[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 25, 2017 4:44

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz kwie 20, 2008 22:55 
Awatar użytkownika

Nie bardzo cenimy muzykę folkowych źródeł :(

Ale -jakby nie patrzeć - NT to także piękna muzyka, więc niech mi będzie wybaczone, że podam do Waszej wiadomości, iż tydzień temu nagrodę I stopnia im. Czesława Niemena ufundowaną przez Prezesa Polskiego Radia otrzymał podczas koncertu finałowego Nowej Tradycji 2008 wokalista, lider kapeli i kompozytor - Adam Strug.

21 kwietnia w południe Adam Strug będzie gościem audycji ŹRÓDŁA w radiowej Dwójce

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt kwie 06, 2012 20:52 
Awatar użytkownika

Z przyjemnością przewertowałem posty tej dyskusji.. Kiedyś w tym gronie - zarówno fanatycznych jak i sceptycznie nastawionych do twórczości NAE miłośników muzyki- pisaliśmy z troską o dziedzictwie, z którego czerpał Niemen...

Minęły lata, wiele się zmieniło, ale nadal mamy pieśniarzy, którzy sięgają z powodzeniem do skarbca kultury ludowej. Wśród nich jest Adam Strug- wokalista zespołu Monodia Polska i laureat nagrody im.Cz.Niemena wręczonej podczas festiwalu Nowa Tradycja 2008.

http://soundcloud.com/adam-strug/jezu-m-j-lito-ciwy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt kwie 27, 2012 12:08 
Awatar użytkownika

Niemen a komplex polski, coś napiszę w tym temacie. Koncert Czesława Niemena w Teatrze Polskim we Wrocławiu w maju lub czerwcu 1979 roku . Byłem na koncercie, i co słyszę , a co chcę usłyszeć. Jestem w Polsce , w Teatrze Polskim na ulicy Zapolskiej , porządny koncert polskiego wykonawcy estradowego z zespołem muzyków. Chcę usłyszeć polskie piosenki w polskim wykonaniu, a słyszę rozmowę Czesława Niemena z publicznością po polsku, ale śpiew Czesława Niemena , naśladujący śpiew ludzi mieszkających w rejonie morza śródziemnego.

W Krakowie w klubie studenckim Rotunda występował jugosłowiański zespół Bijelo Dugme , byłem na koncercie Bijelo Dugme, grają hard rocka; niezrozumiałe , hałaśliwe granie i śpiewanie , popatrzałem na muzyków i pomyślałem , jakby tak zagrali muzykę ze swoich rodzinnych stron byłoby to zrozumiałe. Po jakimś czasie jeden z muzyków Bijelo Dugme Goran Bregovicz przyjeżdża do Polski z muzyką ze swoich stron , są koncerty , płyty, kontrakty, jest w pełni zrozumiały , akceptowany.

Niemen na koncercie we Wrocławiu w 1979 roku swoim śpiewem naśladował śpiew ludzi żyjących w rejonie morza śródziemnego, w kompozycji "Pielgrzym". Pielgrzym , a więc Polak , człowiek przemieszczający się piechotą w kierunku miejsca kultu religijnego , po to , aby czcić . A co słychać na koncercie Czesława Niemena, słychać śpiew Czesława Niemena naśladujący śpiew ludzi mieszkających w rejonie morza śródziemnego , bez artykulacji . Czesław Niemen potrafi śpiewać świetnie po polsku , zrozumiale, ale na tym koncercie , pomyślałem , odstawiłby instrument elektryczny klawiszowy, i tylko z pomocą perkusisty delikatnie zaznaczającego rytm zaśpiewałby "Mimozami" to właśnie takie wykonanie byłoby bezbłędnie świetne. Ale , pomyślałem w taki sposób na tym koncercie. Rzeczywistość to śpiew Czesława Niemena w stylu ludzi mieszkających w rejonie morza śródziemnego.Pozdrawiam . Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 02, 2012 14:50 
Awatar użytkownika

Strugał , strugał Jurek patyk aż go zestrugał. A nie wiedział Jurek ten, że to wszystko "zen" a po polsku może sen.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 03, 2012 9:34 
Awatar użytkownika

Jurek pisze:
Niemen na koncercie we Wrocławiu w 1979 roku swoim śpiewem naśladował śpiew ludzi żyjących w rejonie morza śródziemnego, w kompozycji "Pielgrzym". Pielgrzym , a więc Polak , człowiek przemieszczający się piechotą w kierunku miejsca kultu religijnego , po to , aby czcić . A co słychać na koncercie Czesława Niemena, słychać śpiew Czesława Niemena naśladujący śpiew ludzi mieszkających w rejonie morza śródziemnego , bez artykulacji .

