[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt wrz 17, 2021 1:44

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 257 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw maja 20, 2021 19:32 
Awatar użytkownika

Z tego, co piszesz, wynika że jednak jest coś na rzeczy, że dobrze czuję. Byłoby to ciekawe, bo moim skromnym zdaniem JK jest o wiele lepszym muzykiem i instrumentalistą - wokalistą nie, ale muzykiem tak - niż Niemen.
Naraziłem się pewnie fundamentalistom - ortodoksom niedopuszczającym do swoich umysłów kalania świętości, ale taka już moja natura, że się specjalnie nie przejmuję krzywo patrzącymi na mnie. Takiej postawy wymaga mój zawód-ciężki, twardy i wybitnie męski, gdzie "mimoza" nie ma szans przeżycia jednego dnia.

Ostatnio zmieniony czw maja 20, 2021 22:18 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 20, 2021 21:07 
Awatar użytkownika

Tadeuszu , JK - JK , myślę , jeżeli Twój JK to JS czyli Józef Skrzek . Jacy z nich instrumentaliści , Józef Skrzek i Czesław Niemen .
Byłem na koncercie , ekskluzywna sprawa , w Teatrze Polskim we Wrocławiu na ulicy Zapolskiej , wiosna 1979 , wielka sala , miejsca dla publiczności wygodne , Czesław Niemen z zespołem muzyków , i Czesław Niemen co przedstawił jako instrumentalista , przez cały koncert siedział na stołku przed jakimś syntezatorem ,Niemen raczej nie zmieniał barwy dżwieku tego instrumentu , repertuar ; kompozycje z płyt Idee Fixe i pieśń Pielgrzym . I plumkał , na instrumencie , syntezatorze . Popisy gry Czesława Niemena na klawiaturze syntezatora nie wzbudziły oklasków publiczności , będących nagrodą za popis instrumentalny . Równie dobrze mógł grać na akustycznym fortepianie . Raczej takie rozkoszowanie się dżwiękami syntezatora . Niemen w rozmowie z publicznością w czasie koncertu pochwalił się , słowami ; Czesław Niemen : " Mam nowy syntezator , kupiłem go w USA" .
Koncert w Katowicach , 6 . marzec 1978 rok , zespół SBB , Teatr Wizji i Ruchu z Lublina , na estradzie otwarty fortepian Bechstein albo Bosendorfer , na " B" się zaczynała nazwa opisana na fortepianie . W trakcie koncertu , repertuar SBB , chwila ciszy , Józef Skrzek proszony do fortepianu , więc wstaje z siedziska wśród syntezatorów , idzie do otwartego fortepianu z przygotowanym siedziskiem , siada za fortepianem , i się zaczyna coś na wzór drugiego koncertu fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa , ale popis , no to był popis gry na fortepianie , i jak świetnie słychać , grał samotnie na fortepianie dobre kilka minut , z popisami przebieranie wszystkimi palcami od dołu do góry klawiatury , od góry do dołu klawiatury , kompozycja przemyślana , udokumentowane jest jako kompozycja "Wiosenne chimery " , z tym , na koncercie po samotnym popisie na fortepianie akustycznym , Józef Skrzek wstał , ukłonił się publiczności , jak zwyczajnie na koncercie fortepianowym w szkole muzycznej , ale brawa były , burza braw , totalna burza braw , Józef Skrzek idzie do stołka wśród syntezatorów i następna część kompozycji , na syntezatory , gitarę , perkusję . Bez popisu samotnego perkusji , co jest udokumentowane w kompozycji " Wiosenne chimery" . Finał kompozycji , olśnienie , jeszcze większa burza braw , z podziwem dla kunsztu grającego i dla klarowności kompozycji . Akustyka i elektronika , dwie równoważne części tej kompozycji . Wykonanie porywające , ja byłem na czternastu koncertach SBB w czasie 1974 - 1980 , ale ta kompozycja została oklaskana takim huraganem braw , najbardziej intensywnym z tych czternastu koncertów SBB na jakich byłem .

Pozdrawiam , Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 20, 2021 22:15 
Awatar użytkownika

Tak, JK to JS. Skąd ten błąd, nie wiem ?! Dobrze, że nie wychodziłem dzisiaj na ulicę i nie jeździłem samochodem :lol:

Jurek pisze
Cytuj:
I plumkał , na instrumencie , syntezatorze . Popisy gry Czesława Niemena na klawiaturze syntezatora nie wzbudziły oklasków publiczności , będących nagrodą za popis instrumentalny . Równie dobrze mógł grać na akustycznym fortepianie . Raczej takie rozkoszowanie się dżwiękami syntezatora . Niemen w rozmowie z publicznością w czasie koncertu pochwalił się , słowami ; Czesław Niemen : " Mam nowy syntezator , kupiłem go w USA" .

Tak było, Niemen umiejętnie szpanował, udawał często tego, kim nie był. Często robił to przesadnie, ale to chwytało dzieciaków i to jest częścią - i to całkiem dużą, choć nie przeważającą - jego sukcesów. Jeśli dodać do tego wykluczenie go przez tamten system z życia w mediach, które to też umiejętnie wykorzystał, to można stwierdzić, że jego sukces to w 50% twórczość, w 35% owo wykluczenie i w pozostałej części szpan.
Nie powiem jednak, że nie byłem zainteresowany jego twórczością, bo byłem. Teraz już mniej, a prawie wcale. Mam w swojej kolekcji ponad 600 płyt, a płyty CN leżą już na samym spodzie, dawno nie słuchane.
No to się naraziłem! Od jutra wynajmuję ochronę osobistą :mrgreen:

Ale wróćmy do JS. Życzę wytrwałości i osiągnięcia celu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 25, 2021 11:57 
Awatar użytkownika

Tadeusz , dziękuję

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

1. Koncert " Moja ziemio wyśniona " , na stulecie Trzeciego Powstania Śląskiego , koncert w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu , data koncertu 16.5.2021 rok , oczekiwane wydawnictwo cd , dvd

Zwyczaje

1. Pismo Postępy Astronomii numer 4. rok 1995 , tom 43. , grudzień 1995 , redaktor Henryk Chrupała , artykuł : 40 lat Planetarium w Chorzowie
Redaktor : Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować , że w programie tak zwanej uroczystości jubileuszowej obok tradycyjnych przemówień różnych " oficjeli" i "życzliwych" znalazł się koncert słowno-muzyczny pod gwiazdami w wykonaniu Bernarda Krawczyka i Józefa Skrzeka oraz półdniowa sesja popularno-naukowa

Ten koncert w grudniu 1995 roku , 11.12.1995 w Planetarium w Chorzowie
2. Pismo Magazyn Solidarność zarząd regionu Gdańskiego , numer 6. ( 500. ) , czerwiec 2007,ksiądz Zbigniew Drzał , organizator festiwalu ;
Festiwal " Młodzi i Miłość "
Po raz dziesiąty organizowany jest w Gdańsku Metamblewie Festiwal "Młodzi i Miłość" .Jest to impreza o charakterze muzyczno- wychowawczym . Patronat honorowy sprawują : arcybiskup Tadeusz Gocłowski i prezydent Gdańska . W tym roku gwiazdą festiwalu będzie legenda polskiego rocka Józef Skrzek z zespołem SBB oraz najmłodszy perkusista w Polsce - pięcioletni Igor Falecki. Zapraszamy na polanę w Gdańsku Metamblewie 17. czerwca bieżącego roku o godzinie 18.30

Koncert zespołu SBB w Gdańsku Metamblewie na Festiwalu " Młodzi i Miłość" , data 17.6.2007
3. Strona Łączy nas piłka , data 16. listopada 1985 rok , mecz piłki nożnej w Katowicach na Stadionie Śląskim , mecz Italia - Polska , widzów 20 tysięcy
Redaktor : Pogoda w listopadowe popołudnie była koszmarna , zdecydowanie zimowa , a nie jesienna . W trosce o murawę organizatorzy odwołali przedmecz kobiecych drużyn Czarnych Sosnowiec z Lokomotiwem Ołomuniec oraz krótki występ znanego muzyka legendarnej grupy SBB -Józefa Skrzeka

Możliwie było więcej występów Józefa Skrzeka na stadionach przed meczami piłkarskimi
4. Strona Estrada i Studio , redaktor Piotr Lenartowicz , artykuł : Kolejna szansa , czyli 60. lat Polskich Nagrań , redaktor prowadzi rozmowę z pracownikiem Polskich Nagrań , Jackiem Złotkowskim
Redaktor : Pracę nad którą płytą wspomina Pan najlepiej ?
Jacek Złotkowski : Nie chciałbym nikogo pominąć ... lubię wracać pamięcią na przykład do pracy z Józefem Skrzekiem , zespołem Czerwone Gitary i Trubadurami
5. Pismo Gazeta Wyborcza , redaktor Grzegorz Sroczyński , data 30.7.2011 , rozmowa redaktora z Józefem Skrzekiem
Redaktor : Dookoła co było ?
Józef Skrzek : Cepeliada , w latach siedemdziesiątych wszystko było "lalala" , kolorowe , od Opola do Sopotu. Czasami się ktoś wyłamał , ale wtedy miał pod górkę

Co to jest Cepeliada w latach siedemdziesiątych . Cepeliada są to Targi Sztuki Ludowej , w Sopocie na molo odbywały się pokazy tej sztuki . Pani Grażyna Hase , projektantka mody bywała na tych pokazach i z tego , co zobaczyła , wzorowała się na tej sztuce projektując stroje dla polskich wykonawców estradowych . Józef Skrzek nie korzystał z usług projektantki mody pani Grażyny Hase . Józef Skrzek nie wykonywał żadnych robót w Cepeliadzie . A więc co chciał od tego lubianego przedsięwzięcia . Dzisiaj jest Fundacja Twórczości Ludowej Cepeliada , posiada własne sklepy i w Nowej Soli w dniu 29 września 2011 roku w siedzibie Fundacji Twórczości Ludowej Cepeliada na imprezie z cyklu "Śpiewanie na sianie" wystąpił zaproszony przez Fundację Józef Skrzek
6. Pismo Dziennik Popularny numer 206. , rok 1976 , data 10.IX.1976 , Polskie Radio program pierwszy , godzina 22.20 do godziny 22.30 , audycja ; Na fortepianie i harmonijce ustnej gra Józef Skrzek
7. Pismo Głos Pomorza Koszalin Słupsk , numer 306 , data 27.XII. 1984 , Polskie Radio program drugi , godzina 15.10 do godziny 15.30 audycja ; Gra J. Skrzek
8. Pismo Dziennik Bałtycki Gdańsk , numer 192 , środa 15. sierpnia 1984 roku , redaktor (Cyr) ,
Redaktor : Koncerty Józefa Skrzeka
W dniach 16 i 17 sierpnia o godzinie 17 odbędzie się koncert w wykonaniu jednej z największych indywidualności w polskiej muzyce współczesnej Józefa Skrzeka , który zaprezentuje swoje najbardziej znane kompozycje "Kantatę piekarską" oraz "Zmęczenie" . Koncerty odbędą się w Bazylice Dominikańskiej w Gdańsku ulica Świętojańska 72. Bilety na koncert można nabyć w biurach "Orbisu" oraz godzinę przed koncertem w kościele świętego Mikołaja
9. Pismo Echo Dnia Kielce , numer 261. ( 1484.) , piątek 19.IX.1976 , redaktor (E) ,
Redaktor : Grupa SBB w Kielcach
23 i 24 bieżącego miesiąca gościć będzie w Kielcach zespół SBB . Członkowie zespołu - Józef Skrzek , Antymos Apostolis i Jerzy Piotrowski współpracują ze sobą już od 10 lat . Początkowo tworzyli grupę bluesową "Silesian Blues Band" , a także przez jakiś czas akompaniowali Czesławowi Niemenowi . Pod nazwą SBB występują od 1974 roku . We wtorek -23 bieżącego miesiąca zespół będzie koncertować w Hali widowiskowo-sportowej , a w środę o godzinie 17 i 19.30 w sali filharmonii . Chętni mogą nabywać bilety w Klubie "Pod Krechą" oraz w Radzie Uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich przy ulicy Wesołej

SBB w Kielcach 23.11.1976 Hala widowiskowo - sportowa
SBB w Kielcach 24.11.1976 Filharmonia godzina 17.00
SBB w Kielcach 24.11.1976 Filharmonia godzina 19.30

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 26, 2021 10:32 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , redaktor Grzegorz Sroczyński , pismo Wyborcza , data 30.7.2011 , rozmowa z Józefem Skrzekiem
Redaktor : Dookoła co było ?
Józef Skrzek : Cepeliada , w latach siedemdziesiątych wszystko było "lalala" , kolorowe ,od Opola do Sopotu . Czasami się ktoś wyłamał , ale wtedy miał pod górkę

Jak było w latach siedemdziesiątych , skoncentruję się na branży estradowej . W piśmie Gazeta Wyborcza Duży Format , rok 2015 pani redaktor Katarzyna Bielas rozmawia z Krzysztofem Krawczykiem , znanym piosenkarzem , śpiewającym w latach siedemdziesiątych i wcześniej i potem
Krzysztof Krawczyk : Nikt nie bawił się w rewolucję
Krzysztof Krawczyk : Jakby co , to wywalą nas z roboty
Krzysztof Krawczyk : Prawda jest taka , że nas wtedy interesowało tylko granie

Praktycznie , jeśli ktoś starał się uzyskać licencję na działalność estradową , podporządkowywał się normom obowiązującym i prawu obowiązującemu .Były trzy kategorie estradowe ;
- kategoria gastronomiczna A
- kategoria estradowa B
- kategoria ministerialna S
Muzycy zespołu SBB , jakie uzyskali kategorie estradowe i kiedy . Czy w czasie współpracy z Czesławem Niemenem muzycy Silesian Blues Bandu posiadali kategorię gastronomiczną . Kiedy muzycy ; Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski uzyskali kategorię estradową B . Czy muzycy SBB uzyskali kategorię ministerialną S .
W roku 1978 Krzysztof Krawczyk został wyeliminowany z Polskiej Telewizji i Radia . Po prostu decyzja prezesa Polskiej Telewizji i Radia pana Macieja Szczepańskiego. W tej sprawie , czyli w sprawie " Jak ktoś się wyłamał , wtedy miał pod górkę " , są przykłady . Krzysztof Krawczyk , Anna Jantar , Skaldowie , nie " wyłamali się " , a zostali wyeliminowani z Polskiej Telewizji i Radia . Decyzja prezesa Telewizji Polskiej i Radia pana Macieja Szczepańskiego była wiążąca . Aleksander Mrożek , muzyk zespołu Nurt , mówi , muzyki zespołu Nurt wtedy nie było słychać w Polskim Radio . Jak w latach siedemdziesiątych wiodło się zespołowi SBB w Polskiej Telewizji i w Polskim Radio . Po prostu bajecznie . W latach 1975 do 1981 kompozycja w wykonaniu zespołu SBB " Cięcie " jest słyszalna w Polskiej Telewizji mniej więcej regularnie co piątek przed wolną sobotą i w wolną sobotę , kilkukrotnie w czasie od popołudnia do nocy . W Polskim Radio w czasie 1974 do 1979 ja słyszałem wszystkie bonusy , które są w wydawnictwie płytowym SBB Antologia . SBB wystąpili na Festiwalu Jazz Jantar w 1975 roku . SBB miało do swej dyspozycji Amfiteatr w Opolu w dniu 25.6.1976 w godzinach 15:00 do 18:00 na próbę muzyczną i w dniu 26.6.1976 od północy do około trzeciej godziny w nocy na koncert tylko zespołu SBB . W roku 1977 w lipcu na Festiwalu Pop Session w Sopocie w Operze Leśnej zespół SBB jest gwiazdą jednego dnia tego festiwalu . W roku 1978 na Festiwalu Interwizji w Sopocie w Operze Leśnej zespól SBB jest gwiazdą tego festiwalu . W roku 1979 na Festiwalu Pop Session zespół SBB występuje trzykrotnie w czasie dwu wieczorów . Słowa Józefa Skrzeka " od Opola do Sopotu" dotyczy zespołu SBB , występowali w latach siedemdziesiątych od Opola do Sopotu . Byłem na koncertach SBB w Opolu w czerwcu 1976 roku , w Sopocie w 1977 roku , w 1978 roku , w 1979 roku . SBB wystąpiło na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu w 1975 roku , na Festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie w 1974 i w 1975 roku, na Festiwalu pianistów jazzowych w Kaliszu , na spotkaniach wokalistów jazzowych w Lublinie w 1975 roku . Studia nagraniowe dla zespołu SBB były do dyspozycji w czasie nieograniczonym . Ilość wywiadów z Józefem Skrzekiem w polskiej prasie w latach siedemdziesiątych jest znaczna . O zespole SBB pisano tylko dobrze i nie marginalizowano znaczenia SBB w Polsce . Wszystkie artykuły w Polsce o zespole SBB były ustawione w sposób ; najlepsi . W grudniu 1974 roku w Telewizji Polskiej o godzinie po 21:00 program o zespole SBB , SBB wykonują kompozycje ; " Obraz po bitwie " , " Erotyk ", " W samym środku nocy " , "Odlot" . Polska Telewizja wysyła zespół SBB i Teatr Wizji i Ruchu z Lublina na Festiwal Programów Telewizyjnych Telewizji Morza Północnego , delegacja polska zdobywa pierwsze miejsce . Zespół SBB nagrywa płyta za płytą . Dla zespołu SBB lata siedemdziesiąte to lata mlekiem i miodem płynące . SBB byli akceptowani przez decydentów , spełniali normy i zasady przebywania na estradzie , muzyka w wykonaniu SBB była muzyką wiodącą bloku programów o nazwie Studio 2 , w czasie około siedem lat non stop . Bedąc w kinie przed seansem jest wyświetlana Polska Kronika Filmowa , w tym dokumencie muzyka Józefa Skrzeka. W wielu wydaniach Polskiej Kroniki Filmowej jest słyszalna muzyka w wykonaniu zespołu SBB .
Pan Paweł Brodowski o muzykach SBB ;
Paweł Brodowski : oni tak naprawdę chcieli się uwolnić , i wtedy dopiero podbić Europę!
Te słowa Pawła Brodowskiego w książce Marka Gaszyńskiego pod tytułem Niemen czas jak rzeka , wydawnictwo Prószyński i S-ka , rok 2004.
Bez Niemena ani rusz , bo jak , uwolnić się ze Śląska i hurra na Europę , raczej nie . Niemena na drodze zespołu SBB jest kimś , i spod niewoli u Niemena muzycy SBB wyzwalają się i uwolnieni ruszają w Europę . Pan Brodowski wskazuje na czynność " uwolnienia się " , podkreśla tą czynność słowem " naprawdę " i do tego na końcu zdania jest wykrzyknik , który dodaje wagi temu zdaniu . Niemen był dla muzyków SBB niezbędny . Jak bardzo był niezbędny Niemen mówi pan Paweł Brodowski , słowa w tej samej książce .
Paweł Brodowski : A strasznie ich drażniła płyta z rosyjskimi piosenkami nagrana przez Niemena , przedrzeżniali go bardzo

Muzycy ; Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis z Czesławem Niemenem , Pawłem Brodowskim . Czesław Niemen nagrał płytę samodzielnie z rosyjskimi piosenkami .Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis głośno wydzierają się na całe gardło i śpiewają rosyjskie piosenki . Pan Jacek Rzepczyk opisuje wcześniejsze zachowanie się Józefa Skrzeka , sytuacja z czasów 1968 , 1969 , wtedy Jacek Rzepczyk i Józef Skrzek grali razem w zespole Heliosi . Słowa w książce pod tytułem SBB Wizje , autorzy Andrzej Hojn , Michał Wilczyński, wydawnictwo Śląska Witryna Muzyczna , rok 2003 .
Jacek Rzepczyk : W przerwie między jakimiś koncertami pojechaliśmy nad Turawę i tam nocą ryczeliśmy w namiocie kolędy na trzy głosy , a to było lato ( śmiech )

Po co Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski śpiewają piosenki rosyjskie w obecności Czesława Niemena i w obecności Pawła Brodowskiego . W jaki sposób Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski śpiewają piosenki rosyjskie .
Pytanie pierwsze , śpiewają po to piosenki rosyjskie , ponieważ chcą utożsamić się z bohaterami piosenek rosyjskich , utożsamić się z mową rosyjską , utożsamić się z folklorem rosyjskim .
Pytanie drugie , śpiewają w sposób denerwujący dla Czesława Niemena , czyli przedrzeżniają Czesława Niemena .
Po co te czynności wykonują Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski . Odpowiedż ; manifestują swoją niewolę i manifestują swoje pragnienie wolności . Więc współpracę z Czesławem Niemenem traktują jako robotę przymusową . Uwolnieni muzycy SBB spod władzy Czesława Niemena żyją pełną gębą . O tym mówią muzycy rockowi polscy , w latach siedemdziesiątych w Polsce królowali SBB . Głosu sprzeciwu , głosu krytyki nie było słychać , same pochwały , wyrazy uznania dla pracy muzyków SBB , wyrazy uznania dla umiejętności muzyków SBB , płyta za płytą , wywiad dla prasy za wywiadem , trasa za trasą , wstęp wolny do studiów nagraniowych Polskiego Radia w czasie nieograniczonym . Dzień , tydzień , miesiąc Józef Skrzek przebywał w studiach nagraniowych w Polsce . Żadna krzywda im się nie działa , życie muzyków SBB jak w bajce . Wszystkie artykuły prasowe były pochwalne dla SBB . W czasie siedmiu lat , czyli 1975 do 1981 muzyka SBB nachalnie była nadawana w Polskiej Telewizji w najlepszym czasie antenowym , w najlepszym programie telewizyjnym , w czasie największej oglądalności . Było prawdą , jak było nadawane w Polskiej Telewizji Studio 2 , ulice w miastach pustoszały , są opisy tych sytuacji . Ulice pustoszały , a w Polskiej Telewizji jest nadawana muzyka grana przez zespół SBB . Pani Halina Frąckowiak wystąpiła trzykrotnie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z kompozycjami Józefa Skrzeka , w roku 1975, w roku 1976 , w roku 1977 .
Kto decydował o takim stanie rzeczy . Decydenci , pan Maciej Szczepański , pan Franciszek Walicki . Muzycy SBB nie zmarnowali swojej szansy , czas 1974 do 1980 wykorzystali maksymalnie . Zauważył tą tendencję Helmut Nadolski mówiąc o muzykach SBB .
Helmut Nadolski : No z tych jeszcze coś można wyciągnąć , bo to jeszcze nie tak zepsuci , i mają dużą radość w tym

Józef Skrzek w rozmowie przed kamerą Telewizji Katowice w pażdzierniku 1979 roku ,
Józef Skrzek : Chciałbym zagrać z zespołem SBB na Górze świętej Anny pod Opolem , żeby cały amfiteatr był pełny , tam wchodzi sto tysięcy ludzi

