[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 0:59

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: NIEMEN A RAP
PostZamieszczono: śr sie 10, 2005 15:33 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Niemen nie lubił i nie cenił rapu- muzyki z rynsztoków Harlemu (ja ją tak nazywam). Moje zdanie na temat tej "gałęzi sztuki" jest identyczne. Pozwoliłem sobie zatem zamieścić mały żarcik literacki , który kiedyś wymknął mi się spod pióra-całkiem niepostrzezenie.

Krótka ballada o hiphopowcach

Stoi pajac i łapami wymachuje,
on jest artystą , on rapuje.
I ubranko ma za duże,
taka moda w pop-kulturze

hip-hop, hip-hop

Krótkie frazy wypowiada,
w song-protesty je układa.
I nie może być bez bluzgu,
trzeba przecież użyć mózgu.

Hip-hop, hip-hop

W oknach już od rana
brzęczy muzyka gadana.
W telewizji na ekranie
widać wielkie rapowanie.

Hip-hop, hip-hop

W radiu wszędzie są raperzy
każdy z nich wysoko mierzy.
Jeden więc napisał dziś na murze,
że jest ważny w pop-kulturze

Hip-hop, hip-hop

TW luty 2004

(moje)

Ostatnio zmieniony śr sie 17, 2005 6:04 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr sie 10, 2005 19:33 
Awatar użytkownika

No, Taduesz - masz talent ! Wierszyk "spoko" :D

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw sie 11, 2005 16:18 
-
dobrze ze fanowie hiphopu nie czytuja tego forum
dorwaliby i - w najlepszym wypadku - skopali buciorami - nie tylko slowem zlym

ja lubilem muzyke z rynsztokow harlemu - jazz blues soul funk - moze mniej gospel
ale na spacer nie wybralbym sie tam dobrowolnie
gasket

niektore z powyzszych slow pochodza z piosenki polskiego zespolu - ktory pate lat temu serdecznie mnie ubawil swoimi plytami

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 12, 2005 21:20 
Awatar użytkownika

Czytałam, że sample z utworów :N: -a wykorzystywały niektóre grupy hip-hopowe, jak np. Wzgórze Ya-Pa 3 czy Slums Attack. Nie sądzę, żeby prosiły Go o zgodę, tak jak uczynił to Chemical Brothers. Ciekawa jestem, jaki był stosunek :n: -a do takich działań, nie wierzę, żeby był całkiem negatywny.Myślę, że :N: był bardziej pobłażliwy dla młodych twórców odkrywających Jego nagrania, ale może się mylę. Może ktoś wie coś więcej na ten temat?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 12, 2005 22:36 
Awatar użytkownika

Powody niechęci Niemena do niektórych trendów sceny hip-hopowej były dwojakie,tj. wulgaryzmy w tekstach i prostackie rozwiązania (najczęściej jeszcze zapożyczone) w warstwie muzycznej. Niemen podkreślał ,że korzenie tej muzyki wyrastają z kultury muzycznej Ameryki ,a śladów rapu można się dopatrywać już u J.Browna, Otisa Reddinga i Wilsona Picketa.
Kiedy schodził na grunt krajowego rapu (a później hip-hopu) i przyszło Mu oceniać konkretnych wykonawców, to nie był już takim strasznym purystą. On po prostu kochał Dobrą Muzykę. I tak np. w programie wigilijnym MTV Classic skomplementował sztandarowego przedstawiciela tej sceny, nagrywającego pod pseudonimem O.S.T.R. "Człowiek mnie poraził. Coś niesamowitego!"- to słowa :n: po obejrzeniu teledysku "Kochana Polsko",w którym (a jakże!) nie zabrakło mocnych słów, ale użytych z jakimś sensem.

Ewa pisze:
...sample z utworów :N: -a wykorzystywały niektóre grupy hip-hopowe, jak np. Wzgórze Ya-Pa 3 czy Slums Attack

Właśnie Wzgórze razem z formacją Warszafski deszcz (sorry- tak to się pisze :wink: ) firmowało nagranie "Ja mam to co ty" (podkład "Snu o W-wie" pochodził z winylowej płyty The Best of :n: ).
Natomiast Slums Attack (w składzie z Peją) zwrócił się do :N: o zgodę i .. jej nie dostał, w związku z czym loopy pochodzące z płyty Katharsis zostały (uważaj Gasket!) usunięte z utworów przeznaczonych do oficjalnej publikacji .
Poza przytoczonym w moim poprzednim poście wyjątkiem Niemen wcale nie był pobłażliwy w stosunku do procederu podkradania Jego patentów... Kończyło się na konkretnej rozmowie z takim gostkiem. Wspomniany O.S.T.R. w jednym z utworów z ostatniej płyty zawarł zdanie, że Niemen mieszka w naszych sercach .. jak Elvis (w Stanach) 8)
Prawda , że ładne ?