Postanowiłam napisać parę słów gwoli wyjaśnienia dla Jurka i jemu podobnych, którzy będąc na koncercie Niemena, niewiele zrozumieli z tego, co artysta chciał im przekazać.
Zacznę od interpretacji słowa "pielgrzym". Jurek podał tę najbardziej uproszczoną i przestarzałą interpretację, że jest to człowiek pielgrzymujący do miejsca kultu. Nie rozumiem tylko, dlaczego pielgrzyma utożsamił wyłącznie z Polakiem..
Gdyby Jurek zadał sobie choć odrobinę trudu i sięgnął do słownika literatury polskiej, to przeczytałby, że znaczenie tego słowa jest nieco szersze. Bohater książki Byrona "Wędrówki Childe Harolda" ("Childe Harold´s Pilgrimage") też był swego rodzaju pielgrzymem, choć szukał raczej sensu życia a nie miejsca kultu. Podobnie pielgrzym z "Sonetów krymskich" Mickiewicza. W Ustępie III cz. "Dziadów" pielgrzym stał się synonimem podróżnika, a nawet zesłańca.
„Pielgrzym” Norwida również ma szerszy kontekst, aniżeli tylko religijny i tak też to odczytał Niemen:
Czesław Niemen pisze:
Ten wybór nie był przypadkowy: sam, przenosząc się wówczas nieustannie z miejsca na miejsce, poszukując jakiegoś spełnienia, a zarazem obserwując mozaikę różnych kultur i obyczajów, czułem się trochę jak pielgrzymujący obserwator, bez żadnego "zakotwiczenia", żadnego tytułu "własności"- w sensie przypisania, przynależności - a przecież pewny swego, przekonany, że mam co przekazać słuchaczom(…), że mam do zaproponowania pewne nietrywialnie treści intelektualne.

Druga część wypowiedzi Niemena na temat „Pielgrzyma” może wyjaśni Jurkowi, dlaczego taka, a nie inna interpretacja. Zresztą, każdy, kto zna choć trochę życiorys Niemena wie, że wychował się na pograniczu kilku różnych kultur i od dziecka fascynował się folklorem, muzyką cerkiewną czy mauretańską, zachwycał go śpiew muezinów... a przecież zawsze czuł się Polakiem.
Niemen o Pielgrzymie pisze:
Jego uniwersalizm wydawał mi się również ważnym atutem na rynku, na którym nazwisko Norwida jest raczej pustym dźwiękiem. Była i inna, może nie od razu nieuświadomiona przyczyna: tyle razy wysłuchiwałem oskarżeń, że stosuję środki wyrazu sprzeczne z Norwidowską poezją, że przesadzam z tymi rozwiązaniami antyfonalnymi, że po co te melizmaty i inne "udziwnienia", że znalazłem w końcu utwór, w którym sam tekst niesie pewien orientalny klimat, w którym zatem stylizacja na śpiew muezina nie jest niczym niestosownym, lecz logicznym i wskazanym- wynika wręcz z meliki i semantyki wiersza.

Cytaty pochodzą z książki Romana Radoszewskiego "Czesław Niemen. Kiedy się dziwić przestanę"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 20, 2012 6:57 
Awatar użytkownika

Ewo, napiszę jak to było, jest rok 1979 , maj lub czerwiec , Czesław Niemen z muzykami koncertuje w Teatrze Polskim we Wrocławiu, po wykonaniu kompozycji "Pielgrzym" Czesław Niemen mówi do publiczności ; " czekamy na przybycie pielgrzyma Polaka do Polski". Publiczność zrozumiała przesłanie tej kompozycji w tym czasie i w tej przestrzeni, czyli przed pierwszą pielgrzymką Papieża do Polski.Publiczność oklaskała te słowa Czesława Niemena . Czesław Niemen określił się w czasie i przestrzeni, Polki i Polacy wtedy czekali na przybycie do Polski Polaka Papieża. Byłem na spotkaniu z Papieżem w Oświęcimiu w 1979 roku , mnóstwo ludzi przybyło na to spotkanie. W Polsce ta pielgrzymka była najważniejsza wtedy . Rzeczywistość Polek i Polaków w Polsce.
Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 20, 2012 8:21 
Awatar użytkownika

Jurek pisze:
Ewo, napiszę jak to było, jest rok 1979 , maj lub czerwiec , Czesław Niemen z muzykami koncertuje w Teatrze Polskim we Wrocławiu, po wykonaniu kompozycji "Pielgrzym" Czesław Niemen mówi do publiczności ; " czekamy na przybycie pielgrzyma Polaka do Polski". Publiczność zrozumiała przesłanie tej kompozycji w tym czasie i w tej przestrzeni, czyli przed pierwszą pielgrzymką Papieża do Polski.

OK, Jurku, teraz rozumiem, że w tych okolicznościach ten utwór nabrał akurat takiego, a nie innego znaczenia (w końcu papież też nazywany był pielgrzymem), ale ogólnie ma on wymowę nieco bardziej uniwersalną.
Pozdrawiam Cię również. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw cze 21, 2012 5:46 
Awatar użytkownika

Ewo, w roku 1979 w Polsce nie wszystko kojarzyło się z wizytą Biskupa z Rzymu w Polsce.
Czesław Niemen w swojej wizji "Pielgrzyma" zastosował rytmikę wolną i zastosował śpiew podobny do śpiewu ludzi mieszkających w rejonie Morza Śródziemnego. Rzeczywiście chodzi się szybciej , rzeczywiście ludzie z rejonu Morza Śródziemnego wydobywają z siebie głos doskonale. Usiłowania Niemena skojarzenia takiej rytmiki i swojego głosu stworzyło taką wizję "Pielgrzyma" , nierzeczywistą.
Rzeczywiście i doskonale Niemen dostosował się w kompozycji "Klęcząc przed Tobą" , porządnie , tu wszystko gra i dobrze słychać.
Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 23, 2016 6:52 
Awatar użytkownika

W tym temacie pozwolę sobie pisać . Jest Pan Jacek Kowalski historyk sztuki , poeta , pieśniarz . Obecnie adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu . Słucham pieśni śpiewanych przez Pana Jacka Kowalskiego , można słuchać na youtube . Genialne , polskie pieśni .
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz.