[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt lis 24, 2020 10:35

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 188 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt paź 20, 2020 17:46 
Awatar użytkownika

W tym roku Józef Skrzek świętuje swoje siedemdziesięciodwulecie

Zwyczaje

1. Rozmowa ze skrzypkiem Janem Błędowskim , współpracownikiem Józefa Skrzeka prowadzi redaktor Wiesław Lewicki , pismo Porta Polonica , Polregio - kronika na 15 lat Polregio , informator Euregio Maas - Rhein N R W , rok 2019
Redaktor : Jaka była Twoja droga dochodzenia do perfekcji tworzenia i interpretacji dzieł sztuki muzycznej ?
Jan Błędowski : Posiadam wykształcenie klasyczne , czyli od małego pacholęcia byłem kształcony klasycznie i to trzeba tu koniecznie zaznaczyć . Stąd też moja znajomość i inklinacje do klasyki . Natomiast póżniej losy potoczyły się trochę innym torem ponieważ ... he , he ... ze szkoły niemalże uciekłem i założyłem z kolegami grupę "Krzak". Następnie w latach 1973 - 74 była współpraca z Czesławem Niemenem i potem SBB , a póżniej już taki powiedziałbym etap w zasadzie właściwy dla mojej kariery muzycznej . Ponownie od 1975 roku tworzyłem z grupą "Krzak" , z którą nagrałem dwie Złote Płyty , były niezliczone koncerty i w zasadzie osiągnęliśmy wszystko , co było wtedy do osiągnięcia . Lata 80-te to jeszcze inne doświadczenia , choćby "Shakin' Dudi" , "Republika" , grupa jazzowa "Laboratorium" , mój zespół z wokalistkami , no i etap tutejszy czyli Blues Express , Teid , Jan Szczepański , i oczywiście obecna formacja czyli Trio Błędowski . Myślę , że w dużym skrócie przeleciałem wszystko
Redaktor : Przyznam , że ta krótka historia Twojej kariery muzycznej mnie zauroczyła ... i Niemen , i Krzak ... Przecież to dla nas z tamtej epoki muzyka kultowa ! Wspomniałeś chociażby grupę SBB . Pamiętam jak dziś , gdy jako licealista najpierw stałem długo po bilety , a następnie długo czekałem się na przyjazd artystów i koncert . Józek Skrzek bardzo imponował swoją muzyką , robił na nas młodych piorunujące wrażenie ! A może właśnie wtedy słuchałem Ciebie Janie po raz pierwszy ? Oczywiście nie wszystko się teraz pamięta , ale to była przecież nasza wspólna młodość !
Jan Błędowski : Z grupą SBB przechodziłem rzeczywiście okres przysłowiowej "burzy i naporu" , oni rozstali się z Czesławem , ale Czesław był wtedy na nagraniu tej płyty . Był to początek roku 1974 . Dostałem wtedy od Józka propozycję grania jako czwarty muzyk w SBB na skrzypcach i na gitarze basowej , gdyż wtedy bardzo często grałem również na tym instrumencie . A kiedy Józek poszedł kierunkiem piosenki , drogi nasze po prostu się rozeszły . Ja już wtedy zresztą myślami byłem przy swojej muzyce klasycznej i oczywiście kapeli ...
Redaktor : ... którą zaproponowałeś nam na nasze kongresowe spotkanie w kolońskim konsulacie
2. Strona Muzikus czeska , SBB v Cesku a na Slovensku
data 22.2.2013 Pozlovice , Hotel Ogar
data 23.2.2013 Nove Mesto nad Vahom - Slovensko - , Blue Note
data 25.2.2013 Bratislava - Slovensko - Majestic Music Club
data 27.2.2013 Pisek , Divadlo pod carou
data 28.2.2013 Jablonec nad Nisou , Eurocentrum

Ja byłem na dwóch koncertach tej trasy koncertowej zespołu SBB , w mieście Pisek 27.2.2013 i w Jabloncu nad Nisou 28.2.2013

Na tej stronie , czyli Muzikus czeska jest zdanie o zespole SBB : " Płyty z logiem SBB zajmowały szczere miejsce w miejscowych dyskotekach i na giełdach były uważane za twardą walutę
3. Strona Czeskiej Telewizji , kalendarium SBB
data 19.5.1977 v Brnie na Velodromu przed więcej jak 10 000 ludzi grali Katapult , Olympic , Etc. , Corvina i SBB
4. Wydawnictwo Soudobe Dejiny 3/2011 Alternatywy pop music v Czechosłowacji czasu "normalizacji" XVIII / 3 Ustav pro soudobe dejiny av CR , artykuł Neni invaze jako invaze , import "wschodniego" rocka do Czechosłowacji 70. lata a jego limity ;redaktor Miroslav Vanek o zespole SBB :
Redaktor : Najpopularniejsza grupa polska SBB . Po ich koncercie w Teplicach w roku 1977
Redaktor : Nie pasuje do samej koncepcji koncertu , długie włosy muzyków i głośność muzyki
Redaktor : Podobnie przede wszystkim organy Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Regionalne i Okręgowe Wydziały Krajowe Kultury klasyfikowały koncerty grupy SBB w Ostrawie w roku 1976
5. Strona Encyklopedia Teatru Polskiego , artykuł " Sarny w operze" , pani redaktor Regina Gowarzewska , data 1. lutego 1996 roku. Pani redaktor pisze o operze Lecha Majewskiego "Pokój saren" z muzyką Lecha Majewskiego i z muzyką Józefa Skrzeka
Pani redaktor : autor "Pokoju saren " twierdził na popremierowym spotkaniu , niby żartem , że jest najlepszym współczesnym polskim kompozytorem , zostawiając daleko za sobą tak uznane nasze sławy , jak : Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar . Ponoć w każdym żarcie tkwi ziarenko prawdy , ten jednak był wyjątkowo chybiony. Owszem , pojawiają się w "Pokoju saren" ciekawe tematy, jak chociażby niektóre sceny chóralne , aria Matki czy finałowy walc. Pomiędzy nimi jednak napięcie zanika i pojawiają się nieznośne dłużyzny . Muzyka jest dosyć prosta , lecz próbuje czarować publiczność barwą
Pani redaktor : Lech Majewski twierdzi , że próbował stworzyć taką operę , w której znajdą się melodie dla ludzi . Takie , które można po wyjściu z teatru zanucić . To rzadkość we współczesnej muzyce . Faktycznie , można tam znależć kilka "chwytliwych" melodii . Z drugiej strony twierdzi , że chciał nawiązać do tradycji czysto barokowych i oratoryjnych , odżegnując się w ten sposób od romantyzmu . Skąd więc wziął się w finale opery póżnoromantyczny w charakterze "walc żałobny"? Przy tej próbie odnowienia formy opery , nie sposób odciąć się od żródeł i muzyki współczesnej . Pewnie dlatego można znależć odwołania do muzyki Preisnera , Kilara , Orfta a nawet autora musicali , Andrew Lloyda Webbera .
Jest jeszcze jedna osoba , która współtworzyła kształt muzyczny "Pokoju saren" , stojąc jednak cały czas w cieniu gwiazd . Jest nią Andrzej Marko, który całość instrumentował , a niejednokrotnie "doszlifowywał"
Pani redaktor : Cała akcja jest bardzo statyczna , a nawet przygnębiająca
Pani redaktor : Publiczność po premierze wychodziła z teatru w skrajnych nastrojach , od uwielbienia aż po zażenowanie
Pani redaktor : Zarówno w warstwie muzycznej jak i w odbiorze wizualnym są elementy lepsze i gorsze
6. Strona Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy , artykuł : Wigilijna niespodzianka , data 20. grudzień 2008 rok, pismo Express Bydgoski , redaktor Marek Szpak ,
Redaktor : W czwartek w półoficjalnym koncercie w Bydgoszczy wystąpił Józef Skrzek , lider legendarnej formacji SBB . Koncert muzyka to szczególny prezent świąteczny i niespodzianka dla pracowników Wyższej Szkoły Gospodarki , przygotowana przez kierownictwo uczelni . Na spotkanie wigilijne i recital zaproszono również przyjaciół uczelni , sponsorów oraz przedstawicieli bydgoskich fundacji i stowarzyszeń artystycznych . - Koncert trwał ponad półtorej godziny , miał charakter bardzo kameralny i spokojny . Józef Skrzek korzystał jedynie z mikrofonu i naszego pianina - poinformował "Express" Marek Szpak z Wyższej Szkoły Gospodarki

Koncert Józefa Skrzeka w Bydgoszczy w dniu 18. grudnia 2008 rok
7. Pani redaktor Joanna Grey , pismo Dzieje najnowsze , rocznik XLIX - 2017. 4 , rok 2017 , artykuł : Trójmiejskie życie kulturalne w stanie wojennym i ... "powojennym"
Pani redaktor : Jazz Jantar ( 1981 ) wrócił do Żaka i został zorganizowany w kilku miejscach na statku ( rejs z Sopotu do Gdańska ) koncertowały trójmiejskie zespoły , w Wielkim Młynie między innymi Tomasz Stańko , trio Jana Ptaszyna Wróblewskiego , Helmut Nadolski z Supergrupą Bez Fałszywej Skromności ; w hali Stoczni : Ewa Bem , Stanisław Sojka , Trio Wojciecha Karolaka , Novi Singers , Tomasz Szukalski , Józef Skrzek
8. Redaktor Jacek Antczak , pismo Gazeta Wrocławska , data 30.4.2010 , redaktor pisze o Aleksandrze Mrożku , gitarzyście
Redaktor : 45 lat wcześniej Alek niemal dotykał ręką gitar Animalsów , gdy grali " The House of the Rising Sun" . Gdy miał 15 lat , był na ich koncercie . Sam już wtedy grał w śląskich zespołach , kumplował się ze Skrzekiem czy Irkiem Dudkiem
9. Listopad 1974 rok , Wytwórnia fonograficzna Columbia Broadcasting System prowadzi rozmowy z Czesławem Niemenem i Andrzejem Marcem , menagerem Czesława Niemena , w Londynie, w Wielkiej Brytanii między innymi w sprawie planowanego tournee Czesława Niemena z zespołem , tournee na terenie Wielkiej Brytanii , tournee promujące dwie płyty nagrane przez Grupę Niemen w Monachium w Republice Federalnej Niemiec , czyli płytę "Strange is this world" nagraną w roku 1972 , i płytę "Ode to Venus" nagraną w roku 1973 . Andrzej Marzec mówi słowa o tej sprawie .
Andrzej Marzec w rozmowie z redaktorem Romanem Rogowieckim w studiu Radia dla Ciebie , w 2017 roku ;
Andrzej Marzec : Dopiero w 74 roku , kiedy pojechaliśmy z Czesławem do Londynu , zaczęły się rozmowy wprowadzenia Czesława z płytami nagranymi w Monachium do Wielkiej Brytanii . No to zaczęło się

Zaczęło się , zaczęło się rozmawianie o muzykach , którzy te dwie płyty nagrywali , CBS chcą widzieć całą Grupę Niemen w Wielkiej Brytanii . Co na takie słowa muzycy Grupy Niemen . Jasnym jest ; można odtworzyć rozmowy .
Dyrektor CBS do Czesława Niemena : Czy pan chce takie tournee
Czesław Niemen do dyrektora CBS : Chcę
Dyrektor CBS do Czesława Niemena : Czy na takie tournee stawią się Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski
Czesław Niemen do Andrzeja Marca , swojego menagera , z prośbą o nawiązanie rozmowy telefonicznej , telegraficznej , telefaksowej z Józefem Skrzekiem
Andrzej Marzec do Józefa Skrzeka : Czy pan chce takie tournee
Józef Skrzek do Andrzeja Marca : Nie
Uczestnicy rozmowy są w kłopotliwej sytuacji .
Warunki zapewniane przez CBS są Józefowi Skrzekowi znane , muzycy Silesian Blues bandu mieszkają razem z Czesławem Niemenem w jednym hotelu ,razem konsumują śniadania , z jednego dzbanka piją herbatę . Są to słowa Józefa Skrzeka opisujące pobyt muzyków Grupy Niemen w Republice Federalnej Niemiec w roku 1972 .CBS nie zmienia warunków pracy dla muzyków Grupy Niemen . Podróżują w jednym środku lokomocji , występują jako Grupa Niemen , są opisywani w czasopismach muzycznych , występują ze swoją muzyką w Wielkiej Brytanii . Józef Skrzek mówi o muzyce nagranej na "Strange is this world" i "Ode to Venus" , są to aranżacje Józefa Skrzeka , więc propozycja jest zrozumiała ; grajcie swoją muzykę na estradach Wielkiej Brytanii , muzykę , którą graliście w studiu w Monachium .Czesław Niemen , Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski są widziani przez dyrektorów wytwórni CBS w Wielkiej Brytanii na tournee ze swoją muzyką . Organizacja tournee należy do CBS , koncerty , hotele , transport , namówienie redaktorek , redaktorów na wizytę na tych koncertach Grupy Niemen , opisywanie muzyków w prasie w Wielkiej Brytanii , możliwie rozmowy prowadzone z muzykami przez przedstawicieli prasy muzycznej brytyjskiej . Jakie zdanie mają pracownicy Pagartu na taką postawę Józefa Skrzeka .Jakie zdanie mają muzycy , którzy chcieli być wysłani przez Pagart na tournee do Zachodniej Europy . Jakie zdanie mają na takie planowane tournee w Wielkiej Brytanii muzyk Antymos Apostolis , muzyk Jerzy Piotrowski . Antymos Apostolis mówi ogólnie o współpracy Józefa Skrzeka z Czesławem Niemenem , zarówno Skrzek i Niemen stracili szansę na Zachodzie Europy. Są dwie płyty studyjne " Strange is this world" , i "Ode to Venus" . Muzycy Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski mówią , są muzykami ,dobrze czują się grając koncerty . Nagrywanie w studiu jest krępujące , w czasie grania koncertu są w swoim żywiole . Propozycja Czesława Niemena dla muzyków Silesian Blues Bandu , została wykorzystana tylko częściowo , muzycy Silesian Blues Bandu w studiu nagraniowym w Monachium grali , a propozycja grania tej muzyki na koncertach w Wielkiej Brytanii została przez muzyków SBB odrzucona . W listopadzie 1974 roku muzycy SBB urzędowo nie byli związani z Czesławem Niemenem . Jak to w życiu , dyrektorzy CBS za uniemożliwienie realizacji tournee Czesława Niemena w Wielkiej Brytanii , zablokowali karierę SBB jesienią roku 1974 . Pomimo znakomitych recenzji koncertów SBB w Republice Federalnej Niemiec latem , jesienią 1974 roku , pomimo wstępnych rozmów CBS - Józef Skrzek, dyrektor CBS mówi Józefowi Skrzekowi , aby zespół SBB grał muzykę do tańca . Napiszę , takie odtworzenie emocji , faktów z roku 1974 wydaje się prawidłowe
10. W filmie Eugeniusza Szpakowskiego o Czesławie Niemenie jest pokazany Józef Skrzek mówiący o czynności "szczucia" w odniesieniu do Czesława Niemena i siebie . Te słowa Józefa Skrzeka czy Czesław Niemen korygował , czy odnosił się do takiego sformuowania . Kiedy takie sformuowanie , czyli "szczucie" zostało powiedziane o Józefie Skrzeku , Czesławie Niemenie . Kto pierwszy sformuował to słowo opisując Czesława Niemena i Józefa Skrzeka . Czy Józef Skrzek wymyślił takie sformuowanie , czy powtarza , co ktoś mówi.
11. Lata 1971 - 1973 , czas istnienia Grupy Niemen . W tym czasie w ogóle nie pokazywano w Telewizji Polskiej Grupy Niemen . Redaktor Jacek Grun , również pierwszy perkusista Budki Suflera o takiej sytuacji mówi ;
Redaktor Jacek Grun : Póżniej jak Gierek przyszedł , to jego żonie się Niemen nie spodobał , bo miał długie włosy i darł się , no i to Gierek powiedział Szczepańskiemu - prezesowi i Niemen miał zakaz występowania w telewizji na ładnych parę lat
Te słowa w pracy naukowej pod tytułem " Skazani na bluesa PRL - owski sen o wolności , autorzy : Piotr Drozdowski , Przemysław Jaworowski , XII edycja konkursu "Historia bliska" 2007 / 2008 Mała ojczyzna w pamięci i świadectwach , sygnatura w Archiwum Ośrodka " Karta" : HB 12 / 0080 -Z / 08 .
Ja napiszę , przyczyną nie pokazywania w Telewizji Polskiej Grupy Niemen była nieprzewidywalność muzyków . Pierwsze koncerty Grupy Niemen omawia gitarzysta formacji , Antymos Apostolis , w rozmowie z redaktorami ;Markiem Kalbarczykiem , Januszem Mirowskim w Radio Wnet , w dniu 23.2.2019.
Antymos Apostolis : myśmy grali dużo takiej otwartej muzyki , tam było pierwsze moje spotkanie z taką muzyką free jazzową . Grał Andrzej Przybielski , grał Helmut Nadolski , i to było freetowe grania , no , nie było rytmu , nie było melodii , a działo się

