[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob paź 19, 2019 20:41

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Nasze dwie ulubione piosenki Chochołów to :
Amor a kysz 22%  22%  [ 2 ]
Gdzie ty 0%  0%  [ 0 ]
Grażyna 0%  0%  [ 0 ]
Niewinny złodziej 22%  22%  [ 2 ]
Naście lat 33%  33%  [ 3 ]
Skandal w rodzinie 11%  11%  [ 1 ]
Twist z białą damą 0%  0%  [ 0 ]
Uwierz mi 0%  0%  [ 0 ]
Zaimki 11%  11%  [ 1 ]
Liczba głosów : 9
Autor Wiadomość
 Tytuł: CHOCHOŁY
PostZamieszczono: wt gru 04, 2012 11:25 
Awatar użytkownika

Warszawski zespół, z którego wyłoniono towarzyszące Niemenowi Akwerele miał bogatą w wydarzenia własną historię, której początki sięgają roku 1963r.. Przypomnę, że w tym samym roku na krajowej scenie muzycznej za sprawą nagrań dokonanych dla Polskiego Radia i Polskich Nagrań zaistniał Czesław Niemen. W tamtym czasie prym wiodły kolorowe zespoły z Trójmiasta - uważane dziś za prekursorów "mocnego uderzenia". Po prawie 50 latach młodej publiczności niewiele jednak mówią takie nazwy jak: Chochoły, Tajfuny, czy Pesymiści...Czas to zmienić, a przynajmniej spróbować!

Znani później z działalności muzycznej: Zimiński, Jaśkiewicz, Brodowski, Butowtt i Goethel oraz ich koledzy: Czerwiński, Pankowski, Wołodarski, Turski i Miks wypracowali styl, który sytuował zespół w czołówce rodzimego rock'n'rolla. Słowa ich piosenek (a zwłaszcza teksty Szydłowskiego) były - moim zdaniem - dużo ciekawsze od tekstów autorów piszących dla Niebiesko-Czarnych i Niemena.

Niedawno Paweł Brodowski - basista Chochołów i Akwarel w Wehikule Czasu - trójkowej audycji Jerzego Sosnowskiego dokładnie opowiedział o drodze, jaką przebył ten zespół z mokotowskiego klubu "Sezam" do największych sal koncertowych wypełnionych do ostatniego miejsca, gdy koncertowali jako Akwarele...

W lutym 2010r. w podforum Muzyko moja, w temacie Zespoły Niemena pisałem o planach wydawniczych Radiowej Agencji Fonograficznej, która przygotowywała osiemnastą część antologii "Z archiwum Polskiego Radia" poświęconą Chochołom. Jednak tamten projekt wydawniczy pozostał niezrealizowany.

Miejmy nadzieję, że teraz będzie lepiej, bo oto Polskie Nagrania jako dystrybutor dostarczyły sieci Empik opis, jak będzie wyglądał debiutancki album Chochołów, którego premierę przewidziano na 14 grudnia 2012r.

Z tej płyty będzie można wreszcie usłyszeć w odczyszczonych wersjach piosenki Chochołów znane nam ze zdartych winylowych "czwórek" i z You Tube => Chochoły- playlista :) ;) :D

Wyróżniam piosenki Chochołów: Naście lat (mam EP-kę z podpisem T.Jaśkiewicza :)) i Skandal w rodzinie (ska).

W tym drugim kawałku śpiewał Rene Glaneau (wł.Roman Środa), którego rodzice wyemigrowali przed wojną do Francji.

A Wy lubicie nagrania Chochołów ?

Źródła: :arrow: Empik- Chochoły

=> Polski big beat (i nie tylko) z Encyklopedii polskiego rocka - bigbeatowiec

Proponuję ankietę - pomóżmy innym poznać przeboje Chochołów (można wybrać 2 piosenki) 8)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: CHOCHOŁY
PostZamieszczono: czw gru 06, 2012 16:03 
Awatar użytkownika

Przyznam, że dość słabo znam nagrania Chochołów, muszę jeszcze trochę ich posłuchać, zanim zagłosuję. :wink:

PS
Marek Gaszyński poświęcił Chochołom aż 5 stron w swojej najnowszej książce (strony są większego formatu niż A4).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 14, 2014 19:24 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
...W lutym 2010r. w podforum Muzyko moja, w temacie Zespoły Niemena pisałem o planach wydawniczych Radiowej Agencji Fonograficznej, która przygotowywała osiemnastą część antologii "Z archiwum Polskiego Radia" poświęconą Chochołom. Jednak tamten projekt wydawniczy pozostał niezrealizowany...

