[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz maja 16, 2021 22:51

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr kwie 28, 2021 9:37 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , polska muzyka rozrywkowa , lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte , kto i kiedy grał suity , i czy te suity są udokumentowane w dostępnych wydawnictwach . Suity i kompozycje na zespół rockowy, czy zespół jazzowy i orkiestrę symfoniczną , i większe formy muzyczne ;
Marek Grechuta " Korowód " , rok 1971 , zagrany w Opolu w czerwcu 1971 roku
Zespół Ossian , muzyka na płycie " Ossian " , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1975
Zespół Ossian , muzyka na płycie "Ossian" , wytwórnia Poljazz , wydawnictwo rok 1978
Zespół Ossian , muzyka na płycie " Ksiega chmur " , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1979
Jan A. P. Kaczmarek i Orkiestra Ósmego Dnia , różne kompozycje
Zespół Romuald & Roman na koncertach grali rozbudowane wersje kompozycji
Zespół Trapiści w latach sześćdziesiątych grali msze beatowe w Polsce
Krzysztof Duda z zespołem Pomorzanie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych grali w kościele w Gdyni msze beatowe
Zespół Święci grali swoją muzykę na mszach beatowych w Szczecinie , w grudniu 1967 na mszy w święta Bożego Narodzenia , i wiosną 1968 roku na mszy w święta Wielkanocne
Czesław Niemen , suita " Bema pamięci rapsod żałobny" , jest na płycie long -play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1970
Skaldowie " Krywaniu , Krywaniu " , suita na płycie " Krywań , Krywań " , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1972
Skaldowie " Krywaniu , Krywaniu " , suita na płycie nagranej i wydanej w Niemieckiej Republice Demokratycznej , na płycie składance typu " Hallo" , rok 1972
Skaldowie " Krywaniu , Krywaniu " , suita na płycie " Skaldy " wydanej w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w roku 1972
Klan , " Mrowisko " , w roku 1970 muzyka do spektaklu baletowego "Mrowisko" trwała około 80. minut , na płycie long play jest połowa z tej muzyki , płyta long play wydana w roku 1971
Grupa Niemen , suita " Regiuem dla van Gogha " , na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1973
Różni wykonawcy , kompozycja sześcioczęściowa Oratorium rockowe " To pejzaż mojej ziemi " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , rok 1973
Niebiesko - Czarni . rock - opera " Naga " , jest na dwóch płytach long playe , wytwórnia Polskie Nagrania , rok 1972
Budka Suflera , suita " Szalony koń " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1975
Czerwono - Czarni , kompozycja , msza beatowa " Pan przyjacielem moim " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo 1968 rok
Helmut Nadolski " Medytacje " , suita na płycie long play wydanej w roku 1974
Iga Cembrzyńska z Helmutem Nadolskim , Andrzejem Przybielskim , Władysławem Jagiełło , Andrzejem Bieżanem , muzyka na płycie long play " Four Dialogues With Conscience " , płyta wydana w roku 1973 w Wielkiej Brytanii , wydawca Apollo Sound
Helmut Nadolski , różne kompozycje
Andrzej Przybielski , różne kompozycje
Zbigniew Namysłowski , suita "Winobranie" , jest na płycie long play wydanej w roku 1973
Krzysztof Komeda , różne kompozycje
Michał Urbaniak , różne kompozycje
Tomasz Stańko , suita "Music for K" , jest na płycie long play w roku 1970
różni wykonawcy , różne suity grane przez muzyków jazzowych
Wojciech Karolak , Michał Urbaniak , Czesław Bartkowski , "Suita o siedmiu zbójach ", jest na płycie long play , wytwórnia Pronit , wydawnictwo w roku 1973
Jan Ptaszyn Wróblewski , kompozycja "Wariant warszawski" , kompozycja napisana na wielką orkiestrę symfoniczną i kwartet jazzowy , w roku 1975 premiera tej kompozycji w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Jan Ptaszyn Wróblewski , różne kompozycje , jak między innymi kompozycja " Machavishnu Rocktime Band " z roku 1974 , wydawnictwo rok 2020
Andrzej Trzaskowski , różne kompozycje , miedzy innymi kompozycja " Vision " , rok 1974 , wydawnictwo rok 2020
Jerzy Milian , suita " Neuroimpressions" nagrana w Niemieckiej Republice Demokratycznej w 1971 roku , suita " Neuroimpressions" nagrana na Węgrzech w 1973 roku , te dwie
różne kompozycje są na płycie cd Jerzy Milian tapes 06. , wydawnictwo Gad Records , rok 2016
Jerzy Milian , kompozycja " Tema Con Variazioni" , z lat 1967 - 1974, jest na płycie cd , wytwórnia Gad Records , wydawnictwo rok 2016
Czesław Bartkowski , na płycie long play " Drums Dream " , wydanej w roku 1976 , muzyka jest opisana przez redaktora Cezarego Gumińskiego w Jazz Forum numer 9. rok 2017 słowami " coś w rodzaju suity freejazowej "
Skaldowie , suita " Stworzenie świata część druga " , jest na płycie long play , wydawnictwo rok 1976
Zespół 2 plus 1 , suita " Aktor " , jest na płycie long play , wydawnictwo rok 1977
Skaldowie , suita " Podróż magiczna " , emisja w Polskiej Telewizji w marcu 1979 ,jest na płycie cd , wytwórnia Kameleon Records , wydawnictwo rok 2012
Skaldowie , suita sceniczna " Zimowa bajka " , z roku 1973 - 1979 , nagrany w wersji dłuższej , niż jest na płycie long play , wytwórnia Kameleon Records , rok wydania 2017
Skaldowie , suita filmowa " Ja to się robi " , z roku 1973 - 1979 , jest na płycie long play , wytwórnia Kameleon Records , rok wydania 2017
Skaldowie , kompozycja Jana Oleszkowicza " Concerto grosso na grupę beatową i orkiestrę " , z roku 1973 - 1979 , jest na płycie long play , wytwórnia Kameleon Records , rok wydania 2017
Tadeusz Wożniak , suita " Odcień ciszy " , rok 1974 , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1974
Grupa Organowa Krzysztofa Sadowskiego , suita " Na kosmodromie" , jest na płycie long play , wytwórnia Pronit , wydawnictwo rok 1972
Zespól Exodus , suita " Nadzieje , niepokoje " , nagrana w 1977 roku
Zespół Exodus , muzyka do spektaklu plastyczno-baletowego " Maski " , muzyka nagrana w 1979 roku
Zespół Exodus , muzyka do spektaklu " Ostatni teatrzyk objazdowy " , muzyka nagrana w 1980 roku
Zespół Exodus , suita " Ten najpiękniejszy dzień " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo 1980 rok , ilość sprzedanych płyt ponad 200 tysięcy sztuk
Władysław Komendarek , suita "Powrót z materii międzygwiazdowej " zagrana na koncercie w Jarocinie w roku 1985 , jest na płycie cd , wytwórnia Gad Records , wydawnictwo 2018 rok
Władysław Komendarek , suita "Zabawy kosmicznych dzieci " , zagrana na koncercie w Jarocinie w roku 1986 , jest na płycie cd , wytwórnia Gad Records , wydawnictwo 2018 rok
Krzysztof Duda , suita "Vivit Olim Homo " , zagrana w 1984 roku , i nagrana przez Polską Telewizję , jest na płycie cd , płyta jest częścią wydawnictwa Antologia polskiej muzyki elektronicznej , wydawnictwo Narodowe Centrum Kultury , rok 2017 , i jest na płycie wytwórni Gad Records , wydawnictwo rok 2018
Krzysztof Duda , suita " Radosna medytacja" , zagrana w roku 1985 , jest na płycie cd , wytwórnia Gad Records , wydawnictwo rok 2018
Grupa 1111 , suita "Equalizer" , z lat 1977- 1979 , jest na płycie cd , wytwórnia Gad Records , wydawnictwo rok 2016
Grupa 1111 , kompozycja " Autoportet X " , z kwartetem smyczkowym , z lat 1977-1979 , jest na płycie cd , wytwórnia Gad Records , wydawnictwo rok 2016
Laboratorium , suita " Modern Penthathlon " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1976
Zespół SBB , suita bez tytułu , zagrana w 1976 roku w Opolu , jest na dwu płytach cd , wytwórnia e- Silesia , wydawnictwo rok 2017 , różne części tej suity są na płytach long play , long play SBB , wytwórnia Supraphon , wydawnictwo rok 1977 i płyty cd w zbiorze płyt cd SBB Antologia , wytwórnia Metal Mind Productions , wydawnictwo rok 2004
Zespół SBB , suita " Wolność z nami " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1975
Czesław Niemen , suita " Człowiek jam niewdzięczny " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo 1971 rok
Zespół SBB , suita " Pamięć w kamień wrasta " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1976
Zespół SBB , suita " Karlstadt " , zagrana w roku 1975, jest na płycie cd , wytwórnia Metal Mind Productions , wydawnictwo rok 2004
Zespół SBB , suita " Hofors " , zagrana w roku 1975 , jest na płycie cd , wytwórnia Gad Records , wydawnictwo rok 2016
Zespół SBB , suita "Przed premierą " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1977
Zespół SBB , suita " Ze słowem biegnę do ciebie " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1977
Zespół SBB , suita " Memento z banalnym tryptykiem " , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1980
Józef Skrzek , suita "Zaćmienie słońca " , jest na płycie long play, wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1980
Józef Skrzek , suita " Toczy się koło historii" , jest na płycie long play , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1980
W książce pod tytułem "Punk rock later " , autor Mikołaj Lizut , wydawnictwo Sic ! , rok 2003 jest rozmowa z Krzysztofem Grabowskim , perkusistą zespołu Dezerter
Krzysztof Grabowski : Zaczęliśmy na początku 1981 roku, a nasz pierwszy publiczny występ odbył się pod koniec roku , na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej . W tym czasie królował zespół SBB , jazz - rock i do tego była przyzwyczajona publiczność . Organizatorzy powiedzieli , że każdy może zagrać trzy numery . Jednak większość artystów grała bardzo długie , artystyczne suity