P.S. W niektórych kioskach jest jeszcze do nabycia numer pisemka Hip-hopowego ze zdjęciem chłopaków tańczących na głowie przed Papieżem :), zaś w środku artykuł o :N: (in memoriam) autorstwa Hirka Wrony .

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn sie 15, 2005 16:30 
- trudny temat - bo muzyk nie moze byc publicznie obiektywny w stosunku do muzyki nie-swojej czy swojej
wrecz przeciwnie - musi reklamowac - swoja muzyke

artysci musza byc czuli na punkcie kasy - jak sie bedzie chwalilo hiphop to ludzie beda hiphop kupowac - a nie tworczosc oryginalnego artysty

sprytnie to zrobil nae w tym poleconym mi przez bitlesa wywiadzie - powiedzial ze gral techno w latach 70
nie odgrodzil sie od wspolczesnego techno - a jeszcze zareklamowal siebie i swoje stare nagrania

bardzo sympatycznie-gasket

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw wrz 01, 2005 17:20 
nie zrazony obelgami szykanowaniem zamykaniem i usuwaniem moich postow pozwole sobie czlapac dalej podazajac sladem innego znamienitego samotnika
i mocna wierze w to ze wystapienia moje beda dla przyszlosci przedswitem uwolnienia - i wtedy docenione zostana - moze juz przez pozne wnuki

ale do rzeczy - czyz nie jest niekonsekwencja w stosunku do nauki mistrza wysmiewanie hiphopu?
nae chodzilo o wolnosc - np wolnosc stroju - ale gdy zrownal garnitur ze swoim kubrakiem nie chodzilo przeciez o kubraki -
wiec teraz pozwolmy mlodziezy nosic gacie opadle do kolan i kapiszony na glowach - bo w czym to smieszniejsze od niemenowego kubraka kapelucha czy profesorskiego krawata

nie ma sie z czego smiac - bo moze wysmiewamy geniuszy przeszlosci -
pa pa - gasket

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt wrz 02, 2005 13:57 
Awatar użytkownika

To forum o :N: (nae) a nie hip hopie. Takie porówniania więc, nawet ubrań, nie bardzo chyba pasują.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr wrz 07, 2005 14:08 
Awatar użytkownika

Panie GASKET
Pisze Pan dla samego pisania, i jeszcze te Pańskie wynalazki interpukncyjne.... .
Do nieusłyszenia, panie GASKET !!!!

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr wrz 07, 2005 16:03 
Tadeusz pisze:
i jeszcze te Pańskie wynalazki interpukncyjne....
interpunkcja - tak - faktem jest ze naduzywam myslnika - to od myslenia - za duzo mysle

nie chce sie tu z nikim awanturowac - ale nie zgadzam sie z teza tego postu - i wierszykiem

niemen nie chcial nosic krawata - zalozyl kubrak - ani tego sam nie wymyslil ani dlugich wlosow

a mlodzi teraz tez nie chca nosic krawata - zakladaja kaptury i wymachuja rekami jak rapuja - niemen za to rece - rozkladal

i tak jak niemen mial racje kilkadziesiat lat temu - tak mlodzi maja racje dzisiaj

bo mlodzi zawsze maja racje
i bastek!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr wrz 07, 2005 21:30 
Awatar użytkownika

Panie GASKET
Dziewanny ( taki kwiat - Panie Gasket) a nie "gdzie wanny"

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt wrz 09, 2005 17:53 
Awatar użytkownika

wiersz (tym razem jednak nie autora postu), a wlasciwie to fraszka. chyba nie do konca pasuje do tematu na tym forum, ale cos mnie podkusilo zeby go tu umiescic:

Pytał głupi mądrego: " Na co rozum zda się?"
Mądry milczał; gdy coraz bardziej naprzykrza się,
Rzekł mu: 'Na to się przyda, według mego zdania,
Żeby nie odpowiadać na głupie pytania".

p.s.
w celu uzupelnienia: fraszka jest autorstwa Ignacego Krasickiego

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn wrz 12, 2005 12:28 
-
to fraszka

a ja z liceum pamietam powiedzenie nauczycieli -
nie ma glupich pytan - sa tylko glupie odpowiedzi

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn wrz 12, 2005 19:42 
Awatar użytkownika

Proszę Cię Darku, zmknij ten post bo dyskusja tu podejmowana staje się bełkotem i idzie na manowce. Dalsze jej kontynuowanie nie ma sensu.
Bardzo mi przykro, że to ja sprowokowałem , choć nie było to moim zamairem, cały ten "jarmark".

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 12, 2005 20:47 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
dyskusja tu podejmowana staje się bełkotem

Panowie ,spokojnie -nie ma co tragizować - z tego bełkotu wysmażyć można sztandarowy tekst hip-hopowy i hejże z tym na jarmarki :twisted:

A z raperów starej szkoły :N: podziwiał w wywiadach Hankę Bielicką :P

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.