[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt lip 14, 2020 2:08

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 157 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz maja 10, 2020 10:44 
Awatar użytkownika

W tym roku Józef Skrzek świętuje swoje siedemdziesięciodwulecie

Zwyczaje

1.Strona Nasza Klasa forum X Liceum Ogólnokształcące imienia Ignacego Jana Paderewskiego ( dawny Zawadzki ) najbardziej zwariowana klasa D w historii Szkoły - 1982 -85
Internauta Konto zablokowane data 12 lat temu
historia ze Szczyrku - gdzie naganę dostali opiekunowie a nie klasa
Internauta Konto anonimowe data 12 lat temu
Te wycieczki były oczywiście odlotowe . Ty masz pamięć ! Ja pamiętam jeszcze , że na tej w Szczyrku po tej całej aferze wstawił się za nami ( uczniami ) Józef Skrzek
Internauta Konto zablokowane data 12 lat temu
Historię ze Skrzekiem pamiętam - potem do szkoły wpłynęła oficjalna skarga i Broma była zaskoczona że nie na nas a na opiekunów
2.Redaktor Wojciech Otłowski pisze o zespole SBB na stronie Niebywałe Suwałki w dniu 17.5.2015 artykuł pod tytułem : Suwałki Blues Festiwal 2015. Kogo warto posłuchać w tym roku ?
Redaktor : Będzie i polska legenda - SBB . I to w oryginalnym składzie , jak wiadomo perkusista Jerzy Piotrowski przez dwadzieścia lat przybywał w USA i chyba nawet nie zajmował się za bardzo muzyką . I on , i Józef Skrzek , jak i Antymos Apostolis grali w Suwałkach, ale osobno, nigdy jako SBB . Nie będę przypominał roli tria w historii polskiej muzyki, bo chyba nie musze ? Zaznaczmy jednak , iż nie jest to muza dla wszystkich

Ja napiszę , muzyka SBB jest dla wszystkich
3.Strona Salon 24 , redaktor Alpejski , data 16 grudnia 2018 rok
Skrzeka poznałem przypadkowo - przyjeżdżał do naszego Ośrodka Jeżdzieckiego , stawiał aparaturę na krytej ujeżdżalni i grał . Grał sobie obserwując konie a ci , co trenowali ujeżdżenie korzystali z przyjemności obcowania z "bezinteresowną " piękną i improwizowaną muzyką Józkowych syntezatorów i multiinstrumentalnych talentów . Skrzek pojawiał się niespodziewanie , rzadko korzystając z pomocy studentów przy przenoszeniu aparatury . Razem z bratem tworzyli taki samowystarczalny team . Czasem pojawiał się Irek Dudek i zaczynała się impreza na większą skalę . Skrzek nigdy nie dokazywał , był zawsze zdystansowany trochę zamknięty w sobie . Irek Dudek to , co innego rwał panienki jak dojrzałe jabłka , a obydwaj Skrzeki - owszem trochę wódeczki i na tym koniec. Zawsze uczynni i stonowani .
Były to czasy , kiedy Andrzej Sałacki dosiadał swoją genialną klacz "Czcionkę" , z którą objeżdżał chyba cały świat , a Ewa Morciniec niepodzielnie królowała na konkursach ujeżdżenia . Zawsze jakoś wiedzieli , kiedy przyjedzie Skrzek i rozstawi swoje syntezatory i będzie grać . Nigdy nie widziałem , aby dosiadał konia , ale konie fascynowały go, to było widać jak na nie patrzył ... Nie było w nim gwiazdora , raczej nieśmiałość emanowała z jego zachowania.
Jak ktoś nie wie gdzie Skrzek mieszkał i jak był związany z rodziną to zrozumie, co dla niego było ważne . Nigdy też nie odmawiał zagrania w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach , czasem on grał na syntezatorach , a Banasik na organach . W wielkie uroczystości , ich przejmująca muzyka nadawała dramatu i dostojnej oprawy nabożeństwom za ojczyznę
4.Pismo Nasze Katowice numer 10. ( 120. ) pażdziernik 2018 rok Bezpłatny Informator Miejski , redaktor ( AWZ )
Artykuł : Nagrody prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury
Józef Skrzek , profesor Marian Kisiel i Joanna Bronisławska to postacie , których nie trzeba przedstawiać . Od lat pracują w Katowicach na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury . Ich starania zostały docenione przez prezydenta , który wyróżnił ich nagrodami w dziedzinie kultury .
W trakcie uroczystości krótki koncert dał jeden z laureatów - Józef Skrzek
5.Redaktor Aleksander Nalaskowski , pismo Nowości Dziennik toruński , data 22 lipca 2011 rok
artykuł : Gra słów
Redaktor : W latach 70. grupa SBB wylansowała niebywały przebój " Z miłości jestem " . Po roku czy dwóch kapela zajechała do Torunia , lecz z innym repertuarem i z amerykańskim trębaczem , co było na plakatach . Gawiedż nie dała jednak Józefowi Skrzekowi grać tylko skandowała " Z miłości jestem" . Zdenerwowany lider zespołu przeszedł od jakiejś suity do znanego przeboju. Nagle przerwał , zrobiło się cicho i on powiedział : " Ale ty nie jesteś z miłości , bo głupi jesteś". Znowu martwa cisza . Zespół zszedł ze sceny i już nie wrócił . Może więc jeszcze ważne jest kto mówi ?

Koncert SBB w Toruniu w latach siedemdziesiątych z amerykańskim trębaczem , czy był
6.Pani redaktor Katarzyna Widera - Podsiadło , Radio em audycja Rodzinny poniedziałek , publikacja 28.5.2017
Józef Skrzek mówi o swoim graniu na Pielgrzymkach w Piekarach
Józef Skrzek : Zapraszałem bardzo różnych gości . Był Wiesław Komasa , byli Górale , był Simoni , były soprany , przeróżni , przeróżni fantastyczni goście , cudowni
Józef Skrzek : Teraz , kiedy był Jubileusz znowu zostałem zaproszony , tym razem zrobiliśmy szerszą aranżację z Klaudiuszem Janią i nazwaliśmy to " Tryptyk Piekarski " , niedługo powinno być wydane , ha , już powinno być wydane , ale czekomy na sponsora
7.Redaktor Jan Skaradziński , pismo Non -stop numer 10. pażdziernik 1987, artykuł : Festiwal rockowy - Jarocin 87
Redaktor : Funkcjonuje scena eksperymentalna ( Józef Skrzek i Bezdomne psy , Ścierańscy z Surzynem , Pick - Up z Riedlem )
Redaktor : Do tego wzruszająca msza za zmarłych muzyków rockowych

Józef Skrzek na tej mszy świętej grał i śpiewał
8.Pismo Gazeta Ustrońska numer 20. ( 93. ) / 93 , data 20 - 26 maj 1993 rok
Pani Irena Pawelec napisała list do redakcji gazety
Pani Irena Pawelec : Nie mogę powiedzieć , że moja działalność przysparza mi sympatii , zwłaszcza w różnych urzędach i instytucjach , z którymi mam do czynienia . Myślę jednak , że coraz więcej ludzi przekonuje się , że nie można bezkarnie ingerować w środowisko naturalne człowieka . Lokalnym tego przykładem jest właśnie to nieszczęsne wysypisko , które nie rozwiązało żadnych problemów , wręcz stworzyło nowe , nie jest już nawet wysypiskiem , lecz wylewiskiem . Postanowiłam więc ufundować puchar przechodni dla zdobywcy I miejsca w zawodach pływackich w czaszy " wysypiska " . Ci , którzy przyczynili się do jego powstania i są z niego dumni oraz umieją pływać , na pewno nie zawiodą . Przygrywać mógłby Pan Skrzek

Na list odpowiedział na łamach Gazety Ustrońskiej burmistrz miasta Ustroń magister inżynier Kazimierz Hanus
9.Pismo Geofizyka Toruń 100 Impuls Wewnętrzny Biuletyn Informacyjny numer 02 ( 100 ) . data luty 2005
Redaktor : Na stronie zespołu SBB czytamy : SBB jako jeden z nielicznych polskich zespołów tego formatu oficjalnie oznajmia bycie " taper friendly " , czyli wyrażającym zgodę na amatorskie rejestrowane jego występów przez fanów , a póżniej na wymianę tych amatorskich nagrań . ( ... ) w internecie możesz udostępniać wszystkie zapisy dopuszczone do obrotu w dowolnym formacie bezstratnym ( shn , flac , ape )
10.Redaktor Jiri Machacek , pismo iDnes w Czeskiej Republice Zpravodajstvi , data 5.4.2001 , artykuł pod tytułem : Legendarni SBB występują w Parniku
Redaktor : Wielu ostrawskich fanów pamięta koncert SBB przed dwudziestoma trzema laty w ostrawskiej hali Tatran . " Była dla nas wtedy objawieniem . Na ówczesny czas przywieżli na koncert niezwykle wielką aparaturę . Dla mnie osobiście się stała impulsem , który mi otworzył drogę do jazzrocka " , wspominał z podziwem dla ich muzycznych umiejętności klawiszowiec i ostrawski jazzman Boris Urbanek
11. Strona Bio illusion w Czeskiej Republice , notatka i kilka zdjęć
Józef Skrzek , jeden z największych polskich kompozytorów i członek legendarnej i w Polsce kultowej grupy SBB , nagra do 26.7.2013 roku muzykę dla filmu "Bella mia " w Szczecinie .
Kompozytor Józef Skrzek przyjechał popatrzeć na ostatnie ujęcia " Bella mia "

Józef Skrzek jest kompozytorem muzyki i wykonawcą muzyki do filmu "Bella mia " produkowanego w Czeskiej Republice
12.W pracy naukowej Szkoła Artystyczna seria wydawnicza Centrum Edukacji Artystycznej 3. ( 7. ) / 2019, Warszawa , pażdziernik 2019 artykuł Joanny Sibilskiej ; Polska sztafeta juniorów na konkursach baletowych
Dwudziestego piątego czerwca w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie odbył się konkurs Młody Tancerz Roku 2019 , w którym dwoje finalistów wystąpiło w klasycznym repertuarze baletowym . A pięcioro w solowych kompozycjach tańca współczesnego . Następnie finaliści , podzieleni na dwie grupy , zaprezentowali choreografię pochodzącą z filmu Lecha Majewskiego "Pokój saren ", którą opracowała Iwona Pasińska do muzyki Józefa Skrzeka
13.W książce autorki Anny Grzejewskiej pod tytułem Ten wariat Maksymiuk , Oficyna Wydawnicza "Twoja książka " Białystok 1994 rok
Jerzy Maksymiuk , dyrygent :
Eksperyment nie jest dobry , kiedy pozostaje jedynie eksperymentem. Jeśli natomiast staje się odkryciem i być może proroctwem , wówczas zaczyna mieć wartość

Czy gra Józefa Skrzeka ; to jest gra na organach piszczałkowych i syntezatorze na jakim etapie jest : eksperymentu , odkrycia , proroctwa
14.Redaktor Jerzy Rafalski , pismo Urania - postępy astronomii , numer z roku 1999, artykuł : A jednak się kręci .
Pan Jerzy Rafalski opisuje Planetarium w Toruniu , uroczysta inauguracja działalności Planetarium w Toruniu w dniu 17. lutego 1994 roku
Redaktor : Pierwszą rocznicę Planetarium uświetnił Józef Skrzek , grając pod sztucznym niebem , lecz niedługo póżniej odbył się koncert Daniela Blooma , tym razem pod prawdziwymi gwiazdami . Nasz okrągły placyk przed wejściem stał się amfiteatrem , a budynek Planetarium - zewnętrznym ekranem , na którym pojawiły się obrazy i efekty świetlne , wykorzystywane zwykle na seansach . ukoronowaniem występu stała się kaseta magnetofonowa ze ścieżką dżwiękową koncertu

Jest zdjęcie podpisane " Koncert Józefa Skrzeka pod kopułą Planetarium " , na zdjęciu Józef Skrzek ze swoimi instrumentami

Pan Jerzy Rafalski opisuje co było podczas zaćmienia słońca w pażdzierniku 1996 roku :
Były też tradycyjne okopcone kawałki szyb z pobliskiego zakładu szklarskiego , jako filtry słoneczne do bezpośredniej obserwacji

Poeta Julian Matej , fragment tekstu pieśni śpiewanej przez Józefa Skrzeka "Zaćmienie słońca " ; Okopcone szybki , widziałem przez nie , zaćmienie słońca nieustanne

W 1995 roku był koncert Józefa Skrzeka w Planetarium w Toruniu z okazji pierwszej rocznicy działalności Planetarium
15.Pismo Nasze Katowice numer 6. ( 120. ) czerwiec 2019 Bezpłatny Informator Miejski , redaktor (RED ) : Katowice otrzymały status Miasta - Gospodarza Światowego Forum Miejskiego , które odbędzie się w czerwcu 2022 roku
Redaktor : Organizacja Światowego Forum Miejskiego to unikalna możliwość międzynarodowej promocji Katowic

Koncerty Józefa Skrzeka , wydawnictwa o Józefie Skrzeku , płyty cd , dvd z muzyką Józefa Skrzeka

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 10, 2020 16:52 
Awatar użytkownika

Zwyczaje :

1.Redaktor Adam Paczuski , pismo Promocje Kujawsko - Pomorskie numer 2 - 3 . ( 99. ) 2001, artykuł : Spalone organy , wydawca : Fundacja Promocje Pomorskie
Redaktor : Dla mnie jeden z takich zabytków - organy w toruńskim kościele Akademickim pod wezwaniem świętego Ducha
Redaktor : W nocy z 8 na 9 maja 1989 roku doszło do pożaru , który stawił cały prospekt organowy i część nawy
Redaktor : 10 lat póżniej powstała idea odbudowy organów
Redaktor : 19 kwietnia 1999 roku powstał Komitet Odbudowy Organów . Przy okazji rocznicy zorganizowano koncert , na którym odtworzono nagrania starych organów , a następnie wystąpił pan Józef Skrzek
Redaktor : - Organy w kościele świętego Ducha , mimo iż wymagały remontu , wielu organistów bardzo sobie ceniło . Stąd też sentyment do tamtego instrumentu i marzenie , aby go przywrócić - tłumaczy sekretarz Komitetu Tadeusz Sołecki

