[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw paź 29, 2020 23:02

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob wrz 26, 2020 17:56 
Awatar użytkownika

Tadeuszu , tego właśnie nie wiem , jak pierwszy raz usłyszałem o bracie Józefa Skrzeka , Janku , w roku możliwie 1977 , słowo usłyszane "Kyks" , zapytałem , " może Keks ", to jest nazwa takiego ciastka , w odpowiedzi usłyszałem "Kyks" . Pomyślałem : "Kyks" , taka ksywa , możliwie brat Józefa , Janek Skrzek , opracował , bądż ktoś zaproponował popracować nad słowem "Ksywa " , czyli "przezwisko" , i Janek Skrzek , bądż ktoś doszedł , po przekształceniach do słowa 'Kyks" . Pozdrawiam , Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob wrz 26, 2020 21:01 
Awatar użytkownika

Skoro tak dużo piszesz o Józefie Skrzeku, a robisz to z pasją, to pewnie znasz go osobiście. Jeśli tak, to zapytaj o tę ksywę. Już kiedyś zadałem to pytanie na forum - bardzo dawno temu- ale nie było na nie żadnego odzewu, a odpowiedź na zadane pytanie bardzo mnie interesuje.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz wrz 27, 2020 18:21 
Awatar użytkownika

Tadeuszu , znam Józefa Skrzeka i rozmawialiśmy , przy okazji , jak będziemy rozmawiali , zapytam o słowo "Kyks" , które Ciebie interesuje . Jak będziemy rozmawiali, przyszłość , ale kiedy , pozdrawiam , Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 28, 2020 7:56 
Awatar użytkownika

W tym roku Józef Skrzek świętuje swoje siedemdziesięciodwulecie

Zwyczaje

1. Redaktor Maciej Wąsowicz , pismo Siemianowice Śląskie nasze miasto , data 28 lipca 2006 rok
Józef Skrzek : Splot wydarzeń sprawił , że dostałem propozycję od Czesława Niemena , żeby uczestniczyć w jego super grupie , która nagrywała dla europejskiego potentata nagraniowego
Józef Skrzek : Wykiwała nas menażeria otaczająca Niemena
Józef Skrzek : Przez dwa lata byliśmy idolami , a potem zostaliśmy oszukani

Europejski i światowy potentat nagraniowy , wytwórnia fonograficzna Columbia Broadcasting System . Pan Roman Waschko ,polski dziennikarz muzyczny koleguje się z jednym z dyrektorów CBS Wernerem Wunderlichem , poleca Czesława Niemena . CBS korzystają z pomocy pana Lo Bianco , menagera Czesława Niemena we Włoszech, i w listopadzie roku 1971 firma Columbia Broadcasting System podpisuje imienny kontrakt z Czesławem Niemenem . Kontrakt imienny , opisujący współpracę wytwórni fonograficznej Columbia Broadcasting System z artystą Czesławem Niemenem . Kontrakt pięcioletni , wytwórnia fonograficzna zapewnia nagranie przynajmniej jednego albumu rocznie . Rok 1972 - jeden album , rok 1973 - jeden album , rok 1974 - jeden album , rok 1975 - jeden album , rok 1976 - jeden album . Miejsce nagrywania albumów , jest w gestii wytwórni CBS . CBS jest władne wynająć studio w Europie Zachodniej , w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej .Obowiązek wynajęcia studiów nagraniowych , produkcji płyt long-playów , dystrybucja płyt , zakwaterowania i wyżywienia muzyków , organizacji tras koncertowych promujących nagrane long-playe bierze na siebie wytwórnia fonograficzna CBS . Kto bierze na siebie
odpowiedzialność za zapewnienie muzyków instrumentalistów . Kontrakt , czy ten kontrakt opisywał muzyków towarzyszących Czesławowi Niemenowi . Przyjęto , zespół muzyków towarzyszących Czesławowi Niemenowi będzie z Polski , przybędą z Czesławem Niemenem i będą grali . Poprzedni kontrakt Czesława Niemena we Włoszech jest podobnej konstrukcji i się sprawdził . Stosowano zaproszenie do artysty , artysta dobierał muzyków , którzy towarzyszą artyście , jest w porządku. Dopuszczono w kontrakcie sytuację , gdy Czesław Niemen korzysta z muzyków będących w gestii firmy CBS , wzorując się na kontrakcie Czesława Niemena z Włochami, gdy Czesław Niemen i Tomasz Jaśkiewicz nagrywają "Dziwny jest ten świat" po włosku z orkiestrą . Sytuacja taka jest przyjęta , jako wyjątkowa , w przeważającej części kontraktu Czesław Niemen jest obowiązany przybyć do pracy ze swoimi muzykami . Czy do pomyślenia było , Czesław Niemen przybywa sam , i muzyków towarzyszących zapewnia strona CBS . Jesienią 1971 roku Czesław Niemen zwraca się z prośbą do polskich organizatorów muzyki o zorganizowanie spotkania z różnymi muzykami , z których osobiście wybierze takich , którzy spełnią wymagania , wymagania Czesława Niemena . Józef Skrzek stawia się na przesłuchanie , i jest w zespole Niemena . Z Czesławem Niemenem współpracują Andrzej Tylec , grający na perkusji , Helmut Nadolski , grający na kontrabasie i na czynelach , Tomasz Jaśkiewicz grający na gitarze , Andrzej Przybielski grający na trąbce . Przez jakiś czas , czyli przed Grupą Niemen i w czasie istnienia Grupy Niemen lider, Czesław Niemen gra i śpiewa z dwoma składami muzyków , mówi o tym Antymos Apostolis . Czesław Niemen zgadza się na zatrudnienie muzyków Silesian Blues Bandu , w rzeczywistości , na sugestię Józefa Skrzeka dotychczasowi muzycy nie współpracują z Czesławem Niemenem a Józef Skrzek wprowadza swoich . Sytuację w Grupie Niemen opisuje gitarzysta formacji , Antymos Apostolis w rozmowie z redaktorem Antonim Krupą , w radio , rozmowa w maju 2014 roku.
Antymos Apostolis : " jako siła było nas trzech , a On był sam , no , gdzieś tam dominowaliśmy tą energią, że jednak byliśmy mocni " .
Swoje zdanie na temat sytuacji w Grupie Niemen wyraża gitarzysta formacji , Tomasz Jaśkiewicz w rozmowie z redaktorem Tomaszem Bugalskim w Polskim Radio Trójka 19.4.2017 roku
Tomasz Jaśkiewicz : " ludzie naprawdę mieli takie momenty grozy i to tak szło , że dozwolone było naprawdę wszystko , jeżeli chodzi o muzykę " .
Józef Skrzek wprowadza swoich ludzi do Grupy Niemen , a kto wyprowadza ludzi dotychczasowych . Pan Zbigniew Górny opisuje współpracę z Czesławem Niemenem w taki sposób ; dobrze się z Niemenem pracuje , Niemen jest bardzo spolegliwy . Tę cechę Niemena wykorzystuje Józef Skrzek i eksponowane stanowiska pracy obejmują Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski .
Jest też umowa o pracę Czesława Niemena z polskim pracodawcą Agencją Pagart , z następnym polskim pracodawcą Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym , z Wytwórnią Fonograficzną Polskie Nagrania i możliwie różne umowy na różne zlecenia . Organizacja tych umów ; umowa , realizacja roboty , regulacja należności . Muzycy Silesian Blues Bandu są widziani przez księgowość , przez kadry tych organizatorów muzyki . Słowa Józefa Skrzeka , o tym , jak polscy organizatorzy muzyki nie mieli żadnej kartki , to znaczy mowa o jakiejś umowie pracodawca - Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski są , nieprecyzyjne .
Kontrakt CBS z Czesławem Niemenem jest takiej konstrukcji ;
Zamawiający robotę - wytwórnia fonograficzna CBS ,
Wykonawca roboty - Czesław Niemen ,
Wykonawca dobiera sobie podwykonawcę , który realizuje roboty wskazane przez wykonawcę . W polskim przemyśle w każdym czasie codzienność . Codzienność taka jest w przemyśle rozrywkowym w Europie Zachodniej . Dla muzyków Silesian Blues Bandu uznanie się za podwykonawcę zlecenia dla Czesłąwa Niemena , takie urzędowe sformuowanie , mogli poczuć się nieswojo . Grają razem z Czesławem Niemenem , a w kontaktach z menagerami spotykają się z urzędowymi sformuowaniami , nadużywanymi przez polskich "ludzi trzecich" .
W kontrakcie CBS - Czesław Niemen procedura jest taka ; CBS nie widzi muzyków Silesian Blues Bandu , nie prowadzą z nimi żadnych rozmów . Muzycy Silesian Blues Bandu zapragnęli , aby zostali zobaczeni i aby menagerowie CBS prowadzili rozmowy właśnie z nimi . Aby doszło do takich rozmów , odstępują od umowy z Czesławem Niemenem , przestają być podwykonawcami , i są gotowi stać się wykonawcami zlecenia roboty . Dążenie naturalne , w przemyśle w Polsce z takim rozumowaniem spotykam się wielokrotnie . Ale organizacyjnie , jaką drogę wybiorą Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis .
Umowa CBS z Czesławem Niemenem jest urzędowa , umowa Czesława Niemena z muzykami Silesian Blues Bandu jest umową ustną . Firma Polska Pagart zawarła umowę urzędową z Józefem Skrzekiem , Antymosem Apostolisem , Jerzym Piotrowskim na roboty , które wskaże Pagart . Jakie roboty wskazuje Pagart ;
-tydzień czasu w Republice Federalnej Niemiec
- wskazana i opisana trasa koncertowa w Republice Federalnej Niemiec
- tydzień czasu na nagranie płyty long-play w 1972 roku w Republice Federalnej Niemiec
- trasa koncertowa w Finlandii
- kilka , kilkanaście dni na nagranie płyty long-play w 1973 roku w Republice Federalnej Niemiec
-koncert w kraju Europy Zachodniej
Umowy Pagartu z Józefem Skrzekiem , Jerzym Piotrowskim , Antymosem Apostolisem są na takie czynności , czyli umowa , realizacja czynności , regulacja zobowiązania , regulacja należności , umowa zrealizowana . Jest to kilka umów , opisujących daty , miejsce , sposób realizacji . Są też umowy z polskimi organizatorami muzyki , Polskie Stowarzyszenie Jazzowe , które organizuje działalność na terenie kraju. Umowa ; termin, realizacja , uregulowania . Muzycy ; Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski regulują bieżące zobowiązania , to znaczy występują w 1973 roku , możliwie w czerwcu 1973 roku na polskim wybrzeżu , na sopockich wyścigach jako Grupa Niemen . Po tej realizacji , opisanej urzędowo , i uregulowanej , mają czas wolny . Jest to czas wolny , po zaliczeniu któregoś zlecenia , a przed następnym zleceniem . Mogą oczekiwać na następne zlecenie z Pagartu , z Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego , i takie zlecenie otrzymują , ale nie przystępują do realizacji . Czy są zobowiązani , są , istnieje umowa ustna z Czesławem Niemenem , i taka umowa jest prawem . Organizatorzy muzyki wyznaczają następną umowę , i opisują , co wchodzi w zakres robót, jaki termin realizacji , i kto jest opisany imiennie , do realizacji roboty. Muzycy Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis nie stawiają się do pracy . Chcą pracować jako Silesian Blues Band , i pracują .
Rok 1973 , w Polsce trzeba pracować , a muzycy Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis nie stawiają się do pracy wspólnie z Czesławem Niemenem . Eksponowane stanowiska pracy , Niemen jest ważną osobą w Polsce , co robić , bez echa nie przejdzie taka sytuacja .
Za kilka lat , w Telewizji Polskiej w programie drugim uruchomiono Studio 2 . Przez kilka lat , sygnałem muzycznym jest muzyka i śpiewanie scatem Józefa Skrzeka . Ja widziałem i słyszałem w roku możliwie 1978 , w Telewizji Polskiej program drugi , w czasie trwania programu Studio 2 , o godzinie mniej więcej 15:00 - 17:00 rozmowę dwóch panów . Jak to było ; Zaczyna się kompozycja "Cięcie" , słychać SBB , dwaj panowie siedzą na fotelach w studio telewizyjnym
Jeden : Grają , czy to ci , którzy nie stawili się do pracy z Czesławem Niemenem
Drugi : To oni nie stawili się do pracy z Niemenem
Jeden : Mają jakieś usprawiedliwienie
Drugi : Co mają do powiedzenia w tej sprawie
Jeden : Posłuchajmy , może coś z tego zrozumiemy
Realizator zgłaśnia muzykę , słychać i widać SBB , grają kompozycję "Cięcie" , Józef Skrzek śpiewa scatem , zwyczajnie teledysk SBB "Cięcie" .
Więc niestawienie się do pracy muzyków Józefa Skrzeka , Antymosa Apostolisa , Jerzego Piotrowskiego to głośna sprawa , tłumaczenia się Józefa Skrzeka słuchano wytrwale kilka ładnych lat .
Muzycy Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis doprowadzają do sytuacji , kiedy wytwórnia CBS prowadzi rozmowy z nimi ,SBB stają się podmiotem prawnym zdolnym prowadzić rozmowy z wytwórnią CBS . Jest lato , czy jesień roku 1974 , w Republice Federalnej Niemiec . Muzycy SBB stają się ważni , w rozumieniu ich i ludzi wokół . Józef Skrzek rozmawia z dyrektorem CBS , a dyrektor CBS jest z tej samej firmy CBS , z którą Józef Skrzek związany był wcześniej , jako podwykonawca kontraktu CBS z Czesławem Niemenem . W rozumieniu wytwórni CBS Józef Skrzek jest nierzetelnym podwykonawcą kontraktu . Ponieważ wytwórnia CBS zainwestowała w nagranie , produkcję i dystrybucję dwóch płyt long-play nagranych w Republice Federalnej Niemiec , a po jakimś czasie Józef Skrzek wycofał się ze współpracy z wykonawcą kontraktu , Czesławem Niemenem , w wyniku czego wytwórnia CBS i Niemen są w kłopotliwej sytuacji . Pan Józef Skrzek postawił CBS w kłopotliwej sytuacji , więc , jak w życiu bywa , CBS rewanżując się stawia Józefa Skrzeka w sytuacji możliwie kłopotliwej . CBS dyktuje warunki , proszę grać disco . Muzycy SBB postanawiają opuścić wynajętą przez CBS willę w Republice Federalnej Niemiec . Wytwórnia CBS dalej chce współpracy z Józefem Skrzekiem . CBS w listopadzie 1974 roku proponują Niemenowi trasę koncertową w Wielkiej Brytanii , po to aby promować dwie płyty nagrane w Republice Federalnej Niemiec , nagrane w 1972 i w 1973 roku . Płyty nagrywał Józef Skrzek , więc CBS widzą Józefa Skrzeka na planowanym tournee w Wielkiej Brytanii. Józef Skrzek zostaje z kolegami w SBB , i ja w listopadzie , 11. listopada 1974 byłem na koncercie SBB w Polsce .
2. Strona Muzyka w mieście M W M , numer 05. / 2017 , redaktor Grzegorz Chojnowski rozmawia z Lechem Majewskim
Lech Majewski : A zwłaszcza moment , kiedy geniusz spływa na twórcę i go porywa . Przeżyłem coś podobnego z Józefem Skrzekiem , z którym stworzyliśmy operę "Pokój saren" i muzykę do kilku filmów . Powstała idea , by przygotować wersję fortepianową "Pokoju saren" . Pojechaliśmy do 's-Hertegenbosch na nagrania . Mają tam studio w byłym klasztorze . Stoi steinway , brzmienie jest idealne , cyfrowa jakość sprzętu nagraniowego , Horowitz cenił to miejsce . Józef się bardzo szykował na ten wyjazd . Dojechaliśmy około dziewiątej wieczór , nie chciał nic jeść . Powiedział , że musi zasiąść przy fortepianie . Usiadł , uderzył w trzykreślne c , które we wnętrzu starego kościoła zabrzmiało jak dzwon. Nagle runął na fortepian i zaczął tak niesamowicie grać , że czas przestał istnieć . Improwizował . Mieliśmy świadomość uczestniczenia w koncercie niezwykłym , ulotnym . A zasłuchany inżynier nie włączył nagrania
Redaktor : Może tak miało być , może coś czuwa w takich chwilach , bo nie wolno, nie powinno się rejestrować tego rodzaju uniesienia