No właśnie, a przecież nawet okładka już była gotowa:
Obrazek
Na albumie miały się znaleźć utwory zespołu nagrane w latach 1964 i 1966 oraz wykonania koncertowe zarejestrowane podczas koncertów: "Pierwszy dzień lata", "Wieczór z gitarami" i "Vivat Akademia" II Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1964).

01. Twist z białą damą (muz. W.Czerwiński, sł. T.Polanowski)
02. Dzień dobry, to ty (muz. A.Kurylewicz, R. Orłow, sł. A.Osiecka)
03. Dobry z ciebie kumpel jest, Grażyna (muz. W Czerwiński, sł. T.Polanowski)
04. Dwa kieliszki Czaru (muz. W.Czerwiński, sł. W.Młynarski)
05. Pocałuj mnie choć jeden raz (muz. R.Żyliński, sł. R.Sadowski)
06. Niewinny złodziej (muz. H.Klejne, sł. A.Hosper)
07. Stary park (muz. W.Czerwiński, sł. S.Kryński)
08. Byle ładny był dzień (muz. M. Święcicki, sł. J.Ficowski)
09. Dlaczego Karolina (muz. J.Klejny, sł. J.Kondratowicz)
10. Kaj san (muz. M. Święcicki, sł. J.Ficowski)
11. Za Łęczycą (muz. E. Pałłasz, sł. A. Markiewicz, A.Bianusz)
12. Amor, a kysz (muz. M. Zimiński, sł. S.Szydłowski)
13. Szpilki (muz. M. Zimiński, sł. S.Szydłowski)
14. Naście lat (muz. M. Zimiński, sł. S.Szydłowski)
15. Wstaje dzień (muz. M. Zimiński, sł. S.Szydłowski)
16. Tylko wróć (muz. J. Matuszkiewicz, sł. W.Młynarski) - piosenka z filmu "Wojna domowa"
17. Twist z białą damą (muz. W Czerwiński, sł. T. Polanowski) - live II KFPP Opole'64
18. Byle ładny był dzień (muz. M.Święcicki, sł. J.Ficowski) - live II KFPP Opole'64
19. Dzień dobry, to ty (muz. A. Kurylewicz, R.Orłow, sł. A.Osiecka - live II KFPP Opole'64
20. Dlaczego Karolina (muz. J.Klejny, sł. J.Kondratowicz - live II KFPP Opole'64
21. Dwa kieliszki Czaru (muz. W. Czerwiński, sł. W.Młynarski - live II KFPP Opole'64
22. Niewinny złodziej (muz. H. Klejne, sł. A.Hosper - live II KFPP Opole '64
23. Za Łęczycą (muz. E. Pałłasz, A. Markiewicz, sł. A.Bianusz) - live II KFPP Opole '64
24. Ondraszek (muz. S.Hadyna, opr. Zespół Chochoły) - live II KFPP Opole '64
25. Tak daleko (muz. K. Gaertner, sł. I.Iredyński) - live II KFPP Opole '64

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 21, 2014 15:36 
Awatar użytkownika

A jednak coś się ukazało :

http://www.empik.com/gwiazdy-polskiego- ... 1,muzyka-p

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 22, 2014 23:19 
Awatar użytkownika

Cocomo pisze:

A jednak o tym już było - patrz pierwszy post :)

M-tz pisze:
.. oto Polskie Nagrania jako dystrybutor dostarczyły sieci Empik opis, jak będzie wyglądał debiutancki album Chochołów, którego premierę przewidziano na 14 grudnia 2012r. (płyta ukazała się z poślizgiem- w 2013)

:arrow: Empik- Chochoły

Mnie zdumiewa, jak można było nazwać tak zespół i liczyć na popularność wśród młodzieży..?