Organy , o których mowa zostały odbudowane . Józef Skrzek zagrał w kościele świętego Ducha w Toruniu 19. kwietnia 1999 roku, grał na swoich instrumentach.
Józef Skrzek zagrał w kościele świętego Ducha w Toruniu 15 czerwca 2019 roku , grał na organach kościelnych i swoich instrumentach
2. Redaktorzy Michał Kamiński , Sylwia Sakowska , pismo Siemianowice Śląskie Siemianowice dobre bo śląskie , data 21 grudnia 2018 rok, artykuł pod tytułem "Ten szczególny dzień się budzi ( ... )"
(...) Tylko jeden w całym roku taki dzień . Słowa znanej wszystkim pastorałki idealnie oddają klimat bożonarodzeniowego spotkania w Szkole Podstawowej numer 13 , które z pewnością znajdzie swoje miejsce w jej niezwykłej historii .
Zbliżający się koniec adwentu to czas tradycyjnych jasełek, które zawsze mają status wyjątkowego wydarzenia jednoczącego całą szkolną społeczność - zawsze otwartą na gości
zaszczycających nas tego dnia swą obecnością . I tym razem , zespół niezwykle utalentowanych uczniów - pod przewodnictwem pani Małgorzaty Brem - przygotował wzruszające bożonarodzeniowe przedstawienie oparte na kanwie powieści Charlesa Dickensa pod tytułem "Opowieść wigilijna " . Uroczystość rozpoczęła się od słów powitania kierowanych przede wszystkim szanownych gości : pana Józefa Skrzeka - wybitnego muzyka , pani Anna Sobieraj - naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie , pani Danuty Sobczyk i pana Marka Omelana - siemianowickich radnych , a także pani Gabrieli Cichoń - przedstawicielki Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej numer 13.
Pierwszym z wydarzeń mających miejsce tego wyjątkowego dnia było uroczyste przekazanie "Trzynastce" Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości - "Polonia Rediviva" , który z rąk Józefa Skrzeka otrzymali przedstawiciele uczniów - uprzednio wprowadzając nas w nastrój piękną recytacją utworu pod tytułem "Dziwny jest ten świat" autorstwa Czesława Niemena . Przypomnijmy - wyżej wspomniany order jest odznaczeniem , które z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymały osoby wybitnie zasłużone dla naszej ojczyzny - w tym przyjaciel naszej szkoły - kompozytor i muzyk- pan Józef Skrzek . W ramach podziękowania za ten wyjątkowy gest i dla uczczenia jego niezwykłej roli w naszej historii - wszyscy zebrani odśpiewali panu Józefowi gromkie " Sto lat " .
Tegoroczne jasełka - fabularnie oparte na opowiadaniu znanej wszystkim "Opowieści wigilijnej" - ukazały głęboką przemianą głównego bohatera - skąpca Ebenzera Scrooge'a , która zaszła w czasie nocy wigilijnej . Tym samym jeszcze raz podkreślono , że zbliżający się czas Bożego Narodzenia ma ogromną moc, która potrafi czynić cuda . Niezwykłym uatrakcyjnieniem przedstawienia były wokalne i instrumentalne występy naszych uczniów , które - w klimacie bożonarodzeniowym - pozwalały nam cieszyć się niezwykłymi wrażeniami artystycznymi.
Elementem wieńczącym uroczystość było wspólne kolędowanie , które ma w naszej szkole wieloletnią tradycję . W skład "Trzynastkowego " zespołu weszli : pan Józef Skrzek - organy , dyrektor Krzysztof Zyska - gitara , nauczyciel muzyki - Jarosław Janik - perkusja , a także szanowni goście , którzy stworzyli niezwykle barwny chór . Tradycyjne pastorałki i kolędy - pięknie zagrane i zaśpiewane z niezwykłym zaangażowaniem - były idealnym dopełnieniem uroczystości - tak wyjątkowej w swym wyrazie
3.Pismo Wędrowiec Świętokrzyski numer 89. styczeń 2014 czasopismo bezpłatne , Miesięcznik Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach
Przegląd wydarzeń
Wojewoda i wicewojewoda przekazali dary na licytację 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . Do sztabu akcji trafił dwupłytowy album "Kazania Świętokrzyskie " z zapisem spektaklu słowno - muzycznego , który został zaprezentowany w Sanktuarium na Świętym Krzyżu w 2012 roku. Na licytację przeznaczony został egzemplarz z podpisami artystów : Józefa Skrzeka - kompozytora muzyki do projektu, lidera legendarnej grupy SBB oraz multiinstrumentalistów Apostolisa Anthimosa i Włodzimierza Kiniorskiego
4.Pani redaktor Magdalena Legendż pisze o pani Małgorzacie Kozłowskiej , aktorce , poetce, pismo Relacje Interpretacje Kwartalnik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku - Białej numer 2. ( 46. ) czerwiec 2017
Pani redaktor : Pierwszy tekst jaki napisała , był właściwie tekstem piosenki spektaklu "Ania z Zielonego Wzgórza " 9 1986 ) . Reżyser Henryk Adamek mnie poganiał , a ja długo nosiłam się z tym zadaniem . Klon , liść , Kanada - wiedziałam , że to ma być clou tekstu. jak nie będzie do jutra , to nie będzie wcale , bo Skrzek nie zdąży przygotować muzyki , powiedział wreszcie reżyser i wtedy zaskoczyłam . Gdy za kilka dni puścili mi tę muzykę , gdy Józef Skrzek zaśpiewał - wbiło mnie w fotel . I od tego czasu różne słowa zaczynały za mną chodzić . Czasami wiązały się z teatrem , z emocjami towarzyszącymi premierom - jak wiersz " Po premierze " odnotowujący potrzebę wyciszenia , ale też ulotność teatralnego dzieła
5.Na stronie " Prawda " jest informacja
W Toronto gościł niedawno kompozytor Krzysztof Penderecki , który nawet osobiście dyrygował chórem w tym samym kościele , gdzie parę lat temu Józef Skrzek zagrał koncert

Józef Skrzek był w Toronto 25.11.2005 koncert na fortepian , moog i głos , 16.9.2006 koncert SBB , 17.9.2006 koncert organowy , 17.9.2006 godzinie 19.30 następny koncert organowo - syntezatorowy , 3.12.2006 koncert świąteczny na organy i chórek dziecięcy góralski
6.Na stronie Hi - Fi forum internauci piszą na temat płyty cd zespołu Black Sabbath pod tytułem DEMO 1969 Black Sabbath , wydawnictwo Crackly Records , rok wydania 2009 , jedna płyta cd ukazała się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pólnocnej i w Kanadzie .
Dyskusja o kompozycji instrumentalnej umieszczonej na tej płycie , kompozycja pod tytułem " Thomas James " czas trwania kompozycji 8'21"
Internauta Adam Szulc , data 8.7.2010
A poza tym trębacz brzmi jak Stańko , który też nagrywa z SBB . A czy to w ogóle Black Sabbath ? Grają lepiej niż na płytach . Może to jednak SBB i Stańko ?
Internauta Iro ,data 9.7.2010
Materiał dżwiękowy do tego to jest nagranie SBB . Tak jak myślałem , więc szukanie nie trwało długo pochodzi z
- Boxu Anthology 1974 - 2004
- Dysk " Sikorki "
- Utwór " Z Tomaszem "
kompozycja Józef Skrzek i Tomasz Stańko czas 21:37
A więc "Thomas Jam " to po prostu nasz swojski "dżem z Tomaszem"
Rzempku niestety nie miałeś w "świętym " swym oburzeniu , w tym przypadku racji
Internauta Rzempek , data 10.7.2010
Bardzo się cieszę z tego, że nie miałem racji bo to przywraca mi wiarę w NASZE POLSKIE SBB !!!
7.Józef Skrzek mówi w Pasłęku , data 25.8.2012 rok : Mieliśmy grać niedługo koncert z Orkiestrą Symfoniczną na Agrykoli w Warszawie , na razie jest to przełożone

Koncert SBB z Orkiestrą Symfoniczną był opisany na stronie Józefa Skrzeka lub zespołu SBB , data tego koncertu 1.9.2012 .
- jaka Orkiestra Symfoniczna
- kto dyrygentem tej Orkiestry
- kto pracował nad partyturami dla muzyków Orkiestry Symfonicznej
- jaki repertuar przygotowany
- kto prowadził rozmowy i z kim prowadzone rozmowy i na jaki temat
- czy były działania , po to , aby ten koncert został zrealizowany
- czy nikt nie zrobił nic , a tylko wpis na stronie internetowej zespołu SBB , Józefa Skrzeka
8.Redaktor Mirosław Rzepka , pismo Gość Niedzielny Gość Katowicki data 5.11.2006 rok
Józef Skrzek : Zastanawiam się , kiedy ja napiszę "Oratorium Górnośląskie " ... chcę złożyć taki mój hołd dla Śląska !
9. Józef Skrzek mówi, istnieje zapis nutowy znanej pieśni pod tytułem "Bogurodzica" różny od znanego . Jak brzmi pieśń "Bogurodzica " w tym różnym od znanego zapisie . Kto zapisywał , kiedy zapisywał , ilukrotnie była pieśń śpiewana z tego zapisu . Jaka jest historia tego zapisu , czy możliwa jest realizacja i zapoznanie się z tym zapisem nutowym , zaśpiewanie tej pieśni , udokumentowanie tej pieśni i opublikowanie w formie dostępnej
10.Józef Skrzek w marcu 2016 roku rozmawia z redaktorem Patrykiem "Transfer" Wiatrem w Radio Malbork
Józef Skrzek : Ja byłem najpierw klasykiem , grałem koncerty na fortepianie z Orkiestrą Symfoniczną

W grudniu 2019 roku redaktor Istvan Grabowski w Radio Biper rozmawia z Józefem Skrzekiem , który mówi : Podziwiam geniusz symfoników i chciałbym z nimi zagrać własne kompozycje
11.Wyniki naboru 2020 - Muzyka nabór 1
numer zadania - 04897. / 20
numer w EBOI - 149986. / 19
nazwa wnioskodawcy - Fundacja "Boryna " Centrum Terapii Dżwiękiem i Muzyką
nazwa zadania - koncert na skrzypce 9 - strunowe Steve Kindler
ocena organizacyjna - 5,00
ocena merytoryczna - 29,40
ocena strategiczna - 12,00
ocena końcowa - 46,40
ocena formalna OK
możliwość odwołania NIE
12.Redaktor Jerzy Węgrzyn w Polskim Radio Wrocław w listopadzie 2007 roku rozmawia z Józefem Skrzekiem
Józef Skrzek : Jeśli w sztuce jesteś nieuchwytny , to jest lepiej . Jeśli stajesz się po prostu typowym już typem , to jesteś Klezmerem . Po prostu , jeśli jesteś nieuchwytny , to jest dobrze

Tomasz Kukurba , Jerzy Bawoł , Tomasz Lato - są to muzycy zespołu Kroke , mistrzowie muzyki klezmerskiej . Muzyka klezmerska związana z obrzędami religijnymi . Grana w czasie ślubów i uroczystości łączy się z jazzem .
Neil Kennedy o zespole Kroke : To , co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke , to ich duchowa rzeczywistość , to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce
Peter Gabriel o zespole Kroke : Uważam ich za fantastycznych uduchowionych muzyków . To wspaniały zespół .

Kroke grają z Tomaszem Stańko , Neigelem Kennedym , Peterem Gabrielem . Muzycy Kroke mają opinię czarodziejów dżwięku , są podziwiani. Józef Skrzek kilkukrotnie mówi o klezmerach
13.Redaktor Piotr "Strzyż" Strzyżowski , strona Art rock , data 19.11.2010 rozmawia z Józefem Skrzekiem
Józef Skrzek : Jestem szczęśliwy , że doszło do nagrania , że znów doszło do spotkania "Chłopców z placu broni"

" Chłopcy z placu broni " jest to powieść dla młodzieży autora węgierskiego Ferenca Molnara. Józef Skrzek identyfikuje swój zespół SBB z bohaterami znanej i lubianej powieści .
W latach 1971 - 1973 istniała Grupa Niemen i identyfikowano ich jako " Timur i jego drużyna ". Jest to tytuł znanej powieści dla młodzieży autorstwa Arkadego Gajdara. Niemen - Timur , muzycy SBB - jego drużyna zuchów , to znaczy Zuch - człowiek odważny , radzący sobie w każdej sytuacji . Józef Skrzek charakteryzuje jak rzeczywiście było :
- " wy, gówniarze na lewo , a Czesław , gwiazda na prawo "
- " oto my , gówniarze podskoczyliśmy takiej firmie "
-" Czesław dał mi możliwość zaśpiewania z nim , a oni ustawiali mnie do kąta ! "
-"nasza trójka robiła co mogła , aby nie zawieżć oczekiwań lidera"
-"traktowano nas jak niesfornych sztubaków zasługujących na klapsy za niepoprawną odwagę "
-"ale nie dałem sobie w kaszę dmuchać , reagowałem"
Helmut Nadolski : "jeszcze nie tak zepsuci , mają dużą radość w tym "
Helmut Nadolski : " Czesiek , to jak chcesz , możemy zacząć , ale proszę zaangażować tych trzech maluchów "
Józef Skrzek mówi o muzykach spotkanych w Republice Federalnej Niemiec : " my byliśmy naprawdę przedszkolakami przy nich "
14.Redaktor Grzegorz Sroczyński , pismo Gazeta Wyborcza , 30 lipiec 2011 , rozmowa o latach siedemdziesiątych w Polsce
Redaktor : Dookoła co było ?
Józef Skrzek : Cepeliada .

Cepelia jest stowarzyszeniem polskich artystów , którzy sami wymyślają swoją sztukę

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 11, 2020 19:34 
Awatar użytkownika

Teatr

1.W książce autorstwa Marcina Kołodziejczyka pod tytułem Sceny kulturalne we wsi mazurskiej , wydawnictwo Wielka Litera , Warszawa 2016 rok jest opis spektaklu teatralnego pod tytułem "Gry medialne " w reżyserii Zbigniewa Waszkielewicza . Spektakl miał miejsce we wsi Kamieńskie przy jeziorze Orzysz na Mazurach latem 2000 roku . Festiwal Mazurski "Plenery wielkich jezior " . Po spektaklu był koncert Józefa Skrzeka. Spektakl teatralny "Gry medialne " to również muzyka . Możliwie muzykę grał Józef Skrzek do tego przedstawienia .Dwa wydarzenia następujące po sobie uzupełniają się dramaturgicznie . Spektakl "gry medialne wystawiany był we wsi Radzie w 1999 roku, we wsi Radzie w 2000 roku i we wsi Kamieńskie w 2000 roku.

Przedstawienie teatralne " Gry medialne " , Teatr Iota , Zbigniew Waszkielewicz - aktor , reżyser , dyrektor - założyciel Teatru Iota i pomysłodawca Festiwalu pod tytułem "Plenery wielkich jezior" .

Pan Marcin Kołodziejczyk :

Na polanie , gdzie Zbigniew Waszkielewicz , aktor , reżyser , dyrektor - założyciel Teatru Iota i pomysłodawca Festiwalu w jednej osobie , szykował się do przedstawienia swoich "Gier medialnych " . O atrakcjach Festiwalu od dawna zawiadamiały miejscowe społeczeństwo oraz urlopowiczów wielkie , oblepione plakatami reklamowymi wigwamy z drewna , rozstawione w okolicach miasta Orzysz . Spektakle plenerowe , koncerty , warsztaty , happeningi , wielka kultura , słynni ludzie - trąbiło z wigwamów .

Na pobliskich wzgórzach stały dziwne drewniane konstrukcje podobne do maszyn oblężniczych . Kręcili się przy nich żołnierze sprawdzając mocowania belek . W dolince realizatorzy dżwięku przygotowywali scenę do koncertu Józefa Skrzeka . Chodzili po łące i klaskali w dłonie , sprawdzając akustykę .

W Kamieńskich zapadła noc , publiczność zebrana na polanie nad jeziorem czekała na spektakl .

Rozpoczął się spektakl. Aktorzy krokiem pątników podążali za ubranym na biało kapłanem - Waszkielewiczem od jednej do innej konstrukcji z drewna . Każda stacja oznaczała jakiś środek masowego przekazu , od filmu i telewizji , po radio, prasę i fonografikę . Ubrani na czarno pielgrzymi wspinali się na rusztowania i przyjmowali pozy . A kapłan czytał nazwiska ludzi , którzy zaprzedali się mediom .

- To jest nasz mediament ! Media ! Media ! Media ! - kończył kapłan każdą stację i tłum ruszał za aktorami wzdłuż łagodnego zbocza wzgórza w rytm monotonnej muzyki do kolejnego artystycznego przystanku .

Tymczasem artyści krzewili pożogę i destrukcję . Podpalili budowlę z celuloidem filmów , następną z wielkimi fotografiami , syczały topiąc się winylowe płyty , wreszcie na ziemię runął ołtarz z telewizorami . Reakcja publiczności była natychmiastowa .

Rewolucyjne nastroje ukoiła dopiero muzyka Józefa Skrzeka . " O ziemio niedobra / O ziemio przegrana / O ziemio piękna / O ziemio kochana / Jam ci wierny jak gołąb / Szybujący w niebo " - śpiewał artysta w starym dobrym stylu supergrupy SBB .

Na wzgórzu płonęły telewizory , - Media , media , media - miejscowi powtarzali zasłyszaną frazę . To było zakończenie awangardowego spektaklu " Gry medialne " pokazywanego w ramach Festiwalu Mazurskiego "Plenery wielkich jezior " we wsi Kamieńskie , gdzie kiedyś upadł pegeer . Nic nie dało się uratować .

Za lasem znajdowała się gospoda w dawnej oborze , gdzie trwała dyskoteka . Wkrótce znależli się tam również żołnierze i artyści , żeby uczcić powodzenie awangardowej sztuki w masowym odbiorze .

