[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 0:53

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz wrz 28, 2008 11:25 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Ostatnio spotkałem lub rozmawiałem z kilkoma muzykami, którzy współpracowali swego czasu z Czesławem Niemenem.
Niektórzy byli stałymi członkami jego zespołów, inni jedynie spełnili jakąś rolę epizodu muzycznego, zarówno w artystycznym życiu Niemena, jak i ich samych.
Wielu nadal koncertuje, jest czynnymi muzykami, nagrywa płyty.
Inni odeszli od zawodu muzyka estradowego, ale nie zawsze znaczy to, że całkowicie zerwali z muzyką.
Warto o nich wspomnieć i zobaczyć, jak potoczyły się ich losy.

Józef Skrzek - wiadomo - wulkan pomysłów i niespożyta energia.
Ma swój topik na Forum N.AE.
Anthimos Apostolis - też jest czynnym muzykiem i funkcjonuje zarówno w ramach SBB, ale i innych ciekawych projektach.
Jerzy Piotrowski - przebywa w USA.
Co robi? Tu już wiadomości są dużo bardziej skąpe - przynajmniej dla mnie.
Andrzej Przybielski - ciągle niespokojny duch jazzowej awangardy - aktywny, nagrywa płyty, koncertuje...
Helmut Nadolski - mieszka w Bremen - dalej prowadzi swoje eksperymenty na kontrabasie, pisze muzykę do filmów, spektakli teatralnych, koncertuje.
Na przedostatnim Festiwalu Młodych Talentów w Słupsku (2007) - dał koncert, kilkunastu forumowiczów miało możliwość zobaczyć jego bieżące propozycje.
Mamy cały skład GRUPY NIEMEN - oczywiście bez swego lidera.

A inni?
Muzycy z zespołów Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Akwarele, Niemen Aerolit, sidemani...

Ten wątek jest dla nich, jesteśmy z różnych regionów, są różne imprezy, muzycy ci "wypływają" na różnych okazjonalnych koncertach, lub występują w miarę regularnie.
Spotyka się ich to tu, to tam.
Chyba zasługują na nasze zainteresowanie?

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz wrz 28, 2008 15:19 
Awatar użytkownika

Ha!

Bogdanie, naprawdę - ubiegłeś mnie z tym tematem, bo i ja chciałem założyć topic, w którym spisalibyśmy dzieje tych muzyków od zakończenia współpracy z Niemenem po dzień dzisiejszy. Mam nadzieję, że będzie on kontynuowany. Strasznie mnie interesują losy zwłaszcza dwóch gitarzystów - Sławomira Piwowara i Macieja Radziejewskiego - oraz niesamowitego Jacka Mikuły (którego kunszt podziwiałem w temacie o instrumencie, na jakim grał).

Cieszę się, że założyłeś ten temat :D Czekam zatem na nowe informacje, oraz rozwinięcie tych, które już podałeś.

D.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz wrz 28, 2008 15:34 
Awatar użytkownika

Maciej Radziejewski od lat mieszka w USA, w NY i jest chyba czynnym jeszcze muzykiem. Pisuje czasami na naszym forum jako radomusic

Oto jedno ze wspomnien Radziejewskiego: ( żródło :http://www.venco.com.pl/~blues/radziej.htm )

Cytuj:
W roku 1982 osiadłem na cztery kolejne lata w Oklahomie. Ten okres to dużo bluesowego grania m.in. Jamie Oldakerem (perkusistą grupy Claptona). Dzięki niemu trafiłem do studia Epic-CBS w Nowym Jorku. Pierwsze podejście do amerykańskiego show-businessu nie udało się, tu trzeba mieć spore doświadczenie... Ale nie rezygnowałem i przeniosłem się z rodziną do tego miasta. Spotkałem Michała Urbaniaka, który zaraził mnie zastosowaniem komputerów w muzyce. Doszło do tego, że przez ponad pięć lat nie dotknąłem gitary! Echa współpracy słychać w utworze Emigrant Song, Urbaniak zagrał w nim solówkę.
Do gitary wróciłem w latach 90-tych, po koncercie SBB na Manhattanie, który otwierałem wraz z moim zespołem. Tam wystąpiłem też po latach u boku Czesława Niemena, podczas koncertu z okazji 30-lecia jego pracy artystycznej. Inni muzycy, z którymi dane było mi zagrać za oceanem? Hm... Earl Grey, 75-letni basista znany jeszcze z grupy Coltrane'a, pianista Bob Gady, Big Jack Johnson, Ernie Williams z zespołu B.B.Kinga. I Sweet Georgia Brown, z którą nagrałem nawet album live. Być przyjętym przez nich było dla mnie czymś niezmiernie ważnym. Ci ludzie to prawdziwa historia bluesa, która - niestety - teraz odchodzi razem z nimi...

