[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 17, 2019 21:59

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Który wykonawca utworów Niemena podoba się Wam najbardziej?
Marek Bałata 7%  7%  [ 2 ]
Jarek Królikowski 17%  17%  [ 5 ]
Joachim Perlik 7%  7%  [ 2 ]
Janusz Radek 3%  3%  [ 1 ]
Piotr Kuźniak 0%  0%  [ 0 ]
Weronika Szypura 23%  23%  [ 7 ]
Natalia Sikora 3%  3%  [ 1 ]
chór Pro Forma 0%  0%  [ 0 ]
Jeszcze ktoś inny 10%  10%  [ 3 ]
Słucham tylko Niemena 30%  30%  [ 9 ]
Liczba głosów : 30
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt maja 20, 2008 16:56 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Kopia jednak jest trochę kiczem (...)Bogdanie, wyobraź sobie "Damę z łasiczką" autorstwa Bogdana Ratajczaka - nawet doskonale skopiowaną-udajacą dzieło na jakims wernisażu sztuki. Czyż nie byłby to kicz?

Ależ Tadeuszu!
Jak możesz tak stawiać sprawę. Kopia może być kiczem, tak jak i oryginał.
Kicz nie ma nic wspólnego z podróbką lub odwzorowaniem. Jeśli obraz, o jakim mówimy, jest wykonany z artyzmem i wszelkimi wymogami i zasadami prawdziwej sztuki, pozostaje dziełem sztuki. O nieco niższej wartości, ale dziełem sztuki. Na takie dzieła jest ogromne zapotrzebowanie i bogaci ludzie płacą za nie krocie.
Co decyduje o dziele plastycznym, że jest uznawane powszechnie za dzieło sztuki. Jego artyzm, piękno, które do nas przemawia. Ile dzieł malarskich było i zapewne nadal jest uznawanych za dzieła sztuki, będąc pracami skopiowanymi w galeriach prywatnych czy renomowanych muzeach. Jakoś wielu wytrawnych znawców i koneserów sztuki, oglądając te kopie, nie głosiło, że mają do czynienia z kiczem. Bo nie wiedzieli, że to były podróbki.
Zatem nie w tym rzecz.
To siła perswazji, przekonywania, odbioru, czy naukowa wiedza decyduje o takiej klasyfikacji?
Piękno pozostanie piękne, niezależnie od tego, kto jest auterem rzeczy pięknej. Obrazu, rzeźby, muzyki.
Czy gdybyś nie znał autentycznego obrazu Mony Lisy, a Jan Kowalski podałby się za jej twórcę, kopiując ją w sposób idealny - byłby to kicz, czy dzieło sztuki?
Przecież by Cię zachwycało, bo innego byś nie znał.
Gdybyś znał dzieło Leonarda da Vinci, a ktoś w Luwrze podmienił je bez Twojej wiedzy na doskonałą kopię autorstwa Jana Kowalskiego, czy zauważyłbyś tę różnicę i krzyknął - to kicz!
Nie! Nie oszukuj sam siebie. Byłbyś przekonany o tym, że masz do czynienia z uznanym arcydziełem.
I tak jest z interpretacjami Kuźniaka, Perlika, Bernatka... Chcesz to nazywaj je kiczem, to Twoje prawo, bo takiego wyboru dokonałeś dla jakichś sobie znanych celów lub z wewnętrznej potrzeby, ale nie krzywdź ludzi, którzy stoją za tymi wykonaniami, bo dla nich to, co nam prezentują, jest sztuką, a ja nie dopatruję się w niej kiczowatości tylko dlatego, że ich interpretacja tak bardzo zbieżna jest z tym, co pamiętamy z wykonań Czesława.
Zbliżenie do ideału, ideałem nigdy już nie będzie - sprawa bezdyskusyjna, ale dlaczego nazywać to kiczem, skoro niczego tym wykonaniom, jak już wcześniej mówiłem, nie brakuje.
Pewnie, że nie są to szczyty tego, co mnie "kręci" i czym się zachwycam, ale teraz mówimy o czym innym.
Wolę interpretacje innych i swój głos oddałem na "inni wykonawcy" (tu dodam, że miałem na myśli Krystynę Prońko).

(.)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 21, 2008 22:43 
Awatar użytkownika

A co myślicie o tym wykonaniu ?
http://muzyka.onet.pl/0,1668998,newsy.html

jeżeli przeoczyłam i już ktoś wkleił to usuńcie proszę,
a może wiecie kto to śpiewa ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 8:55 
Awatar użytkownika

Całkiem dobre wykonanie. Przejrzysta aranżacja. Wykonanie warte uwagi ze względu na głębokie zangażowanie wykonawcy, dobrze ustawiony głos i duże umiejetności wokalne.
Nie umiem odpowiedzieć na pytanie: naśladowca czy interpretator? Skłaniam się jednak w kierunku określenia - interpretator.

Podobnie jak Bożena, ciekaw jestem opinii pozostałych, biorących udział w tej dyakusji.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 9:58 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Nie umiem odpowiedzieć na pytanie: naśladowca czy interpretator?

Ani jedno , ani drugie. Artysta anonimowy (bo jego zyczeniem bylo anonimowym pozostac) wykonal tekst Sw. Pawla do wlasnej muzyki i dedykowal calosc Niemenowi. Podobnie jak zrobilo SBB z "Pielgrzymem" na CD Rock.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 16:09 
Awatar użytkownika

Angur napisał:
Cytuj:
Ani jedno , ani drugie

Twierdzenie sformułowane jednoznacznie i stanowczo, a wcale tak nie musi być jak głosi owo twierdzenie, bo można naśladować Niemena, nie śpiewając jego piosenek...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt maja 23, 2008 1:14 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Twierdzenie sformułowane jednoznacznie i stanowczo, a wcale tak nie musi być jak głosi owo twierdzenie, bo można naśladować Niemena, nie śpiewając jego piosenek...