Wydawnictwa istniejące , w których widać czy słychać Józefa Skrzeka

1.Opracowanie naukowe , autorka Paulina Barnaś , tytuł opracowania : O ciszy i milczeniu w piosenkach rockowych , Uniwersytet Rzeszowski , wydawnictwo Kształcenie Literackie Dydaktyka Polonistyczna numer 3. ( 12. ) 2017 , jest opisany Józef Skrzek , zespół SBB , autor tekstów Julian Matej

Film

1. Film "Portret subiektywny " Telewizja Polska Katowice emisja 7.2.2020 godzina 19:15 , pani redaktor Marianna Dufek rozmawia z Józefem Skrzekiem

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

1. Płyta cd Józefa Skrzeka i Henryka Botora " Wszechświat "
2. Płyta cd "Tren " ze słowami polskiego poety Jana Kochanowskiego
3. Płyta cd Józefa Skrzeka i Lisy Gerard z większą orkiestracją
4. Płyta cd Józefa Skrzeka z muzykiem z Wielkiej Brytanii grającym na saksofonie , mówi o możliwej współpracy Józef Skrzek w rozmowie z panią redaktor Marianną Dufek w Telewizji Katowice 7.2.2020 , program "Portret subiektywny"
5. Kompozycja "Maria Śnieżna " , słowa Alina Skrzek , muzyka Józef Skrzek
6. Oczekiwane jest opublikowanie tekstów anglojęzycznych przygotowanych w 1974 roku na płytę zespołu SBB dla firmy w Republice Federalnej Niemiec
7.Występ Józefa Skrzeka w kościele świętego Stanisława w Czeladzi 10.5.2020 Litania Loretańska
8. Występ Józefa Skrzeka w Polskim Radio Katowice 12.4.2020
9. "Creation of Elements" płyta cd , dvd
10.Płyta cd nagrana w Stanach Zjednoczonych

Zwyczaje

1.Józef Skrzek mówi o współpracy zespołu SBB z Czesławem Niemenem w rozmowie z redaktorem Istvanem Grabowskim w Radio Biper 11.12.2019 rok : Czesław oczekiwał od nas czegoś więcej niż realizacji instrumentalnych swych pomysłów . Wprowadziliśmy więc liczne modyfikacje do utworów , przez co stały się bardziej nowoczesne

Muzycy zespołu " Akwarele" pracowali z Czesławem Niemenem , wspomina Paweł Brodowski w rozmowie z redaktorem Markiem Zaradniakiem , pismo Głos Wielkopolski, 19.4.2017 :
Siedzieliśmy w studio od rana do wieczora - większość utworów była przygotowana wcześniej , ale niektóre powstawały dopiero w studiu , tam na miejscu rodziły się różne pomysły i utwory przyjęły ostateczny kształt . Była burza mózgów , powstawały niuanse aranżacji. Bardzo duży wkład w nagrania miał Marian Zimiński . Był z nas najlepiej przygotowanym muzykiem, miał za sobą naukę w szkole muzycznej w klasie fortepianu i perkusji. Potrafił świetnie aranżować i komponować , sprawnie pisał nuty. Duży udział miał też Tomek Jaśkiewicz , człowiek o dużej wyobrażni i wrażliwości .
Paweł Brodowski : Tomek Jaśkiewicz , Marian Zimiński oni mieli duży wkład , oni razem z Czesławem proponowali różne rozwiązania harmoniczne.
Paweł Brodowski rozmawia z Hirkiem Wroną w Polskim Radio Trójka rok 2017 : Dziwny świat to jest kompozycja Czesława , natomiast ten utwór ma , charakteryzuje się tym początkiem , wstępem , intro i zakończeniem outro , w wstęp i zakończenie to jest pomysł Mariana . To Marian wymyślił .

Kompozycja "Wspomnienie "

Paweł Brodowski : No i jest wstęp , a wstęp , bo też w różnych książkach różne wersje się pojawiają , że to to a to tamto, to wymyślił i sam śpiewał Tomek Jaśkiewicz

Tomasz Jaśkiewicz rozmawia z redaktorem Romanem Rogowieckim w Polskim Radio RDC w roku 2017 . Kompozycja "Mów do mnie jeszcze "
Tomasz Jaśkiewicz : I cały utwór był już improwizowany nagrany od razu bez poprawek , razem z solem , nie było osobnego podejścia do , ani do zagrywek , ani do solówki , to samo, to , jest styl , w którym się to wszystko odbywało

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob maja 23, 2020 15:03 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Doroszkiewiczem w piśmie Kurier Poranny w dniu 26. listopada 2010 rok mówi o latach istnienia Grupy Niemen , lata 1971 - 1973 ,
Józef Skrzek : Niemen był kierowany przez menedżerów w stronę popu , którzy chcieli , żeby w kubraczku ( najlepiej ! ) , śpiewał pięknym , wysokim głosem . Ale on też powiedział : Basta , i spotkaliśmy się jako " Grupa Niemen ". I to też było wywrotowe . Kiedy zagraliśmy we Włoszech "Dziwny jest ten świat " , producent się zdziwił . Myślał , że będziemy grać jakieś big - bitowe " O sole mio "

Tomasz Jaśkiewicz , współpracownik Czesława Niemena w książce "Byłem gitarzystą Niemena " , autorzy Tomasz Jaśkiewicz , Witold Górka , rok wydania książki 2014 rok , mówi o roku 1968, w tym roku Czesław Niemen powiedział do Tomasza Jaśkiewicza : " Skończyły się piosenki , zaczęły się pieśni i utwory "

Menagerowie Czesława Niemena :
-Andrzej Marzec , menager Czesława Niemena z ramienia Polskiej Agencji Artystycznej Pagart, dyrektor działu eksportu Pagartu
-Franciszek Pukacki , kierownik działu handlowego firmy płytowej Polskie Nagrania Muza
-Paweł Kruk , dyrektor Polskich nagrań Muza
-Roman Waschko , honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego
-Lo Bianco , menager Czesława Niemena z ramienia firmy fonograficznej CBS Italiana
-Klaus Wunderlich , menager firmy fonograficznej CBS Germany
-Rau Lipmann , menager firmy fonograficznej CBS Germany
-Alan Ascher , menager firmy fonograficznej CBS Germany
-prezydent firmy fonograficznej CBS

Andrzej Marzec w rozmowie z redaktorem Jerzym Sosnowskim w audycji "Trójkowy wehikuł czasu " , emisja możliwie w grudniu 2011 roku,
Andrzej Marzec , menager Czesława Niemena z ramienia Pagartu :
Zawsze można mieć pretensje do każdej monopolistycznej instytucji , a to była specyficzna , bo w show-biznesie taka instytucja , bo której show- biznes nie znosi , właśnie monopoli , tylko właśnie pewny rozrzut
Andrzej Marzec : Zostałem przydzielony do działu eksportu estrady i odpowiadałem za eksport polskich zespołów jazzowych , rockowych i popowych . Już samo to słowo eksport , jeżeli chodzi o człowieka , brzmi tak , tak , jak brzmi , no , kiepsko bardzo
Andrzej Marzec : To był 1970 rok , koniec 70 roku, wtedy właśnie poznałem , miałem wyjątkowe szczęście , bo w tym czasie i Tomek Stańko robił wielką karierę , i Michał Urbaniak i Czesław Niemen . Bo nie ma czegoś takiego w show-biznesie wyłączny jest tym , który czyjąś karierę buduje , artysta i wokół artysty , po prostu jest to masa ludzi , masa przypadków , zbiegów okoliczności

Czesław Niemen a wytwórnia fonograficzna CBS

Jerzy Sosnowski : Współpraca artysty z tą wytwórnią była pełna napięć w gruncie rzeczy
Andrzej Marzec : No tak , dlatego , że to był , dotyczyła oryginalnego materiału , który zaproponował Czesław Niemen , który nie był tutaj , człowiek bezkompromisowy , który robiący tak potworne wrażenie tą swoją twórczością , że mimo tych obaw , że to niekomercyjny , i tych dyskusji z ramienia , bo , w końcu ten kontrakt , Czesław Niemen do CBS-u przyszedł z Włoch
Jerzy Sosnowski : Włoska filia CBS-u , potem przejęła go filia
Andrzej Marzec : CBS Italiana , póżniej był CBS Germany , a póżniej , i jeszcze centrala w Nowym Yorku , i londyński również , bo było wydawniczo również Mourner's Rhapsody z okładką Rosława Szaybo , właśnie w Anglii , i tam kilka , kilkakrotnie był Czesław Niemen na rozmowach . I mnie tez zdarzało się tam być na rozmowach , właśnie z Alanem Ascherem , ze wszystkimi , z całą czołówką , włącznie z prezydentem CBS , i wszyscy byli głęboko przekonani , że jest to niezwykle wartościowy materiał . No i jak to w show-biznesie , podjęto decyzję
Jerzy Sosnowski : CBS zapraszający artystę zza żelaznej kurtyny wtedy , to nie było oczywiste , oni jednak wyszperali
Andrzej Marzec : Miał menagera takiego nominalnego Lo Bianco we Włoszech , który pilotował sprawy , który dociągał ten kontrakt włoski z CBS-em , który reprezentował Czesława na Festiwalu Midem , bo kiedyś ten Festiwal Midem miał troszeczkę , no , mocniejszy , większe znaczenie niż obecnie , i tam przyjeżdżali czołowi przedstawiciele wytwórni płytowych , także pilnował tego interesu
Andrzej Marzec : Był olbrzymi potencjał , i że była publiczność w tym czasie , gdyśmy występowali w Finlandii , to był jeden z najpopularniejszych artystów rockowych konkurujący z czołówką amerykańską i angielską , ja byłem tego świadkiem . Tutaj , wie pan , nie zaprasza się outsidera , w tamtych trudnych w sumie czasach . Gdzie w dalszym ciągu była ta żelazna kurtyna , no można jako novel tip przedstawiać zespół zza żelaznej kurtyny , ale to nie było novel tip, tylko to była naprawdę wielka sztuka i to najlepiej świadczy o tym , że trafienie do publiczności było absolutnie możliwe , gdyby zostały właściwe pieniądze położone na promocję włącznie z koncertami przez CBS . CBS nawet , ponieważ nie mógł tak bezpośrednio takich koncertów organizować , to przez Apple Music , które było częścią CBS-u , wymyślił taką agencję March Artist , dla artystów nowych , których promowali z nowymi płytami i Czesiek właśnie był w tej grupie , i był rozważany sprawa koncertów , które miały wspierać promocję płyty

W Polskim Radio Dla Ciebie w roku 2017 dyskusja ; redaktor Roman Rogowiecki , redaktor Marek Wiernik , dyrektor działu eksportu Pagartu Andrzej Marzec

Andrzej Marzec : W 1971 roku zasiadłem za biurkiem osoby, która zajmuje się , czy zajmowała się eksportem polskich , polskiej muzyki jazzowej i rockowej i w tym czasie odpowiadałem za kariery kwintetu Tomka Stańki , grupy Michała Urbaniaka , no i oczywiście
Czesława Niemena
Andrzej Marzec : Z Czesławem pracowałem od 71 roku, w zasadzie tak , żeby nie liczyć latami , to od powrotu jego z Włoch , i tego wszystkiego co , zdobył i stracił we Włoszech , łącznie ze zmianą składu zespołu , który we Włoszech opierał się na muzykach jazzowych , natomiast już następny skład to był z Jackiem Mikułą i troszeczkę inny charakter miała ta muzyka i byli inni instrumentaliści , mocniej osadzeni w muzyce rozrywkowej , rockowej
Marek Wiernik : San Remo , dlaczego nie zaśpiewał , już brakowało niewiele , ale konkurencja , tam cały czas pojawiała się , że ci włoscy artyści , te gwiazdy włoskie nie za bardzo
Roman Rogowiecki : Nie dopuszczają
Andrzej Marzec : Na tym poziomie konkurencja jest olbrzymia i to dotyczy czy wszystkiego i wszystkich chwytów , jakie są dozwolone i niedozwolone , więc tutaj nie ma się co dziwić i robić wielkiej sensacji
Roman Rogowiecki : Nie dał rady
Andrzej Marzec : Wielkiej tragedii i dramatu , to spotyka każdego z nas na odpowiednim szczeblu jego działania
Andrzej Marzec : Tam się starły takie siły , że z naszym , po naszej stronie tak silnym człowiekiem , a mimo wszystko , przegrał
Andrzej Marzec : fakt pozostaje faktem , że była to tak silna konkurencja , gdzie wszystkie chwyty były dozwolone , trochę nie dziwię się . Było wsparcie ze strony menagera pana Lo Bianco zespołu, ale to okazało się być za mało
Roman Rogowiecki : Andrzeju , dobrze , wrócili z Włoch i trafiają na ciebie i zaczyna się nowy etap
Marek Wiernik : Pomysł na Niemena nowy tam się narodził
Andrzej Marzec : W zasadzie to wiązało się z Cześka pomysłem płyty , którą w tym czasie nagrywał z tymi muzykami, którymi nagrywał , czyli Czerwona Płyta , prawda , i ten czas , ja po prostu tylko go miałem w jakiś sposób tak mówiąc , żargonem , w eksploatacji zagranicznej , czyli koncerty w Czechosłowacji , to , czy w NRD, czy , gdzie to , w demoludach , jak byśmy to określili . I w tym samym czasie rozgrywała się cała historia niezrobienia kariery we Włoszech , ale olbrzymiego zainteresowania ze strony CBS-u i namówienia przez Lo Biankę i przez innych ludzi CBS-u niemieckiego, żeby zainteresowali się tym artystą
Roman Rogowiecki : CBS , przepraszam , to firma płytowa
Andrzej Marzec : I te rozmowy odbywały się we Frankfurcie , było wiele dyskusji , były propozycje Czesława , i zapadła decyzja , między innymi tam bardzo dużą rolę odegrał pan Klaus Wunderlich, jeden z szefów CBS-u niemieckiego, tak , trochę było przetarte przez Michała Urbaniaka , jak również te szlaki w CBS-ie i podjęto ryzyko nagrania płyty . Studio w Olympic w Monachium , też się zbiegało z
Roman Rogowiecki : To słynne studio bardzo przecież
Andrzej Marzec : Tam nagrywali Queen , wszyscy najwięksi
Roman Rogowiecki : A Czesław jeszcze przed nimi praktycznie
Andrzej Marzec : Mack , który to realizował , to się też zbiegło z taką , z Olimpiadą w Monachium , gdzie ja również prowadziłem rozmowy i byłem oddelegowany do rozmów , na temat obsady przez polskich artystów zdarzeń kulturalnych wokół Olimpiady i ten słynny koncert w Deutsche Museum w Monachium , gdzie Czesław Niemen już w tym nowym składzie ze Skrzekiem , Piotrowskim i Antymosem otwierał koncert , w którym wzięli udział również Charlie Mingus , i John McLaughlin Machavishnu Orchestra i tam byli , no , najwięksi promotorzy niemieccy , Rau Lipmann , to był numer jeden i on był , który był organizatorem samego tego koncertu w Deutsche Museum i Czesław zrobił tam wielkie wrażenie . Cała część, którą on wypełniał , no po prostu, wywołała wielkie , wielkie zainteresowanie
Andrzej Marzec : Lata takie , kiedy udało mi się , bo byłem głównym motorem w tym wszystkim , mając dalece ułatwione zadanie , będąc naoliwionym przez zainteresowanie CBS-u udało się umieścić na Festiwalu w Bilzen , w Belgii Czesława , tam pamiętam jak dziś , T-Rex , i póżniej już skandynawskie koncerty , Festiwale w Finlandii , który był , Finlandia była wtedy krajem festiwali
Andrzej Marzec : I to się zbiegło z wydawaniem płyty w Niemczech, głównie w Niemczech. Dopiero w 74 roku, kiedy pojechaliśmy w listopadzie do Londynu , zaczęły się rozmowy wprowadzenia Czesława z płytami nagranymi w Monachium do Wielkiej Brytanii . No to zaczęło się
Andrzej Marzec : To były festiwale naprawdę renomowane z największymi gwiazdami, z olbrzymią ilością publiczności i Czesław naprawdę robił wielkie wrażenie . Tak się zastanawiam , bo w opowieściach , ludzie mówią ; O ! Pięknie ! Koncert wspaniały . To się liczy wtedy , ile jest rekontraktów , ile jest propozycji, i w tym przypadku było bardzo dobrze , bo myśmy trzykrotnie byli w Skandynawii , skutkiem , to było pokłosie tych festiwali , i to jest najlepsza ocena , znaczy , jedyna uczciwa , ocena , reszta to jest opowieści dziwnej treści

Kompozycja "Strange is this world"