Wydawnictwa istniejące , gdzie widać Józefa Skrzeka

3. W książce Broad Peak Niebo i Piekło , autorzy ; Bartek Dobroch , Przemysław Wilczyński , Wydawnictwo Poznańskie , rok 2014 jest napisane
Józef Skrzek żegnał muzyką polskiego himalaistę Jerzego Kukuczkę
Józef Skrzek żegnał muzyką polskiego himalaistę Artura Hajzera

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 28, 2020 15:07 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Pierwsze koncerty Grupy Niemen
Pierwszy koncert Grupy Niemen we Wrocławiu 22. grudnia 1971 roku . W tym czasie gitarzysta Grupy Niemen mówi , Niemen występował z dwoma składami muzyków , skład Grupy Niemen z Antymosem Apostolisem grali bardziej awangardowe rzeczy . Przed koncertami muzycy pracowali nad repertuarem , nad porozumieniem się muzycznym na estradzie , pracowali w Łagowie . Próby te są wspominane w artykule pani redaktor Renaty Zdanowicz w piśmie Świebodzin nasze miasto 15 stycznia 2019 roku , artykuł o tym , co wie Jan Edward Czachor , prezes Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena
Pani redaktor : Poruszony pięknem łagowskiego krajobrazu Niemen skomponował muzykę do filmu "Łagów" , którego emisja odbyła się 2 listopada 1975 roku , w pierwszym programie Telewizji Polskiej w cyklu "Krajobrazy polskie" .
-Byłam odpowiedzialna za gastronomię w Hotelu Turystycznym "Zamek " w Łagowie - wspomina na spotkaniu autorskim Sabina Abratańska z Zielonej Góry . - W sali restauracyjnej spotykałam się wielokrotnie na wspólnych posiłkach z Czesławem Niemenem i z członkami jego zespołu . Czesław , jak dobry ojciec , bardzo dbał o wyżywienie swoich grup muzycznych . Często sam przygotowywał proste swojskie potrawy . Pił herbatę osłodzoną miodem , kawy nie uznawał . Pomimo wyczerpujących prób muzycznych , w zespołach panowała rodzinna atmosfera . W przerwach muzycznych Czesław brał wędkę i chodził nad jezioro Trześniowskie łowić ryby . I gdy siatka była już pełna ryb , z powrotem wypuszczał je do jeziora .
- W latach 70. pracowałam w sali restauracyjnej "Zamku" - mówi Wanda Cichocka - Nowaczyk. - Lubiłam wiele piosenek Niemena - Jednego serca czy Mimozami jesień się zaczyna . Natomiast z okien sali rycerskiej Zamku od rana do wieczora dolatywała do mnie muzyka , której nie znałam . Powoli się z nią oswajałam , nawet gdy nie było gości hotelowych wybijałam łyżkami rytmy dolatujące z okien . Pamiętam Czesława Niemena bardzo zamyślonego , jakby szukał nowej muzyki dla nas ...
Wiesława Marciniak - Lehnigh z Berlina , wówczas recepcjonistka w hotelu "Zamek" , wspomina jak póżnymi wieczorami na zamkowych schodach rozmawiała z Czesławem Niemenem o poezji , literaturze czy życiu. - Pamiętam , jak cytował niektóre wersy z poezji Norwida i nie tylko . Mówił , że poezja wyraża uczucia , które uszlachetniają nas . Dlatego ci , którzy nie obcują z poezją tępieją . Poeci potrafią zwykłe słowa tak zestawiać i używać , że gdy czytamy wiersze zaczynamy rozumieć skomplikowany świat i ludzi , i przestajemy czuć się osamotnieni . Ta konstelacja poetyckich słów pozwala na wzruszenia , refleksję i dotykanie piękna . Czesław Niemen miał w sobie tę pozytywną energię , która dodawała mu sił w walce z przeciwnościami . Gdy dzieje się coś złego , mówił " nie można się załamywać , poddawać tylko brać się w garść i szukać rozwiązań . Był zafascynowany łagowskim krajobrazem i drzewostanem wokół Zamku . "Piękne buki " mówił , gdy zbliżał się do tych drzew . Jesteśmy tylko dziećmi przyrody i tak jak. ona się rozwijamy , dojrzewamy i też się starzejemy ...
Pani Wiesława mówi , że jego fani , którzy przybywali do Łagowa , wielokrotnie próbowali zakłócić muzyczne próby . - Szczególnie dziewczyny za wszelką cenę chciały się spotkać z popularnym muzykiem i piosenkarzem . Musiałam wielokrotnie interweniować , aby zapewnić muzykom spokój .
- Przy kościele , naprzeciwko Zamku , widziałam Czesława Niemena , gdy szedł do swojego samochodu , a ja sobie coś śpiewałam , to nawet się do mnie uśmiechnął - wspomina Kazimiera Thiel - Szutta . Widziałam też , jak oglądał dom zwany kurzą stopką , obecnie Punkt Informacji turystycznej przy ulicy Kościuszki . Ludzie mówili , że rozważał kupno jakiegoś domu w Łagowie .

Ja napiszę , myślę , w Łagowie ćwiczyli Czesław Niemen , Józef Skrzek ,Jerzy Piotrowski, Antymos Apostolis , Helmut Nadolski ,Andrzej Przybielski.
Antymos Apostolis mówi o pierwszych koncertach Grupy Niemen w rozmowie z redaktorem Markiem Kalbarczykiem i redaktorem Januszem Mirowskim w Radio Wnet w dniu 23.2.2019
Redaktor : Tomasz Stańko bardziej taki wyluzowany , pozwalający Tobie na jakąś improwizację , a Czesław Niemen podobno wymagający , czy tak było ?
Antymos Apostolis : Nie , no , Czesław nie był wymagający , myśmy grali dużo takiej otwartej muzyki , tam było pierwsze moje spotkanie z taką muzyką free jazzową . Grał Andrzej Przybielski , grał Helmut Nadolski, i to było freetowe grania , no , nie było rytmu , nie było melodii , a działo się

Ja napiszę , na próbach muzycy Grupy Niemen próbowali muzykę , a na pierwszych kilku koncertach muzycy Grupy Niemen możliwie odstąpili od ćwiczonych schematów , grali , co w tym momencie czuli , czyli jakieś dżwięki , tworząc zaczyn do dalszych poszukiwań muzycznych . Jak odczuwali takie koncerty Czesław Niemen , Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski , Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis , Tomasz Jaśkiewicz , organizatorzy koncertu przybywający na koncert , organizatorzy koncertu goszczący artystów , publiczność przybyła na koncert . Muzycy przed koncertem umawiają się na jakieś ćwiczone kompozycje , na koncercie nic z wcześniejszych umówień , wszystko na nowo . Nowy dzień , nowe spotkanie , nowa muzyka . Improwizacja od początku , do finału koncertu.
Jest grudzień 1970 rok , w Polsce Polki i Polacy są szokowani informacją z Wybrzeża . Informacja o tym , żołnierze Ludowego Wojska Polskiego strzelają na rozkaz swoich przełożonych do ludzi idących do pracy . Rzeczywiście tak jest , giną ludzie , w grudniu trwają walki na Wybrzeżu . Ja w grudniu 1970 roku, na około 2 dni przed 24 grudnia 1970 roku , czyli jest to wieczór 21 grudzień 1970 roku , bądż wieczór 22 grudzień 1970 roku , idę ze swoim Tatą na koncert Silnej Grupy pod Wezwaniem , koncert w Oleśnicy, w klubie zakładowym Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego "Oleśnica" . Fajna zabawa , znani i lubiani , dowcipy mówione z estrady , śmieszne piosenki , świetny wieczór . Mniej więcej w środku koncertu pan Tadeusz Chyła mówi do mikrofonu słowa : " Jesteśmy muzykami , mamy swoje uczucia , i zagramy " . Muzycy przechodzą w jedno miejsce na estradzie , siadają na podłodze estrady , w pozycji stojącej zostaje pan Jacek Niżychowski z wielkim bębnem basowym zawieszonym na sobie , stoi , patrzy na kolegów z zespołu , patrzy na publiczność . Muzyków , którzy usiedli na podłodze estrady wcale nie widać , bo przed samą estradą stoją osoby , które widzą , co się dzieje na estradzie , zasłaniają wszystko , a ja , i ludzie siedzący na ławkach , krzesłach , nie widzimy muzyków siedzących na podłodze estrady . Cisza , i zaczyna się dżwięk , dżwięki , jak to było , co za instrumenty , instrument skrzypce akustyczne , i blisko mikrofon , smyczek do tych skrzypiec , gitara akustyczna , instrument , z którego wydobywa się dżwięk , taki , jaki słychać w filmie , serialu telewizyjnym "Przygody pana Michała", w scenach z udziałem Tatarów . Serial ten emitowany rok wstecz w Telewizji Polskiej . Na finał trzyminutowej muzyki jeden dżwięk z bębna basowego wydobywa pan Jacek Niżychowski przy pomocy pałki do bębna basowego . W trakcie trzyminutowego grania , kto grał co , nie było widać , ale było słychać . Smyczek po skrzypcach i blisko skrzypiec mikrofon , ale przejmujące dzwięki , po prostu fantazja , do tego dżwięk , jak z serialu "Przygody pana Michała " w scenach z udziałem Tatarów , dżwieki po strunach gitary akustycznej . Finał tej improwizacji muzycznej , pan Jacek Niżychowski wydobywa jeden dżwięk z bębna . Nie było widać muzyków grających te trzy minuty improwizacji muzycznej , ale było słychać , i to świetnie . Brawa , improwizacja muzyczna , intencje związane z tą improwizacją zrozumiałe , myśli są o bohaterach aktualnych , walczących na Wybrzeżu , i o bohaterach z przeszłości , czy filmowych bohaterach serialu "Przygody pana Michała " . Muzycy siedzący na podłodze estrady wstają , stają przy mikrofonach , po wysłuchaniu braw akceptujących taką formę muzyczną , estradową kontynuują swój przygotowany , znany i lubiany program artystyczny, a więc fajne piosenki, świetne dowcipy , na finał koncertu piosenka 'Pochód wszystkich świętych " , muzycy maszerują po estradzie , jeden za drugim .
Mija dwa , trzy tygodnie , w styczniu 1971 roku w piśmie "Gazeta Radomszczańska" ukazuje się artykuł redaktora Romana Cieleckiego , którym to artykule redaktor wiąże słowami ze sobą razem Czesława Niemena i Silną Grupę pod Wezwaniem . Czesław Niemen mobilizuje swoich muzyków , i grają taką muzykę , o której żaden redaktor nie napisze nic . 22 grudnia 1971 roku , debiutuje Grupa Niemen , to jest rok po koncercie Silnej Grupy pod Wezwaniem , na której muzycy grają trzy minuty improwizacji muzycznej . Przed istnieniem Grupy Niemen redaktorzy bujnie opisywali koncerty Czesława Niemena , w czasie istnienia Grupy Niemen recenzji koncertów jest mało .
O ile Silna Grupa pod Wezwaniem swoją muzykę , którą czują , skoncentrowali w trzech minutach , o tyle Grupa Niemen muzykę , którą czują gruntownie grali przez niemal całych kilka koncertów .
Muzycy Grupy Niemen w swoich poszukiwaniach muzycznych doszli do Silnej Grupy pod Wezwaniem . W Finlandii , na koncercie zarejestrowanym wizyjnie i fonicznie , stosują dżwięki stosowane przez Silną Grupę pod Wezwaniem . Dżwięki jarmarcznego klaksonu stosują muzycy Silnej Grupy pod Wezwaniem w kompozycji "Pochód wszystkich świętych " , i dżwięki jarmarcznego klaksonu są zastosowane w koncercie Grupy Niemen w Helsinkach w 1973 roku.
Pan redaktor Roman Cielecki z Radomska , związał słowami w jednym artykule Silną Grupę pod Wezwaniem i Czesława Niemena .