Załączniki:
radz07.jpg
radz07.jpg [ 15.41 KiB | Przeglądany 5475 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz wrz 28, 2008 18:30 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Maciej Radziejewski od lat mieszka w USA, w NY i jest chyba czynnym jeszcze muzykiem.

Tadeuszu, nie ma żadnego chyba.
Maciej "Radomusc" Radziejewski (Radziejowski - jak mawiał do niego przekornie Niemen) w końcu stworzył własne, domowe studio nagraniowe i ciągle tryska pomysłami muzycznymi.
Jego kompozycje wzbudzają zainteresowanie samego Michała Urbaniaka, z którym, nota bene, nagrał jako sideman, kilka dobrych płyt. W tym jeden LP wydany w Polsce, w roku 1991 - "Michał Urbaniak - Songs For Poland", zawierającą piękną kompozycję Maćka "Imigrant Song (In memory of Nesuhi Ertegun)".
Ostatnimi czasy nawiązał ponownie współpracę z mieszkającym również w NY saksofonistą - Krzysztofem Medyną (z zespołu Komeda Project) - pisałem o nim w topiku: Niemen był wczoraj w NY i wspólnie grają w klubach jazzowych.
Czasami odwiedza Polskę - choćby na festiwal bluesowy "Rawa Blues" w katowickim Spodku.

(*)

Ostatnio zmieniony pn wrz 29, 2008 20:15 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz wrz 28, 2008 18:56 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
Ha!
Bogdanie, naprawdę - ubiegłeś mnie z tym tematem, bo i ja chciałem założyć topic, w którym spisalibyśmy dzieje tych muzyków od zakończenia współpracy z Niemenem po dzień dzisiejszy. Mam nadzieję, że będzie on kontynuowany.

Dominiku, nie trzeba zbyt długo czekać, a realizować zamierzenia, bo zawsze ktoś cię może uprzedzić.
To nauka ogólniejszej natury. :wink:
W to, czy topik będzie kontynuowany - nie należy wątpić. Wszystko leży w sferze naszych dobrych chęci i pracowitości.
Nikt nie zrobi tego za nas. Wystarczy szukać dojść do muzyków (jest to trudne - wiem coś na ten temat - ale wcale nie, niemożliwe), śledzić internet, czytać prasę muzyczną, słuchać uważnie radia, oglądać TV...

Domin 189 pisze:
Cieszę się, że założyłeś ten temat :D Czekam zatem na nowe informacje, oraz rozwinięcie tych, które już podałeś.

Część już rozwinął Tadeusz, troche dopowiedziałem ja, ale ja czekałbym na wsparcie każdego, kto może tutaj wnieść jakąkolwiek nową jakość.
To jest tak rozległy temat i tak wielowątkowy, że na pewno każdego z nas stać, aby dopisał jakieś nieznane innym dane faktograficzno-biograficzne.
Na to liczę i zachęcam do aktywności.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 29, 2008 13:00 
Awatar użytkownika

Z artykułu Alexa Kłosia (GW XII 2006) można dowiedzieć się, co porabiają muzycy Akwareli : Tomasz Jaśkiewicz (jak widzieliśmy w TVP Kultura - dużo maluje i czasem koncertuje), Paweł Brodowski (Jazz Forum) i Tomasz Butowtt (zajmuje się muzyką użytkową).

Jacek Mikuła- o którego pytał Domin - znany jest z oprawy muzycznej niemieckich programów telewizyjnych. Czesława Bartkowskiego oklaskiwałem latem - grał z Lorą Szafran. Powinno się go nazywać nie MAŁY a MŁODY :D Jest WIELKI.