Roman Rogowiecki : Tak , to jest wersja angielska , nagrana w Niemczech, przy tobie praktycznie Andrzej . No , bezkompromisowo to mało powiedziane , to jest po prostu, to było po prostu przesadzone , no to było trudne do wytrzymania , tutaj prym wiódł Helmut Nadolski, facet , jak go nazwać
Roman Rogowiecki : To , że to się jakoś przełożyło, jest fenomenalne
Andrzej Marzec : Póżniej to się nie przełożyło na jakiś komercyjny większy sukces . Chociaż było wrażenie wielkie , bo Czesław jako support zagrał trasę z Jackiem Bruce'm i wydawało sie , że to powinno wpłynąć bardzo , ale było tak to awangardowe , to , co wykonywali , także robiło to wielkie wrażenie , natomiast
Roman Rogowiecki : Na garstce ludzi
Andrzej Marzec : Bezkompromisowość Czesława , którą można różnie oceniać z jednej strony , bo mówię , zwycięzcami są albo ci , którzy zgodzą się z stanowiskiem i kierunkami przez wytwórnię płytową , albo ich artystyczny zamysł przyjmie się i wtedy to jest osiągniecie , oczywiście na większą skalę i ocenianie dzisiaj Czesława jednoznacznie czy tak , czy tak , to jest po prostu skomplikowane przez fakt , że to była próba w krótkim czasie zrobienia międzynarodowej kariery, międzykontynentalnej wręcz kariery, i tu chodziło o Europę , z trudnym rynkiem , jeżeli chodzi o repertuar , włoskim , póżniej , no , mocno międzynarodowym , jeżeli chodzi o Niemcy , a wtedy jeszcze Niemcy zachodnie , niedopuszczenie na rynek brytyjski, bardzo hermetyczny był i zablokowany , dla angielskich wykonawców
Andrzej Marzec : To , że on słuchał Helmuta Nadolskiego , to nie był kompromis, jemu odpowiadała ta droga
Roman Rogowiecki : Andrzej , jeszcze jedna sprawa , może będziesz wiedział , no bo , takie , też jest legenda , że CBS szczególnie właściwie szefowie chcieli , żeby on śpiewał jakieś rosyjskie piosenki , czy jakieś bardziej komercyjne
Andrzej Marzec : To był niemiecki pomysł
Andrzej Marzec : To było arcydzieło absolutne , zrobione perfekcyjnie , wszystko nagrane przez Czesława , piosenki jego młodości , to nawet nie mogło by się nazywać , nie musiało by się nazywać Russische Lieder , to brzmi z naszym bagażem doświadczeń polskich , no , kiepsko brzmi i mogłoby być to piosenki młodości Czesława Niemena , bo to , ale specjalnie za tym Czesiek nie chciał iść , bo jego główny kierunek był rock , to mogło być jako pewnego rodzaju wspomnienie , mieć taką możliwość wykonania , ja pamiętam jeszcze , myśmy na tych wyjazdach w Finlandii , była sesja zdjęciowa z brzozami na okładkę tej płyty . No , chcieli Niemcy , ale Czesiek nie chciał , ale pamiątkę miał piękną

Redaktor Krzysztof Rogala rozmawia z Czesławem Niemenem w styczniu 1976 roku o kompozycji "Bema pamięci rapsod żałobny " w wersji amerykańskiej
Redaktor : A jaka była reakcja , kiedy nagrałeś ten utwór dla CBS-u ?
Czesław Niemen : Kiedy zaproponowałem tak rozbudowany monumentalny utwór , były dość duże opory, ja tutaj dawałem na przykład , że u nas w kraju ta płyta również osiągnęła nakład , który pozwolił na wręczenie Złotej Płyty , w końcu się zdecydowali , no i producentom bardzo się to podobało nawet

Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu , 26.6.1971 , na estradzie Czesław Niemen z zespołem , przy mikrofonie do publiczności mówi magister Franciszek Pukacki , kierownik działu handlowego wytwórni fonograficznej Polskie Nagrania Muza
Franciszek Pukacki : Pan Czesław Niemen należy do grupy nielicznych naszych wykonawców , mających szansę światową międzynarodową , a tej szansy jednakże mimo wszystko dotychczas nie wykorzystano. Polskie Nagrania wysoce cenią talent pana Czesława , wielce sobie cenią współpracę z nim , a mnie osobiście jest po prostu niewymownie miło, że po raz trzeci mogę złożyć i ukłony i podziękowania w kierunku pana Czesława od Polskich Nagrań , a gratulując z dzisiejszej okazji życzę , aby podobna powtórzyła się jak najszybciej , a ku temu są realne zupełnie możliwości , mogę wręczyć przyznaną przez Polskie Nagrania panu Czesławowi Niemenowi za płytę gramofonową Niemen Enigmatic nagrodę Złota Płyta

Redaktor Jacek Cieślak , pismo Rzeczpospolita , data 16.2.2019 , artykuł o Czesławie Niemenie
Redaktor : - We Włoszech graliśmy zbyt nowoczesną , trudną muzykę - mówi Bartkowski
Redaktor : Czesław Bartkowski : A my graliśmy swoje

Czesław Bartkowski , muzyk grający z Czesławem Niemenem

Redaktor : Po zamknięciu włoskiego rozdziału kariery , Niemen rozpoczął podbój rynku niemieckiego i skandynawskiego . Pomocą w nawiązaniu kontaktów w Niemczech , podobnie jak i
we Włoszech , służył Roman Waschko , jeden z jego przyjaciół był wysoko postawioną figurą niemieckiej wytwórni płytowej CBS.
- Pierwszy niemiecki album "Strange is this world" nie był wielkim hitem komercyjnym , ale CBS poznało się na artystycznej randze nagrań i inwestowało w artystę - mówi Andrzej Marzec
Redaktor : W 1973 roku Niemen nagrał w Republice Federalnej Niemiec płytę "Russische Lieder" , w Polsce - poza kilkoma piosenkami - dotąd nieznaną
Redaktor : - Myślę , że nagranie "Russische Lieder " zaproponował pracujący w CBS pan Wunderlich - uważa Andrzej Marzec - podczas wojny walczył w Rosji i w Polsce , był oficerem Wermachtu , siedział w polskim więzieniu , gdzie nauczył się naszego języka . Zapamiętałem go jako człowieka niezwykle otwartego , był bardzo oddany Cześkowi . W przeciwieństwie do popularnego w tamtych latach albumu z rosyjskim repertuarem , który Iwan Reprow nagrał lekko , łatwo , przyjemnie i "pod nogę" , Czesław zaprezentował wielką sztukę . Realizatorzy nie mogli uwierzyć , że jeden artysta mógł nagrać wszystkie głosy w partiach chóralnych
Andrzej Marzec : Miał własną wizję rozwoju i to dawało mu wewnętrzny spokój . Przy jego popularności w Polsce , zagraniczne plany nie miały tak wielkiego znaczenia
Józef Skrzek : Pamiętam znamienną scenę ze studia w Monachium . Przyjechał włoski producent , liczył na hity w stylu lat 60, jakie nasz lider grał wcześniej. Kiedy zaczęliśmy grać , widziałem jego zażartą dyskusję z Czesławem . Włoch już więcej nie wrócił , bo nie było szans na przeboje , z wielką pasją graliśmy rocka .
- Wszyscy byliśmy zafascynowani anglosaskim rockiem , a Czesław jako jedyny potrafił dodać do niego coś własnego , polskiego - mówi Skrzek

Polskie Radio Trójka , Redaktor Dariusz Bugalski rozmawia z Pawłem Brodowskim i Tomaszem Jaśkiewiczem , współpracownikami Czesława Niemena , data 19.4.2017
Paweł Brodowski : W momencie , kiedy Czesław wchodził do pokoju , na przykład , w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym , wchodził do biura , stawał u progu i mówił : "Witam wszystkich w mojej instytucji ". Oczywiście , życie , to biurowe się zatrzymywało i wszyscy patrzeli na Czesława
Tomasz Jaśkiewicz : I jeszcze grałem w tej formacji, która potem była , nazywała się Niemen , czyli tam był ten wspaniały skład , Jurek Piotrowski na bębnach , Antymos na gitarze , Józef Skrzek
Redaktor : Jako Grupa Niemen
Tomasz Jaśkiewicz : Tak , oczywiście , że SBB , jasne , no i wtedy tam jeszcze pierwsze , że tak powiem skrzypce grał Helmut Nadolski grający na kontrabasie głównie smyczkiem i bardzo klimatyczny, no , kultowy trębacz Andrzej Przybielski. Takie, taki był skład dosyć duży. Ja z tego składu bardzo szybko odpadłem , właśnie przez to, że dla mnie to już było za dużo wszystkiego . Ja już , prostu, już skończyły się granice percepcji w mojej głowie
Paweł Brodowski : Wpływ Helmuta Nadolskiego , to był niezwykły artysta o ogromnej wyobrażni , artysta awangardowy , który nie mieścił się w żadnych schematach, i on zaraził Czesława właśnie tymi ideami. I zresztą planowali już wcześniej . Ja pamiętam poznałem Helmuta w Non-Stopie w 67 roku . Przedstawił mi tego wielkiego gościa , atletę takiego z długimi , z długą brodą i mówi :" To jest basista i kiedyś będziemy razem grali " . Rzeczywiście , to się spełniło , oni razem grali . I ten Helmut rozwalał wszystko . Miał taką niszczycielską trochę osobowość , do tego stopnia , że nawet nie mieścił się razem z tymi muzykami z SBB , bo on ich przytłaczał . Skrzek , Apostolis , Jurek oni bali się Helmuta
Tomasz Jaśkiewicz : Piekielnie dominujący
Paweł Brodowski : Oni się bali i zamykali, czekali, aż Helmut sobie gdzieś pójdzie , wtedy zaczynali grać swoje bluesy, no to on wracał , słyszy , że oni grają , otwierał drzwi i groził palcem , wtedy oni milknęli , zamykał drzwi i oni znowu grali swoje
Tomasz Jaśkiewicz : W tamtym czasie , właśnie , podejście do wykonywania koncertów , czy do tworzenia muzyki było takie , że rzeczywiście można było mieć bardzo mieszane uczucia , bo z jednej strony tam już się zaczęły być te mellotrony, i takie, takie już bardzo zaawansowane kibordy , a z drugiej strony Helmut używał do awangardy bardzo prostych środków , grał smykiem , ako , na tym swoim kontrabasie , wzmocnionym przez prosty mikrofon, ale do bardzo wielkiego poziomu , także to było potwornie głośno , ale potem odkładał ten kontrabas i atakował pierwsze rzędy sali jakiegoś tam Domu Kultury czy coś takimi dwoma czynelami, które trzymał w ręku , także ludzie naprawdę mieli takie momenty grozy i to tak szło , że dozwolone było naprawdę wszystko, jeżeli chodzi o muzykę

Zapotrzebowanie społeczeństwa

Redaktor : To jakie było to zapotrzebowanie , czego ludzie spodziewali się , oczekiwali od Niemena , co znajdowali tam dla siebie , bo to przecież nie była łatwa muzyka
Tomasz Jaśkiewicz : Myślę , że nie oczekiwali, ale kiedy się już przydarzyło , to po prostu się od razu za to załapali , nieomylnie , no po prostu zobaczyli, że tak jest i można
Paweł Brodowski : Najlepsza i najwspanialsza jest płyta Niemen Enigmatic , tam gdzie jest ten Rapsod . To jest nie tylko zasługa Czesława , ale tych wszystkich muzyków , którzy się skupili w tym miejscu. To najwybitniejsi polscy muzycy jazzowi, tam gra Czesław Bartkowski, gra Namysłowski, wspaniale gra Janusz Zieliński na gitarze basowej

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 24, 2020 15:08 
Awatar użytkownika

Wydawnictwa istniejące z Józefem Skrzekiem

1.Płyta EP , Józef Skrzek Kolędy , wytwórnia Helicon HR 001 , rok 1981
2.Płyta EP , Józef Skrzek i Tomasz Szukalski Kolędy , wytwórnia Helicon HR 002 , rok 1981

Zwyczaje

1. Kompozycja Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat "
Zbigniew Górny , dyrygent i kompozytor w piśmie Głos Wielkopolski w dniu 19.4.2017 w artykule redaktora Marka Zaradniaka
Zbigniew Górny : Niemen był człowiekiem niezwykle spolegliwym . Bardzo lubiłem z nim pracować

Redaktor Jerzy Sosnowski rozmawia z Pawłem Brodowskim i Tomaszem Jaśkiewiczem , współpracownikami Czesława Niemena ; rozmowa w kwietniu 2017 roku
Redaktor : To teraz o tym solo "Dziwnym tym świecie " Tomek Jaśkiewicz
Tomasz Jaśkiewicz : Moje solo jest teraz bardziej doceniane niż wtedy , bo , bo w tamtym czasie nie było komentowane , nie było jakiś uwag specjalnie , po prostu tak razem to nagrywaliśmy , pamiętam , jak żeśmy siedzieli , to wszyscy razem , łącznie z perkusją w jednym pomieszczeniu i nagranie podkładu do utworu "Dziwny jest ten świat " odbyło się na tak zwaną setkę , czyli wszyscy grali , wszyscy muzycy oprócz wokalu, grali naraz , czyli najpierw Marian wykonał wstęp , potem ruszyła cała sekcja , solo było nagrane w czasie rzeczywistym , nie było żadnego specjalnego podejścia do nagrania solo na osobnej ścieżce , tak ,że to wszystko się odbyło tak , że weszliśmy , zagraliśmy i wyszliśmy , bo nie było czasu , trzeba było jeszcze chórki nakładać , dęciaki , jeszcze inne utwory czekały w kolejce , także nikt nie robił z tego wielkiego , jakiegoś problemu, że się jakieś tutaj wielkopomne solo odbyło , ale po latach , rzeczywiście , mam bardzo piękne opinie na temat tego sola i sam wiem , że jest doskonałe
Paweł Brodowski : Ta solówka stała się taką niezbywalną częścią tego wzoru , jeśli powstają nowe interpretacje , jest solo, które nie nawiązuje do tego , co grał Tomek Jaśkiewicz , to czegoś tam brakuje . I początek i koniec Mariana Zimińskiego , a to wymyślił sam Marian Zimiński
Tomasz Jaśkiewicz : To jest po prostu świadectwo , jak bardzo dobrze rozumieliśmy się z Czesławem i jaką naprawdę miał z nami fajną sytuację , taką muzyczną . Bo czekał na to , żeby mu się coś takiego przydarzyło i stało się
Tomasz Jaśkiewicz : Moja kariera z Czesławem Niemenem to były Akwarele , Niemen Enigmatic i początki Grupy Niemen , czyli tak jeszcze na zakładkę z Józefem Skrzekiem , z Jurkiem Piotrowskim takie granie , już taka skrajna awangarda się szykowała wtedy w twórczości Cześka . Ja wtedy odpadłem już z tego kierunku , ale bardzo wiele takich nurtów i zmian artystycznych przeżyłem i uczestniczyłem , byłem uczestnikiem aktywnym tych dokonań artystycznych Czesława Niemena

Profesor Józef Lipiec napisał esej ontologiczny , O istocie piosenki , w roku 2017 , wydawnictwo Piosenka rocznik kulturalny numer 5 , rok 2017 , wydawca : Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu . Opracowanie , esej ontologiczny , nie wskazuje osób czy czynności dotyczących piosenki Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat " , jednak na to dzieło naprowadza . Jest bowiem 50 lat minęło od nagrania "Dziwnego świata " w 1967 roku . Pozwoliłem sobie na wybór kilkunastu cytatów tego doskonałego opracowania
Profesor Józef Lipiec :
Co uczynić w sytuacji , kiedy piosenka żyje wyłącznie jednym , wzorcowym ujęciem , kojarzonym z daną genialną interpretacją i równie
świetną , niepodrabialną aranżacją ?

