[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob cze 19, 2021 5:04

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw maja 20, 2021 19:32 
Awatar użytkownika

Z tego, co piszesz, wynika że jednak jest coś na rzeczy, że dobrze czuję. Byłoby to ciekawe, bo moim skromnym zdaniem JK jest o wiele lepszym muzykiem i instrumentalistą - wokalistą nie, ale muzykiem tak - niż Niemen.
Naraziłem się pewnie fundamentalistom - ortodoksom niedopuszczającym do swoich umysłów kalania świętości, ale taka już moja natura, że się specjalnie nie przejmuję krzywo patrzącymi na mnie. Takiej postawy wymaga mój zawód-ciężki, twardy i wybitnie męski, gdzie "mimoza" nie ma szans przeżycia jednego dnia.

Ostatnio zmieniony czw maja 20, 2021 22:18 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 20, 2021 21:07 
Awatar użytkownika

Tadeuszu , JK - JK , myślę , jeżeli Twój JK to JS czyli Józef Skrzek . Jacy z nich instrumentaliści , Józef Skrzek i Czesław Niemen .
Byłem na koncercie , ekskluzywna sprawa , w Teatrze Polskim we Wrocławiu na ulicy Zapolskiej , wiosna 1979 , wielka sala , miejsca dla publiczności wygodne , Czesław Niemen z zespołem muzyków , i Czesław Niemen co przedstawił jako instrumentalista , przez cały koncert siedział na stołku przed jakimś syntezatorem ,Niemen raczej nie zmieniał barwy dżwieku tego instrumentu , repertuar ; kompozycje z płyt Idee Fixe i pieśń Pielgrzym . I plumkał , na instrumencie , syntezatorze . Popisy gry Czesława Niemena na klawiaturze syntezatora nie wzbudziły oklasków publiczności , będących nagrodą za popis instrumentalny . Równie dobrze mógł grać na akustycznym fortepianie . Raczej takie rozkoszowanie się dżwiękami syntezatora . Niemen w rozmowie z publicznością w czasie koncertu pochwalił się , słowami ; Czesław Niemen : " Mam nowy syntezator , kupiłem go w USA" .
Koncert w Katowicach , 6 . marzec 1978 rok , zespół SBB , Teatr Wizji i Ruchu z Lublina , na estradzie otwarty fortepian Bechstein albo Bosendorfer , na " B" się zaczynała nazwa opisana na fortepianie . W trakcie koncertu , repertuar SBB , chwila ciszy , Józef Skrzek proszony do fortepianu , więc wstaje z siedziska wśród syntezatorów , idzie do otwartego fortepianu z przygotowanym siedziskiem , siada za fortepianem , i się zaczyna coś na wzór drugiego koncertu fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa , ale popis , no to był popis gry na fortepianie , i jak świetnie słychać , grał samotnie na fortepianie dobre kilka minut , z popisami przebieranie wszystkimi palcami od dołu do góry klawiatury , od góry do dołu klawiatury , kompozycja przemyślana , udokumentowane jest jako kompozycja "Wiosenne chimery " , z tym , na koncercie po samotnym popisie na fortepianie akustycznym , Józef Skrzek wstał , ukłonił się publiczności , jak zwyczajnie na koncercie fortepianowym w szkole muzycznej , ale brawa były , burza braw , totalna burza braw , Józef Skrzek idzie do stołka wśród syntezatorów i następna część kompozycji , na syntezatory , gitarę , perkusję . Bez popisu samotnego perkusji , co jest udokumentowane w kompozycji " Wiosenne chimery" . Finał kompozycji , olśnienie , jeszcze większa burza braw , z podziwem dla kunsztu grającego i dla klarowności kompozycji . Akustyka i elektronika , dwie równoważne części tej kompozycji . Wykonanie porywające , ja byłem na czternastu koncertach SBB w czasie 1974 - 1980 , ale ta kompozycja została oklaskana takim huraganem braw , najbardziej intensywnym z tych czternastu koncertów SBB na jakich byłem .

Pozdrawiam , Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 20, 2021 22:15 
Awatar użytkownika

Tak, JK to JS. Skąd ten błąd, nie wiem ?! Dobrze, że nie wychodziłem dzisiaj na ulicę i nie jeździłem samochodem :lol:

Jurek pisze
Cytuj:
I plumkał , na instrumencie , syntezatorze . Popisy gry Czesława Niemena na klawiaturze syntezatora nie wzbudziły oklasków publiczności , będących nagrodą za popis instrumentalny . Równie dobrze mógł grać na akustycznym fortepianie . Raczej takie rozkoszowanie się dżwiękami syntezatora . Niemen w rozmowie z publicznością w czasie koncertu pochwalił się , słowami ; Czesław Niemen : " Mam nowy syntezator , kupiłem go w USA" .