Zgoda, ale czy przypadkiem nie mowimy tu o konkretnym wykonaniu "Hymnu..."? Chyba nie uwazasz ze anonimowy tworca nasladuje tu sposob wykonawczy Niemena? Jako najlepszy przyklad artysty ktory nasladuje sposob spiewania Niemena takze w swoich piosenkach widze Jarka Krolikowskiego (ach te melizmaty).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sty 21, 2009 22:09 
Awatar użytkownika

Odświeżam ten stary wątek, ponieważ znalazłam ciekawego,moim zdaniem,wykonawcę piosenek Niemena.
Jest to Roman „Pazur” Wojciechowski.
Tutaj można posłuchać aż czterech utworów:

http://www.youtube.com/watch?v=WtKNefql ... re=channel

Więcej o wykonawcy można dowiedzieć się tutaj:

http://www.pazur.zanet.pl/

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 22, 2009 17:52 
Awatar użytkownika

Jestem na tak, niech śpiewa NIEMENA. Jest to jeden ze sposobów PAMIĘTANIA O NIEMNIE.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 22, 2009 20:57 
Awatar użytkownika

Mnie też się podobają te bluesowe wersje z pazurem. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 09, 2011 19:06 
Awatar użytkownika

Jednym z finalistów X Factora jest Gienek Loska, któremu i ja również gorąco kibicuję. W programie wprawdzie nie śpiewał utworów Niemena, ale śpiewa je występując na ulicy. Niektórzy już nawet porównują go z Niemenem...
W tym wywiadzie mówi o swojej fascynacji Niemenem. Mówi też o pewnym swoim pomyśle, wyrażając nadzieję, że Małgorzata Niemen go zaakceptuje. Tego akurat nie byłabym taka pewna. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 09, 2011 21:51 
Awatar użytkownika

Gienek Loska zanim trafił do telewizji, śpiewał we Wrocławiu w rynku i na przyległych do niego uliczkach.
Zawsze miał dużą grupkę słuchaczy. Ja też często przystawałem żeby posłuchać...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob maja 14, 2011 9:42 
Awatar użytkownika

Porównania G.Loski z Cz.Niemenem są mocno na wyrost. Co innego inspiracja a co innego format. Na plus zapisuję Losce, że nie ogranicza się do naśladowania. On chyba czerpie z tych samych źródeł co Czesław Wydrzycki.

Ewa pisze:
..o wiele bardziej cenię twórcze podejście do jego utworów, tak jak w przypadku Bałaty, niż wierne kopiowanie, jakie uprawia np. Joachim Perlik czy Darek Bernatek.

Zgadzam się, że niektórzy, jak Piotr Kuźniak czy szczególnie lubiany przez wielu z nas Jarek Królikowski, mają głosowe predyspozycje i naprawdę nieźle wychodzi im śpiewanie piosenek Niemena, ale czy powinni swoje własne utwory również wykonywać w ten sam sposób, imitując styl śpiewania Niemena?

W całej rozciągłości podzielam zdanie Ewy wyrażone w pierwszym liście tego topiku. Żebyśmy się rozumieli: dobrze, że są tak zdolni wokaliści, którzy mogą pokusić się o wykonanie utworów WIELKICH artystów z wykorzystaniem ich maniery wykonawczej - zwłaszcza jeśli ci WIELCY sami zaśpiewać nie mogą, bo już od nas odeszli... Wspaniale, że swoimi występami artyści coverujący starają się przywołać coś z klimatu dawnych, niezapomnianych koncertów. Publiczność tego potrzebuje - i to nie tylko starsi, ale i młodzi ludzie.

Ale kiedy tej samej maniery używają promując własną twórczość- to muszą liczyć się nie tylko z bieżącą oceną ich własnego repertuaru, ale i z porównaniem, czy ranga tej własnej twórczości dorasta do rangi WZORCA. I niestety najczęściej te ryzykowne nawiązania wypadają w mojej skali ocen gdzieś pomiędzy średnio a słabo.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob maja 14, 2011 12:16 
Awatar użytkownika

Mowiac szczerze irytuja mnie i jedni i drudzy , nie mowiac o reszcie .
Coraz czesciej mam dosyc , nawet samego :n: :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob maja 14, 2011 17:35 
Awatar użytkownika

ostro!ostro! :N:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 16, 2011 7:45 
Awatar użytkownika

Dasza pisze:
znalazłam ciekawego, moim zdaniem, wykonawcę piosenek Niemena.
Jest to Roman „Pazur” Wojciechowski

Tomjot na You Tube dowcipnie i- moim zdaniem- celnie skomentował wokalny popis "Pazura" w => "Rapsodzie":

-Powinno być Pazur "śpiewa", zamiast "Pazur" śpiewa :twisted:

Do grona artystów, których popisy komentujemy w tym wątku, dołączył ulicznym wrzaskiem Gienek Loska.

Oto czym skończyć się może zbyt nachalna próba udowodnienia, że "It's man's, man's, man's world" i "Dziwny jest ten świat" to niby ten sam song... "Ten świat" deczko się na sympatycznym śpiewaku zemścił...

:) => Gienek Loska w "Dziwnym.." na YT

Warto sobie uświadomić, że gdy Niemen Wydrzycki się wydarł - to zawsze z sensem...

Ostatnio zmieniony pn maja 16, 2011 13:11 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.