[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 21, 2019 2:31

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt paź 15, 2019 11:17 
Awatar użytkownika

W tym roku Józef Skrzek świętuje swoje siedemdziesięciojednolecie

Zwyczaje

1.Pani Redaktor Maria Ratyńska w 2013 roku w dwumiesięczniku literackim 'POEZJA dzisiaj " :
Przykładem mogą być imprezy poetyckie organizowane od kilkunastu lat w Wilnie , od czterech lat w Anglii czy też od dwóch lat w Niemczech. Hasła "Poezja drogą do człowieka " , londyńskie "Poezja ocalała" czy ze Światowego Dnia Poezji UNESCO w Bonn Entzeitlicht ( przestrzeń - czas - światło ) , stają się bliskie tworzącym nie tylko poezję. Razem z poetami prezentują swoją twórczość kompozytorzy ( na przykład Józef Skrzek )
2.Organizacja "Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław " szczyci się pozdrowieniami dla członków "Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław " oraz dla wszystkich mieszkańców tej wsi Józef Skrzek multiinstrumentalista oraz lider grupy SBB, zdjęcie Józefa Skrzeka z panią Prezes Stowarzyszenia Anną Jasińską i autograf Józefa Skrzeka
3. Pani Redaktor Ilona Raczyńska - Ciszak główna organizatorka konkursu Lady D. w reportażu pod tytułem "Konkurs Lady D. z Biblioteki Śląskiej w Katowicach do Parlamentu Europejskiego w Brukseli" w piśmie Górnoślązak gazeta Związku Górnośląskiego numer 13 ( 20 ) rok 2016 , grudzień 2016 rok:
8 marca 2004 roku podczas III edycji wręczania wyróżnień Lady D. wystąpił Józef Skrzek, odbyła się też prekursorska prezentacja modelek na wózkach
4.Mieczysław "Mechanik" Jurecki na swojej stronie "Jurecki"
W 1987 roku miałem przyjemność wystąpić z Józefem Skrzekiem podczas Festiwalu Basistów w Warszawie . Skrzek zagrał na moim zestawie basowym i używał moich akcesoriów muzycznych. Do dzisiaj znamy się i lubimy
5.Mietek Pawlak muzyk zespołów Mietek & Toffik , Settin w rozmowie o legendarnych muzykach Cytrusa Marianie Narkowiczu i Waldemarze Kobielaku opublikowanej na stronie Anny i Tomasza Piątkowskich w listopadzie 2018 roku
Każdy na czymś gra , ale uwierz mi, spotkałem tylko dwóch tak wyjątkowych ludzi, którzy mają słuch absolutny, to Józef Skrzek i Marian Narkowicz. To jest rzadkość. Trzeba mieć na to gen!
6.Pismo Wprost , Redaktor PAP, AB w maju 2006 roku:
"Wczesnym wieczorem Benedykt XVI poprowadził z Wałów Jasnogórskich nabożeństwo majowe , w którym uczestniczyło kilkaset tysięcy wiernych."
" Wierni gromadzili się od rana , nie zważając na przelotne deszcze . Czas spędzali modląc się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II . Księża wyspowiadali setki wiernych. Po południu mszę świętą odprawił Kardynał Senior Henryk Gulbinowicz . Wysłuchano też Kantaty Maryjnej Józefa Skrzeka ."
7.Urząd Miasta Szczecin Biuro Organizacji Pozarządowych uproszczona oferta realizacji zadania publicznego
Oferent: Parafia pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła ulica świętego Jakuba 1. Szczecin
Organ Administracji Publicznej, do której adresowana jest oferta : Wydział Kultury Urzędu Miasta Szczecin
Tytuł zadania publicznego : Koncert "Nadzieja" w wykonaniu multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka , czołowego organisty Klaudiusza Jani i Chóru Męskiego "Słowiki 60" imienia Jana Szyrockiego , data 14. X 2017, jest w tej ofercie opisana umowa z realizatorami nagrania audio -video .
Rzeczywiście 14.10.2017 w Szczecinie wystąpili Józef Skrzek , organistka Julita Cieślak , Chór Męski "Słowiki 60"
8.Pani Redaktor Marta Wiśniewska w piśmie Miesięcznik Zespołu Szkół Zawodowych Liceum Ogólnokształcące imienia Leona Kruczkowskiego w Morągu w listopadzie 2009 roku rozmawia z Józefem Skrzekiem
Józef Skrzek : A ja po prostu z moimi kolegami , z ekipami różnymi jeżdziłem po świecie i grałem w różnych miejscach i byłem otwarty na cały świat , poprzez muzykę. Muzyka jest znakomitym językiem porozumienia między ludżmi na całym świecie i to jest fantastyczne
Pani Redaktor : Dziękuję za rozmowę
Józef Skrzek ; Dziękuję również
9.Redaktor Lukasz Respondek pismo Gazeta Parkowa - gazeta informacyjna Parku Śląskiego w Chorzowie , data pażdziernik 2012 , artykuł : Leśniczówka , czyli parkowa świątynia muzyki:
Nowy klub błyskawicznie zdobył renomę wśród muzyków . Szybko powstało w nim studio nagrań . Niektóry muzycy - jak na przykład Józef Skrzek - przebywali tam ze swoimi rodzinami tygodniami . Pomieszkiwali wtedy na górze i w papciach schodzili pracować nad swoją muzyką
10.Wiceburmistrz Jarocina Robert Każmierczak latem 2019 roku :
" Planowaliśmy Jarocin Festiwal 2019 z motywem : Riedel , piosenki Dżemu , ale wyłącznie z tekstami Ryśka Riedla mieli wykonywać między innymi Bastek z zespołem Cree , Martyna Jakubowicz i Józef Skrzek"
Rzeczywiście Józef Skrzek nie wystąpił w Jarocinie w 2019 roku
11.PoEzja Londyn jest to inicjatywa angielskiej Polonii , piszą Redaktorzy Adam Siemieńczyk i Marta Brassart w 2011 roku:
Już powstało kilka kompozycji specjalnie dla nas ( Józef Skrzek , Urszula Szczepanek , Krzysztof Pikowski )
12.Studio DR w Wiśle w Beskidzie Śląskim , w tym studiu nagraniowym nagrywał swoją muzykę Józef Skrzek
13.Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie , biuletyn numer 2 , Warszawa , kwiecień 2004 rok. Jest w tym biuletynie opisany Józef Skrzek
14.Redaktor Jerzy , data 11.5.2014, pismo Głos Pasłęka , artykuł "Owacja na stojąco"
Redaktor : Wczorajszy koncert Józefa Skrzeka w kościele świętego Bartłomieja zakończył się owacją na stojąco.
Koncert Józefa Skrzeka w Pasłęku w kościele świętego Bartłomieja w dniu 10.5.2014
15.Pani Redaktor Iwona Makarska w piśmie Dziennik Zachodni 29.5.2015 opisuje porządek Pielgrzymki Mężczyzn do Piekar Śląskich

Pielgrzymka rozpocznie się o godzinie 8. godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny . Pół godziny póżniej wiernych czeka modlitwa różańcowa . Następnie o godzinie 9:30 po przywitaniu przybyłych gości w piekarskiej bazylice , wśród których znajdą się kardynałowie i biskupi, pielgrzymi procesją przejdą z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Tam o godzinie 10. zostanie odprawiona msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem kardynała Stanisław Dziwisza . Homilię wygłosi kardynał Gerhard Muller , prefekt Kongregacji Nauki Wiary z Watykanu. Ale to nie koniec. O godzinie 13. odbędzie się koncert w wykonaniu miedzy innymi Józefa Skrzeka i Klaudiusza Jani . Po nim godzina młodzieżowa , której gościem specjalnym będzie biskup Michael Msonganzila z Tanzanii . Podczas nabożeństwa majowego , które zostanie odprawione o godzinie 15. homilię wygłosi biskup Jan Sobiło z Ukrainy
16.Redaktor Marcin Babko , Gazeta Wyborcza magazyn Katowice data 3. grudnia 2008 rok , cytuje słowa Józefa Skrzeka
Józef Skrzek : Jako organizator nie mam jeszcze doświadczenia , ale podpatruję kolegów : Irka Dudka i Artura Rojka

Józef Skrzek w roku 2008 zorganizował Pierwszy Festiwal Sztuk Przestrzennych "Schody do nieba"
17.Redaktor Piotr Lorenc , pismo Niedziela Tygodnik Katolicki edycja Sosnowiecka numer 27. , rok 2013, data lipiec 2013 rok
Redaktor : Jakie są Pana związki z Kościołem ?
Józef Skrzek : Fundamentalne . Jestem związany z Kościołem z Panem Bogiem wiarą . To jest bardzo osobista sprawa
18.Charytatywny koncert "Zaduszki pod gwiazdami' 16. listopada 2017 roku w kościele świętego Dominika w Warszawie wziął udział Józef Skrzek , między innymi. Podczas koncertu zbierano środki na wsparcie chrześcijan żyjących w Karakoush , Irak , w Biblijnej Dolinie Niniwy
19.Rozmowa z Józefem Skrzekiem , rozmawia redaktor Tomasz Hanke w lipcu 2011 roku, strona Muzyka Tomka
Józef Skrzek : Oni grali w fusbal , a ja musiałem grać gamy i pasaże
Redaktor : Był Pan świadom tego , że koledzy grają w piłkę , a Pan siedzi i ćwiczy ?
Józef Skrzek : Tak , bardzo istotną
Redaktor : Czy pamięta Pan jakieś ważne zjawisko z młodości , które oddziaływało na Pana w jakiś sposób bądż zmieniło Pana ?
Józef Skrzek : Pamiętam , że lubiałem muzykowanie , utwory romantyków , które działają na ciebie , gdy grasz . Musisz odczuwać . Musisz mieć wrażenie , że robisz coś , co cię wciąga . Do tego dochodzą ćwiczenia motoryczne . Teraz już mniej ćwiczę , ale w młodości ćwiczenia były cały czas , trzeba było zapomnieć o świecie , o tych co grają w fusbal , tylko myśleć o tym , żeby ręka się rozciągnęła , żeby prawidłowo trzymać dłonie
Redaktor : Opłacało się ćwiczyć tak wiele lat ?
Józef Skrzek : W moim przypadku tak
Józef Skrzek : U mnie akurat wyszło to na dobre, chociaż miałem świadomość , że w muzyce nie będę się całkowicie spełniał , bo mam wizje innych ułożeń , form i tak dalej . Frapowały mnie różne inne style . Grasz te wszystkie gamy , pasaże , etiudy , koncert z Orkiestrą Symfoniczną ale jeszcze nie wiesz kim jesteś . Wśród tego szukałem siebie . Myślisz czy nie zostać solistą fortepianowym i koniec . I grać to. Ale wyczuwałem , że to jednak nie to . Ze chcę czegoś więcej od muzyki

Ja pozwolę sobie opisać wieczór 6.3.1978 roku w Katowicach . Przybyłem do Katowic na koncert zespołu SBB i Teatru Wizji i Ruchu z Lublina . O koncercie dowiedziałem się z gazety "Sztandar Młodych", gdzie opisano trasę wykonawców, opisując miejsca i daty występów . Występ w wielkiej sali w Katowicach , możliwie Pałac Młodzieży , pełna sala publiczności. Na estradzie , patrząc ze strony widowni , po lewej stronie fortepian Bechstein z otwartą klawiaturą , bliżej widowni . W głębi estrady po lewej stronie kilka syntezatorów , jeden zestaw perkusyjny, gitara elektryczna , technika , W dalszej głębi estrady miejsce dla Aktorek i Aktorów Teatru Wizji i Ruchu z Lublina . Rekwizyty teatralne , jak chorągwie były wnoszone w trakcie występu. Koncert , na początek SBB , potem razem SBB i Teatr Wizji i Ruchu prezentowali wybrane fragmenty przedstawienia "Malczewski" . Następuje taka chwila, jedna z kompozycji została wykonana , tylko Józef Skrzek gra tło muzyczne , jeden z Aktorów patrzy na Józefa Skrzeka , gestem ręki w kierunku fortepianu i wyrazem twarzy zwraca się do Józefa Skrzeka "Maestro prosimy ". Józef Skrzek przerywa grę tła muzycznego , wstaje ze stołka wśród syntezatorów , idzie kilka kroków do fortepianu , zasiada za fortepianem , chwila ciszy , Józef Skrzek unosi dłonie nad klawiaturą fortepianu , i gra kompozycję "Wiosenne chimery " , część pierwsza , brzmi tylko fortepian . Po prostu klasyka grania fortepianowego , wykształcony muzyk popisuje się swoją koncepcją i wirtuozerią . Czas trwania takiego popisu jest równoważny czasowi trwania drugiej części kompozycji . Druga część kompozycji to są słyszalne syntezatory , potem Jerzy Piotrowski na perkusji i potem razem .W tym opisie wyróżnię równowagę między częścią klasyczną na fortepian , i częścią nową , na syntezatory i zespół . Bardzo dobrze się słuchało tej wersji kompozycji "Wiosenne chimery" zagranej w Katowicach 6.3.1978 roku. Część klasyczna na akustyczny instrument klawiszowy i część druga na elektroniczne instrumenty klawiszowe , i zespół , perkusja i gitara . W tym koncercie koncepcja utworu polegała na równowadze tych części . Na początek klasyka i dalej elektronika . Jedno inicjowało drugie , na bazie pierwszej części zaistniała druga część . Utrzymanie w równowadze tej muzyki wywołało aplauz , ja opiszę , praktycznie największy aplauz , jaki słyszałem na koncertach SBB . Opiszę sposób zachowania się Józefa Skrzeka w czasie wykonywania muzyki . W części pierwszej Józef Skrzek zachował się jak dwudziestolatek w Szkole Muzycznej w czasie swojego koncertu na fortepian. Jak Józef Skrzek doszedł do stołka wśród syntezatorów , realizował zabawę dżwiękami , możliwością zagrania dżwięku , i sterowanie tym dżwiękiem . Jedna część fantastyczna , druga część bajeczna , ja oczekiwałem , na realizację tej koncepcji na płycie long play SBB. Kilka miesięcy póżniej , możliwie już w maju 1978 roku, w Polskim Radio program trzeci jest nadana kompozycja "Wiosene chimery " w wykonaniu SBB , ja słyszałem wtedy , koncepcja utworu rozszerzona do czasu około 15. minut gry.
Realizacje na płytach long play SBB były , fragmenty fortepianowe na płycie SBB Nowy horyzont, ale tylko trochę . Na płycie SBB Welcome w kompozycji " Wędrując wokół zatoki burz " fortepian brzmi wśród kaskad dżwięków syntezatorów oryginalnie .
Ja wspominam koncert 6.3.1978 roku , bo na tym koncercie Józef Skrzek w sposób wyrażny pokazał się jako wykształcony klasyk na akustycznym fortepianie i jako wizjoner muzyki na syntezatorach .