W tym roku zespół SBB gra na Górze świętej Anny pod Opolem koncert z okazji setnej rocznicy Powstania Śląskiego . Koncert w maju 2021 roku.
Do kogo Józef Skrzek odnosi swoją muzykę , do swoich najbliższych , rodziny . W tekstach śpiewanych Józef Skrzek manifestuje przywiązanie do swojej rodziny , do ziemi ojczystej . SBB w latach siedemdziesiątych królowali w Polsce , więc przeciw czemu , przeciw komu mieli by się buntować . Krzysztof Krawczyk , Anna Jantar , Skaldowie są wyeliminowani z Telewizji Polskiej decyzją prezesa Telewizji Polskiej i Radia Macieja Szczepańskiego , a zespół SBB w Polskiej Telewizji jest obecny non stop przez lat siedem , jedna kompozycja w Polskiej Telewizji jest nadawana na okrągło , kompozycja " Cięcie" . SBB grają nowoczesną muzykę , dysponują nowoczesnymi technologiami z Zachodniej Europy , i tymi nowoczesnymi instrumentami posługują się . O to dokładnie chodziło panu Edwardowi Gierkowi , aby Polska dysponowała nowoczesnymi technologiami , aby Polkom i Polakom żyło się dostatnio , a Polska rosła w siłę .
Redaktor Marcin Mindykowski przeprowadził rozmowę z Józefem Skrzekiem , data 7. czerwiec 2009 , pismo Dziennik Bałtycki
Józef Skrzek : Ale byliśmy z południa , ze Śląska
Józef Skrzek : Stąd był Gierek i to wszystko

Pan Paweł Brodowski wskazuje przeciw komu buntowali się muzycy SBB .
Paweł Brodowski : oni tak naprawdę chcieli się uwolnić
Słowa Pawła Brodowskiego w książce Niemen czas jak rzeka , autor Marek Gaszyński , wydawnictwo Prószyński i S-ka , rok 2004 . Uwolnić się od Czesława Niemena . Józef Skrzek wskazuje jako winnych różnych menadżerów pracujących z Czesławem Niemenem i Józefem Skrzekiem . Ale jaka wina , muzycy SBB chcieli się uwolnić , jest takie prawo , można być wolnym , i nie trzeba odnależć i wskazać winnych . Jest to szukanie i znalezienie sytuacji zastępczej , mówienie o jakichś winnych . Wydaje się , nikt z menadżerów , o których mówi Józef Skrzek nie poczuwa się do jakiejś winy w czymkolwiek . Obarczanie winą menadżerów , co to w ogóle jest , jaka wina , jaka kara za winę . Wina pociąga za sobą karę . Józef Skrzek mówi o menadżerach jako winnych , a więc coś złego popełnili , co złego popełnili . Nikt nic złego nie popełnił w sprawie Grupy Niemen

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 31, 2021 15:55 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , pani Paulina Barnaś w pracy naukowej pod tytułem ; O ciszy , milczeniu w piosenkach rockowych , Uniwersytet Rzeszowski , pismo Dydaktyka Polonistyczna numer 3. ( 12.),rok 2017
Pani Paulina Barnaś : Niniejszy artykuł dotyczy interpretacji piosenek rockowych
Pani Paulina Barnaś : Wszystko , co dotyczy kultury rockowej , ma być szczere i autentyczne , a co dotyczy muzyki pop , uważa się , że jest zakłamane i nastawione na sprzedaż

Zespół Silesian Blues Band , potem SBB Szukaj , Burz i Buduj , muzycy zespołu , co mówią w tej sprawie

Józef Skrzek : Wzięliśmy się rzetelnie do pracy , jej efektem była podwójna płyta
Jerzy Piotrowski : Która była w całości aranżowana przez Józefa , co nigdzie nie zostało wymienione i - zapłacone

Te słowa Józefa Skrzeka i Jerzego Piotrowskiego są z jednego artykułu prasowego możliwie z roku 1973 , w książce pod tytułem SBB Wizje , rok 2003 . Muzycy SBB mówią o podwójnej płycie long play nagranej z Czesławem Niemenem

Józef Skrzek , opis płyty cd SBB Karlstadt , wydawnictwo KOCH , rok 2001 ,
Józef Skrzek: Piętnaście koncertów genialnych , za marne pieniądze , bo tak załatwił polski monopolista "Pagart" , z łachą żeś w ogóle wyjechał

Redaktor rozmawia z Józefem Skrzekiem , książka SBB Wizje , rok 2003 , na temat kompozycji "Cięcie" , sygnału Studia 2,
Józef Skrzek : Nie było z tego żadnych pieniędzy , tantiemów . W zasadzie powinienem być dzisiaj milionerem po nagraniu tego ( śmiech ) . Tutaj jednak nic

Redaktor rozmawia z Józefem Skrzekiem o tym , co robił Józef Skrzek po koncercie SBB w Roskilde 2 lipca 1978 roku , słowa z książki SBB Wizje , rok 2003
Józef Skrzek : Sprzedałem wszystkie płyty , jakie miałem - trzy tysiące płyt

W rozmowie z redaktorem Jackiem Cieślakiem , pismo Rzeczpospolita , data 16.11.2007 ,
Józef Skrzek : Menedżerowie zapraszali nas w Alpy , a my wracaliśmy za żelazną kurtynę , graliśmy za psie pieniądze , ale dla wspaniałej publiczności

Józef Skrzek w książce SBB Wizje , rok 2003 o udziale zespołu SBB w Festiwalu Programów Telewizyjnych w Belgii w Knokee w czerwcu 1978 roku,
Józef Skrzek : Zdobyliśmy pierwsze miejsce , dostaliśmy ochłapy , większa część kasy znikła

Józef Skrzek o płycie long play SBB Ze słowem biegnę do ciebie , książka SBB Wizje,rok 2003 ,
Józef Skrzek : To była płyta , która w zamyśle miała być nagrana z orkiestrą . Ale ze względu na pewne braki finansowe producenta - znaczy : moje - nie można było tego zrealizować , jak sobie wyobraziłem

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Marcinem Mindykowskim , pismo Dziennik Bałtycki , data 7. czerwca 2009 rok
Józef Skrzek : Albo te koncerty - gospodarz w Budapeszcie proponuje nam za koncert 300 tysięcy forintów , a Pagart daje nam 25 tysięcy forintów . To pytam , gdzie jest 275 tysięcy forintów . Ktoś to zabrał . Kto ? Ministrowie . Niektórzy do dzisiaj mają napchane kabzy

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Doroszkiewiczem , pismo Kurier Poranny , data 26 listopad 2010 rok
Józef Skrzek : Graliśmy potem przed wieloma tysiącami ludzi , ale za marne grosze , bo system powodował , że zarabiałem za koncert w Sali Kongresowej tyle , co akordeonista na weselu

Pan Bogdan Czyżewski , znany i lubiany polski piosenkarz , pismo Retro , numer 10. ( 72. ) , pażdziernik 2020 rok ,
Bogdan Czyżewski : PRL - u
Bogdan Czyżewski : Dla artystów estradowych , znanych z radia i telewizji , życie w tamtych czasach było lżejsze i wygodniejsze . Nazywano nas " pieszczochami socjalizmu" . To prawda. Władze nas potrzebowały na propagandowe imprezy . Widzowie nas lubili , a przy okazji występów wciskano narodowi ideologię socjalizmu . I wszyscy artyści występowali . Dobre stawki gwarantowały , że bojkotu nie było . Ci wszyscy "bohaterowie" , co teraz mówią , że walczyli z komuną , to hipokryci

Hipokryta , zachowanie hipokryty jest podyktowane chęcią bycia lubianym

W czasie ; lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia obowiązujące tabele normalizujące wynagrodzenie dla artystów estradowych ;
kategoria gastronomiczna A
kategoria estradowa B
kategoria ministerialna S
Niektórzy artyści nie musieli stawać przed komisją . Pisze o tym redaktor Rowiński w piśmie Jazz ,numer 10 , numer 194 , w pażdzierniku 1972 roku . Uprawnienia przyznawano zaocznie
2. Pan Jan Józef Szczepański , prezes Związku Literatów Polskich , w swoich dziennikach , Dzienniki , tom pierwszy , Wydawnictwo Literackie ,Kraków , rok 2009 ,
Jan Józef Szczepański : Móc być odmiennego zdania - oto największy i najtrudniejszy do uzyskania przywilej . A w nim przecież mieści się istota postępu

Taki przywilej , najtrudniejszy do uzyskania i największy , muzycy SBB przez cały czas działalności omawiają , i Józef Skrzek , lider zespołu SBB uznaje w rozmowach z różnymi ludżmi , ten przywilej jest przyklejony , przynależny , tylko do SBB .
Gitarzysta SBB , Antymos Apostolis w rozmowie z redaktorem Maciejem Nowakiem , pismo Magazyn Perkusista , sierpień 2018 , te słowa dotyczą działalności muzycznej w latach 1971-1980 ,
Antymos Apostolis : Wyróżnialiśmy się jako zespół z tego wszystkiego co było w Polsce dookoła .

Cechą charakterystyczną dla Józefa Skrzeka jest przypisywanie sobie , zespołowi SBB takiego przywileju . Stąd wynika istota postępu , słowa prezesa Związki Literatów Polskich . Z tej zasady korzysta Józef Skrzek , mówiąc w wielu rozmowach z dziennikarkami , z dziennikarzami , o wyjątkowości swojej osoby , o wyjątkowości muzyki zespołu SBB . Ja porównuję , co grał zespół SBB i co grał zespół No To Co , przed marcem 1974 roku. Te dwa zespoły rockowe grały wspólną trasę koncertową w Polsce w styczniu i lutym 1974 roku. Wyraziściej i oryginalniej grali No To Co . Jest dokument w postaci płyty long play , zespół No To Co , płyta pod tytułem Taki czas Progressive Rock Recordings 1971 - 1975 , wytwórnia Kameleon Records , płyta numer KAMLP - 25 - 1 . Kameleon Records jest wytwórnią specjalizującą się w starym polskim rocku . Natomiast muzyka Silesian Blues Band , kompozycje ; " Wicher w polu dmie " , " Lula " , charakteryzują się rozwlekłością plam muzycznych . Zdecydowane żądania publiczności , wyrażone na koncercie w Krakowie 4. lutego 1974 roku w hali Klubu Sportowego " Wisła" , postawiły przed zespołem SBB problem , albo zaczną grać zdecydowanie i konkretnie , albo będą muzykami grającymi tła muzyczne . Koncert SBB w Warszawie w kwietniu 1974 roku jest dostępny w całości na dwupłytowym wydawnictwie SBB Complete Tapes 1974 . Jest słyszalna muzyka bardziej zdecydowana , i plamy muzyczne , na przykład kompozycja " Wicher w polu dmie " .
Lider Skaldów , Jacek Zieliński , słowa w piśmie Retro , numer 1. ( 23. ) , rok 2021 ,
Jacek Zieliński : Zdobyliśmy szerszą publiczność . Wychowaliśmy ją sobie , poza tym wiele zespołów zaczęło wtedy grać bardziej skomplikowaną muzykę

Skaldowie suitę " Krywaniu , Krywaniu " , nagraną w jeden dzień 22 maja 1972 roku , grali na koncertach w czasie grudzień 1971 do pażdziernik 1974 . Suita " Krywaniu , Krywaniu" , na koncertach Skaldów była grana różnie , z wieloma improwizacjami muzycznymi .Skaldowie w roku 1975 grali na swoich koncertach suitę muzyczną " Stworzenie świata część druga" , i suitę " Krywaniu , Krywaniu " . Skaldowie , Trubadurzy grali koncert przed Olimpiadą Sportową w Monachium w roku 1972 .
SBB na estrady polskie weszli , w czasie , gdy na polskich estradach królował prog rock , długie suity muzyczne , rozbudowane popisy instrumentalistów . Przykłady ; No To Co , Skaldowie , Romuald & Roman . SBB weszli na estrady z nieokreśloną muzyką plam dżwiękowych , nad którymi pilnie pracowali , nadając żywiołowy charakter , czy starając się uzyskać wyrażną linię melodyczną . Jest opisane przekonanie autorów książki o zespole SBB , Andrzeja Hojna i Michała Wilczyńskiego , wydawnictwo rok 2003, o wpływie zespołu SBB na polski rock . Praktycznie w każdej rozmowie Józef Skrzek w latach 1974 i dalej mówi o wyjątkowości muzyki granej przez SBB , ponieważ grają suity , czyli muzykę bez przerwy . Mówienie słowa " suita" wyróżniało Józefa Skrzeka z grona różnych polskich muzyków estradowych . Przywilej mówienia słowa " suita" , istotny przywilej , skutkuje zwiększeniem znaczenia suit granych przez SBB na polskich estradach . Zwiększenie znaczenia , czyli po prostu wzrost popularności . Józef Skrzek o latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia mówi ;
Józef Skrzek : W latach siedemdziesiątych wszystko było " lalala"

Można skoncentrować się na słowach "lalala" , Skaldowie śpiewają piosenkę o wiolonczelistce , można skoncentrować się na suitach muzycznych " Krywaniu , Krywaniu" , i "Stworzenie świata część druga" , Skaldów . Józef Skrzek wybrał łatwiejsze "lalala" , i skoro wszystko , a nie wszystko , jest " lalala" , muzyka SBB jest bardziej skomplikowana od słów mówionych przez Józefa Skrzeka "lalala" . Dziennikarze , w taki sposób ukierunkowani przez Józefa Skrzeka w rozmowie z zespołem SBB w pażdzierniku 1979 roku rozmawiają o muzyce . Film dokumentalny Telewizji Katowice o spotkaniu dziennikarek i dziennikarzy z zespołem SBB . W rozmowie są poruszane problemy ; popularność czy skomplikowana muzyka . Jerzy Piotrowski , perkusista zespołu SBB zaręcza , zespół SBB jest popularny w Zachodniej Europie ,a muzyka SBB nie jest skomplikowana .
Zespół SBB występował na Węgrzech w roku 1977 , 1978 z węgierskim zespołem Omega . W roku 1977 na węgierskim Kisstadionie w Budapeszcie wystąpili Skaldowie i Omega . W drugim półroczu 2021 roku w Polsce , w Centrum Kongresowym ICE lub w Nowohuckim Centrum Kultury planowany jest wspólny występ dwóch zespołów , Skaldowie i Omega . Jest opis na stronie Budżet Obywatelski . Projekt ogólnomiejski numer 108.

Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Sławkiem Drygalskim , Polskie Radio program pierwszy , 17. styczeń 2021 rok ,
Józef Skrzek : To wejście z Czesławem miało znaczenie pierwszorzędne . To był pomost pierwszy , który dał nam póżniej dalej szansę na bycie

Skaldowie na estradzie polskiej zaistnieli , wygrali konkurs muzyczny . Zespół No To Co zaistniał na polskiej estradzie , wygrali na Festiwalu pierwszą nagrodę . Trubadurzy otrzymali w Opolu nagrodę za debiut . Zespół SBB na początku swojej działalności nic nie wygrali , ale współpracowali z Czesławem Niemenem , po czym uzyskali wyróżnienie w Opolu w 1974 roku

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt cze 01, 2021 17:28 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , redaktor Przemysław Osiak , pismo Przegląd Sportowy , data 6. kwietnia 2020 rok , rozmawia z Andrzejem Zielińskim z grupy Skaldowie
Andrzej Zieliński : ale młodzież chciała czegoś nowego . Przestawialiśmy ją na inne tory . Były koncerty, na których prawie nie graliśmy przebojów znanych do dziś , takich jak "Medytacje wiejskiego listonosza" , " Prześliczna wiolonczelistka " , " Wszystko mi mówi ... " , " Wszystko kwitnie wkoło " i " Z kopyta kulig rwie" . Wykonywaliśmy muzykę progresywną , tego chciała ówczesna widownia
Redaktor : Te długie , progresywne utwory także żyją do dzisiaj
Andrzej Zieliński : Gdy w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich graliśmy suity "Krywaniu, Krywaniu" czy "Stworzenie świata część druga" , młodzież pytała : "Panowie , po czym wy jesteście , że tak improwizujecie ?" . Po cichu przynosili nam najlepszy sort trawy . A my mówimy: "Nie , nie , my tego nie używamy ! Jedyny doping czasami stanowi czysta wódeczka , to wszystko" . Nie potrzebowaliśmy wprowadzać się w upojenie , błądzić gdzieś w kosmosie . Wszystko szło z głowy , to była wizja artystyczna . Oni myśleli , że taką muzykę możesz grać tylko po tym, jak zapalisz . Tłumaczyłem , że mogę się napić czerwonego wina , ale palenie trawy mnie nie interesuje , bo robi kocioł w głowie i tracisz kontrolę nad tym co robisz . A przecież ja zawsze miałem bardzo dużo do zagrania !
Andrzej Zieliński : W Leningradzie mieliśmy wielu fanów , w latach 1968 - 80 wystąpiliśmy tam kilkaset razy
2. Redaktor Michał Chalota w piśmie Lizard w 2015 roku o koncercie Skaldów w Krakowie w listopadzie 2015 roku ,
Redaktor Michał Chalota : najlepszy polski koncert jaki kiedykolwiek widziałem
3. Pani redaktor Beata Kwieczko , strona e m Kielce , data 14 maj 2021 rok
Pani redaktor : Założyciel legendarnego zespołu Skaldowie Andrzej Zieliński oraz multiinstrumentalista Józef Skrzek wystąpią w sobotę w Kielcach podczas otwarcia nowej siedziby Muzeum Hammonda. Placówka przeniosła się z ulicy Kościuszki do Pałacyku Tomasza Zielińskiego
Pani redaktor : O godzinie 17 na scenie letniej Pałacyku swój kunszt w grze na tym instrumencie zaprezentują dwaj wirtuozi : Andrzej Zieliński , założyciel zespołu Skaldowie oraz Józef Skrzek , załozyciel zespołu SBB

Strona Telewizja Polska program trzeci Kielce , redaktor Mateusz Kołodziej,data 15.5.2021,
Józef Skrzek : Zawsze to było moje marzenie , także nawet świętej pamięci ojciec , sztajger też mówił , że jak nazbiera trochę kasy , to mi kupi organy Hammonda , czyli to już było tak od ogólniaka
Andrzej Zieliński : Te organy towarzyszą muzykom już od lat trzydziestych , przed wojną jeszcze , to jest instrument dawno wymyślony , są po prostu nieodłącznym instrumentem na każdym poważnym koncercie

Józef Skrzek i Andrzej Zieliński byli 15 maja 2021 roku w Kielcach w Muzeum Laurensa Hammonda na otwarciu nowej siedziby Muzeum

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lip 27, 2021 17:36 
Awatar użytkownika

Dzień dobry ,

1. Redaktor mao , pismo Gazeta Wyborcza , data 17. czerwiec 2003 rok
Redaktor : Józef Skrzek wystąpi w piątek w Chorzowie . Na koncercie w Planetarium Śląskim będzie towarzyszył mu popularny aktor Zbigniew Zamachowski . Aktor będzie recytował poezje Andrzeja Szuby do muzyki Józefa Skrzeka . Artyści zapowiadają całkowitą improwizację

20. czerwca 2003 roku , godzina 19. , Planetarium Śląskie , Józef Skrzek i Zbigniew Zamachowski .
Andrzej Szuba jest poetą górnośląskim
2. Pan Piotr Zychowicz o swojej książce "Alianci " rozmawia z redaktorem Oliwierem Pochwatem , w roku 2021 w programie Polska historia na serio
Piotr Zychowicz : Propaganda komunistyczna mówiła , że Zachód kona z głodu a w Sowietach jest dobrobyt

W latach 1974 - 1980 ja czytałem w polskiej prasie , w Polsce skomplikowany rock gra zespół SBB . Uproszczenia na temat rocka w Polsce funkcjonują i są narzędziem polityki informacyjnej
3. Strona Ministerstwa Kultury , Dziedzictwa Narodowego i Sportu , karta publikacji z odwołaniami , Muzyka 2021
Fundacja Pana Gara ; Józef Skrzek " Trójkąt horyzontów " , numer EBOI 172817. / 20. , numer zadania 05008. / 21
4. Freedom - jest to zespół free-jazzowy Ryszarda Gwalberta Miśka - zwyciężyli na Festiwalu Jazz nad Odrą 1970 - zwycięstwo jako solista i kompozytor
Internauta Bogdan Kulik : Hej , pamiętam rok 1971 , gdy na festiwalu " Jazz nad Odrą" Teatr Instrumentalny Freedom zdobył 1 nagrodę w kategorii zespół nowoczesny. Utwór pod tytułem " Defloracje" w stylu free był dosyć szokujący i nowatorski
5. Zamówienia kompozytorskie 2021 , nabór 1
Fundacja imienia Rodziny Ulmów " SOAR " - nazwa wnioskodawcy , Józef Skrzek - koncert na orkiestrę , chór i solistów - nazwa zadania , numer zadania 06239. / 21. , numer w EBOI 175555. / 20. / 21
6. Co tworzy usypianki , kompozycje muzyczne usypiające
Słuchacz koncertu zespołu SBB w pażdzierniku 1979 w Bytomiu ,
Słuchacz : Przespałem się
Janek Skrzek zasnął na koncercie Józefa Skrzeka w Planetarium Śląskim w Chorzowie
Józef Skrzek o słuchaczach koncertów zespołu SBB w Polsce w styczniu , lutym 1974 roku
Józef Skrzek : Połowa się obudziła
Redaktor TK opisujący koncert zespołu SBB 3. maj 2011 rok w mieście Brzeg , opis na stronie miasta Brzeg
Redaktor : Już pierwsze dżwięki potwierdziły , że będzie to porcja czegoś bardzo wyjątkowego - muzyki , która przełamuje barierę między jawą a snem i oscyluje gdzieś po środku tych stanów