Tak było, Niemen umiejętnie szpanował, udawał często tego, kim nie był. Często robił to przesadnie, ale to chwytało dzieciaków i to jest częścią - i to całkiem dużą, choć nie przeważającą - jego sukcesów. Jeśli dodać do tego wykluczenie go przez tamten system z życia w mediach, które to też umiejętnie wykorzystał, to można stwierdzić, że jego sukces to w 50% twórczość, w 35% owo wykluczenie i w pozostałej części szpan.
Nie powiem jednak, że nie byłem zainteresowany jego twórczością, bo byłem. Teraz już mniej, a prawie wcale. Mam w swojej kolekcji ponad 600 płyt, a płyty CN leżą już na samym spodzie, dawno nie słuchane.
No to się naraziłem! Od jutra wynajmuję ochronę osobistą :mrgreen:

Ale wróćmy do JS. Życzę wytrwałości i osiągnięcia celu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 25, 2021 11:57 
Awatar użytkownika

Tadeusz , dziękuję

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

1. Koncert " Moja ziemio wyśniona " , na stulecie Trzeciego Powstania Śląskiego , koncert w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu , data koncertu 16.5.2021 rok , oczekiwane wydawnictwo cd , dvd

Zwyczaje

1. Pismo Postępy Astronomii numer 4. rok 1995 , tom 43. , grudzień 1995 , redaktor Henryk Chrupała , artykuł : 40 lat Planetarium w Chorzowie
Redaktor : Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować , że w programie tak zwanej uroczystości jubileuszowej obok tradycyjnych przemówień różnych " oficjeli" i "życzliwych" znalazł się koncert słowno-muzyczny pod gwiazdami w wykonaniu Bernarda Krawczyka i Józefa Skrzeka oraz półdniowa sesja popularno-naukowa

Ten koncert w grudniu 1995 roku , 11.12.1995 w Planetarium w Chorzowie
2. Pismo Magazyn Solidarność zarząd regionu Gdańskiego , numer 6. ( 500. ) , czerwiec 2007,ksiądz Zbigniew Drzał , organizator festiwalu ;
Festiwal " Młodzi i Miłość "
Po raz dziesiąty organizowany jest w Gdańsku Metamblewie Festiwal "Młodzi i Miłość" .Jest to impreza o charakterze muzyczno- wychowawczym . Patronat honorowy sprawują : arcybiskup Tadeusz Gocłowski i prezydent Gdańska . W tym roku gwiazdą festiwalu będzie legenda polskiego rocka Józef Skrzek z zespołem SBB oraz najmłodszy perkusista w Polsce - pięcioletni Igor Falecki. Zapraszamy na polanę w Gdańsku Metamblewie 17. czerwca bieżącego roku o godzinie 18.30

Koncert zespołu SBB w Gdańsku Metamblewie na Festiwalu " Młodzi i Miłość" , data 17.6.2007
3. Strona Łączy nas piłka , data 16. listopada 1985 rok , mecz piłki nożnej w Katowicach na Stadionie Śląskim , mecz Italia - Polska , widzów 20 tysięcy
Redaktor : Pogoda w listopadowe popołudnie była koszmarna , zdecydowanie zimowa , a nie jesienna . W trosce o murawę organizatorzy odwołali przedmecz kobiecych drużyn Czarnych Sosnowiec z Lokomotiwem Ołomuniec oraz krótki występ znanego muzyka legendarnej grupy SBB -Józefa Skrzeka

Możliwie było więcej występów Józefa Skrzeka na stadionach przed meczami piłkarskimi
4. Strona Estrada i Studio , redaktor Piotr Lenartowicz , artykuł : Kolejna szansa , czyli 60. lat Polskich Nagrań , redaktor prowadzi rozmowę z pracownikiem Polskich Nagrań , Jackiem Złotkowskim
Redaktor : Pracę nad którą płytą wspomina Pan najlepiej ?
Jacek Złotkowski : Nie chciałbym nikogo pominąć ... lubię wracać pamięcią na przykład do pracy z Józefem Skrzekiem , zespołem Czerwone Gitary i Trubadurami
5. Pismo Gazeta Wyborcza , redaktor Grzegorz Sroczyński , data 30.7.2011 , rozmowa redaktora z Józefem Skrzekiem
Redaktor : Dookoła co było ?
Józef Skrzek : Cepeliada , w latach siedemdziesiątych wszystko było "lalala" , kolorowe , od Opola do Sopotu. Czasami się ktoś wyłamał , ale wtedy miał pod górkę