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn paź 05, 2020 20:16 
Awatar użytkownika

Wydawnictwa istniejące z Józefem Skrzekiem

1. Płyta , 1 płyta long-play , i płyta cd , 1 płyta cd , SBB & Sebastian Riedel , koncert 2.3.2018 w Tychach
2. Płyta cd , Michał Giercuszkiewicz , płyta Wolność , data wydania 19.6.2020 , 2 płyty cd

Zwyczaje

1. Redaktor Tadeusz Sroczyński , pismo Gazeta Wyborcza , 30.7.2011 , Józef Skrzek mówi o roku 1971 , o ćwiczeniu muzyki na Górnym Śląsku
Józef Skrzek : Z Apostolisem Anthimosem i Jurkiem Piotrowskim założyliśmy SBB . Ćwiczyliśmy po piwnicach

Redaktor Paweł Piotrowicz , strona onet muzyka , data 16.1.2019 , Józef Skrzek mówi o latach współpracy z Czesławem Niemenem , lata 1971 - 1973
Józef Skrzek : Wspaniałe były z nim wędrówki i wyjazdy , po miastach i hotelach , niezapomniany pobyt w Łagowie

W Łagowie Lubuskim w Zamku Joannitów muzycy Grupy Niemen ćwiczyli muzykę

Redaktor Marek Kempski , Śląska Telewizja Miejska , Rozmowy prowincjonalne , , końcówka roku 2015
Redaktor : Gdzieś pomiędzy Świętochłowicami , Siemianowicami i Katowicami w pewnym miejscu na próbie SBB
Józef Skrzek : Daj mi po prostu zespół , tutaj , wiesz , inny , znany , który by wszedł do piwnicy i by po prostu ( wyraz nierozpoznany ) z nami groł , a my gromy , to znaczy , że my jesteśmy lepsi od tej kubatury tutaj , i tej infrastruktury
Redaktor : Będziemy musieli panu marszałkowi przekazać informacje , w jakich , w jakich to zespół , w jakich warunkach ćwiczy

Przed wspólnym muzykowaniem Silesian Blues Bandu z Czesławem Niemenem , muzycy SBB ćwiczyli muzykę w roku 1971 po piwnicach na terenie Górnego Sląska . W czasie współpracy Silesian Blues Bandu z Czesławem Niemenem , w latach 1971 - 1973 muzycy wspólnie ćwiczyli muzykę w sali Zamku Joannitów w Łagowie Lubuskim z obsługą hotelową i obsługą restauracyjną . W roku 2015 muzycy zespołu SBB ćwiczą muzykę na terenie Górnego Śląska w pomieszczeniu opisanym przez Józefa Skrzeka słowem "piwnica" . Redaktor Śląskiej Telewizji Miejskiej pan Marek Kempski odwiedził zespół SBB w czasie próby muzycznej i w Śląskiej Telewizji Miejskiej jest reportaż ,pod tytułem " Rozmowy prowincjonalne" , w jakich warunkach muzycy zespołu SBB ćwiczą muzykę .
2. Redaktor Kosma , pismo Nowa Trybuna Opolska , data 19.1.2004 pisze o artykule pani redaktor Romany Koniecznej w piśmie Nowa Trybuna Opolska w czerwcu 1972 roku , artykuł opis koncertu Grupy Niemen w Opolu w czerwcu 1972 roku
Pani redaktor : Ten pozakonkursowy program wymagałby osobnej , fachowej recenzji . Najsilniejsze wrażenie sprawił występ Grupy Czesława Niemena . Tego się nie da opisać , to trzeba było na własne uszy usłyszeć i na własne oczy zobaczyć . Bo było to świetnie wyreżyserowane , fascynujące także pod względem wizualnym widowisko wokalno - muzyczne . Niemen oczarował cały , nabity po brzegi nie tylko młodzieżą , amfiteatr . Żadnych hałaśliwych reakcji , żadnych ekscesów , kilkutysięczna widownia słuchała tej trudnej , awangardowej muzyki w ciszy i skupieniu . Z uwagą słuchali także ci , którzy niewiele zrozumieli z tego , co odbywało się na estradzie . Jeśli ktoś kiedyś wątpił , czy Niemen jest wysoce uzdolnionym muzykiem i wokalistą . Widząc w nim tylko jaskrawą indywidualność - po tym występie musiał zrewidować swój pogląd . Zjawisko , któremu na imię Niemen , może się podobać lub nie , ale nie sposób go nie uznać jako autentyczne i zupełnie wyjątkowe
3. Pan Krzysztof Magowski , reżyser filmu "Sen o Warszawie " , pismo Magazyn Muzyczny Brzmienia , numer 68. , lato 2014
Krzysztof Magowski : W 2003 roku realizowałem dokument "Sie macie ludzie " o Ryśku Riedlu z zespołu Dżem . Jedną z osób , która miała w nim wystąpić , był Czesław Niemen . W połowie lat 90. w Przekroju ukazał się artykuł , który pasował Riedla na jego następcę . Zadzwoniłem wówczas do Niemena . Zainteresował się projektem i powiedział , że w nim wystąpi . Ale był już w szpitalu . Zmienialiśmy terminy , niestety , nie zdążyliśmy , bo w styczniu 2004 roku Czesław Niemen zmarł . Podczas naszych rozmów telefonicznych był bardzo dobrym słuchaczem .Gadaliśmy o Ryśku , Józefie Skrzeku i innych muzykach z Katowic
4. Redaktor Bogusław Szarwiło , pismo Kresowy Serwis Informacyjny , data 1. marca 2012 rok, numer 3. / 2012 , artykuł " Czy mnie jeszcze pamiętasz " - Wasiliszki Stare
Redaktor pisze o Czesławie Niemenie.
Redaktor : Chłopiec zdolny był bardzo - opowiada nauczycielka - ale uczyć się nie chciał . Ta nauka mi niepotrzebna - dodawał . Mając kilkanaście lat opowiadał w rodzinie , że kiedyś będą słuchać jego płyt
5. Redaktor rd , pismo Gazeta Lokalna Bezpłatny niezależny Dwutygodnik Świebodzin - Sulechów - Międzyrzecz , numer 01 ( 82 ) , data 22. styczeń 2015 rok
Redaktor : Niemen w ciągu całej swojej kariery niejednokrotnie pomagał też innym artystom , pisał dla nich utwory

Ja napiszę , kompozycje Czesława Niemena nagrane na płyty "Strange is this world" i "Ode to Venus" stworzone są dla muzyków Grupy Niemen
6. Redaktor Jacek Drążkowski , pismo Urania , numer 3. rok 2009
Redaktor : Koncert Józefa Skrzeka na 15 - lecie Planetarium w Toruniu
Redaktor : Koncerty , gwoli ścisłości , były trzy . Jeden odbył się w sobotni wieczór , 7 marca , i był w zasadzie przeznaczony tylko dla zamkniętego grona . Była to swoista próba generalna przed dwoma niedzielnymi koncertami

Koncerty Józefa Skrzeka z Roksaną Wikaluk w Planetarium w Toruniu z okazji 15-lecia placówki
data 7. marzec 2009 rok wieczorem
data 8. marzec 2009 rok godzina 15:00
data 8. marzec 2009 rok godzina 17:00
7. Redaktor Paweł Szałankiewicz rozmawia z Józefem Skrzekiem , pismo Wiadomości Siemianowice Śląskie , Nasze Miasto , marzec 2013 rok
Redaktor : Śląsk był też kolebką bluesa ?
Józef Skrzek : Był , i to jest fakt . Tu graliśmy bluesa , gdy gdzie indziej jeszcze na chlyb byb gadali

Zespół Niebiesko - Czarni w roku 1968 na swojej płycie umieścił bluesa pod tytułem " Przyszedł do mnie blues " , słowa Bogdan Loebl , muzyka Wojciech Korda . Niebiesko - Czarni sprzedali 3,5 miliona sztuk swoich płyt
8. Józef Skrzek nie podpisał umowy z wytwórnią fonograficzną Columbia Broadcasting System latem , jesienią 1974 roku w Republice Federalnej Niemiec . Spotkanie Józefa Skrzeka z dyrektorem wytwórni fonograficznej Columbia Broadcasting System w Republice Federalnej Niemiec zwyczajowo nie opiera się tylko na jednym omawianym punkcie rozmowy. W książce Andrzeja Hojna , Michała Wilczyńskiego pod tytułem SBB Wizje , jest opisana część tego spotkania , czyli propozycja dyrektora CBS dla Józefa Skrzeka , aby zespół SBB grał muzykę do tańca , i pod takim warunkiem zostanie nawiązana współpraca zespołu SBB z wytwórnią CBS . Józef Skrzek odmówił , do podpisania umowy nie doszło . W ocenie CBS SBB w stosunku do płyt "Strange is this world" i " Ode to Venus" było konkurujące , bądż dublujące się . Aby uniknąć zamotania sytuacji w wytwórni CBS , i zamotania sytuacji w zespole SBB , proponują prostą muzykę do tańca . Możliwie , fachowcy od robienia kariery z wytwórni CBS uznali i właściwie ocenili , co chcą grać Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski . W latach następnych muzycy SBB bez żadnych problemów , w studiach nagraniowych w Polsce i Niemieckiej Republice Demokratycznej nagrywają ponad czterdzieści dwie kompozycje , omówione przez Antymosa Apostolisa " nagrywało się takie pierdoły " . Są te kompozycje na cd SBB Amiga i cd SBB Jerzyk . Menager CBS dobrze ukierunkował muzyków SBB w stronę higieny umysłowej .Co muzycy SBB traktują jako "pierdoły" , dyrektor CBS traktuje jako główny kierunek muzyczny . Nie wszystko , co się nagrywa jest patetyczne , poważne , monumentalne . Myślę , plany CBS dla zespołu SBB były w roku 1974 dalekosiężne , na początek kilka lat prosta muzyka taneczna . Rozmowa dyrektora CBS i Józefa Skrzeka :
punkt pierwszy - nakłonić muzyków SBB do kontynuacji współpracy z Czesławem Niemenem , muzycy SBB jako Grupa Niemen kontynuują współpracę jako podwykonawca kontraktu CBS z Czesławem Niemenem , czyli do roku 1976 włącznie , nakłonienie nie powiodło się
punkt drugi - nakłonić muzyków SBB do grania lekkiej muzyki do roku 1976 włącznie ,
punkt trzeci - po roku 1976 kariera przed nimi , możliwe kontynuowanie współpracy SBB z CBS , następny kontrakt z Niemenem , lub bez Niemena , zależnie jaka sytuacja . Ten punkt to długoterminowy kontrakt z wytwórnią fonograficzną CBS . Zdanie Józefa Skrzeka na temat kontraktu długoterminowego jest takie , woli wolność , niż uzależnienie się kontraktem.
Praktycznie jest to codzienny problem muzyków , chcących grać swoje , a decydentów , którzy chcą słyszeć swoje . A więc co zadecydowało o nieprzystąpieniu do współpracy :
- propozycja współpracy znowu z Czesławem Niemenem ,
- granie przez kilka lat 1974 - 1976 muzyki do tańca ,
- propozycja współpracy 1977 i dalej do około 1981 roku , razem kontrakt podpisany w 1974 do 1981 roku, czyli 8. lat , około .
Ja myślę , art rock , z Czesławem Niemenem , a SBB jako zespół młodzieżowy , do zabawy - w taki sposób dyrektor CBS rozmawia z Józefem Skrzekiem jesienią 1974 roku. Rzeczywiście w roku 1977 i dalej następują koncerty SBB w Republice Federalnej Niemiec , kontrakt wieloletni z Aries , a praktycznie to samo zostało zaproponowane Józefowi Skrzekowi jesienią 1974 roku przez dyrektora CBS . W roku możliwie 1980 dyrektorzy Aries proponują Józefowi Skrzekowi udział w nowym zespole , skoro SBB tak świetnie grają , taka propozycja nie zostałaby powiedziana .

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 06, 2020 11:20 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Grupa Niemen . Gitarzysta Grupy Niemen Tomasz Jaśkiewicz wspomina czasy Grupy Niemen , i czynności , które muzycy realizowali podczas koncertu na estradzie . Pocieranie strunami gitary o stojak mikrofonu , szybkie podbieganie pana Helmuta Nadolskiego z głębi estrady na skraj estrady , blisko widowni i wydobywanie dżwięku z dwóch czyneli trzymanych w rękach . Pan Tomasz Jaśkiewicz mówi , pojawił się czynnik , który spowodował skończenie się granic percepcji u Tomasza Jaśkiewicza . Skutkiem tego elementu jest zakończenie współpracy Tomasza Jaśkiewicza z Czesławem Niemenem . Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski , Helmut Nadolski , Andrzej Przybielski stają się współpracownikami Czesława Niemena i pracują . Potem Czesław Niemen rezygnuje ze współpracy z Helmutem Nadolskim i Andrzejem Przybielskim , i zostają razem ; Czesław Niemen i muzycy Silesian Blues Bandu . Niedługo trwało i pojawił się czynnik , który powoduje skończenie się granic percepcji u Józefa Skrzeka , skutkiem jest rezygnacja Józefa Skrzeka ze współpracy z Czesławem Niemenem . Jaki to czynnik . Dotarcie do tego czynnika , aby dotrzeć do tego czynnika przyglądam się postaci Czesława Niemena , bo przecież już dwukrotnie pojawiają się jakieś czynniki , i współpracownicy nie chcą pracować z Niemenem .
Ja byłem na koncercie Czesława Niemena we Wrocławiu w Teatrze Polskim mieszczącym się na ulicy Zapolskiej w maju lub w czerwcu 1979 roku . Czesław Niemen z zespołem muzyków , prezentuje swoje kompozycje z wydawnictwa "Idee fixe" i w środku koncertu jedna pieśń "Pielgrzym". W czasie koncertu tylko jeden utwór wokalno - instrumentalny "Pielgrzym" , i Czesław Niemen trochę mówił , rozmawiał z wybranymi ludżmi z publiczności . Koncert trwa , same kompozycje instrumentalne , Czesław Niemen rozmawia i naturalnym jest oczekiwanie , aby zaśpiewał . Chwila ciszy , moment jest ważny , chwila przed wielkim wydarzeniem dziejowym w historii Polski . Po raz pierwszy Polskę ma za kilka dni odwiedzić Pielgrzym papież Jan Paweł II. Wizyta Jana Pawła II w Polsce jest oficjalnie nazwana pielgrzymką , a Jan Paweł II jest oficjalnie nazwany Pielgrzymem . Czesław Niemen mówi : " Wszyscy czekamy na wizytę Pielgrzyma , pieśń " Pielgrzym " " . Chwila ciszy i zaczyna się kompozycja i pieśń "Pielgrzym". Czesław Niemen po tekście opisanym w wierszu Cypriana Kamila Norwida zaczyna wokalizę , która trwa w czasie około pięć minut . To była wokaliza , tak głośno krzyczał Niemen , bez przerwy około pięć minut . Myślę , było umówione z technikiem dżwięku , aby Czesława Niemena było słychać . Potęga głosu Czesława Niemena dotarła do wszystkich . Po kompozycji wokalno - instrumentalnej "Pielgrzym" Czesław Niemen wzruszony , mówi : " przerwa " , wychodzi z estrady . Przerwa około kwadrans . Potem , po przerwie , kontynuacja koncertu , tylko kompozycje instrumentalne . I nie było oczekiwania , ja byłem jednym z publiczności , na jakieś różne kompozycje instrumentalno - wokalne , nie było zapotrzebowania na śpiewanie Niemena różnych następnych piosenek , pieśni . Pieśń "Pielgrzym " zaspokoiła zapotrzebowanie na słuchanie śpiewającego Czesława Niemena . Czesław Niemen sam zastosował czynnik taki , przekraczający granice percepcji , i dalsze jakieś śpiewanie Czesława Niemena nie było oczekiwane . Jaki to czynnik , czynnik , głos Czesława Niemena , głośny , bez przerwy , czas trwania głosu około pięć minut , bez żadnej przerwy , taka wypracowana technika wydobywania z siebie głosu . Osobowość Czesława Niemena jest taka , po jakimś czasie współpracy pojawia się czynnik , przekraczający granice wyobrażni , czy percepcji , i współpracownik Czesława Niemena , Tomasz Jaśkiewicz rezygnuje ze współpracy . Za dwa lata współpracownik Czesława Niemena , Józef Skrzek rezygnuje ze współpracy , bo pojawia się jakiś czynnik , który nie pozwala na dalszą współpracę . Opisałem koncert Czesława Niemena w 1979 roku , na którym byłem , ponieważ ja widziałem i słyszałem w jaki sposób Czesław Niemen generuje czynnik , który to czynnik powoduje , jeden utwór śpiewany wystarczy , jest przekroczenie granic śpiewania na estradzie , granic głośności . Okazja była niepowtarzalna , wokaliza niepowtarzalna , miało sens takie ułożenie koncertu .
Ja widziałem i słyszałem Czesława Niemena w 1979 roku .
Jaki czynnik powoduje decyzję Józefa Skrzeka o zaprzestaniu współpracy z Czesławem Niemenem . Myślę , jest to wiele różnych czynników , okoliczności , ludzi . Józef Skrzek wyróżnia czynności realizowane przez osoby trzecie , i te czynności są decydujące . Pan Paweł Brodowski , który jechał w samochodzie wspólnie z Czesławem Niemenem , Józefem Skrzekiem , Jerzym Piotrowskim , Antymosem Apostolisem w drodze powrotnej z Finlandii do Polski w czerwcu 1973 roku mówi o tym wspólnym przebywaniu ze sobą .
Paweł Brodowski : A strasznie ich drażniła płyta z rosyjskimi piosenkami nagrana przez Niemena , przedrzeżniali go bardzo
Jest ten opis w książce Marka Gaszyńskiego pod tytułem "Niemen czas jak rzeka " , wydawnictwo Prószyński i Spółka , rok 2004.
Czesław Niemen nagrał płytę z rosyjskimi piosenkami w maju 1973 roku . Przed tym nagraniem muzycy Silesian Blues Bandu spełniają czynności wskazane przez Czesława Niemena , w maju 1973 Niemen nagrywa samodzielnie płytę z rosyjskimi piosenkami , i , mniej więcej , w lipcu 1973 i dalej muzycy Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis nie współpracują z Czesławem Niemenem.
Pan Paweł Brodowski o muzykach Silesian Blues Bandu w czerwcu 1973 roku , w książce Marka Gaszyńskiego " Niemen czas jak rzeka " , mówi , jak było naprawdę .
Paweł Brodowski : Oni tak naprawdę chcieli się uwolnić