Zespół Klan nagrał kompozycję "Senne wędrówki" w 1971 roku
Zespół Crasch z Grażyną Łobaszewską nagrał kompozycję " Senna opowieść Jana B. " w 1979 roku
Zespól Budka Suflera nagrał kompozycję " Sen o dolinie" w roku 1974
Andrzej Zaucha śpiewa kompozycję " Opuść moje sny", i piosenkę " Bezsenność we dwoje"
Czesław Niemen śpiewa piosenki "Sen o Warszawie" , " Jeszcze sen "
Zespół Klan w piosence "Automaty" śpiewa słowa : " My nie wiemy nic my wolimy śnić " w roku 1970
Zespól Czerwono - Czarni śpiewa piosenkę " Ani mi się śni " w roku 1966
Skaldowie śpiewają piosenkę " Sen dla mojej dziewczyny" w roku 1968
Skaldowie śpiewają piosenkę "Dajcie mi snu godzinę cichą" w roku 1972
Filipinki śpiewają piosenkę "Piosenki twego snu" w roku 1965
Filipinki śpiewają piosenkę "Uśpiona fontanna" w roku 1965
Tadeusz Wożniak i Alibabki śpiewają piosenkę " Zegarmistrz światła" w roku 1972
Jacek Lech śpiewa piosenkę " Nikt nie wie po co ścigasz sen " w roku 1974
Jacek Lech śpiewa piosenkę "Pani Anna w moich snach" w roku 1974
Tadeusz Chyła śpiewa piosenkę "Sen psa" w roku 1964
Jolanta Borusiewicz śpiewa piosenkę "Zaproszenie do snu" w roku 1971
Bogusław Mec śpiewa piosenkę "To nie był sen " w roku 1971
Zespól Homo Homini z panią Dębicką wykonują kompozycję " Senne kołysanie" w roku 1973
Krzysztof Komeda komponuje "Kołysankę" w roku 1968
Sny są przebogato grane i śpiewane przez polskich wykonawców estradowych . Zespół SBB również w swojej twórczości porusza sprawy marzeń sennych , jest kompozycja i płyta o nazwie " Follow my dream "
7. Strona o n e t wiadomości , data 14.7.2003 , redaktor gal
Redaktor : 13 września 2003 roku w Planetarium Śląskim w Chorzowie odbędzie się "Wieczór SBB " , zorganizowany z okazji premiery książki o zespole
8. Opis koncertu zespołu SBB w Polsce , w mieście Brzeg , data koncertu 3 maj 2011 rok
Strona B r z e g 24 , data 11.5.2011 , redaktor AP , inicjały pod tekstem TK
Redaktor : Trzeciego maja na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu wystąpiła legenda polskiego rocka progresywnego - zespół SBB .
Podchodząc pod scenę można było mieć wrażenie , że rozpoczyna się jakieś nabożeństwo . Mimo niskiej temperatury przyszło całkiem sporo ludzi . Wszyscy stali nieruchomo wyczekując na pierwsze dżwięki . Zgromadzeni , przeważnie mężczyżni , bynajmniej nie przybyli tu z przypadku . Średnia wieku około 50 lat , niejednokrotnie dłuższe włosy upięte w kucyk pozwalały się domyślać , że ci sami ludzie przychodzili na koncerty SBB jak grało w Brzegu w latach 70 - tych . Nie zabrakło też i młodszych fanów rocka , którzy z zespołem zapoznali się zapewne przez fascynacje swoich rodziców .
Na scenę wyszło zaledwie 3 muzyków , w tym dwóch z pierwotnego składu ; Józef Skrzek - wokalista , klawiszowiec i basista oraz Apostolis Anthimos - gitarzysta . Już pierwsze dżwięki potwierdziły , że będzie to porcja czegoś bardzo wyjątkowego - muzyki , która przełamuje barierę między jawą a snem i oscyluje gdzieś po środku tych stanów . Tak zasłuchanej publiczności nie było chyba na żadnym innym plenerowym koncercie zorganizowanym w ramach Dni Księstwa Brzeskiego . Na subtelnym rytmicznym podkładzie , wybrzmiał po raz pierwszy głos grającego na gitarze basowej Józefa Skrzeka . Pełna , soczysta barwa i oscylowanie w wyższych rejestrach przywiodły na myśl andaluzyjskich cyganów . Wkrótce rockowa machina zaczęła się rozkręcać i utwór nabrał energii . Na basie rozlał się brud i chropowatości a gitara zdawała się uderzać przypadkowo w momentach omijających główne akcenty taktu . Sposób gry Apostolisa jeszcze nieraz zadziwił . Technika z pozoru leniwa ale tak wypełniona uczuciem i pieszcząca każdy ton , że zachwycająca . W modulacji dżwięku gitarzysta pomagał sobie to wajchą przy swoim instrumencie to zakładanym na palec slide'em . Lider natomiast już , w drugim utworze przesiadł się do swoich klawiszy . Z takim instrumentarium wybrzmiało " Memento z banalnym tryptykiem " z niemal alchemicznym tekstem o spożywaniu owocu . To , co wirtuoz wydobywał z syntezatorów prawie ocierało się o muzykę sfer . W kolejnych utworach barwy oscylowały od brudnych basowych moogów , poprzez kościelne organy po dżwięki kojarzące się z jakimś orientalnym instrumentem dętym . Sama artykulacja poszczególnych tonów zaskakiwała gdyż przywodziła na myśl raczej to co można wydobyć z gitary elektrycznej a nie z instrumentu klawiszowego . Na szczyty emocjonalne wzbił słuchaczy niezwykle przejmujący utwór " Z których krwi krew moja " . Pośród mocno progresywnych kompozycji nie zabrakło też bardziej klasycznie rockowych czy też bluesowych utworów . Nawet te , zdawałoby się bardziej "typowe" , kawałki stanowiły jednak bazę , na której muzycy tworzyli coś co wyłamywało się poza ramy zwyczajności . Ukłony należą się młodemu perkusiście , który choć młodszy doświadczeniem świetnie współpracował z pozostałymi muzykami i dawał bardzo wiele od siebie , odpowiednio "udziwniając" wybijane motywy . Na uwagę zasługuje fakt , że zespół SBB jest wciąż w pełni aktywny i wydaje nowe albumy . Podczas koncertu demonstrował pewien przekrój przez swój dorobek artystyczny i w repertuarze obok starszych kompozycji znalazło się miejsce dla ckliwej "Camelele" z płyty z 2009 roku .
Brzeski występ formacji , której nazwę rozwija się jako " Szukaj , Burz , Buduj " bardzo przypadł do gustu lokalnej publiczności . Nieustające owacje sprawiły , że wygrane zostały dwa bisy . Koncert można potraktować jako pewną nobilitację dla naszego miasta . W końcu gościliśmy zespół okrzyknięty najlepszym polskim rockowym bandem 45 - lecia
9. Pismo Dziennik Polski Kraków numer 93. ( 9374. ) sobota 20. IV . 1974
Program Polskie Radio program trzeci godzina 10.15 do godziny 10.35 Mikrorecital Józefa Skrzeka

Jakie nagrania Józefa Skrzeka prezentowano w tej audycji radiowej
10. Strona European Poland Economic Congres 8.05.2014 godzina 20.00 do 21.30 East Wind - Muzyka i Ekran Kinoteatr Rialto świętego Jana 24 , Katowice
Wszystkich uczestników Kongresu zapraszamy na magiczny i relaksujący wieczór w stylowych wnętrzach Kinoteatru Rialto . Koncert East Wind - Muzyka i Ekran to inspirujące połączenie muzyki granej na żywo w wykonaniu takich gwiazd jak Misha Ogorodov ( Sankt Petersburg ) , Paul Lawler ( Manchester ) i Józef Skrzek ( Śląsk ) z wizualizacjami autorstwa duetu Drobczyk plus Kopaniszyn oraz Bartka Szlachcica .
Wejście na podstawie identyfikatora kongresowego
11. Strona Muzyczny Kraków , redaktor Andrzej Wodziński , data 18. września 2016 roku, artykuł ; ICE Jazz " SBB & Tomasz Stańko " Relacja
Redaktor : Koncert w ICE Kraków był popisem perfekcji muzyków
Redaktor : Muzyka była perfekcyjnie precyzyjna ...
Redaktor : Muzyka była za głośna - momentami zlewała się w trudno rozpoznawalny hałas
12. Strona Wylatowo , w i k i p e d i a , wieś w województwie Kujawsko - Pomorskim
W 2012 roku powstało słuchowisko radiowe " Gate 2012 / 2013 " oparte na sztuce Jarosława Pijarowskiego i zrealizowane przez Teatr Tworzenia , którego akcja dzieje się w Wylatowie - wyemitowane zostało w nocy z 21 na 22 grudnia 2012 roku w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw ( według przepowiedni i kalendarza Majów - była to data końca świata ).Udział wzięli między innymi Robert Bernatowicz , Adam Ferency , Mariusz Benoit , Józef Skrzek , Marek Piekarczyk , Jarosław Pijarowski , oraz w archiwalnym nagraniu - pośmiertnie Andrzej Przybielski

Słuchowisko radiowe " GATE - koniec świata w Wylatowie "
13. Druga płyta Wojciecha Ciuraja " Dwa żywioły " , trzecia płyta Wojciecha Ciuraja " Kwiaty na Hałdzie" , części "Tryptyku Śląskiego " są nagrane bez Józefa Skrzeka
14. Koncert Jednego Serca Jednego Ducha 2021 , 3 czerwca 2021 roku w Rzeszowie , inicjator koncertu perkusista zespołu Skaldowie Jan Budziaszek . Na tym koncercie wystąpił Józef Skrzek
15. W Telewizji Polskiej Katowice 11.XI. 2013 godzina 14.30 do 15.00 emisja film dokumentalny " Fascynujące Śląskie - Józef Skrzek "
16. Pismo Ziemia Będzińska , miesięcznik samorządowy powiatu będzińskiego , czerwiec 2013 , numer 6. / 75 . , redaktor Krzysztof Kozieł
Redaktor : Dwa dni trwał w Czeladzi rodzinny festyn " Murem za murem ". Jego celem była zbiórka pieniędzy na odbudowę muru oporowego przy kościele świętego Stanisława , który runął na skutek ulewnych deszczów w lipcu ubiegłego roku
Redaktor : Dwudniowa impreza rozpoczęła się koncertem w murach świątyni w wykonaniu Józefa Skrzeka

Koncert Józefa Skrzeka 22.6.2013 w kościele świętego Stanisława w Czeladzi
17. Pismo Dziennik Bałtycki , redaktor Tomasz Rozwadowski , data 11. listopad 2009 rok, artykuł ; Gdynia : W czwartek koncert zespołu SBB na JaZzGdyni 2009
Redaktor : SBB w klubie Pokład , dzisiaj , godzina 19.00, aleja Jana Pawła II w Gdyni

SBB koncert 11.11.2009 Gdynia klub Pokład , koncert był
18. Strona Powiat Słupca Ląd informator 2018
XIV Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej Ląd 2 - 3 czerwca 2018 roku Kazania Gnieżnieńskie - koncert Józefa Skrzeka
Sobota , 2 czerwca 2018 roku, godzina 20.00 kościół Najświętszej Marii Panny i świętego Mikołaja
uwaga : koncert " Kazania Gnieżnieńskie " stanowi zmianę w programie , w którym pierwotnie przewidziano wykonanie innego projektu Józefa Skrzeka - " Dwa księżyce"

Czy projekt Józefa Skrzeka o nazwie " Dwa księżyce " jest realizowany , czy zapisany na nośnikach cd , dvd
19. Pismo Passa tygodnik sąsiadów , redaktor ABU , data 3 września 2020 rok, numer 35 ( 1025 )
Redaktor : W domu sztuki Spółdzielni Mieszkaniowo - Budowlanej " Jary " odbyła się premiera pełnowymiarowego filmu dokumentalnego " Cenrit Fonia . Polski dżwięk - zapomniana historia " , która jest autorskim dziełem ursynowianina Wiktora Metko : scenarzysty i reżysera oraz kompozytora i realizatora muzyki
Redaktor : Na ekranie wypowiadają się nie tylko zasłużeni inżynierowie , ale także znakomici muzycy - Józef Skrzek i Jan Kanty Pawluśkiewicz

Nie jest opisana w artykule data premiery filmu . Jan Kanty Pawluśkiewicz wypowiada się w filmie . Józefa Skrzek do realizatorów filmu przysłał na kartce swoje słowa , i te słowa w filmie czyta lektor .
Data premiery filmu mniej więcej sierpień , wrzesień 2020 rok , Warszawa, dzielnica Ursynów , ulica Wiolinowa 14
20. Strona P o d l a s i e 24 , regionalny portal informacyjny , data 26.6.2011 , redaktor ( KA) , SBB w Siedlcach Festiwal Open Air Festiwal 2011 rok
Redaktor : Muzyka SBB to w większości długie , rozimprowizowane kompozycje z kręgu brzmień blues rocka progresywnego i jazz rocka . Takie granie wymaga prawdziwej wirtuozerii i właśnie prawdziwe mistrzostwo w wykonaniu muzyków zespołu mogła podziwiać publiczność . Inna sprawa , że jest to jednocześnie twórczość adresowana do wąskiego grona słuchaczy, wymagająca dużego skupienia i wyrobionego gustu muzycznego

Józef Skrzek był w Jury Festiwalu w Siedlcach . Do konkursu zgłosiło się 120. kapel. Koncert SBB w Siedlcach 25.6.2011 rok
21. W dokumencie Soudobe dejiny XVIII / 3 / 2011 , artykuł : Neni invaze jako invaze import " wschodniego " rocka do Czechosłowacji a jego limity, autor Miroslav Vanek ,
Pan Miroslav Vanek : SBB to był wyjazd do imperium snu

Pan Miroslav Vanek opisuje wrażenia z koncertu zespołu SBB w Czechosłowacji
22. Strona t u v p o l
IX Konferencja Rzeczoznawców certyfikowanych w Europejskim Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej 17 - 19 maja 2018 rok Trzebieszowice Lądek Zdrój Hotel Zamek na Skale
program konferencji 18 maja - czwartek godzina 20.00 Józef Skrzek - koncert
23. Jest plakat : Józef Skrzek II koncert wielkanocny Bytom Odrzański wstęp wolny 20 maja 2011 roku godzina 18.00 Klub muzyczny "Znikający kot" (biblioteka) 22 maja 2011 roku 18.30 kościół świętego Hieronima
24. Strona Korbielów
Korbielów zaprasza na Dni Jeleśni , redaktor zbooy, data 20.07.2007
Program XXVI Dni Jeleśni 2007
Niedziela 22.07.2007 18.50 - 21.00 Józef Skrzek z góralami
25. Pismo Siemianowice dobre bo śląskie numer 1. ( 34. ) , data 11. stycznia 2018 rok, tytuł ; Preludium dla Siemianowiczan , redaktor Rafał Jakoktochce
Redaktor : Czy zechciałby pan zabrać głos ? - zapytał Adam Cebula , przewodniczący Rady Miasta Siemianowice Śląskie Józefa Skrzeka , znanego w Polsce i na całym świecie siemianowickiego muzyka . - Hmmm , ale ja gram... odpowiedział z właściwą sobie skromnością i poczuciem humoru artysta , który na ostatniej - ubiegłorocznej- sesji Rady Miasta Siemianowice Śląskie , przekazał miastu majątkowe prawa autorskie do swojego utworu " Siemianowickie preludium ". Od tego momentu Siemianowice Śląskie , wzorem wielu miast ( między innymi Kępna , Mrągowa , Ostrołęki czy leżącego niedaleko Knurowa ) stało się miastem , w którym ważne miejskie wydarzenia będą uświetniane muzycznym motywem .
- Jest to kompozycja , która powstała przed laty w górach . Prezydent , który kilkakrotnie ją słyszał przy różnych okazjach , stwierdził , że to jest ciekawy utwór . Tym samym na potrzeby Siemianowic Śląskich zrobiłem nowy " zmiksowany " aranż z użyciem syntezatorów - mówił Józef Skrzek .
- W pierwszym momencie myślałem o zaangażowaniu chóru i ... nie wykluczam , że i taka wersja powstanie - dodał artysta .
Pomysł zainicjował prezydent Rafał Piech . Od jesieni ubiegłego roku trwały rozmowy z Józefem Skrzekiem , który przystał na propozycję prezydenta , by Siemianowickie Preludium było identyfikowane z miastem .
- Jako , że obchodzimy 85 - lecie uzyskania praw miejskich w Siemianowicach Śląskich , to cały czas chodziła nam po głowie taka myśl , że brakuje nam pieśni , hymnu , który rozpoczynałby wielkie uroczystości , który mógłby być wprowadzony i zapisany w miejskim statucie - mówił na sesji Rafał Piech prezydent miasta .
- Jest wyjątkowy utwór naszego lokalnego artysty , znanego na całym świecie , który chciałbym państwu zaprezentować w nowej odsłonie - dodał prezydent .
Podczas sesji , wyrażnie wzruszony Józef Skrzek dziękował prezydentowi i radnym za możliwość muzycznego zaakcentowania istotnych dla miasta wydarzeń . Tym bardziej , że w latach 1994-1998 sam - jako radny miał możliwość kształtowania siemianowickiej rzeczywistości .
- Ja mam też wielki sentyment do tego miejsca , bo kiedyś tu byłem . Niesamowita sprawa , miło spotkać fajne twarze , widzieć to wszystko , co się dzieje w tym mieście , bardzo mnie buduje , bo jestem ciągle tutaj , na ojcowiżnie - mówił Józef Skrzek .
- Dziękując wam bardzo z całego serca za życzliwość , życzę , aby ta pieśń dotarła do was i do wszystkich , którzy kochają muzykę
26. Pismo Rzeczpospolita , redaktor Jacek Cieślak , data 19.11.2012
Redaktor : Taśmy wielośladowe zachowały się dzięki Polskiemu Radiu Opole i zagranicznemu wydawcy w Getyndze czyli Aries Events GMBH - mówi Józef Skrzek .
- Na Zachodzie był zwyczaj , że dawano je artystom . W Polsce , z różnych względów , tego nie robiono . Z realizacją też bywało różnie . Na przykład nad kompozycją wyjątkową w dorobku SBB , czyli " Memento z banalnym tryptykiem " , pracowałem sam . I moja produkcja miała bardzo wysokie oceny. Zbyszek Preisner podszedł teraz do nagrania po swojemu . Ja oprawiłem suitę walcami Straussa i ciąłem dżwięk gwałtownie , on zdecydował się zrezygnować z muzyki wiedeńskiej i zaprezentować tylko SBB
27. Miejska Biblioteka Podręczna imienia Stanisława Gabriela , strona Gorlice jest fotografia Tadeusz Łuczejko i Józef Skrzek
28. Pismo Gazeta Lubuska , redaktor Krzysztof Fedorowicz , data 16 kwietnia 2009 rok
Redaktor o grupie SBB
Redaktor : Pamiętajmy , że grupa ta zrewolucjonizowała polski rock i zawsze grała ostro
29. Strona Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach
Pani Urszula Karasińska emerytowana pracowniczka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach , rozmowa z Tadeuszem Łuczejko , data 7. maj 2020 rok
Tadeusz Łuczejko , muzyk , autor jedenastu autorskich swoich płyt z muzyką
Tadeusz Łuczejko : Michał Jacaszek
Tadeusz Łuczejko : Nagrał płytę na przykład "Treny " która jest inspirowana Trenami Kochanowskiego . Rewelacyjna muzyka dla każdego

Józef Skrzek pracuje nad swoją muzyką do tekstu "Trenów" Jana Kochanowskiego
30. Suity grali w Polsce pod koniec lat siedemdziesiątych , zespół Pracownia Trówymiarowych Marzeń , zespół z Gorlic
Grali : Tadeusz Łuczejko - flet , syntezator
Mirek Czyżykiewicz - gitara
Dziunek Kużniarski - gitara
Janusz Krysakowski - organy
31. Krzysztof Krawczyk nagrał płytę pod tytułem Psalmy Dawidowe , jedna płyta cd , rok wydania 2017 , interpretacja biblijnych psalmów , utwory powstawały w czasie kilkudziesięciu lat , ilość psalmów dwanaście , producent wydawnictwo Edycja świętego Pawła

Józef Skrzek planuje wziąć udział w nagraniu płyty pod tytułem "Psalmy Dawidowe " , jako jeden z wielu wykonawców
32. Strona m u s i c s e r v e r Słowacja , redaktor pb , data 27.2.2013
Józef Skrzek o koncercie zespołu SBB w Bratysławie na Słowacji w lutym 2013 roku
Józef Skrzek : Jesteśmy chętni na słowacką publiczność , jest bardzo spontaniczna . Grało się nam fajnie . Akurat musieliśmy długo próbować dżwięk , próba dżwiękowa trwała dwie godziny
33. Strona Ziemia Wschowska Wschowa Sława Szlichtyngowa
Plakat ; Muzyczna uczta u świętego Michała Archanioła 2019 Józef Skrzek burmistrz Sławy proboszcz parafii rzymskokatolickiej odbędzie się 1 grudnia 2019 roku o godzinie 19.00
34. Uchwała numer 3383. / 2021 z dnia 25. marca 2021 roku Zarządu Województwa Wielkopolskiego w sprawie przyznania nagród Marszałka województwa Wielkopolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej , upowszechniania i ochrony dóbr kultury za rok 2020
Nagrody przyznaje się następującym osobom
w kategorii " animacja i upowszechnianie kultury "
Stanisława Jasiczek
Marszałek województwa
Marek Wożniak

W roku 2016 z jej inicjatywy powstała muzyka do XV - wiecznych Kazań Gnieżnieńskich , której autorem jet Józef Skrzek
35. Pismo Gazeta Rybnicka numer 8. / 422. sierpień 2006 , artykuł : VIII Mistrzostwa Europy w akrobatyce szybowcowej , redaktor Fr, M.T.
Redaktor : Na koniec mistrzostw przygotowano nie lada gratkę - specjalny występ przygotował Jerzy Makuła , który wykonał popis akrobacji szybowcowej przy muzyce specjalnie skomponowanej do tego występu przez Józefa Skrzeka , do słów Mariana Makuli .
Józef Skrzek wykonywał utwór na żywo z płyty lotniska , obserwując uważnie figury kreślone na niebie przez Jerzego Makulę

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 18, 2021 7:34 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , w Polskim Radio program pierwszy , data 3.7.2020 Józef Skrzek o wznowieniu płyty "Jerzyk" zespołu SBB
Józef Skrzek : " Jerzyk" to było zupełnie coś innego , raczej zabawa w muzyce jako funky
2. Magister Michał Maurycy Mazurkiewicz , Instytut Slavistyki Polska Akademia Nauk Warszawa , pismo Magazyn Polskiej Akademii Nauk numer 3 ( 47) 2016 . artykuł o rocku
Magister Michał Mazurkiewicz : Doktor habilitowany Marcin Rychlewski w książce "Rewolucja rocka , semiotyczne wymiary elektrycznej "ekstazy" zauważa , że ważnymi elementami rockowego etosu , jest autentyzm i zaangażowanie społeczne po stronie "uciśnionych"
3. Redaktor Mirosław Bochenek , data marzec 2015 , pismo Relacje Interpretacje , redaktor rozmawia z Antymosem Apostolisem , muzykiem zespołu SBB o latach 1968 - 1974
Antymos Apostolis : Grywaliśmy wspólnie , przede wszystkim w klubach , zakładaliśmy zespoły , było ich kilka , bardzo chcieliśmy grać , pokazać się
4. Praca naukowa Kultura rocka Twórcy - Tematy - Motywy , seria wydawnicza Epilog , Toruń 2015 , w tej pracy tekst pani Marii Piątkowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego , i w tekście słowa :
Pani Maria Piątkowska : Pierwszy wyrażny przejaw społecznego niezadowolenia wyrażony został w 1967 roku w utworze Czesława Niemena Dziwny jest ten świat . Następnie w latach 70. zaczęło powstawać coraz więcej zespołów niezależnych . Siłą napędową tego zjawiska okazała się młodzież , która koncentrowała się na tworzeniu własnych struktur , czerpiąc ograniczone wzorce z Zachodu

W tej pracy naukowej jest tekst Olafa Paczkowskiego z Uniwersytetu Opolskiego ; - tematy tekstów piosenek rocka progresywnego i gatunków pokrewnych na przykładzie twórczości wybranych zespołów
Olaf Paczkowski : muzycy progowi
Olaf Paczkowski : Teksty ich piosenek ciągle wyrażały rockową niechęć do zastanej rzeczywistości
Olaf Paczkowski : W utworach nie zabrakło rockowego buntu , choć był to bunt trochę inny niż ten punkowy , często posługujący się metaforą , czerpiący z kultury wysokiej , nieco mniej zaangażowany , inaczej poprowadzony
Olaf Paczkowski : w muzyce progowej znajdziemy utwory , które bezpośrednio mówią o konieczności przeciwstawienia się zastanemu stanowi rzeczy , a czasami snują rewolucyjne wręcz wizje walki klasowej - zniewolony lud kontra kapitalistyczne elity rządzące
Olaf Paczkowski : Bunt oczywiście nie bierze się znikąd
Olaf Paczkowski : utwory progowe "kipią" od treści wręcz rewolucyjnych i nieunikających problemów dnia codziennego