Gitarzysta Grupy Niemen Tomasz Jaśkiewicz w rozmowie z redaktorem Tomaszem Bugalskim w polskim Radio Trójka , w dniu 19.4.2017 .
Tomasz Jaśkiewicz : ludzie naprawdę mieli takie momenty grozy , i to tak szło , że dozwolone było naprawdę wszystko , jeśli chodzi o muzykę

Ja napiszę , nieprzewidywalność muzyków Grupy Niemen stała się powodem nie pokazywania zespołu w Polskiej Telewizji

Wydawnictwa z Józefem Skrzekiem

1. Książka , autor : Lucyna Kozień , tytuł : Teatr Lalek Banialuka 1947 - 1997, wydawca : Urząd Miasta Bielska - Białej , rok 1997
Książka wydana z okazji jubileuszu 50- lecia działalności monografia znakomitego i znanego szeroko w kraju i zagranicą Bielskiego Teatru Lalek "Banialuka" . Wśród kompozytorów przedstawień teatralnych Józef Skrzek

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 22, 2020 15:03 
Awatar użytkownika

Zwyczaje

1. Redaktor Lesław Dutkowski , strona kultura onet , data 30 pażdziernik 2007 rok , rozmowa z Józefem Skrzekiem
Redaktor : Przy okazji płyty "New Century " mówił pan , że weszliście do studia nagraniowego prosto z trasy . Czy w przypadku płyty " The Rock" było podobnie , czy też spędziliście poprzedzający czas nie na występach , lecz dokładnym przygotowaniu się do sesji nagraniowej ?
Józef Skrzek : Zdecydowanie było inaczej . Przyleciałem na spotkanie przygotowawcze z Gaborem i Apostolisem z Montany w Ameryce , gdzie uczestniczyłem w odbywających się od trzech lat spotkaniach z muzyką elektroniczną wokół twórczości Tangerine Dream . Potem grałem jeszcze koncert ze Zbyszkiem Preisnerem na Akropolu , w Atenach . W tak ciepłym nastroju poleciałem sobie do Budapesztu ( śmiech ) . Tam spotkaliśmy się na pierwszej części Skały ( "rock " po angielsku " skała" ) . Samo pojęcie "skała" zaświeciło mi w głowie , kiedy wędrowałem latem po karkonoskich skałkach . Natchnęła mnie myśl , że one tak bardzo trwałe, przetrzymują próbę czasu. Tak sobie wtedy pomyślałem , że moje młodzieńcze marzenie, czyli Silesian Blues Band, a potem SBB , przetrwało cztery dekady , więc może się już równać do tej skały . Albo do domu , który jest zbudowany na skale , a któremu teraz zaczynamy robić nadbudówkę ( śmiech ).
Spotkania z Gaborem i Apostolisem zaczęliśmy w Budapeszcie na początku września , kiedy panowała tam piękna , słoneczna pogoda . Bardzo dobrze nam się grało i śpiewało . Byliśmy w domowym studiu Gabora , w którym mogliśmy siedzieć ile chcieliśmy , popijać sobie winko . Pełen luz . Przez pierwszy tydzień powstały jakieś motywy . Potem była chwila oddechu , a następnie zaczęliśmy pracować nad konkretna treścią . Postanowiłem też pośpiewać trochę moich własnych słów . Skonsultowałem się pózniej z anglistami , którzy pomogli mi na przykład w "Silence" i paru innych kompozycjach . Tak powstała środkowa część płyty . To była z naszej strony przemyślana konstrukcja . Mogliśmy też nagrać siedem zwartych , długich kompozycji, dołączając do tego " Śpiewanie o imionach ", które ostatecznie przeszło do bonusów .
Ale stanęło na tym , płytę zaczyna " Skała" , po niej są " Płonące myśli " i " In Heaven and Hell" , potem robię taki oddech w postaci trzech utworów - "Silence" , "Sunny Day" i "My Paradise" , a póżniej idzie "Pielgrzym " , "Akri" z niezwykłą gitarą Apostolisa , który zagrał fenomenalnie , znowu inaczej , i "Zug a zene Mindenhol" - utwór , który powstał w Budapeszcie . Kiedy pracowaliśmy nad demo tego ostatniego kawałka , przyszedł do nas na próby Tomasz z Locomotiv GT , i pamiętam , że powiedziałem do Apostolisa : " Kurczę , on mógłby z nami zaśpiewać " . Facet zaczął coś tam pisać po węgiersku , a potem to nagraliśmy .
W następnych tygodniach przenieśliśmy się do studia Zbyszka Preisnera do Niepołomic , gdzie panowała znakomita atmosfera . Ogródek jordanowski z pełnym wyżywieniem , piękna jesienna pogoda . Zbyszek pokazywał nam swoje najnowsze pogłosy . Pracował z nami Sebastian , akustyk , który tam się nam objawił . Miał być inny , ale powiedziałem mu : " Będziesz ty , bo jesteś dobry" . Apostolis podzielał moje zdanie . Zresztą z nim jesteśmy bardzo dobrze zgrani w pewnych decyzjach , jak nigdy wcześniej ( śmiech ) . Jakiś taki przyjazny czas dla nas nastał . Rozumiemy się fantastycznie . Gabor też się znakomicie wpasował . W sumie to zaskakujące . Do końca chcieliśmy grać z Paulem Wertico . Cały czas się przyjażnimy , Paul czekał na nas w Chicago . A tu nagle pojawił się Gabor ... Okazał się tak fajnym facetem , który jest świetnie przygotowany , a dodatkowo emanuje z niego taka radość . No i jest jak taktomierz , nie zwolni tempa . Jak zmierzysz je na początku i na końcu , to nie ma zmiany . W studiu żaden utwór nie był grany z pikaczem ( metronomem ) !
Redaktor : Czy z Gaborem poznaliście się jeszcze w latach 70. , kiedy SBB zaczęło jeżdzić na Węgry , czy to nieco póżniejsza znajomość ?
Józef Skrzek : Znaliśmy się już wtedy , ale takie zbliżenie sceniczne nastąpiło w ubiegłym roku , gdy
pewien znany węgierski producent stwierdził , że ma taki pomysł , żebym ja zagrał z Apostolisem , a z jego strony będzie Tamas Samlo z Locomotiv GT oraz Gabor Nemeth ze Skorpio . Czyli takie dwa na dwa - dwóch Polaków i dwóch Węgrów . My się z tym Węgrami naprawdę lubimy i rozumiemy . Również na scenie . Chociaż języki mamy z innych biegunów . Ani my nie rozumiemy węgierskiego , ani oni polskiego ( śmiech ) . Jest bardzo fajnie , trzymamy się świetnie .
Znajomość z Gaborem na dobre zaistniała tak naprawdę teraz , bo z Tamasem znamy się od wielu , wielu lat i bardzo się lubimy . On zawsze był naszym wielkim sprzymierzeńcem , jeśli chodzi o muzyków węgierskich
Redaktor : "New Century" też rejestrowaliście w Niepołomicach . Mówił pan , że otoczenie bardzo wpłynęło na płytę . wtedy był z Wami wybitny producent Reinhold Mack . Wtedy powstała jednak płyta bardziej zróżnicowana , trochę lżejsza , choć jest wspólny punkt między "The Rock " a "New Century" - lekki , wesoły kawałek na końcu . Czy właśnie dołączenie Gabora sprawiło , że powstał album zdecydowanie cięższy , z bardziej rozbudowanymi kompozycjami, nawiązujący mocniej do tradycji rocka lat 70. ?
Józef Skrzek : No to po kolei ( śmiech ) . Same nastroje wychodzą z życia . Trudno to małpować . Powiedziałbym , że to po prostu wyniknęło z atmosfery . Nasze umiejętności gry na instrumentach czy przygotowanie psychiczne oczywiście też mają znaczenie , i to decydujące . W moim życiu to jest płyta numer x , dla pozostałej dwójki również . Ale to nasze spotkanie , w tej konfiguracji , w takim trio , jest czymś nowym . Czuć , że cieszymy się z tego spotkania , ze jest nam ze soba dobrze . Prowadzę też audycje radiowe . Wczoraj ( rozmowa z Józefem Skrzekiem odbyła się 25 pażdziernika 2007 roku ) puszczałem tę płytę i wyczuwałem entuzjazm słuchaczy . W niedzielę ( 21 pażdziernika 2007 roku ) graliśmy koncert w Wiedniu i było po prostu fantastycznie .
To nie jest tak , że zebraliśmy się , powtórzyliśmy jakiś materiał , który potem się nudzi jak flaki z olejem . Nie ! Samo idzie jakoś tak znakomicie . Wcześniej , przed Wiedniem , graliśmy w Stalowej Woli i też było świetnie . Zobaczymy , jak będzie na trasie . Jutro gramy w Zielonej Górze , potem w innych miastach .
Najważniejsze jest to , że nasze nastawienie jest bardzo dobre . My się naprawdę lubimy . Cieszymy się z tego , że gramy razem . Przecież Gabor ma swoje studio , w którym nagrywa z big bandami , Lakis ma swoje projekty , ja też gram w cholerę różnych rzeczy . Granie razem jest dla nas dużą frajdą . I własnie dlatego taka muzyka jest na płycie . Podejrzewam , że gdybyśmy mieli jeszcze dwa lub trzy miesiące czasu , to zaproponowalibyśmy jeszcze parę innych utworów . Albo powstałaby podwójna płyta . I tak mieliśmy dużo tych pierwszych motywów , z których wybraliśmy 11 , wliczając bonusy .
Redaktor : Czy bonusowa "Gazela" od początku była z wokalizami ?
Józef Skrzek : Tak , od początku . Apostolisowi one się podobały . Mówił : "Najlepiej , jak tu będą wokalizy". Akurat tak mu pasowało . Dogadujemy się ze sobą w prosty sposób - jeżeli jemu coś pasuje to pach , pach i jest zrobione , nagrane i nie ma o czym mówić . Powiem ci , że miałem pod stołem przygotowany tekst ( śmiech ) .
Redaktor : Czy jest szansa , że nagracie to jeszcze raz z tekstem ?
Józef Skrzek : Zobaczymy ( śmiech ) . Muszę z Lakisem o tym pogadać , bo on chyba o tym nie wie ( śmiech ) .
Redaktor : Czy podobnie jak przy płycie "New Century" , część obróbki studyjnej materiału odbyła się w Ameryce , czy też wszystko zostało zrobione w Polsce ?
Józef Skrzek : Wszystko było robione tutaj
Redaktor : Nie myślał pan o tym , aby napisać maila do Reinholda Macka i ponownie zaproponować mu współpracę ?
Józef Skrzek : Z Mackiem cały czas jestem w kontakcie . W ogóle to pierwszy pomysł był taki , że nowa płyta SBB będzie montowana w Ameryce . Wstępne nagranie miało się odbyć w Chicago , w studiu u Paula Wertico , a potem mieliśmy się wybrać do Los Angeles i dokończyć wszystko z Mackiem . Ten pomysł prawdopodobnie zostanie kiedyś zrealizowany , jeśli wszystko pójdzie dobrze . Jeśliby się to udało , to na pewno znowu będziemy rozmawiać . Może już nawet w przyszłym roku ( śmiech ).
Redaktor : Może mi pan powiedzieć , co oznacza węgierski tytuł " Zug a zene mindenhol" ?
Józef Skrzek : " Zug a zene mindenhol" to entuzjazm ze spotkania się ludzi , że mogą znowu razem grać , że rock and roll to fajna muzyka . W dalszej części jest fragment : " Widzicie ? Fajnie jest , gdy gra się razem ".
Redaktor : Właściwa trasa promująca "The Rock" rozpocznie się już niebawem , bo 9 listopada . Będzie na niej jeden specjalny koncert w Katowicach , podczas którego będziecie kręcić kolejne DVD. Czy zaprezentujecie wtedy jakiś specjalny zestaw utworów ?
Józef Skrzek ; Trasa w zasadzie już się zaczęła i ten koncert w Wiedniu ją zapoczątkował . Trzeba wziąć pod uwagę , że my szerzej patrzymy na naszą działalność . Kiedyś już mieliśmy okazję grać w Austrii , poznaliśmy tam ludzi , którzy naszą muzykę zanieśli do innych części Europy i świata . Wiedeński koncert był wyjątkowy , bo zjawiło się na nim wielu fanów z różnych krajów . Oni już myślą o tym , aby w przyszłym roku zaprosić nas do innych państw. Jutro gramy w Zielonej Górze , potem dotrzemy do Katowic , gdzie mamy nagrywać DVD , ale przecież wcześniej będzie jeszcze Budapeszt . Zagramy tez koncert w Berlinie i prawdopodobnie w Sankt Petersburgu . Chcemy się troszeczkę porozrzucać po świecie . Ale takich mamy fanów , w tych krajach ludzie nas znają , oczekują tam takiej muzyki. Kiedy graliśmy po raz pierwszy na festiwalu SKIF w Sankt Petersburgu , to przyjęli nas wspaniale . To dla nas bardzo ważne . Tak własnie jest na świecie z tym naszym muzykowaniem i oby było dalej . Istotne jest , aby nasza kreatywność była potwierdzona w czynach , czyli dalszych nagraniach , koncertach.
W Katowicach zagramy utwory z różnych czasów SBB . Będzie na pewno "Odlot" , " Walking Around The Stormy Bay " na dwie perkusje , na pewno będzie "Memento z banalnym tryptykiem" , "Przybliż się dziewczyno" z płyty "Nastroje" . "Pielgrzym" też pewnie będzie" plus coś jeszcze z płyty "The Rock". Ten utwór pojawił się niedawno , podczas koncertu dla Cześka Niemena , ale jest dla nas bardzo ważny
Redaktor : Mówił pan , że " Walking Around The Stormy Bay" będzie grany na dwie perkusje . Na jednej zagra Gabor , a na drugiej ?
Józef Skrzek : Apostolis ( śmiech )
Redaktor : W ostatnich latach wyszło mnóstwo wydawnictw SBB , nie tak dawno pojawiła się antologia Pana solowych dzieł . Czy jest coś jeszcze SBB , co jeszcze się nie ukazało ?
Józef Skrzek : Na pewno , nie ma siły ( śmiech ) . Jest sporo rzeczy , których ja sam jeszcze nie odkryłem . Moi wielbiciele zaskakują mnie nimi co jakiś czas , pokazują mi i mówią ; " Ty to grałeś" ( śmiech ) . Cieszę się bardzo , że są wokół mnie , ze mną , ludzie , którzy przypominają mi , że gdzieś , kiedyś coś tam zagrałem . To trochę tak , jakbyś miał sen i po jakimś czasie przypominasz sobie : "No faktycznie , coś takiego mi się śniło " ( śmiech ) . Dla mnie to odkrywanie nowych fragmentów twórczości i jest to jakiś nowy fluid , nowa jaskółka , nie wiem , jak to jeszcze inaczej nazwać . Bywam wtedy zaskoczony . Ale ja zawsze napieram , aby ciągle znajdować się w jakiś twórczych sytuacjach . I one się zdarzają . Coś takiego , jak wydanie płyty , jest świętem , bo możemy sobie na przykład o niej porozmawiać . A ile jest takich koncertów , które są fenomenalne , mijają , a dopiero po jakimś czasie okazuje się , że ktoś to nagrał i wydał ?
Redaktor : SBB to zespół instytucja w Polsce i poza nią . Nie wiem , czy za granicą nie jest nawet bardziej popularny niż u nas . Obecnie jest w Polsce kilka zespołów takich , nazwijmy to , okołoprogresywnych . Mam na myśli na przykład Riverside , który całkiem nieżle sobie radzi . Czy śledzi pan młode polskie zespoły rockowe ? ma pan jakichś faworytów ?
Józef Skrzek : Trochę śledzę , ale nie jestem jakoś specjalnie dobry w tym śledztwie . Byłem nawet zaproszony na Vena Festival , co robili między innymi Zbyszek Hołdys , Marek Raduli . Niestety , nie mogłem się w to bardziej zaangażować , mimo że przedtem byłem blisko tej imprezy . Ciągle miałem loty , przeloty albo jakąś wizytę w studiu . Wiem , że te zespoły istnieją , ale na razie nie mam czasu , aby się w to zagłębić . Na pewno taki czas przyjdzie
Redaktor : Teraz na pewno Pana priorytetem będzie SBB , ale wiem , że to Panu nie wystarczy , bo sporo robi Pan na własną rękę - solowe płyty , muzykę filmową , teatralną . Czy w niedalekiej przyszłości można się spodziewać od Pana czegoś nowego ?
Józef Skrzek : Oczywiście . Jestem w trakcie kilku przedsięwzięć . W odwodzie czeka moje "Śląskie oratorium" , które zaistniało jako libretto gdzieś pomiędzy Górą świętej Anny a Beskidami . Mam jeszcze w zanadrzu skład akustyczny w różnych odcieniach . Są też trzy soprany , z którymi będę grał niebawem w archikatedrze katowickiej i w Planetarium Śląskim . Wreszcie mam trzy córki , które wspaniale tańczą i pewnie też doszlusują . Wymyśliłem taką baśń "Szecherezada" i jedna z córek , Luiza , już w niej uczestniczyła . Karina i Elusia dołączą . Zresztą Karina tańczyła z nami na koncercie SBB w Siemianowicach Śląskich , co jest takie symptomatyczne ( w tym mieście powstał Silesian Blues Band ) . Dochodzą oczywiście moje spotkania z muzyką elektroniczną i wydawnictwa z różnych sesji nagraniowych wokół muzyki Tangerine Dream . W tym roku sesja odbyła się w Montanie , rok temu w Toskanii , a dwa lata temu na Gomerze . Ukaże się z nich taka trylogia . Wreszcie pojawią się nowe kompozycje ze Zbyszkiem Preisnerem , który zdecydowanie chce , abyśmy razem stworzyli jakieś dzieło . Zobaczymy , czy stworzymy to razem , czy też również z udziałem SBB , orkiestry i chóru . Zaczyna nam się pojawiać parę ciekawych pomysłów ( śmiech ). Ale oczywiście SBB jest na pierwszym planie . To jest czas tego zespołu i trzeba z tym żyć stuprocentowo
Redaktor : Tworzy Pan muzykę od ponad 40 lat i - jak słyszę - cały czas jest Pan pełen entuzjazmu . Skąd Pan go bierze ?
Józef Skrzek : ( śmiech ) Z nieba. W tym sensie , że z jednej strony jest to przestrzeń , z drugiej natura , a z najpewniejszej strony jest to dar od Boga . Pewnie na tym to polega , nie ma siły . Moja wiara czyni cuda . Życzę jej Tobie i wszystkim innym . Zdaję sobie sprawę , że trzeba mieć również predyspozycje , wręcz fizyczne , żeby się przemieszczać , gadać , grać , fikać , mykać i przede wszystkim szczęśliwie lądować ( śmiech ) . Wiesz , jak to bywa z samolotami . A za kółkiem to już wykręciłem przeszło milion kilometrów , czyli mógłbym się spokojnie znależć w gromadzie TIR -owców ( śmiech )
Redaktor : Mówił Pan o wierze , Bogu . Jest na płycie utwór "Płonące myśli" w którym śpiewa Pan o ojcu . Chodzi o Boga właśnie , nieżyjącego już Ojca Świętego Jana Pawła II ( artysta występował na audiencji u papieża ) , czy może Pańskiego ojca , który zmarł , gdy był Pan młodym chłopakiem ? A może to po prostu historia , którą Pan wymyślił ?
Józef Skrzek : Chodzi o naszych ojców . Tekst napisała moja żona , Alina Skrzek , której ojciec zmarł , gdy zdawała maturę . Ja z kolei straciłem ojca , kiedy miałem grać z zespołem Brekaout . Musiałem przerwać studia . Apostolis stracił ojca , gdy graliśmy próby przed nową płytą . Tak więc nasze spotkania z ojcami są w tej chwili niebieskie . Tematycznie łączy nas to z Ojcem , który jest nad naszymi z ojcami . Jakbyś szedł po kolei , to są to takie schody do nieba
Redaktor : Bardzo Panu dziękuję za rozmowę
2. Redaktor Tomasz Czachorowski , pismo Express Bydgoski , data pażdziernik 2020 rok
Redaktor : W niedzielę ( 18.10.2020 ) ksiądz Krzysztof Buchholz, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy , odprawił mszę świętą , podczas której wprowadzono relikwie włosów świętego Jana Pawła II .
To wyjątkowe wydarzenie miało także szczególną oprawę artystyczną . W koncercie zatytułowanym " Nie lękajcie się " wystąpił wokalista i kompozytor Józef Skrzek ( organy i śpiew ) oraz aktor Wiesław Komasa , recytujący poezję Ojca Świętego - patrona naszego województwa .
Uroczystość wprowadzenia relikwi papieża Polaka odbyła się w roku , w którym święcimy 100. rocznicę zarówno urodzin Karola Wojtyły , jak i 100-lecie odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości
3. Na stronie Franciszek Walicki blog spot są słowa