Wyróżnię produkcje z wielkimi orkiestrami symfonicznymi , i z muzykami z orkiestr symfonicznych w składach kameralnych .
W roku 1975 redaktor Rafał Szczęsny Wagnerowski , w piśmie Non Stop pisze ; " Józef Skrzek obecnie pracuje nad wielką formą muzyczną na zespół i orkiestrę symfoniczną ".
W roku 1977 Józef Skrzek mówi w rozmowie z dziennikarzem , chce nagrać muzykę na zespół rockowy i orkiestrę symfoniczną .
W roku 1981 Józef Skrzek rozmawia z redaktorem Dariuszem Michalskim , Józef Skrzek mówi , przygotowuje muzykę na orkiestrę symfoniczną i chór do musicalu " Wielki świat" wystawianego przez Teatr Muzyczny w Gdyni .
W roku 1975 Jan Ptaszyn Wróblewski w Filharmonii Narodowej w Warszawie gra swoją kompozycję " Wariant warszawski " , jest to kompozycja napisana na wielką orkiestrę symfoniczną i kwartet jazzowy .
W latach 1973 - 1979 zespół Skaldowie grają kompozycję " Concerto grosso na grupę beatową i orkiestrę " .
W latach 1977 - 1979 zespół 1111 grają kompozycję " Autoportet X" , z kwartetem smyczkowym.

Jurek

Ostatnio zmieniony pt kwie 30, 2021 11:55 przez Jurek, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 28, 2021 14:37 
Awatar użytkownika

Dzięki Jurku za ciekawe posty. Ciekaw jestem, czy masz może coś ciekawego z wypowiedzi archiwalnych Niemena, takich które są mniej znane lub ugrzęzły gdzieś wśród głęboko schowanych zasobów archiwalnych różnych mediów. ? Bo wydaje mi się, że wszystko, co się ukazało się o Niemenie publicznie, wyczerpuje temat i temat Niemena stał się już dawno się martwy. Świadczy o tym chociażby posucha na tym FORUM. Może TY zaskoczysz nas czymś zupełnie nowym?!
Siedzę tutaj z przyzwyczajenia, podobnie jak przyzwyczaiłam się do.... Nie napiszę do czego, bo o tym mogę swobodnie napisać tylko w Amsterdamie. :idea:
Forum to już dawno przestało być kreatywnym medium, a ilość odwiedzin i milczenie odwiedzających świadczy tylko o przypadkowości odwiedzających, bo gdyby byli to rzeczywiście prawdziwi znawcy Niemanna, to z pewnością zabraliby głos w wielu kontrowersyjnych tematach przewijanych się tutaj...

Taka refleksja przyszła mi na myśl ( zioło działa) - to taka moja Terra Deflorata :wink:

Czarna dziura

Wszechświat jest tajemnicą...
Jedne konstelacje umierają,
inne powstają,
a jeszcze inne trwały i trwają...
Pani Ziemia oby trwała,
choć wieka - w galaktyce mała...
Chronić ją - nasza powinność.
Jej wyjątkowość wśród planet - inność!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 28, 2021 22:24 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Tadeusz , w tym roku , czy w poprzednim pani Małgorzata Niemen mówiła o swojej inicjatywie wszystkich wydania tekstów Czesława Niemena , które pisał w miesięczniku "Tylko rock " , mnóstwo słów pisanych osobiście przez Czesława Niemena . Bogactwo , bogactwo , osobiście pisał Czesław Niemen . Inicjatywa wcześniejsza , czyli inicjatywa pana Wiesława Królikowskiego , redaktora pisma "Tylko rock" , ja popieram taką inicjatywę . Pan Wiesław Królikowski zobowiązał Czesława Niemena do pisania co miesiąc . Tekst był drukowany w piśmie Wiesława Królikowskiego . Możliwym jest , pan Wiesław Królikowski zadecyduje i ukaże się wydawnictwo z tymi wszystkimi tekstami . Z przyjemnością kupię taką książkę i przeczytam . Jestem zdania , jeśli chce się omówić postać , należy najpierw porządnie ją wydać . Te słowa są pani Anny Micińskiej , badaczki twórczości Witkacego . Pierwszy tekst w pażdzierniku 1991 roku , aż do stycznia 2004 . Pan Wiesław Królikowski mówi : Czesław miał zwyczaj przysyłać po kilka tekstów , na zapas . Był bardzo przywiązany do swoich publikacji .
Wyobrażam sobie porządne wydawnictwo , wszystkie teksty Czesława Niemena , które otrzymał pan Wiesław Królikowski .
Ja swoją wiedzę o Czesławie Niemenie , Józefie Skrzeku opieram na osobistych rozmowach z nimi , na koncertach , na których byłem , i na publikacjach dostępnych . Tadeuszu, piszesz , co się ukazało publicznie wyczerpuje temat . Co ty mówisz , temat o Czesławie Niemenie jest ledwie ruszony . Posłużę się przykładem znanej postaci . Jest tą postacią Stanisław Ignacy Witkiewicz , wszystko co napisał , namalował , powiedział jest wydane , i co sprawa zamknięta ? Wcale nie , działa Instytut Witkacego , Teatr Witkacego , ukazuje się pismo Witkacy! , jest strona internetowa Witkacy , profesor Janusz Degler napisał książkę , w której odtworzył dzień po dniu czynności Witkacego , przez wiele , wiele lat życia Witkacego . Ukazują się książki , artykuły , są naukowe zebrania omawiające Witkacego . Niedawno znalazł się film wizyjny z Witkacym . Są badacze , którzy w precyzyjny sposób piszą o Witkacym . Jest dziedzina wiedzy o Witkacym ; witkacologia . W roku 1972 pan Konstanty Puzyna napisał przedmowę do dwóch tomów wszystkich dramatów Witkacego . Dzieła wydano w roku 1972 , omówiono i co , spokój , na pewno nie . Ilość opracowań dzieł Witkacego , od roku 1972 do tej pory , jest olbrzymia , i dalej twórczość Witkacego jest przedmiotem badań , ukazują się książki , artykuły , wydawnictwa . Postać Witkacego powoduje znaczną kreatywną działalność wielu , wielu ludzi .
Tadeuszu , tekst , który napisałeś tłustym drukiem , no , przecież to są klimaty witkacowskie , przecież ja to znam te klimaty . Witkacy i Niemen , dwaj , w swojej twórczości stosowali takie coś , stworzenie nowych słów , będących skojarzeniem słów istniejących , spisanie wszystkich takich nowych słów autorstwa Witkacego i autorstwa Niemena , znacznie poszerzyłoby horyzonty myślowe o Czesławie Niemenie . Stąd tak bym chętnie przeczytał wszystkie teksty , które Niemen pisał dla pisma "Teraz rock" . Taka skarbnica wiedzy o Czesławie Niemenie .
Tadeuszu , co do zioła , Witkacy stosował różne zioła i tworzył , opisywał swoje samopoczucie , napisał książkę o swoim używaniu zioła .
Omówienie twórczości i postaci Czesława Niemena jest w toku .
Pozdrawiam , cieszę się na Twój post i chętnie piszę , Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 03, 2021 14:39 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Dyrektor Teatru Wizji i Ruchu w Lublinie , Jerzy Leszczyński mówi o Józefie Skrzeku : Józek napisał muzykę do naszego pierwszego spektaklu wspólnie zrobionego , jakim był " Malczewski " . I nagle Skrzek mi pokazał , że muzyka , którą się wykorzystuje do spektakli , którą on pisze na zamówienie , jest jego muzyką , nie jest pisaną na zlecenie . Te wszystkie takty , wszystkie klimaty , które nie tyle mu podyktowałem ile starałem mu wszczepić , zostały przez niego potraktowane jako punkt wyjściowy tylko . Natomiast zachował się zupełnie tak , jakby komponował dla siebie samego . Po prostu moje insynuacje stały się dla niego jakąś bardzo wolną inspiracją do kompletnie innej muzyki i kiedy tej muzyki posłuchałem w zbiciu z moimi obrazami ruchomymi , nagle stała się rzecz niesamowita . Nagle się okazało ,że te dwie sprawy są szalenie ze sobą związane , a jednocześnie krańcowo różne . Ja uważam , że muzyka powinna żyć swoim życiem w spektaklu i spektakl swoim , tylko ta muzyka musi być tak dobrana , żeby te dwa życia nagle okazały się wspólnym organizmem . Tak jak istnieje w organiżmie ludzkim układ nerwowy i układ krwionośny . Dla mnie układem krwionośnym w spektaklu jest ruch , natomiast układem nerwowym jest muzyka . Te słowa Jerzego Leszczyńskiego są zapisane w wydawnictwie SBB Malczewski , 3 płyty cd , wydawnictwo e- Silesia , data wydawnictwa 2009
Jerzy Leszczyński : Józef Skrzek po obejrzeniu kilku prób w naszym teatrze specjalnie napisał muzykę .
Te słowa Jerzego Leszczyńskiego w programie Telewizji Polskiej " Na estradach świata " , emisja programu w kwietniu 1979 roku . W tym programie również zostały powiedziane te słowa ;
Pani redaktor Barbara Pietkiewicz mówi o zespole SBB : To w tej chwili bardzo popularny zespół
Jerzy Leszczyński : Jacek Malczewski został dlatego wybrany , ponieważ jego twórczość dysponuje ogromnym rekwizytorium teatralnym , odpowiednim klimatem , odpowiednim światłem , pewną nastrojowością , pewną baśniowością , która w pantomimie , tej , którą my reprezentujemy bardzo się sprawdza
2. Pismo Informator Zelowski , grudzień 2005 rok, bezpłatny informator gminy Zelów , numer 7. ( 73. ) , redaktor J. M.
Redaktor : Już po raz jedenasty w Zelowie odbyły się Letnie Koncerty Festiwalowe , które tym razem zostały zadedykowane Janowi Pawłowi II
Redaktor : Podczas ostatniego , podsumowującego koncertu wystąpił Józef Skrzek ( organy , instrumenty elektroniczne ) , a towarzyszył mu kwartet góralski . Skrzek znany jest z tego , że sam komponuje swoje utwory i występuje w różnych , interesujących konstelacjach i solo. Artysta tworzy muzykę elektroniczną , komponuje muzykę filmową . Regularnie wystepuje w kościołach . Na przykład w warszawskim kościele świętego Krzyża , w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla i Bazylice Kołobrzeskiej
3. Na stronie Trzynasty schron postkultura filmy pisze redaktor Twickle omówienie filmu polskiego pod tytułem " Wojna światów - następne stulecie" , film produkcji polskiej , rok produkcji 1981
Redaktor : Za czasów PRL należał do tak zwanych " półkowników" - filmów zakazanych przez cenzurę