Jurek

Ostatnio zmieniony pn paź 21, 2019 19:27 przez Jurek, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 16, 2019 8:24 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1.Redaktor Tomasz Hanke rozmawia z Józefem Skrzekiem w lipcu 2011 roku , strona Muzyka Tomka
Józef Skrzek : Ale przede wszystkim szczęściem jest dla mnie to , że mogę wracać do mojego małego motta , że jestem z miłości i to mogę przekazywać Wam . Żebyście też czuli się z miłości i potrafili ją przekazywać innym , nie defraudując znaczenia tego słowa . To jest pojęcie czystej cnoty , ze cokolwiek by się nie działo , żebyśmy potrafili sobie wybaczać, zauważać w sposób obiektywny . Niech człowiek bedzie prawdziwy i nie fałszuje tego świata czyli bądżmy sobą
2.Strona Nowica - Drugie Otwarcie projekt warsztatowo - artystyczny , Redaktor Piotr Bussold :
Młodzi muzycy organizowali to przez kilka lat - improwizowane Spotkania Artystów - nikt nie występował dla pieniędzy - tylko dla samej radości grania ( Józef Skrzek , Kwartet Jorgi , Atman , ANKH , Maciek Maleńczuk , Odkryta Ameryka etc. )
3.Zespół " Nowica 9 " to spadkobierca legendarnej już formacji " Zabrzańska Orkiestra Rockowa z Nowicy " . Muzycy mają na swym koncie współpracę z Józefem Skrzekiem , Tymonem Tymańskim , Maćkiem Maleńczukiem
Opis z okazji koncertu zespołu Nowica 9 w lutym 2007 roku w Warszawie
4.Redaktor Krzysztof Fedorowicz , pismo Gazeta Lubuska , kwiecień 2009 rok, artykuł : "Świebodzin dziękuje grupie SBB za wspaniały gest przyjażni"
Koncert zespołu SBB w Świebodzinie w dniu 24.4.2009 rok
Redaktor: Koncert zorganizowało Towarzystwo Pamięci Czesława Niemena z Janem Czachorem i Jerzym Wydrzyckim na czele . Dochód został przeznaczony na budowę pomnika Niemena , który w czerwcu ma być odsłonięty pod świebodzińskim Ratuszem . Tutaj zaczynali - właśnie tutaj oswajaliśmy się z życiem na scenie - stwierdza Józef Skrzek - to był rok 1971 , gdy często przyjeżdżaliśmy z Czesławem do Świebodzina i Łagowa , gdzie odbywaliśmy próby . Właśnie z tej sceny trafiliśmy na sceny świata . Ten nasz wspólny czas był tutaj bardzo kreatywny , inspirujący
Dziękujemy grupie SBB za gest przyjażni - powiedział Jerzy Wydrzycki , kuzyn Niemena , gdy pojawił się na scenie podczas koncertów
5. We wkładce do płyty cd Józefa Skrzeka "Józefina " z serii "Niepokonani" Uniwersal w roku 2002 pani Gina Komasa pisze o planach Józefa Skrzeka stworzenia opery dla dzieci.
Stowarzyszenie Autorów Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłosiło 17. września 2018 roku - z okazji Jubileuszu 100- lecia Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Scenicznych - konkursu na Operę dla dzieci i młodzieży ( libretto i muzyka ) w wieku 8 - 15 lat . Na konkurs nadesłano 59. prac . Czy wśród tych prac jest dzieło Józefa Skrzeka.
W Państwowym Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie w marcu 1957 roku miała miejsce prapremiera Opery dziecięcej w dwu aktach pod tytułem "Jaś i Małgosia" z muzyką Józefa Samelczaka z librettem Krystyny Żebrowskiej , na podstawie baśni ludowej
6. Spektakl "Malczewski" , premiera w roku 1977 , Teatr Wizji i Ruchu w Lublinie był grany ponad sto razy z muzyką z taśmy - mówi Jerzy Leszczyński , dyrektor Teatru. Tylko jeden raz spektakl "Malczewski" był z muzykami zespołu SBB , na dziedzińcu w Lublinie , spektakl w całości . W marcu 1978 roku w czasie wspólnych występów na terenie Polski zespołu SBB i Teatru Wizji i Ruchu z Lublina wykonano fragmenty spektaklu. Po występie w Warszawie Artystki i Artystów Teatru i muzyków SBB zaproszono do Telewizji Polskiej w celu nagrania. Ile nagrano - możliwie więcej , emitowano w Telewizji Polskiej około 20. minut. W czerwcu 1978 roku fragmenty spektaklu "Malczewski" zagrano razem z zespołem SBB w Knokke w Belgii
7.Zamówienie kompozytorskie numer 04774. / 17. , numer 87572. / 16. / A1. Tychy , Teatr Mały - zamawiający , kompozycja "In Tichi" Skrzek - Botor - AUKSO . Teatr Mały w Tychach obchodzi 550 . rocznicę pierwszej napisanej wzmianki o Tychach . Koncert w dniu 23.6.2017 w Teatrze Małym w Tychach nawiązuje do roku 1467 i stanowi jeden z elementów obchodów urodzin miasta .Wystąpili Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski ,Henryk Botor
8.Trzeci Kujawski Pomorski Astrofestiwal , Golub - Dobrzyń , 7. czerwca 2014 roku, część z programu Astrofestiwalu
godzina 19:30 - 21:15 Gwiazda wieczoru - Tomek Makowiecki z udziałem specjalnego gościa : Józefa Skrzeka
godzina 21:15 - 21:30 Wszechświat okiem Kosmonauty - impresja Mirosława Hermaszewskiego
godzina 21:30 - 22:15 Kosmos ogniem pisany - widowisko artystyczne ilustrowane ogniem i muzyką
godzina 22:30 - 22:50 Planety 2.0 - multimedialny show ukazujący najlepsze obrazy Słońca oraz Planet Układu Słonecznego wyświetlane na kulistym ekranie
godzina 23:00 Nocne obserwacje
9.Istnieje Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych, członkiem zwyczajnym jest profesor doktor habilitowany Julian Gembalski . Stowarzyszenie organizuje festiwale , zjazdy , sympozja , warsztaty , konferencje naukowe , spotkania , kongresy , pielgrzymki, wydaje wydawnictwa o muzyce.
Najbardziej znanym muzykiem grającym w kościołach polskich jest Józef Skrzek
10.W Czeskiej Telewizji , program Art , muzyk Boris Urbanek w rozmowie z panią Redaktor w programie "Kropka piątkowej nocy" 28.11.2014 roku
Boris Urbanek: Całkowicie pierwsza kapela , która mnie najwięcej oczarowała , była polska SBB, Józef Skrzek , Apostolis Antymos i Jerzy Piotrowski grali takie fusion , grali to , co mi się zawsze podobało
11.Pismo ; Zpravodaj Mesta Stramberka 2. / 2012 Spoleczne a kulturni akce - maj sierpień 2012 , Pani Redaktor Anna Raskova :
Gościem Borisa Urbanka w cyklu Jazz u Pisarzy był 12. sierpnia Józef Skrzek
12.Przemysław Borowiecki , perkusista współpracował z Józefem Skrzekiem , jest informacja na stronie w Szczecinie w 2019 roku
13.Witryna Stare audycje jest opisane; Program 2 Polskiego Radia data 1. styczeń 1984 roku , godzina 7:40 - 8:00 gra Józef Skrzek ,
data 2. czerwca 1983 roku program 2 Polskiego Radia godzina 19:20 - 19:35 gra Józef Skrzek,
data 24.12.1983 program 2 Polskiego Radia , godzina 19:00 - 19:15 Z myślą o Karolinie - gra Józef Skrzek
14.W piśmie Gość , listopad 2017 roku jest dyskusja o muzyce w kościele , internauta "Krzychu 1995" w lipcu 2019 roku pisze o syntezatorze :
Jest to jeden z instrumentów , który potrafi przepięknie zabrzmieć w kościele ( patrz - Józef Skrzek minimoog solo )
15.Pismo "Głos Pasłęka " , artykuł " 20-lecie Chóru Adoramus " , redakcja , czerwiec 2018 rok:
Wyjątkowym wydarzeniem był też koncert pod tytułem "Oratorium Pasłęckie " , podczas którego Chór wystąpił u boku multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka wraz z Chórem Carmen Gregorianum . Ukoronowaniem tej współpracy była płyta z zapisem koncertu

Jest wydawnictwo ;płyta 2. cd Oratorium Pasłęckie , koncert w Pasłęku 28.5.2016 w kościele świętego Bartłomieja
16.Pismo Solidarność Katowice numer 33. / 2018 pani Redaktor Agnieszka Konieczny :
23. września w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Orzeszu została odprawiona uroczysta msza święta dziękczynna z okazji 70. rocznicy urodzin księdza Prałata Stanisława Puchały oraz 45. rocznicy przyjęcia przez Niego święceń kapłańskich
Pani Redaktor : Mszę poprzedził koncert w wykonaniu Józefa Skrzeka , przyjaciela kapłana
17.Magazyn Kultury Popularnej "Esencja" , Redaktor Marek Turek w pazdzierniku 2004 roku:
"Pokój saren" nigdy nie doczekał się pełnej publikacji w formie komiksu ( fragmenty ukazały się w prasie , scenariusz został ostatecznie przedstawiony w formie " telewizyjnej opery" z muzyką Józefa Skrzeka
18.Strona Blues on line , artykuł o Franciszku Walickim , w pażdzierniku 2012 roku, autor artykułu :
Franciszek Walicki stworzył też potęgę innego wielkiego zespołu - SBB . To Józef Skrzek poprosił go o pomoc i dostał fantastyczne wsparcie na starcie. I tekst do piosenki "Odlot"
19.Przegląd Lubański Regionalny Portal Informacyjny w czerwcu 2013 roku:
Fundacja Forum Staniszów oraz Hotel Pałac Staniszów zapraszają 21.06. ( piątek ) o godzinie 19.00 na wyjątkową Noc Świętojańską z zespołem In Corpore w składzie:
Józef Skrzek - keys
Piotr Wojtasik - trąbka
Mirosław Muzykant - perkusja
Violetta Muzykant - taniec
Beata Mańkowska - śpiew
20.W Empiku w Łodzi w dniu 22.10.2015 Józef Skrzek podpisywał płyty
21.Redaktor Jaromir Kwiatkowski , pismo Nowiny 24 , data pażdziernik 2010 rok rozmawia z Józefem Skrzekiem
Redaktor : W czwartek SBB wystąpi w Rzeszowie , w hali na Podpromiu , jako gość specjalny Deep Purple
Józef Skrzek : Oni zachowywali się wobec nas fajnie . Zawsze byli nam bardzo życzliwi , a młodszy organista ( Don Airey - przypis Jaromir Kwiatkowski ) oglądał moje instrumentarium i wypytywał o różne szczegóły
22.Redaktor Jaromir Kwiatkowski , pismo Nowiny 24 , data wrzesień 2010 , rozmowa z Rogerem Gloverem , muzykiem zespołu Deep Purple
Redaktor : To nie jest wasze pierwsze spotkanie . SBB grało już jako "Gość Specjalny" w 2006 roku
Roger Glover ; Oni są wielcy . Dali mi swoje cd , dvd . Wszystkie wysłuchałem , obejrzałem i polubiłem. Przetrwali wiele lat . Zawsze jest miło zobaczyć na scenie kogoś , kto gra tak długo
23.Redaktorzy Katarzyna Piotrowiak , Grzegorz Lisiecki, pismo Dziennik Zachodni , data 21. kwietnia 2009 roku
Redaktorzy: Józef Skrzek pracuje nad nową aranżacją pieśni powstańczych , które zostaną zaprezentowane w sierpniowy wieczór podczas koncertu wyreżyserowanego przez Laco Adamika z udziałem Zespołu "Śląsk"
24.Gazeta Ustrońska numer 29 ( 414 ) , data 22.lipca 1999 roku, rubryka To i owo z okolicy:
Na Stecówce obok kościółka Matki Boskiej Fatimskiej odbył się dwa lata temu koncert. Jego pomysłodawca znany multiinstrumentalista Józef Skrzek zapowiadał , że będzie to pierwsza część Tryptyku Beskidzkiego . Niestety ten ciekawy pomysł nie został zrealizowany. Dwa kolejne koncerty nie odbyły się
25.Pismo Prawda , aktualności w skrócie 5. / 2011 rok
Słusznie zauważa Hołdys , to wstyd i skandal , że jednego z najwybitniejszych polskich muzyków Józefa Skrzeka Rzeczpospolita nie nagrodziła do tej pory za działalność artystyczną
26.Gazeta Wyborcza w kwietniu 2011 roku
Józef Skrzek : Na pewno jestem Polakiem , w spisie wskażę narodowość polską i śląską przynależność etniczną . Czuję się Ślązakiem , ale łączę ta z przynależnością do Polski i z polskością . To dla mnie jasna sprawa . My , Ślązacy , mamy przecież swoją tożsamość . Te wszystkie wypowiedzi , które pojawiły się w ostatnich dniach , pokazują , że osoby , które mówiły o Śląsku, nie rozumieją tego. Może dopiero teraz zaczną myśleć , czym jest Śląsk
27.W Gazecie Wyborczej 14. kwietnia 2003. roku :
Grupa SBB po raz pierwszy w swojej długiej historii jedzie na koncerty do Rosji. Gościnnie zagra z nimi Aleksander Emelianow.
SBB pojedzie tam na dwa występy 25. kwietnia w Sankt Petersburgu, w ramach Festiwalu Sztuki Nowoczesnej Sergey Kuryokhin International Festiwal , i dzień póżniej w moskiewskim klubie Gagarin
Józef Skrzek mówił dla Gazety Wyborczej przed miesiącem : W Rosji zawsze mieliśmy najwięcej fanów , ale komunistyczne władze nigdy nie pozwoliły nam tam zagrać . Nasza muzyka określana była wtedy jako "wywrotowa"
Na koncertach nie pojawi się Paul Wertico , mieszkający w Stanach Zjednoczonych perkusista zespołu. Obok Józefa Skrzeka i Apostolisa Anthimosa zagra więc perkusista rosyjski , znany między innymi ze współpracy z Peterem Brotzmannem i Shelly Hirsch, Aleksander Emalianow

Rzeczywiście w SBB w Sankt Petersburgu 25.4.2003 na perkusji zagrał Piotr Traszczenko , w Moskwie 26.4.2003 w klubie "Na Brestskoi" zagrał Pasza Timofiejew

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 16, 2019 23:41 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1.Pani Redaktor Ryszarda Wojciechowska w piśmie "Dziennik Bałtycki" w dniu 5. lipca 2019 roku publikuje zdjęcie autorstwa Przemysława ,Świderskiego gitary basowej firmy Mayones z roku 1972 dla Józefa Skrzeka
6. lipca 2019 roku aukcja w Grand Hotelu w Sopocie , gdzie można nabyć tą gitarę ,
pozycja 141. opis : Gitara basowa M & H firmy "MAYONES" 1972 rok , długość 107, 5 cm , szerokość 35 cm , głębokość 7 cm . Gitara basowa M & H z roku 1972 wykonana przez legendarnego "MAYONESA" Mariana Jakubowickiego dla Józefa Skrzeka , załączone przetworniki są pierwszymi przetwornikami wykonanymi przez "MAYONES" w 1970 roku
Estymacja 10 000 - 12 000 PLN
2 400 - 2 900 EURO
2.We wrześniu 2015 roku powstało Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu " czyli SBB
3.Głos Pasłęka 16.11.2016 , pani Redaktor Anna :
W minioną środę 9. listopada Burmistrz Wiesław Śniecikowski odwiedził dzieci z Przedszkola numer 1 , by wręczyć im płyty z koncertu Oratorium Pasłęckie. Przypomnijmy, że mali Artyści brali w nim udział obok chórzystów z chóru Adoramus i Carmen Gregorianum , a muzykę do literackich utworów napisał multiinstrumentalista Józef Skrzek
4.Przedszkole numer 1 w Pasłęku , wpis 6. lipca 2016 roku
Jeszcze raz serdecznie i gorąco dziękujemy Panu Burmistrzowi za wspaniałe przedsięwzięcie jakim było Oratorium Pasłęckie . Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy wziąć w Nim udział . Rodziców , Dzieci i wszystkich Przyjaciół Pasłęka zapraszamy do obejrzenia filmu "Oratorium Pasłęckie . 28.maj 2016"
5.Przedszkole numer 1 w Pasłęku , wpis 29. maj 2016 roku , pani Barbara Rozenbajgier:

Z całego serca dziękuję Rodzicom i Dzieciom za liczne przybycie i udział Dzieci w koncercie Józefa Skrzeka "Oratorium Pasłęckie"
6.Przedszkole numer 1 w Pasłęku , wpis 16. maj 2016 roku
Zaproszenie
Zapraszamy Rodziców wraz z naszymi przedszkolakami na wyjątkowy koncert Józefa Skrzeka "Oratorium Pasłęckie" w dniu 28. maja o godzinie 19.00 w kościele świętego Bartłomieja w Pasłęku . Podczas tego koncertu dzieci z przedszkoli wykonają piosenkę pod tytułem "Piosenka o naszym mieście" . Od pewnego czasu intensywnie ćwiczymy wspólny śpiew i zwracamy się z prośbą do Rodziców , by nie pozbawiali swoich dzieci tej wyjątkowej , niepowtarzalnej i historycznej okazji wystąpienia z kompozytorem , wokalistą i multiinstrumentalistą - Józefem Skrzekiem. Generalna prób odbędzie się 25. maja
7.Z Pasłęka są trzy wydawnictwa z zapisami koncertów Józefa Skrzeka
Koncert Józefa Skrzeka 10.5.2014 , 2 płyty cd
Koncert Józefa Skrzeka 23.5.2015 , 2 płyty cd
Koncert Oratorium Pasłęckie 28.5.2016 , 2 płyty cd
8.Redaktor Grzegorz Kasjaniuk , pismo W Polityce , listopad 2012 rok cytuje słowa kompozytora , reżysera i dyrygenta Zbigniewa Preisnera o Józefie Skrzeku :
Zbigniew Preisner : Miałem szczęście wielokrotnie pracować z Józkiem . Nagrywa często na organach Hammonda oraz innych instrumentach elektronicznych partie pisane do różnych filmów . Nagrał też ze mną płytę "Silence , Night and Dreams " . Graliśmy tę muzykę wiele razy na koncertach, między innymi na Akropolu w Atenach , w Salonikach , w Londynie w Barbican Hall czy też w Paryżu w sali Grand Rex . To zawsze jest fantastyczna współpraca . Józek jest nie tylko wielkim muzykiem, ale fantastycznym i dobrym człowiekiem , pełnym poczucia humoru , które rozbraja często napiętą sytuację na koncertach czy też w studio