W pracy Olafa Paczkowskiego omawiane są zespoły progrockowe niepolskie . Zespół SBB jest zespołem progrockowym polskim . Jakie są teksty przekazywane przez zespół SBB
5. W Polsce w latach 1974 - 1980 , czas świetności zespołu SBB , teksty w prasie , radiu , na koncertach były cenzurowane .
Redaktor Rafał Ziemkiewicz w roku 2021 w swojej wypowiedzi pod tytułem " Pułapka 1944. Same fakty " o cenzurze lat czterdziestych ubiegłego stulecia ;
Redaktor Rafał Ziemkiewicz : tak jak sowiecka propaganda to dyktowała : Polacy w ogóle z Hitlerem nie walczą , Polacy udają , Polacy tak naprawdę są hitlerowskimi sprzymierzeńcami . Ta propaganda , to jest dzisiaj nieznane , była ogromna , potworna , mało tego , nie można było na nią odpowiedzieć , ponieważ media anglojęzyczne , zarówno amerykańskie , jak i angielskie cenzurowane były przez cenzurę wojenną i nie dopuszczano jakiegokolwiek polskiego głosu , nawet polskie gazety wydawane po polsku , a więc mające bardzo znikomy oddżwięk też były cenzurowane przez brytyjską cenzurę i nie wolno tam było wchodzić w polemiki z tymi oskarżeniami , że Polacy nic nie robią , że Polacy nic nie walczą . Można się domyśleć , że to oczywiście Polaków na Zachodzie doprowadzało do furii i za wszelką cenę chcieli jakoś pokazać że walczą

W latach 1974 - 1980 zespół SBB znajdował się pod opieką cenzury , i w prasie nie można było polemizować z artykułami , w których opisywano zespół SBB . W czasie 1975 - 1981 i potem w czasie 1982 do czerwca 1983 w Telewizji Polskiej był emitowany program pod tytułem Studio 2 . Sygnałem muzycznym Studia 2 była muzyka grana przez zespół SBB , i kompozycja pod tytułem "Cięcie" grana przez zespół SBB w całości była emitowana w czasie , gdy na ekranie telewizyjnym pokazywano propozycje programowe Studia 2 , czyli ; czas pokazywania tych propozycji około 10. minut w piątek o godzinie około o północy , w sobotę o godzinie około czternastej czas pokazywania propozycji programowych około 10. minut , w sobotę około godziny 18. , czas pokazywania propozycji programowych około 5. minut , a więc sumując w jednym miesiącu z głośników telewizyjnych zespół SBB grający kompozycję "Cięcie" prawie w całości był słyszalny około 18. minut do 36. minut , ponieważ w jakimś czasie , w czasie kilku lat program Studio 2 był emitowany dwukrotnie w miesiącu . Około 3 do 6 minut w miesiącu muzyki granej przez SBB jest to sygnał muzyczny Studia 2 . Mój sposób obliczenia , ile rzeczywiście było słychać SBB w Telewizji Polskiej, kompozycja "Cięcie" ,wydaje się prawidłowy . Ja widziałem mnóstwo programów Studio 2, i w tym programie polska muzyka młodzieżowa reprezentowana była przez zespół SBB , nie było jakichś następnych wykonawców , nie było programów o polskim rocku różnym od SBB . Można się domyślać o uczuciach młodych muzyków rockowych , w nowoczesnym programie Studio 2 , czy jest dla nich miejsce . Czy w programie Studio 2 był jakiś polski muzyk rockowy ze swoją muzyką . Polskich młodych muzyków w Studiu 2 zapraszano , do programu profesora Aleksandra Bardiniego , i mogli zaprezentować swoje umiejętności . Czy był w tym programie choć jeden muzyk rockowy . Nawiązałem do sytuacji w latach czterdziestych , wydaje się , w czasie 1975 - 1981 jest sytuacja analogiczna ; nowoczesny program Studio 2 preferował tylko SBB , jeśli chodzi o polski rock . Sposób emisji , czyli natężenie dżwięku w czasie , gdy z głośników telewizyjnych można było słyszeć zespół SBB . Bardzo głośno , i o drugiej w nocy z piątku na sobotę , potem w nocy z piątku na sobotę nadawano SBB ciszej . W sobotę bardzo głośno przez cały czas trwania Studia 2 . A więc głośno było słychać kompozycję "Cięcie" w całości i wielokrotnie krótki fragment tej kompozycji , będący sygnałem muzycznym Studia 2 . W wielogodzinnym zestawie programów przez czas siedem lat i jeszcze jeden rok , czyli osiem lat polska muzyka młodzieżowa to tylko SBB . W latach 1967 - 1974 w Polskiej Telewizji można było widzieć i słuchać mnóstwo polskich różnych wykonawców rocka . W latach 1975 - 1981 i dalej 1982 - 1983 w najbardziej oglądanym zestawie programów , nowoczesnych , czyli w Studio 2 w Telewizji Polskiej jedynie było SBB . Kto decydował ; decydował przewodniczący Komitetu do spraw Radia i Telewizji Maciej Szczepański . Maciej Szczepański w latach 1966-1972 był redaktorem naczelnym "Trybuny Robotniczej" , śląskiego dziennika i gazeta ta stała się wielonakładowym dziennikiem o znaczeniu ogólnopolskim . Ze zwykłej gazety Maciej Szczepański uczynił gazetę , którą chciało się czytać . I w zwykłej Polskiej Telewizji uczynił zestaw programów o nazwie Studio 2 , który był bardzo oglądany w Polsce . Ulice miast pustoszały , bo w telewizji Studio 2 - tak rzeczywiście było . Nowoczesny zestaw programów , a więc czy będzie nowa polska muzyka rockowa . Jasne , jest , zespól SBB , i tylko tyle . Pozostali muzycy rockowi w latach 1975 - 1980 nie byli zapraszani do Studia 2 . Nie było jakiegoś programu , co się dzieje w polskim rocku . Stąd piszę słowa o propagandzie w roku 1944 , wydaje się , są analogie w temacie co pisano w prasie anglojęzycznej w roku 1944 o Polakach będących na terenie okupowanym przez Niemcy , a jacy polscy muzycy rockowi mogli mówić w Studiu 2 . Widziałem , zaproszono do Studia 2 muzyka z okazji nagrania płyty long-play "Ojciec Chrzestny Dominika", zaproszono Józefa Skrzeka , pełna płyta słyszalna , w trakcie muzyki zaproszone dzieci tańczą , potem dwóch redaktorów rozmawia z Józefem Skrzekiem . Jest to czas po nagraniu płyty , ale przed wydaniem tej płyty , omawiano , jak może wyglądać rozkładana okładka long-playa . Czyli około godzina czasu dla Józefa Skrzeka . Telewizja Polska dała jasny przekaz ; w Polskiej Telewizji jest czas dla Józefa Skrzeka , jest czas dla zespołu SBB . Po stanie wojennym Studio 2 pokazywano przez około rok czasu , i dalej Telewizja Polska dała jasny przekaz , sygnałem muzycznym Studia 2 jest muzyka grana przez zespół SBB , kompozycja "Cięcie" .
A w jakichś programach telewizyjnych czy byli prezentowani polscy muzycy rockowi , w latach 1975-1981 . Byli , ja widziałem teledysk zespółu Homo Homini , kompozycja "W tym domu straszy" . Ja byłem na koncercie zespołu Homo Homini . Pierwsza płyta zespołu Homo Homini , jest rok 1973 , osiągnęła nakład 300. tysięcy egzemplarzy . Kto chciał , mógł rozumieć kompozycję "W tym domu straszy" jak odpowiedż artystyczną do hasła zespołu SBB "Szukaj , Burz i Buduj " , czy hasła Edwarda Gierka "razem budujemy drugą Polskę " . Jest fotografia zespołu Homo Homini z lat 1975 - 1977 , na której lider zespołu wznosi dłoń i palcami tworzy literę V , co jest rozumiane jako symbol wolności . Ta fotografia na stronie o zespole Homo Homini w i k i p e d i a . Pomysł muzyczny Aleksandra Nowackiego , to jest muzyka do piosenki "Tobie Karolino", rok 1973 , został powtórzony przez Józefa Skrzeka na kasecie "Pamiętnik Karoliny" , rok 1978
6. Redaktor Antoni Dobrzański , pismo Panorama numer 20 , data 18.5.1975 , o muzykach zespołu SBB
Redaktor : weszli do krajowej czołówki muzyków , a nawet - według opinii fachowców - śmiało można zaliczyć ich do grupy najlepszych instrumentalistów naszego kontynentu
7. Pani redaktor Anna Kulicka , pismo Panorama numer 21. , data 23.5.1976
Pani redaktor : Ze swoją suitą SBB wystąpiło między innymi w Poznaniu , podczas Międzynarodowej Wiosny Estradowej . Tam też zespół po raz pierwszy wykorzystał swój zestaw oświetleniowy sprzężony z aparaturą nagłaśniającą . SBB jest jedyną grupą w kraju posiadającą takie wyposażenie
8. Artykuł o zespole Heam pisze redaktor Krzysztof Wodniczak , pismo Panorama numer 48. , data 28.11.1976 , tytuł " Heam - następcy SBB ? " .
Pierwsze słowa artykułu o zespole Heam są takie :
" Kiedy Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski i Józef Skrzek "
9. Redaktor Zygmunt Kiszakiewicz , pismo Panorama , data 3.12.1978 , artykuł pod tytułem " Co oznacza śląskie brzmienie" , opisane są zespoły muzyczne i kompozytorzy Górnego Śląska ;
Kapela z Katowic , SBB , Krzak , Hokus , Irjan , Zespół Pieśni i Tańca Śląsk , Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji , Filharmonia Śląska , Wojciech Kilar , Lucjan Czerny , Roman Przypadło , Egon Neuman , Jacek Golasowski , Ireneusz Dudek , Jan Janowski
Redaktor : W gronie reprezentantów tak zwanego śląskiego brzmienia : Józef Skrzek , Antymos Apostolis i Jerzy Piotrowski - tworzący grupę SBB - osiągnęli najwyższą pozycję

O zespołach Krzak , Hokus , Irjan redaktor pisze słowa ; usiłują dotrzymać kroku liderom "śląskiego brzmienia"
O Kapeli z Katowic redaktor pisze słowa ; "odrobina egzotyki " , "od dawna przestał być jedyną wizytówką tutejszej " muzyki niepoważnej" "
10. Pismo Nowa Wieś , rok 1979 , opis koncertu zespołu SBB
Redaktor : KONCERT . Magia generowanych dżwięków uciszyła rozkrzyczaną widownię . Skupienie i zaduma , przerywane oklaskami po każdej efektowniejszej solówce . Oczy tysięcy widzów z uwagą śledzą ruchy maleńkiej , ledwie widocznej sylwetki Józka . Dlaczego wszyscy tak ucichli ? Jaka siła tkwi w nutach , pobudzanych do brzmienia wyobrażnią muzyków ? Trwa tajemnicze misterium : trudny do pojęcia kontakt artysty ze słuchaczem
11. Redaktor Zygmunt Kiszakiewicz , pismo Panorama numer 12. , data 24.3.1974 , artykuł " Trudne ścieżki awangardy , czy młodzi mają szansę ? "
Redaktor : W latach 60 - tych podejmowano w Polsce wielokrotnie próby integracji różnych rodzajów muzyki , interesująco wypadły eksperymenty "Skaldów" , usiłujących czerpać z inspiracji folkloru góralskiego i klasyki muzycznej w połączeniu z osiągnięciami najnowszej "techniki " beatowej
Redaktor : Do syntezy poszczególnych gatunków muzycznych , a jednocześnie nowego wyrazu artystycznego "muzyki młodych" zmierzał również jeden z nowych zespołów krajowych - " Silesian Blues Band" , który powstał u progu lat 70-tych w Katowicach

Redaktor Zygmunt Kiszakiewicz w tym artykule pisze , jak rzeczywiście było . W polskim rocku w latach 1960 - 1974 było wszystko , co się pomyślało , bogactwo nieprzebrane . Józef Skrzek w swojej twórczości muzycznej rzeczywiście zmierzał do syntezy muzyki , którą słyszał w Polsce , słuchając polskich muzyków .
12. Redaktor Wiesław Królikowski , pismo Jazz numer 11. rok 1979
Redaktor : Polski rock szybko reagował na przemiany zachodzące w światowej muzyce rockowej i to z niezłymi rezultatami . Mieliśmy wówczas wykonawców specjalizujących się w poszczególnych podgatunkach , jak "rock symfoniczny" ( Skaldowie ) , "blues-rock" ( Brekaout ) , "hard-rock" ( Test ) , muzyka "na styku" rocka i jazzu ( Dżamble ) , nowoczesna ballada ( Marek Grechuta , Tadeusz Wożniak )

Redaktor opisuje początek lat siedemdziesiątych
13. Pierwsze nagrania zespołu SBB : Przerwany erotyk , Popiół , Złudzenia , Memento z banalnym tryptykiem
Mówi o tym Jerzy Piotrowski w Kolbudach , pisze Wiesław Królikowski i Zygmunt Kiszakiewicz
14. Strona o n e t religia , data 20.12.2011 , redaktor krk
Redaktor : " Spieszmy się kochać " - to hasło przewodnie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Toruniu , na który złożą się koncert Anny Trzepiecińskiej i widowisko słowno-muzyczne z udziałem między innymi Haliny Frąckowiak i Józefa Skrzeka .
Hasło nawiązuje do znanego , pełnego refleksji , wiersza księdza Jana Twardowskiego . Koncert i spektakl odbędą się w zabytkowym Dworze Artusa na Starym Mieście . Chętni , którzy nie pomieszczą się w Sali Wielkiej , będą mogli obserwować co się dzieje w środku na telebimie ustawionym przed gmachem .
Jutro wystąpi Joanna Trzepiecińska , której towarzyszyć będzie zespół toruńskiego muzyka Bogdana Hołowni . Na program złożą się utwory Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory . Na czwartek zaplanowano widowisko słowno - muzyczne " Zostań Aniołem " . Piosenki zaśpiewają Halina Frąckowiak i Józef Skrzek , a wiersze księdza Twardowskiego wyrecytują aktorzy Anna Czartoryska , Magdalena Czerwińska , Arkadiusz Janiczek , Joanna Kwiatkowska - Zduń , Aleksandra Nieśpielak , Radosław Pazura , Adam Woronowicz i Leszek Zduń .
Reżyserem spektaklu jest znany z aktorskich ról Marcin Janas Krawczyk , scenografem - Katarzyna Szarek , a kierownikiem muzycznym - Łukasz Sztaba .
Organizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej są Urząd Miasta Torunia i Urząd Marszałkowski województwa Kujawsko - Pomorskiego
15. Pismo Nasz Gość Gdański , pani redaktor Justyna Liptak , data 27.6.2021
Pani redaktor : Na placu przed Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się wyjątkowe wydarzenie . Był to Festiwal Decaloque - Dziesięć Prostych Słów . W jego ramach miały miejsce cztery koncerty : Arki Noego , Luxtorpedy , Józefa Skrzeka , i koncert główny-tytułowy projekt Decaloque

Data koncertów 26.6.2021 w godzinach 15:00 - 21:00
Koncert Józefa Skrzeka 26.6.2021 w godzinach 19:15 - 19:55
16. Pismo Dwutygodnik , data 02.2015 , muzyk Marek Ałłaszewski i redaktor Dariusz Dudziński
Marek Ałłaszewski : Z Klanem chcieliśmy pokazać coś nowego
Marek Ałłaszewski : No , był Niemen , robił swoje rzeczy , my robiliśmy swoje , ale to było jeszcze przed na przykład Grechutą czy SBB
Redaktor : A propos , z wkładki do płyty " Nerwy miast " można się dowiedzieć , że trzecim członkiem zespołu miał być Józef Skrzek
Marek Ałłaszewski : Tak , ja poznałem Józka już w roku 1968 , a może i '67 , były rzeczywiście takie plany , ale szybko się rozwiały - Skrzek był ze Śląska , my z Warszawy i już choćby to mogło być poważną przeszkodą , żeby zrobić coś razem . No , ale potem na szczęście znależliśmy się , i uważam , że byliśmy bardzo dobrze dobrani jako muzycy
Redaktor : Jakby pan określił waszą ówczesną stylistykę ?
Marek Ałłaszewski : Dzisiaj to się nazywa rock progresywny . Wtedy były różne określenia - underground , psychodelic , jakieś takie durne nazwy wtedy panowały , ale to jest po prostu rock progresywny , czyli taki , w którym myślenie wyprzedza cokolwiek innego , który jest nietypowy , niełatwy w odbiorze , ale jest ciekawy
Redaktor : No i tworzycie " Mrowisko " - spektakl muzyczno - baletowy , który , o ile wiem , nigdy nie został zarejestrowany na taśmie filmowej
Marek Ałłaszewski : Tak , ono nie zostało nigdy sfilmowane , był bowiem zakaz filmowania zespołu
Redaktor : Dlaczego ? Czy to panowie sobie tego nie życzyli ?
Marek Ałłaszewski : Nie życzyła sobie tego władza . Był zakaz filmowania zespołu Klan i to do tego stopnia , że jak kiedyś przyjechała Kronika Filmowa , to jeszcze dzisiaj pamiętam uwagę , jaka była rzucona : " tylko nie filmujcie zespołu - samych tancerzy filmować ! " . Władza sobie nie wyobrażała , że filmowanie takich dziwaków , którzy mogliby siać ferment , jest jej nie na rękę . Bo nie wiadomo , co z tego może wyniknąć . Tacy byli durnowaci , że się wszystkiego bali
Marek Ałłaszewski : W 1972 dostałem propozycję napisania muzyki do musicalu "Sen nocy letniej" , który z powodzeniem był grany w kraju i za granicą . Premiera była w 1973 roku w Teatrze Muzycznym w Warszawie , a potem musical był zakupiony przez Berlin , gdzie też był grany ładnych kilka lat
17. Polscy muzycy rockowi w teatrze w latach siedemdziesiątych
Leszek Winder ze swoim zespołem w roku 1971 w Katowicach w teatrze grali swoją improwizowaną muzykę do spektaklu "Skowyt " Alana Grinsberga
Marek Ałłaszewski napisał muzykę w roku 1972 do musicalu "Sen nocy letniej " Wiliama Szekspira , premiera w roku 1973 w Teatrze Muzycznym w Warszawie , potem ten musical wystawiany w Berlinie kilka ładnych lat
Aleksander Mrożek w roku 1975 współpraca z Teatrem Laboratorium we Wrocławiu
Aleksander Mrożek w roku 1975 napisał muzykę do spektaklu "Przyjeżdżam jutro" dla Teatru Pantomimy we Wrocławiu
Muzycy zespołu Test w roku 1972 i dalej występowali w Teatrze Rozmaitości w Warszawie w sztuce "Dziś straszy" , w czasie spektaklu grali muzykę Andrzeja Zielińskiego , kompozytora zespołu "Skaldowie"
18. Dokument ; Sprawozdanie z działalności merytorycznej Domu Kultury "Podgórze" oraz jednostek organizacyjnych za II półrocze 2009 roku

Dom Kultury "Podgórze" w Krakowie

Imprezy własne
Najważniejsze imprezy Domu Kultury "Podgórze" Podgórskie Letnie Koncerty w kościele świętego Józefa
Ostatni lipcowy koncert 26 lipca przyciągnął rekordową ilość publiczności na spotkanie z Józefem Skrzekiem ,Beata Mańkowska oraz Kapela z Istebnej - Wałasi . W programie znalazły się kompozycje Józefa Skrzeka do słów Karola Wojtyły , Aliny Skrzek , Romana Brandstaettera - Hymny Maryjne oraz motywy ludowe , jak i fragmenty muzyki klasycznej Jana Sebastiana Bacha , Georga Friedricha Haendla
19. Strona Ministerstwa Kultury , Dziedzictwa Narodowego i Sportu , data 26.6.2019 , artykuł ; Tytuł Młodego Tancerza Roku 2019 uzyskała Julia Ciesielska
Redaktor : W ramach finału Jurorzy oceniali indywidualne występy oraz taniec grupowy do utworu Józefa Skrzeka pochodzący z filmu "Pokój saren" Lecha Majewskiego z choreografią przygotowaną przez Iwonę Pasińską , dyrektor Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego
20. Strona Telewizja Polska Katowice , data 31.12.2020
Józef Skrzek specjalnie dla Was zagra na harmonijce
21. Pismo Siemianowice Śląskie , redaktor Szymon Duczek , data 8.6.2018 , artykuł ; Benefis "Z miłości jestem" Józefa Skrzeka
Redaktor : Wyjątkowym koncertem , stanowiącym zarówno uroczystość związaną z 70 rocznicą urodzin Józefa Skrzeka , jak i podsumowaniem pięćdziesięciu lat twórczości tego wybitnego artysty , rozpoczęto na terenie Siemianowickiego Centrum Kultury Parku Tradycji obchody XXXVI Dni Siemianowic Śląskich . Koncert miał charakter odsłon z różnych okresów twórczości muzycznego tuza . Na scenie wystąpił on z przyjaciółmi , wśród których znależli się Sebastian Riedel , Ewa Uryga , Dariusz Ziółek , Natalia Sikora , Kapela Wałasi , Daniel Bloom , Krzysztof Puma Piasecki , Beata Mańkowska , Ola Poniszowska oraz z córkami Kariną i Elżbietą .
Podczas koncertu Józef Skrzek przyjął podziękowania i gratulacje od władz miasta za wkład w promowanie Siemianowic Śląskich oraz za światowej klasy dokonania artystyczne , a także ciepłe słowa za współpracę od dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 13, której stryj artysty , również Józef Skrzek , jest patronem . Wspólnie odśpiewano pieśń szkoły "O Ziemio - dzieciom Śląska", którą 7 lutego 2013 roku Józef Skrzek podarował . Na zakończenie wspólnie z Dawidem Bloomem , przy efektach świetlnych na szybie Krystyn zagrano koncert muzyki elektronicznej "Apokalipsa Światła" . Finałowy akcent należał do legendarnej formacji SBB w składzie : Józef Skrzek , Anthimos Apostolis, Jerzy Piotrowski
22. Redaktor Piotr Chlebowski , pismo Lizard , numer 41. / 2021 , lato 2021 rok , rozmowa z Józefem Skrzekiem
Józef Skrzek : Gdy byłem na studiach , moi koledzy : Bronek Suchanek , Andrzej Zubek , Bogusław Skawina , Kazik Jonkisz stworzyli Silesian Jazz Quartet ( czyli Śląski Kwartet Jazzowy ), dlatego powołaliśmy Śląski Zespół Bluesowy : SBB . I ten nasz zespolik grał głównie takie "bliusy" , bo na tym się uczyliśmy - na prostych formach : kadencja , jedna tonacja , przejścia . Ale już pod koniec roku zaczęliśmy grać pierwszą wersję "Mementa"
Józef Skrzek : Znakomity zespół , ale nie miał po prostu przejścia
Józef Skrzek : Realizowałem własne pomysły . Nagrywanie różnych instrumentów w studio jest bardzo ciekawe . Siedziałem w studiu w Opolu. Miałem dobre warunki, żeby się spełniać . Tam była zresztą świetna ekipa , która poświęciła mi czas . Jestem im do dziś bardzo wdzięczny . Do dziś przyjażnimy się z Radiem Opole - jest to jedyne radio , gdzie jest studio imienia SBB
Józef Skrzek : Obecnie realizuję "Psalmy Dawida 2 " oraz "Księgę Izajasza" - i powiem szczerze : to trudna robota , a mam tylko miesiąc
Józef Skrzek : Uwielbiam Paryż . Uważam , że jest to najpiękniejsze miejsce dla artystów . Przeżyłem w nim masę wspaniałych spotkań . Witałem nowy wiek , na Montmartre . Grałem na żywo i śpiewałem w teatrze paryskim
Józef Skrzek : Jestem pianistą . Jestem pianistą od małego kształconym na fortepianie . W szkole muzycznej , póżniej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej ( choć z przerwą , bo miałem kontuzję ręki ) . Grałem koncert Kabalewskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej jako koncert dyplomowy ( maturalny) . Organy doszły na studiach
Józef Skrzek : Miały rację profesorki mówiąc : "Józiu , musisz mieć ręce lekkie , delikatne". Ale ja nie mam lekkich , delikatnych rąk , jestem robolem . W tej chwili pracuję na wielu płaszczyznach
Redaktor : Właśnie , współpracuje Pan z wieloma muzykami . Trudno to policzyć i ogarnąć
Józef Skrzek : Wciąż spotykam ludzi , którzy mają - jak choćby Jarek Pijarowski - odważne pomysły . A teraz współpracuję też z odważnymi ludżmi przy "Psalmach Dawida" . Ale przecież realizuję także projekty z Elą Skrzek , z Luizą Skrzek , z żoną Aliną . Nagrywam w Portland Recording Studio . Przedwczoraj nagrałem fragment na płytę "Bieszczady" Michała "Giery" . Wyszła moja "Kantata Maryjna" , którą nagrałem w pustej - bo obostrzenia pandemiczne - katedrze Chrystusa Króla w Katowicach ( DVD ) . Do publikacji szykuje się "Requiem Maksymiliana " - oparte na trenie Kochanowskiego ( fragment) , z chórem , z organami , z elektroniką . Będzie to dedykowane młodemu Maksymilianowi , który zmarł . Przygotowałem projekt z fizykami jądrowymi z krakowskiego P A N - u , będą to rzeczy zagrane z Chetem Minkusem , z Chórem Nowodworskim , ale też z Elą Skrzek i Mirkiem Muzykantem . Będę także przygotowywał nowe fragmenty płyty "Creation Of Elements " do tekstu Krzysztofa Niewrzędy - i to będzie także w nastroju astronomicznym
23. Suity muzyczne , w Polsce w latach siedemdziesiątych ; Suita słoneczna , rok 1979 , kompozycja Janusza Komana , wydawnictwo Gad Records w roku 2021
24. Muzyka świetna Andrzeja Korzyńskiego do filmu polskiego "Diabeł" , rok 1972 , muzyka Andrzeja Korzyńskiego , w sposób zbliżony do tej muzyki grali muzycy SBB
25. W Niemczech 1 pażdziernika 2011 roku był festiwal muzyczny Electronic Cirkus w mieście Gutersloh , wystąpił Józef Skrzek , wystąpił Steve Schroyder . Odbył się ten festiwal i odbywają się coroczne edycje . W Polsce 30 pażdziernika 2011 roku zapowiedziany był festiwal muzyczny El - Eminence Fest w mieście Warszawa . Nie odbył się ten zapowiedziany festiwal , a na tym festiwalu zapowiedzeni byli Józef Skrzek i Steve Schroyder
26. Józef Skrzek często w latach 1974 - 1980 mówi o swojej twórczości słowo "suita" . W roku 2021 mówi o sobie " jestem robolem " .
W roku 1958 powstał film polsko- francuski pod tytułem " Suita polska" . Twórcy filmu ; Claude Guillemont i Roman Polański . Opis filmu ze strony f i l m w e b ;
Robotnik , będący z zamiłowania muzykiem , gubi napisaną przez siebie kompozycję , którą miał w formie partytury . Owoc jego pracy , zmienia kolejnych właścicieli . Muzyka robotnika staje się oprawą do prezentacji dnia codziennego w dużej uprzemysłowionej aglomeracji