Ja w Krakowie w kinie jesienią 1981 roku byłem na seansie filmu polskiego " Wojna światów - następne stulecie " . Emisja filmu opisana w prasie codziennej krakowskiej , seans popołudniowy , kino w centrum miasta Kraków , pełno ludzi na seansie tego filmu , na seansie obecny pan Piotr Szulkin . Ja po seansie trochę pogadałem z panem Piotrem Szulkinem o tym filmie w holu kina . Pana Piotra Szulkina interesowało , i zapytał mnie , jakie są moje wrażenia po obejrzeniu filmu . Powiedziałem o swoich wrażeniach , rozmowa była słyszalna była w otoczeniu kilkunastu osób . Pan Piotr Szulkin wysłuchał , podziękował mi za słowa o filmie
4. Strona Krasnystaw rys historyczny Krasnystaw w XX wieku , redaktor Kazimierz Stołecki
Redaktor : Od roku 1992 w kościele świętego Franciszka organizowane są koncerty Gloria Vitae . Śpiewa się i deklamuje teksty biblijne a także utwory literatury polskiej i światowej . Wśród wykonawców znależli się znani artyści : Czesław Niemen , Józef Skrzek , Stanisław Sojka
5. Strona i n t e r i a muzyka wiadomości , data 19 listopad 2002 rok
Redaktor : Tytuł artykułu : Supergrupa Józefa Skrzeka
Redaktor : 26 listopada , w warszawskim klubie " Dekada" , odbędzie się wyjątkowy koncert . Na jednej scenie staną wielkie sławy polskiej muzyki rockowej : Józef Skrzek , Andrzej Urny i Michał Giercuszkiewicz . Będzie to pierwszy - i jak na razie jedyny - występ tej niezwykłej supergrupy
Redaktor : Koncert rozpocznie się o godzinie 21 , a wstęp jest bezpłatny
6. Strona i n t e r i a muzyka wiadomości , data 23 września 2005 rok
Redaktor : Tytuł artykułu : SBB i legendarny producent
Redaktor : Jak doszło do ponownej współpracy z Mackiem
Józef Skrzek : Graliśmy jeszcze jako Grupa Niemen w Monachium . Nagrywaliśmy tam " Strange is This World" , a drugie nagranie "Ody do Wenus" było już robione w podziemiach hotelu Sheraton , gdzie znajdowało się jedno z najbardziej znanych studiów w Europie - Musicland
Józef Skrzek : My nagrywaliśmy tam "Odę do Wenus" , ale studio było jeszcze bardzo surowe . I wtedy po raz pierwszy dedykowaliśmy utwór Mackowi , " Rock For Mack" , z powodu jego ciepła , które wtedy nam dawał i takiej , powiedziałbym , pewności
Józef Skrzek : Po trzech dekadach otrzymałem wiadomość od Macka : " Jak to ? Ty jeszcze żyjesz ? Coś jeszcze robisz ?"
Odpisuję mu i pytam : " Mack , słuchaj , skoro trzy dekady temu nie udało nam się zrealizować dla CBS płyty SBB , może by spróbować coś razem zrobić ? . Mack odpisał : "Nowy rok , nowe marzenia , może będą spełnione ? " .
Przyleciał , zgodził się na warunki , jakie mu zaproponowaliśmy , bo to też było ważne . No i spędziliśmy niesamowity tydzień , powiedziałbym miodowy tydzień. Mack przyleciał ze swoim synem Julianem , który z nami gra jeden utwór " Positive Prosperity"
7. Strona i n t e r i a wydarzenia , wiadomości lokalne , data 15 marca 2002 rok
Redaktor : Tytuł artykułu : Katowice : koncert organizowany przez wojewodę śląskiego
Redaktor : Józef Skrzek , Ewa Uryga i Tomasz Szukalski to gwiazdy poniedziałkowego koncertu organizowanego prze wojewodę śląskiego Lechosława Jarzębskiego . Będzie to już drugi koncert organizowany w Westybulu Urzędu Wojewódzkiego .Pierwszy , noworoczny , odbył się w połowie stycznia . Wtedy wraz z Józefem Skrzekiem wystąpili górale z Istebnej . - Tym razem koncert zdominują utwory romantyczne , ponieważ wiosna kojarzy się wszystkim z miłością - podkreśla Józef Skrzek .
Na początek usłyszymy jeden z najbardziej znanych utworów Skrzeka pod tytułem " Ziemia" . Potem muzyk wraz z towarzyszącymi mu córką , Kariną Skrzek i Aleksandrą Poniszowską zaśpiewa znane fanom zespołu SBB utwory : Z miłości jestem oraz Tylko ciebie stworzyć nie mogę .
Z kolei Ewa Uryga zaśpiewa trzy utwory : When i fall in love , Georgia oraz Corcovado.
Wojewoda Lechosław Jarzębski organizując koncerty w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim chce promować śląskich artystów , a także ożywić gmach urzędu.
Mecenasem wiosennego koncertu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim jest Fundacja Energetyka Na Rzecz Polski Południowej . Patronat medialny nad imprezą sprawuje Telewizja Polska Katowice . Wstęp na koncert jest bezpłatny
8. Strona i n t e r i a muzyka wiadomości , data 21. lutego 2001 rok
Redaktor : W sobotę 17 marca w Zakopanym na uroczystości zakończenia tegorocznej Uniwersjady wystąpił Józef Skrzek , legendarny polski muzyk i wokalista , od prawie 30 lat frontman formacji SBB . Dla wszystkich , którzy tego dnia pojawili się pod Wielką Krokwią przygotował on wspaniały , oparty na muzyce i efektach świetlnych spektakl .
"Koncert ten ma teoretycznie kończyć Uniwersjadę, a praktycznie jest spektaklem mojego autorstwa . Zaprosiłem dwóch bębniarzy , bardzo uzdolnionych facetów , grających na różnych instrumentach perkusyjnych . Do tego towarzyszyć mi będzie paru Górali z Beskidu Żywieckiego i paru z Zakopanego . Do tego dołączy do mnie także jedna grająca na gitarze dziewczyna z Krosna i jeszcze parę innych osób . Wspólnie wykonamy kilka utworów z mojego repertuaru , a także jeden zupełnie nowy , napisany specjalnie na tą okazję . Potem będą takie części , które jak gdyby indywidualnie będą pokazami tych etnicznych i akustycznych brzmień . Całość potrwa około półtorej godziny . Miejmy nadzieję , że biedacy chociaż na zakończenie będą mieli trochę śniegu , a jak popada , to i nasz spektakl nabierze lepszego klimatu " - mówił Józef Skrzek przed koncertem

Filmy , z udziałem Józefa Skrzeka

1. Film dokumentalny " Miasto muzyki " produkcji Telewizja Polska Katowice , rok produkcji możliwie rok 2017 i wcześniej . W filmie jest Józef Skrzek

Wydawnictwa istniejące z Józefem Skrzekiem

1. Publikacja " Twórcy kultury , ludzie , publikacje , działania " , publikacja Biura Kultury Urzędu Miasta Rybnika , Rybnik 2017 rok , publikacja 136. stron , w tej publikacji jest opisany Józef Skrzek
2. Wydawnictwo Studia Zielonogórskie pod redakcją Andrzeja Toczewskiego tom XIV , Zielona Góra rok 2008
W tym wydawnictwie : data 26.10.2007 - Zaułek Galerii " U Jadżki" ( ulica Żeromskiego 12 .) Koncert legendarnego " Najlepszego Zespołu Rockowego 45 - lecia " SBB w składzie : Józef Skrzek, Anthymos Apostolis , Gabor Nemeth . Organizatorem wydarzenia , które wspomogło wielu sponsorów było Stowarzyszenie Kulturalne Galeria
3. Praca naukowa , autorka Magdalena Szyndler , tytuł pracy naukowej : Ludowa kultura muzyczna Śląska Cieszyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem Beskidu Śląskiego folklor pieśniowy Istebnej , Koniakowa i Jaworzynki i żródła repertuarowe a ich transformacje , Uniwersytet Śląski w Katowicach , rok 2017 , jest w tej pracy naukowej opisany Józef Skrzek .
Autorka pracy naukowej pisze o Zbigniewie Wałachu muzyku Beskidu Śląskiego
Pani Magdalena Szyndler : Zrealizowano mnóstwo projektów związanych ze współpracą z muzykami , reprezentującymi odmienne gatunki ( między innymi ze Stanisławem Deją i Józefem Skrzekiem )