Koncerty i nagrania Zbigniewa Preisnera z udziałem Józefa Skrzeka
5.10.2019 Kraków , Benefis Zbigniewa Preisnera
16.- 18.9.2013 Bobowa , nagranie z Jerzym Trelą
27. 28.11.2013 Portugalia , koncerty Silence , Night and Dreams
14.4.2014 Warszawa , Zbigniew Preisner , Jerzy Trela , Józef Skrzek
16.10.2014 Kraków , Zbigniew Preisner , Lisa Gerard , Józef Skrzek
17.10.2014 Kraków . Zbigniew Preisner , Lisa Gerard , Józef Skrzek
10 , 11 , 12.11.2016 Wrocław , spektakl Dokąd 2016
4.9.2007 Ateny , Akropol, koncert muzyki filmowej
2.12.2007 Londyn , Barbican Hall, koncert muzyki filmowej
10.12.2007 Płock , Katedra , koncert muzyki filmowej
19.3.2008 Paryż , koncert muzyki filmowej
8.9.2008 Grecja , Thesaloniki , koncert muzyki filmowej

Józef Skrzek mówił , myśli , jeden z koncertów muzyki Zbigniewa Preisnera , w którym brał udział "Silence , Night and Dreams" , oczekiwane jest wydawnictwo płytowe z takiego koncertu
9.Redaktor Damian Koczkodan , pismo Phaedra , data luty 2013 rok, Roksana Vikaluk :
Przyjażń z Józefem Skrzekiem przyniosła ze sobą wielkie odkrycie zupełnie nowego świata brzmień oraz myślenia twórczego. Józef i jego muzyka pozostaje dla mnie wielką inspiracją do dziś...
10. Strona Estrada i Studio , data listopad 2016 rok, Redaktor Piotr Lenartowicz; Reżyser dżwięku Jacek Złotkowski , pracownik Polskich Nagrań :
Lubię wracać pamięcią na przykład do pracy z Józefem Skrzekiem
11.Strona Estradowiec , Internauta " fohal " , data 3.9.2012 pisze o koncercie SBB w Pasłęku 25.8.2012 roku
Muzyka SBB nie jest muzyką festynową i część ludzi po 2 - 3 utworach zaczęła się przemieszczać w kierunku piwa . Pierwszy raz nagłaśniałem dwóch perkusistów równocześnie, ale muszę przyznać , że dali dobry popis . Cały zespół to mili i kulturalni ludzie, można było spokojnie się dogadać

Koncert SBB w składzie :
Józef Skrzek - gitara basowa , klawisze , harmonijka , śpiew
Paweł Dobrowolski - perkusja
Antymos Apostolis - perkusja , gitara
12.Chór Męski Środowiska Akademickiego Krakowa przy Uniwersytecie Rolniczym Chór Agricola Kraków , koncert w kościele świętej Katarzyny Aleksandryjskiej 20.5.2016, pisze Janusz Czerwiec Fazi :
Józef Skrzek okazuje się szalenie sympatycznym , profesjonalnym i pozbawionym pustego gwiazdorstwa muzykiem. Jak odczuwamy , jest człowiekiem mającym poczucie humoru i dystans do tego , co robi. Zauważamy , że profesor Korzeniowski dobrze zna się z Mistrzem Skrzekiem . to tworzy dobry klimat do pracy.
Zbliża się godzina 21 - sza , godzina koncertu.
Dyrygent, profesor Korzeniowski , stojąc na kamiennej ławie, przylegającej do ścian krużganków, mobilizuje nas , a jednocześnie uspokaja . Mówi ,że ze strony Józefa Skrzeka , będzie się można spodziewać niespodziewanych muzycznie zachowań , bo przecież to twórca z pogranicza jazzu i rocka, gdzie improwizacja jest częścią muzyki. Dodaje jednak także , że postara się tak reagować , dyrygując , żebyśmy się połapali.
Józef Skrzek krząta się wokół swojego instrumentarium z wyrażną swobodą , luzem , radością a jednocześnie skupieniem. To zapewne jeden z tych ludzi , który kocha to co robi.
Koncert kończy się około godziny 23- ej. Wszyscy wykonawcy , odbierają ogromne brawa od widowni, która zapełniła kościół w całości.
Było magicznie i pięknie. podziękowania dla Józefa Skrzeka i wszystkich, którzy przyczynili się do tego udanego koncertu
13.Pan Piotr Bednarczyk, wydawca : Instytut Chemii i Fizyki Jądrowej Polskie Towarzystwo Nukleoniczne, Instytut Fizyki Jądrowej imienia Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie, pismo "Postępy fizyki jądrowej " vol. 61. zeszyt 3, Warszawa 2018 opisuje konferencję fizyków jądrowych w Zakopanem w 2018 roku w dniach 26.8.2018 - 2.9.2018
Uczestnikom konferencji zaproponowano atrakcyjny program socjalny: spacery po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego, wycieczkę krajoznawczą po Spiszu i Pieninach, kolację regionalną z występami zespołu góralskiego. Szczególnym wydarzeniem był uroczysty koncert organowy z elementami muzyki progresywnej w wykonaniu Józefa Skrzeka , z prapremierą Jego utworu pod tytułem "Children of the Stars ", inspirowanego fizyką jądrową i procesami ewolucji wszechświata

Koncert Józefa Skrzeka 2.9.2018 w kościele w wiosce Maniowy
14.Gazeta Ustrońska numer 36 ( 421 ) , data 9. września 1999 roku. Rubryka To i owo z okolicy:
Przed dwoma laty na Stecówce odbył się koncert pod hasłem "Serce Górala i Groń" zapowiadany jako pierwsza część Tryptyku Beskidzkiego. Jego inicjator , popularny muzyk Józef Skrzek, jednak nie zrealizował pomysłu do końca. Kolejne koncerty miały odbyć się na Tynioku i Ochodzitej...
15.Redaktor aśs w piśmie Gość Bielsko -Żywiecki 6. września 2009 roku , numer 36. / 902.:
W najbliższą sobotę 12. września w Radziechowach odbędą się uroczystości poświęcenia Golgoty Beskidów- wzniesionych na zboczu Matyski Stacji Drogi Krzyżowej, monumentalnych rzeżb autorstwa Czesława Dżwigaja z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stacje zbudowane zostały przy górskiej drodze prowadzącej z Radziechów na szczyt Matyski. Na szczycie tym w sobotę o 9.00 zaplanowany jest również koncert rodzinny, w którym wystąpią też Schole . O 10. swój występ rozpocznie znany artysta Józef Skrzek. O 11. mszy świętej z poświęceniem Drogi Krzyżowej przewodniczyć będzie biskup Tadeusz Rakoczy. Po mszy świętej przewidziano drugą część koncertu Józefa Skrzeka oraz występ zespołu "Grojcowianie" . Od 13.30 spotkanie z udziałem zaproszonych gości kontynuowane będzie w Radziechowskim Zespole Szkół imienia księdza Prałata Stanisława Gawlika
16.Pani Redaktor Amelia Siuda-Koszela , pismo Idziemy , data 20.11.2018 , numer 47. / 2018.
Konin odwiedzają sławni i cenieni artyści - wystarczy wymienić tak znane nazwiska , jak : Józef Skrzek , Grażyna Łobaszewska , Tomasz Szwed czy Stanisława Celińska . W każdą ostatnią niedzielę miesiąca po mszy świętej w intencji trzeżwości narodu i w rodzinach w parafii świętego Wojciecha w Koninie - Morzysławiu odbywa się koncert

Józef Skrzek wystąpił w Koninie - Morzysławiu w kościele świętego Wojciecha w dniach 22.11.2008 , 30.09.2012 , 17.12.2017
17.Gazeta Siemianowicka numer 55. , kwiecień 2003 roku, rubryka : Subiektywna Kronika Wydarzeń : 1 stycznia w kościele świętego Michała Józef Skrzek dał wraz z zaprzyjażnionymi beskidzkimi góralami piękny koncert kolędowy
18.Redaktor Grzegorz Płonka rozmawia z muzykami zespołu SBB , Tygodnik Panorama , numer 43 , 44 , rok 2004
Redaktor : Waszej muzyce nie grozi zatem stagnacja ?
Józef Skrzek : Nie . ponieważ muzyka jest generalnie bardzo blisko związana z człowiekiem powstaje na kanwie jego przeżyć , więc można powiedzieć , że jest ona odzwierciedleniem tego , co się dzieje w ludzkim świecie . A dzieją się w nim stale takie rzeczy , które nas muzyków zaskakują i inspirują , przez co nasza twórczość podlega ciągłemu artystycznemu przeobrażaniu , dzięki któremu uzyskujemy nieustannie jakościowo nowy produkt muzyczny
Redaktor : Czy łatwo pozyskać sponsorów dla Waszych działań ?
Józef Skrzek : Powiem szczerze , że ze zdobywaniem sponsorów nie jest nam lekko . Dalej istnieje centralizacja rynkowa i wszystkie główne biznesy idą przez Warszawę . Poza tym , sponsorzy lubią ładne dziewczyny- które mogą , ale nie muszą śpiewać , siatkówkę czy jakieś inne modne i na czasie sprawy , a nie muzykę progresywną . Tym niemniej próbujemy sobie dawać radę w tym temacie , ułatwia nam to fakt, ze jesteśmy zespołem międzynarodowym , znanym w wielu krajach świata
Redaktor : Co zamierzacie zrobić , aby szerzej zaistnieć na obecnym , nie tylko polskim rynku muzycznym ?
Paul Wertico : W dzisiejszych czasach co tydzień ukazują się tysiące nowych płyt cd . Dlatego , aby uzyskać szansę na sukces na rynku muzycznym , musimy ciężko pracować . Przede wszystkim chcemy poszerzyć repertuar o kilka piosenek , uzyskać lepsze brzmienie całości oraz nagrać nową płytę . Nasza praca będzie obejmować nie tylko sferę muzyczną , ale i marketingową . Musimy mieć ciekawa stronę internetową , a także dvd i videoklipy . Niewątpliwie w osiągnięciu sukcesu sprzyja nam to , że mamy dobrą reputację w muzycznym świecie , co dodatkowo mobilizuje nas do pracy , by jej nie stracić . Na szczęście sił nam do roboty nie brakuje. Istnieje wiele zespołów , które im starsze , tym bardziej są zmęczone . Ich technika grania staje się monotonna i nie ma w niej ognia . Zaś my, tak jak wielu muzyków jazzowych , z wiekiem stajemy się coraz lepsi - tak jak dobre wino . Może nie gramy już tak szybko , ale za to lepiej rozumiemy i czujemy muzykę
Redaktor : Dziękuję za rozmowę
19.Pani Redaktor Tylda Ciołkosz o zespole SBB , Kultura onet data 22.12.2004
Z Paulem Wertico na bębnach na pewno wyruszyć będą chcieli w solidne rockowe amerykańskie tournee , nie jakieś tam granie do kotleta
20.Benefis Franciszka Walickiego w Gdyni , był Józef Skrzek w lipcu 2009 roku. Redaktor Marcin Mindykowski , pismo Dziennik Bałtycki, lipiec 2009
Podczas wieczoru zagrano "Odlot" z repertuaru SBB