Przybora z Wasowskim odkryli kiedyś myśl , iż "piosenka jest dobra na wszystko " , gdzie owa "dobroć" oznacza właśnie zdolność do ulżenia troskom , czyli przekształcenia tego , co trudne i przykre , w coś lekkiego , dającego się łatwiej unieść

swobodnie łączącego się z potokami przeżyć różnorodnych

Piosenka od zawsze szukała instrumentalnego towarzystwa , poczynając od skromnego akompaniamentu liry , cytry czy gitary aż po potężne tony orkiestrowe i chóralne , ze wzmocnieniem akustyczno - elektronicznej technologii oraz z zaangażowaniem całej sztuki aranżacyjnego zdobnictwa . Pozycja tej warstwy jest zresztą specyficzna , głównie z uwagi na szczególny związek z pozostałymi składnikami struktury śpiewanych utworów . Chodzi zwłaszcza o wymóg i potrzebę zachowania harmonii , a może nawet odpowiedniej dyskrecji czynników drugiego planu . Niejednokrotnie dochodzi jednak do zaburzenia spójnej konstrukcji wewnętrznej . Wtedy zwłaszcza , kiedy to , co pełni funkcję wtóru dla podstawowego wyznacznika warstwy brzmieniowej ( słowno - melodyjnej ) , usiłuje odegrać pierwszorzędną rolę , zagłuszając sens i urodę piosenki, zarówno w sensie czysto zmysłowym , jak i hierarchiczno - pojęciowym . W skrajnej wersji mamy nierzadko do czynienia ze zmianą formy gatunkowej ( utwór przestaje być piosenką , po prostu )

Co więcej , wybitne piosenki stoją nieraz o wiele wyżej na skali wartości niż poprawne symfonie , standartowe koncerty fortepianowe , pompatyczne oratoria i rutynowe opery

Istnieją piosenki , które wymagają skupienia , namysłu , a nawet pewnej dyscypliny odbiorczej

Uczestniczymy w rozległych procesach długiego , wielofazowego trwania

W wydaniu zestawu dżwięków prostych acz tak zgrabnie złożonych , że trafiających w samo sedno , z ominięciem obrzeży i ozdobników . Taką ambicję ma piosenka

Bywa , że poddajemy się nastrojom poetyczno - melodyjnym z należną uwagą

Jedne odznaczają się oryginalnością rozwiązań artystycznych w słowie i w melodii . Percepcja łączy się wtedy ze zdumieniem , bliskim doznaniu odkrywczości : jak to możliwe , że nikt wcześniej nie wpadł na tak oczywisty i znakomity pomysł , z dawna czekający na odsłonięcie ?

Czy nie powinniśmy wykazać minimum pozwolenia dla mnogości propozycji niezbyt udanych , z miłosierdziem dla banału , wtórności , nieporadności , pretensjonalności , wymyślności bez gustu , bądż jawnej , bezczelnej grafomanii ?

Nikt bodaj z wielkich myślicieli nie przyznał się ani do tworzenia , ani wykonywania , ani nawet słuchania muzyki lekkiej , łatwej i przyjemnej

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Sosnowskim w Polskim Radio Trójka w marcu 2012 roku mówi o współpracy zespołu SBB z Czesławem Niemenem
Józef Skrzek : No i stało się , robiliśmy to wszystko na nowo i "Strange is this world"
Józef Skrzek tłumaczy , na czym polegała ta robota , jest zdanie Józefa Skrzeka w artykule redaktora Jacka Cieślaka w piśmie Rzeczpospolita w dniu 16.2.2019 rok .
Józef Skrzek : "Wszyscy byliśmy zafascynowani anglosaskim rockiem , a Czesław jako jedyny potrafił dodać do niego coś własnego , polskiego ".
Nastąpiło przekonstruowanie kompozycji Czesława Niemena . Lata potem Czesław Niemen wskazuje na przerost ambicji , zbyt wielką ilość nut , mówiąc o współpracy z SBB . Muzycy SBB , Helmut Nadolski i Andrzej Przybielski skorzystali z dobrodziejstwa pomysłu Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory " piosenka jest dobra na wszystko " , a więc nastąpiło dowolne przekształcanie trudnej piosenki Niemena w różne pomysły muzyczne . Gdy w roku 1967 "Dziwny świat" Czesława Niemena to była bomba , w roku 1972 muzycy Grupy Niemen z należytą ostrożnością tą bombę rozbrajają . Rozbrajają z myśli związanych z piosenką , rozbrajają z doskonałej muzyki ,rozbrajają z zadziorności , rozbrajają z trzech wyróżniających piosenkę elementów ; organowego wstępu , gitarowego popisu i finału . Proponują mnóstwo pomysłów , swoje fascynacje , granie w sposób możliwie nieszkodliwy , wymijający , unikając cechy pierwotnej wersji . Cecha pierwotnej wersji : piosenka w 1967 roku "stanęła okoniem" wobec polskich piosenek . Kompozycja "Strange is this world" ja słyszę jako wstępna wersja , techniczne przygotowanie do następnej wersji , która nastąpiła . Na ostatnich koncertach Grupy Niemen latem 1973 roku wykonywano nową wersję kompozycji "Strange is this world" . Pan Andrzej Marzec , kolega i menager Czesława Niemena mówi o Czesławie Niemenie : " Miał własną wizję rozwoju i to dawało mu wewnętrzny spokój . Przy jego popularności w Polsce , zagraniczne plany nie miały tak wielkiego znaczenia " . Jest to zdanie w artykule redaktora Jacka Cieślaka w piśmie Rzeczpospolita w dniu 16.2.2019 .
W branży muzycznej Czesław Niemen nosił przezwisko "Łabędż " . Jest powiedzenie " łabędzi śpiew " . Profesor Jerzy Bralczyk , znawca mowy polskiej :
Łabędzi śpiew . Czyli ostatni przejaw twórczej aktywności , najczęściej artystycznej . Łabędzie nie śpiewają , w zoologii najbardziej znane łabędzie noszą nazwy niemy i krzykliwy . Starożytna literatura właśnie do przedśmiertnego krzyku tych nieuprzywilejowanych głosowo ptaków porównuje natchnione ostatnie wypowiedzi wieszczów czy mówców . Nazwanie ich łabędzim krzykiem byłoby nieeleganckie . Ostatni krzyk może najwyżej odnosić się do mody .

Kompozycja "Strange is this world" charakteryzuje się nastrojem związanym z uczuciami skoncentrowanymi wokół sformułowania "łabędzi śpiew " . Współpracownik Czesława Niemena , grający w pierwszym składzie Grupy Niemen gitarzysta Tomasz Jaśkiewicz mówi o koncertach Grupy Niemen , w których uczestniczył , grając na gitarze : " ludzie naprawdę mieli takie momenty grozy i to tak szło , ze dozwolone było naprawdę wszystko , jeżeli chodzi o muzykę " . Rozmowa Tomasza Jaśkiewicza , Pawła Brodowskiego z
redaktorem Dariuszem Bugalskim w Polskim Radio Trójka w dniu 19.4.2017.

Ja byłem na koncercie we Wrocławiu w listopadzie lub grudniu 1981 roku w Hali Ludowej , wystąpili zespół Zbigniewa Namysłowskiego , potem samotnie Czesław Niemen . Po wykonaniu pieśni "Dziwny jest ten świat " Czesław Niemen nachylił się do mikrofonu i mówi " niedługo się przeko " ,lub " niebawem się przeko " , w tym momencie zostaje wyłączony prąd w
ogóle , ciemno , koniec koncertu . Czesław Niemen wtedy miał w Polsce władzę absolutną , jego słowo stawało się prawem . W czasie tego wieczoru dla mnie ,uczestnika koncertu zrozumiałe stało się , niebawem świat stanie się dziwny . Stał się stan wojenny w Polsce .

Muzycy zespołu SBB wycofali się ze współpracy z Czesławem Niemenem
latem 1973 roku , a w listopadzie 1974 roku Czesławowi Niemenowi w Wielkiej Brytanii zaproponowano trasę koncertową promującą płyty Niemena nagrane w Niemczech ; "Strange is this world" i "Ode to Venus" . Na rozmowach z przedstawicielami firmy CBS był Czesław Niemen i Andrzej Marzec . Andrzej Marzec wspomina : " Dopiero w 74 roku, kiedy pojechaliśmy z Czesławem do Londynu , zaczęły się rozmowy wprowadzenia Czesława z płytami nagranymi w Monachium do Wielkiej Brytanii. No to zaczęło się " . Rozmowa Andrzeja Marca z redaktorem Romanem Rogowieckim w Polskim Radio Dla Ciebie w roku 2017. Co się zaczęło , rozmowy jacy muzycy będą towarzyszyć Czesławowi Niemenowi na tej omawianej trasie w Wielkiej Brytanii . Czy muzycy SBB , czy następni muzycy .
2. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Kamilem Rubikiem Rockmagazyn , pażdziernik 2002 rok : ja wymyśliłem "Silesian Blues Band" , to było wtedy wszystko takie proste - będziemy grać bluesa na Śląsku
Redaktor Paweł Szałankiewicz rozmawia z Józefem Skrzekiem , pismo Wiadomości Siemianowice Śląskie Nasze Miasto , marzec 2013 rok
Redaktor : Śląsk był też kolebką bluesa ?
Józef Skrzek : Był , i to jest fakt . Tu graliśmy bluesa , gdy gdzie indziej jeszcze na chlyb byb gadali

Zespół z Lublina
Budka Suflera w roku 1970 nagrał kompozycję "Blues Maxwell George", muzyka Witold Odorowicz , słowa Aleksander Migo, czas trwania kompozycji 8'25" . Jest kompozycja na płycie cd Budka Suflera Underground , rok wydania płyty 1993.
Krzysztof Cugowski , stron wirtualne media , data 19.5.2020 : Jest pierwszy utwór , jaki nagrałem w marcu 1970 roku , czyli "Blues Maxwell George" , z pierwszym składem Budki Suflera
3. Fryderyk Chopin ,w książce Fryderyk Chopin Wybór listów , wydawnictwo Ossolineum , Wrocław 2008 rok, fragment listu do Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie , Paryż 25.12.1831 rok
Fryderyk Chopin : i włazi takie coś z wąsikami , duże , wyrosłe , tęgie - siądzie do fortepianu i samo nie wie co improwizuje , wali , tłucze bez sensu , rzuca się , przekłada ręce , z pięć minut na jednym klawiszu grzechocze

Fryderyk Chopin , w książce Fryderyk Chopin , Wybór listów , wydawnictwo Ossolineum , Wrocław 2008 rok , fragment listu do Delfiny Potockiej
Fryderyk Chopin : jeżeli dzieło wypracowane improwizacją przypominać będzie , największe wrażenie uczynisz

Witkacy improwizował , w książce Stanisław Ignacy Witkiewicz księga pamiątkowa , Warszawa 1957 rok , Roman Jasiński :
Witkacy
wykonał po czarnej kawie bieg na czworakach do salonu , gdzie zasiadłwszy do fortepianu odegrał cały swój repertuar , z " Menuetem skomponowanym na Oceanie Spokojnym" i walczykiem pod tytułem "Żal za uciekającym bezpowrotnie życiem " ( własne kompozycje ! ) , a skończywszy na straszliwej jakiejś improwizacji ( chlust ! ) .

W Polsce na estradzie improwizował francuski piosenkarz Charles Aznavour w kwietniu 1963 roku . W piśmie Retro Wspomnienia numer 6. ( 16. ) rok 2019 Lucjan Kydryński :
Piosenka " For me ... formidable " śpiewał czterokrotnie w różnych wersjach , Aznavour zmuszony był oklaskami do tego

Ja byłem na koncercie zespołu Silna Grupa pod Wezwaniem . Zagrali fragment improwizacji muzycznej dramatycznej , czas około 3. minuty , rodzaj muzyki w stylu klimatu do filmu "Pan Wołodyjowski " , mam uznanie do tej improwizacji muzycznej

Józef Skrzek w Radio Toksyna , rozmowa po nagraniu płyty SBB Blue Trance , czyli po 2010 roku
Józef Skrzek : Krótki motyw , słowa , ja miałem , mówisz , na przykład "słońce zachodzi , bo jest już wieczór ". A potem grasz pół godziny normalnie na temat tego wszystkiego , co się mogło zdarzyć tego dnia i tego wieczora , no to takie mniej więcej były liryki

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob maja 30, 2020 22:29 
Awatar użytkownika

Wydawnictwa oczekiwane , w których widać , czy słychać Józefa Skrzeka

1. Książka autorstwa profesora Cezarego Krawczyka . Pani redaktor Agnieszka Świst - Kamińska na stronie Szkoła męskiego damskiego stylu w dniu 16.3.2020 opublikowała rozmowę z profesorem
Pani redaktor : Chciałabym zapytać Pana Profesora o książkę . O czym tak naprawdę jest
Profesor Cezary Krawczyk : Od kilku lat pracuję nad książką , którą dedykuję twórczości Józefa Skrzeka , jego wielkiemu talentowi , pięknej wrażliwości. W muzyce Mistrza odnalazłem dużą część swojego życia . Zrozumiałem , co jest ważne , a co może zostać odłożone na póżniej . Starałem się opisać, jak wnikam w wielkość Jego muzyki . Chciałem przedstawić te wszystkie niezwykłe miejsca , które Józef Skrzek wypełnił swoimi dżwiękami
Pani redaktor : ceni Pan twórczość Józefa Skrzeka . Czy mógłby Pan trochę opowiedzieć o wędrówce Pana Profesora z Józefem Skrzekiem na Górę Świętej Doroty ?
Profesor Cezary Krawczyk : Była wiosna 2013 rok. Piękny dzień , pamiętam jak dziś . Słońce świeciło mocna nad horyzontem . przyroda budziła się do życia , a ja szedłem z wolna , stąpając krok za krokiem tuż przy Nim . Przy wielkim polskim kompozytorze . Wykonawcy muzycznym , artyście . Wybitnym poecie tej ziemi , Józefie Skrzeku . Chciał zobaczyć ten kościół . Posłuchać ciszy jego wnętrza . Dotknąć fizycznie swoimi rękoma , jak i pochłonąć duszą . Ja szedłem obok , denerwowałem się , iż gestem , słowem zaneguje wybór tego miejsca . Powoli wdrapaliśmy się na szczyt . Weszliśmy do kościoła , a Józef przystanął , zastanawiając się nad czymś , przechadzając się po świątyni słuchając dżwięków , które współgrały z jego krokami. Spojrzał gdzieś ku górze , jakby nie było zadaszenia i powiedział : " Dobrze , to będzie tutaj , właśnie tutaj ... " . Latem 2013 roku na Wzgórzu Świętej Doroty odbył się koncert Mistrza
Pani redaktor : Skąd pomysł akurat na taką książkę ? Co pana inspirował ?
Profesor Cezary Krawczyk : Moja wnikliwa analiza twórczości Józefa Skrzeka . Jego nieprawdopodobny talent - umiejętność łączenia obrazu z dżwiękiem oraz zdolności wypełniania przestrzeni brzmieniem prawdziwej muzyki
Pani redaktor : Czy zdradzi Pan termin publikacji książki ? Oraz podpowie gdzie będziemy mogli ją znależć ?
Profesor Cezary Krawczyk : Książkę będzie można znależć na koncertach Mistrza i w dobrych księgarniach . Chciałbym , aby to był dzień urodzin Józefa Skrzeka , 2 lipca , ale wszystko zależy od Mistrza i Wydawcy
Pani redaktor : Serdecznie dziękujemy za wywiad . Jesteśmy pełni podziwu i z niecierpliwością czekamy na książkę ! Życzymy Panu dalszych sukcesów na gruncie zawodowym oraz rozwoju pasji w życiu prywatnym
2.Płyta cd Michała Giercuszkiewicza , rok 2020 , gra między innymi Józef Skrzek i Antymos Apostolis