Co to jest Cepeliada w latach siedemdziesiątych . Cepeliada są to Targi Sztuki Ludowej , w Sopocie na molo odbywały się pokazy tej sztuki . Pani Grażyna Hase , projektantka mody bywała na tych pokazach i z tego , co zobaczyła , wzorowała się na tej sztuce projektując stroje dla polskich wykonawców estradowych . Józef Skrzek nie korzystał z usług projektantki mody pani Grażyny Hase . Józef Skrzek nie wykonywał żadnych robót w Cepeliadzie . A więc co chciał od tego lubianego przedsięwzięcia . Dzisiaj jest Fundacja Twórczości Ludowej Cepeliada , posiada własne sklepy i w Nowej Soli w dniu 29 września 2011 roku w siedzibie Fundacji Twórczości Ludowej Cepeliada na imprezie z cyklu "Śpiewanie na sianie" wystąpił zaproszony przez Fundację Józef Skrzek
6. Pismo Dziennik Popularny numer 206. , rok 1976 , data 10.IX.1976 , Polskie Radio program pierwszy , godzina 22.20 do godziny 22.30 , audycja ; Na fortepianie i harmonijce ustnej gra Józef Skrzek
7. Pismo Głos Pomorza Koszalin Słupsk , numer 306 , data 27.XII. 1984 , Polskie Radio program drugi , godzina 15.10 do godziny 15.30 audycja ; Gra J. Skrzek
8. Pismo Dziennik Bałtycki Gdańsk , numer 192 , środa 15. sierpnia 1984 roku , redaktor (Cyr) ,
Redaktor : Koncerty Józefa Skrzeka
W dniach 16 i 17 sierpnia o godzinie 17 odbędzie się koncert w wykonaniu jednej z największych indywidualności w polskiej muzyce współczesnej Józefa Skrzeka , który zaprezentuje swoje najbardziej znane kompozycje "Kantatę piekarską" oraz "Zmęczenie" . Koncerty odbędą się w Bazylice Dominikańskiej w Gdańsku ulica Świętojańska 72. Bilety na koncert można nabyć w biurach "Orbisu" oraz godzinę przed koncertem w kościele świętego Mikołaja
9. Pismo Echo Dnia Kielce , numer 261. ( 1484.) , piątek 19.IX.1976 , redaktor (E) ,
Redaktor : Grupa SBB w Kielcach
23 i 24 bieżącego miesiąca gościć będzie w Kielcach zespół SBB . Członkowie zespołu - Józef Skrzek , Antymos Apostolis i Jerzy Piotrowski współpracują ze sobą już od 10 lat . Początkowo tworzyli grupę bluesową "Silesian Blues Band" , a także przez jakiś czas akompaniowali Czesławowi Niemenowi . Pod nazwą SBB występują od 1974 roku . We wtorek -23 bieżącego miesiąca zespół będzie koncertować w Hali widowiskowo-sportowej , a w środę o godzinie 17 i 19.30 w sali filharmonii . Chętni mogą nabywać bilety w Klubie "Pod Krechą" oraz w Radzie Uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich przy ulicy Wesołej

SBB w Kielcach 23.11.1976 Hala widowiskowo - sportowa
SBB w Kielcach 24.11.1976 Filharmonia godzina 17.00
SBB w Kielcach 24.11.1976 Filharmonia godzina 19.30

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 26, 2021 10:32 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , redaktor Grzegorz Sroczyński , pismo Wyborcza , data 30.7.2011 , rozmowa z Józefem Skrzekiem
Redaktor : Dookoła co było ?
Józef Skrzek : Cepeliada , w latach siedemdziesiątych wszystko było "lalala" , kolorowe ,od Opola do Sopotu . Czasami się ktoś wyłamał , ale wtedy miał pod górkę

Jak było w latach siedemdziesiątych , skoncentruję się na branży estradowej . W piśmie Gazeta Wyborcza Duży Format , rok 2015 pani redaktor Katarzyna Bielas rozmawia z Krzysztofem Krawczykiem , znanym piosenkarzem , śpiewającym w latach siedemdziesiątych i wcześniej i potem
Krzysztof Krawczyk : Nikt nie bawił się w rewolucję
Krzysztof Krawczyk : Jakby co , to wywalą nas z roboty
Krzysztof Krawczyk : Prawda jest taka , że nas wtedy interesowało tylko granie