Jurek

Ostatnio zmieniony pn paź 21, 2019 19:40 przez Jurek, łącznie zmieniany 3 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 17, 2019 23:31 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1.Redaktor Ryszard Gloger , radio Merkury , rozmowa z Józefem Skrzekiem we wrześniu 2007 roku
Redaktor : Po tych dwóch boksach z grupą SBB ta nowa Antologia , solowa , to jest jakby dopełnienie Twojego wieloletniego dorobku, powiedz , bo te nagrania powstawały w dużym rozproszeniu. Łatwo było zebrać to wszystko ?
Józef Skrzek : Ha , ha , ha , ha , ha , ja jestem tak nieuchwytny , że żeby mnie ktoś zebrał to musiałby mieć bardzo szerokie plecy , ale jakoś nam się to udało . Przy powstawaniu tego boksu bardzo trochę , tam , wiesz , były różne osoby , byli różni przyjaciele , byli wydawcy , byli wierzyciele , były różne opcje , no i tak się złożyło , do końca to nam , że wyszło akurat tych dwadzieścia płytek na ten box "Viator" , wędrowca , który sobie wędruje i gra po całym świecie . Muszę ci powiedzieć , że dwa dni temu grałem w Atenach
Redaktor : No to gratuluję
Józef Skrzek : Koncert pod batutą Zbyszka Preisnera , który był , wiesz , z chórami greckimi , z wieloma normalnie muzykami z całego świata , i których to właśnie w Teatrze Dionizosa odmłodził mnie znowu tak bardzo , że powiem szczerze , czas nie gra roli . Tam , to pięknie , wiesz , się odbyło , jestem bardzo szczęśliwy , jak możesz czuć po mnie , że te dokonanie , no jest jakby takim następnym rozdziałem , bo wiesz , że przecież ja robię wiele jeszcze innej muzyki . To zapewne kiedyś tam będzie się ukazywało . Za chwilę chłopaki nagrywają znowu mój koncert dzisiejszy . I to pewnie kiedyś tam wyjdzie . Koncert ze Zbyszkiem Preisnerem też będzie na jakiejś tam , wiesz , telewizyjnej , czy innej , dvd. Zresztą mamy zamiar zrobić jeszcze inne te .
Także jest masa , masa różnych . jest to muzyka religijna , jest muzyka elektroniczna , jest opera , wiesz , "Pokój saren " . Ale tu , w tych dwudziestu, jest dużo tego, co jest bardzo istotne , znaczy się , po pierwsze , no wiesz , sam czas powstawania tego , rzeczywiście ma znaczenie , bo od tej dekady lat siedemdziesiątych jakby jestem na scenie. Także ten "Pamiętnik Karoliny " , który jest początkiem tego mojego osobistego układania się w sferze dżwięków , na jakby tutaj narozrabiał trochę , bo jak pamiętasz może , fragment tego reżyserowie brali do filmów różnych , sam "Pamiętnik Karoliny" , jakby daje nam pewne obrazki, bo to są takie jakby ilustracje bardziej , niezależnie , że ta muzyka sobie tam plumpa , to tam jeszcze jest płacz dziecka , prawda , czy coś innego , bardzo zostało to ciekawie przyjęte i do dzisiaj praktycznie jest przyjmowane . No , trzeba też , wiesz , zauważyć , że są pewne do tego graficzne obrazy , na przykład Tomek Sikora , który robił część tutaj zdjęć , do niektórych pozycji , Janek Sawka , który zrobił zdjęcia , znaczy właściwie okładkę , można graficznie powiedzieć , tutaj , do fragmentu , do płyty "Serce Górala i Groń " . To był wielki koncert w Beskidzie Śląskim na polanie góry Stecówka i właściwie moje przyjażnie z Góralami z różnych stron , z Karpat powiedzmy , zostały właśnie zanotowane tutaj . Ha , niesamowite , wiesz , odradzanie się , wiesz , w tych przestrzeniach . Jakby nowa ikra , nowe spojrzenia są , między nami mówiąc . Z Jankiem Sawką miałem zrobić duże projekty przestrzenne , które miały dotyczyć między innymi, wyobraż sobie , czworoboku Pałacu Kultury oraz Rynku w Katowicach , byliśmy już blisko tego, żeby regularnie w ciągu roku pojawiały się takie właśnie ilustracje , wiesz , trwające wieczorami, nocami , no , na przykład na jednym boku Pałacu pojawia się jakiś tam obraz , jakiejś tam przestrzeni wymyślonej przez Jana i do tego idzie moja muza , no , ale , jakoś wtedy , wiesz , nie zbiegło się do finału , no trudno
Redaktor ; Tysiące pomysłów tak , i czuję to Twoje podniecenie , ciągle jest coś do zrobienia . Czy mogę Cię zapytać z pozycji audiofila , czyli człowieka także rozsmakowanego w dżwięku , prawda , tutaj musiałeś przeskoczyć bardzo dużą przeszkodę , przepaść technologiczną trzydziestu lat
Józef Skrzek : Ha , ha , ha , ha , ha , nie ma takiego czegoś , remastering tego wszystkiego robił Marcin Mikulski, chłopak , który siedzi przy moich nagraniach już od lat , i który jakby zaznajomiony jest z tą moją różnorodnością . On mówi , wiesz , czasami czuję się jak drugi Józef , bo już siedzi przy tej muzyce tak długo . On siedział przy SBB , siedział przy moich innych tam sopranach , czy innych papieskich muzykach , także jakby Jego rola tutaj była , żeby wyrównać te wszystkie dynamiczne ułożenia . No , jak mu się to udało , zobaczymy . Ja , szczerze mówiąc , jeszcze tego wszystkiego do końca nie przesłuchiwałem . Już po , wiesz , tłoczeniu , byłem do jakiegoś momentu , no , oczywiście ,wiesz , wybierałem przebierałem też co ma wejść , to jest jasne , natomiast samo finałowe dżwiękowe brzmienia posłucham chętnie , razem z Tobą
Redaktor: Powiedz , czy mając tyle płyt w dorobku , czy można je wszystkie kochać z taką samą siłą ? Bo to jest tak , jesteś ojcem wielu dzieci , ale czy można je wszystkie kochać tak samo
Józef Skrzek : Tak , sam sobie na to odpowiedziałeś . Prawdziwy ojciec kocha wszystkie dzieci tak samo, no nie ma siły , tak to ma być . Każda z tych tutaj właściwie kilkudziesięciominutowych wersji jako to jest rozdział życia . Ma i miała dla mnie i będzie miała znaczenie . Bo czy to jest "Pamiętnik Karoliny" , kiedy ja poznałem małą dziewczynkę , właściwie to są takie opowieści z życia , czy " Ojciec Chrzestny Dominika" , kiedy zostałem pierwszy raz w życiu Ojcem Chrzestnym i trzymałem na rękach , rozumiesz , do Chrztu małego Dominika , który dzisiaj jest chłopem , operatorem filmowym . Rozumiesz , czy tu masz jakieś wejścia na "Wojnę Światów" , która powstawała w czasie , wiadomo , jakiejś rewolucji ważnej w tym kraju , a jednocześnie jako "Wojna światów" , film , który pokazuje nam o , wiesz o czym , o możliwości manewrowania ludżmi poprzez media , to science fiction wymyślone przez Piotrka Szulkina . "Pokój saren" , dokonanie , wiesz , z Lechem Majewskim , też jest człowiek , niezwykle kreatywnym.
"Czas" , muzyka , wiesz , dokonana w Archikatedrze Katowickiej na organy piszczałkowe i syntezatory . Pionierska sytuacja , kiedy właściwie , można powiedzieć , wiesz co , jak , co, no jak to , kurczę , syntezatory w katedrze . Przecież to niemożliwe , dwadzieścia sekund pogłosu , larmo , nie . Okazało się , że wiesz , przyjęte znakomicie . Czy wiesz , tutaj granie z Tomkiem Szukalskim na "Ambitusie" . Zresztą Tomek na paru tutaj , wiesz , różnych płytach , bo gra też na "Józefinie" . "Józefina" , czas , kiedy , wiesz , ktoś chciał mnie lansować , gdzieś tam na świat , praktycznie , kto wie , może by to i wyszło , gdyby nie rewolucje , które się różne działy . Potem , wiesz , te przejścia , które były na początku lat osiemdziesiątych . A jednak "Józefina " ma znaczenie dla mnie bardzo buże . Jest też płyta z Jarocina . Jarocin z Ryśkiem Riedlem , prawda , Jurkiem Kawalcem , z drugiej strony tęczy już chłopaki , no ale przecież graliśmy wtedy i tworzyliśmy "Leśniczówkę " , przecież ta dekada , normalnie , to był czas fenomenalny , tworzenie , wiesz materii, a potem "Leśniczówka " , i stamtąd wypady , czy do Jarocina , czy na inne trasy koncertowe , rozumiesz bluesmenów , rockmenów , jazzmanów czy innych w ogóle jeszcze , przecież to są dokumenty czasów fenomenalne , rozumiesz. Planetarium to wiesz , no to już nie mówię . Planetarium , "Podróż w krainę wyobrażni " . W Planetarium je jestem teraz cały czas , i wiesz , wtedy spotkały się tam , no , ogromne rzesze różnych , różnej publiczności , bo to było odkrywcze . Poza tym , wiesz , muzyka filmowa , ja tak dużo nie robię tej muzyki . Ale tutaj mamy muzyki "Angelus" , muzykę , gdzie Lech Majewski zaprosił mnie po raz kolejny , no , ale jest to przede wszystkim muzyka dotycząca pejzaży śląskich , przecież ja jestem Ślązak . Z krwi i kości , rozumiesz wprawdzie podróżuję po świecie , no bo jestem Viatorem , jestem wędrowcą . Czy ja jestem w Górach Skalistych Yellowstone , czy jestem w Atenach , ale ja za chwilę jestem w Katowicach albo w Michałkowicach , rozumiesz , i za parę dni gram tam znowu koncert też , notabene z SBB . I takie te moje wiesz , różne spostrzeżenia , które , odkrycia może bardziej, one są właśnie w tej dwudziestopłytowej tutaj pierwszej wersji pokazane i te , jest to pewien dla mnie bardzo istotny moment , bo niektórzy mnie kojarzą , wiesz , jako , byłem z SBB , no , fajnie , gram dalej z SBB , nagrywamy nową płytę , no , ale przecież jako Józef Skrzek ja robię tak wiele nowych odkryć , kto wie , czy ten box nie będzie w jakimś takim oznajmującym , wiesz , jakimś takim ogłaszającym , halo, ten Skrzek , to on tam jeszcze robi takie rzeczy inne i te rzeczywiście , one są inne . Jest ich dużo .
Redaktor: Skracając ten dystans , można powiedzieć , że od piosenki do opery , czyli do wielkich form muzycznych , ale szczególną rolę w Twojej twórczości zajmuje też muzyka religijna
Józef Skrzek : No , widzisz , bo jestem człowiekiem wierzącym i to wiesz , ja chodziłem jako bajtel do Piekar z Omą , z Mamą , czy z Ojcem , czy z Ciotką , czy z Ujkiem . To jest jedna rzecz jako młodziutki bajtel , rozumiesz , malutki synecek , rozumiesz , ale teraz ja nagle , nagle po prostu okazało się , że po dekadzie grania z SBB na świecie , w Roskilde z Bob Marleyem , czy gdzieś , nagle okazuje się w roku osiemdziesiątym drugim , kiedy ja staję na Kalwarii Piekarskiej i milion , półtora miliona chopa śpiewa "Boże , coś Polskę " , góra drży , ja sobie myślę , kurdę , no to ja może bym tu zagrał . I następnego roku ja gram i teraz , w tym roku jest dwudziesty piąty raz , jak ja grałem dla męskich, wiesz , tamtych pielgrzymek , które są śląskim kultem , powiedziałbym ,takim tutaj , powiedziałbym , bardzo w społeczności ważnym ułożeniem , bo to , każdy ma jakieś
głos telefonu
Józef Skrzek :przepraszam Cię na moment , bo ktoś chce mnie złapać . Z Węgier jest telefon , mogę odebrać ?
Redaktor : Tak , odbierz
Józef Skrzek : Moment , halo
Redaktor : Tak , Józku , to był Gabor jakiś tam czy Gabor Presser
Józef Skrzek : Gabor Nemeth
Redaktor : A , Nemeth , no , pięknie
Józef Skrzek : Ze Scorpio , przecież my z nim nagrywamy nową płytę teraz , za chwilę z nami na podkładzie Paula Wertico , no bo , żeśmy powiedzieli sobie , że , wiesz , no ta nowa produkcja , no wiesz , pomysł wyszedł z tego , ze myśmy zagrali od ubiegłego roku kilka koncertów z Gaborem , między innymi na Festiwalu w Seged, w Budai Szak Parku w Budapeszcie , jeszcze dołączył do nas właśnie Tomek Szamlo , z Locomotiv . Jak wiesz , Gabor grał ze Scorpio . Także nagle się zrobiło fajnie . I mówię , kurczę , to nagramy , wydawca się zainteresował i w nocy z poniedziałku robimy próby, nagrywamy , znaczy , robimy demo w Budapeszcie , potem wchodzimy do studia tutaj i robimy nową płytę SBB . Ha , ha , ha
Redaktor : Z jednej strony mówisz z takim entuzjazmem o tym boksie , a z drugiej strony widzę , że dla Ciebie to są takie , po prostu stacje tylko , które mijasz i jedziesz dalej . Działasz tak , żeby niczym się nie zastanawiać i nie roztkliwiać
Józef Skrzek : Nie , wiesz co , żyję po prostu tak , żeby docierać do tych stacji , żeby tam , na tych stacjach przeżywać , to jest w tej formie , wiesz , bo wiesz , docieranie do tych różnych stacji , do tych różnych miejsc , to jest bardzo , wiesz , często uciążliwe , że Ci nie powiem , co się działo na ostatnich moich podróżach , czy w Góry Skaliste , czy tam do Aten, zgubione bagaże , rozwalony moog , nie wiadomo co tam jeszcze , śpiączka , bo nie wiesz , czas się zmienia i tak dalej , natomiast kiedy już docierasz do tych miejsc , i kiedy masz ten czas , nie wiem , 48 godzin , na trzy dni , na dobę , na tydzień , to wtedy przeżywasz to na maksa . I do tego zmierzam , rozumiesz , bo to jest bardzo istotne , ze jak już docierasz , do tych stacji , do tych miejsc , to w tych miejscach , z tymi ludżmi w tym czasie robisz coś na maksa . Do tego zmierzam , i to jest bardzo istotne . To samo wiesz , jakby wiesz , oglądanie się potem i rozckliwianie się nad czymś , może kiedyś przyjdzie na to czas , że będę miał więcej , więcej takiej , takiego czegoś , co się nazywa , wiesz , duuuuużo czasu , jak mają Celnicy na granicy , ha , ha , ha , ha , ha , natomiast w tej chwili moje napieranie , wiesz , wiąże się z tym , ze mam po prostu bardzo bujny tryb życia z , włącznie z tym , że wyobrażnia też pracuje szeroko pojmując , i że jestem po prostu przygotowany do zajęć . To , że mogę zagrać z tymi ludżmi i Oni tego chcą , to , że mogę grać przed taką publicznością . I to się spełnia , no to jest fenomenalne . I też , że to są takie właśnie przejścia , takie przeloty , takie zmiany , też jest fenomenalne , wiesz , taka umiejętność takiej harmonii i zapanowania nad tym to jest właściwie największa domena . Ale powiem Ci , że to zawsze jest coś za coś . Na przykład moje życie rodzinne na tym jednak cierpi, chociaż ja zabieram rodzinę , wszędzie gdzie mogę , no ale wiesz , no już w domu mam mniej czasu na przykład , też bym potrzebował , na przykład , żeby w domu to zrobić , tamto zrobić , gdzie sąsiad , On robi to , czy owo, bo siedzi ciągle nad czymś tam wiesz , tu robi to, tu robi to , to ja nie mam na to czasu, no bo ja jestem dla ludzi gdzie indziej ciągle , czyli wiesz , mój dom no to jest wszędzie . Ja po prostu ciągle jestem , moja rodzina jest moim domem , i ja jestem wszędzie gdzieś cisnę za nią , i co chodzi, ja jestem dla ludzi i to wszystko. Ja nie buduję jakiejś willi, bo nie mam na to czasu, ha , ha , ha
Redaktor : Pięknie Ci dziękuję , życzę powodzenia i jestem pewien , że z taką energią za jakiś czas znowu nam sprezentujesz kolejny box dobrej muzyki
Józef Skrzek : Dziękuję Ci bardzo serdecznie , przyjacielu
Redaktor : Pozdrawiam
Józef Skrzek : No , hej , cześć