Maciej Radziejewski - już wiadomo, Sławomir Piwowar również ciągle w branży 8) ; wspomnę tylko, że współpracował z najlepszymi : z Bemibek, z SBB, a także z Kasią Kowalską, z Obywatelem GC i Republiką (na instrumentach klawiszowych) oraz z Eweliną Flintą. Jerzy Dziemski ostatnimi laty gra już tylko dla przyjemności. Jego brat Tadeusz dokonał niedawno nagrań z białostockim big-bandem...

Akwarelowy czarodziej organów i kompozytor Marian Zimiński, znakomity basista Niemen Enigmatic Janusz "Ogonek" Zieliński i perkusista ostatniego zespołu Niemena - Maciej Czaj .. niestety odeszli do niebiańskiej orkiestry jeszcze przed Czesławem [*][*][*]

Atw : myślę, że w tym wątku powinniśmy starać się zawężać info do sfery związanej z muzyką :idea:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 29, 2008 14:14 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:
Cytuj:
Atw : myślę, że w tym wątku powinniśmy starać się zawężać info do sfery związanej z muzyką

To nie jest wojsko i nie wszystkie rozkazy muszą być wykonywane. Można sobie czasami "popitolić" trochę obokk tematu. Jeszcze nikomu to nie zaszkodziło.
NIC GORSZEGO OD SZTYWNYCH RAM... :twisted:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 29, 2008 20:14 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Można sobie czasami "popitolić" trochę obok(...). Jeszcze nikomu to nie zaszkodziło.
NIC GORSZEGO OD SZTYWNYCH RAM...

Masz rację Tadeuszu. Jeżeli ktoś dysponuje jakimiś ciekawymi informacjami, dykteryjkami na temat któregoś z muzyków (a nie będzie to miało negatywnego wydźwieku, nie postawi tego muzyka w złym świetle, a więc mu nie zaszkodzi), to jak najbardziej widzę TU miejsce na takie "popitolenie". Dodaje to zawsze trochę pieprzyku i pikanterii postaciom znanym większości z encyklopedii muzycznych.
Papierowe postaci nabierają wówczas cech ludzkich, bo to nie instrumenty, z którymi tych muzyków kojarzymy, lecz konkretne osoby stoją za dźwiękami, które się z tych instrumentów wydobywają.

Takie swego rodzaju niewinne "Ploteczki cioteczki" (kompozycja Andrzeja Brzeskiego z jedynej płyty Paradoksu, nagranej w marcu 1971 roku - "Paradox - Drifting Feather" vol. 26 (ostatnio wznowionej na CD) znakomitej serii Polish Jazz - z udziałem m.in. Sławka Piwowara), o której mówiło się na 40-leciu tego zespołu, w jakim miałem zaszczyt uczestniczyć ostatnio (13-14 września), w pięknie położonym "Pensjonacie nad Piławą" w Głowaczewie pod Wałczem, z udziałem (tu kolejne spotkanie z muzykiem ekipy Niemen Aerolit) - grającego na organach stylowe bluesy (tak!, tak! zawodowcy potrafią to robić z zamkniętymi oczami :) ) - Andrzeja Nowaka, który zaprosił mnie na ten okrągły jubileusz (Andrzej Nowak wprawdzie nie był nigdy członkiem Paradoxu, jednak kilkanaście lat grał w Skandynawii z jego liderem i współzałożycielem - puzonistą [nadal w niezłej kondycji] Andrzejem Brzeskim) w ten uroczy zakątek.
A samego Andrzeja Brzeskiego należałoby ozłocić, nie tylko dlatego, że jest uroczym gospodarzem i ciepłym człowiekiem, ale również za to, że to właśnie on, odkrył dla świata jazzu, a stąd dla Niemena - nikomu wówczas nieznanego młokosa z gitarą akustyczną - Sławka Piwowara.

A SZTYWNE RAMY są dobre, jak doskonale Tadeuszu wiesz, ale... w konstrukcjach stalowych. :wink:
I tego pewnika się trzymaj, albowiem inżynierowi inaczej nie wypada. To byłoby wbrew sztuce budowlanej.