Praktycznie , jeśli ktoś starał się uzyskać licencję na działalność estradową , podporządkowywał się normom obowiązującym i prawu obowiązującemu .Były trzy kategorie estradowe ;
- kategoria gastronomiczna A
- kategoria estradowa B
- kategoria ministerialna S
Muzycy zespołu SBB , jakie uzyskali kategorie estradowe i kiedy . Czy w czasie współpracy z Czesławem Niemenem muzycy Silesian Blues Bandu posiadali kategorię gastronomiczną . Kiedy muzycy ; Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski uzyskali kategorię estradową B . Czy muzycy SBB uzyskali kategorię ministerialną S .
W roku 1978 Krzysztof Krawczyk został wyeliminowany z Polskiej Telewizji i Radia . Po prostu decyzja prezesa Polskiej Telewizji i Radia pana Macieja Szczepańskiego. W tej sprawie , czyli w sprawie " Jak ktoś się wyłamał , wtedy miał pod górkę " , są przykłady . Krzysztof Krawczyk , Anna Jantar , Skaldowie , nie " wyłamali się " , a zostali wyeliminowani z Polskiej Telewizji i Radia . Decyzja prezesa Telewizji Polskiej i Radia pana Macieja Szczepańskiego była wiążąca . Aleksander Mrożek , muzyk zespołu Nurt , mówi , muzyki zespołu Nurt wtedy nie było słychać w Polskim Radio . Jak w latach siedemdziesiątych wiodło się zespołowi SBB w Polskiej Telewizji i w Polskim Radio . Po prostu bajecznie . W latach 1975 do 1981 kompozycja w wykonaniu zespołu SBB " Cięcie " jest słyszalna w Polskiej Telewizji mniej więcej regularnie co piątek przed wolną sobotą i w wolną sobotę , kilkukrotnie w czasie od popołudnia do nocy . W Polskim Radio w czasie 1974 do 1979 ja słyszałem wszystkie bonusy , które są w wydawnictwie płytowym SBB Antologia . SBB wystąpili na Festiwalu Jazz Jantar w 1975 roku . SBB miało do swej dyspozycji Amfiteatr w Opolu w dniu 25.6.1976 w godzinach 15:00 do 18:00 na próbę muzyczną i w dniu 26.6.1976 od północy do około trzeciej godziny w nocy na koncert tylko zespołu SBB . W roku 1977 w lipcu na Festiwalu Pop Session w Sopocie w Operze Leśnej zespół SBB jest gwiazdą jednego dnia tego festiwalu . W roku 1978 na Festiwalu Interwizji w Sopocie w Operze Leśnej zespól SBB jest gwiazdą tego festiwalu . W roku 1979 na Festiwalu Pop Session zespół SBB występuje trzykrotnie w czasie dwu wieczorów . Słowa Józefa Skrzeka " od Opola do Sopotu" dotyczy zespołu SBB , występowali w latach siedemdziesiątych od Opola do Sopotu . Byłem na koncertach SBB w Opolu w czerwcu 1976 roku , w Sopocie w 1977 roku , w 1978 roku , w 1979 roku . SBB wystąpiło na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu w 1975 roku , na Festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie w 1974 i w 1975 roku, na Festiwalu pianistów jazzowych w Kaliszu , na spotkaniach wokalistów jazzowych w Lublinie w 1975 roku . Studia nagraniowe dla zespołu SBB były do dyspozycji w czasie nieograniczonym . Ilość wywiadów z Józefem Skrzekiem w polskiej prasie w latach siedemdziesiątych jest znaczna . O zespole SBB pisano tylko dobrze i nie marginalizowano znaczenia SBB w Polsce . Wszystkie artykuły w Polsce o zespole SBB były ustawione w sposób ; najlepsi . W grudniu 1974 roku w Telewizji Polskiej o godzinie po 21:00 program o zespole SBB , SBB wykonują kompozycje ; " Obraz po bitwie " , " Erotyk ", " W samym środku nocy " , "Odlot" . Polska Telewizja wysyła zespół SBB i Teatr Wizji i Ruchu z Lublina na Festiwal Programów Telewizyjnych Telewizji Morza Północnego , delegacja polska zdobywa pierwsze miejsce . Zespół SBB nagrywa płyta za płytą . Dla zespołu SBB lata siedemdziesiąte to lata mlekiem i miodem płynące . SBB byli akceptowani przez decydentów , spełniali normy i zasady przebywania na estradzie , muzyka w wykonaniu SBB była muzyką wiodącą bloku programów o nazwie Studio 2 , w czasie około siedem lat non stop . Bedąc w kinie przed seansem jest wyświetlana Polska Kronika Filmowa , w tym dokumencie muzyka Józefa Skrzeka. W wielu wydaniach Polskiej Kroniki Filmowej jest słyszalna muzyka w wykonaniu zespołu SBB .
Pan Paweł Brodowski o muzykach SBB ;
Paweł Brodowski : oni tak naprawdę chcieli się uwolnić , i wtedy dopiero podbić Europę!
Te słowa Pawła Brodowskiego w książce Marka Gaszyńskiego pod tytułem Niemen czas jak rzeka , wydawnictwo Prószyński i S-ka , rok 2004.
Bez Niemena ani rusz , bo jak , uwolnić się ze Śląska i hurra na Europę , raczej nie . Niemena na drodze zespołu SBB jest kimś , i spod niewoli u Niemena muzycy SBB wyzwalają się i uwolnieni ruszają w Europę . Pan Brodowski wskazuje na czynność " uwolnienia się " , podkreśla tą czynność słowem " naprawdę " i do tego na końcu zdania jest wykrzyknik , który dodaje wagi temu zdaniu . Niemen był dla muzyków SBB niezbędny . Jak bardzo był niezbędny Niemen mówi pan Paweł Brodowski , słowa w tej samej książce .
Paweł Brodowski : A strasznie ich drażniła płyta z rosyjskimi piosenkami nagrana przez Niemena , przedrzeżniali go bardzo

Muzycy ; Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis z Czesławem Niemenem , Pawłem Brodowskim . Czesław Niemen nagrał płytę samodzielnie z rosyjskimi piosenkami .Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis głośno wydzierają się na całe gardło i śpiewają rosyjskie piosenki . Pan Jacek Rzepczyk opisuje wcześniejsze zachowanie się Józefa Skrzeka , sytuacja z czasów 1968 , 1969 , wtedy Jacek Rzepczyk i Józef Skrzek grali razem w zespole Heliosi . Słowa w książce pod tytułem SBB Wizje , autorzy Andrzej Hojn , Michał Wilczyński, wydawnictwo Śląska Witryna Muzyczna , rok 2003 .
Jacek Rzepczyk : W przerwie między jakimiś koncertami pojechaliśmy nad Turawę i tam nocą ryczeliśmy w namiocie kolędy na trzy głosy , a to było lato ( śmiech )