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 19, 2021 23:32 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , pani redaktor Martyna Matwiejuk rozmawia z Józefem Skrzekiem , data rozmowy 2.lipca 2021 rok , strona A u d y c j e k u l t u r a l n e
Pani redaktor : Przy mikrofonie Martyna Matwiejuk , a gościem audycji kulturalnych jest dziś kompozytor , multiinstrumentalista i wokalista , pan Józef Skrzek . Witam pana bardzo serdecznie
Józef Skrzek : Witam panią
Pani redaktor : Spotykamy się na kilka godzin przed koncertem otwierającym Dziedziniec Kultury . Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest inspiracja twórczością Stanisława Lema . Wystąpi pan na scenie ze swoją córka , Elą Skrzek , z kompozytorem i producentem Danielem Bloomem oraz ze śpiewaczką operową Kariną Skrzeszewską . To jest dość niekonwencjonalny skład artystów . Co zadecydowało o tym , ze wybrał pan właśnie tych muzyków do tego projektu
Józef Skrzek : To jest różnorodność brzmień , różnorodność frazowania też oraz barwy głosu w przypadku dziewcząt , a my z Danielem będziemy robić tutaj fantastykę zbliżoną do bohatera Lema Stanisława
Pani redaktor : Czy mogłabym pana poprosić o uchylenie rąbka tajemnicy , jaki to będzie materiał , jakie dżwięki usłyszymy dzisiejszego wieczora
Józef Skrzek : Jeśli chodzi o wokalizy , będzie to Tren Kochanowskiego w wykonaniu Kariny i będzie to Golden Harp w wykonaniu Elżbiety oraz będzie to Miłość w wykonaniu Elżbiety . My zrobimy tutaj nawiązanie do naszych spotkań , które przygotowujemy na wydanie płyty z Danielem . To jest materiał , który powstawał nad jeziorami wstępnie , taki naturalny bardzo , jesli chodzi o inspiracje , tutaj będzie kontynuacja , po dłuższej przerwie spowodowanej tymi różnymi zakazami . Wreszcie jesteśmy wyzwoleni , a więc to jest taka premierowa nasza nowa sytuacja , również w sztuce jakby odnawiamy się
Pani redaktor : Ja pozwolę sobie nawiązać do motywu przewodniego tegorocznego Dziedzińca Kultury . Stanisław Lem ; w tym roku będziemy obchodzili setną rocznicę jego urodzin . Czy pamięta pan taki moment , w którym twórczość tego pisarza naprawdę do pana przemówiła , bo to jest dosyć trudny twórca . Niektórzy potrzebują wiele czasu , żeby do niego dojrzeć
Józef Skrzek : No to jeszcze wcześnie bywało , jak byłem gdzieś tam w moim czasie licealnym , powiedziałbym nawet , bo póżniej już poszedłem zdecydowanie w zawodowstwo muzyczne , ale to wszystko wcześnie ,powiedziałbym , jak byłem w Koperniku , w Katowicach to jakby się pierwszy raz przyswajało , no i pierwszy raz jakby gram na ten temat , opisuję to muzycznie , czyli jakby się próbuje tutaj , no , zagłębić w te jego niesamowitości i że wyrusza z tego też fantazja pod gwiazdami
Pani redaktor : Jest zawsze dla mnie niesamowite , kiedy jedna dziedzina sztuki przekuwa się w drugą , jakby pan opisał ten mechanizm , który powoduje , że słowo , refleksja nad słowem przeradza się w dżwięk
Józef Skrzek : No dobrze jest mieć , jak treść . Ono może być w słowie , może być w wokalizie , może być w opisach , a tutaj są to jednak pewne inspiracje , które wywodzą się z opowieści pewnych , no i to po prostu na tym opiera , te wszystkie nasze aranżacje z Danielem one będą takim opowiadaniem bajecznym na swój sposób, takie właściwie bliskie science-fiction
Pani redaktor : Lem to dla pana przede wszystkim rozważania o przestrzeni i kosmosie czy raczej może pościg technologiczny , a może człowiek i jego kondycja , który z tych obszarów twórczości Lema jest panu najbliższy
Józef Skrzek : Człowiek jest najważniejszy . Nasze marzenia istnieją i oby były dalej spełnione , natomiast człowiek jest zawsze blisko , my tez jesteśmy blisko w tym momencie . Zresztą człowiek zawsze się gdzieś przewija w naszym życiorysie , czy na drodze , czy w sytuacjach skrajnych , powiedzmy , że , w tych sytuacjach , gdy jesteśmy osłabieni , przytulenia ludzkie i ta synenergia , która wynika z człowieka do człowieka ma znaczenie pierwszorzędne
Pani redaktor : Powiedział pan troszkę , o tym ,co nadchodzi , ja wspomniałam z kolei o setnej rocznicy urodzin i w tym miejscu nie mogę pana nie zapytać o zespół SBB , który w poprzednim roku obchodził też bardzo ważną rocznicę pięćdziesięciolecie istnienia . Ja jestem bardzo ciekawa czy wiele jest takich materiałów , archiwalnych nagrań , które jeszcze czekają na wydanie ?
Józef Skrzek : Zdarzają się , oczywiście , na strychach , w piwnicach , gdzieś w jakiś zakamarkach , gdzieś w archiwach się pojawiają , no to jest jedna rzecz i to dotyczy tego , co było yesterday , natomiast bywają nowe sytuacje , czasami się zdarza , że jeszcze nagrywamy w składzie oryginalnym , właściwie teraz bardzo czekamy na Jurka Piotrowskiego ,który od prawie że dwóch lat tam gdzieś jest , w jakiejś tam , nie wiadomo , kwarantannie amerykańskiej , no , nie , żartuję , oczywiście , bo oni tam sobie też żyją , w tym czasie się rodziliśmy , jeden żyje tak , jeden tak , jeden tak . No , ale zbliżamy się w tej chwili , no i jak zdarzy się dobrze , no to zagramy w składzie oryginalnym , z Jerzym Piotrowskim , i to będzie wtedy spełnione i na to może trzeba będzie się przygotować , że powstanie nowy materiał , nowa płyta
Pani redaktor : A zatem czekamy , a ja zapytam pana jeszcze o to yesterday , to jest chyba pytanie bardzo trudne , zwłaszcza dla artysty o tak bogatej karierze , jak pana , ale czy potrafiłby pan wskazać moment przełomowy , absolutnie przełomowy w pana karierze muzycznej
Józef Skrzek : Ja jestem od początku niesiony sztuką , mamusia , nasza kochana Maria mówiła : muzyka jest sztuką piękna , i coś w tym jest , oczywiście , muzyka ma tyle odcieni , tyle niesamowitych stylów , tyle niesamowitych w ogóle generacji , załóżmy , że na przestrzeni czasu , powiedzmy od klasycznych , fenomenalnych artystów , poprzez walce wiedeńskie , aż znależliśmy się w sferze bluesa i jeszcze innych ,po prostu rockowych sytuacjach . Przecież ta muzyka jest jedną , wielką przygodą , tak bym to powiedział też w pewnym sensie , no a inspiracje przychodzą z nieba
Pani redaktor : Każde muzyczne spotkanie , każda muzyczna współpraca jest nieco inną przygodą , czy potrafiłby pan wskazać najważniejszą ?
Józef Skrzek : To są takie , no , przeróżne przemiany , które jakby spowodowały to albo to . Taki stan ducha , jak dzisiejszy , ja cieszę się z tego , że jeszcze mogę być na scenie , że mogę grać , że mogę komponować , że mogę istnieć , w tym , co się nazywa sztuka . Natomiast przełomowe , no , kiedyś miałem koncert urodzinowy w Roskilde , gdzie graliśmy po Bob Marleyu
Pani redaktor : To były trzydzieste urodziny pana
Józef Skrzek : Tak . I zaśpiewali Happy Birthday to You , to było dla mnie szokujące , bo zapomniałem ,że mam urodziny . Byliśmy w trasie ciągle , żeby było w trasach , Benelux , Skandynawię , i tak dalej , i tak dalej . No , dobra , teraz przyszło , że ja mam drugiego lipca grać Dziedziniec Kultury , o ho , ho . A może mógłbym zagrać dziewiątego ? Ale spróbowałem jednak , bo jestem stworzony na estradę , to jest moje powołanie , to jest mój talent , to jest mój dar
Pani redaktor : Co jest dla artysty najważniejsze , jak nie zmarnować tego daru
Józef Skrzek : Trzeba być sobą , trzeba kochać , trzeba ćwiczyć , no i trzeba poznawać świat dalej i być blisko natury
Pani redaktor : To na zakończenie chciałabym zapytać pana , jak się wychodzi na scenę po latach grania , co pan dzisiaj czuje na kilka godzin przed Dziedzińcem Kultury
Józef Skrzek : Na razie utożsamiam się z ekipą techniczną , to jest wielu , wielu , młodych zwłaszcza ludzi , przeróżnych ludzi , którzy przygotowują kamery , krzesła , statywy . Niedługo będziemy przygotowywać brzmienie , no to jest bardzo istotne , z kim tutaj współpracujesz , bo to wielu ludzi decyduje o tym , jak ty wyjdziesz , czy wyjdziesz po prostu na przykład dobrze brzmieniowo dżwięk , czy będą niezłe światła , albo jeszcze może lepiej , no i czy będzie niezła transmisja , no przecież wielu ludzi będzie pewnie to oglądać internetowo , czyli to jest rzeczywiście niesamowita maszyna , która w tej chwili zaczyna się organizować , i w tym momencie ja jestem cząstką tej maszyny , natomiast póżniej , o 20:30 no to jest już tajemnica
2. Strona P o l o n i a w ę g i e r s k a , numer 263. , data listopad 2017 , pani redaktor Barbara Pol
Pani redaktor : 7. pażdziernika koncert organowy Józefa Skrzeka - Kantata Maryjna w bazylice świętego Stefana w Budapeszcie przedstawiony z okazji 100-lecia objawień maryjnych w Fatimie zainaugurował 23. dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech organizowane tradycyjnie przez Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem świętego Wojciecha i proboszcza Polskiej Parafii Personalnej
Pani redaktor : Józef Skrzek był gościem Budapeszteńskich Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej już po raz drugi

Ja napiszę ; kiedy Józef Skrzek był gościem Budapeszteńskich Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej po raz pierwszy i gdzie grał koncert , lub koncerty
3. Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w Katowicach
Absolwenci - Józef Skrzek , 23 pażdziernika 2007 roku Szkołę odwiedził Józef Skrzek , aby dać koncert pod tytułem " Koncert o Ziemi"
4. Strona Puls biznesu , data 9.7.2021 , artykuł : Filmowe lata , pani redaktor Patrycja Pustkowiak
Pani redaktor : Od 19 do 21 sierpnia odbędzie się Zamojski Festiwal Filmowy Spotkania z historią
W programie koncert galowy na Rynku Wielkim , którego gwiazdą będzie Józef Skrzek
5. Strona Śląskie Samorząd województwa Śląskiego 100 - lecie Powstań Śląskich , artykuł :20 tysięcy ludzi bawiło się podczas Święta Śląska , data 29.6.2009
Redaktor : Na sobotni wieczór gospodarze "Święta Śląska " przygotowali także wraz z Józefem Skrzekiem prolog " Wojciechowi Korfantemu - Rapsod Śląska" . Józef Skrzek stworzył specjalnie kompozycje utrzymane w klimacie okresu zmagań o przyłączenie Górnego Śląska do Macierzy , które zostały splecione z repertuarem pieśni powstańczych , wykonywanych przez solistów i chór zespołu

Ja napiszę , jakie Józef Skrzek stworzył kompozycje , ile stworzył tych kompozycji , czy te kompozycje są udokumentowane w postaci nagrania dżwięku czy wizji, czy te kompozycje były opublikowane na płytach cd , płytach dvd , czy można się zapoznać z tymi kompozycjami, czy można zakupić wydawnictwo , płytę cd , płytę dvd z zapisem tych kompozycji . Kto nagrywał koncert wizyjnie , kto nagrywał koncert fonicznie , kto archiwizuje nagrania , czy jest wola udostępnienia tych nagrań , czy nagrania poddano technicznej obróbce , kogo wskazano jako odpowiedzialnego za realizację wydawnictwa cd , dvd z tego koncertu , jak rozliczono osobę odpowiedzialną za realizację wydawnictwa cd , dvd , czy istnieją dokumenty w tej sprawie . Pytania są jednoznaczne , ja czytałem informację o zamiarze realizacji płyty cd , lub płyty dvd dokumentującej koncert o Wojciechu Korfantym , któremu dedykowano koncert o nazwie "Rapsod Śląski " , posłużono się imieniem i nazwiskiem Wojciecha Korfantego jako pretekstu do organizacji koncertu , koncertu w Katowicach 22 sierpnia 2009 roku na Placu Sejmu Śląskiego . Co ma do powiedzenia w tej sprawie ówczesny Marszałek województwa Śląskiego pan Bogusław Śmigielski , który sprawuje Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem
6. Profesor Janusz Degler o zakopiańskich obchodach 130. rocznicy urodzin Witkacego , strona witkacologia
Profesor Janusz Degler : Ponadto przypomniano niezwykle zabawną inscenizację sztuk 8-letniego Stasia ( CCy - Witkacy - y ) oraz spektakl Halny . Niebezpieczne sny z ekspresyjną muzyką Józefa Skrzeka . Wszystkich zachwyciło prawykonanie suity Durent Jerzego Chruścińskiego , koncerty "Dla Stasia " zespołu Max Klezmer Band oraz Tomasz Stańko New Band

Wydarzenia opisane , w roku 2015
7. Dokument na stronie W i r t u a l n a K r o n i k a Świeradowa Zdroju
Leksykonarium Sudetonii Szymfonijnej Antologia ( ćwierćwiecze 25 lat )
Pismo Leksykon SudetonóW i Szymfoniii ( ćwierćwiecze - 25 lat )
Artyści SZYMFONIi - Osoby i Postacie oraz Obiekty Sztuki - zaprzyjażnione , sympatyzujące lub jako goście
SZYMFONILi : Józek Skrzek
Czekając na UFO - Tytuł Wielkiego Koncertu Muzyki Elektronicznej
1. Góra Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim pod Jelenią Górą 1992 rok
a ) prezentacja Drugiego Portretonu SUDECKIEGO " Góra 14'41" - kompozycja napisana specjalnie na tę okazję - prapremiera polska
Siedem edycji El - Izerie / Multimedialny Festiwal Elektronicznych Form Muzycznych / - SUDECJAŃSKIE ŚWIĘTO SZTUKI w Świerardowie Zdroju Multimedialne El - Izerie ( 1996 - 2002 ) z inicjatywy Andrzeja Szymalskiego Emisja - Telewizja Wrocław a) trzy filmy według scenariusza i w reżyserii Grażyny Pieczuro
El - Izerie sztuka : Artyści : Władysław Gudonis Komendarek , Józef Skrzek , Tomasz Stańko , Krzysztof Knittel , Marek Chołoniewski , Bogdan Mizerski , Wojciech Jasiński , Tadeusz Preizner , Mikołaj Hertel , Aleksander Nowacki , ksiądz Korneliusz Matauszek , Włodzimierz Kiniorski , Jerzy Satanowski , Aqua Voice - Łuczejko i Woltyński , Marek Manowski , Stowarzyszenie Polskich El-Muzyków - Barbara Zielińska / Van i Sabina Borner oraz Jerzy Juras Gruszczyński , Andrzej Bielas , Mariusz Kmieć , NELTE AKADEMIE BRAUSCHWEIG - Profesor doktor Dieier Salbert - Meine NIEMCY , Dawid Perkins ( USA ) , Chór ADORAMUS pod dyrekcją Barbary Weiser oraz Andrzej Szymański / Yorga
ESPLANADA - Centrum Sztuki i Edukacji Plastycznej w Szklarskiej Porębie
Premiera " Suity Piskiej " KOMPOETORA
patrz : Beata Kornicka - Konecka
patrz : Konecki Janusz i Beatrycze
patrz : Suita Piska i Michoń Witek
patrz : Mirek Czyżykiewicz i Józef Skrzek

Wielki Koncert Muzyki Elektronicznej - Góra Szybowcowa '92 - Jeżów Sudecki
video i audio - video CD

SUITA PISKA - Zlot Elektrycznych Fanatyków w Piszu - audio CD - jako relacja emocjonalna po gościnie
prapremiera - ESPLANADA Szklarska
warsztaty malarskie Beaty i Janusza Koneckich
SUDETONY - ( el ) - kaseta i archiwalne audio CD wydawca SAUND - POL - w serii Muzyka Elektroniczna - wybór kompozycji instrumentalnych z lat 1999 - 2002
Uwaga - Cały powyższy materiał twórczy istnieje w postaci zapisu fonograficznego
Trzy filmy nakręcone przez Telewizję Wrocław w latach 1996 - 2002
-EL - IZERIE ( video audio CD )
-KOMPOETOR ( video audio CD )
-JAK MUZY SPOTKAŁY SIĘ W SUDETACH ( kaseta video i audio CD )
Filmy według scenariusza Grażyny Pieczuro emitowane również przez Telewizję Polonia w Europie , Ameryce i Australii )
Przygotował i sporządził Andrzej Szymalski
Kolaż muzyczny z Palety cyklu ESEJE - MGŁY ( elektronika )
a) CD bibliofilskie
b) na tle filooficznie poetycki tekst MGŁY
SZEPTORONIE - instrumentalny utwór muzyki elektronicznej
SZEPY - instrumentalny utwór muzyki elektronicznej
SUITA PISKA - kolaż muzuki elektronicznej z Palety " Sui -Pi"
SUDETONY - kaseta SAUND - POL w 1992 roku - jako Polska Muzyka Elektroniczna
Józef Skrzek - śląski muzyk
1. Jako jeden z pierwszych uprawiał w Polsce muzyką elektroniczną
a) założyciel i członek zespołu SBB
2. Występował podczas El - Izerii
a) koncert na fortepian i sopran
b) koncertował również w ESPLANADZIE
3. Przyjaciel SZYMFONIi
PORTRETONY - Portretony SUDECKIE
1. Większe formy elektroniki muzycznej SUDETONÓW
2. Powstało ich SIEDEM ( 7 ) - przetrwało pięć ( 5 )
a) I - ( "V.H.") - poświęcony Vlastmilowi Hoffmanowi
b) II - ( Góra 14'41" ) - na Wielki Koncert Muzyki Elektronicznej / - Góra Szybowcowa 1992 w Jeżowie Sudeckim pod Jelenią Górą " Nocne czekanie na UFO "
c) III - ( " Sny Kwitnących Rododendronów " ) - na Dni Kwitnących Rododendronów / Święto Kwitnienia w Świeradowie Zdroju
d) IV - "Zlęki" - z okazji 600-lecia wsi Kopaniec
e) V - ( "WAŃGÓRIA " ) - na konkurs z okazji 150-lecia Świątyni Wang w Karpaczu ( pierwsza nagroda w kategorii "Muzyka i teatr" i trzecia Główna
3. Istniały jeszcze dwa - VI i VII , ale historia pogubiła ich rzeczowe inicjały
a) VI - HRYSULIDYLIA / dla M. Hrisulidisa - przepadł w historii - zczezł
b) VII - ( HASIORAJE Nieutracone ) - śmierć Hasiora zabrała go w nicość

Ja napiszę , ile z tych większych form elektroniki muzycznej jest z udziałem Józefa Skrzeka , jacy są kompozytorzy tych form muzycznych .
Nazwa firmy fonograficznej w tym dokumencie jest opisana jako SAUND-POL , istnieje nazwa firmy fonograficznej jako SOUND-POL