Pan Paweł Brodowski wskazuje na czynność uwolnienia się . Uwolnienie się , a co to była niewola , aby tak naprawdę się uwolnić . Pan Paweł Brodowski wskazuje na czynnik drażniący muzyków Silesian Blues Bandu . Co za czynnik , przecież płyta Czesława Niemena " Russische Lieder " w tłumaczeniu po polsku " Rosyjskie piosenki " jest autorska , samodzielna , gratis od pana dyrektora CBS Wernera Wunderlicha dla artysty Czesława Niemena , osobista sprawa .
Wnioski z takiego rozumowania jednoznaczne nie są . Ale rzeczywistym są dwie sytuacje , jedna sytuacja , pan Tomasz Jaśkiewicz , gitarzysta Grupy Niemen mówi , rezygnuje ze współpracy z Czesławem Niemenem , bo skończyły się granice percepcji Tomasza Jaśkiewicza . Mija dwa lata , i Józef Skrzek rezygnuje ze współpracy z Czesławem Niemenem , a granice wyobrażni Józefa Skrzeka są znaczne i Józef Skrzek ogarnia muzykę graną w Grupie Niemen .

Redaktor Maciej Wąsowicz , pismo Siemianowice Śląskie nasze miasto , data 28. lipca 2006 rok rozmawia z Józefem Skrzekiem . Józef Skrzek mówi o Grupie Niemen .
Józef Skrzek : Po dwóch latach grania na najlepszych światowych scenach , w 1973 roku byliśmy już doświadczeni , ale nadal byliśmy gołodupcami . Wykiwała nas menażeria otaczająca Niemena . Może to śmieszne , ale po dwóch latach grania jako Grupa Niemen , nie mieliśmy nawet instrumentów , nie mieliśmy na czym grać . Przez dwa lata byliśmy idolami , potem zostaliśmy oszukani

Idolami , świetne uczucie , Czesław Niemen oferuje Józefowi Skrzekowi granie i śpiewanie muzyki , Józef Skrzek gra swoją muzykę , ale jednak nie . Samodzielność , byłem 11.11.1974 roku na koncercie zespołu SBB , w trójkę muzycy pokazali co umieją . Porządny sprzęt muzyczny , głośno grali , było słychać . Prezenter zapowiadający koncert SBB w listopadzie 1974 roku mówi " współpracownicy Czesława Niemena " . Raczej myślę , czynnik decydujący o zaprzestaniu współpracy z Czesławem Niemenem był wymuszony . Coś , co wymusiło na Józefie Skrzeku decyzję o zaprzestaniu współpracy z Niemenem . Niedogodności dla muzyków Silesian Blues Bandu wskazywane przez Józefa Skrzeka , są przez cały czas życia estradowego muzyka , czyli negocjacje z menadżerami . Antymos Apostolis wspomina , siła była po stronie muzyków Silesian Blues Bandu , Józef Skrzek mówi , kiedy dostrzegł wyrażną nierównowagę sił w Grupie Niemen , podejmuje decyzję o zaprzestaniu współpracy z Niemenem . Józef Skrzek mówi , nie będzie imiennie opisywał , kto co zrobił , i kto , czy co spowodowało decyzję o zaprzestaniu współpracy z Niemenem . Józef Skrzek nie chce mówić o tej decyzji . Więc nie ma co domyślać się , pomimo , stanowiska pracy razem z Czesławem Niemenem są eksponowane i taka decyzja powoduje zapytanie o czynnik decydujący.

Józef Skrzek o czasie współpracy z Czesławem Niemenem
Józef Skrzek : Dla mnie to była genialna robota . To był najlepszy muzyk , z jakim współpracowałem
Józef Skrzek ; Strange is this world , Ode to Venus następna , to była fajna robota , fajny czas

Czesław Niemen do muzyków Grupy Niemen
Czesław Niemen : Wy grajcie co chcecie , ja gram "Marionetki"

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 06, 2020 18:59 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Motyw muzyczny wykorzystany w trzech kompozycjach
Pierwsza kompozycja . Kompozytor Emił Dimitrow z Bułgarii , kompozycja " Arlekin" , piosenka w wykonaniu Jerzego Połomskiego , gra zespół instrumentalny pod dyrekcją Leszka Bogdanowicza , rok 1967, w finale kompozycji jest motyw muzyczny , to jest w czasie 3'45" i dalej trwania tej piosenki.
Druga kompozycja . Kompozytor Józef Skrzek z Polski, kompozycja "Odchod" , płyta SBB Supraphon , rok 1977 , jest w czasie 16'37" trwania tej kompozycji jest motyw muzyczny.
Trzecia kompozycja . Kompozytor Andrew Lloyd Webber z Wielkiej Brytanii , kompozycja Theme Song z musicalu The Phantom Of The Opera , rok 1986 , początek 00'01" trwania tej kompozycji.
Praktycznie w trzech wymienionych kompozycjach jest motyw muzyczny trwający w piosence Jerzego Połomskiego w czasie 3'45" do 3'50" czyli pięć sekund , w wykonaniu SBB trwa w czasie 16'37" do 18'15" czyli jest powtarzany 98. sekund . W kompozycji Theme Song z musicalu Phantom Of The Opera czas trwania 00'01" do 00'25" trwa 24. sekundy, i potem jest powtarzany .
Jest to ten sam motyw muzyczny .
Była rozmowa w prasie polskiej z Józefem Skrzekiem , ja czytałem , w roku możliwie 1979 , redaktor rozmawia z Józefem Skrzekiem . Pamiętam , mniej więcej :
Redaktor : Dzień dobry , co u SBB słychać ?
Józef Skrzek : Moja twórczość , to nie tylko SBB
Redaktor : Proszę mówić
Józef Skrzek : Byłem w Londynie , rozmawiałem o interesach
Redaktor : O , pan Józef Skrzek w garniturze i z melonikiem ?
Józef Skrzek : Bez melonika , ale przyzwoicie ubrany
Redaktor : Jakie interesy ?
Józef Skrzek : W Londynie rozmowy , na temat muzyki , większa produkcja muzyczna
Redaktor : Jaka produkcja ?
Józef Skrzek : Nie powiem , jest to biznes , obowiązuje mnie dotrzymanie pewnych zasad
Redaktor : Powodzenia
Józef Skrzek : Dziękuję

Rzeczywiste związki tych trzech kompozycji możliwie są . Ale wrażenie moje , jak w Polskiej Telewizji była pierwsza emisja filmu " Phantom of the Opera " , odczucie było , ten muzyczny motyw jest mi znany .
2. Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Marcinem Mindykowskim w piśmie Dziennik Bałtycki 7. czerwiec 2009 rok
Józef Skrzek : Suflerzy ( Suflerzy - Budka Suflera ) zmienili styl i teraz śpiewają "Tango" - to jest disco - polo . Wyczuli , że takie granie jak w latach siedemdziesiątych już nie łapie i nie jest w tej chwili modne . Podobnie Kombii . Ja nie będę robił takich pierdół

Pan Romuald Lipko , jedna z ostatnich rozmów Romualda Lipki . Romuald Lipko rozmawia z redaktorem Ryszardem Makowskim w Telewizji Warszawa
Romuald Lipko : Ja się nie chciałem zgodzić , do "Takiego Tanga" . W ogóle mnie intuicja tutaj , jak gdyby zawiodła i nie miałem i nie poczułem tej atmosfery i nie poczułem tej nostalgii , tego utworu , nie poczułem jego jakiejś , po prostu dramaturgii , która wewnętrznie jest i tak z fortepianem ten tekst mi po prostu zwyczajnie , kiedy grę przegrywałem to dostałem tekst na nowo , to cały czas miałem wrażenie , że oto tracę fantastyczny numer przez tekst , kolega z zespołu mówi : nie , to świetnie brzmi, ty tego jeszcze nie czujesz , bo za świeża dla ciebie i tak dalej . Także i do błędu się przyznaję . A najczęściej jednak się udawało , jak gdyby wyczuć , to jak gdyby taką wspólnotę , która , którą może stworzyć właśnie ten dany tekst , który mi któryś z kolegów przysyłał czy przywiózł , z muzyką , którą wcześniej miał

Pan Romuald Lipko w rozmowie z panią redaktor , strona Super Express , rozmowa kilka lat wstecz
Romuald Lipko : Ci , którzy po prostu są zakochani w naszej muzyce i ci , którzy z nią żyli i wie pani , którzy się bawili , na których weselach ta muzyka grała , gdzie , gdzie , przy których często ci ludzie się kochali , uprawiali seks , wie pani, jeżdzili na wakacje , ja znam ludzi , którzy mówią ; proszę pana , myśmy jeżdzili na wakacje po parę tysięcy kilometrów w samochodzie , a podstawowym zestawem , co był , który był , muzycznym był w samochodzie , to był zestaw waszych kaset i waszych płyt , to co , ja mam to na śmieci wyrzucić , na przykład , bo komuś się to nie podoba , z jakiegoś tam powodu , nawet nie będę wymieniał komu , bo to nie jest warte

Spotkanie muzyków zespołu Budka Suflera z publicznością w Kostrzyniu w 2014 roku , spotkanie prowadzi redaktor Piotr Metz
Muzyk zespołu Budka Suflera , Mieczysław Jurecki : Chciałem dodać , jestem tutaj najmłodszy z tej czwóreczki, bo jestem o rok młodszy od Tomka , ale chciałem powiedzieć , że w siedemdziesiątym czwartym roku sytuacja wyglądała w ten sposób , że oprócz Niemena , o którym tu było mówione to nic takiego nie było wcześniej , takiego rodzaju muzyki , gdyby nie dwa zespoły : SBB i Budka Suflera , to byśmy dzisiaj mówili o tym , że rock and roll to była Grupa Skiflowa No To Co i " Te Opolskie dziouchy " i ewentualnie Trubadurzy i "Przyjedż mamo na przysięgę" . Oni są prekursorami tego , ze dzisiaj mamy rocka w Polsce
Redaktor : Kto , jak kto , ale Mietek Jurecki wie

Mieczysław Jurecki mówi o Romualdzie Lipko w dniu 7.2.2020 w Polskim Radio Lublin
Mieczysław Jurecki : On życia nie zmarnował na pewno . Znam wiele osób , które marnują swój talent na różnego rodzaju bzdury. On spełniał swoje marzenia , bo on sobie tak wyobrażał , że to tak będzie , i do tego doprowadzał

Prezydent Polski Bronisław Komorowski 15 grudnia 2014 roku przybył do Lublina i odznaczył muzyków zespołu Budka Suflera Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski , Krzysztofa Cugowskiego , Romualda Lipko , Tomasza Zeliszewskiego