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt paź 18, 2019 10:24 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1.Blog Polska - NRD - Niemcy - Świat gdzieś między Polską a Niemcami , a szczególnie w NRD , data wpisu 1.8.2011; relacja z koncertu Józefa Skrzeka w Niemczech z wernisażem obrazów Stanisława Świątkowskiego. Koncert Józefa Skrzeka z muzyką inspirowaną obrazami Stanisława Świątkowskiego " 12 scen z życia Jana Pawła II", data 31.3.2000 rok , Frankfurt nad Menem , kościół Polonijny:
Byłem na takim koncercie , oczywiście w parafii polskiej we Frankfurcie . Panowie się spóżnili ze 40. minut , pewnie korek był , Skrzek od razu usiadł do organów i zaczął grać a malarz zabrał się za rozstawianie obrazów . Oprócz płócien postawił notebooka , beamer i ekran i puszczał te same obrazy tylko trochę zaanimowane
2.Redaktor Marek Niedżwiedzki 16.11.2003 roku pismo Wprost , artykuł " Wielka trójka muzyczna" . Redaktor zwraca się z pytaniem do różnych znanych ludzi kogo uznać za polskiego wykonawcę wszechczasów ? Lektorka i była dziennikarka Krystyna Czubówna pięknie uzasadniła swój głos na Józefa Skrzeka i SBB
3.Pani Redaktor Agnieszka Maliszczak - Hanzel 15.8.2019 w telewizji itvm :
" W 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego w Mysłowicach odbyły się obchody, których celem było przypomnienie, jak ogromne znaczenie miało przyłączenie Śląska do Polski . Punktem kulminacyjnym było przygotowywane przez wiele miesięcy i setki osób wielkie widowisko historyczno - muzyczne na terenie byłej kopalni Mysłowice ."
" Celem widowiska było również połączenie tradycji z nowoczesnością . Między innymi poprzez występy artystów przy oprawie orkiestry Big Silesian Band pod kierownictwem Joachima Krzyka . Każdy z artystów wykonał jeden utwór powstańczy oraz dwa utwory własne . Wystąpił między innymi Józef Skrzek ."
Józef Skrzek : To jest fantastyczne . W ogóle spotykamy się tu... lepiej niż w jakiś Sopotach , czy na innych jeszcze szpanerskich imprezach . Tu się wszyscy czują , normalnie jak godomy po śląsku to nawet nie trzeba napisów , wszyscy się rozumieją . Jak powiesz bajtlik , to wszyscy wiedzą co to jest, w ogóle jestem zachwycony. Uważam , że to powinno to co miesiąc
4.Rozmowa z Józefem Skrzekiem , profesorem Adamem Majem i doktorem Jerzym Gręboszem o spektaklu " Na styku dwóch nieskończoności" 15.9.2019 w Audytorium Maksimum w Krakowie, radio RMF 24, data 14. wrzesień 2019 rok, redaktor Grzegorz Jasiński
Redaktor: Proszę powiedzieć , skąd to zainteresowanie , dlaczego takie , czy to zainteresowanie wynikające z tego jaką muzykę pan grał , jaką się interesuje ? Kosmos się do tej muzyki dopasował ?
Józef Skrzek : Kosmos jest mi bardzo bliski , zawsze i czuję się częścią tego kosmosu . To stwierdzenie , że jesteśmy dziećmi gwiazd bardzo mi pasuje . Jest tam zresztą część nazwana "Children of the Stars" , która będziemy prezentować z chórami i ze znakomitymi muzykami
Redaktor : Pan tworzy i tworzy coraz więcej . Porozmawiajmy o tej muzyce , którą usłyszymy na tym spektaklu . W jakiej części to jest nowa muzyka , w jakiej części to będzie improwizacja , w jakiej części to , co już wcześniej można było usłyszeć ?
Józef Skrzek : Będzie fragment o ziemi , będzie fragment o planetach , będzie Kołysanka , ta końcowa , no i będą też te Dzieci Gwiazd , z którymi w sumie jeszcze polecimy potem dalej w kosmos , bo chcemy nagrać płytę . Natomiast będą też utwory całkowicie powstający na ten czas , to jest takie kreowanie muzyki na ten czas i w tym miejscu. Tym się interesowałem od lat i to był zawsze najpiękniejszy czas w pracy zespołowej i indywidualnej
Redaktor: Rozmawiajmy chwilę o tym , co stanie się po tej premierze , bo to jest premiera filmu z muzyką , ona zostanie zapisana i wydana?
Józef Skrzek : Nagrywamy multiprojekt w tej wersji , natomiast mamy pewien pomysł , chcemy zrobić następną dokumentację już płytową , którą zatytułowaliśmy roboczo "Kriszon evelement " i to będzie z gośćmi bardzo różnymi jeszcze innymi , o których jeszcze
opowiemy
Profesor Adam Maj : To było przygotowane pewnego rodzaju inspiracją do kilku z tych utworów na , nie na jednej płycie , bo pewnie byłoby trzy płyty winylowe , zmieści się na ten możliwy materiał
Redaktor : Ale sam ten koncert niedzielny będzie wydany
Profesor Adam Maj : Będzie na pewno jak muzyczne , będziemy też robić dokumentację filmową , więc prawdopodobnie będzie to w wersji dvd , czy mp4 ogólnie dostępnej
Redaktor : Mówiliśmy o najbliższych planach , niedzielnym koncercie , wspominał pan o kolejnym zamiarze , jakim jest wydanie płyt , rozszerzenie tego wątku , no to ja nie mogę , bo słuchacze by mi tego nie wybaczyli , gdybym nie zapytał pana o jeszcze dalsze plany
Józef Skrzek : W Krakowie będę gościem Zbyszka Preisnera w części z Lisą Gerard, bardzo się zaprzyjażniłem z Lisą , już w poprzednim spotkaniu we Wrocławiu, no i jestem szczęśliwy , że to znowu się może zdarzyć
Redaktor : To będzie koncert poświęcony muzyce Zbigniewa Preisnera
Józef Skrzek : To jest jego benefis . To będzie niedługo w Arenie waszej krakowskiej . W międzyczasie komponuję Requiem Maksymiliana . To jest taki powiedziałbym dar rodziców po śmierci syna , młodego chłopaka i zamiast pomnika albo wręcz mi powiedzieli , że w muzyce powinno to być bardziej ujęte jeszcze , i to będzie z wyjściowym motywem Kochanowskiego . Poza tym w niedługim czasie wybieram się do Portland , w Recordin Studio , tam będę nagrywał , przypuszczam , pewne produkcje za oceanem , które będą z muzykami z tamtych stron , a może z muzykami ze świata , no kto wie , na przełomie może roku , może zabiorę się też za rozbudowanie form z SBB , premierowo my byśmy wykonali to w Katowicach, z gośćmi , i byłby to fragment "Follow my dream" , ale będziemy się też przymierzać do "Welcome" , może i do innych utworów , takich jak "Memento" . To jakby takie podstawowe punkty w moim działaniu najbliższym
Redaktor : I to będą płyty , będą nagrania , będą wydane czy są już jakieś plany, kiedy się mogą pojawić na rynku
Józef Skrzek : Trudno mi teraz jeszcze powiedzieć . No , na razie będą opracowania pewne, które się pojawiają co rusz , one są wyjmowane z archiwów , bo są remasterowane , natomiast wolałbym , żeby to było nowe, tak jak to , co robimy tu, w Krakowie w najbliższą niedzielę
Redaktor: No , ale ja muszę się dopytać , bo , czy myśmy przed chwilą usłyszeli , że będą covery SBB w wykonaniu innych artystów pod pana osobistym kierownictwem ?
Józef Skrzek ; Tak , oczywiście . W tamtym wykonaniu , to było w Katowicach , część śpiewał Bastek Riedel , część był Abadaks , raper, część był Maciek Lipina , część był na gitarze Andrzej Nowak , bardzo wielu ciekawych muzyków , którzy się angażują , i chcą grać z nami , i to pewnie będzie w nowych aranżach tak brzmiało bardziej odkrywczo, świeżo
5.Pismo Zeszyty teatralne numer 236. Lubuski Teatr imienia Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze , sezon artystyczny 2000. / 2001.
W dniach 29-31 maja 2001 roku w Lubuskim Teatrze trwał II Przegląd Małych Form Teatralnych "Wielcy aktorzy - wielka literatura " . Zakończenie II Przeglądu stanowił , zaprezentowany w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela spektakl muzyczno-poetycki "Jesteś , który jesteś " wykonany przez Wiesława Komasę i Józefa Skrzeka
6.Redaktor B. Krzyżanowski , pismo Goniec Górnośląski 1980 rok , numer 25. strona 8. , artykuł " Z SBB w rodzinnych Siemianowicach "
A więc przyjechali , prosto z zagranicy i w ramach "VIII Dni Siemianowic " zaprezentowali siemianowiczanom swoje najlepsze utwory.
Dodajmy , iż ostatnio do tej trójki doszedł jeszcze Sławomir Piwowar - gitara elektryczna
Wiemy - powiedział przed kilku laty Józef Skrzek - że muzyka , którą tworzymy nie przypadnie do gustu wszystkim melomanom w jednakowym stopniu . Muzyka współczesna to muzyka trudna , kontrowersyjna , wyrafinowana
Hala Zborna Kopalni "Siemianowice " w Michałkowicach
Pierwszy utwór sala przyjmuje nieco hałaśliwie . Lecz to mija i przez następne prawie dwie godziny wszyscy słuchają w skupieniu urzekającej muzyki. Potem są oklaski , które zamieniają się w długo niemilknącą owację. W szatni zamieniam kilka słów z bohaterami dzisiejszego wieczoru . Są solidnie zmęczeni . Dziś po południu przyjechali na koncert prosto z Pragi . Jutro rano wyruszają na serię koncertów do RFN i potem do NRD.
Redaktor : A jak spędzacie tegoroczny urlop letni?
Józef Skrzek : Bardzo pragniemy , aby to był wypoczynek w ciszy, z rodzinami. Nie mamy ku temu zbyt wiele okazji. Ale czy to się uda ?
7.Pani Redaktor Teresa Semik , pismo Dziennik Zachodni 24.2.2017 pisze o Kazimierze Kutzu , reżyserze
Józef Skrzek : Rozumiem Kutza i podziwiam jego wierność tej ziemi . Prowokuje , ale na Śląsku tak trzeba , żeby coś osiągnąć , trzeba iść pod prąd , wyjść z tego marasu , bo ten Śląsk ciągle jest odpychany . Bez buntu nic tu lekko nie przyjdzie . Pamiętam , jak sprzątaczki wyrzucały z sali ćwiczeń mój zespół SBB , a my i tak graliśmy dalej. Tu nie można być klipą . Kazimierz Kutz wyszedł na swoje . Zrobił wiele , a dla Śląska najwięcej. Uwielbiał mojego brata Janka , bo on był naturalnie śląski , a ja już jestem trochę stylizowany
8.Redaktor Maciej Wąsowicz rozmawia z Józefem Skrzekiem , pismo Siemianowice Śląskie nasze miasto , data 28.lipiec 2006 rok
Redaktor : Lata młodości spędził pan w Akademii Muzycznej ?
Józef Skrzek : Nie . Była taka słynna Szkoła Muzyczna imienia Karłowicza . Tam uczyłem się gry na fortepianie , skrzypcach i organach, próbowałem różnych knifów. Po to , żeby zastosować w końcu swoje pomysły, swoje harmonie i melodie , muzykę
9.Pismo Gazeta Ustrońska numer 9. ( 26. ) rok 1991 , data 4-18 maja 1991 roku
program uroczystości Narodowego Święta 200- lecia Konstytucji 3- maja.
Amfiteatr w Ustroniu 3.maja , godzina 16.00 występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej , koncert Józefa Skrzeka
10.Pismo Echo Czeladzi miesięcznik samorządowy lipiec - sierpień 2012 rok , numer 7-8/238
Wydarzeniem roku 750-lecia lokacji miasta Czeladzi będzie wielki , premierowy koncert na Rynku Starego Miasta . Autorem projektu - widowiska multimedialnego ze światłami , laserami i efektami specjalnymi, zatytułowanego "Schody do nieba" jest Józef Skrzek.
Widowisko składa się z kilku obrazów : "Uwertura " , "Schody do nieba " , " Natura" , "Taniec z ogniami" , "Ziemia" , "Niebo" , "Całkiem spokojne zmęczenie " , " Cisza" .