8. Oferta realizacji zadania publicznego Stowarzyszenie Kulturalne "Tradycja" Węglew Kolonia 62.Powiat Konin, data 9.8.2015
V Inne wybrane informacje dotyczące życia publicznego
Zorganizowaliśmy również "Jarmark świętego Augustyna" , który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających i rękodzielników pokazujących na żywo dawne rzemiosło. Jarmark rozpoczął i zakończył koncert Józefa Skrzeka
9. Strona Dziennik Polonijny , data 17.5.2020 , artykuł : Koncert "Santo Subito- Prorok naszych czasów " z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II i inne uroczystości
Redaktor : Międzynarodowy festiwal muzyczny " Decaloque" - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Józef Skrzek z elementami spektaklu świetlnego po zmroku
10. Strona Ultramaryna , artykuł Duet Orion ma talent , redaktor Marceli Szpak, data grudzień 2008
Redaktor : Słowa pana Józefa z duetu Orion , śpiewają piosenkę "My Way - Autostrada"
Pan Józef z Duetu Orion : Jestem perkusistą zawodowym , występowałem przez pięć lat na Mazurach w lokalu kategorii 5 , grałem z Emilią Krakowską , Józefem Skrzekiem , z Irkiem Dudkiem , mam profesjonalną technikę gry na bębnach na światowym poziomie
11. Strona Miasto Zabrze , data 26.10.2016
Redaktor : Z okazji zbliżajacego się dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na uroczystą mszę świętą w kaplicy świętej Barbary na poziomie 170 .
Mszę świętą w intencji zmarłych górników odprawi kapelan miejsca , ksiądz prałat Stanisław Puchała . Po nabożeństwie , w kaplicy świętej Barbary , zapraszamy na wyjatkowy koncert "Requiem" , czyli medytacje muzyczne w wykonaniu znakomitego śląskiego multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka
12. Strona o n e t wiadomości , data 23.2.2007 , redaktor KI
Redaktor : Józef Skrzek , główna postać grupy SBB , przygotowuje materiał solowy. Znajdzie się na nim zapis jednego z ostatnich koncertów artysty . Materiał pojawi się w sprzeaży pod tytułem "La Tempete" . Krążek wypełni 80 minut muzyki, którą Józef Skrzek zaprezentował podczas koncertu w chorzowskim Planetarium Śląskim 20 stycznia 2007 roku . Płyty można się spodziewać w marcu .
-Nad jakością oraz redakcją albumu pracowali w minionych dniach Mariusz "Turysta" Zych oraz Michał "Art" Wilczyński , zaś wydawcy będą nowi - starzy znajomi: Andrzej Hojn, Jerzy Kucharek , którzy stworzyli nowy label , w którego ramach wielbiciele rocka znajdą wkrótce nowe , zaskakujące propozycje - napisano na stronie Józefa Skrzeka

Ja kupiłem płytę "La Tempete" od Józefa Skrzeka w czasie przerwy próby muzycznej przed koncertem w Szklarskiej Porębie na początku maja 2007 roku
13. Pismo Dziennik Bałtycki , numer 207 , środa, 4 września 1996 , pani redaktor Katarzyna Korczak , artykuł : To jest moja muzyka , rozmowa z Józefem Skrzekiem - kompozytorem i multiinstrumentalistą
Pani redaktor : Od kiedy poczuł się pan zawodowym muzykiem ?
Józef Skrzek : Urodziłem się na Śląsku w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych . Już jako czteroletni chłopiec dawałem pierwsze fortepianowe koncerty . Bardzo wcześnie zacząłem komponować . Równocześnie malowałem zdobywając liczne nagrody , między innymi na międzynarodowej wystawie w Indiach . Powołanie do muzyki odczuwałem w sobie od najwcześniejszego dzieciństwa . Ukończyłem Liceum Muzyczne imienia Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu . Na wyższe studia poszedłem na wydział teorii muzyki , ponieważ miałem kontuzję ręki . W 1970 roku zacząłem zawodowo grać z zespołem Brekaout . Wkrótce potem założyłem swój zespół - SBB , w którym przez dziewięć lat realizowałem własne koncepcje artystyczne . To był bardzo ważny okres w moim życiu . Występowaliśmy w całej Europie . Przez pewien czas graliśmy z Niemenem . Byliśmy bardzo popularni
Pani redaktor : Jak określiłby pan specyfikę zespołu SBB , który dziś jest już legendą ?
Józef Skrzek : Ten zespół poszedł jak burza . Udowodnił , iż można grać inną muzykę , nie tylko szlagiery , takie sobie pioseneczki . Graliśmy muzykę ciekawą , porywając młodą publiczność swoją siłą , oryginalnością , autentycznością i szczerością . Dzisiaj wiem , że takiego zespołu w Polsce przed nami nie było i nie będzie . To trio przez dziewięć lat burzyło schematy
Pani redaktor : Zaczął pan wkrótce po rozpadzie SBB grać w duecie z Tomaszem Szukalskim, pana działalność zataczała coraz szersze kręgi
Józef Skrzek : Z Tomaszem Szukalskim graliśmy przez rok na festiwalach Jazz Jantar , Jazz Jamboree , Jazz nad Odrą . Razem nagraliśmy płytę "Ambitus Extendent" , zrealizowaliśmy opracowaną przeze mnie muzykę do filmu Piotra Szulkina "Wojna Światów" . W tym czasie skomponowałem też muzykę do wierszy Kazimierza Wierzyńskiego - piosenki te wykonywała Halina Frąckowiak . Wkrótce potem napisałem muzykę do filmu "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego , do sztuki "Otello" zrealizowanej w teatrze telewizji ze słynną Joanną Pacułą i Danielem Olbrychskim
Pani redaktor : Porusza się pan w obszarach różnej muzyki . Najpierw SBB , dziś - muzyka teatralna , filmowa , opera , oratorium . Jak określiłby pan specyfikę swoich kompozycji ?
Józef Skrzek : To jest moja muzyka . Nie sposób jej zaszufladkować . Ona zawsze wypływa z mojego wewnętrznego nastroju . Bardzo lubię komponować dla konkretnego wnętrza , w którym panuje niepowtarzalna akustyka - jeden z moich koncertów odbył się w kamieniołomach po starej kopalni srebra w Tarnowskich Górach . Występuję w muzycznych przedsięwzięciach plenerowych i przestrzennych , czego przykładem może być koncert połączony z projekcją firmamentu , który odbył się w Planetarium Śląskim w Katowicach . W latach osiemdziesiątych grałem w kościołach muzykę religijną . W ubiegłym roku skomponowałem , do libretta Lecha Majewskiego operę pod tytułem "Pokój saren" . Wiosną tego roku w Operze Śląskiej odbyła się premiera tego przedstawienia
Pani redaktor : Czy koncert , jakiego dziś w oliwskiej katedrze wysłuchamy , został także napisany specjalnie do tego wnętrza?
Józef Skrzek : Oczywiście . Jest to pierwsze w mojej karierze oratorium . W części pierwszej wykonany zostanie Hymn do Czarnej Madonny z finałem Bogurodzicy do słów nieżyjącego już Romana Brandstaettera . Pierwszą wersję tego utworu skomponowałem w 1983 roku i była ona dedykowana Ojcu Świętemu . Grałem to na Jasnej Górze w Częstochowie , prezentowałem póżniej w całej prawie Polsce , również za granicą . Dziś publiczność będzie miała okazję usłyszeć tylko jedną część tej kompozycji , którą specjalnie na tę okazje zmodyfikowałem . Oratorium "Zatoka pogromców burz" jest moim hołdem dla Wybrzeża , dla ludzi morza , myślę również o tych , którzy tu walczyli , na przykład w wojnach . Łączę w tym utworze moje brzmienie organów i instrumentów elektronicznych oraz śpiewu
Pani redaktor : Dziękuję panu za rozmowę

Koncert Józefa Skrzeka z okazji 90 lecia Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej odbędzie się dziś o godzinie 20 w Katedrze Oliwskiej . Usłyszymy Hymn do Czarnej Madonny oraz oratorium "Zatoka pogromców burz" poświęcone ludziom Wybrzeża . Prócz solisty wystąpią chóry Schola Cantorum Gedanensis i Pueri Cantores Olivienses . Dyryguje Jan Łukaszewski . Dla czytelników którzy zadzwonią dziś jako pierwsi do Biura Konkursów - telefon 31 - 35 - 66 w godzinach 11-11.10 przygotowaliśmy 10 dwuosobowych zaproszeń na dzisiejszy koncert

Kultura . Uroczysty koncert kompozytorski Józefa Skrzeka poświęcony ludziom morza rozpocznie się dziś o godzinie 20 w katedrze w Oliwie . Usłyszymy prawykonanie Hymnu do Czarnej Madonny z finałem Bogurodzicy i oratorium "Zatoka pogromców burz"
14. Józef Skrzek publikacja 10.8.2021
Józef Skrzek : Serdecznie zapraszam na premierę moich nowych kompozycji w aranżacji na syntezator moog , el-instrumentarium , orkiestrę symfoniczną , chór i solistów podczas Festiwalu Psalmów Dawidowych honorując Sprawiedliwych i Ocalonych , premiera Festiwalu Pokoju i Pojednania odbędzie się 22 sierpnia w Kolbuszowej na Stadionie Sportowym o godzinie 18:30 . Z miłości jesteś
15. Kompozycja "Cięcie " Józefa Skrzeka w wykonaniu zespołu SBB , zarejestrowana w roku 1974 trwa 6'06" , była wykorzystywana jako podklad muzyczny w czasie prezentowania w Telewizji Polskiej propozycji programowych zestawu programów Studia 2. Na początku roku 1975 , przez kilka miesięcy kompozycja "Cięcie" brzmiała w Telewizji w całości . Gdy na ekranie propozycje programowe trwały dłużej niż kompozycja , jeszcze raz od początku był emitowany utwór "Cięcie" . Po jakimś czasie , kilku miesięcy , realizatorzy w Telewizji zrezygnowali z pierwszych 47. sekund kompozycji , i brzmiała kompozycja "Cięcie" począwszy od 48. sekundy do końca kompozycji , i jeżeli propozycje programowe trwały dłużej niż kompozycja , ponawiano odtwarzanie kompozycji począwszy od 48. sekundy trwania utworu

Wydawnictwa istniejące z Józefem Skrzekiem

1.Płyta cd , Józef Skrzek , Viator , na płycie są 23. nagrania , wytwórnia Gad Records , wydawnictwo marzec 2021 rok
2. Płyta cd , Michał Giercuszkiewicz , Bieszczady , wytwórnia Metal Mind Production , wydawnictwo 2021 rok
3. Płyta long-play , SBB , Z miłości jestem , koncert SBB 8.11.2020 w Katowicach , produkcja Tomasz Koperwas , wydawnictwo 2021 rok

1. Wydawnictwo z zapisem słuchowiska radiowego emitowanego 21.12.2012 roku w Polskim Radio Pomorza i Kujaw , słuchowisko radiowe " GATE 2012/2013 GATE Koniec świata w Wylatowie" , w tym słuchowisku jest Józef Skrzek
2. Koncert Józefa Skrzeka 2.7.2021 w Warszawie
3. Kompozycja : Strumieńskie Flamenco , Józef Skrzek i Elo Badura , 18.8.1988 Strumień , kościół
4. Koncert Józef Skrzek 22.8.2021 Kolbuszowa, Stadion Sportowy
5. Koncert Józef Skrzek 21.8.2021 Zamość , Rynek
6. Koncert Józef Skrzek 17.9.2021 Chorzów , Młodzieżowy Dom Kultury
7. Oczekuję , wszystkie materiały udostępnione na wystawie "Wolność z nami" z Muzeum w Chorzowie we wrześniu 2021 roku znajdą się w książce o zespole SBB

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 24, 2021 16:28 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , strona m u z y k t o m a n i a , data publikacji 23. sierpnia 2019 rok , data rozmowy 28. pażdziernik 2018 rok , Redaktorzy Anna Piątkowska i Tomasz Piątkowski rozmawiają z Józefem Skrzekiem
Gdyby powstał ranking dziesięciu najbardziej legendarnych muzyków w historii polskiego rocka , Józef Skrzek bez wątpienia znalazłby się w jego czołówce . Założyciel SBB , jednej z najbardziej oryginalnych brzmieniowo grup w historii rocka progresywnego , kompozytor , multiinstrumentalista , muzyczny wizjoner i ikona . Można o nim powiedzieć więcej wielkich słów i żadne nie będzie przesadzonym określeniem dla jego talentu czy artystycznej osobowości . Wielu współczesnych artystów dwoi się i troi , aby uchodzić za gwiazdy muzyki , a Józef Skrzek należy do tych , którzy nie muszą tego robić , bo jego dorobek jest zapisany na stałe na kartach historii polskiej muzyki . Nie musimy dodawać , że Józef Skrzek jest największą gwiazdą , z jaką udało się porozmawiać Muzyk Tomanii . Cieszymy się ogromnie , że możemy się podzielić zapisem tej krótkiej, ale treściwej rozmowy , która odbyła się przy okazji Human Research Protection Program Festival 2018 28 pażdziernika 2018 roku
Redaktor : Wystąpisz w duecie z Krzysztof Głuch Oscillate w ramach Human Research Protection Program Festival 2018 w Toruniu . Jesteś tutaj pierwszy raz ?
Józef Skrzek : Gram dzisiaj ze składem ze Śląska : Krzyśkiem Głuchem , Andrzejem Ruskiem , Agnieszką Łapką ... Jest to fajne spotkanie - drugie albo trzecie . Byłem na Śląsku , kiedy nagle wyciągnęli mnie do tego miejsca - więc w porządku ( śmiech ). Wiele razy bywałem w Toruniu , dość często w Planetarium , zwłaszcza za życia dyrektora Lucjana Józefa Broniewicza , który niestety nagle odszedł . Mam tutaj wielu znajomych , bardzo różnych . Pamiętam , że te spotkania zawsze były piękne. W Hard Rock Pub Pamela jestem pierwszy raz , a to dlatego , że mnie zaprosił ten skład ze Śląska , kiedy byłem w Ostrawie , a więc się pozbierałem i jestem
Redaktor : Skąd twoje zamiłowanie do syntezatorów i klawiszy ?
Józef Skrzek : Od małego byłem kierowany przez mamę na pianistę . Było oczywiście trochę śpiewania- jakieś śląskie pioseneczki i chóralne śpiewy . Z czasem okazało się , że lubię trochę inne barwy i brzmienia
Od jakiegoś czasu dużo gram na organach piszczałkowych , do których dołączam syntezator albo moog. Kiedy żegnałem kumpli ze środowisk bluesowych na przykład Jurka Kawalca , w katedrze grały na zmianę organy i harmonijka ustna . Zupełnie jak Dawid i Goliat . To było fantastyczne brzmieniowo i myślę, że trafione w sedno ! W tym przypadku były to pożegnania wszech czasów . Nawet Janek , mój brat stwierdził , że brzmienie jest wyjątkowe
Redaktor : Które momenty w historii SBB uważasz za " historyczne" ?
Józef Skrzek : Osobiście najbardziej pamiętam mój koncert urodzinowy w Roskilde , kiedy Mr Bob Marley z dziewczynami zaśpiewał mi "Happy Birthday" ( śmiech ) . To było dla SBB wyjątkowe szczęście znależć się wśród tak znakomitych artystów . Zaczynaliśmy od piwnicznego grania ( underground ) , co wtedy było dość mocne stylistycznie . Był to dla nas czas poszukiwania czegoś za żelazną kurtyną - przede wszystkim wolności . Kawałeczek tekstu napisany z pewnym kumplem polskiego pochodzenia z Londynu - Markiem Milikiem na serwetce w kawiarni "Freedom" spowodował polskie stwierdzenie o wolności . Miało to niesamowity wydżwięk , jeżeli chodzi o wszystkie koncerty za żelazną kurtyną . Kiedy graliśmy gdzieś w Europie czy na świecie , ludzie żyli wszędzie własnym życiem i zawsze tak było. My za żelazną kurtyną mieliśmy swoje perypetie, dlatego w tamtych czasach SBB było wznoszone wysoko przez publiczność polską , czeską i węgierską . Byliśmy oznaką wolności
Redaktor : Był moment , że SBB miało szansę stać się gwiazdą o zasięgu globalnym . Co się stało , że jednak nie w pełni to się wam udało ?
Józef Skrzek : Nagle okazało się , że poszczęściło się nam w jakiś sposób . Być może trzeba było jeszcze wykonać parę ruchów zasadniczych . Jeśli bym nagrał muzykę do filmu "Shout" z Jerzym Skolimowskim i Tony Banksem z Genesis - film był fenomenalny . Byłem wtedy zakontraktowany , miałem trasę europejską , a wszelkie kontrakty zobowiązują . Z Jerzym zrobiłem póżniej muzykę do filmu "Ręce do góry" . Oczywiście , gdyby to działo się na Wyspach , byłoby dużo lepiej , jesli chodzi o show-biznes . Niestety taki jest ten zawód . Jak umiesz się w tym wszystkim poruszać i z kim się zadajesz - takim się stajesz.
Zostałem w Polsce , mam swoją "ojcowiznę" i "bazę" na Górnym Śląsku. Tam , gdzie się urodziłem -mam swoją pracownię . Urodziłem się "w doma" w sypialni i tutaj mam pracownię
Redaktor : Jak wyglądała twoja współpraca z Czesławem Niemenem ?
Józef Skrzek : Wspaniale ! Dostałem zaproszenie od Czesława Niemena , który przygotowywał się do nagrania z niemiecką wytwórnią CBS utworu "Dziwny jest ten świat" w wersji angielskiej.Świetnie zaaklimatyzowałem się w zespole , w którym już był Tomek Jaśkiewicz i Czesław Bratkowski . Podczas spacerów z Niemenem , zwierzyłem mu się na temat SBB . On wtedy zmienił taktykę , przyjął zupełnie nowy skład , nowy aranż - zrobiła się nowa Grupa Niemen . Nagraliśmy "Strange is this World" dla CBS , czyli "Dziwny jest ten świat" , "Marionetki" z tekstami Cypriana Norwida , które Czesiek uwielbiał . Doszło jeszcze "Requiem dla van Gogha" , a potem "Ode to Venus". Wtedy też pierwszy raz zaśpiewałem z Czesławem . Tak sobie myślałem : "Czesław ma taki brylant w głosie i mam z nim śpiewać ?" - ale zaśpiewałem ( śmiech ) . Wielki szacun !
Redaktor : Album SBB " Za linią horyzontu " , który ukazał się dwa lata temu jest albumem wyjątkowym . Został nie tylko nagrany przez oryginalne trio , ale także wzbogacono go o wiele elementów współczesnych , co było dla fanów pewną nowością
Józef Skrzek : Jurek wymyślał , całą stylistykę i bardzo siedział przy tej produkcji . Będąc w Stanach , stwierdził , że tam tak grają , ale my raczej chcieliśmy zagrać po swojemu . Ta płyta jest zrobiona na życzenie Trójki i jest naszym kompromisem , próbą tego , czy siebie rozumiemy . W ramach zamknięcia kontraktu trzeba było nagrać płytę , to nagraliśmy ją we dwóch z Anthimosem. Brzmieniowo jest wyjątkowa , ale to jest nisza - progresywny rock na takiej granicy , której nie potrafię określić .
Niedawno dostałem wiadomość od dyrektora Radia Opole , że 15 listopada ma wyjść koncertowe wydanie płyty SBB z Filharmonią Polską . Wystąpił na niej oryginalny skład : Ja , Piotrowski i Anthimos . To jest w dalszym ciągu muzyka w stylu osobliwym - w sumie cały czas była , tylko że ona najczęściej bywała trochę taka , jakie są mody . Niesamowita sytuacja ! My nie gramy stale , mieliśmy dwie dekady pewnej luki - od lat siedemdziesiątych i dopiero w nowym wieku zaczęliśmy grać. Z innym bębniarzem co prawda , bo Jurek próbował być w Stanach , gdzie dziś mieszka. Zespół się kula lekko . Czasami coś sobie zagra . Teraz będziemy grać 11 listopada w Warszawie , utwór "Dziwny jest ten świat"
Redaktor : Czy można powiedzieć , że rock progresywny jest w Polsce gatunkiem w zaniku ?
Józef Skrzek : Zanika . Nie chwyta to , bo ludzie przerzucają się na disco polo , na bardziej "zjadalne" dżwięki typu bum bum bum i to się sprzedaje . Trudno jest dziś wyżyć komuś , kto jest zawodowcem
Pani redaktor : Jak się czuje ktoś , kto jest dziś uważany za wielką legendę i ikonę rocka w Polsce ?
Józef Skrzek : Cieszę się , że żyję ( śmiech )
2. Strona r e g i o n e o wiadomości pomorskie Gdańsk , pani redaktor Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz rozmawia z Przemysławem Rudziem , data 30. kwietnia 2021 roku
Przemysław Rudż : Klawiaturami zainteresowałem się jeszcze za młodu , kiedy od czasu do czasu w telewizji widziałem występy naszych rodzimych tuzów - Sławka Łosowskiego , Krzysztofa Dudę , Władka Komendarka , Marka Bilińskiego , Mikołaja Hertla czy Józka Skrzeka
Pani redaktor : Na Twoim profilu znalazłam kilka wpisów dotyczących przygotowań do nowego projektu muzyczno-naukowego . Zdradż jakieś szczegóły
Przemysław Rudż : Nie mogę chyba jeszcze mówić o tym szeroko, ale myślę , że nikt z kolegów się nie obrazi , jeśli powiem , iż wśród autorów i wykonawców muzyki znajdzie się Józek Skrzek , Michał Dziewiński i ja. Pojawią się też partie wokalne , ale jeszcze nie wiemy , kto je zaśpiewa . Mentorem , inicjatorem i dobrym duchem całości jest profesor Adam Maj - fizyk jądrowy , wielki fan muzyki elektronicznej . To zaszczyt , że mogę twórczo współpracować i "być na Ty" z osobami tak wysokiej kultury osobistej i obdarzonych tak nieprzeciętnym intelektem
Pani redaktor : Częścią tego projektu jest skomponowany przez Ciebie utwór Formation of galaxies ?
Przemysław Rudż : Tak , to jedna z pierwszych kompozycji które dostarczyłem . Całość długo się wykluwa , bo pracujemy zdalnie , łącząc nasze działania muzyczne z innymi obowiązkami , ale powoli brniemy do celu . Mam nadzieję , że do końca roku powstanie pełny materiał , a potem skupimy się na kwestiach wydawniczych
3. Strona m a n u f a k t u r a - Legenda Free Colours 21 , autor pytań : Jarosław Hejenkowski , rozmawia : Pakoslavek
Jarosław Hejenkowski : w połowie lat 80
Pakoslavek : przekręcenie gałki w radio na Rozgłośnię Harcerską wiązało się z odkryciem Dezertera , Armii , Kultu , Śmierci Klinicznej , Siekiery i innych
Jarosław Hejenkowski : W Bytomiu istniało wtedy jakieś życie muzyczne ? Koncerty , załogi?
Pakoslavek : Nie było u nas żadnej wyższej uczelni , a co za tym idzie typowego klubu studenckiego . Był Pyrlik , gdzie zagrał w 1981 roku Kryzys , przynosząc do Bytomia punk rocka . Podobno tego samego dnia Józef Skrzek podjął decyzję o rozwiązaniu SBB , które miało tam próby . Pogrzeb zmienił się więc w symboliczne powitanie Nowego. Legenda mówi o masowym skróceniu i postawieniu na sztorc włosów przez uczestników tego wydarzenia
4. Strona Kultura i Dziedzictwo Narodowe najważniejsze działania samorządu województwa Małopolskiego raport za 2013 rok
Premiery , nowości