Józef Skrzek - był cudownym muzykiem
Rewelacyjny zespół Skrzeka nazywał się Silesian Blues Band ( SBB )
To niebywale utalentowani śląscy muzycy grali piękną muzę i to im przyszło do głowy granie progressive-rocka

Te słowa są o Józefie Skrzeku , o zespole Silesian Blues Band przed przekształceniem zespołu w zespół SBB Szukaj , Burz i Buduj , to jest w kwietniu 1974 roku
4. Płyta Wojciecha Ciuraja pod tytułem Dwa żywioły, wydawnictwo Emet Records , data wydania 19 sierpień 2020 rok , jest o drugim Powstaniu Śląskim . Płyta nagrana bez udziału Józefa Skrzeka
5. Decyzja Józefa Skrzeka w latach siedemdziesiątych na temat firmy wiodącej zespół SBB w Europie Zachodniej . Pierwsza z firm ; CBS , druga firma ; Aries .
Kontrakt zespołu SBB z wytwórnią CBS , w roku 1974 , był uzgadniany przez dyrektora CBS i Józefa Skrzeka . Nie doszło do podpisania kontraktu , ale co proponuje CBS . Ilość koncertów w Europie Zachodniej , o wiele mniej niż zaproponowała zespołowi SBB agencja Aries , z którą zespół SBB podpisał umowę o pracę . W latach 1972 , 1973 wytwórnia fonograficzna CBS podpisała umowę z Czesławem Niemenem i poprzez swoją zależną firmę March Artist organizowała koncerty Czesławowi Niemenowi z muzykami towarzyszącymi . Ilość dni koncertowych w porównaniu do ilości dni kalendarzowych w tym czasie , oferowanych przez CBS , jest trochę koncertów .
Agencja Aries realizuje program koncertowy dla muzyków SBB w sposób zdecydowanie bardziej intensywny . Ilość dni koncertowych ,dla zespołu SBB , w porównaniu do ilości dni kalendarzowych w tym czasie , jest o wiele , wiele większa . Dla muzyków Józefa Skrzeka , Jerzego Piotrowskiego , Antymosa Apostolisa praca jako muzyków koncertujących dla CBS , jest to trochę koncertów , i oczekiwanie w Polsce na wyznaczenie nowych dat i miejsc koncertów w Europie Zachodniej . Takie " cykanie " trochę . Agencja Aries , jest to ogrom , tak wielka ilość koncertów w Europie Zachodniej , gigantyczna ilość zaproponowanych , rzeczywiście zrealizowanych koncertów muzyków w Europie Zachodniej . A o co chodziło muzykom. Grać , grać , grać , grać , grać aż do zmęczenia, i Agencja Aries takie oczekiwania muzyków spełniała . Wytwórnia CBS w swojej polityce , o której to polityce mówi pan Andrzej Marzec , który poznał dyrektorów CBS , i wie jak muzycy z Polski są traktowani w wytwórni CBS , jako artyści rokujący nadzieje , czyli trochę , ale niewiele znaczą dla CBS .
Józef Skrzek mówi , dla agencji Aries zespół SBB miał znaczenie priorytetowe . Józef Skrzek z menagerami Ariesu koleguje się , muzycy SBB w tej robocie czują się najważniejsi , jak u siebie . Józef Skrzek często bywa w Gottingen w Niemczech , w siedzibie Agencji Aries , mówi , dobrze się tam czuje , dobrze się współpracuje .
Natomiast jedna rozmowa w roku 1974 Józefa Skrzeka z dyrektorem CBS pokazała prawdę , jaka miała być współpraca , muzyków SBB z wytwórnią CBS . W wyniku tej rozmowy muzycy SBB nie kontynuowali współpracy z CBS .
Dla Józefa Skrzeka niewłaściwe byłoby związanie się z wytwórnią CBS . Związanie się z Agencją Aries dla Józefa Skrzeka jest prawidłowe , muzyk otrzymuje wszystko , co oczekuje .

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 05, 2020 21:35 
Awatar użytkownika

Nagrody

1. Pismo Sacroexpo news numer 5 data pażdziernik 2013 , Wręczenie medalu na Targach Sacroexpo w Kielcach
Nagrodę Per Artem Ad Deum w 2013 roku otrzymał Stanisław Rodziński , malarz , profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Nominowani do otrzymania Medalu Papieskiego Rady do spraw Kultury Per Artem Ad Deum byli również Roman Berger - kompozytor ze Słowacji , Philip Groning - reżyser i dokumentalista z Niemiec , Antanas Kmielianskas - artysta plastyk z Litwy oraz Józef Skrzek - multiinstrumentalista z Polski

Zwyczaje

1. Pani redaktor Agnieszka Olech , pismo Wiadomości Ćhęcińskie , gazeta bezpłatna , data listopad 2011 rok , numer 11 . , Historia zespołu Schola Minorum Chosoviensis

Pani redaktor : Schola koncertuje także poza liturgią , prezentując interesujące programy związane z aktualnym okresem roku liturgicznego . Współpracowała z wybitnymi organistami : profesorem Julianem Gembalskim , Krzysztofem Pawliszem , Suzaną Ferfoglia , Józefem Skrzekiem , z saksofonistą Krzysztofem Kapelem oraz z zespołami Bornus Consort i Schola Gregoriana
2. Redaktor Mirosław Rzepka , pismo Gość , data 22.9.2012 rok
Redaktor : Najstarszy zabytek języka polskiego - średniowieczne Kazania Świętokrzyskie - w wersji śpiewanej zabrzmi w sobotę wieczorem w Klasztorze na Świętym Krzyżu .W montażu słowno - muzycznym Józefa Skrzeka wystąpi Marek Piekarczyk - wokalista zespołu TSA .
Jest to ewenement na skalę światową - stwierdził Dariusz Malajka z Klasztoru Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu . - Po raz pierwszy "Kazania świętokrzyskie "usłyszymy w wersji śpiewanej . Pan Józef Skrzek rzucił się na głęboką wodę , żeby nadać im zupełnie inną formę " - dodał. Partie wokalne wykona muzyk znany z rockowego zespołu TSA Marek Piekarczyk . Fragmenty Kazań odczyta Marcin Brykczyński z Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach , który wcieli się w rolę średniowiecznego kaznodziei i skryby . Zdaniem ojca Malajki będzie to wyjątkowa okazja , by " usłyszeć Kazanie w taki sposób , jak mogło ono brzmieć w średniowieczu ". W partiach wokalnych będzie można również usłyszeć twórcę spektaklu Józefa Skrzeka , który zagra także na gitarze basowej i organach kościelnych . Na instrumentach perkusyjnych zagra znany kielecki muzyk Włodzimierz "Kinior" Kiniorski . Partie gitarowe będzie można usłyszeć w wykonaniu Apostolisa Anthimosa . Całość uzupełni prawosławny chór męski Oktoich z Wrocławia . Koncert będzie połączony z kwestą na rzecz odbudowy 52 - metrowej wieży klasztornej zburzonej przez wojska austriackie w 1914 roku .
Kazania Świętokrzyskie są uważane za najstarszy dokument prozatorski stworzony w języku polskim . Odnalazł je w 1890 roku Aleksander Brueckner . Większość badaczy zakłada , że zachowany tekst pochodzi z połowy XIV wieku , ale jest jedynie odpisem znacznie starszego oryginału , którego powstanie datuje się na koniec XIII lub początek XIV wieku
3. Bogdan Czyżewski , piosenkarz , w piśmie Retro numer 10. ( 72. ) , pażdziernik 2020 rok, artykuł pani redaktor Małgorzaty Jungst
Bogdan Czyżewski : PRL - u
Bogdan Czyzewski : Dla artystów estradowych , znanych z radia i telewizji, życie w tamtych czasach było lżejsze i wygodniejsze . Nazywano nas "pieszczochami socjalizmu" . To prawda . Władze nas potrzebowały na propagandowe imprezy . Widzowie nas lubili , a przy okazji występów wciskano narodowi ideologię socjalizmu . I wszyscy artyści występowali . Dobre stawki gwarantowały , że bojkotu nie było . Ci wszyscy "bohaterowie" , co teraz mówią , że walczyli z komuną , to hipokryci.