Po co Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski śpiewają piosenki rosyjskie w obecności Czesława Niemena i w obecności Pawła Brodowskiego . W jaki sposób Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski śpiewają piosenki rosyjskie .
Pytanie pierwsze , śpiewają po to piosenki rosyjskie , ponieważ chcą utożsamić się z bohaterami piosenek rosyjskich , utożsamić się z mową rosyjską , utożsamić się z folklorem rosyjskim .
Pytanie drugie , śpiewają w sposób denerwujący dla Czesława Niemena , czyli przedrzeżniają Czesława Niemena .
Po co te czynności wykonują Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski . Odpowiedż ; manifestują swoją niewolę i manifestują swoje pragnienie wolności . Więc współpracę z Czesławem Niemenem traktują jako robotę przymusową . Uwolnieni muzycy SBB spod władzy Czesława Niemena żyją pełną gębą . O tym mówią muzycy rockowi polscy , w latach siedemdziesiątych w Polsce królowali SBB . Głosu sprzeciwu , głosu krytyki nie było słychać , same pochwały , wyrazy uznania dla pracy muzyków SBB , wyrazy uznania dla umiejętności muzyków SBB , płyta za płytą , wywiad dla prasy za wywiadem , trasa za trasą , wstęp wolny do studiów nagraniowych Polskiego Radia w czasie nieograniczonym . Dzień , tydzień , miesiąc Józef Skrzek przebywał w studiach nagraniowych w Polsce . Żadna krzywda im się nie działa , życie muzyków SBB jak w bajce . Wszystkie artykuły prasowe były pochwalne dla SBB . W czasie siedmiu lat , czyli 1975 do 1981 muzyka SBB nachalnie była nadawana w Polskiej Telewizji w najlepszym czasie antenowym , w najlepszym programie telewizyjnym , w czasie największej oglądalności . Było prawdą , jak było nadawane w Polskiej Telewizji Studio 2 , ulice w miastach pustoszały , są opisy tych sytuacji . Ulice pustoszały , a w Polskiej Telewizji jest nadawana muzyka grana przez zespół SBB . Pani Halina Frąckowiak wystąpiła trzykrotnie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z kompozycjami Józefa Skrzeka , w roku 1975, w roku 1976 , w roku 1977 .
Kto decydował o takim stanie rzeczy . Decydenci , pan Maciej Szczepański , pan Franciszek Walicki . Muzycy SBB nie zmarnowali swojej szansy , czas 1974 do 1980 wykorzystali maksymalnie . Zauważył tą tendencję Helmut Nadolski mówiąc o muzykach SBB .
Helmut Nadolski : No z tych jeszcze coś można wyciągnąć , bo to jeszcze nie tak zepsuci , i mają dużą radość w tym

Józef Skrzek w rozmowie przed kamerą Telewizji Katowice w pażdzierniku 1979 roku ,
Józef Skrzek : Chciałbym zagrać z zespołem SBB na Górze świętej Anny pod Opolem , żeby cały amfiteatr był pełny , tam wchodzi sto tysięcy ludzi

W tym roku zespół SBB gra na Górze świętej Anny pod Opolem koncert z okazji setnej rocznicy Powstania Śląskiego . Koncert w maju 2021 roku.
Do kogo Józef Skrzek odnosi swoją muzykę , do swoich najbliższych , rodziny . W tekstach śpiewanych Józef Skrzek manifestuje przywiązanie do swojej rodziny , do ziemi ojczystej . SBB w latach siedemdziesiątych królowali w Polsce , więc przeciw czemu , przeciw komu mieli by się buntować . Krzysztof Krawczyk , Anna Jantar , Skaldowie są wyeliminowani z Telewizji Polskiej decyzją prezesa Telewizji Polskiej i Radia Macieja Szczepańskiego , a zespół SBB w Polskiej Telewizji jest obecny non stop przez lat siedem , jedna kompozycja w Polskiej Telewizji jest nadawana na okrągło , kompozycja " Cięcie" . SBB grają nowoczesną muzykę , dysponują nowoczesnymi technologiami z Zachodniej Europy , i tymi nowoczesnymi instrumentami posługują się . O to dokładnie chodziło panu Edwardowi Gierkowi , aby Polska dysponowała nowoczesnymi technologiami , aby Polkom i Polakom żyło się dostatnio , a Polska rosła w siłę .
Redaktor Marcin Mindykowski przeprowadził rozmowę z Józefem Skrzekiem , data 7. czerwiec 2009 , pismo Dziennik Bałtycki
Józef Skrzek : Ale byliśmy z południa , ze Śląska
Józef Skrzek : Stąd był Gierek i to wszystko

Pan Paweł Brodowski wskazuje przeciw komu buntowali się muzycy SBB .
Paweł Brodowski : oni tak naprawdę chcieli się uwolnić
Słowa Pawła Brodowskiego w książce Niemen czas jak rzeka , autor Marek Gaszyński , wydawnictwo Prószyński i S-ka , rok 2004 . Uwolnić się od Czesława Niemena . Józef Skrzek wskazuje jako winnych różnych menadżerów pracujących z Czesławem Niemenem i Józefem Skrzekiem . Ale jaka wina , muzycy SBB chcieli się uwolnić , jest takie prawo , można być wolnym , i nie trzeba odnależć i wskazać winnych . Jest to szukanie i znalezienie sytuacji zastępczej , mówienie o jakichś winnych . Wydaje się , nikt z menadżerów , o których mówi Józef Skrzek nie poczuwa się do jakiejś winy w czymkolwiek . Obarczanie winą menadżerów , co to w ogóle jest , jaka wina , jaka kara za winę . Wina pociąga za sobą karę . Józef Skrzek mówi o menadżerach jako winnych , a więc coś złego popełnili , co złego popełnili . Nikt nic złego nie popełnił w sprawie Grupy Niemen

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 31, 2021 15:55 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , pani Paulina Barnaś w pracy naukowej pod tytułem ; O ciszy , milczeniu w piosenkach rockowych , Uniwersytet Rzeszowski , pismo Dydaktyka Polonistyczna numer 3. ( 12.),rok 2017
Pani Paulina Barnaś : Niniejszy artykuł dotyczy interpretacji piosenek rockowych
Pani Paulina Barnaś : Wszystko , co dotyczy kultury rockowej , ma być szczere i autentyczne , a co dotyczy muzyki pop , uważa się , że jest zakłamane i nastawione na sprzedaż

