mi się propozycja Daszy: "Interpretatorzy i naśladowcy Niemena". :)
Bogdanie, podobnie jak Tadeusz uważam, że nie uciekniemy od określenia "naśladowcy", więc nie ma co udawać, że takowych nie ma wśród tych, co śpiewają utwory Niemena.
Poza tym, wcale nie uważam, że słowo "naśladowca" ma wyłącznie wydźwięk pejoratywny. Naśladowcy Elvisa mogliby się na Ciebie obrazić. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 14:17 
Awatar użytkownika

Propozycja podana przez Daszę byłaby bardzo trafiona, ale wtedy należałoby przeredagować ankietę, a to byłoby zbyt skomplikowane. Proponuję zatem, aby zostało tak, jak jest. Owszem, jest to dość kontrowersyjny tytuł, ale jak już wspomniał Tadeusz, dzięki temu dyskusja staje się wielowątkowa. Natomiast, nie uznałabym odtwórczości za sposób interpretacji, raczej za jej brak, bo jak to rozumieć? Skoro Niemen stworzył jedną z dróg interpretacji danego utworu i ktoś wykonuje ten utwór w niemal identyczny sposób, to po co słuchać kopii, jeśli jest oryginał? Może to zbyt dosadne słowa, ale dla mnie taka kopia staje się wtedy zwykłym kiczem, pozbawionym niestety walorów estetycznych i wołającym "o pomstę do nieba"! Takie są moje odczucia.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 14:21 
Awatar użytkownika

Amelia napisała:
Cytuj:
Natomiast, nie uznałabym odtwórczości za sposób interpretacji, raczej za jej brak, bo jak to rozumieć? Skoro Niemen stworzył jedną z dróg interpretacji danego utworu i ktoś wykonuje ten utwór w niemal identyczny sposób, to po co słuchać kopii, jeśli jest oryginał?

Bardzo mi się podoba uwaga o braku interpretacji, natomiast na pytanie po słuchać kopii, odpowiem: bywa, że nie mamy oryginału, np. przy ognisku :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 14:27 
Awatar użytkownika

Amelia pisze:
Propozycja podana przez Daszę byłaby bardzo trafiona, ale wtedy należałoby przeredagować ankietę, a to byłoby zbyt skomplikowane.

Temat jednak zmieniłam (zgodnie z wolą większości) i nie sądzę, żeby trzeba było przeredagowywać ankietę. Przecież są w niej zarówno interpretatorzy, jak i naśladowcy i to bez żadnych podziałów, tak jak chciał Bogdan. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 14:29 
Awatar użytkownika

Tadeuszu - rozumiem, że żartujesz :) Bo czy utwory Niemena "zasługują" by je śpiewać przy ognisku?! Dla mnie byłaby to profanacja!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 14:37 
Awatar użytkownika

Amelia napisała:
Cytuj:
Tadeuszu - rozumiem, że żartujesz

Droga Amelio, mało mnie znasz. Ty napisałaś parę postów, ja ponad tysiąc...
Jest tu wielu forumowiczów , którzy znają mnie osobiście. Ich zapytaj czy żartowałem. Oni "w pół mojej litery" wiedzą kiedy piszę poważnie, a kiedy - nie :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 14:44 
Awatar użytkownika

Amelia pisze:
Bo czy utwory Niemena "zasługują" by je śpiewać przy ognisku?! Dla mnie byłaby to profanacja!

Amelio, dlaczego zaraz profanacja. :o To może być całkiem miłe. Mi kiedyś chłopak zaśpiewał przy ognisku z gitarą "Wspomnienie" i tak mnie tym ujął, że niedługo potem został moim mężem. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 15:13 
Awatar użytkownika

Amelia pisze:
Skoro Niemen stworzył jedną z dróg interpretacji danego utworu i ktoś wykonuje ten utwór w niemal identyczny sposób, to po co słuchać kopii, jeśli jest oryginał?

Choćby po to, że żywego oryginału nie ma.
A ten zabieg artystyczny, jest właśnie po to, abyśmy mieli chociaż żywą namiastkę tego, co już odeszło.
Wielu ludzi poznało te nagrania, bywało na koncertach i jakoś nikt nie gwizdał i nie wychodził z koncertów oburzony i ostentacyjne wyrażał swą dezaprobatę. Bo taka interpretacja im coś przypominała, była im potrzebna i była wykonywana z autentycznym zaangażowaniem i płynęła prosto z ich duszy i serca.
Możesz tym wszystkim wykonawcom nie wierzyć i oskarżać ich o interesownośc, koniunkturalizm i co tam jeszcze przyjdzie Ci na myśl, ale pamiętaj - czynisz im dużą krzywdę. Ja ich poznałem i wiem, że to, o co ich podejrzewasz, nie ma nic wspólnego z prawdą. Mogli zaśpiewać inaczej, może to nawet jest prostsze, bo każdy kiks, można obrócić na swoją korzyść, tłumacząc, że taki był zamysł nowego podejścia do materi muzycznej.
Zapytaj proszę tych artystów, co nimi kieruje, jak cenią dokonania Czesława, jak wielką energię włożyli w przygotowanie tych wersji, ile się napocili, aby przearanżować te kompozycje, ile serca oddali tym projektom i zapytaj siebie, czy Ciebie byłoby na to stać? Wówczas już tak jednoznacznie tego nie ocenisz i nie będziesz takim ortodoksą w tej kwestii.
A rzucanie w ich stronę kalumni typu:
Amelia pisze:
dla mnie taka kopia staje się wtedy zwykłym kiczem, pozbawionym niestety walorów estetycznych i wołającym "o pomstę do nieba"!

jest zwykłą nieznajomością ich poczynań i rozumienia swojej roli. Jakich walorów artystycznych pozbawiła Ciebie interpretacja Piotra Kuźniaka czy Joachima Perlika? A nawet amatora w tym gronie Darka Bernatka?
Jest tam wszystko, czego wymaga się od artysty. Czyste wykonanie, muzykalność, dobra dykcja, trzymanie rytmu, skala głosu dostosowana do formy interpretowanej piosenki, kultura muzyczna, zaangażowanie... Czego Ci tam doprawdy brak?
Pomstą do nieba są właśnie tego typu oceny.
Chyba nie do końca przemyślane i wypowiedziane w zbytnim pośpiechu, może nawet bez znajomości nagrań, o których piszesz?
Rzucone hasłowo i w zgodzie z biegnącym stadem, któremu należy wtórować.

(.)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 15:59 
Awatar użytkownika

Kopia jednak jest trochę kiczem i myślę, że Amelia wcale nie odbiega swoim zdaniem od prawdy.
Bogdanie, wyobraź sobie "Damę z łasiczką" autorstwa Bogdana Ratajczaka - nawet doskonale skopiowaną-udajacą dzieło na jakims wernisażu sztuki. Czyż nie byłby to kicz?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.