Koncert Józefa Skrzeka w Czeladzi 8. września 2012 roku

Jurek

Ostatnio zmieniony pt paź 25, 2019 8:26 przez Jurek, łącznie zmieniany 3 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 23, 2019 15:52 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1.Protokół numer XXXVIII / 13. z XXXVIII sesji Sejmiku województwa śląskiego IV kadencji , data 1.7.2013 sala Sejmu Śląskiego , gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego , informacja o realizacji programu obchodu Roku Kardynała Augusta Hlonda za I półrocze 2013 roku ; pan Piotr Koj , pełnomocnik Marszałka :
Rok zostanie objęty Patronatem Prymasa Polski i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej . Najważniejsze wydarzenia pierwszego półrocza obchodów to : 21 kwietnia - inauguracja obchodów w Mysłowicach , msza święta i koncert Józefa Skrzeka
2.Parafia świętego Andrzeja - Sanktuarium Pasyjne i Maryjne Wąsosz Górny , ksiądz Piotr Rutkowski ; lista przebojów muzyki chrześcijańskiej - Boskie Dżwięki , jedną z propozycji do głosowania jest utwór : Józef Skrzek - Observa diem sabbati
3.Widowisko pasyjne " a jednak nadzieja ... " , scenariusz Miłosz Markiewicz , inscenizacja Zbigniew Wróbel z udziałem Aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach , Józefa Skrzeka i Ewangelickiego Chóru "Jubilate Deo" w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach - Szopienicach 12.kwietnia 2019 roku
4.Strona parafia Stecówka aktualności 2014 rok
W dniu 2. lutego 2014 roku nasza delegacja na czele z księdzem proboszczem pojechała do bazyliki franciszkańskiej w Katowicach - Panewnikach , by wziąć udział w koncercie charytatywnym , którego pomysłodawcą był pan Józef Skrzek , instrumentalista odwiedzający co pewien czas naszą wspólnotę parafialną . Przyjechał do nas także po pożarze i obiecał , że postara się dobroczynnie zagrać dla naszej wspólnoty potrzebującej środków na odbudowę kościoła . Przedsięwzięcie artystyczne , które skomponował wraz z góralskimi zespołami regionalnymi , było niezwykłe . Kolędowanie przy jednej z największych szopek betlejemskich w Polsce dostarczyło licznie zebranej publiczności wielu niezapomnianych wrażeń . Pan Józef Skrzek wykonał kilka utworów muzycznych na organach, zaś przy panewnickiej Szopce zgromadziły się kapele i zespoły góralskie . W beskidzkim kolędowaniu wzięli udział pan Józef Broda z zespołem "Vołosi" , kapela "Wałasi" , zespół dziecięcy "Mała Jetelinka " , członkowie zespołu regionalnego "Istebna" , "Grojcowianie" z Wieprza oraz kapele : "Beskidek" , "Zwyrtni" , "Rajwach" . Koncert prowadziła pani Aneta Legierska z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej
5.Informacja Przedszkole Miejskie numer 23 w Bytomiu
Fundacja "Korzenie" , pani Ewa Szmidt -Sabat prezes Fundacji "Korzenie" zaprasza dzieci , młodzież oraz osoby dorosłe do udziału w projekcie " Muzyka łączy pokolenia ". Partnerem projektu jest fundacja Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń . Do tej pory odbyły się już warsztaty wokalno-taneczne "Muzyka naszej młodości" oraz koncert Józefa Skrzeka . Uczestnicy obu wydarzeń mieli okazję poznać dziedzictwo kulturowe regionu i wspólnie spędzić czas przeżywając piękno muzyki
6.Pani Redaktor Ewa Kozioł , data grudzień 2013 rok, strona Siemianowice Śląskie , opisuje uroczystości w Szkole Podstawowej numer 13 imienia Józefa Skrzeka :
Podczas tegorocznych obchodów Dnia Patrona 3 grudnia 2013 roku uczniowie poszczególnych klas , w obecności zaproszonych gości oraz całej społeczności szkolnej , przedstawiali efekty swojej pracy. Formy prezentacji były bardzo różnorodne : prace plastyczne , drama , wiersze , muzyka i taniec . W przerwach śpiewano harcerskie pieśni . Na spotkaniu pojawili się również znamienici goście : pani Małgorzata Picheń , Naczelnik Wydziału Kultury , Promocji i Sportu Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich , pani Anna Sobieraj reprezentująca Referat Edukacji, pan Piotr Komraus, prezes Wodociągów Siemianowickich Aqua Sprint spółka z ograniczoną odpowiedzialnością , który podarował społeczności szkoły sprzęt sportowy oraz pani Urszula Rapsiewicz wraz z wychowankami przedszkola numer 6. Na zakończenie pan Józef Skrzek, który na uroczystość przybył z rodziną , krewny naszego Patrona , muzyk , wykonał swoje ulubione utwory
7.Zespoły Bierawianie & Tralalinki nagrały wspólnie płytę "Bierawianie & Tralalinki " , wydawnictwo Pronit , numer Z - N 0585 . rozmiar 7" . Śląska kapela ludowa Bierawianie wystąpiła z zespołem SBB w Opolu 26.6.1976 rok. Dziecięcy Teatrzyk Piosenki Zakładów Azotowych w Kędzierzynie Tralalinki nagrał z Józefem Skrzekiem kasetę magnetofonową "Pamietnik Karoliny" , nagrywanie w kwietniu 1978 roku
8.Aktorka Krystyna Janda opisuje spektakl teatralny "Medea" , w którym gra rolę . Pismo Szpilki numer 17. , data 25. kwietnia 1991 rok. W tym artykule reżyser Zygmunt Hubner:
Zależy mi na zrobieniu spektaklu , przede wszystkim dla młodzieży , będzie grał na "żywo" Józef Skrzek , oni go lubią , napisze muzykę , zaangażowałem Chór z Uniwersytetu Warszawskiego
Krystyna Janda : Płakałam , krzyczałam , turlałam się , wyłam , Skrzek improwizował , dymy waliły , chór śpiewał a ja rejestrowałam tylko kolejne etapy " inscenizacji " i modliłam się o to co jeszcze przede mną . Dochodzi do momentu kulminacyjnego , pierwszy raz w spektaklu, na moment zbiegłam ze sceny, żeby "zabić dzieci" , muzyka - improwizacja Józefa Skrzeka dochodzi do zenitu, rozrywa głośniki
Krystyna Janda : Zelnik - Jazon kończy swój monolog , muzyka dochodzi do granic możliwości mikrofonów i głośników , buchają dymy , ja nie wiedząc , że mam już włączony mikrofon syczę - k...wa , światło na mnie , bo ja jadę !!! ( co rozbrzmiewa w całej sali w mikrofonach) , zapala się punktowiec i z gwizdem , wyciem instrumentu Skrzeka , wyjeżdżamy spod sceny, gramy ostatnią scenę , dymy , chór , muzyka , kurtyna , cisza i ... brawa
Spektakl teatralny "Medea" , reżyseria Zygmunt Hubner , Teatr Powszechny w Warszawie , data premiery 25.3.1988 , muzyka Józef Skrzek , Chór Kobiet Korynckich chórzystki z Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego
9.Paweł Baryczkowski muzyk odbył szereg koncertów z Józefem Skrzekiem , jest to napisane w ofercie pani Magdaleny Marcinkowskiej koncert pod tytułem "Nie mijaj życie me"
10.Redaktor Lukasz Kołtacki w piśmie Wydarzenia Polska Nasze Miasto , data 10. czerwca 2009 roku ;
W Toruniu 9.czerwca 2009 roku w V Liceum Ogólnokształcącym wraz z gitarzystą zespołu Republika Zbigniewem Krzywańskim Józef Skrzek wziął udział w panelu dyskusyjnym . Potem koncert w Toruńskiej Piwnicy Artystycznej , jam session z muzykami toruńskimi
11.Spotkanie w Łodzi , 26. września 2012 roku pokaz filmów reżysera Piotra Szulkina , zapowiedziane uczestnictwo Józefa Skrzeka
12.Ja czytałem w internecie , jeden z internautów pisze o koncercie zespołu SBB w latach siedemdziesiątych w Toruniu ;
W trakcie gry siadł prąd i lider Józef Skrzek zemdlał , potem wstał i grał dalej.
Czytałem również o tym koncercie , Józefa Skrzeka poraził prąd w trakcie gry na gitarze basowej , Józef Skrzek upadł , sam podniósł się i grał dalej
13.Pismo Gimnazjum numer 3 imienia Wojciecha Korfantego w Siemianowicach Śląskich , historia Szkoły :
Wszystkie uroczystości związane z nadaniem Szkole Podstawowej numer 15 imienia zostały zorganizowane w 126. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego, to jest 20. kwietnia 1999 roku. Udział w nich wzięli między innymi ówczesny Prezydent Miasta Siemianowic Śląskich - magister Henryk Mrozek , przedstawiciele rodziny Korfantych - panowie Wojciech i Henryk, którzy dokonali odsłonięcia portretu Patrona , Jego Eminencja ksiądz biskup Stefan Cichy a także nasz wybitny siemianowicki artysta Józef Skrzek
14.Świętochłowice - forum bez polityki Forum Swiony strona Hanysy , Młodszy Administrator , data wpisu 19.3.2016 rok :
19.marca 2004 roku w Świętochłowickim Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie odbył sie koncert Józefa Skrzeka "Epitafium dla Czesława Niemena " . W ten sposób po raz pierwszy w naszym regionie zostanie uczczona pamięć artysty , który pozostawił po sobie niezatarty ślad w naszej kulturze . Józef Skrzek był przyjacielem Czesława Niemena i jego koncert w Świętochłowicach był osobistym ukłonem w zachowanie pamięci o zmarłym artyście . Koncertowi towarzyszyła wystawa niepublikowanych nigdy dotąd fotografii Niemena
15.Strona Hanysy , Świętochłowice - forum bez polityki , Forum Swiony , internautka serena , data wpisu 25.5.2016 :
25.maja 2006 roku w kościele Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie wystąpił Józef Skrzek , który przedstawił Kantatę Maryjną ( " Razem uwielbiajmy Maryję " ) , która póżniej była wykonana w czasie pobytu papieża Benedykta XVI na Jasnej Górze
16.W Michałkowicach , w Zameczku 3. sierpnia 2018 roku miała miejsce konferencja prasowa , podczas której Józef Skrzek opowiadał o dawnych koncertach w Zameczku Pałacu Rheinbabenów w Michałkowicach
17.Redaktor Tadeusz Sołecki , pismo Impuls , pismo pracowników Geofizyki Toruń numer 1 ( 35. ) , rok 2008
Redaktor : Przed rokiem słuchałem koncertu Józefa Skrzeka na odbudowanych organach świętego Ducha w Toruniu . Gdy Mu potem gratulowałem , powiedział tak : Cała moja muzyka siedzi w głowie . Jeśli się uda ją nakłonić , aby przeszła do ramion i spłynęła wzdłuż rąk do palców , koncert jest udany
18.Pani Redaktor Justyna Pasiak , pismo Ziemia Lubliniecka kwartalnik społeczno-kulturalny , Gazeta Powiatowa numer 2 rok 2008
Pani Redaktor : 30 tysięcy gości towarzyszyło Zespołowi Pieśni i Tańca "Śląsk" imienia Stanisława Hadyny podczas IX edycji obchodów "Święta Śląska 2008" . Przez trzy dni plenerowej imprezy od 27 do 29 czerwca Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" świętował swoje 55. urodziny
Pani Redaktor : Podczas tych trzech dni na scenie w malowniczym kompleksie pałacowo-parkowym w Koszęcinie zaprezentowało się wiele zespołów . Pojawiły się takie gwiazdy , jak : "Kabaret Masztalscy" , "Gang Marcela" , "Universe" , "Kabaret Rak " , Józef Skrzek , "Silesian Blues Band" oraz zespół "Kindla". Nie zabrakło także gości z zagranicy. Na scenie wystąpił młodzieżowy niemiecki zespół "Bulbs", Narodowy Artystyczny Zespół "Sluk" ze Słowacji , "Leśne kwiaty" z Ukrainy oraz kapela country "Holadka" z Czech
19.Pani Redaktor Ewa Dmoch w piśmie Polonia Berlin numer 46. styczeń 2015 rok, opisuje koncert charytatywny "Gramy dla 3" zorganizowany przez Behindertenzentrum Berlin oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy numer 1 w Szczecinie . Między innymi wystąpił Józef Skrzek
20.Chat z Józef Skrzekiem 29.10.2003 w Redakcji Nasze Miasto Olsztyn moderował Redaktor Mateusz Biskup :
Internautka Marta : Co pan lubi czytać ?
Józef Skrzek : Partytury
Internauta Chemik : Komponowanie to raczej Pana zawód czy hobby ?
Józef Skrzek : To moja pasja zbliżona do natury , do człowieka , do świata
Internauta Podlasianin 43 : Czy przebywając w samym prawie sercu Puszczy Białowieskiej Masiewo też coś Pan tworzy , czy tylko rekreacyjnie ?
Józef Skrzek : Przede wszystkim tworzy się w miejscach samotni . Puszcza jest wymarzona do tego
21.Redaktor Alf w piśmie Dziennik Polski w pażdzierniku 2011 roku pisze o spotkaniu z Józefem Skrzekiem w Nowym Sączu w Małej Galerii 6.10.2011
Redaktor : Prawie dwugodzinny , fortepianowy koncert
Redaktor : Muzyk zasiadł przy fortepianie i zaczął grać . Pomiędzy niektórymi utworami robił krótkie przerwy , po to , by opowiedzieć o nich . Po ponad godzinnym występie przyszedł czas na bliższe poznanie muzyka . Józef Skrzek z natury jest otwartym człowiekiem , dlatego nie odmówił odpowiedzi na pytania
Redaktor : Skrzek zdradził między innymi skąd u niego zamiłowanie do instrumentów klawiszowych i gitary basowej
Józef Skrzek mówił : Uwielbiam koncertować , bo spotkanie z publicznością pozwala poczuć emocje . Dlatego staram się grać jak najwięcej na żywo
Józef Skrzek zapowiedział , że w lutym 2012 roku do sklepów trafi nowa płyta SBB , po czym ponownie zasiadł do fortepianu, by muzycznie pożegnać się ze słuchaczami . Po koncercie chętnie rozdawał autografy
22.Pani Redaktor Teresa Semik w piśmie Dziennik Zachodni w kwietniu 2015 roku prowadzi rozmowę o Janie Kyksie Skrzeku
Józef Skrzek : Janek , po Szkole Górniczej, pracował najpierw na Kopalni Michał w Siemianowicach Śląskich w przerwach grał na harmonijce. Włączali megafony i jego muzyka leciała na całą kopalnię . Pięknie grał i koledzy go za to uwielbiali . Żeby móc zarabiać na scenie , trzeba było mieć w tamtym czasie uprawnienia nadawane przez Resort Kultury . Pomogłem Jankowi je zdobyć . Byłem w komisji ministerialnej, która je przyznawała
Józef Skrzek : Często występowaliśmy razem , bo to nas cieszyło
23.W piśmie Music Is Redaktor Music News , data 23.10.2013 rok :
Mistrz klawiatury - Józef Skrzek
24.Redaktor Grzegorz Sroczyński , data 30.7.2011 rok , w piśmie Gazeta Wyborcza , rozmawia z Józefem Skrzekiem
Józef Skrzek: Show - biznes brytyjski był na fantastycznym poziomie . Szło się na koncert , słuchało brzmień i buty z wrażenia spadały. Jakie nagłośnienie ! Jakie światła ! Jakie bębny ! Można było sobie powiedzieć : "No to ja dziękuję , nie doskoczę ". A ja starałem się doskoczyć
Redaktor: Dookoła co było ?
Józef Skrzek : Cepeliada . W latach siedemdziesiątych wszystko było "lalala ". kolorowe, od Opola do Sopotu . Czasami się ktoś wyłamał , ale wtedy miał pod górkę
25.Pani Redaktor Natalia Kożuch 20.5.2010 roku w JAS NET opisuje akordeonistę Janusza Korczyka , współpracował z Józefem Skrzekiem
26.Redaktor MAZ , data 18. maj 2013 rok , pismo Głos Wielkopolski opisuje koncert zespołu SBB w Poznaniu 17.5.2013 roku w klubie u Bazyla
Redaktor : Skrzeka i jego kolegów słuchało około 50. osób
Internauta kmw , data 20.maja 2013 roku: Ja naliczyłem około sto osób. Z poZDROWIEniami
27.Pismo Idnes w Czechach , zpravodajstvi , rozhovor z Yvonne Sanchez we wrześniu 2008 roku
Pani Yvonne Sanchez mówi o swojej współpracy z Józefem Skrzekiem
Yvonne Sanchez: Józek je totalni "kotek" , mate pravdu , je straśnie sympaticky i w porządku. Grałam z nim w projekcie , który się nazywał "Leśniczówka " 1985/1986
28.Redaktor Josef Javurek , publikacja 10.6.2019 , strona Echovalasska ,
Karel Prokes-: Wystąpienie SBB na brneńskim Velodromie z końcem lata 1977. W konkurencji kilku dalszych kapel tam grali tylko czterdzieści pięć minut, ale ich skoncentrowany wykon przed około trzydziestu tysięcy widzów w tej chwili nic nie "pokonało"
29.Redaktor Mirosław Worobiej , Polskie Radio PIK , w reportażu z koncertu 12.2.2012 w studiu Polskiego Radia PIK w Bydgoszczy , grali Steve Kindler , Józef Skrzek , zespół Question Mark
Redaktor : No , Józef Skrzek , prawdziwa gwiazda , i to właściwie on był gwiazdą , tak się zachowywał , jak gwiazda. Kindler był spokojny , z boku stał właściwie , natomiast wszystkim się opiekował zespół Question Mark i spinał to wszystko do kupy

Jurek

Ostatnio zmieniony pt paź 25, 2019 17:14 przez Jurek, łącznie zmieniany 4 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 24, 2019 18:24 
Awatar użytkownika

Wydawnictwa istniejące , w których widać czy słychać Józefa Skrzeka

1.Książka , autor Maciej Kaczmarski , tytuł Soundlab. rozmowy , wydawca Filharmonia imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie , rok 2017, w książce rozmowa autora z Józefem Skrzekiem , Antymosem Apostolisem , Jerzym Piotrowskim , 1. książka
2.Książka , autor Miroslav Vanek , książka Soudobe Dejiny 3/2011 XVIII. /3 .Ustav po soudobe dejiny av CR , tytuł Neni invaze jako invaze , artykuł pod tytułem : Import "wschodniego" rocka do Czechosłowacji w 70. latach i jego limity , 1 książka
Autor pisze o zespole SBB :
Śpiew Józefa Skrzeka z polskich SBB znowu przypominał w swoim przejawie następny muzyczny instrument niż środek słownej komunikacji
3.Płyta cd : SBB Budapest 1978, rok wydania 2019 , 2 płyty cd
4.Książka Kalendarz Śląski 1999 rocznik XXXV wydał Zarząd Główny Polski Związek Kulturalno - Oświatowy w Czeskim Cieszynie w Czeskiej Republice, Czeski Cieszyn 1998, w książce artykuł ; autor Jerzy Oszelda , tytuł artykułu : Piękno troiste Istebna , Koniaków , Jaworzynka
Autor : Wnuk Jana , Zbyszek Wałach , jest wybitnym muzykiem i wspólnie z innymi instrumentalistami tworzy znakomity zespół "Wałasi" , który rozsławia Trójwieś w regionie , kraju i na świecie . Wedle opinii Józefa Skrzeka , to czołowa tego typu formacja w Polsce
5.Książka " Kronika Sławy i okolic " , autorzy Artur Pacyga , Martin Sprungala pod redakcją naukową profesora doktora habilitowanego Wojciecha Strzyżewskiego, książka wydana z okazji 700- lecia nadania Sławie praw miejskich. Książka wydana na zlecenie Urzędu Miejskiego w Sławie ,
wpis w 2011 roku : 1-2 .05 w Ośrodku Wypoczynkowym Wratislavia w Radzyniu odbył się V Festiwal Bluesowy "Las , Woda & Blues ". W Alei Gwiazd Bluesa przy ulicy Rynek w Sławie dłonie odcisnęli Józef Skrzek oraz Apostolis Anthimos . Pierwszego maja podczas uroczystej mszy świętej sławskim kościele filialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego za organami zasiadł Józef Skrzek , który zagrał i zaśpiewał "Madonnę"
6.Płyta singiel Halina Frąckowiak SBB , wydawca Tonpress , rok wydania 1975
strona A : Brzegi łagodne , strona B : Z których krwi krew moja

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

1.Redaktor Wojciech Wytrążek , pismo Magazyn Gitarzysta , numer 62, data luty 2011 rok,
Redaktor: Józef Skrzek dość regularnie gra w kościołach , łącząc potęgę brzmienia organów piszczałkowych z finezją i plastycznością syntezatorów . Część z tych mistycznych koncertów została zarejestrowana i wydana

Oczekiwane są wydawnictwa z zapisami koncertów Józefa Skrzeka w kościołach , płyty cd , dvd
2.Redaktor Rafał Kula rozmawia z Adamem Antosiewiczem znanym menadżerem i producentem wydawnictw kulturalnych na Śląsku , pismo Górnoślązak numer 1. rok 2014 , data pażdziernik 2014 rok
Redaktor: Jak pan uważa , skąd fenomen bluesa na Śląsku
Adam Antosiewicz : Blues jest gatunkiem muzycznym , który zawsze powstawał w okolicach charakteryzujących się ciężką pracą . Nie dziwi zatem fakt , że na Śląsku trafił na podatny grunt . Bracia Józef i Jan Skrzek , Ryszard Riedel i grupa Dżem , Leszek Winder , Ireneusz Dudek , Sebastian Riedel i Cree , Adam Kulisz i wielu innych artystów , których nie sposób wymienić dokładało nutki do wizerunku Śląska jako bezsprzecznej stolicy bluesa w Polsce

W kwietniu 1979 roku zespół SBB grał dwa koncerty w Bytomiu , w klubie Pyrlik . SBB i Jan Skrzek razem na estradzie . Te dwa koncerty to same bluesy . Oczekiwane jest wydawnictwo z zapisem tych dwóch koncertów SBB, płyty cd

Filmy , na których widać i słychać Józefa Skrzeka

1.Film "Oratorium Pasłęckie" autorstwa Barbary Nowak i Jerzego Miąskowskiego . Film jest własnością gminy Pasłęk i pokazuje koncert w Pasłęku 28.5.2016 roku
2.Film " SBB w złotym składzie w Kolbudach " , produkcja dla Telewizji Kolbudy Tele - Video - Obraz Bogusław Olszonowicz , film pokazuje koncert zespołu SBB w Kolbudach 2.10.2015 i rozmowę po koncercie z muzykami zespołu

Zwyczaje

1.Pani Redaktor Ewa Kara rozmawia z Lechem Majewskim , rozmowa w Nowym Yorku
w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , pismo Przegląd Polski , data 17.maj 2002 rok
Lech Majewski : Z Józefem Skrzekiem , współkompozytorem muzyki , spędziliśmy półtora roku zamknięci w Leśniczówce , budując poszczególne głosy , jak mówiliśmy , ze piszemy operę to jakbyśmy mówili , że konstruujemy rakietę na podwórku, rakietę na księżyc