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 03, 2021 19:15 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , w pracy naukowej autorstwa pani Pauliny Barnaś , tytuł pracy naukowej : O ciszy , milczeniu w piosenkach rockowych , Uniwersytet Rzeszowski , pismo Dydaktyka Polonistyczna numer 3. ( 12. ), rok 2017
Pani Paulina Barnaś : Niniejszy artykuł dotyczy interpretacji piosenek rockowych
Pani Paulina Barnaś : Wszystko , co dotyczy kultury rockowej , ma być szczere i autentyczne , a co dotyczy muzyki pop , uważa się , że jest zakłamane i nastawione na sprzedaż
Pani Paulina Barnaś : Różnicę pomiędzy tekstami z lat siedemdziesiątych a osiemdziesiątych . Te z lat wcześniejszych miały przekazać jakiś obraz , pejzaż , stan ducha , ich celem nie było prowokowanie , co najwyżej skłaniały do refleksji
Pani Paulina Barnaś : Wiesław Królikowski stwierdza , że polskie teksty rockowe pochodzące z pierwszych dwudziestu lat ( 1959 - 1979 ) , były raczej dla młodzieży niż młodzieżowe
Pani Paulina Barnaś : Poetycki charakter miały też teksty innych zespołów tworzących w tym czasie
Pani Paulina Barnaś : Podobnie było z SBB Józefa Skrzeka , gdzie autorem tekstów był Julian Matej
Jerzy Piotrowski , muzyk zespołu SBB w rozmowie z redaktorem Maciejem Nowakiem , pismo Magazyn Perkusista numer 12. rok 2016 , grudzień 2016 rok , Jerzy Piotrowski mówi o zespole SBB w latach 1971- 1980
Redaktor : Byliście antysystemowym zespołem ? Nie mówiliście tego otwarcie ...
Jerzy Piotrowski : Nie , nie mogłeś tego robić . Jakbyśmy coś takiego zrobili , mielibyśmy wszystko zamknięte . Byliśmy jednak bardzo politycznym zespołem . Kiedy posłuchasz tekstów , śpiewanych przez Józka , usłyszysz w każdym z nich polityczną nutę , ale tak zakamuflowaną , że cenzura nie bardzo wiedziała , o co chodzi . Józek często im tłumaczył , o czym jest tekst ( śmiech )

Ja w latach 1974 - 1980 byłem na czternastu koncertach w Polsce zespołu SBB . Słyszałem polskie teksty patriotyczne , jakie i kiedy . Lipiec 1979 rok , Sopot , Opera Leśna , byłem na dwu koncertach zespołu SBB . Początek tych koncertów , kompozycja " Moja ziemio wyśniona ". Jest jak na koncercie Zespołu Pieśni i Tańca " Mazowsze ", w czasie , gdy chór " Mazowsza " śpiewa pieśń " Ukochany kraj , umiłowany kraj " . W tekście śpiewanym przez chór Zespołu " Mazowsze" słyszę nutę otwarcie , jasno : ukochany kraj . Na koncercie zespołu SBB tekst śpiewany przez Józefa Skrzeka słyszę zakamuflowane wyrazy o "mojej ziemi wyśnionej " , czyli to samo co śpiewa chór " Mazowsza " w marzeniach sennych .
Zespół No To Co śpiewa piosenkę " Najpiękniejsza jest moja ojczyzna ", Józef Skrzek w zespole SBB śpiewa pieśń "Moja ziemio wyśniona " , i w tej pieśni słowa : " jak na jawie sen " , " ziemio moja wyśniona " .
Patrzę w telewizor w czerwcu 1974 roku na występ zespołu SBB . Józef Skrzek śpiewa pieśń " Zostało we mnie " . Słyszę słowa śpiewane przez Józefa Skrzeka : " bohaterzy co za stołem siądą " . Kilka lat wstecz na tej samej estradzie Piotr Janczerski z zespołem No To Co śpiewa słowa " siadł wśród nas opowiada starodawne dzieje bohaterski wskrzesza czas " . A więc co , zespół No To Co śpiewa piosenkę patriotyczną harcerską , a Józef Skrzek to samo , tylko trochę w sposób zakamuflowany .
Józef Skrzek śpiewa tekst "Pamieć w kamień wrasta "
Tekst :
Pieśń wierzb śpiewa wiatr ,
Pachnie słońcem szorstki chleb,
Wisła toczy złoty piach.
Pieśń wierzb śpiewa wiatr ,
Pamięć w kamień wrasta już -
Ojców naszych przeszły czas .

Tekst patriotyczny .
Pieśń pod tytułem " Zostało we mnie " , są słowa w tym tekście : " łany zbóż" . Łany zbóż , patriotyzm , polskość , łany zbóż .
Pieśń " Ze słowem biegnę do ciebie " , słowa w tym tekście ;
" mycie dłoni , zębów , poranna kawa " , "plaster lipcowego miodu " , " ile języków na tej jednej ziemi ! " , " i ona jedyna " , " jak chlebem " . Wniosek z tych słów , wszędzie dobrze , w domu najlepiej , co potwierdza Józef Skrzek w rozmowach z redaktorami , w rozmowach prowadzonych po roku 2000.
Pieśń " Memento z banalnym tryptykiem" , słowa w tym tekście : " właściwie nie ma nic nadzwyczajnego " , wszystko wokoło zwyczajne , polskie , słowa " spożywanie owocu " , zwyczajne spożywanie owocu .
Pieśń " Z miłości jestem " , jest kontynuacją pieśni " skąd nasz ród" . Pieśń ze słowami " skąd nasz ród" , jest pieśnią patriotyczną , pieśń " Bogurodzica" . Józef Skrzek śpiewa o rodzicach .
Pieśń " W kołysce dłoni twych" , o miłości rodzicielskiej .
Piosenka " Odlecieć z wami " , słowa : " o chmury moje , obłoki " , skojarzenie jednoznaczne z tekstem poety Adama Mickiewicza o chmurach : " a każda chmurka inna" . Tekst Adama Mickiewicza bardziej zrozumiały , chmura nie jest niczyją własnością , natomiast tekst śpiewany przez Józefa Skrzeka uzurpuje sobie prawo własności do chmury . Teksty na koncertach zespołu SBB nie były tekstami młodzieżowymi, to były teksty poetyckie skierowane do młodzieży .
Jeśli były jakieś słowa mogące być rozumiane jako "polityczne " , były to słowa chwalące swój kraj , w żadnym przypadku , i muzycy SBB wiedzą o tym , muzycy SBB nie pozwolili sobie na jakiekolwiek aluzje do polityki , słowem , gestem , wyrazem twarzy , sposobem zachowania się na estradzie , sposobem ubierania się . Za podpadnięcie cenzorowi groziło wykluczenie z koncertów estradowych . SBB w czasie wiosna 1974 , do listopad 1980 nie dotknał żaden artykuł , w którym by napisano coś żle o SBB . Pisano samo dobre. Artykuł pana Franciszka Walickiego w Jazz Forum wiosną 1974 roku okazał się tarczą ochronną dla zespołu SBB . Żaden z dziennikarzy nie ośmielił się napisać żle o zespole SBB. Pan Franciszek Walicki , wpływowy człowiek w Polsce napisał o SBB w taki sposób , iż jego artykuł okazał się wzorcowy dla wszystkich dziennikarzy w Polsce piszących o zespole SBB . Wobec zespołu SBB w polskiej prasie nie istniały zjawiska w rodzaju , jakieś artykuły , wyrażające się w niepochlebny sposób o zespole SBB . Nie było też artykułów marginalizujących zespół SBB . Pisano samo dobre , i zawsze najlepsi . W tej sprawie polskie środowisko prasowe miało jasność .

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 05, 2021 19:32 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , teksty śpiewane przez Józefa Skrzeka na koncertach zespołu SBB , w studiach nagraniowych w latach 1971 - 1980 . Dwa teksty pióra poety Juliana Mateja nagrane na long play w Praze , w Czechosłowacji , w dniach 12 - 21 kwietnia 1977 roku . wiersze pod tytułem " Wołanie o brzęk szkła " , "Odejście " . Jeden tekst Juliana Mateja " Obraz po bitwie " , zaśpiewany w studiu w Niemieckiej Republice Demokratycznej w roku 1974 . Jeden tekst Juliana Mateja " Bitwy na obrazach " zaśpiewany w polskim studiu nagraniowym w 1974 roku . Jeden wiersz Juliana Mateja " Przerwany erotyk" , nagrany na początku roku 1971 w polskim studiu nagraniowym .Ten utwór jest pierwszym utworem nagranym w studio przez zespół Silesian Blues Band . Mówi o tym perkusista zespołu Jerzy Piotrowski w rozmowie z dziennikarkami w Kolbudach , rozmowa w pażdzierniku 2015 roku.
Teksty Juliana Mateja są tekstami poetyckimi . Teksty zostały dopuszczone przez cenzurę , a więc są legalne . Mogą być wykonywane na estradzie . Teksty , w których odczytanie , zrozumienie jakichś podtekstów jest skomplikowane . Poetyckie wizje rzeczywistości . Rozmowy poety Juliana Mateja i śpiewającego teksty Józefa Skrzeka z cenzorami , czego dotyczyły . Czy tłumaczeniem słów , które mogły stanowić zagrożenie dla Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej , czy raczej tłumaczeniem , o co chodzi w tych tekstach . Nazwa zespołu SBB Szukaj , Burz i Buduj , jest w pełnej zgodzie ze słowami pierwszego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej , Edwarda Gierka wygłoszonych w 1972 roku . Te słowa : " Razem budujemy drugą Polskę ". Słowa w wierszu Mateja " Wołanie o brzęk szkła" : " dom wznoszony , dom burzony " , są w pełnej zgodzie z wytycznymi Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej . Poeta Julian Matej w swojej poezji nie usiłuje " przemycić " słów , które zagrażałyby Polsce .
Następujący po roku 1980 muzycy estradowi mówią o spotkaniach z przedstawicielami urzędów cenzurujących . Krzysztof Grabowski , z zespołu Dezerter , słowa w książce , autor Mikołaj Lizut , tytuł ; Punk rock later , wydawnictwo Sic ! , rok 2003
Krzysztof Grabowskki :Show - biznes w Polsce istniał zawsze , tylko był sterowany . Młodzież potrzebowała muzyki , więc komuna ją dawała . Dziś nikogo nie chcę potępiać . Bawią mnie jednak opowieści , że zespoły z oficjalnej sceny rockowej pracujące w Estradzie walczyły z komuną
Krzysztof Grabowski : Na koncertach robiliśmy cenzurę w konia
Krzysztof Grabowski : przez głupie pytanie dziennikarza zaczęli się nami interesować . Mógł nam narobić niezłego gnoju
Krzysztof Grabowski : Pani cenzor zaczęła węszyć podstęp , więc kazała sobie przynieść interpretacje tekstów
Krzysztof Grabowski : dla nas , osiemnastolatków , którzy nie bardzo rozumieli , co to znaczy cenzura i nie zdawali sobie sprawy , że mogą nas wsadzić do więzienia