Zespół Silesian Blues Band , potem SBB Szukaj , Burz i Buduj , muzycy zespołu , co mówią w tej sprawie

Józef Skrzek : Wzięliśmy się rzetelnie do pracy , jej efektem była podwójna płyta
Jerzy Piotrowski : Która była w całości aranżowana przez Józefa , co nigdzie nie zostało wymienione i - zapłacone

Te słowa Józefa Skrzeka i Jerzego Piotrowskiego są z jednego artykułu prasowego możliwie z roku 1973 , w książce pod tytułem SBB Wizje , rok 2003 . Muzycy SBB mówią o podwójnej płycie long play nagranej z Czesławem Niemenem

Józef Skrzek , opis płyty cd SBB Karlstadt , wydawnictwo KOCH , rok 2001 ,
Józef Skrzek: Piętnaście koncertów genialnych , za marne pieniądze , bo tak załatwił polski monopolista "Pagart" , z łachą żeś w ogóle wyjechał

Redaktor rozmawia z Józefem Skrzekiem , książka SBB Wizje , rok 2003 , na temat kompozycji "Cięcie" , sygnału Studia 2,
Józef Skrzek : Nie było z tego żadnych pieniędzy , tantiemów . W zasadzie powinienem być dzisiaj milionerem po nagraniu tego ( śmiech ) . Tutaj jednak nic

Redaktor rozmawia z Józefem Skrzekiem o tym , co robił Józef Skrzek po koncercie SBB w Roskilde 2 lipca 1978 roku , słowa z książki SBB Wizje , rok 2003
Józef Skrzek : Sprzedałem wszystkie płyty , jakie miałem - trzy tysiące płyt

W rozmowie z redaktorem Jackiem Cieślakiem , pismo Rzeczpospolita , data 16.11.2007 ,
Józef Skrzek : Menedżerowie zapraszali nas w Alpy , a my wracaliśmy za żelazną kurtynę , graliśmy za psie pieniądze , ale dla wspaniałej publiczności

Józef Skrzek w książce SBB Wizje , rok 2003 o udziale zespołu SBB w Festiwalu Programów Telewizyjnych w Belgii w Knokee w czerwcu 1978 roku,
Józef Skrzek : Zdobyliśmy pierwsze miejsce , dostaliśmy ochłapy , większa część kasy znikła

Józef Skrzek o płycie long play SBB Ze słowem biegnę do ciebie , książka SBB Wizje,rok 2003 ,
Józef Skrzek : To była płyta , która w zamyśle miała być nagrana z orkiestrą . Ale ze względu na pewne braki finansowe producenta - znaczy : moje - nie można było tego zrealizować , jak sobie wyobraziłem

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Marcinem Mindykowskim , pismo Dziennik Bałtycki , data 7. czerwca 2009 rok
Józef Skrzek : Albo te koncerty - gospodarz w Budapeszcie proponuje nam za koncert 300 tysięcy forintów , a Pagart daje nam 25 tysięcy forintów . To pytam , gdzie jest 275 tysięcy forintów . Ktoś to zabrał . Kto ? Ministrowie . Niektórzy do dzisiaj mają napchane kabzy

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Doroszkiewiczem , pismo Kurier Poranny , data 26 listopad 2010 rok
Józef Skrzek : Graliśmy potem przed wieloma tysiącami ludzi , ale za marne grosze , bo system powodował , że zarabiałem za koncert w Sali Kongresowej tyle , co akordeonista na weselu

Pan Bogdan Czyżewski , znany i lubiany polski piosenkarz , pismo Retro , numer 10. ( 72. ) , pażdziernik 2020 rok ,
Bogdan Czyżewski : PRL - u
Bogdan Czyżewski : Dla artystów estradowych , znanych z radia i telewizji , życie w tamtych czasach było lżejsze i wygodniejsze . Nazywano nas " pieszczochami socjalizmu" . To prawda. Władze nas potrzebowały na propagandowe imprezy . Widzowie nas lubili , a przy okazji występów wciskano narodowi ideologię socjalizmu . I wszyscy artyści występowali . Dobre stawki gwarantowały , że bojkotu nie było . Ci wszyscy "bohaterowie" , co teraz mówią , że walczyli z komuną , to hipokryci

Hipokryta , zachowanie hipokryty jest podyktowane chęcią bycia lubianym

W czasie ; lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia obowiązujące tabele normalizujące wynagrodzenie dla artystów estradowych ;
kategoria gastronomiczna A
kategoria estradowa B
kategoria ministerialna S
Niektórzy artyści nie musieli stawać przed komisją . Pisze o tym redaktor Rowiński w piśmie Jazz ,numer 10 , numer 194 , w pażdzierniku 1972 roku . Uprawnienia przyznawano zaocznie
2. Pan Jan Józef Szczepański , prezes Związku Literatów Polskich , w swoich dziennikach , Dzienniki , tom pierwszy , Wydawnictwo Literackie ,Kraków , rok 2009 ,
Jan Józef Szczepański : Móc być odmiennego zdania - oto największy i najtrudniejszy do uzyskania przywilej . A w nim przecież mieści się istota postępu

Taki przywilej , najtrudniejszy do uzyskania i największy , muzycy SBB przez cały czas działalności omawiają , i Józef Skrzek , lider zespołu SBB uznaje w rozmowach z różnymi ludżmi , ten przywilej jest przyklejony , przynależny , tylko do SBB .
Gitarzysta SBB , Antymos Apostolis w rozmowie z redaktorem Maciejem Nowakiem , pismo Magazyn Perkusista , sierpień 2018 , te słowa dotyczą działalności muzycznej w latach 1971-1980 ,
Antymos Apostolis : Wyróżnialiśmy się jako zespół z tego wszystkiego co było w Polsce dookoła .