Lech Majewski mówi o operze "Pokój saren"
2.Strona Mazury Travel , informacja w kwietniu 2010 roku, artykuł : Katowice GLOB 2010 - 26-28.03
W trwających trzy dni Targach GLOB 2010 wzięło udział 170. wystawców . Trzydniowy program wystawy obfitował w liczne występy artystyczne , a wśród gości znależli się Józef Skrzek i Zbigniew Wałach z istebniańskimi góralami i artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" , G - Strinx - słowacka żeńska grupa instrumentalno - wokalna , zespół Na Szlaku , Bez Paniki , Kapela Czeremszyna z Podlasia , laureaci konkursu "Ślązak roku".
Targi GLOB 2010 w Katowicach na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich , występ 28.3.2010 roku
3.Pani Redaktor Barbara Gruszka - Zych rozmawia z Józefem Skrzekiem , pismo Gość , artykuł : Jestem człowiekiem wierzącym , data lipiec 2018 rok
Pani Redaktor : Już jako chłopczyk jeżdziłeś do Piekar z rodzicami
Józef Skrzek : A potem jako dorosły pielgrzym. Pierwszy raz poczułem , że muszę tam zagrać podczas Pielgrzymki Mężczyzn w 1981 roku, kiedy chopy zaśpiewały po śląsku , wiedziałem , że tu jest moc . Ksiądz Stanisław Puchała , wtedy duszpasterz akademicki , załatwił mi to w następnym roku . To było wielkie przeżycie . Miałem tremę , nie wiedząc , czy ta moja muzyka , grana w czasie Sumy na syntezatorach , przejdzie . Siedziałem cicho w kapliczce , gdzie miałem swoje miejsce , i czekałem na wyrok . Aż wreszcie odezwał się biskup Herbert Bednorz " Ty , Skrzek , pódż tu ino ". Oniemiałem z wrażenia , że biskup stojący na wzgórzu pokazuje mnie ręką . Poszedłem do niego , a on zapytał zebranych : " No i co , chopy , fajnie groł ? " . Nie zapomnę do końca życia , jak rozległo się wtedy długie : " Jaaaa " . Nie krótkie "tak " , ale śląskie "ja"
Pani Redaktor : Jak partia chóru męskiego
Józef Skrzek : Biskup powiedział , że skoro tak się spodobało, to mogę tu grać . I grałem na piekarskim wzgórzu przez 25. ostatnich niedziel maja
Pani Redaktor : Czy w takim miejscu gra się inaczej ?
Józef Skrzek : Wiedziałem , że nie wolno mi tam grać wyżej niż modlitwa . Albo inaczej - musiałem się pilnować , żeby modlić się razem z pielgrzymami w muzyce
Pani Redaktor : To nowa jakość , zwykle artyści lubią się popisywać
Józef Skrzek : To fatalne , tak nie wolno . Przecież to przejaw pychy
Józef Skrzek : Pielgrzymki do Piekar Śląskich . Grałem nową muzykę , będącą połączeniem muzyki organowej z elektroniczną , na dodatek wypełnioną treściami religijnymi
Józef Skrzek : Grając z zespołem Brekaout , z Czesławem Niemenem , stwierdziłem że w pogmatwanym show-biznesie lepiej stworzyć własny zespół . Wyczułem , że mogę robić coś więcej. A poza tym te trasy na okrągło były coraz bardziej wykańczające . Z kilkoma kolegami założyłem Blues Band SBB , którego nazwa znaczyła : "Szukaj , burz , buduj ". Dotąd byłem klasykiem , uczyłem się grać na fortepianie , skrzypcach w szkole muzycznej imienia Karłowicza w Katowicach . Potem zaliczyłem cztery semestry na Akademii Muzycznej i nagle zwróciłem się ku innej muzyce
4.Pismo Gość Koszalińsko - Kołobrzeski numer 22. / 688. Recital Józefa Skrzeka Kołobrzeg . W przerwie Ogólnopolskiego Zjazdu Szefów Polskich Uzdrowisk wystąpił znakomity artysta Józef Skrzek, którego specjalnością jest muzyka organowa - połączona z brzmieniem nowoczesnych syntezatorów . Artysta zagrał utwory skomponowane do tekstów Karola Wojtyły , Romana Brandstaettera oraz Aliny Skrzek
5.Pismo Rybnik com , data 14.12.2013 , autor Redaktor ww , rozmowa z Michałem Wojaczkiem , dyrektorem Domu Kultury w Chwałowicach
Redaktor : Czy któryś z koncertów utkwił panu w pamięci
Michał Wojaczek : Kiedyś , już dość sporo lat temu, będąc na Mazurach w szynorckim porcie obudziły mnie dżwięki muzyki. Świtało , jezioro spowite było mgłą a na dachu Bosmanatu rozpoczął się koncert Józefa Skrzeka ... magiczne ...
Michał Wojaczek : Myślę , że gdyby SBB powstało gdzieś za oceanem zrobiliby większą karierę niż Floydzi ...
6.Telewizja Kolbudy , Kultura Kolbudy , członkinie Koła Dziennikarskiego Telewizji Kolbudy Katarzyna Wolter , Aleksandra Damecka , Martyna Nowicka rozmawiają z muzykami zespołu SBB po koncercie w Kolbudach w pażdzierniku 2015 roku
Dziennikarka : Wasza nazwa to SBB , Szukaj , Burz , Buduj , Skąd pomysł na tę nazwę ?
Józef Skrzek : Podpisaliśmy jakiś kontrakt i się nazywało to Szukaj , Burz i Buduj . Ha , ha , ha , w szafie i pod szafą
Dziennikarka : Jak to było zagrać pierwszy koncert , jaką mieliście widownię ?
Antymos Apostolis : Koncert
Jerzy Piotrowski : Pamiętasz pierwszy koncert
Antymos Apostolis : Pamiętam , urwała mi się struna i grałem na pięciu strunach wtedy , w Tychach to było, w Teatrze Małym , graliśmy z grupą Blue Effect , takie przygody były, to był pierwszy koncert , przynajmniej ja pamiętam
Dziennikarka : Jaki utwór był pierwszym , który zagraliście
Jerzy Piotrowski : Jak to było " Nie będę z Tobą psów pasał choć , bo pachniesz jak wieczorem siano , a pod twoją pachą przekwitło lato , przejrzało lato " , tak , to jest autentyczny tekst do piosenki, którą nagraliśmy prawdopodobnie jako pierwszą w profesjonalnym studio w Warszawie , a z tekstem Juliana Mateja , bardzo piękny tekst , zresztą dzisiaj takich tekstów nie ma . To było dokładnie 45. lat temu
Dziennikarka : Cieszymy się , że skorzystaliście panowie z zaproszenia , dziękujemy za udzielenie wywiadu naszej telewizji . Na zakończenie ostatnie pytanie , jakie macie plany na przyszłość
Jerzy Piotrowski : Plany , grać , dużo grać , grać , grać , grać , grać . Cieszymy się tym , co , co wychodzi z spod kibordu , spod gitary i spod pałek

Dziennikarki uzyskały trzy informacje :
- pierwszy koncert SBB w Tychach w Teatrze Małym , wspólnie z zespołem z Czechosłowacji Blue Effect
- pierwszy utwór SBB nagrany w studio w Warszawie to kompozycja pod tytułem "Przerwany erotyk " ,ze słowami Juliana Mateja , nagrana w 1970 roku
- plany SBB na przyszłość grać , dużo grać
7.Józef Skrzek poznał się z ludżmi z firmy Aries poprzez znajomość z Adamem Makowiczem . Mówi o tym fakcie Józef Skrzek w rozmowie z Maciejem Kaczmarskim , rozmowa jest w książce autorstwa Macieja Kaczmarskiego pod tytułem " Soundlab , rozmowy" , wydawnictwo Filharmonia Szczecin imienia Mieczysława Karłowicza , rok 2017
8.Andrzej Zieliński , lider zespołu Skaldowie mówi o Józefie Skrzeku
Andrzej Zieliński : Józef Skrzek śpiewał na tym koncercie "Dziwny jest ten świat " Czesława Niemena
Rozmowa o koncercie w listopadzie 2018 roku w Warszawie na Stadionie, pismo W Polityce , artykuł o zespole Skaldowie , data marzec 2019 rok, redaktor Stanisław Janecki
9.Redaktor Jacek Cieślak rozmawia z Haliną Frąckowiak , pismo Rzeczpospolita , data 18.3.2010 rok
Redaktor : Jak doszło do pani spotkania z Józefem Skrzekiem
Halina Frąckowiak : Razem z muzykami przyszłego SBB towarzyszył na trasie Czesławowi Niemenowi . To było nasze wspólne tournee . Czesława podziwiałam za jego wyjątkowy uduchowiony artyzm i mądrość przekazywaną w śpiewanych przez niego wierszach . Ceniłam też życiową postawę : spokój , dystans , wewnętrzną harmonię , jak również - promieniującą życzliwość . Wciąż mam przed oczami jego dobry uśmiech . A Józef Skrzek był szalony i mistyczny . Uwielbiałam jego muzykę , jazz rock . Dużo rozmawialiśmy , w końcu zapytałam , czy nie skomponowałby dla mnie piosenki . Kiedy powstały "Brzegi łagodne" , chciałam śpiewać , śpiewać i śpiewać . Z SBB nagrałam album "Geira", a samym Skrzekiem - "Ogród Luizy" . Gdy zmarła moja Mama , poprosiłam , żeby przyjechał na pogrzeb i zagrał na mszy w katedrze Jana na organach . Chciałam pożegnać Mamę " Wołaniem " . Zaśpiewał " Z miłości jesteś albo z woli Boga " . Z "Wołaniem " w 2003 roku pojechaliśmy do Watykanu , na 25 - lecie pontyfikatu Jana Pawła II . Razem skomponowaliśmy muzykę do wierszy Karola Wojtyły "Pieśń o słońcu niewyczerpanym " . Zaśpiewałam też "Pannę Pszeniczną "
Redaktor : Tę pieśń zaśpiewali Wojtyle górale , na ostatnich przed wyjazdem do Watykanu Dożynkach w Makowie Podhalańskim . A jak było na Jubileuszu?
Halina Frąckowiak : Papież nie czuł się najlepiej . Nie wiadomo było, czy przyjdzie na koncert . Wjechał na salę , kiedy zaczynałam "Pieśń o słońcu niewyczerpanym ". Potem nie wiem , co się ze mną działo . Nie wiem , co do mnie mówił , kiedy się witaliśmy . Długo nie mogłam dojść do siebie . To było również wspólne duchowe doświadczenie z Józkiem Skrzekiem . Niezmiennie łączy nas mocna więż . Kiedy do siebie dzwonimy , nasze rozmowy nie są błache . Nie tracimy czasu
10.Redaktor Ewa Likowska rozmawia z Czesławem Niemenem , pismo Tygodnik Przegląd , data 19.pażdziernik 2003 rok
Pani Redaktor : Opisując swoje przygody z różnymi muzykami , stwierdza pan , że wielu z nich nie mogło udżwignąć pana dominacji, woleli szukać , burzyć i budować legendę niedoścignionych instrumentalistów wymiataczy. Czy któregoś z nich szczególnie pan żałuje?
Czesław Niemen : Ci , o których pani myśli ,mniemali , że byli bardziej utalentowani ode mnie . Nie mogli zadowolić się byciem pod , marzyli o byciu ponad ... Ja jednak miałem przemyślaną koncepcję muzyki , którą próbowałem tworzyć , więc siłą rzeczy narzucałem swoje indywidualne piętno . Niewątpliwy talent , Józef Skrzek , którego do dziś szanuję , niestety zachowywał się nie fair w stosunku do mnie , głosząc wszem wobec, że Niemen to kaleka muzyczny . Pytanie, - czy skoro nie grałem tak "stylowo", jak on, to grałem żle , czy może po prostu grałem swoje - pozostawiam bez komentarza
11.Pani Redaktor Małgorzata Przedpełska _ Bieniek , strona Sonoria , data 20.01.2019, artykuł "Czas Komedy "
Pani Małgorzata Przedpełska - Beniek : Pracowałam przy filmie Jerzego Skolimowskiego "Ręce do góry " ( 1967 / 1981 / 1985 ). Nie w roku 68 , ale wtedy filmu nie skończono . Nie odbyła się ostateczna kolaudacja, ocena i zamknięcie produkcji, czyli negatyw obrazu i materiały dżwiękowe do zgrania filmu przechowywano . W 1981 roku dokręcono prolog - część współczesną ( to pozwalało ekipie wypłacić większe honoraria ) , a stara wersja filmu została skrócona i przemontowana . Ja zajmowałam się muzyką napisaną przez Józefa Skrzeka i udostępnioną przez Krzysztofa Pendereckiego , a także kompilowałam muzykę Krzysztofa Komedy Trzcińskiego , tak aby nadal miała swoje właściwe miejsce . Taki film pokazano w Cannes , ale za chwilę był stan wojenny i do kin wszedł cichutko, dopiero w 1985 roku już bez nowej części , a w jakiej wersji części starej - nie wiem

Pani Małgorzata Przedpełska - Bieniek pracowała przy filmie "Ręce do góry " w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Muzyka Józef Skrzek , Krzysztof Komeda , Krzysztof Penderecki
12.Michel Faber , autor książki "Pod skórą" słucha Czesława Niemena i SBB. Pan Michel Faber był na Festiwalu Conrada w Krakowie w 2016 roku, pismo Gazeta Wyborcza w 2016 roku
13.Redaktor Wiesław Królikowski rozmawia z Czesławem Niemenem , pismo Magazyn Muzyczny numer 5. rok 1984
Czesław Niemen : W grudniu 1971 roku rozpocząłem współpracę z Józefem Skrzekiem . Słyszałem wcześniej jak grał z grupą Brekaout i miałem świadomość jego wielkich możliwości ...
14.Program Telewizja Katowice piątek 15.5.2015 rok , godzina 20:35 - 21:00 Polaków portret własny - Józef Skrzek
15.Pismo Gazeta Jarocińska numer 28 . ( 1396. ) , data 11.lipca 2017 rok imprezy towarzyszące Festiwalowi Jarocin Festiwal 2017 Program imprez okołofestiwalowych 16.lipca 2017 rok niedziela godzina 12:00 Ruiny kościoła świętego Ducha msza święta sprawowana w intencji zmarłych muzyków przez franciszkanina - Ojca Kordiana Szwarca z oprawą muzyczną w wykonaniu Józefa Skrzeka

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn paź 28, 2019 17:47 
Awatar użytkownika

Wydawnictwa istniejące z udziałem Józefa Skrzeka

1.Płyta cd , Jarosław Pijarowski Teatr Tworzenia , płyta pod tytułem " Living After Live" , rok wydania 2019 , 1 płyta cd

Zwyczaje
1.W Biuletynie numer 2 Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie , data kwiecień 2004 rok jest : Oświadczenie Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie po publikacji na łamach "Gazety Wyborczej " dezauujących obronę Śląska w 1939 roku

Musimy wszystko to nazwać niegodnym uwłaczaniem pamięci tych , którzy oddali życie za ten "mit" , jak chociażby ojciec jednego z podpisanych pod listem 66 , znanego muzyka Józefa Skrzeka , którego hitlerowcy powiesili na Rynku w Bytkowie , aby zastraszyć innych