Hipokryta , zachowanie hipokryty jest podyktowane chęcią bycia lubianym

"Pieszczochy socjalizmu" , na najważniejszych Festiwalach muzycznych w Polsce , na najważniejszych estradach , estrada na kilka godzin w dyspozycji zespołu SBB;
W roku 1976 w czerwcu na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu na estradzie Amfiteatru zorganizowano jeden koncert zespołu SBB
W roku 1978 w sierpniu na Festiwalu Interwizji w Sopocie na estradzie Opery Leśnej zorganizowano jeden koncert zespołu SBB
W roku 1979 w lipcu na Festiwalu Pop Session na estradzie Opery Leśnej organizowano trzy koncerty zespołu SBB

Bogdan Czyżewski : Trasy organizowane przez Agencję PAGART były specyficzne . Z każdą grupą estradową jechał "opiekun" . Wszyscy wiedzieliśmy , że pracuje na dwóch etatach - pagartowskim i ubeckim . Jak ktoś podpadł opiekunowi , to miał szlaban na wyjazdy za granicę

W roku 1973 muzycy Silesian Blues Bandu , czyli Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski podpadli :
- opiekunowi z Agencji PAGART
- dyrektorom Agencji PAGART, bo dyrektorzy Agencji PAGART organizują koncerty Grupy Niemen , a muzycy Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis nie stawiają się na te koncerty
- dyrektorom firmy Columbia Broadcasting System , z którą Agencja PAGART współpracowała ,bo zapłacili za nagranie , wydanie i dystrybucję dwóch płyt w roku 1972 i 1973 Czesława Niemena , a muzycy Silesian Blues Bandu , którzy grają muzykę na tych płytach , wycofali się ze współpracy
- Czesławowi Niemenowi , który słuchał w czasie jazdy samochodem w Finlandii , jak muzycy Silesian Blues Bandu przedrzeżniają piosenki ludowe rosyjskie , które on sam zaśpiewał , zagrał w studiu nagraniowym w Republice Federalnej Niemiec
- Pawłowi Brodowskiemu , basiście Niemena z zespołu Akwarele , któremu było przykro , jak słuchał w czasie podróży samochodem w Finlandii , jak muzycy Silesian Blues Bandu przedrzeżniali Czesława Niemena , śpiewając rosyjskie ludowe piosenki
- koleżankom Czesława Niemena
- kolegom Czesława Niemena
- fankom Czesława Niemena i Grupy Niemen , bo dowiedziały się ; Grupa Niemen zakończyła działalność
- fanom Czesława Niemena i Grupy Niemen , bo dowiedzieli się ; Grupa Niemen zakończyła działalność
- pracowniczkom , pracownikom Agencji PAGART , pracują nad organizacją koncertów Grupy Niemen , a muzycy Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski nie stawiają się na te koncerty

Muzycy Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski w roku 1973 podpadli wielu ludziom , którzy im ufali . I jak to w życiu bywa , muzycy Silesian Blues Bandu zawiedli zaufanie , więc co mogli oczekiwać od Agencji PAGART , w sprawie planowanego , ale nie podpisanego tournee Silesian Blues Bandu do jednego kraju skandynawskiego w drugiej połowie 1973 roku . Nie pozwolono muzykom Silesian Blues Bandu na wyjazd z kraju . Józef Skrzek opisuje tą sytuację , " poznał co to jest zawiść" .
Muzycy Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski w roku 1973 na oczy nie widzieli Białorusi , a przedrzeżniają tradycję tego narodu , w obecności Czesława Niemena , który wie , co to Białoruś , i w obecności basisty zespołu Akwarele , Pawła Brodowskiego . W samochodzie wspólnie jadą w Finlandii Czesław Niemen , Paweł Brodowski , Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis , możliwie kierowca samochodu. Po co muzycy Silesian Blues Bandu śpiewają i przedrzeżniają piosenki ludowe rosyjskie . Sytuacja : samochód się zatrzymuje , panowie z Górnego Śląska proszę śpiewać swoje piosenki , tradycyjne górnośląskie , proszę hołubić tradycję regionu , z którego pochodzą Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski . Możliwym jest , z tego powodu , między innymi muzycy Silesian Blues Bandu w Agencji PAGART są traktowani , jako osoby niedorosłe .
4. Redaktor Marcin Mindykowski rozmawia z Franciszkiem Walickim , pismo Dziennik Polski , data 27.10.2012
Redaktor : Lata 80 przyniosły tej muzyce ożywienie i stricte rockowe teksty Obserwował Pan to ?
Franciszek Walicki : W 1980 roku z armaty Jarocina wystrzelono w górę kolejny po-cisk z napisem "rock", o większej sile rażenia . Zdaniem wielu , to ożywiło muzykę rockową , która zaczęła już lotem paraboli opadać
5. Radość w muzykowaniu . Ja byłem w marcu 1977 roku w Warszawie na koncercie gitarzysty Johna McLaughlina i zespołu Shakti , grali miedzy innymi kompozycję instrumentalną pod tytułem "Joy" , w tłumaczeniu na język polski "radość" . Rzeczywiście , radość muzykowania , muzycy radośni , uśmiechają się do siebie .
Ja byłem w latach 1974 - 1980 na czternastu koncertach zespołu SBB . Czy muzycy zespołu SBB uśmiechali się do siebie w czasie koncertu . Trochę
6. Pan Franciszek Walicki jest menagerem zespołu SBB , Szukaj , Burz i Buduj , w roku 1974 jadą do Republiki Federalnej Niemiec wspólnie , muzycy grają koncerty , a już za jakiś czas , miesiąc , dwa miesiące , czynności menagera zespołu SBB wykonuje Józef Skrzek , bo na rozmowę z dyrektorem Columbia Broadcasting System idzie sam Józef Skrzek . Jak wyglądało przejęcie czynności menagera zespołu SBB od Franciszka Walickiego dla Józefa Skrzeka . Jakim sposobem Józef Skrzek przejął wykonywanie czynności menagera zespołu SBB . Między innymi jest to czynnik budujący przeświadczenie Józefa Skrzeka o dowodzeniu polskim rockiem przez zespół SBB w czasie dziewięciu lat , to jest lata 1972 -1980
7. W pażdzierniku 2007 roku Józef Skrzek w rozmowie z redaktorem Lesławem Dłutkowskim w onet muzyka powiedział :
Józef Skrzek : Wymyśliłem taką baśń "Szecherezada"

Józef Skrzek wykazuje się jako twórca baśni .
W roku 1971, 1972, 1973 istnieje Grupa Niemen , w której razem wspólnie muzykują Czesław Niemen , Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski . Koncertują w Polsce , nagrywają płyty long-playe , w Telewizji Polskiej w ogóle ich nie widać , nie słychać . Około czerwca 1973 roku muzycy nie współpracują ze sobą , jako Grupa Niemen . Nikt nic nie wie , nikt nic nie powie , a jeśli ktoś coś powie , czy jest prawda , czy prawda wymyślona . Kilka redakcji gazet , rozmawiają z Czesławem Niemenem , z Józefem Skrzekiem , wynika z tych rozmów , muzycy nie będą razem współpracować . Fankom , fanom pozostaje czekanie na jakieś realizacje . Jest taki związek w Polsce , jest to Związek Literatów Polskich , ludzie światli , myślący , mają różne możliwości , i , podejmują działania zmierzające do objaśnienia , w Grupie Niemen , kto jest kim , kto co zrobił , i jak dalej losy się potoczą muzyków , którzy przez czas prawie dwu lat coś zrobili w muzyce . W roku 1973 , precyzyjnie w grudniu 1973 roku zorganizowanie sesji naukowo- literackiej z udziałem profesora , ludzi nauki , z branży literatury w temacie "Czesław Niemen" , jasnym jest , było nie do pomyślenia . Redaktor Wojciech Dudkiewicz , w piśmie Niedziela numer 3./ 18.01. , data 15.01.2015 , i na stronie e - teatr pisze słowa Jana Kobuszewskiego , aktora ;
Jan Kobuszewski : Cenzura była pomocna , bo zmuszała autorów do wytężonej pracy i ukrywania sensów . Była surowa , ale my grą aktorską pewne sprawy akcentowaliśmy , wskazywaliśmy , nie dopowiadaliśmy , a publiczność doskonale to odczytywała . Wtedy trzeba było szukać kamuflażu i to było twórcze

Związek Literatów Polskich w grudniu 1973 roku organizuje dwudniową sesję naukowo - literacką "Funkcja baśni w wychowaniu i kształtowaniu osobowości dziecka". Materiały z tej sesji , to jest referaty i wypowiedzi uczestników opublikowano w roku 1978 w formie książki . Wstęp , wybór i opracowanie wypowiedzi Hanna Skrobiszewska , wydawca Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza , Warszawa 1978 rok. W książce są słowa , o tej książce :
Polecamy ją wszystkim zainteresowanym sprawami wpływu baśni na odbiorcę , sprawami tajników recepcji tekstu literackiego .

Uczestnicy sesji naukowo-literackiej zajmują się aktualnym stanem baśni w Polsce , ja rozpoznaję w tych słowach zainteresowanie osobą Czesława Niemena , człowieka , który spowodował sytuacje takie , w polskim szkolnictwie o literaturze polskiej jako pierwsze mówiono imię i nazwisko Czesław Niemen , a potem różni literaci polscy . I taki człowiek , jest zainteresowanie , co robi , co robił , co będzie robił . A przy tym o współpracownikach Czesława Niemena . Naukowcy i literaci , osoby z branży mają do dyspozycji znikomo mało faktów , ale dysponują takim narzędziem pracy , jak metodyka .