Halny ( Niebezpieczne Sny ) - spektakl z muzyką Józefa Skrzeka w reżyserii Andrzeja Dziuka , inspirowany wiatrem halnym i jego wpływem na człowieka , z udziałem Steve Kindlera ( międzynarodowej sławy wirtuoz skrzypiec ) oraz Steve Schroydera ( niemieckiego organisty i mistrza elektronicznych instrumentów klawiszowych ) . Scenariusz i scenografia i reżyseria - Andrzej Stanisław Dziuk , choreografia - Anita Podkowa , kostiumy - Monika Błażusiak, premiera - 27 września 2013 roku

Krakowskiego Teatru Scena Stu najważniejsze wydarzenia w 2013 roku
Wielkie Monologi -Jerzy Trela Zbigniew Preisner . Widowisko słowno-muzyczne prezentujące kunszt aktorski Jerzego Treli w Wielkich Monologach . Treli na scenie towarzyszyli : Teresa Salgueiro ( sopran ) , Józef Skrzek , Konrad Mastyła i sześcioosobowy chór męski . Reżyseria - Krzysztof Jasiński , opracowanie muzyczne - Zbigniew Preisner . Wydarzenie zostało zarejestrowane na dvd, a uroczysta prezentacja filmu odbyła się w teatrze 21. grudnia 2013 roku.
Zadanie zostało zrealizowane ze środków budżetu województwa Małopolskiego , Gminy Miejskiej Kraków przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura interwencje .
Premiera 17 i 18 września 2013 roku , w kościele świętej Zofii w Bobowej
5. Redaktor Wiesław Królikowski b l o g , data 23. sierpnia 2017 rok
Wiesław Królikowski : Walickiego poznałem osobiście w marcu 1974 roku , przy okazji pierwszego warszawskiego koncertu SBB . Trio Józefa Skrzeka zagrało wtedy jako support węgierskiego , wtedy ogromnie i u nas popularnego Locomotivu GT , w sali kina Mazowsze na Woli. Bluesrockowy set SBB wypadł lepiej niż występ Węgrów ( z których Tamas Somlo był wyrażnie niedysponowany i musiał być wyprowadzony przez kolegę na zaplecze ) . Po koncercie , dzięki zaświadczeniu o współpracy , otrzymanym od naczelnego "Jazzu" , redaktora Józefa Balceraka (tym bardziej miły był to dokument , bo - ja , wtedy student historii - dopiero niedawno zacząłem publikować w tym miesięczniku ) , dotarłem do garderoby muzyków i przeprowadziłem wywiad z Józefem Skrzekiem . Skrzek odpowiadał na moje pytania jedząc jakąś zupę z menażki , robił wrażenie zmęczonego i okazał się rozpaczliwie mało rozmowny ( pewnie i okoliczności naszego spotkania i jego stres , wynikający z początku działalności na własny rachunek , też musiały mieć wpływ - od następnego razu "wywiadowało " mi się go bardzo dobrze ... ). Obok muzyków kręcił się grożnie wyglądający pan , którego też trochę obłaskawiło pismo redaktora Balceraka : był to właśnie Franciszek Walicki .Ale również okazało się ,że musiałem spisać ten nieudany wywiad błyskawicznie i przynieść do autoryzacji już następnego dnia . W wyznaczonym miejscu , w hallu stołecznego hotelu Bristol, rozmawiałem tylko z samym Walickim . I tylko on , emanując pewnością "co artysta chciał powiedzieć " ( nie pozostawiało to wątpliwości co do jego wyjątkowej roli w tym układzie ... ) , zautoryzował - co oznaczało : podredagował - wypowiedzi Skrzeka z mojego maszynopisu , w którym starałem się jak najwięcej oddać wypowiedzi muzyka . Tekst pewnie na tym zyskał , ale i tak nie byłem z niego zadowolony . Walicki , jak mogłem podejrzewać , też . Pełen wątpliwości zaniosłem zautoryzowany w powyższych okolicznościach , nadal wątły wywiad do redakcji . Ostatecznie na łamach "Jazzu" ukazał się wywiad innego autora z muzykami SBB , co mnie nie zdziwiło , ani zmartwiło , a i też nie miało wpływu na dalszą moją współpracę z pismem , która nadal utrzymywała się na pewnym poziomie regularności
6. Ja w swoim wpisie na tym forum , w tym rozdziale , mój wpis czwartek 14 stycznia 2021 rok , godzina 19:46 i mój wpis środa 3 lutego 2021 rok, godzina 12:35 piszę o Festiwalu FAMA w Świnoujściu w roku 1983 . Piszę o Jacku Skubikowskim , który z estrady mówił słowa nie uzgodnione z cenzorem , i w wyniku czego przerwano występ Jacka Skubikowskiego . Okazuje się , istnieje opis , z którego się dowiedziałem o , na tym Festiwalu FAMA w Świnoujściu w 1983 roku Przemysław Gintrowski śpiewa dwa teksty bez pozwolenia cenzury , z tego powodu Przemysław Gintrowski opuszcza ten Festiwal . Redaktor Mariusz Grygierczyk 22 stycznia 2018 roku na stronie : n a t e m a t pisze o Przemysławie Gintrowskim . Wynika z tego , moje wpisy o Jacku Skubikowskim błędne
7. Pismo U w a ż a m r z e , możliwie data 21.11.2016 , redaktor Jaromir Kwiatkowski
Józef Skrzek : W grupie Brekaout poznałem scenę , kulisy sławy . Postanowiłem , że założę swój zespół . Nie dlatego , żeby się pokazać , lecz żeby mieć swobodę wyboru tego , co chcę robić
8. Redaktor Mariusz Majeran , strona Radio Opole , data 30. styczeń 2020 rok , artykuł pod tytułem : Józef Skrzek zagra na koncercie charytatywnym w Opolu na rzecz zasłużonego kościoła " na górce "
Redaktor : Rzymskokatolicka Parafia Matki Boskiej Bolesnej i świętego Wojciecha w Opolu boryka się ze spłatą kredytu zaciągniętego na remont kościoła i plebanii . W piątek ( 31.01) organizuje koncert charytatywny , by zebrać potrzebne pieniądze.
Gwiazdą wieczoru będzie Józef Skrzek , który rozpocznie swój koncert około godziny 21.00 . Warto jednak przyjść wcześniej . Już przed godziną 18.45 , kiedy zagra duet wiolonczelowy The Cellos.
- Krótką historię kościoła przypomni opolski aktor Andrzej Czernik . Spotkamy się także z perkusistą grupy Skaldowie Janem Budziaszkiem . To postać bardzo ciekawa , charyzmatyczna można powiedzieć dzisiaj - mówi Andrzej Kowalczyk , pomysłodawca koncertu . - Kiedyś to nie był grzeczny człowiek , grzeczny artysta . Przeszedł potężną przemianę . Warto przyjść i posłuchać . Kościół ma wystrój barokowy . Postanowiliśmy skorzystać ze Stowarzyszenia "Perły baroku" . Stowarzyszenie w strojach z epoki zrobi oprawę . Będą obsługą na tej imprezie . Kupiłem pochodnie filmowe . Będzie sceneria bajkowa - dodaje.
Koncert rozpocznie się o godzinie 18.45 i potrwa do 22.00 . Póżniej darczyńcy i posiadacze złotych cegiełek spotkają się z artystami w Muzeum Śląska Opolskiego . Na koncert obowiązują wejściówki - cegiełki, które będzie można nabyć przed koncertem.
Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia

Wydawnictwa oczekiwane , w których można przeczytać , czy zobaczyć film o Józefie Skrzeku

1. Wydawnictwo , materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej " Ze słowem biegnę do ciebie" w Muzeum w Chorzowie 18.9.2021
Referat Jacek Kurek Z pierwszych ważniejszych odkryć wprowadzenie do konferencji
Referat Krzysztof Gajda Ze słowem biegnę do ciebie kiedy muzyka staje się poezją
Referat Maciej Fic Silesian Śląskość a muzyka rockowa : tropy i inspiracje
Referat Jacek Kurek SBB historia pewnego marzenia
Referat Piotr Chlebowski Muzyka SBB - czyli : suita jako budowanie świata
Referat Przemysław Piłaciński Ruchomy dom muzyki - "Pielgrzym" Niemena i "Pielgrzym" SBB
Referat Radosław Marcinkiewicz SBB i onimia . Reko-reko nesans
Referat Lech Giemza Metafora horyzontu w perspektywie albumu " Za linią horyzontu" zespołu SBB
Referat Paweł Tański Trzy ogrody : Kazimierz Wierzyński , Halina Frąckowiak i Józef Skrzek
Referat Edyta Chlebowska Graficzna strona muzyki SBB - okładki
Dyskusja panelowa
Film dokumentalny
Oczekiwane jest wydawnictwo , w którym będą referaty , dyskusja , film dokumentalny
2. Oczekiwane jest wydawnictwo muzyczne , o którym mówi Przemysław Rudż , to jest płyta cd z muzyką Józefa Skrzeka , Przemysława Rudzia , Michała Dziewińskiego . Kto będzie realizował wokalizę na tym wydawnictwie . Inicjatorem przedsięwzięcia jest profesor Adam Maj

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 25, 2021 19:15 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , na okładce płyty SBB Welcome jest twarz z uszami wielkimi , jak skrzydła .
Pan Jacek Komuda , specjalista do spraw wojska Rzeczypospolitej , rozmowa w 2021 roku ,
Pan Jacek Komuda : Raz miałem tak , że się ustawiłem na koniu na wprost szarżującej husarii i przyznam szczerze , z tymi skrzydłami jak husaria szarżowała to jest przerażające po prostu
2. Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego Katowice , dnia 13 lipca 2020 rok Sprawozdanie numer 1 . / 2020. Wójta Gminy Ożarowice z dnia 1. lipca 2020 roku z wykonania budżetu Gminy Ożarowice za 2019 roku
Część opisowa z wykonania planu finansowego Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Ożarowice za 2019 rok
Pażdziernik
Inauguracja Jubileuszowego 25 Roku Akademickiego - wyjazd do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej - uroczyste rozpoczęcie Mszy świętej w Bazylice w Dąbrowie Górniczej uświetnienie koncertem Józefa Skrzeka pod nazwą "Viator" . W programie : wystąpienie inauguracyjne Jej Magnificencji Rektora doktor Zdzisławy Dacko-Pikiewicz , Imatrykulacja Studentów i Doktorantów , promocja habilitacyjne i doktorskie , wręczenie medali i odznaczeń państwowych , wręczenie stypendiów naukowych , nagród i wyróżnień "LIDER ROKU 2019" , wykład inauguracyjny pod tytułem " Koniec uczelni jakie zmiany?" .
Uświetnienie uroczystości koncertem Duetu Dombrowa Piano Duo oraz Chóru Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia" . W uroczystości wzięło udział 50 osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku
3. Józef Skrzek w rozmowie z Tomaszem Piątkowskim , strona m u z y k t o m a n i a , rozmowa w pażdzierniku 2018 roku
Redaktor : Które momenty w historii SBB uważasz za historyczne ?
Józef Skrzek : Zaczynaliśmy od piwnicznego grania ( underground )

Początek zespołu SBB jest określany jako początek roku 1971 do kwietnia 1974 roku . W zespole SBB , w tym czasie czyli w Silesian Blues Band grają stale Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis , i grają czasowo Ireneusz Dudek , Maciej Radziejewski , Jan Błędowski , Janusz Hryniewicz .

Antymos Apostolis : W Dąbrówce Małej znależliśmy Dom Kultury , były tam jakieś graty i tam się grało.Tam zaprosiłem Józka i Jurka na jam-session. Przyjechali tam i zaczęliśmy rozmawiać.Józek nie grał , chciał tylko posłuchać , ja grałem z chłopakami . Z tego , co póżniej inni mi mówili, był bardzo zafascynowany . Wziął mnie do pianina , które tam stało i zaczął mnie przesłuchiwać
Antymos Apostolis : Był taki okres , że zeszliśmy do piwnicy Józka i tam siedzieliśmy godzinami

Te słowa Antymosa Apostolisa w książce Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego o zespole SBB

Józef Skrzek : Postanowiłem , że mimo wszystko zespół jednak złożę . Spotkałem Piotrowskiego , zorganizowaliśmy próbę , przypadkiem spotkałem też Apostolisa . Zacząłem z nimi robić próby , najpierw w "Pyrliku" , póżniej w "Siemionie"

Te słowa Józefa Skrzeka w książce Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego o zespole SBB

Jan Błędowski : spotkaliśmy się w Elektromontażu w Wełnowcu z chłopcami , którzy znowu grali jako Silesian Blues Band
Jan Błędowski : Próby z Józkiem wykonywaliśmy bardzo często
Jan Błędowski : Dostałem więc propozycję grania w styczniu 1974 roku , na samym początku.Wystartowaliśmy z wysokiego pułapu , ten band miał naprawdę wysoki poziom . Próby odbywaliśmy w Ośrodku Harcerskim
Jan Błędowski : Kapela SBB potrzebowała pieniędzy na sprzęt i wtedy padła propozycja Tadka , żeby z nim pojechać na miesiąc do Sajuza , zagrać
Jan Błędowski : Doszło do prób , graliśmy próby jako Brekaout - czyli ja z SBB , Tadek i Mira

Te słowa Jana Błędowskiego w książce Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego o zespole SBB

Leszek Winder : Na Śląsk przyjechał Franciszek Walicki , którego poznałem już wcześniej. Byliśmy razem w "Kapeluszu" , hali Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie na koncercie rockowej kapeli z Krakowa , w której grał na gitarze Jarek Śmietana . Widać było, ze Walicki czegoś szuka . Potem było spotkanie Franciszka z Józkiem . Długo rozmawiali , Józek grał mu na fortepianie . Wszystko to odbyło się w Ośrodku Harcerskim , też w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku . Walicki był poruszony po tym spotkaniu

Te słowa Leszka Windera w książce Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego o zespole SBB

Redaktor : Byłeś świadkiem powstania SBB
Jan "Kyks" Skrzek : Tak ! Gdy spotkał Lakisa i Piotrowskiego , nie mieli gdzie ćwiczyć... próbowali w domu kultury , ale Józek potrzebował intymności

Te słowa Jana "Kyksa " Skrzeka w książce Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego o zespole SBB

Janusz Hryniewicz : Pojechałem do Szwecji w kwietniu 1973 roku i jak wróciłem , odbyliśmy kilka prób w Gdańsku , po czym graliśmy w "Non Stopie" przez miesiąc , jako Silesian Blues Band

Te słowa Janusza Hryniewicza w książce Andrzeja Hojna, Michała Wilczyńskiego o zespole SBB

Redaktor : Czym dla Was był "Pyrlik"
Jerzy Piotrowski : Pierwszym domem. Przygotowując się do wyjścia na rynek siedzieliśmy tam przecież dzień i noc . Dochodziło do tego , że potrafiliśmy jechać na próbę o godzinie szóstej rano !

Te słowa Jerzego Piotrowskiego w książce Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego o zespole SBB
4. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Jerzym Sosnowskim , Polskie Radio Trójka w marcu 2012 roku opisuje współpracę muzyków zespołu Silesian Blues Band z Czesławem Niemenem
Józef Skrzek : Wszyscy byliśmy zafascynowani anglosaskim rockiem , a Czesław jako jedyny potrafił dodać do niego coś własnego , polskiego

W czerwcu 1976 roku Józef Skrzek praktycznie pokazuje na koncercie SBB w Opolu , jak wygląda zafascynowanie anglosaskim rockiem , a co to jest " coś własnego , polskiego" . W czasie nocnego koncertu SBB , na którym ja byłem , muzycy SBB grają swoje muzyczne fascynacje , a Józef Skrzek na estradę wprowadza Kapelę ludową regionalną "Bierawianie" , i ta Kapela gra i śpiewa znaną , polską ludową piosenkę "Karolinka" .
Na płycie SBB Welcome , nagranej w 1979 roku ,są kompozycje Józefa Skrzeka opisane przez redaktora Dariusza Michalskiego na okładce tej płyty jako wyraz zafascynowania anglosaskim rockiem i jest również " coś własnego , polskiego" , jest to znana melodia "Panie Janie " , zaliczana do ogólnoeuropejskiego dziedzictwa kulturowego , i też polska śpiewanka tutaj jest słyszalna w kompozycji Józefa Skrzeka " Why no Peace"
5. Kompozytorzy muzyki są niejednokrotnie honorowani nagrodą za swoje kompozycje , na przykład pan Jan A. P. Kaczmarek , który otrzymał nagrodę w Stanach Zjednoczonych za swoją kompozycję muzyczną . Czy Józef Skrzek otrzymał nagrodę za swoją kompozycję muzyczną .
W czerwcu 1978 roku w Belgii w Knokee był Festiwal Programów Telewizyjnych , w tym Festiwalu polski program o nazwie "Follow my dream" zdobył pierwszą nagrodę , w tym programie grał zespół SBB , śpiewał Józef Skrzek . Festiwal ten nie był festiwalem muzycznym , nie było konkurencyjnych kompozycji muzycznych .
W roku 2010 nagroda imienia Włodzimierza Pietrzaka dla Józefa Skrzeka , nagroda artystyczna w uznaniu za wypracowanie nowego nurtu w muzyce religijnej , a zwłaszcza za "Kantatę Maryjną" do słów Romana Brandstaettera .
W roku 1976 na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu druga nagroda dla piosenki "Pieśń Geiry" z muzyką Józefa Skrzeka
W roku 1977 na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu trzecia nagroda dla piosenki "Jesteś spóżnionym deszczem" z muzyką Józefa Skrzeka
Razem z Lechem Majewskim nagroda za muzykę do filmu "Młyn i krzyż" , nagroda Sonora , międzynarodowa nagroda muzyki filmowej w Italii w roku 2012 , muzyka do filmu "Młyn i krzyż " jest autorstwa Józefa Skrzeka i Lecha Majewskiego
W roku 2004 dla Józefa Skrzeka nagroda Złotej Maski za muzykę do spektaklu teatralnego "Historyja o chwalebnym zmartchwywstaniu pańskim" w Teatrze Polskim Bielsko- Biała
W roku 2000 dla Józefa Skrzeka i Lecha Majewskiego nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Kompozytorów dla opery "Pokój saren" , muzyka do tej opery Lech Majewski i Józef Skrzek

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 26, 2021 19:10 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Halina Frąckowiak nagrała w marcu 1977 roku z zespołem SBB płytę long - play pod tytułem "Geira" . Halina Frąckowiak wystąpiła trzykrotnie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu śpiewając piosenki z tej płyty .
W roku 1975 Halina Frąckowiak z zespołem SBB w składzie czteroosobowym , Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis i jeszcze jeden gitarzysta basowy,i zespół wokalny Alibabki , piosenka "Brzegi łagodne"
W roku 1976 Halina Frąckowiak z zespołem Hokus śpiewa piosenkę "Pieśń Geiry"
W roku 1977 Halina Frąckowiak z zespołem Spisek śpiewa piosenkę " Jesteś spóżnionym deszczem"

1. Występ Józefa Skrzeka w dniu 26. września 2021 roku o godzinie 18:30 w Gostyniu w czasie XVI Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana

Medale dla Józefa Skrzeka

1. Strona Instytut Fizyki Jądrowej imienia Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk , wpis w dniu 6.8.2021 , tytuł wpisu : Profesor doktor habilitowany Adam Maj wraz z zespołem , w skład którego wchodzą doktor habilitowany Jerzy Grębosz i Maestro Józef Skrzek , zdobywcą w 2021 roku Medalu imienia Krzysztofa Ernsta na Popularyzację Fizyki

Z wielką przyjemnością informujemy , że Kapituła Nagród Polskiego Towarzystwa Fizycznego za Popularyzację Fizyki przyznała profesorowi doktorowi habilitowanemu Adamowi Majowi wraz z zespołem , w skład którego wchodzą doktor habilitowany Jerzy Grębosz i Maestro Józef Skrzek , Medal imienia Krzysztofa Ernsta za spektakl multimedialny i film "Na styku dwóch nieskończoności"

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 07, 2021 14:18 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Halina Frąckowiak po nagraniu z zespołem SBB płyty longplay "Geira" wiosną 1977 roku na tournee wyruszyła z repertuarem płyty "Geira" z muzykami zespołu Heam . Tournee w roku 1978 w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich liczyło 66. koncertów . Muzycy zespołu Heam przearanżowali kompozycje Józefa Skrzeka i na koncertach na tym tournee grali swoje kompozycje i kompozycje Józefa Skrzeka w swojej aranżacji
2. Suity w Polsce grali polscy wykonawcy estradowi w latach siedemdziesiątych , i wcześniej i dalej :
Zjednoczone Siły Natury Mech , kompozycja " Atlantis Suite" , grali w 1979 roku na koncertach
Zespół Arbiter Elegantiarum , zespół istniał w roku 1980 , grał w tym zespole Marek Biliński , możliwie grali rozbudowane formy muzyczne
Zespół Heam , kompozycja muzyczna , suita " Komedia ludzka " , czas trwania kompozycji 30. minut
Zespół Heam , suita "Przedwiośnie" , zarejestrowana w 1976 roku w studiu nagraniowym w Poznaniu
Zespół Hokus , istnieli w latach 1973 - 1977 , grali kilkunastominutowe suity muzyczne
Zespół o nazwie 74 Grupa Biednych , istnieli w latach 1966 - 1973 , suita muzyczna pod tytułem " Temat na motywach wschodnich ", czas kompozycji 9'00"
Zespół Muzyczna Spółka Akcyjna 1111 , zespół istniejący w latach 1975 - 1977 , suita muzyczna " Autoportret X "
Zespół Akcenty , istniejący w latach 1969 - 1976 , założony przez Sławomira Łosowskiego , zespół przez jakiś czas posługiwał się nazwą Blues Band Akcenty . Informacja z w i k i p e d i i : Od 1971 roku Akcenty tkwiły w nurcie muzyki improwizowanej i eksperymentalnej , a autorskie utwory zespołu stały się kompozycjami instrumentalnymi , często o rozbudowanych formach , zmieniających się podziałach muzycznych oraz bogatych improwizacjach
Zespól Trubadurzy , w roku 1976 na płycie longplay Trubadurzy Znowu razem jest kompozycja , suita muzyczna "Ałma Ata " , czas kompozycji 6'05" , kompozycja Marian Lichtman , Sławomir Kowalewski , Tomasz Rostkowski
Zespół Trubadurzy , kompozycja muzyczna pod tytułem "Ile wiemy o sobie" , rok 1973 , kompozycja jest na płycie Trubadurzy "Będziesz Ty" , kompozycja Ryszarda Poznakowskiego
Zespół Apokalipsa , istniał w latach 1973 - 1977 , w początkowym okresie grali utwory instrumentalne , między innymi konceptualny utwór o klimacie orientalnym pod tytułem "Maniol" , lub " Manioł"
3. Kompozycja "Cięcie " Józefa Skrzeka była sygnałem muzycznym popularnego zbioru programów telewizyjnych , czyli Studia 2 , w latach 1975 - 1981 i 1982 do 1983 . W czasie , gdy ta kompozycja była emitowana w Polskiej Telewizji czy Józef Skrzek mówił o tym fakcie . Rok 2003 , słowa Józefa Skrzeka o kompozycji "Cięcie" , Józef Skrzek mówi o kompozycji "Cięcie" , jako sygnału dżwiękowego Studia 2 , słowa w książce o zespole SBB , rok wydania 2003
Józef Skrzek : Nie było z tego żadnych pieniędzy , tantiemów . W zasadzie powinienem być dzisiaj milionerem po nagraniu tego ( śmiech ) . Tutaj jednak nic