Jest dostępnych sporo opisów na temat traktowania przez urzędy pracowników technicznych zespołu SBB . W Czechosłowacji muzycy zespołu The Plastic People of the Universe przebywali w więzieniu w roku 1976 za teksty , jakie śpiewali , odbył się proces pokazowy i rozruchy w Czechosłowacji w roku 1977 w czasie występów estradowych różnych muzyków opisane przez Józefa Skrzeka dotyczyły czechosłowackich muzyków .Te rozruchy , czyli walki ludzi z milicjantami nie dotyczyły ustawionych w show - biznesie muzyków z Polski , czyli zespołu SBB . Poeta Ivan Martin Jirous , piszący teksty śpiewane dla Plastików w więzieniu spędził osiem lat . W latach 1971 - 1980 muzycy SBB są wytrawnymi graczami , i spotkania muzyków SBB z przedstawicielami urzędów jest to raczej sfera spotkań , rozmów ludzi rozumiejących swoje prawa i obowiązki .

Muzyk zespołu SBB , Jerzy Piotrowski , jest to zdanie w Magazynie Perkusista , data 14.3.2017 , rozmowa z redaktorem Maciejem Nowakiem
Jerzy Piotrowski : Każda działalność , jeżeli ją kochasz , jest super . To jest coś , co jest najpiękniejsze dla człowieka , robić to , co kocha i móc mieć z tego jeszcze jakieś profity. Nie ma chyba nic piękniejszego

Jaką działalnością w latach 1971 - 1980 byli zainteresowani muzycy , Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis . Zarobić jak najwięcej pieniędzy ze swojej pracy . Są zespołem muzyków , od początku narzekających na zarobki , i w taki sposób ukierunkowują swoje działania , aby zwiększać ilość przychodów , zwiększyć ilość instrumentów , zwiększyć ilość koncertów . Konflikt z cenzorem mógłby ograniczyć dążenia muzyków SBB . Zespół SBB , czyli reprezentant zespołu Józef Skrzek stosuje również grę pozorów . O biedzie , o paniach porządkujących kluby na Górnym Śląsku . SBB są to ludzie , którzy pojawili się w branży muzycznej po to , aby realizować swoje wyobrażenia , do tego potrzebne są układy z ludżmi . Józef Skrzek w rozmowach mówi , szybko się zaprzyjażnia , chce być lubiany .
Żadnych prowadzonych wojen z cenzorami , żadnych prób podważania słuszności cenzora . Wręcz przeciwnie , udoskonalanie swojego warsztatu muzycznego , unikanie nawiązywania kontaktu z publicznością w sposób taki , krzycząc , mówiąc słowa różne , nie uzgodnione z cenzorem , czy słów mogących wywołać rozruchy . Po dynamicznych utworach , grali na uspokojenie utwory spokojne , aby nie spotkać się z zarzutem rozbudzania instynktów .

Pan Franciszek Walicki w piśmie Jazz Forum numer 28. , suplement 2. / 74 , wiosna 1974 rok ,
Franciszek Walicki : Zapamiętajmy sobie tę datę : 4 luty 1974 . Tego dnia ruszyła do boju pierwsza , wyborowa dywizja działająca od stycznia przy Agencji Koncertowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego grupy twórczej SKORPION - zespół naszych największych nadziei : SBB ( Polska )

Proszę , jakie nazewnictwo , pierwsza dywizja , sformułowanie przygotowujące do działań wojennych , a więc działań , gdzie należy przestrzegać obostrzeń czasu wojennego . Słowo dywizja , słowo wojenne , z kim ta dywizja ma walczyć , o co ma walczyć . Pierwsza dywizja , sformułowanie zaczerpnięte z rzeczywistej Pierwszej Dywizji Ludowego Wojska Polskiego imienia Tadeusz Kościuszki , mającej swój zrealizowany szlak wojenny od Lenino do Berlina . A więc Pan Franciszek Walicki zaprogramował dla zespołu SBB początek , czyli 4. lutego 1974 i zwycięski finał poza granicami Polski . Tym zwycięskim finałem może być uznany występ SBB na festiwalu muzycznym w Roskilde w Danii w lipcu 1978 roku , może być również zwycięstwo na festiwalu programów telewizyjnych w Knokke w Belgii w czerwcu 1978 roku . Tym zwycięskim finałem może być również nagranie i wydanie płyty SBB Welcome z okładką , gdzie twarz podobna do Józefa Skrzeka rozpościera uszy , czy skrzydła nad przestrzenią . Analogicznie do zatknięcia flagi biało - czerwonej w maju 1945 roku w Berlinie przez żołnierzy Pierwszej Dywizji Ludowego Wojska Polskiego . Sformułowanie Franciszka Walickiego o zespole SBB " pierwsza dywizja " stawia słuchaczy , czytelników na baczność , i wokoło zespołu SBB wytwarza atmosferę wyjątkowości , a więc podporządkowania się wymaganiom wojskowym , nie tylko , są to wymagania bardziej rygorystyczne ;wymaganiom wojennym , bo według słów Franciszka Walickiego dywizja ruszyła do boju . A więc cywile na bok , i mają być cicho , a zespół SBB rozpoczyna działania wojenne , rusza do boju . Pan Franciszek Walicki skorzystał ze schematu wypracowanego przez polską propagandę , a dotyczącego Pierwszej Dywizji Ludowego Wojska Polskiego . Schemat ten wdrożył z powodzeniem dla zespołu SBB . Sprawa była pilnowana przez cały czas istnienia SBB , to znaczy pierwszy czas istnienia , lata 1974 do 1980 . Artykuł Franciszka Walickiego był wytyczną dla wszystkich polskich redaktorów zajmujących się zespołem SBB . O plamie , czy obsuwie nie mogło być mowy , pierwsza dywizja przez cały czas zwycięża , wróg zostaje pokonany , tylko , kto ma być tym wrogiem , i tutaj , w Polsce lata 1974 - 1980 dla muzyków polskich rockowych , nie będących z zespołu SBB to są smutne czasy , kompletny brak dojścia do mediów , festiwali . Wrogiem okazali się pozostali polscy rockmani . W latach 1974 - 1980 żaden polski rockman , jeśli nie był z zespołu SBB , nie miał prawa głosu . Mniej , więcej , ale ludzie związani z rockiem w Polsce w latach 1974 - 1980 mówią o wadze SBB w polskim rocku. W taki sposób pan Franciszek Walicki wprowadził zespół SBB na polską estradę .