Zwyczaje

1.W książce Jana Chojnackiego pod tytułem Blues z kapustą , wydawnictwo Znak 2016 rok
Jan Chojnacki : Wieczorem po spektaklu poszedłem do poleconego przez Andrzeja Marca klubu , w którym grywali Niemen i SBB
2. W Polskim Radio Dwójka , rozmowa , udział biorą Józef Skrzek , Kuba Ambrożewski , Mirosław Pęczak , Marek Gaszyński. data 16.2.2014 rok , rozmowa o Czesławie Niemenie
Józef Skrzek : My , tu , południowcy , mamy swoje po prostu wici , po prostu mamy różnych swoich wierzycieli, którzy jakby zajmują się akurat edycjami i wznowieniami związanymi z SBB czy choćby Józefa Skrzeka
Marek Gaszyński : Niemen był muzykiem . Kreował , tworzył nie tylko muzykę . Tworzył coś więcej niż muzykę . Tworzył styl , wyznaczał kierunek . Pokazywał coś , wyprzedzał coś . Jego aranżacje były wspaniałe , wielkie , a niektóre skromne , wtedy też były wielkie , jego wizja muzyczna , on przecież mógł nie grać , a jak , jak z SBB, Józef Skrzek jest od niego o całe niebo lepszym wirtuozem , na organach, na gitarze basowej , ale to była muzyka niemenowska , Józek tworzył swoją na podstawie tego , co powiedział Niemen
Redaktor : Jaki był klimat nagrań , wtedy , pan , panie Józefie współpracował , grał w zespole Grupa Niemen
Józef Skrzek : He , to my obaj , na tej mojej śląskiej wsi widziałem kiedyś Czesława z Faridą , i w ogóle , łał , osłupiałem , to były takie jeszcze podglądania co to na tej scenie się w ogóle robi, a potem nagle okazało się , że ja mogę z nim grać , a żeby grać , to trzeba było się najpierw spotkać , trzeba było porozmawiać . Trzeba było poćwiczyć , i się zasymilować i tutaj podano mi rękę , zdecydowanie , i od tego się zaczyna ta moja opowieść w Grupie Niemen , moja przyjażń z Czesławem , bo ona się póżniej rozwijała , już poza próby . Chodziłem do niego do kawalerki malutkiej , a pro po tego , tego wielkiego , prawda , miasta , które go tak wtedy kochało , że mieszkał w kawalerce niedaleko Teatru , i w ogóle jak to zobaczyłem , to myślę , to mówię , co to jakieś , co to jest w ogóle , niemożliwe , taki cudowny artysta , a normalnie ma dwa na trzy i w ogóle nie wiadomo , co się robi . Ale on na to nie zwracał uwagi , był zawsze człowiekiem , takim , powiedziałbym , witalnym , na swój sposób i zamkniętym też , znaczy , otwierał się tylko do tych , którym ufał , a poza tym był człowiekiem kolorowym , estetycznie innym , to znaczy dbającym o wygląd i na co dzień i , prawda , na scenie zwłaszcza , i o wszystkie sprawy techniczne , dokładnie , rzeczywiście , przy kompozycjach wiele , wiele , wiele zmian , wiele zmian , wiele ciągle różnych jeszcze , no znaczy , , ja byłem akurat , ja byłem już w czasie , kiedy on chciał troszeczkę poprzemieniać coś , może bym wolał grać wtedy znaczy , to tak bardziej bluesowo , ten "Dziwny ten świat " , i tylko mógłby być english , na przykład , bo myśmy trafili na wejście do firmy CBS , ale Czesław chciał robić coś innego , wziął , no , tego Helmuta , ten mu tam , szuru buru , tam różne robił na tych basach i tak dalej . Włoski producent , jak to zobaczył , to się w ogóle załamał w studiu w Monachium , no ale przeszliśmy tam wszystko , po czym graliśmy na wielu progresywnych Europo-festiwalach , takich rockowych, i tam się sprawialiśmy znakomicie . Właśnie na tych spotkaniach , z których najważniejsze pewnie , to z Machavishnu Orchestra , gdzie graliśmy , no to fenomenalne w ogóle spotkanie , graliśmy też przecież wiele jeszcze innych ciekawych w Skandynawii , w całej Europie , bym powiedział , i to , co było cudowne , w słynnym klubie , w Finlandii, w Helsinkach , gdzie też właściwie są do dzisiaj jakieś jeszcze wideoklipy stamtąd i tak dalej . ja myślę , że to była grupa , która się kreowała głównie na żywo , zresztą w Polsce też tak wypadało
Marek Gaszyński : Ale nie wiem , czy to takie same zdanie macie panowie , jak ja Józek Skrzek tak samo jak pięknie gra , tak samo pięknie mówi
Józef Skrzek : U nas było , tak było , po prostu zdarzało się , że przyjeżdżało się , nagle zaczynamy "Dziwny jest ten świat " , i nie ma głosu , i za bardzo nie idzie go wydobyć , no bo kurze .Ale to nie tylko zdarzało się Czesławowi , bo wybitnym innym też śpiewakom się zdarzało , bo wtedy było zapylenie pieronowe , no ale to są takie prawa . Czesław lubił bardzo eksperymentować , lubił inne brzmienia , ciekawe brzmienia , lubił odkrywać , on był absolutnie przygotowany do tego , żeby być zawsze , i pewnie będzie zawsze

Józef Skrzek mówi o Czesławie Niemenie

Józef Skrzek : Przede wszystkim jego szczerość , jego prawdziwe spojrzenie na świat , właściwie szarzyzna , która w tamtym czasie się co rusz wokół nas przewijała , nagle wchodzi kolorowy człowiek , który jest spokojny
Józef Skrzek : I ta śmiałość , i jednocześnie też i stanowczość i powiedziałbym skromność, no z drugiej strony , żeby stać na scenie przed ludżmi, to trzeba być naprawdę bardzo odważnym , a biorąc pod uwagę jego , powiedziałbym , wtedy otoczenie , którego byłem wtedy wielokrotnie świadkiem , trzeba było czasami stawać wręcz , jak to się mówi , toporki wręcz , no niektórzy podchodzili , mówili : No to , słuchaj , to chcesz się zmierzyć ze mną na ręce , ha , ha , takie , no takie , a on z tym wszystkim sobie radził i był w tym świecie świetny , czyli ten "Dziwny świat " jest też jego zdecydowanie światem

Dyskusja ; Czesław Niemen za granicą Polski

Marek Gaszyński : Ale na szczęście , na szczęście , wie pan , bo może byśmy stracili Niemena , a tak mieliśmy go do końca w Polsce
3. Andrzej Marzec , menager Czesława Niemena w rozmowie z redaktorem Przemysławem Iwańczykiem , data 22.4.2018 rok, audycja w Radio Tok FM
Andrzej Marzec : Przejąłem sprawy Czesława Niemena po jego powrocie z Włoch , i , no , byłem zaangażowany w , no to jest , w show - biznesie to wszystko jest sprawą złożoną , to nie jest , że jest jeden człowiek , który za wszystko odpowiada , genialny , i tak dalej , to jest zbieg okoliczności, zbieg znajomości , kontaktów nieprawdopodobnych , o których wielu ludziom , nawet sobie nie wyobrażają , jakie one są i skąd one były , one wzięły i prowadziłem jego sprawy w CBS-ie niemieckim kontraktu, jego póżniej kontraktów w Nowym Jorku nagrań płyt , które były dokonywane w Monachium i zarówno "Russische Leider" , takiego projektu Cześka Niemena , piosenek ludowych , które , on był , śpiewał jako dziecko , młodzieniec mieszkając w Wasyliszkach , oraz te jego wielkie międzynarodowe przeboje , także , ten moment był bardzo ważny , póżniej promocja tych płyt na Festiwalach rockowych i w Belgii , w Skandynawii , Norwegia , Szwecja , Finlandia , Niemcy , także to był taki bardzo intensywny i bardzo owocny okres , no , skończyło się , jak się skończyło , i tutaj nie będziemy chyba rozmawiać o tym , dlaczego polscy artyści nie robią wielkich międzynarodowych , mówię o rockowych artystach , wielkich międzynarodowych karier , to jest materiał na wielką długą audycję i dyskusję , natomiast , no , znacznie łatwiej szło mi z jazzowymi, ponieważ , ci eksperci, którzy nagrywali polskie zespoły i polscy artyści, takie , jak Michał Urbaniak, czy absolutnie genialni Tomasz Stańko czy Zbyszek Namysłowski , no , byli rozpoznawalni po pierwszych dżwiękach , jakie na tych swoich instrumentach wykonywali , to nie była sprawa , jakiejś takiej prezentacji wizualnej , tego wszystkiego , to był dżwięk i te dżwięki zostały przez ekspertów z ECM-u na przykład czy z Intercordu, zostały dosyć szybko rozpoznane , a z kolei taki świetny organizator , jakim jest Michał Urbaniak , no to po prostu ułatwiał to zadanie bardzo

Long-play Stange is this world , nagrywany w roku 1972 , wydany w roku 1972 przez firmę CBS
Long-play Ode to Venus , nagrywany w roku 1973 , wydany w roku 1973 przez firmę CBS

Rok 1974 , listopad , dyrektor firmy CBS wezwał do siebie Czesława Niemena i menagera Andrzeja Marca , do Londynu , w Wielkiej Brytanii , w celu omówienia trasy promocyjnej tych dwóch płyt , w które firma CBS zaiwestowała . Kto będzie grał ; Czesław Niemen i kto. Powstało pytanie , gdzie są muzycy SBB , czy jest możliwość , aby w Wielkiej Brytanii odbyła się trasa koncertowa Czesława Niemena z muzykami , trasa promujaca dwie płyty . Czy były rozmowy prowadzone przez pana Andrzeja Marca z muzykami zespołu SBB na temat tej omawianej w Londynie trasy
4.W książce Marka Gaszyńskiego " Czas jak rzeka "
Janusz Popławski : pojawili się ludzie młodzi , niezwykle zdolni , którzy wywodzili się ze Śląska . Zrozumieli swoją szansę grania u boku kogoś wielkiego . Czesiek wziął tych trzech muzyków , dołączył Helmuta , szalonego człowieka i muzyka obdarzonego niezwykłą free-jazzową awangardową wyobrażnią . To on potem ściągnął Przybielskiego na trąbkę . Muzycy ci otworzyli Czesławowi oczy i powiedzieli - pełna swoboda . I ci muzycy dostali też wolną rękę od Czeska : " Róbcie co chcecie , ja MARIONETKI gram na klawiszach "
5.Strona Śląskie samorząd województwa śląskiego , data 2009 rok , artykuł : 20 tysięcy ludzi bawiło się podczas Święta Śląska
Redaktor : Ksiądz prałat doktor Stanisław Puchała , członek Rady Programowej Zespołu "Śląsk " ,proboszcz Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach
Redaktor : Na sobotni wieczór gospodarze "Święta Śląska " przygotowali także wraz z Józefem Skrzekiem Prolog "Wojciechowi Korfantemu - Rapsod Śląski " . Józef Skrzek stworzył własne kompozycje utrzymane w klimacie okresu zmagań o przyłączenie Górnego Śląska do Macierzy , które zostały splecione z repertuarem pieśni powstańczych , wykonywanych przez solistów i chór zespołu
6. Strona w Polityce , redakcja zespół w Polityce , publikacja maj 2011, aktualizacja sierpień 2011 :
"Rzeczpospolita " publikuje bardzo ważny list .
"List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego , podpisany przez znanych Ślązaków :
My , niżej podpisani , zwracamy się do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej w przededniu Jubileuszu 90- tej rocznicy zwycięskiego III Powstania Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Macierzy utworzenie i finansowe wsparcie inicjatywy wieloletniego programu edukacyjno-wydawniczo-historycznego pod roboczą nazwą "Śląscy Bohaterowie Polscy "

- Józef Skrzek , muzyk, kompozytor

Strona Centrum Edukacji Obywatelskiej :
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej ulica Noakowskiego 10. Warszawa , jest największą organizacją pozarządową w Polsce
Młodzi w akcji -wiwat niepodległość ! - semestralny program , w ramach którego uczniowie i uczennice odkrywają historię lokalnych bohaterów i bohaterek codzienności oraz świadków historii . Zapewniamy : udział w bezpłatnym szkoleniu , przewodnik z instrukcjami jak przeprowadzić projekt , webinaria tematyczne z udziałem ekspertów , bieżące wsparcie koorynatorów programu
Program : tytuł : Bohaterowie codzienności : na tropie historii w Siemianowicach Śląskich - od rodu Fritznerów do Józefa Skrzeka
Pełna nazwa instytucji : Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich
Program Młodzi w akcji województwo śląskie
To ogólnopolski program Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie , którego celem jest podejmowanie nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców . W ramach działań podejmujemy się realizacji niebanalnych i wartościowych akcji związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości , między innymi zgłębimy życiorysy lokalnych bohaterów i bohaterek oraz spróbujemy wesprzeć żyjących , ale często osamotnionych świadków historii
Poczet znamienitych osób związanych z naszym miastem zamyka współczesny muzyk , instrumentalista , kompozytor Józef Skrzek . Wszyscy z nich rozsławili gród Siemiona , bądż tworzą historię naszego miasta i regionu , na trwale zapisali się w historii Śląska i Polski
7.Strona Teraz Teatr, data 10. grudnia 2015 rok
Redaktor : 13. grudnia 2015 roku w rocznicę Grudnia '70 zapraszamy do narodowego Instytutu Audiowizualnego na warszawskim Służewie , na wielkim ekranie będzie można zobaczyć transmisję koncertu SBB z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej poświęconego wydarzeniom z grudnia 1970 roku. Wstęp wolny
8. Pani redaktor Teresa Semik , pismo Dziennik Zachodni , data 2 listopada 2016, artykuł : Misterium Dnia Zadusznego Józefa Skrzeka czyli zbliżenie żywych z tymi, którzy są już w raju
Pani redaktor : "Misterium Dnia Zadusznego " Józef Skrzek skomponował na przełomie nowego wieku i od kilkunastu lat , 2 listopada wprowadza słuchaczy w ten tajemniczy nastrój . Jest to bowiem słowno-muzyczna medytacja pełna refleksji i zadumy nad upływającym czasem, nad pożegnaniem i wspomnieniem bliskich. Jak mówi autor , jest to zbliżenie żywych z tymi , którzy są już w raju . Utwór skomponowany z błogosławieństwem arcybiskupa Damiana Zimocha miał swoją premierę także w katowickiej katedrze . Józef Skrzek wykona "Misterium ... " z zaproszonymi gośćmi , którymi tym razem będą to : profesor Julian Gembalski, który zagra na wielkich organach katedralnych , a także chór katedralny pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca , Ela Skrzek - śpiew , Julia Pasternak - wiolonczela . Józef skrzek grać będzie między innymi na małych organach katedralnych . Zapewne znów wda się w muzyczne dialogi z profesorem Gembalskim.
Słowem opatrzy ten niezwykły spektakl ksiądz doktor Łukasz Gaweł , proboszcz Katedry Chrystusa Króla. Wstęp jest wolny , jak zawsze .
Koncert poprzedzi msza ( godzina 18.00 ) pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca , w intencji zmarłych biskupów katowickich
9. Ja byłem na koncercie możliwie w grudniu 1970 roku Silnej Grupy pod Wezwaniem . Koncert wesoły , w czasie półtora godziny , i w czasie koncertu muzycy Silnej Grupy pod Wezwaniem zagrali trzyminutową improwizację dramatyczną w klimacie serialu telewizyjnego "Przygody Pana Michała " . Pierwszy odcinek ; emisja w Polskiej Telewizji w listopadzie 1969 roku . Improwizacja wykonana przez zawodowców , improwizacja przemyślana ,opanowana , zgodna z oczekiwaniami publiczności . Improwizacja w klimacie instrumentalnej muzyki Wojciecha Kilara, który do serialu "Przygody Pana Michała " napisał muzykę . Improwizacja instrumentalna , podobnie jak instrumentalna muzyka Kilara , w klimacie tatarsko- kozacko- ukraińskim , w finale z bębnem , głośno , który pan Niżychowski miał zawieszony przed sobą . Fantazja muzyczna , fantastyczna , po prostu burza oklasków , bo klimat świetnie zagrany , przemyślany . W dziedzinie improwizacji instrumentalnej muzycznej muzycy zagrali program zwarty , przemyślany , mający swoje uzasadnienie , na wyrażne zapotrzebowanie na taką muzykę , którą wszyscy słyszeli z ekranów telewizyjnych . Improwizacja , wolna , wolnościowa muzyka przywołująca na myśl bohaterów filmowych i rzeczywistych . Myśli , intencje związane z tą muzyką jednoczyły publiczność z muzykami . Publiczność , pełna sala , w wieku od przedszkolnego do starszego .Pełna sala , czyli wszystkie miejsca siedzące , na krzesłach , na podłodze , miejsca stojące , pełno. Improwizacja wywołała emocje znaczne i te emocje pamiętam do dziś . Muzycy , zagrali fachowo , z sensem , i było to potrzebne , rok wcześniej w telewizji instrumentalne klimaty muzyki Wojciecha Kilara pobudzały wyobrażnię , a za rok na koncercie zespół muzyków przypomina te nastroje swoją improwizacją .
W grudniu 1971 roku Grupa Niemen rozpoczyna koncertowanie z muzyką improwizowaną , Józef Skrzek mówi , " byliśmy zafascynowani anglosaskim rockiem , a Czesław Niemen potrafił dodać do niego coś własnego , polskiego ".

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 31, 2020 23:46 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Improwizacja w wykonaniu Silnej Grupy pod Wezwaniem a improwizacje Grupy Niemen
W Silnej Grupie pod Wezwaniem pan Jacek Nieżychowski przez praktycznie cały koncert stał na froncie muzyków , najbliżej publiczności , z wielkim bębnem zawieszonym przed sobą , posługiwał się pałeczką do bębna basowego , w finale koncertu podczas grania i śpiewania piosenki "Pochód wszystkich świętych " maszerował ze wszystkimi muzykami po estradzie jeden za drugim . Ja byłem na jednym koncercie Silnej Grupy pod Wezwaniem .
Pan Tomasz Jaśkiewicz , gitarzysta Grupy Niemen , opisuje jak muzyk Grupy Niemen Helmut Nadolski odkładał kontrabas , na którym grał , podbiegał do frontu estrady i dwoma czynelami , trzymanymi w dłoniach , w sposób dynamiczny i głośny , wydobywał dżwięk .
Na koncercie Silnej Grupy pod Wezwaniem , w grudniu 1970 roku , przed Świętami Bożego Narodzenia , muzycy zdecydowali się na zagranie jednej improwizacji instrumentalnej dramatycznej , czas trwania muzyki 3 minuty , muzyka wydobywana z gitary za pomocą palców i smyczka , w finale jeden dżwięk z bębna basowego pana Jacka Nieżychowskiego . Chodzi o muzykę instrumentalną , będącą wyrazem uczuć muzyków do dramatycznych wydarzeń na Wybrzeżu . W grudniu 1970 roku , muzycy z Silnej Grupy pod Wezwaniem grają swoją improwizację dramatyczną , na swoim koncercie , na którym śpiewają i grają fajne piosenki . Zagranie improwizacji dramatycznej pasowało do czasu , przestrzeni , publiczności . Przed zagraniem tej improwizacji muzyk Tadeusz Chyła powiedział , są muzykami , mają swoje uczucia , i swoje uczucia chcą wyrazić swoją muzyką . I zagrali trzyminutową instrumentalną improwizację muzyczną . Podobała się muzyka , burza oklasków . Publiczność w wieku od przedszkolnego do starszych osób . Improwizacja zagrana w środku trwania występu . Sprawnie , z sensem , takie przypomnienie bohaterów rzeczywistych . Bohaterowie rzeczywiści , trwały walki na Wybrzeżu , ginęli ludzie . Muzycy swoją improwizacją przypomnieli historyczne , aktualne wydarzenia . Do improwizacji użyto smyczka , gitary
akustycznej ,jednego instrumentu wydobywającego z siebie dżwięk podobny do jednego z dżwieków z serialu telewizyjnego "Przygody Pana Michała ", w czasie pokazywania akcji z udziałem kozaków , tatarów , i bębna basowego z pałką do bębna basowego .
Muzycy Grupy Niemen , swoje koncerty improwizowane zaczęli grać w grudniu 1971 roku . Pan Helmut Nadolski jest z Wybrzeża . Niekiedy czas improwizacji muzycznej przewyższał czas kompozycji umówionych przez muzyków .
Takie porównanie ma swój sens .
2.Pani redaktor Dorota Zamolska rozmawia z Józefem Skrzekiem 20.4.2020 roku , Radio Szczecin
Pani redaktor : Nawet teraz , w okresie pandemii wywołanej koronawirusem podczas Świąt Wielkanocnych , a dokładnie w Wielką Niedzielę odbył się koncert w Radiu Katowice
Józef Skrzek : Radio Katowice , możemy tu się łączyć z całym światem poprzez audio wideo , proszę bardzo . Teraz pracuję nad projektem , żeby zagrać z tą całą ekipą w Katedrze Katowickiej , koncert byłby dedykowany bardzo znamiennym dla Ślązaków w Piekarach Śląskich spotykaniem się w maju , nazwać ten koncert Kantata Maryjna i byłby zagrany na dużych organach katedralnych w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach . I tak chcę w tym czasie spróbować dać radę . Mam takie pewne pomysły , nowe , co będę robił z naukowcami , ale nie tylko , z muzyką elektroniczną
Józef Skrzek : Miałem nie tylko grac jesienią na Jubileuszu waszego Chóru "Słowiki" w katedrze Szczecińskiej , może , może się uda , że zagramy ten koncert , bardzo bym chciał , i pozdrawiam serdecznie szczeciniaków i Chór " Słowiki "
3.Redaktor Piotr Metz rozmawia z muzykami zespołu SBB , Józefem Skrzekiem , Jerzym Piotrowskim , Antymosem Apostolisem , Polskie Radio Trójka , data 20.4.2014
Redaktor : Są ze mną : Jerzy Piotrowski , Apostolis Antymos , Józef Skrzek , zasłuchani w to , co działo się prawie dokładnie tydzień temu . Po pierwsze , dziękuję , panowie , że jesteście naszymi gośćmi w przedświąteczny dzień . Józef nawet ma dzisiaj jeszcze muzyczne obowiązki , bo nie odpuszcza nawet w taki dzień , ale mamy nadzieję , że zdąży ze wszystkim , o co chodzi, przepraszam , jak w waszym odczuciu brzmiał zespół , który słyszeliśmy przed chwilą
Jerzy Piotrowski : Ja sam byłem zaskoczony , nie spodziewałem się , że będzie aż tak fajnie , ja wiem , że , no , 20 lat mogło być dla mnie osobiście bardzo trudnym momentem. Po 20. latach nieobecności na scenie bardzo ciężko było mi nawet wyobrazić sobie , jak będzie ten pierwszy koncert wyglądał , ale myśli , że po tym , co usłyszałem , noo
Redaktor : Zagramy jeszcze więcej , od razu powiem , że gramy dzisiaj , to , co nie zmieściło się w transmisji trójkowej przed tygodniem, to będzie jakby uzupełnienie , zagramy , dwa ostatnie utwory , to był pierwszy z nich , pierwszej waszej części grania w trio , no i potem , mam nadzieję ,że nawet całość orkiestrową , od razu . Powiedzmy , że to jest wstępne zgranie , specjalnie na potrzeby tej audycji, to nie jeszcze to, co , jak rozumiem , ukaże się na płytach , tak ? Józef ?
Józef Skrzek : ja to jestem muzykantem , się czuje w ogóle , że jesteś taki w ogóle fan tej muzyki , tej muzyki, tego , że nawet grają ci , hmm , muzycy tego zespołu , całkiem , całkiem
Piotr Metz : Ja jestem jeszcze zszokowany tym , że nam się udało zrobić taką przedziwną kombinację , że jesteście gośćmi programów Dzień Sklepów Płytowych, który rzeczywiście dzisiaj jest na całym świecie , on jest reanimowany od paru lat , jest to strasznie fajna zabawa , tylko przed chwilą zastanawialiśmy się , gdzie jest najbliższy sklep płytowy, ha , ha , Lakis się śmieje , kiedy byliście ostatni raz w sklepie płytowym ? Gdzieś po płytę ?
Jerzy Piotrowski : Ja dawno temu , nawet nie mogę sobie przypomnieć
Jerzy Piotrowski : W dzisiejszych czasach jest sklep płytowy , brzmi trochę dziwnie , dlatego , że cokolwiek chcesz posłuchać , można znależć na jutub, wiesz , wszystko jest w zasięgu
Antymos Apostolis : To jest inna przyjemność , jak masz płytę
Jerzy Piotrowski : A , na pewno
Józef Skrzek : To jest badziewie , to jest po prostu dziewięćdziesiąt procent po prostu , po prostu , klak , klek , nie wiem , jak to kleksów , no , daj spokój. Jutub to jest po prostu popelina , normalnie , musi być płyta i koniec , co ty , oni często robią w ogóle tam cośś , wystawi tam normalnie komórkę i nagrywa i daje na jutube
Antymos Apostolis : Tak , jak ostatnio , słyszałem na jutubie , jest fatalna
Jerzy Piotrowski : No bo z dżwiękiem na jutubie rzeczywiście jest problem
Antymos Apostolis ; Nie wiem , kto to nagrywał , kto to w ogóle , nie wiem , czy to z telefonu było , nie wiem
Redaktor : Przyznam szczerze , że ja mam z jutubem problem troszkę innego typu , dlatego że to , o czym mówicie , to oczywiście racja , ale z drugiej strony ja obejrzałem na jutubie tyle archiwalnych rzeczy z lat siedemdziesiątych , sześćdziesiątych , których nie było w ogóle szans nigdy zobaczyć , nawet wasz występ z Czesławem w Telewizji Fińskiej z Helsinek , ja tego nigdy w życiu nie widziałem , mimo wszystko na jiutiubie można było zobaczyć , ale rzecz jasna , fajnie , żeby z jiutiuba zrobiono też dżwiękowo
Józef Skrzek : Kolejny pirat , to o czym , dlatego , że my powinniśmy mieć te nagranie z Helsinek , a nie tak jakieś , wiesz , on idzie przez jakieś tam inne Berlin czy inną Jamajkę , rozumiesz , a my się dowiadujemy , że coś jest , no co to jest
Redaktor : Ale dzięki temu wy się dowiadujecie , i o to możecie powalczyć
Józef Skrzek : Tak , właśnie , tylko , że wiesz , co my z tego mamy
Antymos Apostolis : Adwokata trzeba by było
Józef Skrzek ; Nosz świetny
Antymos Apostolis : No to już musi być międzynarodowy adwokat
Józef Skrzek : No to jesteśmy tu na umowy
Antymos Apostolis : Ja może tak
Redaktor ; Z drugiej strony jesteście , jesteście zespołem niewątpliwie w Dniu Sklepów Płytowych o tyle właściwym , że dla mnie zespołem winylowym , znaczy , filozoficznie , jeśli chodzi o początek tego , co robiliście , byliście z epoki winyla , sam stałem po tego winyla w długiej kolejce i jak mówię dostałem , no , ale wszystko , wszystko było OK , natomiast kompakty spowodowały trochę co innego , kompakty spowodowały , że teraz można dość łatwo jednak wydać strasznie duży dorobek , nie dałoby się wydać prawdopodobnie waszego boxu dwudziestu płyt na winylach , no bo by było mało ekonomicznie słuszne i opłacalne , natomiast kompakty powodują , że jednak , na tą muzykę gdzieś tam
Antymos Apostolis : Ciężko zapakować
Redaktor : Dystrybuować , ale teraz wracając do tego , czego słuchamy , koncert był tak ułożony , że na początku w trio robiliście coś w rodzaju rozgrzewki, przymiarki przed tym właściwym , trudnym koncertem , bo , rozumiem , że próbowaliście , ile , dwa tygodnie ?
Jerzy Piotrowski : No , okres przygotowań był bardzo krótki , myśmy , w zasadzie , powinniśmy dużo więcej czasu poświęcić na przygotowanie tego , a, tak się złożyło , że trzeba było sobie z tym poradzić . Ja bym tego nie określił tak , jak powiedziałeś , to była przymiarka , rozgrzewka , nie , to był , to było to SBB , które praktycznie istniało od początku , to było trio prawdziwe , żywe trio , po latach myślę , że
Redaktor : Pytanie znaczyło ułożenia koncertu , że najpierw wybraliście trio , a potem odwrotnie , potem z orkiestrą , można zrobić też odwrotnie , prawda
Jerzy Piotrowski : A , nie , no , jasne , można było , oczywiście , my zrobiliśmy to w ten sposób
Antymos Apostolis : Po kolei , po kolei
Jerzy Piotrowski : Po kolei , po kolei , tak , wpierw było trio i wpierw zagrało trio , także , wszyscy odbiorcy mogli sobie przypomnieć jak w rzeczywistości brzmiało SBB , a póżniej po tej części zagraliśmy z gośćmi , z orkiestrą , i też bardzo pięknie
Redaktor : Pytanie do Józefa , jeżeli chodzi o część orkiestrową , to był tak naprawdę twój wymarzony , a niezrealizowany wcześniej projekt , prawda , który gdzieś tam kiedyś już prawie , prawie dotykaliście tego , no , ale nie udało się , w latach dziewięćdziesiątych , jak pamiętam , chyba tak , miał być projekt filharmoniczny , pierwszy raz
Józef Skrzek : Wcześniej , te utwory , które były , one były "Przed premierą " czy "Memento". One mogły śmiało iść wcześniej , tylko inne były po prostu możliwości produkcyjne , natomiast , chciałem jeszcze na chwilę wrócić do tego , co Jerzy powiedział , o pierwszej części , ona była właśnie niezwykle ciekawa , a dlatego , że pierwszy raz od dekady lat siedemdziesiątych użyłem "krowy" , znaczy , nie wiem , czy zauważyłeś , takie buczenie ; uuuuu , taki gliss , myśmy po prostu , wiesz , chyba czterech , albo pięciu elektroników specjalnie , normalnie musiało, bo rozumiesz
Antymos Apostolis : Reanimować
Józef Skrzek : Reanimować ten instrument , bo on leżał w kotłowni i rozumiesz , i czekał na ten moment , tydzień temu , rozumiesz , i wreszcie zagrał . Zauważ , że to , co się stało , dostał , dostał takie brawa , większe chyba od nas , ten instrument , rozumiesz , to był taki tuning , instrument , ale za to jaki słyszalny , nomen omen , słucham dzisiaj przypadkowo po południu Radia waszego , a tam normalnie o tyż leci. Myślałem ,że to ty , a może to ja , a to kto inny gra , wiesz , jakby do sygnału , taki uuuuu ! Taki gliss , zauważ , he , he
Redaktor : To jest , to jest kolejny dowód na to , jak niektóre rzeczy z waszej twórczości są zakodowane u ludzi , kiedy zapowiedziałeś , że chcieliśmy dzisiaj zagrać wam muzykę , a to jest
Jerzy Piotrowski : To było piękne , ja też byłem zaskoczony , to z naszej płyty , to było dokładnie nawiązanie do , do czterdzieści lat do tyłu
Redaktor : Znaczy , dla wielu osób od tego zdania zaczęło się SBB , prawda , bo to był początek płyty i takich momentów , jak mówisz , ten gliss , i tam jeszcze parę innych na koncercie było
Jerzy Piotrowski : Tak samo , ten syntezator , o którym Józek mówił , był bardzo charakterystyczny , dlatego , tak
Józef Skrzek : Fujara , no , ale wiesz , ta orkiestra , kurtka , no , fantastyczne , fantastyczne , właśnie , to dobrze , że on zaczął tak wiesz , sten baj sten , że to były dwa schody do nieba , rozumiesz , to było fantastyczne , no i oni tacy statyczni , tacy wszyscy w garniturach , te kobiety wiolonczelistki w takich czarnych strojach , tiulach , rozumiesz , a my z przodu takie chachary , to był fantastyczny koncert , w ogóle również jeżeli chodzi o takie , wiesz , spojrzenie w dal , wiesz , inside look in out , rozumiesz , teraz wiesz o co chodzi
Redaktor : Ponieważ jesteśmy w Krakowie , to mi się ze Skaldami skojarzyło, była nawet jedna prześliczna wiolonczelistka
Józef Skrzek : Ale za to miał za plecami Miłosza , który dyrygował nimi, świetny , Miłosz też
Redaktor : Zresztą dodam , ze pani wiolonczelistka , kiedy nie musiała zajmować się swoim instrumentem , to bardzo dzielnie towarzyszyła tobie , Jerzy , że tak powiem , rytmicznie
Jerzy Piotrowski : O tak , tak , super , dziękuję
Redaktor : Tam , wiesz , także miałeś wsparcie , może dlatego tak dobrze się wam grało . Józef , jeszcze jedno pytanie o tą część orkiestrową . Czy ty pisałeś te numery już oryginalnie z myślą o jakimś takim szerszym składzie , mimo , że to wówczas , no , było jak było ? Miałeś w głowie , przy tych dłuższych szczególnie suitach ?
Józef Skrzek : Może gdzieś tam coś pukało , wiesz , tym , że trudno powiedzieć dlatego , że jak robisz taką wiesz , normalnie takie coś , co jest tylko jakby , powiedziałbym opracowaniem wstępnym instrumentalnym i to jest taka instrumentacja raczej zwarta, no to wiesz , dopiero jak przyjdzie taki szeroki zasięg, gdzie , wiesz , normalnie , dwudziestu pięciu albo czterdziestu muzyków uderzy w długą , normalnie , ciągną te suity, to inaczej brzmi. Rzeczywiście , wiesz , ja wykorzystywałem bardzo różne brzmienia , jak church organ czy tak dalej , tutaj , to już czasami musiałem robić to z jakiś tam samplerów czy tam z czegoś , rozumiesz , natomiast oryginalne w dalszym ciągu było trio , no ale to co dochodziło ze strony orkiestry było bardzo istotne w moich myślach ,gdzieś to istniało zawsze , dlatego , że ja się ocieram o te sprawy i wreszcie to jest i zaleta i nie wiem co jeszcze , może i , pewnie jakiś ogonek
Redaktor : Człowiek orkiestra , w końcu zatrudnił orkiestrę , tak ?
Józef Skrzek : Pieron wie , ona się sama zatrudniła , a może producent ich zatrudnił , ha , ha , panie producencie
Redaktor : No to dobrze , mamy już za sobą dwa momenty , kiedy była straszna owacja , kiedy gliss i twoje wprowadzenie : chcieliśmy zagrać wam muzykę , był jeszcze w pierwszej części jeden moment , który miał straszną owację i ten moment teraz gramy, to jest koniec pierwszej części , finał