W latach 1982 do 2007 w Telewizji Polskiej kompozycja Sławomira Łosowskiego , na płycie zespołu Kombi w roku 1981 , kompozycja pod tytułem " Bez ograniczeń" była sygnałem popularnego programu telewizyjnego "5 10 15". Gitarzysta zespołu Kombi w czasie koncertu Kombi mówi w roku 1986 o tej kompozycji
Grzegorz Skawiński : Skoro jesteśmy przy utworach instrumentalnych , graliśmy ich kiedyś bardzo , bardzo dużo , chcielibyśmy zagrać teraz utwór , który pewno wszyscy znacie , a może nie wszyscy wiedzą , że jest to nasza kompozycja i nasz zespół ją wykonuje . Zaczyna się nią młodzieżowa audycja telewizyjna " Pięć dziesięć piętnaście " , a numer jest taki trochę jazz- rockowy , nosi tytuł " Bez ograniczeń "
4. Strona L i d o v k y Kultura , redaktor Ondrej Bezr , data 18.6.2021 rozmowa z Karlem Prokesem dramaturgiem festiwalu muzycznego Valassky Spalicek
Redaktor : Dość podstawową linią waszego programu już wiele lat tworzy polska scena .Czym dla was jest zajmująca ?
Karel Prokes : Kiedy po raz pierwszy słyszałem Czesława Niemena śpiewającego Dziwny jest ten świat , to musiało być w tym sześćdziesiątym siódmym , a potem ta soulową eksplozję Płonącą Stodołę , doszło do mnie , że trzeba się zająć polską sceną . Niemen końcem lat siedemdziesiątych grał i we Valmezu
Karel Prokes : A Józef Skrzek tu miał akustyczny koncert z bluesowym repertuarem

W roku 2019 na Festiwalu Valassky Spalicek w Czeskiej Republice w mieście Valasske Mezirici , w czerwcu 2019 roku był koncert zespołu SBB w piątek 21.6.2019 o godzinie 22:00 scena II Nadvori , w piątek 21.6. 2019 w godzinach 15:00 do 16:00 koncert Józefa Skrzeka z bluesowym repertuarem w Bonzo Blues Cafe .
Na tym festiwalu w czerwcu 2019 roku wystąpili polscy muzycy : Tomek Kruk , Boogie Boys, Fertile Hump, Hubert Szczęsny & Dharma Bums, Blues Junkers , zespół SBB , Józef Skrzek
5. Strona Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej oddział Gliwice wpis 2017 rok
Józef Skrzek który w niedzielę 22 pażdziernika wystąpił w gliwickim klubie " Art" w zorganizowanym przez naszą koleżankę wieczorze charytatywnym .
I my też tam byliśmy i pomogliśmy małemu Kacprowi Laupisowi , który na skutek wylewu krwi do mózgu w trakcie porodu doznał wielorakich urazów . Po licznych zabiegach i operacjach , dzięki ludziom dobrej woli , ku radości rodziców , żyje .
Józef Skrzek był w formie , jak za dawnych lat , a widownia zacna
6. Pismo Dziennik Popularny Łódż , piątek 10 września 1976 rok program radiowy program pierwszy Polskiego Radia godzina 22.20 do 22.30 Na fortepianie i harmonijce ustnej gra Józef Skrzek
7. Strona Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Dzieła Jana Pawła II zestawienie bibliograficzne w wyborze ( lata 1979 - 2020 )
Zestawienie bibliograficzne odnotowuje zbiory Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku w wyborze za lata 1972 - 2020
Część Multimedia
punkt drugi Pieśń o słońcu niewyczerpanym (Dokument dżwiękowy ) (do słów Karola Wojtyły): Józef Skrzek - Warszawa , Presspublica , 2006
Zestawienie sporządziła Dorota Dela Wydział Informacji i Wspomagania Placówek Oświatowych Gdańsk 14.5.2020
8. Film " Metropolis" , Józef Skrzek nagrał płytę cd "Metropolis" 18.1.2009 roku w kinie Rialto w Katowicach , jest to zapis muzyki granej w czasie sensu filmu
Strona Muzyka i technologia , data 11.9.2015
Redaktor : 29 pażdziernika ( czwartek ) w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się seans filmu "Metropolis"
Redaktor : Ścieżkę dżwiękową do filmu wykonają na żywo znakomici artyści . Połączenie historycznego kina , elektroniki, rocka i opery będzie bezprecedensowym wydarzeniem . Takie wykonanie nie miało do tej pory miejsca . Władysław Komendarek wystąpi w roli tapera. Przygotuje specjalną , niepowtarzalną improwizację , którą wykona z towarzyszącymi muzykami : Igorem Gwaderą - gitara elektryczna oraz Agnieszką Makówką - sopran
Władysław Komendarek o filmie "Metropolis" : pierwszy tappering był w roku 2004
Władysław Komendarek : z dziesięć razy do niego grałem
9. Strona Siemianowice Śląskie 9.6.2021 redaktor Marek Omelan
Redaktor : W sobotę , 5 czerwca w Parku Tradycji odbył się koncert bluesowego zespołu East Earth Band z Pruszkowa . Miłośnicy tego gatunku mieli okazję zobaczyć na żywo zespół ze sporym dorobkiem własnych utworów . Gościem specjalnym koncertu był Józef Skrzek -światowej sławy multiinstrumentalista , założyciel i lider zespołu SBB , który towarzyszył zespołowi East Earth Band w pierwszym utworze na harmonijce . Ponad godzinny koncert przeplatany był wspomnieniami wokalisty - Pawła Fiodorczuka o ważnych postaciach polskiej sceny bluesowej

Strona Urząd Miasta Warszawa
Ośrodek Kultury "Arsus" Warszawa ulica Traktorzystów
Wydarzenie 17.9.2021 godzina 19.00 koncert zespołu bluesowo-jazzowego " EAST EARTH BAND " z frontmanem Piotrem Fiodorczukiem i zapowiadanym udziałem Józefa Skrzeka
10. Strona n e t t g gospodarka ludzie , pani redaktor Jolanta Talarczyk , data 21.8.2009
Pani redaktor : W sobotnim widowisku pod tytułem ( " Wojciechowi Korfantemu - Rapsod Śląski)" wystąpią między innymi : Zespół Pieśni i Tańca ( "Śląsk)" , Józef Skrzek , Justyna Steczkowska oraz grupa taneczno-akrobatyczna "Mira-Art"
Pani redaktor : Nie może być dalej tak , że młodzież niewiele wie o największych postaciach naszego regionu . Trzeba takich ludzi jak Wojciech Korfanty promować - zapewniał podczas konferencji prasowej Bogusław Śmigielski , marszałek województwa śląskiego .
Sobotnie widowisko będzie zarejestrowane na płytach , które w przyszłości mogą być pomocą dydaktyczną
11. Pismo Gazeta Siemianowicka numer 45 sierpień rok 2001 , redaktor ( pas )
Redaktor : Spektakl poetycko-muzyczny w kościele świętego Krzyża
Redaktor : Teksty oparte na Kwiatkach świętego Franciszka z Asyżu recytował Antoni Gryzik , zaś oprawę muzyczną na kontrabasie i innych instrumentach stworzył Bogdan Mizerski
Redaktor : Godzinne misterium słowa i dżwięku zakończyła kwesta , która w rzeczy samej zainaugurowała dopiero , obliczoną na rok -dwa , zbiórkę pieniędzy na zakup aparatury do izotopowej diagnostyki nowotworowej dla Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich
Redaktor : Zamysł dwóch inicjatorów przedsięwzięcia Romualda Dudy ( Biuro Promocji Muzycznych "Preludium" ) oraz Piotra Komrausa ( Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane "Efekt"), by społecznym sumptem urządzenie takie ufundować

Strona Echo Dnia Świetokrzyskie , data 20.9.2012 , pani redaktor Lidia Cichocka , artykuł :Wielkie wydarzenie w sobotę na Świętym Krzyżu - premiera "Kazań Świętokrzyskich" . Wystąpią słynni Józef Skrzek , Piekarczyk i inni
Pani redaktor : - Marzyła nam się promocja województwa świętokrzyskiego , ale taka z wysokiej półki - mówi Marcin Majewski o pomyśle na imprezę , którą wspólnie z Janem Tarnawskim z Biura Podróży Bus Ferie dwa lata temu wymyślili i postanowili sfinansować . O napisanie muzyki zwrócili się do Józefa Skrzeka
12. Muzycy Grupy Niemen w roku 1972 nagrali kompozycję Czesława Niemena "Ptaszek" , słowa poetki Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej , wiersz "Ptaszek" został napisany przed drugą wojną światową . Pseudonim "Ptaszek" nosił Mieczysław Fogg , który śpiewał swoje piosenki w czasie Powstania Warszawskiego . Stanisław Marczak-Oborski w książce "Teatr czasu wojny 1939 - 1945 " , Warszawa 1967 ;
Stanisław Marczak-Oborski : 15 VIII 1944 Mira Zimińska i Mieczysław Fogg dali koncert dla innych oddziałów
13. Strona Koncept magazyn akademicki , data możliwie 2016 rok , redaktor Kamil Kijanka
Redaktor : SBB to bez wątpienia jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka progresywnego . Jednak ich muzyka wykracza daleko poza ramy gatunku
14. Strona C u l t u r e , redaktor Xawery Stańczyk , data 8.10.2018 , artykuł : Awangarda beatowa : muzyka , której nie było
Redaktor : Awangarda beatowa nie była ani kierunkiem , ani stylem , ani gatunkiem muzycznym . Trwała pięć , może sześć lat - w przybliżeniu od 1968 do 1974 roku
Redaktor : Za plecami Niemena i Grechuty , w tle Brekaoutu i Czerwonych Gitar , pojawiły się w tych paru latach zaskakujące , oryginalne , nieoczywiste zespoły i imprezy , wokół których unosiła się atmosfera hipizmu i młodzieżowego entuzjazmu
Redaktor : Awangarda beatowa
Redaktor : Jej wyznacznikami były : wewnętrzna różnorodność , eklektyzm , procesualność i chęć eksperymentowania
Redaktor : W awangardzie beatowej
Redaktor : przełamywanie europejskich tradycyjnych struktur muzycznych , orientalne motywy i instrumenty , elementy aleatoryzmu i happeningu , free jazzowe improwizacje , psychodeliczne transy i marzycielskie , surrealistyczne teksty
Redaktor : zespoły takie jak Romuald i Roman , Nurt , Grupa Stress cieszyły się w swoich najlepszych momentach sporą popularnością
Redaktor : była to popularność nieporównywalna z masowym uwielbieniem , jakim cieszyły się czołowe kapele
Redaktor : Polityka kulturalna Polski Ludowej rozbudzała inspiracje , zachęcała młodzież do działania i muzykowania ; edukacja muzyczna była przedmiotem nieustannej troski , a zespoły działały przy każdym domu kultury , klubie czy większym zakładzie pracy

W latach 1968 do 1974 w Polsce było zorganizowanych mnóstwo festiwali muzycznych , przeglądów muzycznych , grało i śpiewało mnóstwo zespołów i wykonawców ;
Akcenty , Blues Band Akcenty , 74 Grupa Biednych , Grupa w Składzie , Dzikie Dziecko , Młody Blues , Motyw Blues , Heam , Stress , Nurt , Klan , Trzy Korony , Zdrój Jana , Dżamble , ABC , Apokalipsa , Krater , Krater Rock Band , Vox Gentis , Romuald i Roman , KwieKulik , Pomorzanie i Krzysztof Duda , Hokus , Onomatopeja
Wykonawcy wymienieni i niewymienieni wypracowali muzykę , której w Polsce było wtedy pełno . Muzycy z wymienionych zespołów pokazywali się ze swoją muzyką na przeglądach muzyki młodzieżowej , startowali na festiwalach muzyki młodzieżowej . Czy zespół Silesian Blues Band startował w jakimś przeglądzie muzyki młodzieżowej . Czy są zapisy o udziale Silesian Blues Bandu w jakimś przeglądzie muzyki młodzieżowej . A Silesian Blues Band był jednym z takich zespołów .
Muzykę prog rockową zdecydowali się grać No To Co , jest to udokumentowane na płycie cd : No To Co Taki czas Progressive Rock Recordings 1971 - 1975, wytwórnia Kameleon Records . Kompozytor Ryszard Poznakowski skomponował "Ile wiemy o sobie" , rok 1973 kompozycja na płycie longplay Trubadurzy Będziesz Ty , totalny progrock .
I w takim momencie zaczyna się kariera Silesian Blues Bandu . W momencie , gdy mnóstwo muzyków , zespołów w Polsce gra swoją muzykę . Redaktor Zygmunt Kiszakiewicz w piśmie Panorama 24.3.1974 , jak rzeczywiście odbierany był Silesian Blues Band w Polsce .
Redaktor Zygmunt Kiszakiewicz : W latach 60-tych podejmowano w Polsce wielokrotnie próby integracji różnych rodzajów muzyki
Redaktor Zygmunt Kiszakiewicz : Do syntezy poszczególnych gatunków muzycznych , a jednocześnie nowego wyrazu artystycznego "muzyki młodych" zmierzał również jeden z nowych zespołów krajowych - "Silesian Blues Band" , który powstał u progu lat 70-tych w Katowicach

Rok 1974 , styczeń , luty , wspólna trasa zespołów No To Co i Silesian Blues Bandu . No To Co oprócz swoich znanych i lubianych przebojów grają swój prog rock w sposób zwarty i przemyślany , Silesian Blues Band grają swój prog rock w sposób rozwlekły i nie dysponują swoimi kompozycjami znanymi i lubianymi . Chcąc być znanymi i lubianymi realizują plan uzgodniony z panem Franciszkiem Walickim
15. Twórczość Silesian Blues Bandu , wyróżniłbym ostatnie wspólne koncerty z Czesławem Niemenem , jako Grupa Niemen , datowane lato 1973 rok , następnie koncerty Silesian Blues Bandu nad Bałtykiem w lecie 1973 jako kwartet z wokalistą i gitarzystą Januszem Hryniewiczem , następnie jeden koncert w Warszawie w styczniu lub lutym 1974 roku w klubie studenckim "Medyk" jako kwartet z Janem Błędowskim grającym na skrzypcach i gitarze basowej
16. Wspólne koncertowanie , SBB Szukaj , Burz i Buduj z zespołem Apokalipsa w lipcu 1974 roku jeden miesiąc nad Bałtykiem , czy grali Apokalipsa swój repertuar i SBB swój repertuar , czy jak w zwyczaju bywa , po prezentacji swoich umiejętności muzycy Apokalipsy i SBB grali wspólnie razem na estradzie w jednym czasie . Dwa zespoły rockowe z Górnego Śląska nad Bałtykiem jak się popisały , czy są opisy tych koncertów

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 07, 2021 20:12 
Awatar użytkownika

Dzień dobry ,
Józef Skrzek w rozmowie w 2007 roku , strona o n e t muzyka ; Józef Skrzek : Wymyśliłem taką baśń , Szecherezada
Józef Skrzek w rozmowie w 2005 roku , pismo Metal Hammer ; Józef Skrzek : W czasie , kiedy było wszystko rozbabrane grupa różnych artystów spotyka się w starej części parku chorzowskiego i zaczynają coś budować . To nie była willa , to nie był zamek ani fundacja . To było paru drwali , paru muzykantów , do tego parę osób towarzyszących i zbudowaliśmy chałupę , która była na czas lat osiemdziesiątych absolutnym gniazdem orłów
Józef Skrzek w rozmowie w 2011 roku , pismo Gazeta Wyborcza ; Józef Skrzek : w latach siedemdziesiątych wszystko było "lalala" , kolorowe , od Opola do Sopotu

Słowo Józefa Skrzeka " Szecherezada" jest z IX wieku i dotyczy Baśni tysiąca i jednej nocy .
Słowa Józefa Skrzeka o budowaniu domu , analogia do słów zapisanych w baśni "Jaś i Małgosia" w roku 1812 , te słowa : W pobliżu wielkiego lasu żył pewien drwal ze swoją żoną .
Słowa Józefa Skrzeka o Polsce od Opola do Sopotu wszystko było " lalala " , kolorowe upraszcza sposób rozumienia do poziomu baśni .

Jest książka , którą w roku 1975 napisał Bruno Bettelheim , książka ; Cudowne i pożyteczne O znaczeniu i wartościach baśni , Wydawnictwo W.A.B. , Warszawa 2010 rok i w tej książce jest co nieco o sposobie oczarowywania słuchaczy narracją i wskazuje , "kiedy baśń traci zdolność oczarowywania" .
Bruno Bettelheim : Wbrew temu , co nawet obecnie sądzi wielu ludzi , baśń , przynajmniej klasyczna , wywodząca się z folkloru , to coś o wiele poważniejszego niż przeciętna powieść realistyczna , która czyni tyle hałasu o sprawy ludzkie co kronika towarzyska
Bruno Bettelheim : Baśń nie stawia słuchaczowi żadnych wymogów , baśń nie wywołuje poczucia niższości . Nie stawiając żadnych wymagań , baśń dodaje otuchy , budzi nadzieje na przyszłość i zapewnia , że wszystko dobrze się skończy . Dlatego Lewis Caroll nazwał baśń "darem miłości" , czego nie dałoby się odnieść do mitu
Bruno Bettelheim : Mit , podobnie jak baśń
Bruno Bettelheim : Mit ma charakter uroczysty ; pełen jest siły duchowej
Bruno Bettelheim : Pomiędzy mitami a baśniami zachodzą nie tylko istotne podobieństwa , lecz także zasadnicze różnice
Bruno Bettelheim : Mit wzbudza w słuchaczu przede wszystkim odczucie następujące : to , co opowiadane , jest absolutnie wyjątkowe , przedstawione wydarzenia nie mogłyby się przydarzyć ani nikomu innemu, ani gdzie indziej : budzą one cześć i bojażń , nie mogłyby stać się udziałem takich zwykłych śmiertelników jak my . Odczucie to bierze się przy tym nie tyle z samego faktu , że wydarzenia są nadzwyczajne , ile z tego, że przedstawiane są nadzwyczajnie
Bruno Bettelheim : Egzystencja bohatera mitycznego zostaje przekształcona tak , że zyskuje on nieśmiertelność niebiańską , główny bohater baśni żyje długo i szczęśliwie na ziemi , tuż obok nas
Bruno Bettelheim : Mity są bardzo użyteczne
Bruno Bettelheim : Wspomaganie się tego rodzaju projekcjami i wyobrażeniami lepsze jest niż poczucie całkowitego braku bezpieczeństwa

Okładka płyty SBB Follow my dream przedstawia "bohaterów żyjących na ziemi , tuż obok nas ".
Okładka płyty SBB Welcome przedstawia mit o twarzy "zyskującej nieśmiertelność niebiańską " . Sugestia zadziałała i recenzje płyty SBB Welcome obfitują w sformułowania ; muzycy " przekroczyli wyższy próg perfekcjonizmu " , lub " najlepsza płyta w dorobku naszej czołowej grupy rockowej" . Obydwa sformułowania z polskiej prasy muzycznej . Czyli co , wyżej już się nie da i nikomu ani marzyć o tym , aby nagrali coś wyższego , lepszego od płyty SBB Welcome , Jest sugerowana " niewspółmierność zachodząca miedzy owym ideałem a własną znikomością" - posługuję się słowami Bruno Bettelheima . Umiejętne posługiwanie się cechami charakterystycznymi dla baśni i mitu usiłuje wypracować optymistyczną rzeczywistą obecność i wyjątkowość niedościgłą dla konkurencji . Wielokrotnie czytam i słucham o wyjątkowości koncertu zespołu SBB , czy wyjątkowości koncertu Józefa Skrzeka .
Czy Józef Skrzek wymyślił baśń Szecherezada , jak dzień po dniu relacjonować roboty związane z Klubem "Leśniczówka" , jakie osoby wykonujące jakie roboty , daty , opisy , faktury , dokumentacja , opisy o stanie robót inspektorów budowlanych. O tym jak było w latach siedemdziesiątych w Polsce wiem
2. Jerzy Połomski , piosenkarz , pismo Retro Wspomnienia numer 5. ( 27. ) rok 2021 , wywiad dla Gazety Wyborczej
Jerzy Połomski : Ja się o pieniądze nigdy nie biłem . I nigdy nie kłóciłem o stawki. Za czasów PRL zarabiał na nas głównie Pagart , czyli Agencja Artystyczna , która dostawała krocie , nam - zostawiając marne grosze , płyty tez nie były dochodowe

Ilukrotnie o Pagarcie mówił Jerzy Połomski , ilukrotnie Bogdan Czyżewski , ilukrotnie o Pagarcie mówił Józef Skrzek
3. Józef Skrzek w roku 1974 o piosenkach polskich mówi ; słowa Józefa Skrzeka w książce o zespole SBB
Józef Skrzek : To przecież wcale nie musi być la , la , la !

Do roku 1974 włącznie polskie piosenki ;
Krzysztof Krawczyk - Nim zgaśnie dzień , kompozycja Piotr Figiel , rok 1974
Maryla Rodowicz -Gdzie to siódme morze , kompozycja Katarzyna Gaertner, rok 1973
Marek Grechuta - Świecie nasz , kompozycja Jan Kanty Pawluśkiewicz , rok 1971
Grupa I - Radość o poranku , kompozycja Juliusz Loranc , rok 1974
Jacek Lech - Warszawa jest smutna bez ciebie , kompozytor Wojciech Trzciński , rok 1974
Skaldowie - Cała jesteś w skowronkach , kompozycja Andrzej Zieliński , rok 1969

Jaką piosenką z kompozycją Józefa Skrzeka można porównać do tych sześciu piosenek polskich z lat 1969 do 1974 .
Kto śpiewał w Polsce la la la , kto ; zespół Omega śpiewał w Polsce kompozycję Dziewczyna o perłowych włosach , la la la śpiewa Wioletta Villas , Jerzy Połomski, Karin Stanek, Skaldowie ,Halina Kunicka ; na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w czerwcu w roku 1974 zespół Dwa plus Jeden śpiewa " hej da , derum derum da " , Anna Jantar śpiewa "na na na na na na " . Na tym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu co było charakterystyczne ; zespół Dwa plus Jeden zaśpiewali piosenkę , kompozycję , którą skomponował Jerzy Mart , piosenka "Czerwone słoneczko" o Powstaniu Śląskim .Dwa plus Jeden piosenkę "Czerwone słoneczko" śpiewali na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu również w roku 1973 . I proszę , na estradę wchodzą muzycy oryginalni z Górnego Śląska i co śpiewają , grają . Inicjatywa stworzenia piosenki o Powstaniu Śląskim została zrealizowana przez zespół Dwa plus Jeden , czy muzycy SBB , zespołu z Górnego Śląska opracowali swoją wizję kompozycyjną na temat Powstania Śląskiego .
Rok 2018 , Katowice , koncert zespołu SBB 24. sierpień 2018 rok ,w budynku przed Placem Sejmu Śląskiego , na wielkich ekranach są zdjęcia Powstańców Śląskich , po koncercie zespołu SBB z głośników rozbrzmiewa kompozycja "Czerwone słoneczko" w wykonaniu zespołu Dwa plus Jeden , ja byłem na tym koncercie SBB . Czyli nic się nie zmieniło , w roku 1974 w Opolu występowi SBB towarzyszy piosenka o Powstaniu Śląskim w wykonaniu Dwa plus Jeden , i w roku 2018 , czyli 44. lata minęły , występowi SBB towarzyszy piosenka o Powstaniu Śląskim w wykonaniu zespołu Dwa plus Jeden

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 257 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.