Redaktor RED w piśmie Kurier Lubelski , data 24 listopad 2019 pisze o artykule redaktora Jerzego Janiszewskiego w Kurierze Lubelskim w listopadzie 1983 roku . Artykuł o zabawie sylwestrowej 31.12.1973 - 1.1.1974 w Lublinie w klubie studenckim "Chatka Żaka"
Redaktor Jerzy Janiszewski : Imprezę pomyślano w ten sposób , że w ogromnej sali stołówkowej miały przygrywać do tańca , na zmianę , dwa zespoły , natomiast w pomieszczeniach na piętrze zaproponowano klasyczną dyskotekę z dwoma prezenterami . Do końca nie wiadomo było , które z liczących się w kraju grup uda się załatwić organizatorom . Ostatecznie dogadano się z SBB ( ta zresztą nazwa jeszcze nie obowiązywała trio : Skrzek - Apostolis - Piotrowski znane było jako Silesian Blues Band bądż jako grupa Niemena ) i lokalna grupa rockowa - Budka Suflera .
Pamiętam , że Suflerzy bardziej przerażeni byli perspektywą konfrontacji z muzykami ze Śląska aniżeli spotkaniem ze studentami , których należało przede wszystkim dobrze rozbawić . Już po pierwszych dwóch godzinach żywej "muzyki" okazało się , że te dwa rockowe bandy świetnie się uzupełniają . Doszło nawet do tego , że publiczność w trakcie występu SBB , chóralnym skandowaniem domagała się powrotu na estradę lublinian . I absolutnie nie była to nadmierna sympatia , która w tego rodzaju okolicznościach towarzyszy "słabszemu" , ale po prostu przejaw autentycznego uznania .
Być może przemawia za mną lokalny patriotyzm , ale te same standardy rockowe w rodzaju 'I'm going home " ( Ten Years After ) w wykonaniu obu grup wydawały mi się - i chyba były - bardziej rasowe i autentyczne w interpretacji Suflerów . Przede wszystkim na głowę Skrzeka jako wokalistę bił Cugowski , Andrzej Ziółkowski na gitarze nie ustępował Apostolisowi , grał zresztą inaczej ( w opinii muzyków i mojej również to najlepszy gitarzysta solowy w historii zespołu ) - a pamiętajmy , że barw Budki Suflera na tym instrumencie broniło kilku znakomitych muzyków : Krzysztof Brozi , Jan Borysewicz , Andrzej Sidło , Krzysztof Mandziara . Jedynie sekcja rytmiczna Budki wyrażnie ustępowała "maszynie" : Piotrowski - Skrzek , pierwszego zresztą okrzyknięto wtedy polskim Cobhamem , drugiego zaś Jack'iem Bruce'm.
Natomiast dopiero póżniej okazało się co sobą reprezentują jako twórcy repertuaru , Józef Skrzek i Romuald Lipko.
Po imprezie w "Chatce Żaka" chciałem namówić Józefa Skrzeka na wywiad dla radia , interesowała mnie przyszłość byłej grupy Czesława Niemena . Odmówił , powiedział jedynie , że jego kapela wiele dokona w najbliższych miesiącach.
Na hasło " Niemen " pojawiała się na jego twarzy nienawiść , którą odbierałem jako siłę napędową przyszłej artystycznej zemsty . Nie znam okoliczności rozstania Niemena ze Skrzekiem nadal jednak twierdzę , że razem nagrali swoje dwie najlepsze płyty . Skrzek zresztą tak był pochłonięty planami , że kiedy zapytałem o lubelski zespół , machnął tylko ręką . Tymczasem dla Budki Suflera było to przełomowe estradowe spotkanie okazało się bowiem , że diabeł nie taki straszny . Nazajutrz toczyliśmy gorące rozmowy o ewentualnych nagraniach , gdzie i z kim nagrywać .

Redaktor Jerzy Janiszewski , pismo Wprost , data 28 listopada 1999, o spotkaniu Józefa Skrzeka i Krzysztofa Cugowskiego w Lublinie , w Domu Kultury Kolejarza
Redaktor Jerzy Janiszewski : Wówczas w Domu Kultury Kolejarza w Lublinie na jednej scenie spotkali się też po raz pierwszy dwaj giganci nadchodzącej epoki ? Krzysztof Cugowski i Józef Skrzek.

Krzysztof Cugowski był na przesłuchaniu , Tadeusz Nalepa poszukiwał nowego wokalisty do zespołu Brekaout . Wynika z tego , Józef Skrzek jesienią 1973 roku przybył do Lublina , i w Domu Kultury Kolejarza również stanął do przesłuchania na nowego wokalistę zespołu Brekaout .

Redaktor Jerzy Janiszewski , pismo Wprost , data 28 listopada 1999 , o zabawie sylwestrowej w Lublinie , w klubie "Chatka Żaka" 31.12.1973 - 1.1.1974
Redaktor Jerzy Janiszewski : Ten wspólny koncert okazał się wydarzeniem przełomowym . Póżniej Skrzek w rozmowie ze mną wspominał , że w Chatce Żaka towarzyszył im " jakiś lokalny zespolik o śmiesznej nazwie Budka Suflera " .

Wizyta muzyków zespołu Budka Suflera w Radio Zet , data wrzesień 2019 rok, redaktor Marcin Wojciechowski : Jak to się stało , że dołączył pan do tego zacnego grona
Robert Żarczyński : To były Piekary Śląskie , jak pamiętam , i to był Festiwal Sufler Rock Festiwal w Piekarach Śląskich , tak , no to był taki , piosenka , nie wiem , konkurs związany właśnie z zagraniem , z zaśpiewaniem piosenek Budki Suflera , no , i było tam kilka zespołów , my mieliśmy tę wielką przyjemność , jako ja jeszcze , jako swój zespół Budka Band , tak się nazywamy , nazywaliśmy , wygrać , wygrać , wygrać ten Festiwal
3. Ja widziałem i czytałem w prasie , Józef Skrzek na Dolnym Śląsku wystąpił wspólnie z Kapelą Cygańską

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 07, 2020 20:15 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Lata siedemdziesiąte
Wspomina pan Janusz Grzywacz , muzyk zespołu jazz-rockowego "Laboratorium"
strona Na temat , redaktor Michał Jośko , rozmowa z Januszem Grzywaczem , muzykiem jazzowym , liderem zespołu Laboratorium, data 28.2.2019 rok
Redaktor : Laboratorium zadebiutowało w roku 1971
Janusz Grzywacz : W przypadku zespołu Laboratorium było to brzmienie , rytm i szalone improwizacje
Redaktor : Bardzo tęskno za czasami , gdy jazz nie był muzyką niszową , lecz naprawdę popularną wśród "zwykłych " ludzi ? Weżmy na tapet chociażby pierwszy album Laboratorium "Modern Pentathion" z roku 1976 - sprzedał się w 115 tysięcy egzemplarzy
Janusz Grzywacz : Tęsknota może tyczyć się raczej tego , że przed laty jazz trafiał pod strzechy , istniał w powszechnym nurcie , tuż obok tak zwanej muzyki długofalowej , czyli granej przez radiową "jedynkę" . Był muzyką normalną
Janusz Grzywacz : Wprawdzie olbrzymią popularnością cieszyli się Sipińska , Santor , Zaucha , Połomski albo Wodecki , lecz gdy na Festiwalu w Opolu zdarzył się koncert "jazzujący" - czy to Niemen , czy SBB albo Laboratorium właśnie - amfiteatr pękał w szwach

W roku 1976 jest wydana płyta zespołu SBB Pamięć , ilość sprzedanych płyt około 70 tysięcy sztuk , i jest to najlepiej sprzedająca się płyta zespołu SBB
W roku 1976 jest wydana płyta zespołu Laboratorium Modern Pentathion , ilość sprzedanych płyt 115 tysięcy sztuk . Ja byłem na koncercie zespołu Laboratorium w czerwcu 1979 roku w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu , super koncert . Muzycy zaczęli występ w ciszy grając jako aktorzy w Teatrze wykorzystując rekwizyty teatralne z Rekwizytorni teatralnej , grali sceny improwizowane , rozbawili publiczność i zaczęli koncert . Pełna sala publiczności .
Józef Skrzek mówi , zespół SBB dowodził polskiej muzyce rockowej w latach 1971 - 1980. Lato 1977 rok , Festiwal Pop Session 1977 , byłem 26.7.1977 na koncercie w Operze Leśnej w Sopocie , zespół z Finlandii ciężkiego rocka Kalevala , zespół z Niemieckiej Republiki Demokratycznej , SBB . Trzy formacje . Zapisani na plakacie , zespół Brekaout nie wystąpił . A planowo Brekaout mieli wystąpić jako czwarty zespół tego wieczora .Zanosiło się na super wieczór , ale nie , Brekaout nie wystąpili , i ani słowa ze strony prowadzącego koncert pana . Jako trzeci zespół wystąpił zespół SBB w dwuosobowym składzie , rzeczywisty aplauz publiczności , takie podtrzymanie na duchu dla będącego na zwolnieniu lekarskim Antymosa Apostolisa , i podziw dla dwuosobowej orkiestry SBB . Poprzednio byłem na koncercie SBB w pażdzierniku 1976 roku , i latem 1977 Józef Skrzek posiadał o wiele więcej różnych instrumentów klawiszowych . Wtedy zespół SBB większość czasu przebywał poza granicami Polski , i na koncerty , które nie były częste w Polsce , przybywały fanki i przybywali fani , korzystając z niewielu okazji zobaczenia i usłyszenia SBB na koncercie . SBB karierę robiło poza granicami Polski , kraj odwiedzali trochę , posiadali mnóstwo własnego sprzętu muzycznego . Przy małej ilości koncertów w kraju mogli liczyć na zwiększone zainteresowanie publiczności . Przed występem SBB w Operze Leśnej w Sopocie 26.7.1977 były trzy występy 15.7.1977 , 16.7.1977 , 17.7.1977 w Sopocie w klubie muzycznym Non-Stop . Najpierw Kalevala z Finlandii , potem SBB . Daty i miejsce tych koncertów były opisane około trzy tygodnie wcześniej w gazecie "Sztandar Młodych" w rubryce o muzyce młodzieżowej . Ja przybyłem do Sopotu , byłem trzy dni , byłem na tych trzech koncertach zespołu SBB . Na występy SBB w klubie muzycznym Non -Stop przychodziło około pięćdziesiąt osób , było miejsca mnóstwo ,słuchaczek i słuchaczy trochę , żadnych tłumów . Wtedy organizatorzy koncertów w Polsce unikali konfrontowania zespołu SBB z różnymi wykonawcami krajowymi , mogących być równorzędnymi . Przecież w latach 1971 - 1973 muzycy SBB mnóstwo konfrontowali się z różnymi zespołami , i było to regułą , bitwy na perkusje , takie spotkania muzyczne były mobilizujące dla muzyków, dla publiczności to nie był jeden zespół , ale dwa zespoły . Natomiast w czerwcu 1976 w Opolu samotny zespół SBB grał od godziny praktycznie 00:45 i dalej , aż się prosiło , tej nocy o jakieś trzy zespoły . Ja byłem na koncercie SBB 26.6.1976 roku w Opolu. Trzech muzyków SBB przed publicznością będą grali , i tylko grali , Józef Skrzek poprosił o pomoc Kapelę Bierawianie , aby swoją obecnością uatrakcyjnili koncert SBB . SBB jako gospodarz wieczoru , Bierawianie jako gospodarz terenu . W latach siedemdziesiątych muzycy SBB byli preferowani przez organizatorów festiwali , takie było zapotrzebowanie publiczności na obecność SBB w Polsce . Na Festiwalach Pop Session w Sopocie nie było Czesława Niemena , organizatorzy unikali konfrontacji SBB i Niemena na tym Festiwalu , a byłoby takie spotkanie elektryzujące dla polskiego rocka . Co mówi pan Janusz Grzywacz , Festiwal Pop Session w Sopocie jak by zorganizował wieczór z zespołami SBB , Laboratorium , z Czesławem Niemenem , a następnie na tej samej estradzie jam session muzyków , a było przed godziną 22 po Festiwalu . Na Pop Session nie było Testu , Nurtu , Romuald i Roman , Klanu , Budki Suflera , Anawa , Skaldów , Dżambli ,Kasy Chorych ; organizatorzy nie zaprosili tych muzyków . Brekaout zaproszono , ale nie wystąpili .
Bardzo atrakcyjnym pomysłem jest pomysł Jerzego Leszczyńskiego i Józefa Skrzeka o wspólnym tournee wiosną 1978 roku w Polsce , byłem na jednym koncercie tego tournee zespołu SBB i Teatru Wizji i Ruchu z Lublina w Katowicach , świetny występ .
Oficjalne koncerty swoją drogą , a ja byłem na jednym koncercie nieoficjalnym , Krzysztof Klenczon i Trzy Korony , lato , rok 1970 , koncert w rejonie Zatoki Gdańskiej , kartka papieru przymocowana pinezką , lub małym gwożdziem do drzewa , na kartce napisane Koncert Krzysztofa Klenczona i zespołu Trzy Korony , przy samym morzu , na dachu takiego jednopiętrowego budynku , bilet cena 10. złoty , wejście na dach schodami przytulonymi do budynku , w srodku budynku pokoje , bar , ale świetny koncert , jakie emocje , w instrumentach gitara hawajska , dżwięk świetny głosu i wszystkich instrumentów przez cały czas koncertu . Występ prawdziwego rockmana , świetny zespół rockowy , Krzysztof Klenczon i zespół Trzy Korony zagrali tylko swój repertuar , i o to chodziło , polski rock nad polskim morzem , na dachu budynku , wiatr ze strony morza chłodny , a na koncercie gorąco , emocje , wieczór i noc a tutaj w środku lasu , dookoła wysokie drzewa , koncert Krzysztofa Klenczona i zespołu Trzy Korony . Atmosfera tego koncertu jest nieporównywalna do atmosfery wszystkich koncertów w Operze Leśnej w Sopocie czy Amfiteatrze w Opolu , czy jakichś oficjalnych występów artystów . Ten występ Krzysztofa Klenczona i zespołu Trzy Korony raczej nieoficjalny , świetny . Dla mnie ważność tego koncertu ma swoją wagę , nieporównywalną .
Następują następne lata , 1971 , i dalsze , Krzysztof Klenczon emigruje za ocean , SBB stają się popularni , zapraszani , są oklaskiwani . Myślę , różne wydarzenia zdarzyłyby się , jak się nie zdarzyły , i świetny rock w wykonaniu Krzysztofa Klenczona i zespołu Trzy Korony byłby wiodący w Polsce .
Widzę determinację Józefa Skrzeka , aby być kimś ważnym w Polsce , determinacja , praca , praca , i wcale nie dysponując rockowym zadziornym głosem , nie nawiązując , lub minimalnie nawiązując kontakt z publicznością w czasie występu , można stać się rockmanem numer jeden w Polsce . W taki sposób w latach siedemdziesiątych jest postrzegany Józef Skrzek . Wyswobodzenie się spod niepodważalnego kultu Niemena jest takim dokonaniem , i stąd wielkie uznanie młodzieżowej publiczności dla Józefa Skrzeka . Uznanie niepodważalności Niemena nie dodałoby honorów Skrzekowi . Właśnie takie zachowanie , jakie było , dodało honorów , uznanie , i miano rockmana numer jeden w Polsce . Wcześniej było wyswobodzenie się z zespołu Brekaout . Lata siedemdziesiąte , . pojawia się pan Józef Skrzek , który próbuje się z Tadeuszem Nalepą , czołowym rockmanem w Polsce , który próbuje się z Czesławem Niemenem , pierwszym awangardzistą w Polsce , nic Józefowi Skrzekowi nie pasuje , nowością jest nagłaśnianie przez media prawdy takiej ; Józef Skrzek jest to taki młody muzyk , który nie chce pracować z Tadeuszem Nalepą , z Czesławem Niemenem , jest nagminne powtarzanie i nagłaśnianie skłócenia Józefa Skrzeka z Czesławem Niemenem , i wszystkie przyrządy kontrolne ustawiane są w stronę Józefa Skrzeka . Wyrażenie " wszystkie przyrządy kontrolne " jest z kompozycji muzycznej pod tytułem " Nastawcie wszystkie przyrządy kontrolne w stronę słońca" znanych muzyków z Wielkiej Brytanii . Koncentrując na sobie uwagę redaktorek , redaktorów , Józef Skrzek pracuje nad swoim image , i skłócenie z Niemenem jest przypominane i przypominane . Rzeczywiście Czesław Niemen i Józef Skrzek są kolegami , ale przypominanie o niezgodzie z autorytetami jest "wodą na młyn" popularności Józefa Skrzeka . Następne honory dla Józefa Skrzeka ; podporządkowanie sobie pod względem artystycznej wizji Agencji Aries , Józef Skrzek mówi , zespół SBB nagrał swoje płyty "Follow my dream" , "Welcome", bez jakichś większych sugestii menagerów Aries. Praktycznie prawie wszystkie płyty Józefa Skrzeka nie są komercyjne . SBB nagrywali , co chcieli , i ja słyszałem słowa jednego fana Józefa Skrzeka , czy Skrzek wyda swoje najlepsze płyty . Płyty z muzyką nagraną na koncertach . Oczekiwane takie płyty Józefa Skrzeka są .