Wracając do meritum, nie zapominajmy o perkusiście - Januszu Stefańskim - grał (wszyscy chyba pamiętamy) na drugiej płycie "Czerwonego albumu" - Niemen Enigmatic.
W okresie stanu wojennego wyjechał do Niemiec wraz z rodziną (żona Ewa jest malarką).
Po wielu latach coraz częściej odwiedza Polskę.
Jest nadal czynnym muzykiem.
Obecnie gra w Kwartecie niemieckiego saksofonisty altowego Emila Mangelsdorffa (z innym polskim muzykiem, kontrabasistą Vitoldem Rekiem - niektórzy tego ostatniego mogą kojarzyć (i słusznie, bo to ta sama osoba) z Witoldem Szczurkiem - swego czasu grającym w zespole Sławka Kulpowicza: LP "KULPOWICZ SAMARPAN FEATURING NIEMEN" z 1987 roku) oraz pianistą Thilo Wagnerem.
Więcej o tym składzie oraz aktualne zdjęcie można zobaczyć w ostatnim numerze "Jazz Forum".
W 2004 roku przyjechał do Polski na krótkie tournee, związane z rocznicową reaktywacją jednego z najlepszych polskich zespołów jazzowych THE QUARTET.
Dzięki radiowej Trójce mogliśmy wówczas wysłuchać koncertu i przypomnieć sobie niezapomnianego "Szczepana" i kolegów.
Mieszka w Taunus. Jest lektorem wydziału muzycznego na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Mainz oraz wykładowcą w Akademi Muzycznej we Frankfurcie n/Menem.
Jeśli dobrze kojarzę (proszę ewentualnie o sprostowanie) był także w grupie polskich muzyków, którzy w okresie choroby Sławka Kulpowicza - jednego z muzyków, z którym Czesław Niemen zrobił doskonałą muzykę - zbierali środki na jego leczenie, grając przez tydzień w klubach jazzowych stolicy.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 30, 2008 19:53 
Awatar użytkownika

Kolej na basistę formacji NIEMEN AEROLIT - Jacka Gazdę.
Po rozstaniu z Niemenem w 1975 roku związał się ze śląskimi grupami blues-rockowymi np. Kwadrat, ale przedtem
w 1976 roku, będąc w składzie śląskiej grupy Hokus, nawiązał współpracę z Haliną Frąckowiak.
W 1982 roku – znalazł się w zespole Dudek Blues Band na drugiej edycji Rawa Blues Festiwal.
Ostatnie (od 1984 roku, a więc w przyszłym roku) dwudziestopięciolecie, to udział w trio Easy Rider w składzie: Andrzej Wodziński-gitara, jego brat Jarosław grający na perkusji i właśnie Jacek Gazda na gitarze basowej.
Trio blues-rockowe, nagrywajace, nieustannie koncertujące z powodzeniem w całym kraju ( ale też za granicą) na najważniejszych festiwalach i imprezach bluesowych (Rawa Blues, Andrzejki Bluesowe, Top Blues Feeling, Bluest Top, Blues nad Piławą, Toruń Blues Meeting, Zaczarowany Świat Harmonijki, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Blues Express), ale też na zlotach jazzmanów - Jazz nad Odrą czy Jazz na Kresach.
Ostatnio, 16 września - grupa wystąpiła w Poznaniu w klubie "Piwnica 21" w ramach Polskiego Dnia Bluesa (data urodzin B.B.Kinga).

Recenzja w Gazecie Wyborczej

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 30, 2008 21:51 
Awatar użytkownika

No nie! Kolejna okazja spotkania człowieka związanego muzycznie z Niemenem przeszła mi koło nosa :( A bardzo chętnie spotkałbym się z Jackiem Gazdą i poprosił o autograf na płycie Aerolit albo na Potencjometrach... Najgorsze jest to, że bywałem czasami w P21 na różnego rodzaju imprezach...