Cechą charakterystyczną dla Józefa Skrzeka jest przypisywanie sobie , zespołowi SBB takiego przywileju . Stąd wynika istota postępu , słowa prezesa Związki Literatów Polskich . Z tej zasady korzysta Józef Skrzek , mówiąc w wielu rozmowach z dziennikarkami , z dziennikarzami , o wyjątkowości swojej osoby , o wyjątkowości muzyki zespołu SBB . Ja porównuję , co grał zespół SBB i co grał zespół No To Co , przed marcem 1974 roku. Te dwa zespoły rockowe grały wspólną trasę koncertową w Polsce w styczniu i lutym 1974 roku. Wyraziściej i oryginalniej grali No To Co . Jest dokument w postaci płyty long play , zespół No To Co , płyta pod tytułem Taki czas Progressive Rock Recordings 1971 - 1975 , wytwórnia Kameleon Records , płyta numer KAMLP - 25 - 1 . Kameleon Records jest wytwórnią specjalizującą się w starym polskim rocku . Natomiast muzyka Silesian Blues Band , kompozycje ; " Wicher w polu dmie " , " Lula " , charakteryzują się rozwlekłością plam muzycznych . Zdecydowane żądania publiczności , wyrażone na koncercie w Krakowie 4. lutego 1974 roku w hali Klubu Sportowego " Wisła" , postawiły przed zespołem SBB problem , albo zaczną grać zdecydowanie i konkretnie , albo będą muzykami grającymi tła muzyczne . Koncert SBB w Warszawie w kwietniu 1974 roku jest dostępny w całości na dwupłytowym wydawnictwie SBB Complete Tapes 1974 . Jest słyszalna muzyka bardziej zdecydowana , i plamy muzyczne , na przykład kompozycja " Wicher w polu dmie " .
Lider Skaldów , Jacek Zieliński , słowa w piśmie Retro , numer 1. ( 23. ) , rok 2021 ,
Jacek Zieliński : Zdobyliśmy szerszą publiczność . Wychowaliśmy ją sobie , poza tym wiele zespołów zaczęło wtedy grać bardziej skomplikowaną muzykę

Skaldowie suitę " Krywaniu , Krywaniu " , nagraną w jeden dzień 22 maja 1972 roku , grali na koncertach w czasie grudzień 1971 do pażdziernik 1974 . Suita " Krywaniu , Krywaniu" , na koncertach Skaldów była grana różnie , z wieloma improwizacjami muzycznymi .Skaldowie w roku 1975 grali na swoich koncertach suitę muzyczną " Stworzenie świata część druga" , i suitę " Krywaniu , Krywaniu " . Skaldowie , Trubadurzy grali koncert przed Olimpiadą Sportową w Monachium w roku 1972 .
SBB na estrady polskie weszli , w czasie , gdy na polskich estradach królował prog rock , długie suity muzyczne , rozbudowane popisy instrumentalistów . Przykłady ; No To Co , Skaldowie , Romuald & Roman . SBB weszli na estrady z nieokreśloną muzyką plam dżwiękowych , nad którymi pilnie pracowali , nadając żywiołowy charakter , czy starając się uzyskać wyrażną linię melodyczną . Jest opisane przekonanie autorów książki o zespole SBB , Andrzeja Hojna i Michała Wilczyńskiego , wydawnictwo rok 2003, o wpływie zespołu SBB na polski rock . Praktycznie w każdej rozmowie Józef Skrzek w latach 1974 i dalej mówi o wyjątkowości muzyki granej przez SBB , ponieważ grają suity , czyli muzykę bez przerwy . Mówienie słowa " suita" wyróżniało Józefa Skrzeka z grona różnych polskich muzyków estradowych . Przywilej mówienia słowa " suita" , istotny przywilej , skutkuje zwiększeniem znaczenia suit granych przez SBB na polskich estradach . Zwiększenie znaczenia , czyli po prostu wzrost popularności . Józef Skrzek o latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia mówi ;
Józef Skrzek : W latach siedemdziesiątych wszystko było " lalala"