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 15, 2020 9:10 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Lata siedemdziesiąte w Polsce , to jest czas 1971 do 1980 .
Zespół Budka Suflera grali dziennie 8. koncertów dziennie , mówią muzycy zespołu w rozmowach w radio . Zespół Nurt , pisze redaktor Piotr Chlebowski w piśmie Lizard numer 38 . rok 2020 : W maju , w Dniu Zwycięstwa , w ramach odbywających się zarazem Dni Wrocławia , zagrali w jednym dniu 8 koncertów .
Aleksander Mrożek , gitarzysta zespołu Nurt : To niewiarygodne , ale zagraliśmy 8 koncertów : grało się od 10 rano do 12 w nocy
Aleksander Mrożek : Na placach stały estrady . I z miejsca na miejsce , z placu na plac jeżdziliśmy i po prostu graliśmy . Taka była wtedy w nas siła , taka radość grania

Zespół SBB grali 4 koncerty dziennie , Józef Skrzek , mówi , nie podobało mu się takie granie , zbyt wielka ilość koncertów jednego dnia

W Polskim Radio ; redaktor Piotr Chlebowski w piśmie Lizard numer 38 rok 2020 pisze słowa gitarzysty zespołu Nurt , mówiącego w Polskim Radio Trójka z redaktorem Jerzym Sosnowskim w maju 2013 roku
Aleksander Mrożek : Czas trudny zaczął się w połowie lat 70. , kiedy radio przestało nadawać tego rodzaju muzykę
Aleksander Mrożek : Nastąpiła ogólna niechęć do nadawania muzyki rockowej w Polsce . To był taki smutny okres . I po prostu Nurt stracił rację bytu. Zaczęło
Aleksander Mrożek : królować disco . A to wszystko trwało praktycznie do końca epoki gierkowskiej, aż do roku 1979 , gdy na muzycznym campingu w Lubaniu - zresztą festiwalu organizowanym przez Wrocławian , przez PSJ wrocławski - zadebiutowały zespoły Maanam i Porter Band, który wywodził się praktycznie z Nurtu . i nastąpiło odrodzenie rocka w Polsce

Co grali w Polskim Radio w latach 1974 , 1975 , 1976 , 1977 , 1978 , 1979 . Ja słyszałem , Polskie Radio Program Pierwszy , Drugi , Trzeci , Czwarty , co tydzień ukazywało się pismo RTV , w tym piśmie szczegółowy opis programów radiowych , i telewizyjnych ; wszystko czytałem , moi Rodzice pronumerowali między innymi tygodnik RTV . Były opisywane , nadawane wszystkie nagrania nagrywane w studiach radiowych , zespołu SBB , Józefa Skrzeka . Po prostu , godzina emisji , opis , jakie kompozycje . W Polskim Radio nadawano wszystkie nagrania SBB , Józefa Skrzeka , nagrywane w studiach radiowych , czyli nie nagrania płytowe , ale radiowe .W Polskim Radio nadano "Figo fago " z koncertu SBB w Opolu w czerwcu 1974 roku, oraz kilkakrotnie "Karlstadt " z koncertu SBB w maju w Szwecji . Są to nagrania , które można usłyszeć na wydawnictwach SBB i Józefa Skrzeka jako bonusy . Ja tą muzykę słyszałem tuż po nagraniu w studiach radiowych . Tą muzykę nagrywałem na magnetofonie , i opisywałem w swoich notatkach . Pan Aleksander Mrożek mówi o niechęci Polskiego Radia do emitowania polskiej muzyki rockowej , ja napiszę rzeczywiście , żadne inne polskie zespoły nie były emitowane , bądż minimalnie , w małej ilości czasu trwania muzyki . W Polskim Radio słychać było SBB , muzykę Józefa Skrzeka .
SBB na Festiwalach muzycznych od Opola do Sopotu . W Opolu na Festiwalu Piosenki Polskiej w roku 1976 jedna noc w czerwcu tylko dla zespołu SBB , w Sopocie na festiwalu Pop Session w
lipcu 1977 SBB jest największą gwiazdą , w Sopocie w sierpniu 1978 zespół SBB jest gwiazdą Festiwalu Interwizji , w roku 1979 zespół SBB koncertuje na festiwalu Pop Session trzykrotnie . Pierwszy koncert na tym Festiwalu z różnymi zespołami , następnie ,w następny dzień na tej samej estradzie tylko koncert SBB , i w ten sam wieczór drugi koncert zespołu SBB . Na tych opisanych koncertach ja byłem .
W latach 1977 - 1979 koncert zespołu SBB w Polsce to było wydarzenie , ponieważ w większości czasu zespół SBB przebywał poza granicami Polski , gdzie grali muzykę .
W roku 1976 na jesień , po ukazaniu się płyty SBB Pamięć , płyta dobrze się sprzedawała , wydawca , czyli Polskie Nagrania postanowiły zrealizować wznowienie płyty SBB 1 . Ja widziałem , do księgarni , w moim mieście , w której sprzedawano płyty long-playe dostarczono jesienią 1976 roku nowe płyty SBB 1 , wystawiono na wystawę , zza szyby z chodnika płyta long-play SBB 1 była widoczna , kilka tygodni , po czym zdjęto płytę z wystawy .
Józef Skrzek w Polskiej Telewizji w programie Pegaz mówi , SBB dowodziło polskiej muzyce rockowej przez dziewięć lat , czyli lata 1972 - 1980 . Co się na taki stan rzeczy złożyło . Mała obecność zespołu SBB w kraju , olbrzymia ilość nagrań SBB nagrana i słyszana w kinie podczas trwania Polskiej Kroniki Filmowej . Muzyka SBB , Józefa Skrzeka instrumentalna , a więc bez pracy cenzury nad tą muzyką . Muzyka Józefa Skrzeka po prostu była lubiana , pasowała w reportażach Polskiej Kroniki Filmowej . Reportaże o intensywnej produkcji przemysłowej w Polsce . Zapotrzebowanie na muzykę ilustrującą produkcję przemysłową było ogromne , i takie zapotrzebowanie spełniał zespół SBB . Różne zespoły rockowe nagrywały w studiach nagraniowych Polskiego Radia muzykę , i taśmy z tą muzyką nie wykorzystywano . Natomiast różne nagrania SBB , Józefa Skrzeka były emitowane w Polskim Radio . Mnóstwo emisji kompozycji "Z miłości jestem " , o Rodzicach , o miłości , a jak rozumieć - odczuwać twardą , rytmiczną część tej kompozycji . Ja opiszę , jak muzyka w
wykonaniu SBB była eksploatowana w filmach o produkcji Polskiej Kroniki
Filmowej . W tych reportażach pokazywano Polskę , co się dzieje w kraju.
Działo się : W roku 1969 Polska szczyciła się 5. miejscem na świecie
w wydobyciu węgla kamiennego , ten fakt został uhonorowany okolicznościową serią znaczków pocztowych. W produkcji siarki w 1969 roku , Polska zajmowała 6. miejsce w świecie , w produkcji stali w 1969 roku Polska była na 9. miejscu w świecie , w wodowaniu statków morskich w 1969 roku Polska zajmowała 10. miejsce w świecie . Polska produkcja liczyła się w świecie , i
w większości w Polskiej Kronice Filmowej można było zobaczyć , co to jest
produkcja , co znaczy wydobycie . Muzyka instrumentalna , jaką można
usłyszeć w tych reportażach dokumentalnych miała znamiona nowoczesności
, ekspresji , konstruktywnego myślenia , konstruktywnego działania , planowanego działania , siły , energii w realizacji czynności planowania produkcji i czynności produkcji , bądż wydobycia złoża zasobów naturalnych
. Muzyka w wykonaniu zespołu SBB do takiego ilustrowania rzeczywistości była idealna . W wielu dokumentach Polskiej Kroniki Filmowej jest muzyka
w wykonaniu SBB . Stosowane przez muzyków konstrukcje dżwięków pasowały do pokazywania obrazów Polski . Chodzi o wydobycie złoża , produkcję , wszystkie czynności , którymi Polska szczyciła się na świecie . Lata sześćdziesiąte , i potem , realizatorzy reportaży o dokonaniach narodu polskiego oczekiwali od artystów muzyków odpowiedniej oprawy muzycznej . Muzyka konstruktywna , nowoczesna , i muzyka Józefa Skrzeka bardzo pasowała do tych reportaży w Polskiej Kronice Filmowej . Olbrzymie zapotrzebowanie na taką muzykę Józefa Skrzeka , ilustrującą pracę , powodowało fakt , Józef Skrzek z muzykami zespołu SBB mieli zaproszenia do studia nagrań , aby nagrywać swoją konstruktywną , nowoczesną muzykę eksploatowaną w filmach Polskiej Kroniki Filmowej . Możliwie , część kompozycji "Z miłości jestem" , rytmiczna , nadaje się jako ilustracja , coś się robi z miłością . Znana pieśń do słów poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego , rok 1953 , z muzyką Tadeusza Sygietyńskiego w wykonaniu zespołu "Mazowsze" , " Ukochany kraj , umiłowany kraj " wydaje się podstawą , w jakiejś części , do zbudowania pieśni " Z miłości jestem " do słów poety Juliana Mateja , z muzyką Józefa Skrzeka w wykonaniu zespołu SBB . Pieśń " Ukochany kraj , umiłowany kraj " , i w tej pieśni słowa " ukochana ziemio " , słowa o ziemi , są te słowa potwierdzane przez Józefa Skrzeka ze słowami poety Juliana Mateja " Moja ziemio wyśniona" , w roku 1979 w lipcu zespół SBB tą kompozycją otwierał swoje trzy koncerty w Sopocie , w Operze Leśnej . Po prostu , jasna kontynuacja , pieśń "Ukochany kraj , umiłowany kraj " jest w różnych elementach kontynuowana w twórczości Józefa Skrzeka , który korzysta z poezji Juliana Mateja w swojej pracy kompozytorskiej. Poeta Julian Matej korzysta , w jakiejś części , z poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Muzyka w wykonaniu SBB , konstruktywna , nowoczesna jest bardzo dobrze widziana przez realizatorów reportaży zawartych w Polskiej Kronice Filmowej , jako ilustracja muzyczna reportaży dokumentalnych o Polsce nowoczesnej , mającej swoje osiągnięcia w świecie . Naturalnym stało się ,kiedy , na początku działalności ; SBB będzie znane w świecie , i rzeczywiście , kariera światowa SBB to fakt . Muzycy SBB będąc w Meksyku w marcu 2006 roku potwierdzili , są znani i lubiani w świecie .
Muzyk Czesław Niemen w latach 1971 - 1973 nagrywa , koncertuje wspólnie z zespołem SBB . Dla zespołu SBB jest to atutowa karta w udziale w rynku muzyki estradowej . Jak się stało , takie świetne zespoły rockowe ; Klan , Nurt , Test , Trzy Korony, Dżamble , nie istnieją , lub trochę istnieją . Natomiast pełną parą istnieją SBB , Budka Suflera . Tym atutem jest spotkanie muzyczne z Czesławem Niemenem . W latach siedemdziesiątych poszczycić się może takim atutem SBB , Laboratorium , Budka Suflera , Krzak , muzycy zespołu Niemen Aerolit .
Praktycznie , Czesław Niemen z Józefem Skrzekiem porozumieli się w sprawie polskiego rocka , i wspólnie czerpali honory ze swojego znaczenia w polskim rocku . Muzykom na rękę było opisywanie ich w prasie , jako ludzi mających swoje własne poglądy na sztukę . Czesław Niemen ma takie zdanie na temat swojej sztuki , Józef Skrzek ma takie zdanie na temat swojej sztuki , a reszta zawodników , czyli muzyków rockowych , daleko , daleko , jeśli są dwa odrębne zdania na temat sztuki , próbowanie odszukania trzeciego zdania polskiego muzyka rockowego , praktycznie czy było interesujące , lub mniej interesujące. Józef Skrzek z Czesławem Niemenem po prostu w sobie znany sposób opanowują polski rock . Nieistotne jest , o uczuciu pokrzywdzenia się jakiegoś muzyka , czy Czesława Niemena , czy Józefa Skrzeka . Redaktor Jacek Grun , pierwszy perkusista Budki Suflera w swojej wypowiedzi o prawach , jakie są w estradowej muzyce w Polsce wskazuje wyrażnie , różne użalania się muzyków na sytuacje są śmiechu warte , są czynnikiem budującym popularność muzyka . Redaktor Jacek Grun w pracy naukowej pod tytułem " Skazani na blues PRL - owski sen o wolności , wywiad numer 1 , autorzy pracy : Piotr Drozdowski , Przemysław Jaworowski , XII edycja konkursu "Historia bliska" 2007 / 2008 Mała Ojczyzna w pamięci i świadectwach , sygnatura w Archiwum Ośrodka Karta HB 12. / 0080 - Z / 08. Wydawca : VIII Liceum ogólnokształcące imienia Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku .
Zespoły rockowe , w ilości znacznej , zostały wyeliminowane z gry , z dostępu do emisji swojej twórczości w Polskim Radio , z udziału w festiwalach . W Sopocie przegląd zespołów muzycznych nazwano , jest to Pop Session , czyli muzyka popowa , popularna . Jak w życiu , zmienia się , i Muzyczny Camping w Lubaniu w 1979 roku jest taką imprezą , o czym mówi Aleksander Mrożek , gitarzysta Nurtu , Porter Bandu , na której rock gitarowy jest wiodącym . Ja byłem na koncercie Maanam w 1980 roku , byłem na koncercie Porter Bandu w składzie Porter - Chalimoniuk - Mrożek - Cwynar w 1980 roku , i rzeczywiście , w roku 1980 były to zespoły w polskim rocku , jakie , przecież ja widziałem i słyszałem co grali, jak zachowywali się na estradzie , jak się taka muzyka , takie zachowanie podobało . Radość , radość w występie estradowym , po prostu radość , i słychać , widać , i czuć .

Zrozumienie , czy porozumienie , muzyków Czesława Niemena , Józefa Skrzeka przestało być ważne , będąc na koncertach Porter Bandu i Maanamu w 1980 roku . Co to znaczy wybrać się na koncert rockowy i co na takim koncercie , przecież nie ocena , co mają w dyspozycji , jakie instrumenty Józef Skrzek , czy Czesław Niemen , ale posłuchanie rocka . Aleksander Mrożek , gitarzysta zespołu Nurt i Porter Band mówi słowa " nastąpiło odrodzenie rocka w Polsce " . Wskazuje , lata 1974 - 1979 dla różnych zespołów rockowych w Polsce były , praktycznie , nie były . Wtedy była dominacja absolutna SBB . Czy konfrontowano SBB z jakimiś zespołami rockowymi polskimi , czy wyjątkowo , czy jako wyjątek od reguły , konfrontacja w jednym dniu na jednej estradzie . W latach 1976 - 1980 ja byłem na wielu koncertach SBB , uwaga częściowo koncentrowała się na instrumentach , czyli jakie to produkty fabryki produkującej instrumenty są prezentowane na estradzie . Jakie nowinki techniczne są na estradzie . Józef Skrzek i Czesław Niemen na swoich koncertach część uwagi słuchaczek i słuchaczy skupiali na tych różnych wyrobach technicznych , jak brzmią . Troszeczkę koncerty SBB , czy Czesława Niemena przypominały pokazy organizowane przez firmy produkujące swoje wyroby , a robotę , którą mają w swoich obowiązkach wykonywać pracownicy tych firm , przejęli muzycy Józef Skrzek , Czesław Niemen. Tego typu dylematy nie są przedmiotem uwagi muzyków , słuchaczek , słuchaczy koncertów w 1980 roku Porter Bandu , Maanamu . " Nastąpiło odrodzenie rocka w Polsce" .
Na czym polega różnica koncertu zespołu rockowego Trzy Korony w sierpniu w roku 1970 w rejonie Zatoki Gdańskiej , na którym byłem , a koncertu zespołu rockowego SBB w lipcu 1977 roku, to znaczy 15.7.1977 , lub 16.7.1977 , lub 17.7.1977 w klubie Non Stop w Sopocie , również byłem . Po koncercie Trzech Koron , jak ja chciałem mieć bis , to wołam do muzyków " Dziesięć w skali Buforta" , i na życzenie Krzysztof Klenczon i zespół Trzy Korony właśnie grają ten utwór . Na koncertach zespołu SBB , co tutaj zawołać , jaki bis , po prostu , bis , proszę grać dalej, co tam muzycy wymyślą . Wieczorem 16.7.1977 roku w czasie koncertu SBB w klubie muzycznym Non - Stop w Sopocie , gdy Józef Skrzek chce grać na pianinie Fendera , w tym momencie tego
instrumentu nie słychać , Józef Skrzek dotyka palcami klawiszy pianina Fendera i nie słyszytego instrumentu , obraca się w kierunku techników ,
którzy wszyscy byli naprzeciwko muzyków , przed estradą , w tym momencie wszyscy , publiczność , ja również , technicy , klaszczą w dłonie , krzyczą ; Brawo , brawo , brawo ! Pianina Fendera nie słychać , Józef Skrzek przed nami , jest , obecny , ten fakt już w zupełności wystarczy , aby wyrazić swój podziw dla Józefa Skrzeka . Co robi Józef Skrzek , czy przyjmuje oklaski , czy coś mówi do mikrofonu do pana Grzegorza Manieckiego , nic z tych rzeczy . Józef Skrzek trzepnął dłonią w klawisze pianina Fendera i sobie poszedł , nie było jakieś dobre pół godziny . Technik włączył jakąś muzykę disco , i na tą muzykę zaczął grać Jerzy Piotrowski , przygrywa , muzyka disco jest słyszalna , Jerzy Piotrowski dalej gra , i dalej , technik wyłącza muzykę disco , Jerzy Piotrowski gra na perkusji swój popis około 20 minut . W tym czasie jeden z techników, lub właściciel klubu negocjuje z Józefem Skrzekiem , aby ten wrócił i dokończył koncert . Po pół godzinie Józef Skrzek wrócił , muzycy zaczęli muzykę sprzed sytuacji , dograli koncert , i zagrali bis . W Polsce Józef Skrzek w czasie tego koncertu nie mówił słów na estradzie do technika , a sytuacja była analogiczna , jak w czasie koncertu SBB w maju 1975 roku w Szwecji , wtedy Józef Skrzek mówił różne wyrazy do technika obsługującego koncert. W Polsce , Józef Skrzek w czasie koncertu zespołu SBB wstał i sobie poszedł , nie był obecny około pół godziny czasu, po czym znowu grał muzykę z Jerzym Piotrowskim. Taka sytuacja na koncercie SBB w Sopocie w klubie muzycznym Non-Stop w dniu 16.7.1977, ja byłem na tym koncercie SBB.
Muzyka SBB nieokreślona jakimkolwiek tytułem , jakąś wyrażną strukturą muzyczną , którą można nazwać . Muzyk śpiewając piosenki ma świadomość obecności cenzora , który kontroluje słowa słyszane z estrady . Józef Skrzek w tekstach , które śpiewa w języku polskim , unika ingerencji cenzora , cenzurującego słowa słyszane z estrady. W latach 1974 - 1980 ja byłem na czternastu koncertach zespołu SBB i słowa , jakie słyszałem z estrady dotyczą Rodziców , miłości . Pieśń " Z miłości jestem" , bardzo często ta kompozycja , w całości , emitowana była w Polskim Radio .
Józef Skrzek , basista zespołu SBB mówi , w latach 1972 - 1980 zespół SBB dowodził polską muzyką rockową . Aleksander Mrożek , gitarzysta zespołu Nurt i Porter Band mówi ; w 1979 roku nastąpiło odrodzenie rocka w Polsce . Co było w latach 1972- 1979 . Chodzi
o muzykę rockową w Polsce . Świetne różne zespoły traciły prawo bytu , zespół SBB dowodził polskim rockiem . Co się działo , polskie świetne zespoły rockowe traciły prawo bytu , kto o tym decydował , jakie czynniki wpłynęły na ten fakt . Czy były konfrontacje muzyczne zespołu SBB z różnymi polskimi zespołami rockowymi , jak wyglądały takie konfrontacje .Co mówią o latach 1972 - 1980 różni muzycy zespołów polskich rockowych . Jedna konfrontacja , jaka mogła zaistnieć w lipcu 1977 roku w Sopocie , w Operze Leśnej , 26.7.1977 roku na plakacie byli zapisani , SBB i Brekaout . Muzycy SBB wystąpili grając swój koncert we dwójkę , a muzycy Brekaout nie wystąpili . Jakie wrażenie , dwóch muzyków SBB poradziło , a więcej , kilku muzyków Brekaout nie pokazali się na estradzie . Konfrontacja nie odbyła się , z powodu nie wskazanego przez organizatorów tego Festiwalu . Tak ważna konfrontacja , Brekaout i SBB w 1977 roku . Ja byłem 26.7.1977 roku w Operze Leśnej w Sopocie na koncercie Festiwalu Pop Session .
Raczej istniał jedynie zespół SBB w polskim rocku , w latach , mniej więcej , 1972 - 1980 , stąd iluzja dowodzenia tylko swoim zespołem SBB . Czesław Niemen ze swoimi zespołami również istnieją w polskim rocku .Bardzo charakterystyczne, w latach 1974 - 1980 Czesław Niemen i Józef Skrzek nie występowali ze sobą , z wyjątkiem przeglądu różnych wykonawców w czasie trwania Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie na jednej estradzie , w czasie jednego koncertu grali. Zespoły instrumentalne , Laboratorium , Krzak , nie są zespołami rockowymi , tylko jazzowo - rockowymi - tylko instrumentalnymi .
2. Blues w Polsce
Redaktor Paweł Szałankiewicz rozmawia z Józefem Skrzekiem , pismo Wiadomości Siemianowice Śląskie , Nasze Miasto , marzec 2013 rok
Redaktor : Śląsk był też kolebką bluesa ?
Józef Skrzek : Był , i to jest fakt . Tu graliśmy bluesa , gdy gdzie indziej jeszcze na chlyb byb gadali

W Warszawie studentki i studenci Politechniki Warszawskiej założyli zespół o nazwie Grupa Bluesowa " Stodoła" . Zespół powstał w 1969 roku , w roku 1970 ukazała się płyta long-play wytwórni Polskie Nagrania XL 0761 , Grupa Bluesowa "Stodoła " , płyta " Blusełka" , na tej płycie jedenaście bluesów , muzyka tradycyjna , opracowana przez Janusza Drozdowskiego , ze słowami Tomasza Bielskiego i Bogusława Choińskiego

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

1. Koncert SBB i Narodowej Orkiestry Symfonicznej z Katowic , w dniu 8. listopad 2020 rok , koncert w Katowicach , oczekiwane jest wydawnictwo płyty cd , płyta dvd z tego koncertu

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 15, 2020 12:14 
Awatar użytkownika

Jurku, co z moim zapytaniem o pseudonim "KYKS" ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 15, 2020 22:01 
Awatar użytkownika

Tadeuszu , jak do tej pory , w czasie , jak piszemy o słowie "Kyks" , nie spotkałem się z Józefem Skrzekiem , pozdrawiam , Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz paź 18, 2020 13:57 
Awatar użytkownika

Wydawnictwa oczekiwane z Józefem Skrzekiem

Na zamówienie różnych instytucji powstały, powstają , niektóre zostały wykonane , różne kompozycje muzyczne Józefa Skrzeka . Praktycznie kompozycje są wykonywane jednokrotnie ,panie redaktorki ,redaktorzy , którzy opisują te kompozycje często posługują się słowem " prapremiera" , a więc prapremiera , potem premiera , potem następne realizacje wybranej kompozycji . Rzeczywiście kompozycje są grane jednokrotnie , i są to dzieła muzyczne , mierzące w kierunku muzyki poważnej . Powaga tych kompozycji powoduje myśl , czy te kompozycje muzyczne będą opublikowane w formie dostępnej . Ta sfera działalności kompozytorskiej Józefa Skrzeka dzisiaj jest niewiele udokumentowana . Dzieła muzyczne , przede wszystkim poważne , nastrojowe , rozbudowane , o skomplikowanej strukturze muzycznej , są te kompozycje inspirujące do myślenia , kompozycje o uczuciach , muzyka grana samotnie przez kompozytora , bądż z współpracowniczkami , ze współpracownikami .

W Przystanku Historia Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie 16.9.2019 jest dyskusja pod tytułem Pedagogika wstydu , racjonalna historiografia czy oduczanie polskości ?
Pani doktor Barbara Stanisławczyk : Radio organizowało koncerty , organizowało i organizuje
Pani doktor Barbara Stanisławczyk : Wszystkie koncerty są nagrywane , to tylko niektóre archiwizowane
Pani doktor Barbara Stanisławczyk : Co zostanie dla przyszłych pokoleń , a co zniknie , kto tę decyzję podejmuje , okazuje się , że kilka osób takich trochę samozwańczych , dlatego tylko , że są pracownikami radia i to jest sposób , bym powiedziała , selekcji tego , co zostanie w historii kultury polskiej i w innych dziedzinach pewnie jest podobnie