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt maja 07, 2021 20:44 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , pismo Nowiny Racibórz Wodzisław Śląski Żory Rybnik Jastrzębie Zdrój , data 2.5.2021 , ksiądz Łukasz Libowski rozmawia z Krystianem Migoczem , producentem albumu " Sny powstańców"
Łukasz Libowski : Krystianie , wydałeś płytę , czego Ci najserdeczniej gratuluję . Powiedz , proszę , najpierw , co to za płyta ; przedstaw - że tak marketingowo to ujmę - swój produkt
Krystian Migocz : Bardzo dziękuję za miłe słowa , Łukaszu . Muszę jednak na wstępie zaznaczyć , że wraz ze mną płytę współtworzył Józef Skrzek oraz grono muzyków , między innymi Izabela Migocz i Jarosław Mrożek , których również można na niej usłyszeć . Album powstał z okazji obchodów stulecia Powstań Śląskich i składa się z jedenastu utworów , z czego dziewięć to aranżacje tradycyjnych pieśni powstańczych rejonów Górnego Śląska i Opolszczyzny , opowiadających o walce , troskach i życiu przed plebiscytem . Pozostałe dwa utwory pochodzą z repertuaru Maestro Józefa Skrzeka i stanowią myśl końcową , podsumowującą tematy podjęte we wspomnianych pieśniach
Łukasz Libowski : Skreśl zatem słówko o każdym ze współtwórców wydawnictwa
Krystian Migocz : Józef Skrzek to osoba , której przedstawiać chyba nie trzeba , światowej sławy muzyk , znany ze swoich występów w grupie prog-rockowej SBB oraz w zespole Czesława Niemena , a także - w póżniejszym okresie - ze swojej kariery solowej . Izabela Migocz - prywatnie moja mama - to śpiewaczka klasyczna , sopran liryko- koloraturowy , doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka , absolwentka i póżniej wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach . Ona jest pomysłodawczynią projektu Sny Powstańców . Z kolei Jarosław Mrożek to aranżer , pianista jazzowy , klawiszowiec i organista , absolwent katowickiej Akademii Muzycznej . Odegrał znaczącą rolę w procesie powstawania Snów Powstańców i bez jego pomysłów album ten nie przybrałby obecnej formy . Dalej , w przedsięwzięcie zaangażowali się : Tomasz Borkowski - perkusista , absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach , koncertujący z wieloma polskimi zespołami i uczestniczący w nagraniach studyjnych jako muzyk sesyjny ; Karolina Ćwil - wokalistka jazzowa , trener wokalny , absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach , Grzegorz Płonka - śpiewak , aranżer , publicysta , absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach , słynny popularyzator kultury śląskiej . No i wreszcie mamy kwintet dęty blaszany Gryfnioki - zespół doskonale znany na Śląsku , grający muzykę klasyczną i rozrywkową . Na płycie usłyszeć ich można w składzie : Michał Warzecha - trąbka , Krzysztof Laksa - trąbka , Kamil Wieczorek - waltornia , Marcin Szlązok -puzon , Marcin Wojaczek - tuba . Aranżacji ich partii dokonał znany kompozytor , Robert Niepostyn
Łukasz Libowski : Wow , Krystianie imponujące to grono ! Lecz nie powiedziałeś nic o sobie ...
Krystian Migocz : Grono faktycznie robi wrażenie i , co najważniejsze , wszyscy , którzy do tego grona należą , są związani ze Śląskiem . Jeśli chodzi o mnie , to muszę się przyznać , że niechętnie o sobie opowiadam . Ponieważ jednak prosisz , to mogę powiedzieć , że również jestem absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach oraz że w Snach Powstańców zająłem się aranżacją utworów i koordynacją całego projektu , wykonałem także partię basu i syntezatorów . Ponadto na płycie usłyszeć można mój śpiew , między innymi w utworze "A nad naszą Odrą " , w którym w pojedynkę nagrałem napisaną przez siebie partię chóru
Łukasz Libowski : Potrafiłbyś scharakteryzować jakoś opracowane przez siebie aranżacje utworów tradycyjnych ? Albo inaczej : czego można się spodziewać , wkładając płytę Sny Powstańców do odtwrzacza ? Chodzi mi tu o jakiś krótki opis , by tak rzec , muzycznego klimatu , muzycznej atmosfery całego krążka ?
Krystian Migocz : Album jest niejednorodny gatunkowo . Aranżacje powstawały głównie w oparciu o wydżwięk tekstu pieśni oraz istniejące już , tradycyjne melodie , które - chcę to podkreślić - nie zostały przez nas zmienione . A zatem każdy utwór posiada swój unikalny charakter . Skoro jednak mam scharakteryzować cały materiał , to myślę , że najlepszym określeniem będzie w tym wypadku "jazz-rock"
Łukasz Libowski : Jazz-rock , czyli co ? Mógłbyś w paru słowach wyjaśnić , na czym ów jazz-rock polega?
Krystian Migocz : Jazz - rock to wypadkowa jazzu i rocka . Na naszej płycie powstała ona w naturalny sposób . Styl Józefa Skrzeka - w szczególności ten, którym posługuje się w Snach Powstańców - śmiało określiłbym mianem rockowego , natomiast styl , którym w aranżacjach posługujemy się z Jarkiem Mrożkiem wywodzi się z jazzu . Połączenie tych dwóch stylistyk zaowocowało wspomnianą wypadkową , która w moim odczuciu świetnie się sprawdziła
Łukasz Libowski : Dobrze , Krystianie . Przejdżmy zatem do warstwy ideowej albumu . Dlaczego pieśni powstańców śląskich . Jak te pieśni wynalazłeś , jak do nich dotarłeś ?
Krystian Migocz : Wiele Śląskich rodzin , w tym moja , jest bezpośrednio związanych z tematyką Powstań Śląskich . Jest to nieodłączny element naszej historii , który zdecydowałem się uczcić . Wybrane przeze mnie pieśni są na Śląsku znane , a ich teksty i zapisy nutowe pochodzą ze zbioru Śląskie pieśni Powstańcze profesora Adolfa Dygacza
Łukasz Libowski : Wiesz , pytam , bo to delikatny temat ... Przyznam , że w tym względzie Cię podziwiam . Podziwiam , bo co do swojej osoby , to bardzo wątpię , czy zdecydowałbyś się z własnej i nieprzymusowej woli jakkolwiek zająć taką tematyką ...
Krystian Migocz : W zasadzie od dziecka miałem do czynienia z muzyką ludową , dlatego też w tym temacie czułem się pewnie . Proces twórczy w przypadku tak specyficznej muzyki może wydawać się swego rodzaju walką z materią , ale było wręcz przeciwnie . Opracowywanie aranżacji pieśni powstańczych było wspaniałą przygodą , którą na pewno będę jeszcze długo wspominał , podobnie jak reszta naszej ekipy
Łukasz Libowski : Ta wspomniana przez Ciebie zaraz w pierwszej Twojej wypowiedzi "myśl końcowa " mnie intryguje . Czy możesz ją nam wyeksplikować ?
Krystian Migocz : Cieszę się ze o to pytasz . Tak jak wcześniej wspomniałem , album składa się z dziewięciu pieśni powstańczych i dwóch utworów z repertuaru Józefa Skrzeka . Pieśni w bezpośredni sposób mówią o wydarzeniach z czasów powstań , a dwa końcowe utwory , czyli "O mój Śląsku " i " O ziemio" , są opowieściami o przywiązaniu do śląskości .Wartym podkreślenia jest w tym przypadku zaistniała różnica pokoleniowa . Oba utwory powstały bowiem prawie 100 lat po powstaniu pieśni powstańczych , jednakże dzięki sprowadzeniu tych obu utworów do wspólnego mianownika przez aranżacje , różnica zatraca się . Możemy wtedy zauważyć , jak mało różnią się tak odległe czasowo punkty widzenia , jeśli tylko mają one na celu wyrażenie przywiązania do uniwersalnej wartości , którą jest tu patriotyzm
Łukasz Libowski : Na zakończenie napisz , Krystianie , gdzie można Twoją produkcję znależć
Krystian Migocz : Materiału można wysłuchać na wszystkich platformach streamingowych
2. Rok 1974 , styczeń , początek roku ; zespół Silesian Blues Band istnieje w kwartecie : Józef Skrzek , Jan Błędowski , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis . W styczniu i w lutym zespół jest zaproszony przez organizatora koncertów estradowych do koncertów w Polsce . Koncerty o nazwie "Musicorama" , czyli kilku wykonawców, czyli zespół No To Co , zespół jazzu tradycyjnego z Warszawy , jedna pani śpiewająca, Silesian Blues Band na jednej estradzie w czasie jednego koncertu . Koncerty w kilku miastach , i czy wtedy Silesian Blues Band występował tylko samodzielnie . Pan Zbigniew Hołdys był w jednym klubie muzycznym w Warszawie , na początku roku 1974 na koncercie Silesian Blues Band i wspomina świetny koncert Silesian Blues Bandu . Czy wtedy muzycy grali tylko instrumentalne kompozycje . Jakie kompozycje : myślę " Wicher w polu dmie " . Możliwie , w klubie muzycznym w Warszawie w tym czasie Silesian Blues Band wystąpił samodzielnie . Po tej trasie koncertowej zespół Silesian Blues Band staje się triem , czyli trzech muzyków ; Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis . W marcu 1974 roku zespół jest zaproszony przez organizatora koncertów estradowych na wspólne występy z węgierskim zespołem Locomotiv GT . Najpierw koncerty w Polsce , potem koncerty na Węgrzech . Pan Wiesław Królikowski był na jednym z tych koncertów , w Warszawie , w sali kina Mazowsze . Na tym koncercie Silesian Blues Band grali spokojny bluesowy repertuar . Zespół zmienia nazwę z Silesian Blues Band na SBB Szukaj , Burz i Buduj . W kwietniu 1974 roku organizator koncertów estradowych zaprosił zespół SBB na dwa koncerty do Warszawy , koncerty w klubie "Stodoła" . W prasie muzycznej specjalna wkładka w piśmie Jazz Forum wiosną 1974 roku , a we wkładce artykuł Franciszka Walickiego o zespole SBB . Zespół SBB jest nazwany w tym artykule dywizją , która ruszyła do boju .
Pan Kamil Anduła , historyk Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu , rozmowa w Telewizji Instytutu Pamięci Narodowej , dyskusja o grudniu 1970 roku na Wybrzeżu
Kamil Anduła : Wojsko zostało stworzone po to , aby niszczyć siłę żywą nieprzyjaciela
Kamil Anduła : nieprzyjaciela uzbrojonego