Tarpany, Chochoły i Wiatraki - te nazwy "załatwiły" big beatowe bandy już na starcie :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 7:18 
Awatar użytkownika

Nie mam tej płyty,ale część z tych nagrań już kiedyś słyszałem.Muszę powiedzieć,że ja w ogóle lubię polski big beat,mimo całej nieporadności tych wykonawców.Dla mnie te piosenki mają wartość sentymentalną,bo trudno tu mówić o jakichś walorach artystycznych.Te nagrania to po prostu dokument tamtych czasów.Gdy się posłucha tekstów z tamtych lat i tekstów dzisiejszych piosenek to widać,że to był zupełnie inny świat.Czy sobie ktoś może wyobrazić,aby w dzisiejszych czasach jakiś zespół,który pretenduje do miana najpopularniejszego w kraju zaśpiewał piosenkę-"No by ty się boisz myszy"?Dzisiaj byłby z całą pewnością wyśmiany.A tego rodzaju tekstów było w polskim big beacie sporo.Nawet te ambitniejsze i bardziej "dorosłe"brzmią dzisiaj infantylnie.Niemniej ja nawet lubię te piosenki,bo słuchając je człowiek zanurza się w przeszłość.Może dla ówczesnych dorosłych tamta młodzież uchodziła za cyniczną,ale z dzisiejszej perspektywy ten cały big beat,który tak przerażał poprzednie pokolenia brzmi dzisiaj niewinnie,nawet wzruszająca niewinnie.Abstrahując już od muzyki to dla mnie jednym z symboli tamtych lat jest doskonały serial "Wojna domowa".Tam również jest ukazany ów konflikt pokoleń.Oczywiście jest to tam pokazane w sposób lekki i dowcipny. A tak w ogóle to bardzo dobrze,,że ukazują się takie płyty i dobrze też,że jest na antenie Trójki taka audycja jak "Wehikuł czasu".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 10:15 
Awatar użytkownika

dzek trochę generalizuje, bo były zespoły, które prezentowały muzyką na dobrym poziomie, a teksty nie były wcale naiwne, czy infantylne - choćby Klan, Skaldowie, Dżamble czy Breakout...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 10:52 
Awatar użytkownika

Akurat Klan,Dżamble czy Breakout nie uważam za zespoły big beatowe.Dla mnie pewną cezurą,która w jakimś sensie daje początek muzyki rockowej w Polsce są płyty "Niemen Enigmatic"i,w trochę mniejszym stopniu"Na drugim brzegu tęczy"Breakoutów.Ci wykonawcy tymi płytami zerwali moim zdaniem z tzw polskim big beatem i z tym wszystkim czym się ta muzyka charakteryzowała.Później poszli inni.Doszło do tego,że nawet Czerwone Gitary czy No To Co grywali ,a przynajmniej usiłowali grać rocka/płyty "Na fujarce"czy So what"/.Natomiast Skaldowie to trochę inna bajka,bo ich wyróżniała duża kultura muzyczna,dobre teksty itd.Nawet ich wczesne płyty ,które można z całą pewnością sklasyfikować jako tzw.big beatowe/cokolwiek to słowo znaczy/ nie raziły amatorszczyzną.Obok Niemena to oni zasługiwali moim zdaniem na największy szacunek,przynajmniej jeśli chodzi o mniej więcej połowę lat 60-tych.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 11:33 
Awatar użytkownika

No, to teraz mamy wszystkie kwestie wyjaśnione. Zgadzam się co do słowa z moim przedmówcą.

Co do samej ankiety-jak widać powstała z górą rok temu, a jak do tej pory nikt nie zabrał głosu, i trudno się dziwić...
Wysłuchałem kilku piosenek na YT, ale żadna nie zrobiła na mnie pozytywnego wrażenia - a co najwyżej lekki uśmiech życzliwej akceptacji :wink: - więc też nie oddam głosu...
Zespół ten prawdopodobnie nigdy nie byłby przedmiotem jakichkolwiek wspomniek na forum, gdyby nie fakt, że przeistoczył się w Akwarele, co całkowicie zmieniło jego oblicze muzyczne. Czyja to zasługa ? Wiadomo, Niemena !

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 12:11 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
... Mnie zdumiewa, jak można było nazwać tak zespół i liczyć na popularność wśród młodzieży..?