Cytaty , wiele cytatów z tej książki
Hussakowski Bogdan , pismo Paradoksalna bajeczka o nasączaniu młodych skorupek , numer 2 , rok 1973 , strona 24. , pismo Magazyn Kulturalny :
Hussakowski Bogdan : Mentalność bohaterów większości dziecięcych sztuk czy filmów jest produktem jakiejś radosnej sklerozy , która uzurpuje sobie monopol na zrozumienie duszy dziecka i pochopnie utożsamia się z dziecięcą naiwnością i niewinnością I oto mamy typowe straszydła rodem z XIX wieku
Artykuł , Anna Przecławska : Młodzież - współczesność - książka , Warszawa 1968, opracowanie redaktor Stanisław Aleksandrzak , książka : Kim jesteś Kopciuszku, w artykule autentyczna wypowiedż uczniów szkół średnich
" Bo przecież od naszych dorosłych niczego realnego nie można się dowiedzieć oprócz motylków i kwiatków "
Wypowiedż pani Wandy Żółkiewskiej na finał sesji :
Wanda Żółkiewska : Co zostaje jako pewnik z wczorajszych i dzisiejszych obrad , ze baśń i fantastyka są treścią literacką i formą literacką wciąż młodą , wciąż żywą , wciąż budzącą najautentyczniejsze emocja, najwartościowsze refleksje i odruchy , a więc wciąż nieodzowną
Wanda Żółkiewska : Baśni dla odbiorcy mądrego , zdolnego do abstrakcyjnego myślenia , nigdy nie wychodzącego z wieku percepcji baśni
Irena Lewańska - Kaniowska : Naturalna potrzeba fantazjowania
Profesor Julian Krzyżanowski : Dla baśni mamy więcej respektu niż dla innych gatunków literackich
Profesor Julian Krzyżanowski : Motywach bajkowych , skonstruowanych tak , że w napięciu trzyma uwagę czytelnika
Jerzy Cieślikowski : A dziecięcy bohaterowie są wszędzie ci sami. Mają ten sam wygląd : konopiaste czupryny. Wszyscy są wiejskimi odmieńcami.
Tylko wiejski przygłup i odmieniec - w konwencji prozy realistycznej - mógł przekraczać granice irracjonalne i tylko powołanie takiego bohatera upoważniało do napisania bajki
Jerzy Cieślikowski : Odmieńców lud otaczał "poszanowaniem" , zabobonnym niemal . Byli mądrzy "tą mądrością , która nie jest z tego świata ; to byli " ci opętani aniołem - co mieli w sobie coś " żywiołowego" - z ziemią gadali , z wodą , z ogniem
Odmienność szła w parze ze skłonnością do muzykowania
I ciągle byli głodni
Krystyna Kuliczkowska : Rozbudowany został odwieczny motyw wędrowania . Bohaterami są romantyczni wędrowcy , którzy podejmują wyprawy nie tylko po to , by oderwać się od codzienności , i nie tylko po to , aby poznać dalekie kraje. Wędrują , by zgromadzić wiele doświadczeń - by odpowiedzieć na pytanie - jak żyć , by szukać sposobów , jak przekształcić , jak ulepszyć życie
Baśń pod tytułem "Podmuch malowanego wiatru" Wiktora Woroszylskiego , Warszawa 1965.
Trójka amatorów przygód wędruje lądem i morzem , trafia do dziwnych krain , odkrywa bezowocną wyspę , gdzie mogą założyć wymarzoną Krainę Wolności
Dorota Simonides:
Cechy charakterystyczne baśni
1. Świadome mieszanie prawdy z fantazją
2. Przygoda bohatera baśniowego
Niemal w każdej baśni bohater otrzymuje od staruszka czy magicznej postaci dar lub pomoc .
jest czynnikiem popychającym z jednej strony akcję naprzód , z drugiej pomagającym w realizacji owej przygody . Zresztą z góry wiadomo , że ów dar czy pomoc otrzymuje bohater nie dla własnej przyjemności , lecz dla realizacji postawionych przed nim celów . Cele te są z reguły bardzo wartościowe . Dlatego też postacie baśniowe są wyposażone nie tyle w konkretne przedmioty , ile w ogromne możliwości
Bohater baśniowy nigdy nie jest bierny
Ważnym elementem i cechą baśni jest jej cudowność
O baśni pisze Hanna Januszewska : ( słuchacz ) słuchając jej musi się stale przerzucać z jednego obrazu na drugi , musi sobie stale coś wyobrażać , wykonywać ogromne kombinacje myślowe , mobilizując całą swą wyobrażnię twórczą
Hanna Januszewska - Rozważania o baśni ludowej , Odrodzenie 1948 numer 30 , strona 6.
Hanna Januszewska :Zależy w nich na wywołaniu grozy
Maria Tyszkowa , autorka mówi o jednej baśni , słowa autorki z wyimkami :
Maria Tyszkowa : Baśń podoba się , gdyż przedstawia realizację pewnych odwiecznych , a niemożliwych do spełnienia w życiu realnym , dążeń dzieciństwa
Przechytrzają
kłamiąc
uzewnętrznienie pewnych konfliktowych emocjonalnych postaw
towarzystwo
daje jednak pewne poczucie bezpieczeństwa - zabezpiecza przed kompletną bezradnością i samotnością
powrót
przywraca
normalny status
Helena Kapełuś - uczestnik dyskusji : Pewna ilość grozy , odpowiednio dawkowana , znakomicie podnosi nastrój
słuchaczy , jest przyjmowana z aplauzem
Stafania Wortman , słowa z wyimkami : Współczesną jest baśń
bohaterów baśni
spotyka
postać magiczną , nazywaną przez profesora Krzyżanowskiego nadzwyczajnym pomocnikiem
których tą rzeczywistość szarą i zgrzebną zamienia w cudowną baśń
Maria Józefacka : Fromm stwierdza , że "jeżeli prawdą jest , że zdolność do dziwienia się jest początkiem mądrości"
Janusz Galewicz ze Studia Małych Form Filmowych w Łodzi - "Semafor" : Często nam zarzucają , że ogłupiamy dzieci motylkami , rybkami i kwiatkami
Halina Skrobiszewska : Przykład Witkacego czy Norwida o tyle nie jest przekonywujący , że nie trafili oni pod strzechy sami i nie odbiorcy ich spod strzechy wydobyli , że musieli się znależć ludzie , którzy Witkacego odczytali na nowo i że powstał cały system nawet snobizmów działających na odbiorcę , na recepcję sztuki wcale nie łatwej . I posłużę się tutaj przykładem raczej negatywnym : wiemy , jak dorośli i jak polityka kulturalna dorosłych może wyeliminować na długi czas całe cykle literatury , całe obszary literatury, czy to z racji tez wychowawczych , czy pod pozorem , że dzieci współczesne - bo tutaj szermowanie słowem "współczesny" jest niesłychanie częste i w bardzo hochsztaplerski sposób się to robi - " nie czytają " , "nie chcą" , " nie lubią"
Wanda Żółkiewska mówi na finał sesji: Decyzja organizatorów , aby sesja zajęła się baśnią i fantastyką
Wanda Żółkiewska : Nie możemy się chyba dziwić , że referenci potraktowali sprawę szeroko, rozlegle
Wanda Żółkiewska : Sesja nasza jest pierwszą tego typu próbą
Wanda Żółkiewska : Charakterystyczne , że to co najsilniej zemocjonowało dyskutantów , to był folklor i groza w baśni . Folklor - jako ta wciąż odradzająca się żywa krew w baśni , i groza - jako ten sygnał z pytajnikiem , jak daleko i jak głośno można na tym sygnale jechać , aby nie uszkodzić tkanki nerwowej naszego odbiorcy
Wanda Żółkiewska : Kto wie , czy nie wypadnie przy okazji przezwyciężyć naszych i nie naszych tendencji do oddalania trudnych tematów
Wanda Żółkiewska : Osobiście pozostaję przeświadczona o tym , że sesja zdopingowała myślenie uczestników i to nie tylko w kierunku rozważań - nad bajką i fantastyką
Wanda Żółkiewska : Przy tym chciałabym jednocześnie dorzucić swój własny niepokój , bo nie jest chyba dobrze , jeżeli książki ambitne , nowe w warstwie artystycznej , w ujęciu tematu, nagradzane , znajdują się poza zasięgiem czytelnictwa
Dorota Simonides : Baśń to utwór , który od wieków nie traci na popularności, niezależnie od epoki, prądu literackiego czy mody bywa ona wciąż czytana i opowiadana
Dorota Simonides : Różnie próbowano rozwiązać tajemnicę jej uroku , czaru i popularności
Dorota Simonides : Fakt , że niemal w każdej baśni bohater otrzymuje od staruszka czy magicznej postaci dar lub pomoc
Dorota Simonides : Bohater baśniowy jest pełen samozaparcia , praktycznie biorąc jest niezwyciężalny potrafi sobie zawsze dać radę , umie szukać pomocy i wie , jak korzystać z otrzymanych wskazówek
Dorota Simonides : Aktywność i wręcz nieprawdopodobna przedsiębiorczość jest immanentną cechą bohatera baśniowego , który stale coś działa , czyni
Dorota Simonides : Innym równie pejoratywnie wartościowanym aspektem jest sprawa nagrody za nieposłuszeństwo
Dorota Simonides pisze o " Opowieściach prawdziwych"
Dorota Simonides : Teksty są tak opowiadane , że zmuszają do wiary w prawdziwość relacjonowanego wydarzenia
Dorota Simonides : Tu już trzeba mówić nie o "opowiadaniu", leczo recytacji tekstu. Głos musi bowiem być odpowiednio modulowany
Dorota Simonides : Chęć bawienia się przestrachem drugiej osoby , będąc samemu bezpiecznym , oraz chęć przeżycia strachu, czegoś tajemniczego, dyktuje zapotrzebowanie na taką własnie twórczość
Maria Tyszkowa : Literatura baśniowa dostarcza
Maria Tyszkowa : pewnych psychologicznych schematów przebiegu życia ludzkiego
Maria Tyszkowa : Przede wszystkim jednak doświadczenia zdobyte w obcowaniu z baśnią ,a polegające na przyswojeniu podstawowych znaków , kodów i symboli kulturowych, przygotowują
Maria Tyszkowa : do odbioru
Maria Tyszkowa : innych form sztuki , tworząc podstawy do kształtowania umiejętności czerpania z jej zasobów w toku całego życia
Ewa Serafinowska - Słomkowa : W baśni ucieleśnia się naiwne marzenie o awansie społecznym. W tym kontekście nasuwa się spostrzeżenie , że baśń niekoniecznie była przeznaczona tylko dla dzieci
Ewa Serafinowska - Słomkowa o bajkach rosyjskich
Ewa Serafinowska - Słomkowa : Traktowany bezwzględnie lud dążył w baśniach do wyrównania swojej krzywdy. " Miarą moralności - pisze Ludwik Flaszen - jest sukces, środki w równaniu moralnym w ogóle w rachubę nie wchodzą . Sprawiedliwość wyższa jest od litości "
Ludwik Flaszen : książka : Bajki rosyjskie , wstęp , Wydawnictwo Literackie 1962 rok

W pierwszej połowie 1973 roku Czesław Niemen , Paweł Brodowski , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski , Józef Skrzek jadą w jednym samochodzie w Finlandii. Muzycy Silesian Blues Bandu śpiewali rosyjskie piosenki ludowe . Byli zainteresowani takim śpiewaniem , temu śpiewaniu poświecili sporo sił , nie żałowali gardeł, głośno śpiewali rosyjskie piosenki ludowe . Przyswajali sobie rosyjską mowę , utożsamiali się z narodem rosyjskim, z rosyjską twórczością ludową . Rosyjska
twórczość ludowa to pieśni , , baśnie , bajki rosyjskie. Muzycy Silesian Blues bandu identyfikują się z z postaciami z tych ludowych rosyjskich piosenek , czyli z postaciami twórczości ludowej rosyjskiej, z baśniami ludu rosyjskiego . Przez co " rozszerzają ogromnie granice własnego świata wewnętrznego , wychodzą poza ciasny egocentryzm, zdobywają poczucie wspólnoty" z postaciami z ludowej twórczości rosyjskiej. Sformułowania w cudzysłowiu są słowami pani Marii Tyszkowej , w referacie "Psychologiczne mechanizmy recepcji i oddziaływania baśni" . Muzycy Silesian Blues Bandu wykorzystali schemat bajek rosyjskich do budowania swojej kariery .W tych bajkach uciemiężony lud odzyskuje wolność i są wolni . Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis utożsamiają się z postaciami bajek rosyjskich, po spotkaniu z postacią magiczną , Czesławem Niemenem, chcą wyzwolić się z niewoli , chcą być wolni - jest to schemat bajek rosyjskich, gdzie lud dąży do wyrównania krzywdy . Czesław Niemen , jako postać magiczna , z rosyjskiej baśni ludowej , swoim darem magicznym obdarza muzyków SBB , również muzyków Budki Suflera swoją obecnością w czasie nagrań w studio. I jak magiczną moc Niemena wykorzystują muzycy SBB , a jak magiczną moc Niemena wykorzystują muzycy Budki Suflera .
Muzycy SBB przyswoili sobie urojoną , bądż trochę rzeczywistą krzywdę , w czasie współpracy z Czesławem Niemenem , jak to byli pokrzywdzeni , i jako grupa przechytrzają postać magiczną , używając podstępu , czują się dziecięcymi bohaterami , mają konopiaste czupryny , są odmieńcami w stosunku do większości muzyków estradowych. Intensywnie pracują ,przemieszczają się po Europie , SBB w latach 1974-1980 bez przerwy coś robili , korzystają umiejętnie z podpowiedzi .Są wolni , swobodnie przemieszczają się po Europie.Józef Skrzek podpisuje bajeczną umowę z handlowcami z Europy Zachodniej , według tej umowy korzysta z magicznego sprzętu muzycznego, sprzęt muzyczny SBB jest imponujący . Muzycy SBB wykazali się nieposłuszeństwem wobec Czesława Niemena , maja prawo oczekiwać na nagrodę . Nagroda , magiczne spotkanie w dzień 30. urodzin Józefa Skrzeka z Bobem Marleyem. Nagroda, otrzymana w Knokee , w Belgii w 1978 roku . Pani redaktor Barbara Pietkiewicz , która była jurorką tego festiwalu , gdy był pokaz filmu "Follow my dream " w Polsce dla pracowników Telewizji Polskiej , mówiła , o niedowierzaniu pracowników Telewizji Polskiej w rzeczywisty sukces Polskiej Telewizji w Belgii w roku 1978 . Jako grupa wspierają się wzajemnie w niedoli , i w czasie współpracy , jak mają już sporo lat życia . Magiczna postać samotnie realizuje swoje plany , potwierdził swoim żywotem ten schemat Czesław Niemen.
W materiałach z sesji naukowo-literackiej są wyrazy o recytacji w sposób modulowany opowieści rzeczywistej budzącej grozę , i rzeczywiście , Józef Skrzek recytuje horror "Ballada o pięciu głodnych" ,na płycie SBB Nowy horyzont. W materiałach z sesji są słowa o kwiatkach , motylach , i rzeczywiście Józef Skrzek na płycie SBB 1 śpiewa słowa o motylach , o łące zielonej , o chmurach . W sesji jednokrotnie powiedziano słowo , nazwisko Norwid . W grudniu 1973 roku słowo Norwid powiedziane w Polsce kojarzy się z Czesławem Niemenem . W sesji są słowa " polityka kulturalna dorosłych może wyeliminować" , uczestnicy sesji mają świadomość , Czesław Niemen jest eliminowany z Telewizji Polskiej już kilka lat , więc odczucia uczestniczek sesji , uczestników sesji , po prostu zajmują się baśniami , i gruntownie kimś ważnym w Polsce , znanym i lubianym . Kim Czesław Niemen jest dla muzyków Silesian Blues Bandu , i jakie są możliwości dalej .
W jednej swojej wypowiedzi Józef Skrzek mówi , jako dziecko pił mleko i słuchał bajek . Uczestnicy sesji naukowo -literackiej pracują w grudniu 1973 roku i ich praca , troszeczkę kojarzy się ze znajdywaniem igły w stogu siana . Uczestnicy sesji swoimi sformułowaniami naprowadzają trochę na czas , lata 1971, 1972 , 1973 , Czesław Niemen współpracował z jakimiś muzykami , nie pracują wspólnie , i co dalej .

8. Ryszard Poznakowski , rozmowę prowadzi redaktor , strona z a i k s Stowarzyszenie Autorów
Redaktor : Ryszard Poznakowski - realizator czy też reżyser dżwięku ? przez blisko dwa lata pracował pan po drugiej stronie konsoli
Ryszard Poznakowski : Przypadek , a ściślej pewien zakład . Założyłem się kiedyś na jakimś przyjęciu towarzyskim , z ówczesnym dyrektorem Polskich Nagrań , że kapelę rockową da się nagrać na żywo . Wtedy świetnie zapowiadającym się polskim zespołem było SBB . Dyrektor orzekł , że jeżeli ja nagram SBB na żywo , i z tego będzie wytłoczona płyta , to on mnie do Polskich Nagrań zatrudni . Założyliśmy się na poważnie , chociaż nie powiem , żebyśmy herbatę przy tym pili . Okazja pojawiła się niebawem , bo SBB miało akurat koncert w Stodole . Od razu więc poprosiłem dyrektora , żeby postawili mi tam dwa magnetofony : Studera w stereo i drugi , 16 - śladowy . Na jednym nagrywałem kronikę z całego koncertu , a na "ślady" nagrywałem poszczególne instrumenty . Pamiętam , jak wszyscy dziwili się bardzo , że przy perkusji postawiłem siedem mikrofonów . A ja wiedziałem , że SBB gra głośno , więc przy mniejszej liczbie byłby straszny hałas . Niestety , nikt nie przewidział , że oni zagrają jeden numer , który będzie trwał ponad godzinę , a na winylu mieściło się przecież tylko 40 minut . Prawdziwa praca zaczęła się dla mnie dopiero po koncercie , bo musiałem ten materiał jakoś przyciąć . Zrobiłem to i zadzwoniłem do Józka Skrzeka , lidera grupy , żeby zaprosić go do studia . Wysłuchał tych 40 minut bardzo uważnie i stwierdził , że brzmi to wszystko rewelacyjnie . " A skróty ? - pytam - nie przeszkadzają ci skróty?" "Jakie znowu skróty ?" -zdziwił się Skrzek .
Redaktor : To była ta legendarna debiutancka płyta SBB z 1974 roku ?
Ryszard Poznakowski : Tak . I dzięki niej dostałem tę pracę .Mało tego , od razu zgłosiło się kilka innych grup , które także chciały mieć nagrania z koncertów . Tego numeru jednak drugi raz nie powtórzyłem , ale kilka realizacyjnych sukcesów odniosłem

Wydawnictwa istniejące z Józefem Skrzekiem

1. Praca naukowa , Kwartalnik Młodych Muzykologów Uniwersytetu Jagiellońskiego numer 22. ( 3. / 2014. )
Anna Wyżga - Funkcjonowanie muzyki rozrywkowej w pierwszym i trzecim obiegu w polskiej kulturze muzycznej lat 80.