A muzycy SBB na koncertach widzą publiczność bez broni . W czasie , rok 1974 , w Polsce , gdy władza w Polsce nie radziła sobie z ludem , chroniła się przed gniewem ludu wojskiem . Kilka lat wstecz w Polsce władza skorzystała z usług Ludowego Wojska Polskiego . W grudniu 1970 roku do pacyfikacji protestów na Wybrzeżu użyto :
Siódmą Łużycką Dywizję Desantową , Ósmą Drezdeńską Dywizję Desantową , Szesnastą Kaszubską Dywizję Pancerną , Dwunastą Dywizję Zmechanizowaną . Nazwanie zespołu muzycznego "Pierwszą Wyborową Dywizją" ukierunkowuje spotkania muzyków z publicznością na walkę . Kto wpłynął na pana Franciszka Walickiego , i pan Walicki zastosował , pisząc o zespole muzyków , sformułowanie powodujące co najmniej zaniepokojenie
3. Strona Instytut Literatury , Józef Skrzek o twórczości poetki Barbary Gruszki - Zych
Józef Skrzek : Wiele wierszy Basi można zaśpiewać . Przypominają współczesne fraszki przepełnione prawdą z życia wziętą . Jest w nich otwartość słów , przestrzeń , kolory natury , nieskończoność
4. Strona Uniwersytet Szczeciński
Doktor habilitowany Jerzy Grębosz z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie , popularyzator nauki - wszechświat wyjaśnia w sposób kreatywny i niekonwekcjonalny między innymi poprzez widowiska artystyczne ( "Duch Fizyki" , " Klątwa Newtona" ) , filmy popularno-naukowe ( nagradzane na przeglądach i festiwalach filmów naukowych i edukacyjnych , wykorzystywane do nauki w szkołach ) , czy też autorskie spektakle ( " Gwiezdny Pył - Największe widowisko Wszechświata " ) . We wrześniu 2019 miała premiera widowiska pod tytułem " Na styku dwóch nieskończoności " z muzyką ( i wykonaniem) słynnego muzyka rocka progresywnego Józefa Skrzeka ( zespół SBB ) i z narracją filmową Jerzego Grębosza
5. Strona Wadowiana Lokalna Grupa Działania Gmina Wadowice
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania " Wadowiana" wzięło aktywny udział w Międzynarodowych Targach Turystyki i Sprzętu Turystycznego , Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2010 - promując GMINĘ WADOWICE
Międzynarodowe Targi Turystyczne GLOB w Katowicach
Prawie 300. wystawców z 13 krajów gościło na terenach wystawienniczych w dniach 26 - 28 marca
Trzydniowy program imprez urozmaiciły liczne występy artystyczne , wśród zaproszonych gości między innymi podróżnik - aktor Tadeusz Chudecki , Józef Skrzek i Zbigniew Wałach z istebniańskimi góralami, Artyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk imienia Stanisława Hadyny , G-STRINX - słowacka grupa instrumentalno- wokalna , Czeremszyna - zespół folkloru słowiańskiego z Podlasia , laureaci konkursu "Ślązak Roku"

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

1. Książka autorstwa Pustelnika Jano , czyli Jana Dareckiego , książka o roboczej nazwie : Polska elita Intelektualna i Artystyczna . Książka zapowiedziana na stronie Telewizji Polskiej Rzeszów , data 30.5.2020 rok, pani redaktor Anna Tomczyk
Pani redaktor : Włodek Pawlik , Józef Skrzek , Rafał Olbiński , Leszek Możdżer , Artyści , do tego filozofowie , reżyserzy , wnukowie znamienitych polskich rodów arystokratycznych - spektrum rozmówców , do których już dotarł bieszczadnik jest ogromne , a to jeszcze nie koniec . Będą kolejni
Pani redaktor : Książka będzie gotowa prawdopodobnie za kilka miesięcy . Jeszcze tylko kilka wywiadów

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob maja 08, 2021 19:25 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Józef Skrzek w rozmowie z redaktorami Michałem Stenclem i Remigiuszem Mendrochem , pismo Metal Hammer , data sierpień 2005 rok
Józef Skrzek mówi o roku 1982
Józef Skrzek : Grałem dużo na organach w kościołach . Bo ludzie uciekali i chowali się . Trudno było grać halowe koncerty , bo zomowcy bili ludzi . To co ja widziałem przechodziło ludzkie pojęcie . Zamawianie trzydziestu busów z kilkoma tysiącami pałkarzy na koncert w Jastrzębiu na przykład . To był początek Rawy przecież . Ja się z tego wycofałem , nie chciałem , żeby na moich koncertach bito ludzi . Ludzie chowali się więc w kościołach . A ja tam grałem ! I to było piękne

Pan Mariusz Dmochowski , aktor polski , wspomina lata 1980 - 1989 w Polsce , pismo Retro nostalgia numer 2 kwiecień 2021 rok
Mariusz Dmochowski : Kiedyś w Białymstoku ksiądz Giształowicz z parafii świętego Rocha prosił mnie o przedstawienie wyboru z " Pana Tadeusza " . Zrobiłem godzinny recital i przyszło osiem tysięcy ludzi , którzy stojąc po mszy słuchali Mickiewicza . Ludzie zbierali się w większych mieszkaniach , domach, często otwierając drzwi z pokoju do pokoju , aby powiększyć przestrzeń . Młodzież i dzieci sadzano na podłodze . Na tego typu działania było bardzo duże zapotrzebowanie . Kiedy jeszcze nie działały telefony , ludzie odnajdywali nas , przyjeżdżali i zapraszali do siebie

Ja byłem na początku grudnia 1982 roku we Wrocławiu w kościele Marii Magdaleny na koncercie Józefa Skrzeka . Ilość ludzi słuchaczy obecnych w czasie koncertu w kościele około dwadzieścia osób
2. Płyta zespołu Laboratorium Modern Penthatlon , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1976 , ilość sprzedanych płyt 115 tysięcy sztuk , na płycie suita muzyczna pod tytułem Modern Penthatlon
Płyta zespołu Exodus The Most Beautiful Day , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1980 , ilość sprzedanych płyt 200 tysięcy sztuk , na płycie suita muzyczna Ten najpiękniejszy dzień
Płyta zespołu SBB Pamięć , wytwórnia Polskie Nagrania , wydawnictwo rok 1976 , ilość sprzedanych płyt około 70 tysięcy sztuk , na płycie suita muzyczna Pamięć w kamień wrasta
3. Halina Frąckowiak w roku 1970 śpiewa piosenkę " Wodo , zimna wodo " . kompozycja Katarzyna Gaertner , słowa Ernest Bryll , jest piosenka na płycie long play Na szkle malowane , w roku 1974 na pierwszej solowej płycie Haliny Frąckowiak Idę piosenka Wodo , zimna wodo jest . W piosence jest chór , wstęp organowy , popis gitarowy , świetne śpiewanie , świetny nastrój kompozycji , oryginalny polski rock . W roku 1977 Halina Frąckowiak z zespołem SBB nagrała płytę Geira . Słucham piosenkę "Wodo , zimna wodo" i piosenki z płyty " Geira" . Józef Skrzek w jednej swojej wypowiedzi mówi ,w rozmowie z redaktorem Pawłem Świerczkiem , pismo Wyborcza , data 6. sierpnia 2016 rok ;
Józef Skrzek : My od lat jesteśmy zakodowani w pojęcia : Szukaj , Burz , Buduj . Wymyślił je Franciszek Walicki , jeden z najważniejszych producentów czasów , kiedy jeszcze na chleb mówili "beb" , i nie wiedzieli , co to rock

Dobrze wiedziano , ja byłem na koncercie Krzysztofa Klenczona i zespołu Trzy Korony w regionie zatoki Gdańskiej , koncert na dachu budynku dwupiętrowego , wejście na dach schodami przytulonymi do budynku , informacja o koncercie na kartce pisanej ręcznie , kartka przytwierdzona do drzewa pinezką , lub gwózdkiem . Zimno , wiatr od morza , obok w Sopocie wielki festiwal , a tutaj koncert Krzysztofa Klenczona . To był dopiero rock na przekór wszystkiemu . Rock na przekór wszystkiemu ; "Korowód" Marka Grechuty i Anawa. Polski rock , słucham muzyki Wojciecha Kilara do polskiego filmu " Salto " . To jest dopiero polski rock , i to kiedy , rok 1965 . Polski rock , kompozycja " Hana na betonie" grana przez zespół No To Co , trwająca ponad 4 minuty , na koncertach grana do 9. minut czasu. To co było nagrywane na płytach , a to co było słychać na koncertach , istniały różnice , na koncertach grano odważniej , dłużej , i to dotyczyło wielu wykonawców estradowych . Skaldowie , w roku 1972 suita " Krywaniu , Krywaniu " , i wiele kompozycji . Ja na koncertach zespołu SBB w Polsce , byłem na czternastu koncertach w czasie listopad 1974 do kwiecień 1980 , ile było rocka , a ile było pościelówek , rozmarzonych , bajkowych dżwięków , usypiającej muzyki , samotnych popisów perkusisty , ballad , pieśni patetycznych , prostych piosenek z delikatnym aranżem . Przesłuchałem występ Czesława Niemena z Tomaszem Jaśkiewiczem , Januszem Zielińskim , Andrzejem Tylcem , Jackiem Mikułą i trójką wokalistek w roku 1971 w czerwcu w Opolu , jaki świetny rock . Słucham fragmenty występu Czesława Niemena w czerwcu 1972 roku w Opolu , z Józefem Skrzekiem , Antymosem Apostolisem , Jerzym Piotrowskim , Helmutem Nadolskim , Andrzejem Przybielskim , również rock . Zdanie Józefa Skrzeka o rocku , nieprawdziwe , w Polsce dobrze wiedziano przed rokiem 1974 , a więc wtedy , gdy pan Franciszek Walicki zaproponował nazwę zespołu SBB Szukaj , Burz i Buduj . Nazwa ta jest przekształceniem pomysłu , który zaproponował pan Edward Gierek w roku 1972 , mówiąc słowa ;
Edward Gierek : Razem budujemy drugą Polskę

Słowa pana Edwarda Gierka , człowieka znanego i bardzo popularnego , nośne , były w stanie unieść karierę zespołu muzyków ; Józefa Skrzeka , Jerzego Piotrowskiego i Antymosa Apostolisa . Pozwolę sobie na opisanie sytuacji , początek roku 1970 i dalej

Pan doktor Arkadiusz Kazański , historyk z Gdańska, w telewizji Instytutu Pamięci Narodowej ,
Doktor Arkadiusz Kazański : Dominowało na Wybrzeżu Gdańskim po masakrze grudnia siedemdziesiątego roku , te pierwsze kilka miesięcy , to było poczucie ogromnej bezsilności , frustracji i takiej złości wśród mieszkańców
Pan profesor Sebastian Ligarski ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej , w telewizji Instytutu Pamięci Narodowej ,
Profesor Sebastian Ligarski : Musimy na początek stwierdzić , że najpierw władze musiały się pozbierać , szczególnie wojewódzkie , po tym co się stało . Atak na Komitet Wojewódzki , atak zresztą udany , czyli spalenie Komitetu wywarło ogromne wrażenie na członkach partii i oni się bali po prostu o swoje życie , więc najpierw po tym , co się w grudniu stało musieli się pozbierać