W imieniu Zarządu Prezes Towarzystwa Przyjaciół Śląska doktor Józef Musioł

Możliwe, w biuletynie następnym prezes Józef Musioł napisał jak było
2. Rozmowa o koncercie pod tytułem "Na styku dwóch nieskończoności" w dniu 15.9.2019 w Krakowie w Audytorium Maksimum Uniwersytetu Jagiellońskiego
, rozmowa w studiu radiowym Radia RMF 24 w Krakowie w dniu 14.9.2019 , redaktor Grzegorz Jasiński, muzyk Józef Skrzek , profesor Adam Maj , doktor Jerzy Grębosz
Redaktor : Tytuł jest niezwykle ambitny , "Na styku dwóch nieskończoności" , proszę się wytłumaczyć z tego tytułu
Profesor Adam Maj : Ja sądzę , że jest to historycznie nawet pewien powód , dlatego , że ja byłem naukowcem , że tak powiem , od czasów studiów , jakby to była jedna nieskończoność , a namiętnie słuchałem muzyki, zwłaszcza muzyki SBB , z Józefem Skrzekiem i to była druga nieskończoność i zawsze jakoś sobie marzyłem , że dobrze byłoby kiedyś w przyszłości połączyć te nieskończoności , przynajmniej wejść na jakiś styk między nimi . I okazało się , że kilka lat temu udało mi się poznać Józefa Skrzeka , wręcz zaprzyjażnić i zaczęliśmy rozmawiać na temat zrobienia jakiegoś przedsięwzięcia naukowo - muzycznego i okazja do tego była . Był Zjazd , czy też jest Zjazd , czterdziesty piąty Zjazd Fizyków Polskich , który odbywa się w Krakowie , gdzie będąc w tym komitecie naukowym programowym zaproponowałem zrobienie widowiska muzycznego , które by łączyło z jednej strony legendarną muzykę Józefa Skrzeka i SBB , z drugiej strony wcześniej przygotowywane animacje i filmy Jurka Grębosza z Fizyki Jądrowej
Redaktor : Czyli to jest spotkanie , z jednej strony filmu , obrazu , słowa , bo też słowo będzie tam ważne z muzyką , ale te nieskończoności , które panowie macie na myśli to są takie całkiem prawdziwe , w górę i w dół
Doktor Jerzy Grębosz : Ja bym to powiedział tak ; między ogromem wszechświata a mikroświatem atomu , na styku tych dwóch nieskończoności żyjemy my , ludzie , przez jedno mgnienie oka, o tym jest ten nasz spektakl
Redaktor : To jest trochę problem , bo nam trudno sobie wyobrazić i te cząsteczki elementarne , cząstki elementarne i trudno nam sobie wyobrazić ogrom wszechświata , więc posiłkujemy się często naszą wyobrażnią . Nie wszyscy są w stanie posiłkować się fizyką i matematyką , żeby to lepiej zrozumieć . Panowie chcecie pomóc w tym , żeby to lepiej zrozumieć . W jaki sposób to będzie wyglądało ?
Profesor Adam Maj : Chcemy pomóc w ten sposób , że z jednej strony będą to filmy , które będą dydaktyczne , a z drugiej strony będzie muzyka , która będzie pewna przekaz widziany oczami i duszą artysty Józefa Skrzeka . I wydaje mi się , że jeśli to się uda , mam nadzieję , że tak , że to będzie chyba dobrym sposobem dotarcia do ludzi . Bo chciałem podkreślić , że na tym Zjeżdzie to widowisko , które mamy zamiar wystawić , to nie będzie tylko dla uczestników Zjazdu , dla fizyków , ale to jest otwarte , dla publiczności Krakowa i nie tylko
Redaktor : Wszystkich zapraszamy
Profesor Adam Maj : Wydaje mi się , że to będzie na takim poziomie , że powinno to być zrozumiałe i docierać zarówno do profesora fizyki i jak i do kogoś , który przyjdzie , po to żeby wysłuchać muzyki Józefa Skrzeka
Redaktor : Muzyka Józefa Skrzeka , to że pan czuje bliską więż artystyczną , być może także inną z kosmosem , wiemy od lat , wszyscy słyszeli , niektórzy mieli szanse słyszeć nawet same koncerty , ale wszyscy słyszeli o pana koncertach w planetarium , koncertach improwizowanych , proszę powiedzieć , skąd to zainteresowanie , dlaczego takie , czy to jest zainteresowanie , dlaczego takie , czy to jest zainteresowanie wynikające z tego , jaką muzykę pan grał , jaką się interesuje . Kosmos się do tej muzyki dopasował ?
Józef Skrzek : Tak , kosmos jest bardzo bliski zawsze i czuję się częścią tego kosmosu i tutaj to stwierdzenie , że jesteśmy dziećmi gwiazd bardzo mi pasuje , zresztą część nazwana "Children of the Stars " , to będziemy jakby prezentować z chórami i ze znakomitymi muzykami , jest Mirek Muzykant , człowiek , który na świecie gra w tej przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych z różnymi ciekawymi innymi jeszcze artystami , jest Czet Minkus , miejscowy muzyk trębacz , który tutaj z takimi niesamowitymi brzmieniami idącymi głównie z trąbki , przetworzonej . No , będzie córka Ela , też , która będzie jako ta szlachetna , rodząca się światowa gwiazda , z dziećmi zresztą , Wiktorią i Julią . Moje syntezatory , moje jeszcze inne aranże , one mają jakby się wprowadzać w , pod inspiracje , którymi natchnął mnie i Adam i Jerzy i praktycznie od dłuższego czasu interesuję się tym wszystkim , jeszcze głębiej bym powiedział , chociaż kto wie , może kiedyś jeszcze bardziej będę studiował fizykę jądrową , ale to zaproszenie ma dla mnie wielkie znaczenie , dlatego , że ja jestem w okresie takiego osobistego przetworzenia . To SBB, o którym się mówi , ono gdzieś tam było moim dzieckiem szczęścia i jednym z pierwszych nieślubnych . Jako pierwsze , które powstało , jako moje marzenie , ono gdzieś tam sobie jest , natomiast to wszystko , co teraz się dzieje , to ma znaczenie nowe , tak jak ten spektakl , który będzie w niedzielę najbliższą w Audytorium Maksimum o dwudziestej
Redaktor : Pan nie lubi , żeby mówić o panu legenda , bo przecież ciągle pan tworzy , i tworzy coraz więcej , więc porozmawiajmy o tej muzyce , którą usłyszymy na tym spektaklu , to jest w jakiej części nowa muzyka , w jakiej części będzie to improwizacja , w jakiej części coś , co już wcześniej można było usłyszeć
Józef Skrzek : Będzie fragment o ziemi , będzie fragment o planetach , będzie kołysanka , taka końcowa , no i będą też te dzieci gwiazd , z którymi jeszcze polecimy potem dalej w kosmos , bo mam zamiar jeszcze kiedyś nagrać płytę . Natomiast będą też utwory całkowicie powstające , to jest takie kreowanie muzyki na ten czas i w tym miejscu . Tym się interesowałem od lat i to był najpiękniejszy czas zawsze , czy w pracy zespołowej , czy w indywidualnej , czyli jak potrafisz tak wydobyć z siebie dżwięk i być w tym momencie aktywny , w którym to robisz , no to jesteś dobry , na tym to polega , ale oprócz tego będą pewne aranże , do których się dopasujemy , no ale głównie też to że mamy time kody na filmach , i musimy być zawsze na czas
Redaktor :To jest trochę tak, jak z popularną teraz w Krakowie , przy okazji Festiwali Muzyki Filmowej muzyką graną na żywo , muzyką filmową , to będzie też trochę muzyka filmowa , pełną gębą
Józef Skrzek : Oczywiście , że tak , jasne , dlatego oglądam te diskaje i te wszystkie natchnienia , którymi mnie tutaj Adam i Jurek przekazują , no i myślę , że na tyle będzie natchnienie , ze powstanie , że powstanie z tego coś wyjątkowego , absolutnie premierowego
Redaktor: Porozmawiajmy o tym , co zobaczymy na ekranie
Doktor Jerzy Grębosz : Do tej muzyki staraliśmy się dobrać obrazy , ale nie na zasadzie dekoracyjności, tylko te obrazy chcą opowiedzieć jakąś historię , wręcz chcą państwa porwać ze sobą do odległych galaktyk , na końce wszechświata , na końce czasu i na początek czasu i to wszystko właściwie fizyka , ale bez żadnego wzoru , jest tylko po prostu coś w rodzaju takich , jeśli państwo idą do kina na "Gwiezdne wojny" nie myślicie o fizyce , o science-fiction , o takich rzeczach , po prostu to jest niezwykła przygoda i taką przygodę , w taką przygodę zapraszamy państwa
Redaktor : Wszystko zaczyna się jeszcze przed Wielkim Wybuchem
Doktor Jerzy Grębosz : Jeszcze przed Wielkim Wybuchem , kiedy nie było czasu , jeszcze się nie narodził , kiedy istniała tylko osobliwość i to się zaczyna od tego i stwarza się wszechświat . Opowiadamy tę historię wszechświata muzycznie opowiadamy , ale też i obrazem . I nie tylko . Wprowadzamy do współczesności , ale ciągniemy to dalej , do przewidywalnego końca , jak to się wszystko może potoczyć dalej
Redaktor: To nie jest dobry koniec
Doktor Jerzy Grębosz : Więc żeby nie było to złym końcem
Profesor Adam Maj : To trzeba zaczekać i zobaczyć . Nie zdradzajmy może finału, ale możemy powiedzieć , że nie będzie to zupełnie pesymistycznie
Redaktor: Proszę powiedzieć
Profesor Adam Maj : Jeśli mógłbym dodać do tego , jeszcze jedną rzecz , mianowicie , że oprócz tego obrazu i muzyki, są również teksty literackie przygotowane specjalnie na ten spektakl. Na tego , przez pana Krzysztofa Niewrzędę . To jest polskiego poety , pisarza mieszkającego na stałe w Berlinie , który no ta bene przyjedzie na ten spektakl
Józef Skrzek: Ale "Children of the Stars" ty skomponowałeś
Profesor Adam Maj : Ale to tylko , znaczy , napisałem . Józek potrzebował kilka słów po angielsku , więc coś wymyśliłem , no ta bene , będąc w kościele . Słuchając chóru wymyśliłem parę słów po angielsku . Przesłałem do Józka , czy coś takiego . Józek mówi : O , świetne . Nie mówiłem mu , że to ja i nie wiem , jakby to wtedy zabrzmiało , jest to o tym , niemniej jednak główne słowa to są Krzysztofa Niewrzędy
Redaktor: I to będzie poezja , to będzie jakaś taka narracja swobodna
Profesor : Ja bym powiedział , że teksty , będzie również narracja , która będzie przychodziła z zaświatów . Melodia , w której wystąpi w tej melodii , deklamacji wystąpi Jurek Grębosz , i tu siedzi , z przetworzonym głosem , natomiast same teksty literackie , one , one dla mnie są w stylu tekstów złotej ery SBB , czyli takie nie wprost, nie mówiące , takie , które okryte są tajemniczością , gdzie trzeba się , gdzie trzeba się domyślać , wielu rzeczy, tak ja to odebrałem
Redaktor : Przed tym SBB pan nie ucieknie nawet do wszechświata , no nie ma szans , koledzy nie pozwolą
Józef Skrzek: No to jest tak , że to powstawało , jak powiedziałem już we wcześniejszych latach , i jakby to był spontan , który powstał w akademickich jeszcze moim czasie i dopiero gdzieś tam , że bluesy były grane , to był Silesian Blues Band, ale się potem nagle okazało , że chcę robić zupełnie co innego, czyli powstało "Memento z banalnym tryptykiem " i ono poszło w świat i do dzisiaj ono istnieje , ma sens , bo finał jest " córko , zabici leżą pośród jabłek w sadzie ". No i to się sprawdziło na przykład na ostatnim koncercie dla lotników w Dęblinie . No i teraz przemiany ma przeróżne , to było Search , Break and Build , kiedy graliśmy na przykład w Roskilde , z Bob Marleyem na największym moim koncercie , osobiście urodzinowym , no i gdzieś to można dotknąć jeszcze . Natomiast, lepiej jak już coś jest takie trwałe , to zaczekać na dobre momenty , ważne
Redaktor : Czyli będzie pan nas chciał jednak zaskoczyć czymś?
Józef Skrzek : Zdecydowanie
Redaktor : Czyli przed Wielkim Wybuchem była muzyka , w tym filmie będzie muzyka przed Wielkim Wybuchem ?
Józef Skrzek : Ona będzie taka troszeczkę , taka sobie szumowa
Profesor Adam Maj : No będzie , będzie pewnego rodzaju , będzie przed Wielkim , i po Wielkim Wybuchu pewna muzyka z innego , z innej rzeczywistości
Doktor Jerzy Grębosz : Zacytujmy tutaj , ten , literackie określenie tak zwany szum praprzyczyny . On sprawił , że w pewnym momencie wybuchło to wszystko i stało się tym, czym jest dzisiaj , ale ten szum praprzyczyny musi jakoś brzmieć , no i tu mistrz
Redaktor : Czyli pan będzie tym szumem praprzyczyny , czy koledzy na trąbce i na perkusji coś od siebie dodadzą ?
Józef Skrzek :Jesteśmy od tego momentu wszyscy teamem . I to jest band, wszyscy , czy Adam , czy Jerzy , czy Mirek , czy Czet , wszyscy gramy razem i razem robimy ten szum praprzyczyny
Doktor Jerzy Grębosz : Ale trzeba powiedzieć , że jeśli za chwilę ma być Wielki Wybuch, w którym wszyscy oszaleją , to ten szum praprzyczyny przez kontrę musi być jednak skromny , prawda , więc to , to , już państwo sobie wyobrażają , to jest na razie dżwiękiem , na , odmalowana nicość , na potem nagle jest Wielki Wybuch i powstanie świat
Redaktor :proszę powiedzieć coś więcej o pracy , o próbach , które panowie jeszcze częściowo macie przed sobą , o swoich kolegach muzykach , to co w ich grze dla pana jest największą inspiracją , co daje panu wielką radość , bo rozumiem , że jeżeli się gra razem , trzeba się cieszyć z tego , że się gra razem
Józef Skrzek : Zaprosiłem muzyków bardzo kreatywnych , tak już wspominałem , czyli Mirosław Muzykant , który po prostu od wielu lat ze mną współpracuje w różnych konstelacjach , Czet , to samo , tutaj robił ze mną przeróżne takie muzyczne eksperymenty , ale to wszystkim polega na kreacji , czyli tacy muzycy , którzy potrafią się inspirować , jakby powstawanie w tym czasie w tym miejscu jest dla nich pierwszorzędne i to jest też dla mnie istotne
Profesor Adam Maj : Znaczy , ja mogę dodać tak , że odkąd poznałem Józka zaczęliśmy rozmawiać , tym bardziej i mi przyszła , ten pomysł , żeby zrobić coś , w szczególności to widowisko , to inni koledzy , którzy mówili mi , którzy znają Józka , że to jest bardzo takie wymagające , że Józek jest bardzo trudny , bardzo wymagający i bardzo trudny . No ja muszę powiedzieć , że w ciągu tej współpracy , o ile Józek jest wymagający , to jest bardzo kreatywny i przez chwilę nie zaznałem jakiegoś problemu , że jest trudny, wręcz w tych dyskusjach z nim dopracowuje się , dopracowywał się scenariusz , bo widać było co , co działa na inspirację Józka , a co on mówi; a ha no dobra, no . Więc tak żeśmy , to był pewnego rodzaju próbnik też , co , co pokazujemy . Jak doszło do tego stwierdzenia , gdzie było powiedziane , że w wyniku wybuchu Supernowej cała materia z tymi powstałymi tam pierwiastkami, nowymi jądrami rozsiewa się po wszechświecie i w szczególności każdy z nas ma pierwiastki w sobie , które pochodzą , muszą pochodzić z tego , z tej gwiazdy Supernowej, czy to jednej czy drugiej , czyli niejako jesteśmy dziećmi gwiazd. Jak ja to powiedziałem , to ja zobaczyłem , że Józek otwiera oczy i mówi : łoł , to jest coś , to musimy koniecznie dalej robić . To już , to wtedy już wiedziałem , że jesteśmy na dobrej , na dobrej ścieżce
Redaktor : Proszę mi powiedzieć . Bo pan wspomniał nawet , że jakby tak była okazja , to by pan chętnie fizykę postudiował , czy , czy w tym co jest , w tym filmie , w całej tej historii jest coś , co pana szczególnie zainteresowało, a może coś co poprosił pan kolegę , a wytłumacz mi to lepiej , albo pokaż coś więcej na ten temat, bo chciałbym więcej zagrać na ten temat
Józef Skrzek : No , stworzenie świata , jest tyle różnych teorii, teraz powstaje nowa , która ma wyrębistą łączność z fizykami, no jako , że jestem człowiekiem wierzącym, no to oczywiście trzymam się Dekalogu , uczestniczę w tym dość aktywnie i to jeszcze inna inszość . Widzę , że jedno z drugim absolutnie się zgadza , i tutaj nie ma o czym mówić . Po prostu , to , że wchodzę bardziej w krąg takich zjawisk, którymi właśnie fizycy się zajmują , bardzo mi pomaga
3.Kosmonautyka a Józef Skrzek
W grudniu 1976 roku społeczeństwo polskie poinformowano , lotnik , przyszły kosmonauta Mirosław Hermaszewski przybył do Miasteczka Gwiezdnego w Związku Radzieckim , w celu przygotowania do lotu na orbicie okołoziemskiej . Lot trwał 27 czerwiec 1978 godzina 17:27 do 5 lipiec 1978 godzina 16:31.
W styczniu 1977 roku w Polskim Radio informacja , Józef Skrzek chce nagrać płytę zespołu SBB z Orkiestrą Symfoniczną . Płyta została nagrana tylko w trójkę muzyków SBB . Tekst o planetach , o jednej planecie Ziemi wśród różnych planet . Okładka płyty z rysunkiem , czy malunkiem w sposób artystyczny przedstawiająca , jakie są zainteresowania kompozytora . Sprawy kosmiczne interesują Józefa Skrzeka , jest to pasja , występuje w planetariach w Polsce ;w Chorzowie , w Olsztynie , w Toruniu . Józef Skrzek napisał muzykę do jednego wieczoru poetyckiego w planetarium w Grudziądzu. Rocznica lotu Jurija Gagarina w Toruniu odbyła się z koncertem Józefa Skrzeka . Józef Skrzek uczestniczy w Festiwalach dotyczących Astronomii. Chęć nagrania płyty SBB "Ze słowem biegnę do Ciebie" z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej , wielkie wydarzenie , była artystycznym wyrazem rzeczywistego wielkiego wydarzenia w polskiej kosmonautyce .

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa UTC+1godz.