Jest mowa o Józefie Skrzeku
2. Kultura Popularna 2014 numer 2 ( 40 ) , wydawca : Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej , artykuł : Kultura rocka w PRL-u , autor : Marcin Rychlewski

Autor pisze o Czesławie Niemenie i Józefie Skrzeku

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 05, 2020 23:11 
Awatar użytkownika

Jurku,

w Twoje ostatnie wypowiedzi dotyczące konfliktu, który skutkował rozpadem grupy Niemen, wkradły się co najmniej dwa elementy baśniowe- trzymając się Twojej terminologii... :wink:

Pierwsza baśniowa nieścisłość to szczegół, ale jednak istotny, bo akurat koncerty w Finlandii odbyły się bez niesnasek i to nie red. Brodowski towarzyszył wtedy muzykom, a Andrzej Marzec.

Jurek pisze:
W pierwszej połowie 1973 roku Czesław Niemen, Paweł Brodowski, Antymos Apostolis, Jerzy Piotrowski, Józef Skrzek jadą w jednym samochodzie w Finlandii.

O ile pamiętam relację Pawła Brodowskiego, to w 1973 z muzykami grupy Niemen podróżował niemiecką autostradą (więc nie po Finlandii) i oprócz docinków młodych muzyków podróż uprzykrzał psujący się samochód.

Ważniejszą kwestią budzącą moje wątpliwości jest relacja z negocjacji pomiędzy menażerami z Londynu a Czesławem Niemenem i jego menażerem z ramienia dawnego PAGART-u (post z 20 X 2020).

Próbowałeś Jurku przybliżyć temat tych rozmów- opierając się chyba na => wywiadzie udzielonym przez pana Marca redaktorowi Sosnowskiemu z ówczesnej Trójki, w której to audycji wałkowano temat szans związanych z karierą zagraniczną Czesława Niemena.

Jednakże trzeba uwzględnić to, że negocjacje w Londynie miały miejsce jesienią 1974 (z Andrzejem Marcem) i wiosną 1975 (już tylko z Niemenem), gdy zespół Skrzeka już koncertował pod szyldem SBB, a grupa Niemen działała w zupełnie innym składzie (nazwa Niemen Aerolit przylgnęła do nowej formacji dopiero po nagraniu płyty jesienią 1974).

Na problem nazewnictwa zespołów towarzyszących Niemenowi w latach 1974-1980 zwrócił nam kiedyś uwagę Domin, który nazwę grupa Niemen znajdował w wielu archiwalnych artykułach prasowych w drugiej połowie lat 70..

Jurek pisze:
Czesław Niemen, Józef Skrzek, Antymos Apostolis, Jerzy Piotrowski są /a właściwie- byliby mile/ widziani przez dyrektorów wytwórni CBS w Wielkiej Brytanii na tournée ze swoją muzyką.

Organizacja tournée należy do CBS, koncerty, hotele, transport, namówienie redaktorów na wizytę na tych koncertach (...)

Rzecz w tym, że wytwórnia płytowa CBS sama nie organizowała tras, natomiast ułatwiła naszemu Artyście kontakty z agencją koncertową Match Artist powiązaną z tą wytwórnią.

Podczas omawianych negocjacji musiała pojawić się kwestia muzyków na planowanych koncertach, ale z opowieści samego Czesława wynika, że rozważano wariant zespołu złożonego zarówno z muzyków zagranicznych, jak i tych z Polski. Niemen w kilku wywiadach sprzed lat trochę ubolewał nad niewykorzystaną szansą, ale winą obarczał zachodnich producentów...

Być może w trakcie omawianych rozmów pojawiły się sugestie dotyczące wznowienia współpracy między Niemenem i Skrzekiem, ale zasadniczym tematem londyńskich spotkań była promocja albumu "Mourner's Rhapsody" nagranego z muzykami amerykańskimi na początku 1974 roku. Zarówno w trakcie tych negocjacji, jak i później nastąpiły zdarzenia, które na długi czas zniweczyły plany koncertowe zespołu Niemena w Wielkiej Brytanii, ale to już temat na opowieść w innym wątku- niezwiązanym z Józefem Skrzekiem i SBB.

Jurek pisze:
"Pieszczochy socjalizmu" na najważniejszych Festiwalach muzycznych w Polsce, na najważniejszych estradach. Estrada na kilka godzin w dyspozycji zespołu SBB:
-w roku 1976 w czerwcu na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu na estradzie Amfiteatru zorganizowano jeden koncert zespołu SBB,
-w roku 1978 w sierpniu na Festiwalu Interwizji w Sopocie na estradzie Opery Leśnej zorganizowano jeden koncert zespołu SBB,
-w roku 1979 w lipcu na Festiwalu Pop Session na estradzie Opery Leśnej organizowano trzy koncerty zespołu SBB.

Mam nadzieję, Jurku, że te "pieszczochy socjalizmu" to tylko ironia.. :)

Nawet jeśli zespół SBB dopuszczono do udziału w dużym festiwalu, to przecież jeszcze nie oznaczało zaprzedania się komunie! Wszystkie nasze zespoły chciały się gdzieś pokazać, a festiwale w Opolu i w Sopocie miały dzięki transmisjom telewizyjnym dużą publiczność. Tyle, że akurat koncertów SBB, Niemena, czy Breakoutu przeważnie nasza TV wtedy nie rejestrowała. Taką muzykę do 1979 roku prezentowano w Telewizji Polskiej w iście aptekarskich dawkach. Trochę lepiej spisywało się wtedy Polskie Radio. Jednakże w tamtych czasach na antysystemowy gest zdobył się chyba tylko zespół 74 Grupa Biednych, czego następstwem było schowanie dokonań tej grupy tak głęboko, że do dziś jest ona szerzej nieznana.

Tak więc nie przesadzajmy z tym zaprzedawaniem się, bo tacy artyści jak Niemen, Skrzek, Klenczon, czy Nalepa budzili w okresie PRL-u raczej obawy osób z kręgu władzy. Żadnego z tych artystów nie nazwałbym "pieszczochem socjalizmu".

Ostatnio zmieniony pn lis 09, 2020 0:11 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 08, 2020 23:41 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Markovitzu , dziękuję za słowa . Ja słyszałem rozmowę Andrzeja Marca w Polskim Radiu dla Ciebie w roku 2017 z redaktorem Romanem Rogowieckim , z redaktorem Markiem Wiernikiem , i w tej rozmowie Andrzej Marzec mówi o wizycie , razem z Czesławem Niemenem w Londynie w listopadzie 1974 roku , słowa Andrzeja Marca :
Andrzej Marzec : Dopiero w 74 roku, kiedy pojechaliśmy w listopadzie do Londynu , zaczęły się rozmowy wprowadzenia Czesława z płytami nagranymi w Monachium do Wielkiej Brytanii . No to zaczęło się

Tylko tyle słów menagera Czesława Niemena , na temat dyskusji w Londynie w tym temacie opowiedzianej w tej audycji radiowej , myślę w taki sposób : listopad 1974 , dyrektorzy Columbia Broadcastig System , mają te płyty przed oczami , są to płyty "Strange is this world" , i "Ode to Venus" , patrzą na okładki , widzą imiona i nazwiska muzyków , którzy te płyty nagrywają , po prostu , zadają pytanie ,: panie Andrzeju , no , więc co , Józef Skrzek , Antymos Apostolis , Jerzy Piotrowski , widzimy , nagrywali te płyty , i co , pojawią się , czy się nie pojawią na planowanej trasie w Wielkiej Brytanii . Co w tej chwili porabiają , to mogą sobie założyć następne dziesięć różnych zespołów , ale tutaj , pytanie jasne , jeśli podległa Agencja koncertowa March Artist otrzyma zlecenie od wytwórni fonograficznej Columbia Broadcasting System na organizację koncertów , w Wielkiej Brytanii , to czy możemy liczyć na wymienionych muzyków , czy nie możemy na nich liczyć . I Dalej panowie z CBS : zainwestowaliśmy w nagranie , wydanie , dystrybucję płyt "Strange is this world" i "Ode to Venus", więc co , trasa promocyjna w Wielkiej Brytanii interesuje tych panów , czy ich nie interesuje . Realnie , na około miesiąc czasu , około wiosna 1975 rok ,chcemy widzieć Czesława Niemena , Józefa Skrzeka , Antymosa Apostolisa , Jerzego Piotrowskiego w Wielkiej Brytanii . Przyjeżdżają , grają około miesiąc i odjeżdżają , i sobie kontynuują swoje realizacje z dowolną ilością zespołów .
Panowie z CBS : A jeżeli panowie Skrzek , Apostolis , Piotrowski nie będą chcieli wziąć udział w planowanej trasie w Wielkiej Brytanii , to kto będzie grał , muzycy z zespołu Krzak , czy muzycy , których wynajmą menagerowie CBS.
Ja napiszę , opisuję tylko plany CBS dotyczące promocji płyt nagranych w Monachium .
"Pieszczochy socjalizmu" , to nie tylko "propaganda" , " zaprzedawanie się " , ale proszę , jak wygląda sprawa z punktu widzenia , jestem w Opolu w dniu 25.6.1976 , w godzinach 15:00 do 18:00 zespół SBB ma do dyspozycji cały Amfiteatr opolski dla siebie , próbują muzykę , różni muzycy mogą zazdrościć , po próbie , panowie z SBB proszę do samochodu , jadą na skwer w Opolu , przyjeżdżają o 18:15 , czekają trochę , bo Anna Jantar podpisuje płyty , zdjęcia , jak Anna Jantar wstała z krzesła , dostawiono jeszcze dwa krzesła , panowie z SBB , proszę usiąść , i podpisywać płyty , wytwórnia Polskie Nagrania dostarczyła około 60 sztuk nowych płyt SBB Pamięć . Następnie 26.6.1976 roku począwszy od godziny 00:00 do mniej więcej 03:00 Amfiteatr opolski tylko do dyspozycji SBB . Jakie obawy ,ze strony organizatorów koncertu . Józef Skrzek w czasie koncertu wprowadza kapelę ludową Bierawianie , co
się wtedy zaczęło , gwizdanie , i zdenerwowanie . SBB mieli amfiteatr do własnej dyspozycji . Koncert prowadzi znany Andrzej Jaroszewski . Następnie we wrześniu , lub pażdzierniku 1976 roku w programie trzecim Polskiego Radia muzyka z koncertu SBB 26.6.1976 w dwu audycjach wieczornych . O czym świadczą fakty , Polskie Nagrania , organizator Festiwalu w Opolu , Polskie Radio program trzeci , trzy ośrodki decyzyjne , zadecydowały , będzie SBB . Dbają o muzyków , o twórczość SBB . Nie można opisać " mało ich interesowali" , tylko " cieszyli się sporym zainteresowaniem " tych trzech wymienionych ośrodków decyzyjnych . SBB , dbano o nich , starano się , działano wokoło nich. Przecież ja to widziałem , ja tam byłem . W tym samym czasie na przykład zespół Nurt , czy w taki sposób " skakano koło nich " ?
Następnie , w sierpniu 1978 w Sopocie , specjalnie dla SBB cała Opera Leśna do dyspozycji, koncert prowadzi znany Krzysztof Materna . Byłem na tym koncercie SBB. Następnie w lipcu 1979 roku w Sopocie w Operze Leśnej trzy koncerty SBB w czasie dwu dni , Muzycy SBB mają do dyspozycji estradę w Sopocie w Operze Leśnej , grają trzy koncerty . Byłem na dwu koncertach SBB wtedy w Sopocie w 1979 roku. Dbano o SBB, zadbano o reklamę , o plakaty , ośrodki decyzyjne życia kulturalnego Polski dbały o SBB . Proszę , myślę sobie , gitarzysta zespołu Nurt Aleksander Mrożek , jak wspomina ten czas , czy w taki sposób dbano o zespół Nurt .

Ja czytam słowa Pawła Brodowskiego w książce Marka Gaszyńskiego Niemen czas jak rzeka , na stronie 151.
Paweł Brodowski : " w tym samochodzie . A strasznie ich drazniła płyta z rosyjskimi piosenkami nagrana przez Niemena , przedrzeżniali go bardzo"
Płyta z rosyjskimi piosenkami nagrana została przez Niemena w maju 1973 roku .
Grupa Niemen byli w Finlandii w czerwcu 1973 . Stąd mój wniosek , sytuacja przedrzeżniania piosenek rosyjskich zaistniała po nagraniu tych piosenek przez Czesława Niemena , czyli po maju 1973 roku.

Pozdrawiam , Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 09, 2020 23:33 
Awatar użytkownika

Jurku, Twój wywód na temat działań promocyjnych wokół zespołu SBB przeczytałem z dużą ciekawością i myślę, że nie tylko ja mam chęć odnieść się do Twoich spostrzeżeń.

Teraz napiszę tylko, że owo rozpieszczanie* SBB (a nie np. Nurtu) dobrze świadczy o rozeznaniu wartości artystycznej tych muzyków przez ówczesnych promotorów zespołu.

Ale na razie wyjaśnijmy sobie do końca miejsce podróży z docinkami opisanej w przytoczonym przez Ciebie fragmencie książki....

Jurek pisze:
... czytam słowa Pawła Brodowskiego w książce Marka Gaszyńskiego Niemen Czas jak rzeka na stronie 151 .

OK 8) Ale przeczytaj tekst od początku akapitu, gdzie Paweł wspomina, że został zaproszony przez Czesława w charakterze konsultanta językowego "przy jego nagraniach w Niemczech".

Przy pracy nad jakimi nagraniami była potrzebna konsultacja anglisty Brodowskiego..? No, przecież nie przy rosyjskich, a angielskich! A więc chodziło o pracę nad albumem "Ode to Venus"!

I dalej (na tej samej stronie) jest mowa o trasie powrotnej- chodzi o drogę z Niemiec do Polski, bo Paweł musiał wrócić z Monachium do redakcji JF w Warszawie (był już z-cą red. naczelnego).