1. Na zamówienie Biblioteki Politechniki Gdańskiej z okazji ważnej rocznicy dla tej instytucji powstało dzieło , zostało wykonane , nagrane wizyjnie i fonicznie , następnie w Telewizji Polskiej program drugi , w dniu 25.12.1996 godzina 23:50 do godziny 00:30 . Jest to dzieło "Zatoka pogromców burz ", pierwsze i do tej pory jedno wykonanie w dniu 4.9.1996 w Gdańsku w Katedrze . Chóry , organy katedralne , syntezatory , unikatowe wykonanie pieśni "Bogurodzica" w wersji różnej od wersji znanej , wielkie dzieło muzyczne , do tej pory nie opublikowane
2. Suita " Kristin " w wykonaniu Józefa Skrzeka , grającego na instrumentach klawiszowych i Mirosława Muzykanta , grającego na perkusji , zagrana na koncercie , będącym benefisem Józefa Skrzeka z okazji siedemdziesiątej rocznicy swoich urodzin . Suita "Kristin" powstała i została zagrana na okoliczność siedemdziesiątki kompozytora . Koncert w Michałkowicach , w Parku Tradycji , w dniu 7.6.2018 . Dzieło do tej pory nie opublikowane
3. Na zamówienie Stowarzyszenia Kulturalnego Tradycja z siedzibą w Węglewie powstało dzieło słowno - muzyczne pod tytułem " Kazania Gnieżnieńskie " . Muzyka Józef Skrzek , tekst jest drugim najstarszym tekstem w języku polskim prozy kaznodziejskiej . Wykonanie Józef Skrzek i Beata Mańkowska . Pierwsze wykonanie zostało udokumentowane na płycie dvd . Płyta dvd Stowarzyszenia Kulturalnego Tradycja jest reportażem z Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Węglewie z imprezy , w której wziął udział między innymi Józef Skrzek i Beata Mańkowska . Impreza w dniu w 3.7.2016 roku. Dzieło "Kazania Gnieżnieńskie zagrane również trzykrotnie w roku 2018 ; 2.6.2018 w Lądzie nad Wartą , 8.7.2018 w Węglewie , 21.9.2018 w Barlinku
4. Dzieło muzyczne powstałe na zamówienie Planetarium w Olsztynie z okazji 540. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika , wykonane w olsztyńskim Planetarium 17.2.2013 , dzieło do tej pory nie opublikowane
5. Dzieło muzyczne "Kosmofonia" powstałe na zamówienie Planetarium w Toruniu z okazji 15. rocznicy istnienia placówki , wykonane trzykrotnie w siedzibie Planetarium w Toruniu ; po raz pierwszy 7.3.2009 , po raz drugi 8.3.2009 , po raz trzeci 8.3.2009 , Wykonawcy Józef Skrzek i Roksana Wikaluk , dzieło muzyczne do tej pory niepublikowane
6. Dzieło muzyczne , muzyka pod tytułem "Continuum" Józefa Skrzeka powstała po obejrzeniu czterech obrazów profesora Czesława Dżwigaja , obrazy ; " Sekret życia" , "Adoracja demona " , " Pokuta cieni" , "Dotyk pełni" , muzyka zagrana w czasie pokazu obrazów w Krakowie 7.7.2016 , w Siemianowicach 7.5.2017 , planowany pokaz i koncert w dniu 1.5.2017 w Toruniu czy się odbył . Dzieło muzyczne do tej pory nie publikowane
7. Dzieło powstałe na zamówienie Planetarium w Toruniu z okazji 1. rocznicy istnienia placówki . Dzieło wykonane w 1995 roku, zagrał samodzielnie Józef Skrzek w Planetarium w Toruniu . Dzieło muzyczne do tej pory niepublikowane
8. Dzieło słowno - muzyczne " Reguiem dla Janki " wykonane dwukrotnie , po raz pierwszy 16.9.2018 w Warszawie , w Bazylice świętego Krzyża , wystąpili Józef Skrzek i Maria Nurowska , i po raz drugi 7.9.2019 w Dęblinie , na Placu Dęblińskiej Szkoły Lotniczej , wystąpili Józef Skrzek , zespół Szarotki z klubu piątego Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla i zespół Dywizjon z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie . Dzieło do tej pory niepublikowane
9. Kompozycja muzyczna na zamówienie Polonii w Wielkiej Brytanii, ich inicjatywa o nazwie PoEzja Londyn , kompozycja Józefa Skrzeka na fortepian , wykonana w Wielkiej Brytanii przez pianistkę Urszulę Szczepanek , w roku możliwie 2011. Dzieło do tej pory niepublikowane
10. Dzieło słowno - muzyczne pod tytułem "Oratorium Górnośląskie" , jest to dzieło jeszcze nie wykonane , Józef Skrzek pracuje nad kompozycją
11. Kompozycja muzyczna Józefa Skrzeka na organy kościelne i możliwie różne instrumenty klawiszowe zagrana w Szczecinku w kościele , na zamówienie , z okazji 100 - lecia kościoła Mariackiego w Szczecinku , data wykonania wrzesień 2008 rok , dzieło muzyczne do tej pory nie publikowane
12. Kompozycja "Lawina" , zagrana przez Józefa Skrzeka , jest to artystyczny wyraz uczuć kompozytora , po lawinie 28.1.2003 roku w górach Tatrach , fragment kompozycji jest opublikowane na płycie cd Epitafium dusz , wydawnictwo Miejskie Centrum Kultury w Tychach , w roku 2003
13. Kompozycja Józefa Skrzeka "Requiem Mariacki", jest muzycznym hołdem kompozytora dla najstarszej świątyni katolickiej w Katowicach 2.9.2016 rok
14. Kompozycja Józefa Skrzeka i Klaudiusza Jani , słowno - muzyczna "Od pyłu czarny" , powstała na zamówienie z okazji 90- lecia istnienia Diecezji w Piekarach Śląskich , wykonana .31.5.2015 i 14.8.2015 w Piekarach Śląskich, kompozycja nie opublikowana na płytach cd , płytach dvd
15. Kompozycja Józefa Skrzeka "Kantata Maryjna" wykonana w Katowicach Nikiszowiec z kwintetem smyczkowym , z Wałasami , z Lasoniami , z Aleksandrą Poniszowską , z Beatą Mankowską , kompozycja " Kantata Maryjna " jest opublikowana na płycie cd Józefa Skrzeka "Kantata Maryjna" , wydawnictwo Oskar , rok 2003 , i jest to zapis koncertu na Jasnej Górze 14.8.2002 roku , natomiast wykonanie kompozycji z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego w Katowicach Nikiszowcu do tej pory nie opublikowano
16. Kompozycje wykonane na koncercie "966. Woda życia ", 1.4.2006 w Gnieżnie , dzieło do tej pory nieopublikowane
17. Dzieło muzyczne zagrane i zaśpiewane przez panią Olgę Szwajgier , Józefa Skrzeka i Michała Banasika we Wrocławiu , 3.9.1985 , koncert towarzyszący Festiwalowi Vratislavia Cantans , dzieło muzyczne do tej pory nie opublikowane
18. Kompozycja "In Tichi" wykonana w Tychach , na dziedzińcu Teatru Małego 23.6.2017 , powstała na zamówienie miasta Tychy , w 550. rocznicę pierwszego zapisu o mieście Tychy , kompozycja do tej pory nie opublikowana w formie dostępnej , płyty cd , płyty dvd
19. Kompozycja "Euphorinus" wykonana 19.10.2017 w Czeladzi , kompozycja powstała na zamówienie organizacji Pro Loquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Mowy Ślaskiej , do tej pory nie opublikowano muzyki w formie dostępnej , jako płyty cd , płyty dvd
20. Kompozycja Józefa Skrzeka " Skrzydła Anioła" wykonana 3.9.2013 w Katowicach w Archikatedrze w czasie mszy za wspinacza w górach Artura Hajzera , dzieło muzyczne nie opublikowane na wydawnictwie rodzaju płyta cd , płyta dvd
21. Muzyka Józefa Skrzeka zagrana w Pafos , na terenie portu , na wyspie Cypr na Morzu Śródziemnym , to był Dzień Polskiej Archeologii w Europejskiej Stolicy Pafos 2017 . Muzyka Józefa Skrzeka do widowiska multimedialnego 6.10.2017 "Misterium Miasta Afrotydy " autorstwa Janisa Konstantinowskiego , muzyka nie opublikowana w formie płyt cd , płyt dvd
22. Zamówienie Centrum Kultury Katowice na utwór wokalno- instrumentalny autorstwa Józefa Skrzeka do słów Barbary Gruszki- Zych , utwór pod tytułem "Bytkowskie Drzewo " , numer zamówienia kompozytorskiego 05636. / 16. Dzieło muzyczne jeszcze przed realizacją
23. Zamówienie kompozytorskie numer 05833. / 16. Siemianowickiego Centrum Kultury na kompozycję Józefa Skrzeka pod tytułem "Siemianowicki hejnał ". Dzieło muzyczne jeszcze przed realizacją
24. Kompozycja "Magia Amadeusza " suita wieloczęściowa Józefa Skrzeka inspirowana twórczością Mozarta , zagrana w Gdańsku , na Estradzie przed Pałacem Opatów 23.8.2006. Dzieło muzyczne jeszcze nie opublikowane
25. Suita radiowa " W drodze do niepodległości " , muzyka Józef Skrzek , opracował redaktor Cezary Gałek , 4.10.2018 w Filharmonii w Zielonej Górze .Dzieło słowno-muzyczne , nie opublikowane w formie płyty cd , płyty dvd
26. Kompozycja Józefa Skrzeka , samodzielnie bądż wspólnie z Jarosławem Pijarowskim , jest zapowiedziana duża produkcja artystów . Dzieło muzyczne przed realizacją
27. Kompozycje muzyczne Józefa Skrzeka wykonane w Czeladzi z okazji 750-lecia lokacji miasta , koncert 8.9.2012 roku , tytuły kompozycji : " Uwertura " , " Schody do nieba" , "Natura " , "Taniec z ogniami" , "Ziemia" , "Niebo" , "Całkiem spokojne zmęczenie" , "Cisza". Kompozycje wykonane na tym koncercie do tej pory nie opublikowane w formie dostępnej , jako płyty cd , płyty dvd
28. Kompozycja słowno-muzyczna "Wigilia według księdza Tischnera" , nagrana w Łopusznej koło Nowego Targu w kościółku 16.12.2014 , udział wzięli kapela Łopuszanie , kapela Wałasi , Stach Tischner - brat księdza Józefa Tischnera , Józef Skrzek , kompozycja do tej pory nie opublikowana na płycie cd , na płycie dvd, a kompozycja była zapowiedziana , będzie opublikowana jako płyta cd , dodatek do pisma Tygodnik Powszechny w numerze 1/2015
29. Kompozycja instrumentalna zagrana w Warszawie 11.11.2018 roku , gra Józef Skrzek na instrumentach klawiszowych i na gitarze basowej i dwóch perkusistów ; Gniewomir Tomczyk i Jerzy Piotrowski , kompozycja do tej pory nie opublikowana na płycie cd , płycie dvd
30. Kompozycje Józefa Skrzeka zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w studiu nagraniowym w Portland , trochę z tych sesji nagraniowych prezentowano w audycji Polskiego Radia Opole w dniu 21.2.2020 roku , kompozycje do tej pory nie opublikowane na płytach cd
31. Kompozycja muzyczna zagrana przez Józefa Skrzeka w Planetarium w Chorzowie "Analogowe niebo " , 23.6.2018 rok, kompozycja do tej pory nie opublikowana na płytach cd
32. Kompozycje muzyczne Józefa Skrzeka wykonane w czasie koncertów o nazwie "Misterium Dnia Zadusznego" w dniu 2.11.2000 roku i dalej każdego roku , w tym dniu , do tej pory nie publikowano zapisów tych koncertów
33. Kompozycja Józefa Skrzeka słowno - muzyczna "63 dni gniewu" wykonana w Warszawie 31.7.2011 , wykonawcy : Józef Skrzek ,Danuta Stenka , Kinga Preis Łukasz Garlicki , zespół Motion Trio , zespół Atom String Quartet , kompozycja nie publikowana na płycie cd , płycie dvd
34. Kompozycja muzyczna wykonana w Toruniu z okazji 50 rocznicy lotu kosmonauty Jurija Gagarina ,w dniu 12.4.2011 roku ,fragment spektaklu pod tytułem "Godzina czterdzieści osiem", fragment skomponowany i zagrany przez Józefa Skrzeka kompozycja nie opublikowana na płycie cd , płycie dvd
35. Kompozycja słowno- muzyczna pod tytułem "Prymas ze Śląska - August Hlond" w wykonaniu aktora Bernarda Krawczyka i muzyka Józefa Skrzeka w dniu 21.4.2013 w Mysłowicach , kompozycja nie publikowana na płycie cd , płycie dvd

Zwyczaje

1. Protest przeciwko nadaniu doktoratu Honoris Cause Katolicki Uniwersytet Lubelski dla Wiktora Juszczenki , data 16. kwietnia 2009 roku w Warszawie , podpis Józef Skrzek , lider zespołu SBB ; jest opis na stronie ksiądz Tadeusz Isakowicz - Zaleski
2. Lata siedemdziesiąte, w roku 1974 zespół Czerwone Gitary na swojej płycie Rytm ziemi , rok 1974 , zagrali Codę , kompozycję rozbudzającą wyobrażnię , oswajanie się z takim czymś , jak syntezator . Seweryn Krajewski gra na syntezatorze i ten instrument nie jet żadnym elementem dominującym .Takie instrumenty w sposób niewyobrażalny zdominowały muzykę Czesława Niemena i w sposób wyobrażalny muzykę Józefa Skrzeka . Ta nowinka techniczna swoją nowością , nowoczesną technologią , wzbudzała zainteresowanie publiczności , i Józef Skrzek , podpisując umowę z handlowcami z firmy sprzedającej takie instrumenty , uzyskał nieograniczony dostęp do tych instrumentów . Ja na koncercie SBB w roku 1977 liczyłem , dziewięć około instrumentów elektronicznych na estradzie dokoła Józefa Skrzeka . Nowość , coś , co wyróżniało zespół SBB z różnych wykonawców estradowych polskich . Mając taki arsenał instrumentów Józef Skrzek , z tym bogactwem miał prawo ubiegać się o prawo bycia rockmanem numer 1 w Polsce . Jasnym jest, instrumenty są narzędziami roboty , Józef Skrzek dysponuje umiejętnością , wyobrażnią , możliwościami . W Telewizji Polskiej, w programie Pegaz , Józef Skrzek w roku 1997 , mówi ; SBB dowodziło polskim rockiem w latach 1972 - 1980 . Wtedy w znacznej ilości czasu SBB przebywa poza granicami Polski . Posiadanie w dyspozycji sporej ilości syntezatorów jest , w jakiejś części czynnikiem dominującym w polskiej muzyce estradowej . Aleksander Mrożek , gitarzysta zespołu Nurt i Porter Band , mówi o imprezie muzycznej o nazwie "Muzyczny camping" w Lubaniu w lipcu 1979 roku i wtedy nastąpiło odrodzenie rocka w Polsce . Co było w roku 1978 , ja byłem na koncercie SBB w marcu 1978 roku w Katowicach i w sierpniu 1978 roku w Sopocie . Bez bisów na tych koncertach . Bajkowa muzyka w wykonaniu SBB , bajeczna ilość instrumentów , na jakich grali , popisy instrumentalne muzyków , minimalne nawiązanie rozmów z estrady z publicznością w czasie koncertu . W 1977 roku byłem w lipcu na czterech koncertach SBB , to samo , bajkowa muzyka , bajeczna ilość instrumentów elektronicznych dokoła Józefa Skrzeka , praktycznie żadne rozmowy z publicznością w czasie koncertu . Po epoce SBB nastąpiło odrodzenie rocka w Polsce . Tomasz Lipiński , lider zespołu rockowego Tilt , mówi o koncercie Tiltu zimą 1979/1980 w Bytomiu , w klubie "Pyrlik" : Symbolicznym występem był dla mnie koncert Tiltu w zimie 1979 / 80 w klubie Pyrlik w Bytomiu . To był macierzysty klub grupy SBB Józefa Skrzeka - hołubionych przez media królów , którzy w ciągu sekundy wydawali z siebie tysiące dżwięków . W porównaniu z nami byliśmy antytezą wszelkiej muzyki , gdy wyszliśmy na scenę , cała widownia siedziała grzecznie na krzesłach . Myśleli , że zaraz wyjdzie mistrz , którego będą mogli podziwiać . Daliśmy czadu i przy trzecim utworze wszystkie krzesła były rozpierdolone , a sala dostała wariacji . te słowa Tomasza Lipińskiego w książce autorstwa Mikołaja Lizuta pod tytułem Punk rock later , wydawnictwo Sic! , rok 2003. Dwóch liderów rocka w Polsce mówi o roku 1979 .

Wydawnictwa istniejące z Józefem Skrzekiem

1. Na styku dwóch nieskończoności , relacja z koncertu w Krakowie 15.9.2019 , 1 płyta mp4, wydawca Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk
2. At the intersection of two infinities , relacja z koncertu w Krakowie 15.9.2019 , 1 płyta mp4 , wydawca Institute of Nuclear Physics Polish Academy of Sciences

Jurek

Ostatnio zmieniony pn paź 19, 2020 6:48 przez Jurek, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz paź 18, 2020 14:34 
Awatar użytkownika

KYKS
A czy nie mógłbyś zadzwonić do Skrzeka ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz paź 18, 2020 14:55 
Awatar użytkownika

Tadeuszu , Józef Skrzek ma adres e-mail , pozdrawiam , Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.