Można skoncentrować się na słowach "lalala" , Skaldowie śpiewają piosenkę o wiolonczelistce , można skoncentrować się na suitach muzycznych " Krywaniu , Krywaniu" , i "Stworzenie świata część druga" , Skaldów . Józef Skrzek wybrał łatwiejsze "lalala" , i skoro wszystko , a nie wszystko , jest " lalala" , muzyka SBB jest bardziej skomplikowana od słów mówionych przez Józefa Skrzeka "lalala" . Dziennikarze , w taki sposób ukierunkowani przez Józefa Skrzeka w rozmowie z zespołem SBB w pażdzierniku 1979 roku rozmawiają o muzyce . Film dokumentalny Telewizji Katowice o spotkaniu dziennikarek i dziennikarzy z zespołem SBB . W rozmowie są poruszane problemy ; popularność czy skomplikowana muzyka . Jerzy Piotrowski , perkusista zespołu SBB zaręcza , zespół SBB jest popularny w Zachodniej Europie ,a muzyka SBB nie jest skomplikowana .
Zespół SBB występował na Węgrzech w roku 1977 , 1978 z węgierskim zespołem Omega . W roku 1977 na węgierskim Kisstadionie w Budapeszcie wystąpili Skaldowie i Omega . W drugim półroczu 2021 roku w Polsce , w Centrum Kongresowym ICE lub w Nowohuckim Centrum Kultury planowany jest wspólny występ dwóch zespołów , Skaldowie i Omega . Jest opis na stronie Budżet Obywatelski . Projekt ogólnomiejski numer 108.

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Sławkiem Drygalskim , Polskie Radio program pierwszy , 17. styczeń 2021 rok ,
Józef Skrzek : To wejście z Czesławem miało znaczenie pierwszorzędne . To był pomost pierwszy , który dał nam póżniej dalej szansę na bycie

Skaldowie na estradzie polskiej zaistnieli , wygrali konkurs muzyczny . Zespół No To Co zaistniał na polskiej estradzie , wygrali na Festiwalu pierwszą nagrodę . Trubadurzy otrzymali w Opolu nagrodę za debiut . Zespół SBB na początku swojej działalności nic nie wygrali , ale współpracowali z Czesławem Niemenem , po czym uzyskali wyróżnienie w Opolu w 1974 roku

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt cze 01, 2021 17:28 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , redaktor Przemysław Osiak , pismo Przegląd Sportowy , data 6. kwietnia 2020 rok , rozmawia z Andrzejem Zielińskim z grupy Skaldowie
Andrzej Zieliński : ale młodzież chciała czegoś nowego . Przestawialiśmy ją na inne tory . Były koncerty, na których prawie nie graliśmy przebojów znanych do dziś , takich jak "Medytacje wiejskiego listonosza" , " Prześliczna wiolonczelistka " , " Wszystko mi mówi ... " , " Wszystko kwitnie wkoło " i " Z kopyta kulig rwie" . Wykonywaliśmy muzykę progresywną , tego chciała ówczesna widownia
Redaktor : Te długie , progresywne utwory także żyją do dzisiaj
Andrzej Zieliński : Gdy w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich graliśmy suity "Krywaniu, Krywaniu" czy "Stworzenie świata część druga" , młodzież pytała : "Panowie , po czym wy jesteście , że tak improwizujecie ?" . Po cichu przynosili nam najlepszy sort trawy . A my mówimy: "Nie , nie , my tego nie używamy ! Jedyny doping czasami stanowi czysta wódeczka , to wszystko" . Nie potrzebowaliśmy wprowadzać się w upojenie , błądzić gdzieś w kosmosie . Wszystko szło z głowy , to była wizja artystyczna . Oni myśleli , że taką muzykę możesz grać tylko po tym, jak zapalisz . Tłumaczyłem , że mogę się napić czerwonego wina , ale palenie trawy mnie nie interesuje , bo robi kocioł w głowie i tracisz kontrolę nad tym co robisz . A przecież ja zawsze miałem bardzo dużo do zagrania !
Andrzej Zieliński : W Leningradzie mieliśmy wielu fanów , w latach 1968 - 80 wystąpiliśmy tam kilkaset razy
2. Redaktor Michał Chalota w piśmie Lizard w 2015 roku o koncercie Skaldów w Krakowie w listopadzie 2015 roku ,
Redaktor Michał Chalota : najlepszy polski koncert jaki kiedykolwiek widziałem
3. Pani redaktor Beata Kwieczko , strona e m Kielce , data 14 maj 2021 rok
Pani redaktor : Założyciel legendarnego zespołu Skaldowie Andrzej Zieliński oraz multiinstrumentalista Józef Skrzek wystąpią w sobotę w Kielcach podczas otwarcia nowej siedziby Muzeum Hammonda. Placówka przeniosła się z ulicy Kościuszki do Pałacyku Tomasza Zielińskiego
Pani redaktor : O godzinie 17 na scenie letniej Pałacyku swój kunszt w grze na tym instrumencie zaprezentują dwaj wirtuozi : Andrzej Zieliński , założyciel zespołu Skaldowie oraz Józef Skrzek , załozyciel zespołu SBB

Strona Telewizja Polska program trzeci Kielce , redaktor Mateusz Kołodziej,data 15.5.2021,
Józef Skrzek : Zawsze to było moje marzenie , także nawet świętej pamięci ojciec , sztajger też mówił , że jak nazbiera trochę kasy , to mi kupi organy Hammonda , czyli to już było tak od ogólniaka
Andrzej Zieliński : Te organy towarzyszą muzykom już od lat trzydziestych , przed wojną jeszcze , to jest instrument dawno wymyślony , są po prostu nieodłącznym instrumentem na każdym poważnym koncercie

Józef Skrzek i Andrzej Zieliński byli 15 maja 2021 roku w Kielcach w Muzeum Laurensa Hammonda na otwarciu nowej siedziby Muzeum

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Strefa czasowa UTC+1godz.