Władza , musi znależć wspólny język z ludżmi . W latach 1974 i dalej ponad rok 1980 w telewizji non - stop , w czasie mniej więcej co miesiąc , kilkukrotnie w czasie dnia i w nocy nadawano kompozycję Józefa Skrzeka " Cięcie " w wykonaniu zespołu SBB .
Jaki przekaz niesie z sobą kompozycja Józefa Skrzeka w wykonaniu zespołu SBB " Cięcie" , niezrozumiała złość , wysiłek , chęć powiedzenia czegoś , co nie jest powiedziane . W Polskiej Telewizji kompozycja pasowała do czasów , do programu , jazgot muzyczny , okrzyki Józefa Skrzeka pasowały . Czytałem zdanie , jak pani Stanisławie Gierek nie pasowało, bo Czesław Niemen krzyczał i nosił długie włosy , stąd w czasie kilku ładnych lat nie było Czesława Niemena w telewizji .
Redaktor Jacek Grun , słowa w pracy naukowej pod tytułem Skazani na bluesa PRL-owski sen o wolności , autorzy Piotr Drozdowski , Przemysław Jaworowski , opiekun pracy Piotr Liedke , XII edycja konkursu " Historia bliska " 2007 / 2008 Mała ojczyzna w pamięci i świadectwach , sygnatura w Archiwum Ośrodka Karta HB 12 / 0080 - Z / 08 , wydawca VIII Liceum Ogólnokształcące imienia króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku , wywiad numer 1 , redaktor Jacek Grun .
Redaktor Jacek Grun : jak Gierek przyszedł , to jego żonie się Niemen nie spodobał , bo miał długie włosy i darł się , no i Gierek powiedział to Szczepańskiemu - prezesowi , i Niemen miał zakaz występowania w telewizji na parę lat

Natomiast wrzaski , czy długie włosy Józefa Skrzeka nikomu nie przeszkadzały . Osoby odpowiedzialne za propagandę w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej akceptowały kompozycję Józefa Skrzeka " Cięcie" w wykonaniu zespołu SBB . Józef Skrzek mówi o latach siedemdziesiątych dla zespołu SBB : " Zespół był niesiony " . Kto niósł zespół , fanki , fani , decydenci o tym , kto jest obecny na festiwalach , o kim się pisze , jaka muzyka jest w Polskim Radio . Jak mówi profesor Sebastian Ligarski z Instytutu Pamięci Narodowej , ludzie władzy obawiali się o własne życie . W czasie zagrożenia , a pamięć o czasie zagrożenia nie została wymazana w następnych latach , ludzie władzy , decydujący o mediach zdecydowali ; Czesława Niemena na bok , a na front Józefa Skrzeka . Józef Skrzek pasował ze swoim zespołem SBB w głośnej kompozycji " Cięcie" . Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Marcinem Mindykowskim , data 7. czerwiec 2009 rok , pismo Dziennik Bałtycki mówi , jak jest i jak było
Józef Skrzek : Teraz liczą się tylko kasa i układy . Nie ma znaczenia to , czy jesteś dobry , ale czy jesteś medialny
Józef Skrzek : Nie pomagają nam media - telewizja , radio , prasa
Józef Skrzek : Ale byliśmy z południa , ze Śląska
Józef Skrzek : Stąd był Gierek i to wszystko
Józef Skrzek : " Pomożecie ? Pomożemy ! " albo " Wszyscy mamy dobrze , wszyscy mają pracę " ( śmiech )

W latach 1974 - 1980 zespołowi SBB pomagały media , w roku 2009 nie pomagają . Józef Skrzek ze śmiechem wspomina stare , dobre czasy dla zespołu SBB

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 10, 2021 22:32 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , na stronie Siemianowice Śląskie , data 28. maj 2018 , redaktor Rafał Jakoktochce , artykuł ; Piąty Dzień Samorządu Terytorialnego w Siemianowicach Śląskich
Redaktor : 25 maja bieżącego roku w Siemianowickim Centrum Kultury Park Tradycji uroczyście obchodzono Piąty Dzień Samorządu Terytorialnego
Redaktor : Medale Prezydenta Miasta zalśniły na klapach marynarek : Jacka Przyłudzkiego , Jacka Rzepczyka i Józefa Skrzeka
Redaktor : Część oficjalną uroczystości zwieńczyły występy Zespołu Tanecznego "Kleks" z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Klaudia Marcinkiewicz i Adam Płuciennik , tancerze Sportowego Klubu Tanecznego "Flamenco" z Siemianowic Śląskich

Jacek Rzepczyk i Józef Skrzek wspólnie występowali w zespole " Heliosi" półtora roku , możliwie ; jeden rok ;1968 i pół roku 1969
2. Strona Prawdziwy Miłośnik Ziemi Śląskiej
Redaktor : Prawdziwy Miłośnik Ziemi Śląskiej - program obejmuje pięć comiesięcznych spotkań w ramach godzin wychowania regionalnego , prowadzonych przez nauczycieli Gimnazjum numer 6. i IX Liceum Ogólnokształcącego
Redaktor : Najciekawszą formą spotkań i rozmów , a przede wszystkim kontaktów z ciekawym człowiekiem , jest Debata Śląska
Redaktor : Goście Debaty Śląskiej w 2005 roku to : Józef Skrzek , Kazimierz Kutz , doktor Jacek Kurek
Redaktor : Umiejscowienie naszej szkoły
Redaktor : Chorzów Stary
3. Wspólna trasa zespołu Silesian Blues Band i zespołu No To Co , wspólnie z jednym zespołem jazzu tradycyjnego w styczniu i w lutym 1974
Zespół No To Co , sprzedali swoich wiele milionów płyt , koncertowali w całym świecie , nagrali płytę long play dla wytwórni Columbia Broadcasting System , mają w swoim repertuarze kompozycję instrumentalną " Hana na betonie " , grają rockowo i progresywnie , jest to udokumentowane na płycie winylowej , płyta : No To Co Taki czas Progressive Rock Recordings 1971 -1975 , wytwórnia Kameleon Records , numer KAMLP 25-1 , muzyka aż chce się słuchać .
Zespół Silesian Blues Band , co grali , pan Zbigniew Hołdys był w jednym klubie w Warszawie na koncercie Silesian Blues Bandu , i mówił ; grali jak objawienie . W Jazz Forum 28 , suplement 2/ 74 są zdjęcia z tej trasy , na zdjęciach Jan Błędowski gra na gitarze basowej .
W wielu produkcjach muzycznych zespołu SBB słychać pomysły muzyczne zespołu No To Co . Na przykład słowa śpiewane przez No To Co " Najpiękniejsza jest moja ojczyzna kiedy wiosną się budzi ze snu " , a słowa śpiewane przez Józefa Skrzeka " jak na jawie sen " , "moja ziemio wyśniona " . Słowa śpiewane przez No To Co , jasne , budzi się ze snu . Józef Skrzek śpiewa o śnie , te same treści kamuflowane snem , marzeniem
4. Strona Leksykon Kultury Warmii i Mazur , Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję 2004 w dniach 1 - 4 lipca 2004 w Olsztynie , koncert "Jakiej mnie chcesz ...Europo" 2 lipca
Reżyseria i aranżacje - Robert Bielak
Konsultacje - Jerzy Satanowski
Wykonawcy : Józef Skrzek między innymi , i na tych Spotkaniach wystąpiła Natalia Sikora
5. Pani Aleksandra Klich w swojej książce Cały ten Kutz , wydawnictwo Znak , rok 2019 , opisuje ;
Pani Aleksandra Klich : W maju 1981 roku , na rocznicę powstań śląskich , Kutz reżyseruje w Zabrzu musical - Pozłacany warkocz . Stylizowane na śląską gwarę piosenki Katarzyny Gaertner śpiewają między innymi Maryla Rodowicz , Jan i Józef Skrzekowie ( ten ostatni to lider zespołu SBB) , Ryszard Riedel z Dżemu , Andrzej Zaucha , Krzysztof Cugowski. Kultura śląska wymieszana z jazzem , rockiem i - najmocniej - z bluesem . Scenografię tworzy Andrzej Czeczot . Kutz z lużnych piosenek zrobił prawdziwe muzyczne show , świetny spektakl . Byłam szczęśliwa , że zgodził się to wyreżyserować - wspomina Gaertner .

Spektakl "Pozłacany warkocz" w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu , pierwsza wersja , z Janem Skrzekiem i Józefem Skrzekiem , istnieje opis pani Aleksandry Klich . Czy jest więcej opisów , fotografii . Do występu w Opolu w czasie Festiwalu Polskiej Piosenki , i na płytę cd nie zakwalifikowali się Jan i Józef Skrzekowie . Jaki powód , skoro występowali w Zabrzu . Co wykonywali Jan Skrzek i Józef Skrzek w spektaklu "Pozłacany warkocz" w Zabrzu
6. Pani redaktor Barbara Jędrzejczyk , pismo Życie Siemianowic , data 26.8.2009
Józef Skrzek : Zacząłem komponować na organach , dołączając syntezatory i jako pierwszy w świecie uzyskałem nowe brzmienie

W roku 1975 wytwórnia płytowa RCA wydała płytę pana Isao Tomita pod tytułem Obrazki z wystawy . Muzyka z tej płyty wielokrotnie emitowana w Polskim Radio w roku 1975 i w latach następnych . W suicie muzycznej genialny artysta pokazał , w jaki sposób można zapanować nad instrumentami

Filmy istniejące z Józefem Skrzekiem

1. Film dokumentalny Kwartet Szukalski , Skrzek , Ryszka i Piwowar , rok produkcji 1981 , występ w Warszawie na festiwalu Jazz Jamboree 1981 , czas 50 minut

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Strefa czasowa UTC+1godz.