Muszę się przyznać, że dzięki twórczości Niemena, jego rockowym kompozycjom, zacząłem zwracać uwagę na coś, co wcześniej stanowiło dla mnie tylko "dodatek" do wokalu idola: na muzykę. Nigdy wcześniej nie wsłuchiwałem się w linię basu (to a propos Jacka Gazdy - zanim zajrzałem na forum, podczas dzisiejszej podróży autobusem rozgryzałem jego grę w "Czterech ścianach świata") czy solówki gitarowe. Chyba ten etap jest najtrudniejszy w przejściu z wczesnego :N: na Niemena-eksperymentatora, począwszy od czerwonego albumu, skończywszy na obu Idee Fixach. Dla kogoś, kto nie jest wytrawnym słuchaczem muzyki*, dialog między moogiem a gitarą elektryczną będzie bezwartościowy.

* no dobrze, może nieco przesadziłem, ale rzadko który mój znajomy słucha tego ze skupieniem (a co dopiero mówić o zachwycie!)...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 01, 2008 8:54 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
No nie! Kolejna okazja spotkania człowieka związanego muzycznie z Niemenem przeszła mi koło nosa :( A bardzo chętnie spotkałbym się z Jackiem Gazdą i poprosił o autograf na płycie Aerolit albo na Potencjometrach...

Temu - Dominie189 - między innymi - służyć ma ten topik.
Aby nie było takich okrzyków zawodu, jaki właśnie z siebie wydałeś, "przespanej" okazji spotkania z muzykami, którzy koncertują Obok nas, a którzy, jak sam słusznie zauważyłeś, wnieśli w muzykę Niemena jakiś istotny wkład.
Czy to poprzez aranżację, jakiś motyw i swój patent, frazę, wypracowaną przed finalnym nagraniem, który podziwiamy po latach.
Właśnie informacje wyprzedzające (chyba, że nie będzie takiej możliwości i będziemy mogli podać je post factum - a to też wartość sama w sobie) konkretne koncerty, pozwolą niektórym z nas poznać osobiście, a innym odnowić starą znajomość z muzykami, którzy grali z Czesławem.
Porozmawiać, zrobić wspólną fotkę, otrzymać autograf...
...spotkać człowieka!

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 01, 2008 10:26 
Awatar użytkownika

Jan Błędowski - wspaniały skrzypek z pierwszego składu grupy Niemen Aerolit, zarejestrowanego na płycie "41 Potencjometrów Pana Jana" oraz znanego ze wspaniałych nagrań koncertowych (niestety tylko nieoficjalnych :( ) - swoją karierę muzyczną rozpoczął w grupie Krzak, w której grał w latach 1972-73, 1975-81 i ponownie od 2001 do chwili obecnej. Nagrywał również z grupami SBB, Laboratorium, Irek Dudek Blues Band, Shakin' Dudi oraz w Niemczech ( gdzie mieszka na stałe od wielu lat) z Blues Express, Blues Power Orchestra, Tide, Schau Pau i Sczepanski B.Injection.
Jest uznawany za jednego z czołowych skrzypków europejskich grających blues-rock.
Niedługo znów będzie można go posłuchać na żywo, bo już w listopadzie Krzak wyrusza w trasę. Szczegóły na oficjalnej stronie zespołu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt paź 03, 2008 20:47 
Awatar użytkownika

I jak pięknie rozwija się temat - nie spodziewałem się tak szybkiej reakcji na prośbę Domina189, a i pozostali zapewne chętnie nadstawią ucha w to wtorkowe popołudnie.
A przy okazji gratulacje i podziękowania dla Kazimierza za pierwszą setkę postów oraz prezentowaną muzykę.
Ile ożywczego i wzbogacajacego muzycznie wniosło jego pojawienie się na tych stronach.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt paź 03, 2008 21:54 
Awatar użytkownika

Dołączam się do podziękowań i gratulacji dla Kazimierza Wlekłego, który wspaniale ilustruje muzycznie wiele forumowych tematów. :D

Ja również z przyjemnością posłucham we wtorek nowej płyty Krzaka. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob paź 04, 2008 7:59 
Awatar użytkownika

Nie sądziłem, że "dociągnę" do setki! hehehe! Dziękuję za gratulacje i za słuchanie moich propozycji! Zachęcam pozostałych forumowiczów do Sentimento!

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.