Znam tę historię zarówno z bezpośrednich relacji, jak i z innych źródeł, więc próby umiejscowienia akcji w Skandynawii trochę mnie dziwią ... Ale- jak wiadomo "dziwny jest ten świat" 8)

PS Nie jestem pewien, czy młodsi czytelnicy relacji Jurka zrozumieją, że rozpieszczanie zespołu polegało na zorganizowanym podpisywaniu płyt + oddaniu zespołowi amfiteatru w porze nocnej...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 10, 2020 0:15 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , Markovitzu , myślę w sposób taki , korzystając z książki Marka Gaszyńskiego pod tytułem Niemen czas jak rzeka , gdzie na stronie numer 244 jest napisane ;
1973 MAJ . Monachium : nagrywa płytę CBS S 65707 " Russische Lieder" , a następnie korzystam z opisu płyty DVD Czesław Niemen w Helsinkach , data czerwiec 1973 , myślę w taki sposób , słowa Pawła Brodowskiego ;
Paweł Brodowski : w samochodzie . A strasznie ich drażniła płyta z rosyjskimi piosenkami nagrana przez Niemena , przedrzeżniali go bardzo

dotyczą jazdy samochodem w Finlandii.
Słowa Pawła Brodowskiego na stronie 151 książki Marka Gaszyńskiego dotyczą znacznie szerszego czasu , bo i czasu współpracy z Helmutem Nadolskim , i podróży po Niemczech , i czas po nagraniu płyty z rosyjskimi piosenkami ; słowa Pawła Brodowskiego :
Paweł Brodowski : Muzycy ( którzy potem utworzyli SBB ) początkowo zgadzali się
Paweł Brodowski : rosyjskimi piosenkami nagrana przez Niemena

" Początkowo", dotyczy jakiego początku
"Nagrana" , dotyczy , czas dokonany , płyty już nagranej , a więc po maju 1973 .
Zdanie Pawła Brodowskiego " a strasznie ich drażniła płyta z rosyjskimi piosenkami nagrana przez Niemena , przedrzeżniali go bardzo " , dotyczy czasu , kiedy płyta była nagrana , a więc po maju 1973 roku.
Ale , muzycy Grupy Niemen razem byli w czerwcu 1973 roku , w lipcu 1973 roku , gdzie , w jakich krajach , wiem , byli w czerwcu 1973 w Finlandii . A czy w czerwcu ,lipcu 1973 roku byli razem w Niemczech Zachodnich .

Jeszcze w sprawie , kto był popierany w swoich dążeniach w czasach socjalizmu . W kwartalniku Lizard numer 35. rok 2019 o zespole Klan w roku 1971 . Redaktor Konrad Wojciechowski :
otrzymaliśmy propozycję wyjazdu na koncerty do Niemiec i Włoch
Redaktor Konrad Wojciechowski : "Nigdzie nie jedziemy." Ktoś zmienił decyzję
Redaktor Konrad Wojciechowski : Na zagraniczny kontrakt Klanu załapał się inny artysta

Ja opisując czerwiec 1976 rok , i dalej wrzesień ,pażdziernik 1976 rok wskazałem na logiczną wzajemną promocję SBB ,przez trzy ośrodki decyzyjne . Polskie Nagrania starają się i dostarczają pierwsze 60. egzemplarzy płyt long-play SBB Pamięć na dzień 25.6.1976 , w czasie trwania Festiwalu w Opolu SBB mają swój czas około 3 godziny na koncert , akurat nocny , Polskie Radio program trzeci emituje ten koncert SBB na swojej antenie w dwu częściach we wrześniu , pażdzierniku 1976 roku.

Dotyczy Markovitzu , Twoich słów o Niemenie , który budził obawy osób, w Twoim poście czwartek 5. listopada 2020 rok .
W opracowaniu naukowym wydanym w Czeskiej republice , tytuł opracowania Soudobe dejiny 3. / 2011 . Alternativy pop music w Czeskoslovensku w czasie "normalizacji" . XVIII. / 3. , wydawca : Ustav pro Soudobe dejiny AV v CR , dzieło 646. stron.
Pan Premysl Houda : Rock a polityka w komunistickem Czeskoslovensku,
w tym artykule :
Grupa The Plastic People of the Universe w roku 1970 odmówiła uczestniczyć w klasyfikacjach. Klasyfikacje były ogłoszone w końcówce roku 1973 i grupa w rzeczywistości do nich przystąpiła , ale nie zaliczyli. W spojeniu z tym można postawić pytanie , czy underground był od początku wymazany wszystkiemu oficjalnemu
Pan Premysl Houda : Pod wykonawczym ciśnieniem reżimu

Zespół Plastic People of the Universe , to czeski zespół undergroudowy , symbol czeskiej opozycji wobec władzy socjalistycznej , grają rocka . Wcale nie było dla tego zespołu interesującym , czy są jakieś klasyfikacje muzyczne na oficjalnych muzyków w kraju, natomiast Czesław Niemen nie zalicza klasyfikacji , potem otrzymuje najwyższą grupę klasyfikacyjną . Słowa , Markovitzu , które piszesz ; "budzili obawy " , przecież Niemen jest wtedy numer jeden w polskiej estradzie , i korzysta z przywilejów wszelkich . Słowo , Markovitzu , które piszesz " zaprzedania się " , proszę , co to za słowo .
Umowy o pracę , umowy o dzieło , umowy na wykonanie koncertu , nagrania , realizacja umowy, wynagrodzenie za pracę , data , podpis , są dokumenty świadczące jak było , jak w Polsce artyści żyli , z czego się utrzymywali . W jakim dokumencie istnieje słowo . które Ty Markovitzu , piszesz . Jasnym jest , to słowo , o nazwie : " zaprzedania się " jest , skąd jest to słowo , jest z bajki o Panu Twardowskim , jak Pan Twardowski zaprzedał duszę diabłu . Ale nie ma takiego słowa w określeniu , w jaki sposób zarabiali na swoje utrzymanie artyści w socjalistycznej Polsce .

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 20, 2020 20:02 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , nieco więcej o sesji naukowo-literackiej zorganizowanej przez Związek Literatów Polskich w grudniu 1973 roku. Sesja ta dotyczy muzyków Grupy Niemen , ja objaśnię zależności .
Czesław Niemen w roku 1971 opracowuje wiersz Jarosława Iwaszkiewicza pod tytułem "Piosenka dla zmarłej" , po opracowaniu wiersz ten jest nagrany w studio Polskich Nagrań , wiersz jest wykonywany na koncertach Grupy Niemen , potem wiersz ten po angielsku jest nagrany w studio nagrań w Republice Federalnej Niemiec . Wiersz Jarosława Iwaszkiewicza , poety , który w latach 1945 - 1946 , w latach 1947 - 1949 , w latach 1959 - 1980 jest prezesem Związku Literatów Polskich .
W piśmie Dziennik Polski , data 19. stycznia 2004 rok, redaktor Wacław Krupiński pisze o Czesławie Niemenie . Redaktor : " Chopin rocka " - nazwał go Jarosław Iwaszkiewicz
Na stronie nto , data 19. stycznia 2004 rok, redaktor Zbigniew Górniak pisze o Czesławie Niemenie . Redaktor : Wielki polski pisarz Jarosław Iwaszkiewicz nazwał go Szopenem rocka
W piśmie Rzeczpospolita , data publikacji 17. styczeń 2019 rok , redaktor Jacek Cieślak rozmawia z Czesławem Niemenem
Redaktor : A jak wyglądały pańskie kontakty z poetami , których pan śpiewał ? Na przykład z Iwaszkiewiczem ?
Czesław Niemen : Wspólnie z Pawłem Brodowskim wystosowaliśmy list do poety , kiedy powstawała muzyka do wiersza "Piosenka dla zmarłej" , ponieważ Paweł tłumaczył to na angielski . Bez większego entuzjazmu zgodził się

Jarosław Iwaszkiewicz , człowiek , który w latach swego życia o aktualnej polskiej literaturze wie wszystko , autorytet , i twórczość pana Jarosława Iwaszkiewicza jest wykonywana na koncertach Grupy Niemen . W lipcu 1973 roku muzycy Grupy Niemen nie współpracują ze sobą . Co się działo w Grupie Niemen , współpracowali , nie współpracują . Jak to widzi Jarosław Iwaszkiewicz , i wszyscy w Polsce w roku 1973 , w Grupie Niemen było dobrze , a nie jest . Było dobrze , jest to zrozumiałe i akceptowane , a nie jest dobrze , nie jest zrozumiałe, Sytuacja niejasna , pan Jarosław Iwaszkiewicz jest prezesem Polskiego Związku Literatów , a organizatorem sesji naukowo-literackiej jest Polski Związek Literatów .
Zależność jest taka ; Czesław Niemen zajął się twórczością Jarosława Iwaszkiewicza , muzycy Czesław Niemen , Józef Skrzek , Jerzy Piotrowski , Antymos Apostolis , Helmut Nadolski , Andrzej Przybielski pracują nad twórczością Jarosława Iwaszkiewicza . W lipcu 1973 roku Czesław Niemen zostaje bez muzyków , z którymi współpracował . Pan Jarosław Iwaszkiewicz , wódz Polskiego Związku Literatów reaguje . Polski Związek Literatów w grudniu 1973 roku organizuje dwudniową sesję naukowo-literacką "Funkcja baśni w wychowaniu i kształtowaniu osobowości dziecka" . Teza moja jest , Czesław Niemen zajął się Jarosławem Iwaszkiewiczem , rewanżując się Jarosław Iwaszkiewicz zajął się Czesławem Niemenem . Zajął się , w sposób taki , w tej sesji naukowo-literackiej określono sytuację muzyków Grupy Niemen , to znaczy sytuacja Czesław Niemen i muzycy Silesian Blues Bandu , bo muzycy SBB opuścili Czesława Niemena . Słowa powiedziane na tej sesji , przytoczę słowa z tej sesji.

Irena Słońska , głos w dyskusji : Tego jeszcze nikt dokładnie nie zrealizował . Są w literaturze dla dorosłych pisarze , którzy nie od razu zdobywają sobie czytelników ,, nie od razu zdobywają zrozumienie . I dopiero po wielu latach następne pokolenia odkrywają wartość tych utworów . Do takich pisarzy należy Norwid
Krystyna Kuliczkowska , głos w dyskusji : Wiesz , to ma dziwny tytuł , nie wiadomo , o co chodzi
Stefania Wortman , głos w dyskusji : Bardzo współczesny - "bomba"
Stefania Wortman , głos w dyskusji : a także wśród dorosłych , którzy widzą jej drugie dno . Nie dzieje się to w jakimś wyrażnie określonym kraju i czasie , nie jest powiedziane , że to Finlandia , ale współczesne są uczucia
Izabela Osuchowska , referat : Wykorzystanie bajek w psychoterapii dzieci i młodzieży :
Posługując się bajkami zyskujemy możność dotarcia w pośredni sposób do tych problemów dzięki mechanizmom identyfikacji i projekcji

Na tej sesji wskazano na znaczenie bajek rosyjskich , w których uciśniony lud odzyskuje wolność . Wskazano na bohaterów dziecięcych , mających konopiaste czupryny , będących odmieńcami , odmieńcami muzykalnymi , którzy na swojej drodze spotykają postać magiczną , nadzwyczajnego pomocnika .Postać magiczna zmienia szarą , zgrzebną rzeczywistość bohaterów w cudowną baśń . Od postaci magicznej uzyskują dar lub pomoc , podstępem uwalniają się od postaci magicznej , uzyskują wolność , za nieposłuszeństwo otrzymują nagrody , wspierają się wzajemnie . Nie mają litości dla postaci magicznej .Postać magiczna samotnie realizuje swój żywot .

Uczestnicy tej sesji naukowo-literackiej precyzyjnie określili sytuację między muzykami Silesian Blues Bandu a Czesławem Niemenem .
Wzajemna życzliwość Czesława Niemena i Jarosława Iwaszkiewicza jest potwierdzona w roku 1979 , Czesław Niemen śpiewa wiersz Jarosława Iwaszkiewicza " Nim przyjdzie wiosna" . Potwierdza to Nagroda Publiczności i nagroda Grand Prix Festiwalu Interwizji Festiwalu w Sopocie .

Zwyczaje :