Kompozycja "Figo fago "

Redaktor : Przed chwilą Apostolis Antymos i Jerzy Piotrowski stwierdzili , jeżeli dobrze podsłuchałem , że brzmimy , tak jakbyśmy grali od dwóch tygodni , a nie od dwudziestu lat , nie no , wszystko fajnie , wszystko bardzo dobrze brzmiało , choć jak pamiętam , na koncercie harmonijka akurat Józka dostała muzyki, mu uciekała i próbował ją jakoś tam złapać , a ona chciała koniecznie gdzieś wyrwać z tej sali, ale udało się , udało się opanować .
Czy musiało upłynąć czterdzieści lat , żeby znowu jazzmani zaprzyjażnili się z SBB , bo w siedemdziesiątych latach był taki okres , kiedy jazz miał bardzo blisko do rocka , potem jakoś tam te drogi się trochę rozeszły , ale teraz znowu jest chyba lepiej , to dość fajna rzecz . Akurat na Jazzie nad Odrą , nie , po czterdziestu latach gracie , bo tamten koncert był jednym z ważniejszych pewnie waszych koncertów , ten w siedemdziesiątym piątym
Jerzy Piotrowski : Tak , myśmy wielokrotnie współpracowali z muzykami jazzowymi zresztą bardzo owocnie , bardzo mile wspominam te , tą współpracę , zresztą , co zostało nagrane wielokrotnie , zostało uwiecznione na nagraniach radiowych , płytowych , ja , ja osobiście jestem otwarty zawsze na jakąkolwiek współpracę z wszystkimi muzykami
Redaktor : Trochę wyglądało tak , aż znowu będziemy rozmawiać o Jazzie nad Odrą
Jerzy Piotrowski : Tak się dobrze złożyło , że akurat Jazz nad Odrą wypadł w czasie naszej reaktywacji i , wiesz , mogliśmy , ponownie zagrać
Redaktor : Józef , jak to z tą harmonijką było
Józef Skrzek : Rozumiesz , grasz na basie , już masz to grać , no tak , kieszenie takie głębokie , wiesz , tu szperasz , tam szperasz , ty nie jesteś pierwszy , bo paru chłopów też mi to powiedziało , ze to był jeden z tych właśnie takich ciekawszych momentów , że właśnie ważni ludzie lubią skandale . No wiesz , akurat , na przykład , no , na przykład wpadł mi na przykład do nogawki , czy ja z nogawki ją wyjmuję , i ooo , gram normalnie ze spodu, to byłoby dopiero , ha , ha
Redaktor : No ,ale grasz równocześnie na basie i na czymś tam jeszcze , tak jak zaczęło się od " chcieliśmy wam zagrać muzykę " , tak skończyło się na " Figo fago " i to jest bardzo piękna klamra tego SBB , które kiedyś w Polsce eksplodowało nagle , prawda , z tą pierwszą solową płytą , no bo czy ja dobrze pamiętam , że to była dość niezwykła historia , żeby debiut płytowy był koncertowy , że to wtedy wówczas tak się raczej nie robiło, że jakiś zespół debiutował koncertowym longplayem , no bo tak mi się wydaje , że to było dość dość , niezwykłe podejście , chcieliście pokazać swoją muzykę koncertowo i brzmi słusznie
Jerzy Piotrowski : Ja myślę , że to było zamierzone , Józek , ja nie za bardzo pamiętam, ale tak , tak chyba było, myśmy nigdy nie byli zespołem studyjnym , myśmy byli zespołem koncertowym , myśmy dawali bardzo dużo energii , młodzieńczej energii takiej , która w tych czasach w studio , ponieważ te studia jednak w tamtych latach nie były takim , powiedziałbym , nie stwarzały takiego dobrego klimatu jak koncert. Koncert dawał wszystko to , co , co , chcieliśmy pokazać w naszej muzyce
Józef Skrzek : To przede wszystkim odwaga producenta , wiesz , ten producent mister Franek , rozumiesz , po prostu zrobił , wiesz co zrobił, zwykle zespoły czekały dwa , trzy lata na wydanie płyty , już potem się rozpadały , a płyta dopiero wychodziła , a u nas było tak , że za , wiesz , w kwietniu nagrali , a za dwa miesiące płyta , no to byłoby rekonesans , brało Dzień Płytowy właśnie , tak to miało być , a pro po dnia płytowego , to było właśnie , to było zupełnie nowatorskie , no , tu mister Franek po prostu , słynny bosman z Trójmiasta normalnie się wykazał znakomitą błyskotliwością
Redaktor : Właśnie , teraz zdaję sobie sprawę , że obchodzimy Dzień Sklepów Płytowych, a wtedy nie trzeba było obchodzić Dnia Sklepów Płytowych , bo po prostu codziennie był Dzień Sklepów Płytowych , które sobie gdzieś tam , po prostu , funkcjonowały , prawda . Mówicie o tym graniu z jazzmanami , Lakis , ty grałeś sporo z jazzmanami w ogóle poza SBB , prawda , dla ciebie ten świat był bardzo przyjazny
Antymos Apostolis : Tak , tak , ja miałem bardzo fajne przygody , po SBB grałem z Tomkiem Stańko, miałem takie dziesięciolecie , osiemdziesiąte lata , gdzie byłem w Grecji i często przyjeżdżałem , jak również zapraszałem Tomka tam , do Grecji. Nagraliśmy tam płytę też , ostatnio Kameleon , a w międzyczasie miałem świetny , świetny okres tam . Potem dziewięćdziesiąte lata udało mi się zagrać na jam session na bębnach z Patem Methenym, gdzie poznałem Gila Golstina i tam Jean Bird był i tak dalej , no i tak jakoś , bardzo miło , był bardzo miły wieczór i zahaczyliśmy potem o nagranie płyty w Nowym Jorku , która się z pomocą Marka Komara , mojego przyjaciela , udało się to zrobić , zrealizować , no , bardzo piękna przygoda
Redaktor : Jak tak opowiadamy o tym graniu, to jesteście żywym dowodem na to, że dzielenie muzyki na gatunki jest dla twej psychiki
Antymos Apostolis : Nie , absolutnie
Redaktor : Obrazowe , prawda , bo to jest , to jest robienie jakiegoś Eksela z czegoś , co jest niemierzalne centymetrem w żaden sposób
Antymos Apostolis : Nie mierzyć się nie da rady
Jerzy Piotrowski : Józek to załatwił jednym słowem ; zagramy wam muzykę . To moim zdaniem oddaje kompletnie wszystko , nie trzeba żadnego komentarza do tego
Redaktor : Przechodzimy do części drugiej , orkiestrowej . Ja sobie te dłuższe rzeczy zostawię na drugą i trzecią godzinę programu , teraz dość skondensowana wersja utworu , który ,ja zawsze o tym mówiłem , Józef o tym wie , z różnych powodów jest moim faworytem w waszej , w waszej dyskografii , miał wersje bardzo rozbudowane , ta jest akurat dość kompaktowa . Słuchamy
Redaktor : Muszę powiedzieć i obecnym w studio i wszystkim , którzy nas słuchają , że obserwowanie i słuchanie , muzycy po raz pierwszy słuchają nagrania własnego koncertu jest fascynujące , to jest taki materiał żródłowy , dyskutują o tym , co było, słysząc to pierwszy raz , że należałoby to , to , to transmitować , a nie ich muzykę , bo to jest być może znacznie ciekawsze , przyznam szczerze , w przypadku tego jednego utworu , ta wersja oryginalna , bez orkiestry , jest taką ikoną dla mnie , że z tą się nie mogę do końca , mogę oswoić , znaczy, to jest dla mnie coś zupełnie innego jednak , ale też rozumiem, że takie było założenie , Józef , to jest bardziej pytanie do ciebie , że jeżeli gracie z orkiestrą , to nie jest tak , że ta orkiestra ma po prostu towarzyszyć , jako jeszcze jeden instrument , tylko , że to są , to jest nowe przeczytanie jednak kompozycji, w dużej mierze prawda ?
Józef Skrzek : To jest perełka , rozumiesz , jej tu trochę trzeba więcej , będziemy miksować to , i to jest oczywiste , że tu musi być ta , po prostu symfonia , po prostu bardziej , wiesz , jeszcze wyrażna , no , ale wiadomo , że to jest w tej chwili rap mix , że mamy tutaj , właściwie jesteśmy pionierami i to premierowe wykonanie jest dla nas , tak czy inaczej , ciekawe
Redaktor : To jeszcze jedno pytanie na ten temat, taki projekt z orkiestrą , to jest rzecz, która jest , no , logistycznie skomplikowana pod każdym względem skomplikowana , wyście nie mieli dużo czasu na próby , a jednak zgodnie z filozofią sprzed lat ilu, już nie chcę liczyć , ale czterdziestu , zdaje się , znowu premiera jest koncertowa , przecież można to było nagrać przepięknie w studio z orkiestrą , dostylować każdą partię , zrobić , nie , prawda , nie , nie , nie tak to ma wyglądać , nawet jeżeli tam coś jest nie do końca idealnie , co do taktu, to jest koncertowa energia nawet w wypadku orkiestry. Tak zaczynaliście , i tak gracie dalej
Jerzy Piotrowski : Absolutnie , ja jestem , ja jestem absolutnie zwolennikiem koncertowych wersji, koncertowych nagrań , dlatego, że , tak jak już wcześniej mówiłem , dają one niepowtarzalną energię , dają one zupełnie inny klimat , wręcz nie do osiągnięcia w studio. W studio jest , gra się inaczej , gra się , a zwraca się bardziej uwagę na precyzję , na , na dokładność wykonania , takie sytuacje nie istnieją na koncercie . Znaczy , zawsze są pomyłki , zawsze jest inne granie , ale na pewno nie można koncertowi odmówić energii , która, która w naszym przypadku jest bardzo istotna
Józef Skrzek : Chyba masz studio na trzy godziny i musisz z czego nagrać płyta
Jerzy Piotrowski : No , chyba , że tak , to wtedy grasz live , ale koncert daje ten klimat
Józef Skrzek : Bo masz publikę , ona ci daje , to , co jest najważniejsze , ta wrocławska była fenomenalna , dziękujemy publiko , absolutna z całego świata . Oni się spotkali we Wrocławiu śmy , no i ale oni byli z całego świata , wiem , że byli z Kanady , z Niemiec oraz z Krakowa
Jerzy Piotrowski : Byli to prawdziwi, prawdziwi fani , tak
Józef Skrzek : No , fani , w sumie
Redaktor : Nikt nie wymyślił lepszego słowa do tej pory . Energia koncertowa , o której mówicie , zaraziła też orkiestrę , bo to jest jednak niesamowite obserwować ludzi grających coś w zupełnie innych okolicznościach , ja pomijam panią prześliczną wiolonczelistkę , o której już mówiłem , ale jeszcze paru muzyków , którzy zachowują się tam trochę tak, nie mogą usiedzieć , tak jak normalnie , tam ,z tymi instrumentami , sztywni i na baczność. bardzo podobną scenę widziałem w zasadzie identyczną w zapisie koncertu Pej Dżej Planta z takimi muzykami arabskimi ,z sekcją , tam , symfoniczną angielską , bo tam też były panie w długich sukniach, które po prostu tymi smykami tam nie mogły wytrzymać
Jerzy Piotrowski : Tak , tak
Redaktor : Między utworami , to była dokładnie taka sama reakcja , to jest tak , że okazuje się i orkiestra jest , na tle dostaje trochę rockowego takiego
Jerzy Piotrowski : To się udziela , atmosfera na scenie udziela się wszystkim , i , publiczność daje energię , i muzycy grający dają energię , to wszystko razem tworzy taki nastrój , który jest nieosiągalny w innych warunkach
Antymos Apostolis : Przepraszam , ale ja chciałem powiedzieć , że orkiestra była świetna
Jerzy Piotrowski : Orkiestra , absolutnie ,absolutnie , brawo orkiestra
Antymos Apostolis : Orkiestra była świetna
Redaktor : To w waszych ustach jest pewnie najważniejszy komplement dla nich
Antymos Apostolis : W punkt, oni grali tak w punkt, jak mi odsłuch , cudownie
Redaktor : Natomiast na scenie na tych , którzy słyszeli , i nie mogli tego widzieć , na , niestety , oglądało koncert znacznie mniej osób niż powinno, tak się złożyło to ja teraz opiszę trochę sytuację , zgodnie , wyglądała tak , że Józef jak zwykle wędrował po całej scenie między glissem , basówką , szukał harmonijki , która gdzieś tam mu wpadała co chwilę , natomiast wy graliście , panowie razem jakby , obok siebie cały czas puszczając do siebie oko , uśmiechając się
Antymos Apostolis : Tak
Redaktor : Zastanawiałem się cały czas , czy to jest przypominanie sobie momentu sprzed lat dwudziestu, czterdziestu i trzydziestu, bo nagle był taki moment , który , no , graliście ileś lat , ale dawno temu, nagle wpadliście na to , że znowu jesteście w tym samym miejscu , gdzieś tam na chwilę , czy była to prostu na bieżąco wymiana jakiś tam uwag , co się dzieje , ale , wydawało mi się , że wasze uśmiechy oznaczają , no , trochę wspomnienia, że kiedyś tak było , i znowu tak jest , nie , że to próba jest próbą , ale na koncercie
Jerzy Piotrowski : Tak , tak , można było to w ten sposób odczytać , ja , ja byłem cały czas
w kontakcie z Lakisem i cały czas byłem w kontakcie z Józkiem , a może szukając w pewnym momencie jakiegoś wsparcia psychicznego
Józef skrzek : Patrzyliśmy sobie prosto w oczy
Jerzy Piotrowski : Głęboko w oczy patrzyliśmy sobie , tak , nie , były to momenty kontaktu energetycznego
Redaktor : Ja tego bardzo żałuję , bo w przypadku muzyki , no , najlepiej słuchać , no , ale na tym koncercie było tyle elementów wizualnych , które jednak uzupełniały całość , czyli , że żałujcie , ci , którzy nie mogliście tego też zobaczyć
Jerzy Piotrowski : No właśnie , szkoda , szkoda
Redaktor : Szczególnie , że granie z orkiestrą jest także efektowne wizualnie, umówmy się
Jerzy Piotrowski : Absolutnie
Redaktor : To jest jakby , szczególnie z taką orkiestrą , o której już powiedzieliście , że wspaniale grali , ale też tak , jak mówię , zachowywali się w sposób , nie chcę powiedzieć , że mało dostojny , bo to nie o to chodzi, tylko strasznie energetyczny
Jerzy Piotrowski : Nietypowy dla orkiestry
Józef Skrzek : To była orkiestra pod tytułem NOSPR , Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Katowic, znaczy jesteśmy doma

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 157 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Strefa czasowa UTC+1godz.