Tarpany, Chochoły i Wiatraki - te nazwy "załatwiły" big beatowe bandy już na starcie :D

Absolutnie się nie zgadzam. Uważam, że The Tarpans, The Mulchs and The Windmills brzmią co najmniej równie wzniośle i poważnie jak Toczące Się Kamienie, Swingujące Niebieskie Dżinsy czy Żuczki, albo Ziemski Zespół Manfreda Człowiekka, ewentualnie Gerald i Nadający Tempo. ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 12:25 
Awatar użytkownika

dzek pisze:
...Gdy się posłucha tekstów z tamtych lat i tekstów dzisiejszych piosenek to widać,że to był zupełnie inny świat.Czy sobie ktoś może wyobrazić,aby w dzisiejszych czasach jakiś zespół,który pretenduje do miana najpopularniejszego w kraju zaśpiewał piosenkę-"No by ty się boisz myszy"?Dzisiaj byłby z całą pewnością wyśmiany.A tego rodzaju tekstów było w polskim big beacie sporo.Nawet te ambitniejsze i bardziej "dorosłe"brzmią dzisiaj infantylnie...

Trudno, żeby świat się nie zmieniał. Szkoda, że często na gorsze. W każdym razie dla mnie "No by ty się boisz myszy" jest znacznie bardziej artystycznym tekstem niż współczesne hity typu "My Słowianie".
Bigbit czyli muzyka mainstreamowa lat 60 prezentował, zarówno instrumentalnie jak i tekstowo, znacznie wyższy poziom od dzisiejszych mainstreamowych produkcji. I nie zapominajmy, że przecież wtedy wszechobecna była cenzura. Piosenki Czerwonych Gitar, No To Co, Trubadurów ... do dzisiaj są śpiewane, a kto pamięta o takiej np. Mandarynie, czy innych BratHankach?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 13:00 
Awatar użytkownika

dzek pisze:
A tak w ogóle to bardzo dobrze,,że ukazują się takie płyty i dobrze też,że jest na antenie Trójki taka audycja jak "Wehikuł czasu".

Jest jeszcze w Trójce taki cykl "Ze szpulowca bigbitowca" (w ramach niedzielnej audycji W. Manna "Piosenki bez granic"), w którym co tydzień Michał Owczarek prezentuje ciekawe, często w ogóle nie znane nagrania polskiego big-beatu. Większość z nich nie przedstawia wielkiej wartości artystycznej, ale czasem trafiają się prawdziwe perełki.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 13:23 
Awatar użytkownika

"No by ty się boisz myszy", a "mały miś do lasu bał się iść"...
Strachem podszyte były tamte lata. :D

Tym tekstom należą się wyrazy uznania, bo były lekkie, żartobliwe i zdystansowane od tamtej siermiężnej rzeczywistości.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 14:01 
Awatar użytkownika

Ja na tym forum dawałem wielokrotnie wyraz swojej irytacji dotyczącej współczesnych tekstów,bo,jak bodaj mówił w jednym z wywiadów Młynarski,teraz każdy chce koniecznie pisać sam/może chodzi tu o tantiemy?/,a kiedyś sporo tekstów było pisane przez zawodowych tekściarzy.Co nie znaczy,że teksty w rodzaju "Bo ty się boisz myszy"też jednak nie drażnią,bo lekkość lekkością,ale tutaj to jednak mamy do czynienia z piosenką właściwie skierowaną dla dzieci ,a nie dla młodzieży.Oczywiście to wszystko doskonale koresponduje z tamtymi czasami,muzyką itd.Takich piosenek powstało w tamtym czasie wiele."Konik na biegunach"to też przykład takiej piosenki.No,ale zważmy to,że Czerwone Gitary uważane były wtedy za polski odpowiednik Beatlesów .Z całym szacunkiem,ale z tego rodzaju tekstami to to porównanie brzmi kuriozalnie.Oczywiście ja nie odmawiam takim piosenkom racji bytu i w żadnym razie nie przeciwstawiałbym ich np piosenkom Dody,Feela czy kogoś takiego.Nic takiego nie napisałem. Tamte piosenki mają swój niezaprzeczalny urok.Są lekkie,bezpretensjonalne,melodyjne itd.I są po prostu świadectwem swoich czasów.Te piosenki takie były,bo zupełnie inne były wtedy obyczaje itd.I ja to rozumiem.Co nie znaczy,że jest twórczość najwyższej próby.I to miałem na myśli pisząc swój post.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 23, 2014 14:05 
Awatar użytkownika

dzek pisze:

Cytuj:
I ja to rozumiem.Co nie znaczy,że jest twórczość najwyższej próby

Ależ nikt, broń Boże, nie zamierza nadawać tym tekstom rangi najwartościowszych pozycji polskiej literatury.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.