1. W piśmie Zeszyty Chorzowskie , 2018 rok , tom 18, wydawca Muzeum w Chorzowie , pani redaktor Jolanta Król w artykule ; Jeśli jazz , to w Kocyndrze
Pani redaktor : 1.02.1980 Spotkanie z muzykami zespołu SBB , jam session
2. Redaktor Romuald Mieczkowski , pismo Z nad Willi , kwartalnik, Wilno, 2015 rok , numer 3. ( 63. )
Redaktor : Miałem szczęście rozmawiać z Czesławem . Ostatni raz , nie za długo przed jego śmiercią , podczas poczęstunku po pewnej konferencji na Uniwersytecie Warszawskim . Zapragnął wtedy sobie , żebyśmy przez pewien czas rozmawiali ... po rosyjsku , mówił tym językiem bardzo pięknie i poprawnie , bez polskiego akcentu . ( W Polsce wielu ludziom wydaje się , że znają język rosyjski ! ) Opowiadał , że od dziecka bardzo lubił rosyjskie pieśni ludowe i romanse : że potem - jako człowiek dojrzały - badał je i porównywał . Opowiadał o tym w sposób porywający , ze znajomością przedmiotu , nucił fragmenty niektórych utworów .
3. Pani redaktor Anna Kilian , pismo Rzeczpospolita , data 14.10.2010 , rozmawia z Józefem Skrzekiem
Józef Skrzek : Gdy Papieżem był Polak, wszyscy wierzyli . Gdy jest nim Niemiec , prawie nikt nie wierzy . Zdaję sobie sprawę z tego , że to, co powiedziałem , to skrajność
4. Strona Niepodległa , data 3.8.2019 , o Józefie Skrzeku
Dziś , kiedy uruchamia swój wysłużony , poobijany egzemplarz kultowego syntezatora Minimoog , nie ma sobie równych . Jest niekwestionowanym wirtuozem tego instrumentu
5. Strona Siemianowice Śląskie , artykuł : Mezzosopran z Siemianowic, data 16. stycznia 2018 rok, redaktor ZEW , artykuł o Beacie Mańkowskiej
W 2013 roku została zaproszona do formacji "In Corpore" zasłużonej przez Józefa Skrzeka , z którą zagrała na V Europejskim Kongresie Gospodarczym do projekcji filmu pod tytułem "Gabinet doktora Caligari" . Wraz z Józefem Skrzekiem zaśpiewała do filmu pod tytułem "Bella Mia" w reżyserii Martina Duba , muzyka Józef Skrzek ( premiera 2013 rok )
6. Pismo Wiadomości Połczyńskie , wydanie specjalne numer 6., data 27.07.2007 rok
W sierpniu 2004 roku grupa została na " Festiwal Młodych Talentów" w Szczecinie . Festiwal ten poświęcony był pamięci Czesława Niemena . "Marrakesh" wystąpił tam u boku takich gwiazd jak - Józef Skrzek , Mira Kubasińska , Karin Stanek , After Blues i innych
7. Strona Liturgia Wiara Kalendarz Ekumenicznomiędzyreligijny , Niedziela 14 pażdziernika 2007 rok, pełne teksty Liturgii Słowa Kościoła rzymskokatolickiego :
Ewangelia o wdzięczności Bogu. To istotny moment wiary głębokiej , kiedy nie tylko prosisz o coś , ale przede wszystkim dziękujesz za łaskę istnienia . Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie , jak intensywnie odbywa się wręcz wymuszanie pierwszeństwa bycia na topie za wszelką cenę , kosztem innych , słabszych , bezwzględnie traktując napotkane przeszkody , nie licząc się z sumieniem , z człowieczeństwem , z Dekalogiem . Wszystko po to , aby udowodnić swoją pychę . A gdyby pamiętano o dzisiejszej Ewangelii , wtedy osobista pokora i rozumienie nawróci człowieka do pochylenia czoła przed Bogiem , zastanowienia się , czy rzeczywiście tylko moje JA jest podstawą bycia na świecie ...
Jestem wdzięczny : Rodzicom za wychowanie , nauczycielom za cierpliwość w nauce , każdemu napotkanemu człowiekowi za miłość bliżniego , Bogu za talenty i pracę , za rodzinę i wytrwałość .
A swoją drogą obcokrajowiec bliski Jezusowi ostrzega nas przed zbytnim chełpieniem się , kto jest kim - tak naprawdę . Często uważamy , że tylko nasz naród wie wszystko najlepiej , a w ogóle to tylko my damy światu bohaterów . Zastanówmy się , czy tak powinno być .
( Józef Skrzek , multiinstrumentalista , wokalista i kompozytor , pochodzi z Siemianowic Śląskich )
8. Strona Temi , redaktor Krzysztof Borowiec , data 8. lipca 2015 rok
Redaktor : Tarnowski koncert tej legendarnej grupy z zimy 1974 / 1975. Jego finał, podczas którego lider - Józef Skrzek zagrzmiał solo na basie , był wtedy dla mnie lotem w rockowy kosmos
9. Pismo Dziennik Bałtycki , redaktor Dariusz Szreter , data 12. września 2013 rok, rozmowa z Wojciechem Korzeniewskim , prezes Fundacji Sopockie Korzenie Wojciech Korzeniewski
Wojciech Korzeniewski : Działalności firmy Majonez , gdzie pierwsze instrumenty zamawiali miedzy innymi Skrzek , Niemen czy Czerwone Gitary
10. Pan Andrzej Felix, reżyser dżwięku i elektronik aparatury nagłaśniającej pisze na swoim face book
Pan Andrzej Felix : Koncert na Stadionie Śląskim Pana Józefa Skrzeka , w przerwie meczu Polska - Włochy
11. Pismo Jazz Press , data grudzień 2015 rok, redaktor Barnaba Siegel rozmawia z Antymosem Apostolisem
Antymos Apostolis : Był świetny gitarzysta , Alek Mrożek . Czemu Skrzek mnie wybrał ?
Antymos Apostolis : Ja brałem bas , Józek zakładał muszkę i frak , siadał z fortepianem i mieliśmy takie wieczory typu gramy muzykę Ramseya Lewisa lub Oscara Petersona
Antymos Apostolis o Grupie Niemen : To nie był zwykły , rockowy zespół, jakich się wtedy pojawiało wiele . Dużo poezji , sztuki , jazzu, wszystko było podniosłe
12. Pismo Zeszyty Chorzowskie 2018 , tom 18., wydawca Muzeum w Chorzowie , Andrzej Matysik : Chorzów - miasto bluesa
Andrzej Matysik : W latach sześćdziesiątych XX wieku okołobluesowe oblicze miał Klub Piosenki "Akord" mieszczący się w Domu Kultury Kopalni "Prezydent" . To właśnie tam , "na
Redenie" , podczas sobotnich i niedzielnych "fajf" , oprócz przygrywających do tańca rhytm'n'bluesujących Trampów można było posłuchać też Janka Janowskiego , Riff Blues Band , Anthimosa Apostolisa , Józefa i Janka Skrzeków i innych póżniejszych osobowości nie tylko śląskiego bluesa
13. Polskie Radio Jedynka , data 16.1.2018 , pani redaktor Agnieszka Czarkowska , pani redaktor Alicja Pietruczuk , audycja o Czesławie Niemenie . Ludzie mieszkający w wiosce dzieciństwa Czesława Niemena , Wasyliszkach Starych mówią
Jedna pani : Tak , ta wioska była jak w bajce
Druga pani : A Czesław , cóż on , grał , śpiewał , co jemu więcej było robić. W kościele grał i msze odgrywał i śpiewał
Druga pani : Taki zdolny był do tego
Jeden pan : Śpiewał ładnie , jak wieczorem , maj, czerwiec, jak już ciepło , czy lipiec miesiąc , to tutaj koło jednego ganku dużo ludzie byli i zbierali się , ale on jak dużo ludzi , to nie chciał śpiewać , o tak , jak dwa , trzy osoby tam , koledzy jak zbierają się
14. Pan Paweł Brodowski w książce Marka Gaszyńskiego Niemen czas jak rzeka , wydawnictwo Prószyński i S-ka , rok 2004 , mówi o Józefie Skrzeku , Antymosie Apostolisie , Jerzym Piotrowskim
Pan Paweł Brodowski : A strasznie ich drażniła płyta z rosyjskimi piosenkami nagrana przez Niemena , przedrzeżniali go bardzo

W jednym zdaniu są słowa " strasznie " , " bardzo" świadczą o emocjonalnym charakterze odczuć pana Pawła Brodowskiego . Te słowa są wynikiem przeżycia czegoś intensywnego
15. Pani redaktor Hanna Maria Giza , rok 1999 , Polskie Radio , rozmowa z Czesławem Niemenem
Czesław Niemen : Niemen to tylko regionalnie. Ale to dobrze , że regionalnie
Pani redaktor : Dlaczego regionalnie . Byłeś jednym z niewielu polskich piosenkarzy , którzy mieli szansę zrobić karierę światową
Czesław Niemen : Próbowałem , rzeczywiście , było sporo sekundantów , właściwie animatorów , którzy gdzieś tam próbowali mnie sprzedać , i się nie udało . Prawdopodobnie właśnie dlatego , że ja byłem zbyt regionalny . Nie chcę powiedzieć , narodowy , bo to nieprawda . Jednak byłem zawsze w jakimś tam sensie internacjonalny , ponieważ rozumiałem zawsze , ja miałem taką potrzebę docierania do żródeł z szerokiego świata
Czesław Niemen : Właściwie to dobrze , że nie mieszkam w Hollywood , na Bewerly Hills . To dobrze , że nie mam pałacu , i w ogóle jest dobrze , właśnie tak jak jest
Pani redaktor : Te przestrzenie , i te cudowne lasy . Ten kraj białoruski w jakiś sposób odciska się na ludziach wrażliwych
Czesław Niemen : Ta pewna białoruskość tu wychodzi, ja oczywiście nie jestem Białorusinem, w żadnym wypadku
Czesław Niemen : Ta wrażliwość na dary przyrody , że tak powiem , a dary przyrody , również były śpiewy , muzyka , autentyczna muzyka autentycznych ludzi, którzy ją właściwie czują , nie musieli się uczyć, a moje fascynacje właśnie stamtąd się wzięły
Czesław Niemen : Uczyłem się języka z podręczników , jakie były w domu, dzięki mojemu Stryjowi , który był nauczycielem, i który zaraz po wojnie wyjechał do Polski, ale zostawił właśnie te podręczniki, ja nauczyłem się języka dobrze , i przetrwałem dzięki temu
Pani redaktor : Czy pamiętasz co śpiewałeś wtedy , jako dziecko
Czesław Niemen : Śpiewałem dużo rosyjskich piosenek , rosyjskich , białoruskich , ukraińskich
Pani redaktor : Melodia , którą kochasz
Czesław Niemen : Tak , wpływy były różnorakie , obok była tatarska wieś , tatarska i muzułmanie mieszkali , i właściwie nie było jakiś problemów
Czesław Niemen : Rosyjskie piosenki
Czesław Niemen : Bardzo popularne
Pani redaktor : Czy pomyślałeś dlaczego
Czesław Niemen : Bo piękne
Pani redaktor : Bo w nich jest tęsknota za wolnością , tak mi się wydaje , prawda
Czesław Niemen : Tak , tak , na przykład chociażby Badiekin Stiepian Zabajkalia , którą ja śpiewałem może mając , ja wiem , sześć , siedem lat
16. Strona Kultura o n e t , data 18.1.2004 rok, redaktor rg
Paweł Brodowski o Czesławie Niemenie : Zawsze starał się tworzyć coś nowego , przełamywał stereotypy i łączył różne gatunki muzyczne
17. W książce Dariusza Michalskiego , tytuł książki : Czesław Niemen czy go jeszcze pamiętasz , w książce Tomasz Jaśkiewicz mówi o współpracy Niemena z Akwarelami
Tomasz Jaśkiewicz : Pamiętam , jak zaczęliśmy od tego , że ... w muzyce nie ma granic . Nie ma konwenansów i właściwie wszystkie propozycje można wysuwać , nie trzeba "czaić się" z tym wszystkim . Czesław postawił sprawę jasno : ma to być coś nowego. Proponował nam ni mniej , ni więcej , tylko wspólną burzę mózgów - chyba miał nadzieję , może nawet i wierzył ( już wtedy !) , że coś z tego wyjdzie . Franciszek Walicki, który towarzyszył nam podczas tych spotkań , gorąco wszystkich ( nas ) zachęcał do tego , żeby śmiało sobie poczynać z tym materiałem , który Czesław nam przedstawia i żeby, no ... najzwyczajniej szargać świętości !
18. Polskie Radio Trójka , rok 2017, redaktor Hirek Wrona rozmawia z Pawłem Brodowskim
Paweł Brodowski : Naucz się grać , przygotuj się na spotkanie z Czesławem

Paweł Brodowski mówi , jak jemu kolega powiedział przed spotkaniem z Czesławem Niemenem
19. Redaktor Wiesław Królikowski, pismo Tylko rock, numer 4, kwiecień , rok 1997
Czesław Niemen o Helmucie Nadolskim
Czesław Niemen : Starałem się mu pomagać
Czesław Niemen o zespole Niemen Aerolit : Ten skład muzyczny był lepszy niż skład ze Skrzekiem
20. Pismo Goniec Polski , data 25. styczeń 2017 rok , redaktor Tomasz Furmanek rozmawia z Pawłem Brodowskim
Paweł Brodowski : Starsi koledzy i mówią : " takiej muzyki już się teraz nie gra . Zakładamy zespół big-beatowy , czy chciałbyś do nas dołączyć ? " Miałem wtedy 15 lat , powiedziałem : "pewnie , że chciałbym , ale nie mam gitary basowej" , na co oni : " nie martw się , kupimy Tobie gitarę ". Tak się stało. Na przełomie roku 1962 i 63 uformował się zespół Chochoły
Paweł Brodowski : Uważaliśmy się za najlepszy zespół w Warszawie
Redaktor : Kilka miesięcy póżniej weszliście do studia i nagraliście legendarny album "Dziwny jest ten świat"
Paweł Brodowski : To było dla nas ogromne przeżycie tam w studiu, kiedy nagrywaliśmy ten song "Dziwny jest ten świat... ". Myśmy wtedy nawet jeszcze nie znali do końca tego utworu , zanim nie weszliśmy do studia . Podkład muzyczny przygotowywaliśmy na próbach , na których Czesław jedynie podśpiewywał sobie coś pod nosem . Nagraliśmy część instrumentalną , potem chórek nałożyły Alibabki i na samym końcu Czesław wszedł sam do studia . Jak odpalił, to wszyscy struchleli . Gdy skończył , zapanowała długa cisza , wydawało się jak wieczność - nikt nie śmiał się nawet odezwać
Redaktor : Jakim człowiekiem był Czesław Niemen , jak Pan go wspomina
Paweł Brodowski : Czesław był starszy ode mnie o prawie 10 lat , był już ukształtowaną osobowością artystyczną . Niespotykany talent, był wizjonerem . Cały czas szedł do przodu , skupiał się zawsze na udoskonalaniu tego , co już robił i tworzeniu rzeczy nowych. Człowiek niezwykle ciepły , serdeczny , koleżeński , ale też wymagający . On właściwie nikomu z nas nie mówił , co my mamy grać , ale siłą swojej osobowości oczekiwał , byśmy się razem z nim rozwijali . Był kontrowersyjny - poprzez swój demonstracyjny ubiór , poprze swój ekspresyjny styl śpiewania . Miał charyzmę - rzucał się w oczy , skupiał na sobie uwagę . Wyrastał ponad otoczenie . Był tez człowiekiem niezwykle upartym, chętnie zasięgał rady , ale w efekcie zawsze wychodziło " na jego " . Robił wszystko po swojemu, a nie zawsze te wybory okazywały się fortunne dla niego samego
Paweł Brodowski : Kiedy Czesław przyjeżdżał do Londynu, ja byłem jego przewodnikiem i asystentem w rozmowach z przedstawicielami CBS
21. Redaktor Wiesław Królikowski , pismo Tylko rock , numer 4 , kwiecień 1997 rok, w artykule ;Czesław Niemen :" Ptaszek " , żart - nagrany też z marszu . Chodziło o rozładowanie mrocznej atmosfery
Czesław Niemen : Apostolis , Piotrowski , nawet Skrzek weszli w ten układ trochę na zasadzie przymusu i nie mogli długo w nim trwać . Dlatego metodą podchodów trzeba było zrezygnować z Helmuta ...

Ja napiszę , mroczna atmosfera , a więc współpraca w Grupie Niemen jest scharakteryzowana słowami ; mroczna atmosfera
22. Strona Wizja lokalna , data 26.8.2014 , redaktor Stanisław Błaszczyna , rozmowa z Czesławem Niemenem , internautka Róża , data 8. września 2014 rok
Cóż , artyści - egoiści nie istnieją bez zawiści ... - tak powiedział Niemen w jednym z wywiadów
23. Strona Wizja lokalna , redaktor Stanisław Błaszczyna , data 26.8. 2014 rok , rozmowa z Czesławem Niemenem , internautka Róża , data 8 września 2014 rok
Kiedyś w latach 60 - tych byłam na koncercie . Niemen był młodziutki , ubrany barwnie , inaczej niż inni artyści . Ludzie wariowali z uciechy , śpiewali z Niemenem , wstawali , był ogromny hałas . Niemen też trzymając w ręku ten ciężki stojak z mikrofonem biegał po całej scenie i jeszcze nim wywijał
24. Redaktor Rafał Węglewski, strona Opoka , data 01.08.2019
Redaktor : Jaką osobą prywatnie był Czesław Niemen ?
Jan Edward Czachor : Był człowiekiem niezwykle skromnym , miał żelazne zasady . Przede wszystkim " tak " dla niego znaczyło tak , a " nie" znaczyło nie . Dbał o kulturę polskiego języka , w myśl zasady : Jaki język - taki naród . On kochał nasz język , kulturę i poezję . Czesław Niemen w polskiej kulturze to brzmi dumnie . On nie był człowiekiem skandali , nie pił alkoholu, nie uczestniczył w rozróbach

Ja napiszę , czy Czesław Niemen mówił słowo "szczucie" o swojej współpracy z Józefem Skrzekiem , w czasie istnienia Grupy Niemen . Takie słowo mówi Józef Skrzek w filmie o Czesławie Niemenie

Wydawnictwa istniejące z Józefem Skrzekiem

1. Praca naukowa , praca magisterska Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wychowania Muzycznego , Katowice 1982 , autorka : Wieczorkowska A. , tytuł : Działalność ośrodków studenckich "Kocynder" w Chorzowie i "Pyrlik" w Bytomiu

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 188 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Strefa czasowa UTC+1godz.