[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 0:56

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz mar 05, 2006 22:12 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Widziałbym w tym miejscu dyskusje i refleksje na temat wierszy Norwida śpiewanych przez Niemena .

Natchnęła mnie do założenia tego wątku wiadomość o nazwaniu ogrodu miejskiego w Paryżu imieniem Norwida oraz Nasz Piotr w Radiu Emaus z dwoma Panami :n: w finale swej audycji .
Piszcie, a może wiele strof przywrócicie współczesności :) .
Punktem wyjścia mogą być fragmenty czterech utworów splatających się jak dróżki prowadzące do szerokiej alei w wielkim ogrodzie poezji Norwida ...
Jednak równie dobrze możecie pójść inną -równie ciekawą (byle nie nazbyt krętą) ścieżką...

Pieśń a praktyczność -jedno, zaręczone
Jak mąż i dziewka w obliczu wieczności
zepsułeś sztukę ,to zepsułeś żonę
I narobiłeś intryg tej ludzkości

*
Wiesz, kto jest wielkim?
-posłuchaj mnie chwilę.
Nauczę ciebie
poznawać wielkość nie tylko w mogile,
W dziejach lub w niebie.

*
Nad stanami jest i stanów-stan
Jako wieża nad płaskie domy
Stercząca, w chmury...

*
Gdzie już żadnego nie ma interesu
I gdzie już nic nie robi się praktycznie.

Zatem: Promethidion, Wielkość, Pielgrzym, Mój psalm , a może jeszcze coś innego...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 08, 2006 17:51 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Widziałbym w tym miejscu dyskusje i refleksje na temat wierszy Norwida śpiewanych przez Niemena .

i nie rozumiem, dlaczego nikt jeszcze nie poruszył tego wątku ;) Może zacznę ja, jakoże uczęszczam jeszcze do szkoły średnieij i nauczyciele próbują wszelkimi możliwymi sposobami napchać nam poezji do głowy.

Smutny jest fakt, że na pytanie 'kto czyta poezję?' jedynie moja ręka (spośród 36 osób) była w górze. Czułem się tym samym wyróżniony, kiedy owa nauczycielka stwierdziła, że poezja jest dla wybrańców i nie każdy może poezje czytać. Obecnie prowadzę "Kącik poezji" w jednej z gablot w naszej szkole i muszę przyznać, że idzie mi to bardzo dobrze :) Obok takich nazwisk jak Norwid czy Pawlikowska-Jasnorzewska zamieszczam także wiersze współczesnych autorów i... Niemena. Ale wróćmy do tematu - poezji Norwida.

Poprzez muzykę Niemena, chętnie chwytam do rąk tom z wybranymi utworami C.K.N. Co najważniejsze - nie żałuje tego.

Kiedy tylko znajdę chwileczkę czasu, napiszę kilka refleksji związanymi z "Pielgrzymem".

Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony wt paź 10, 2006 21:23 przez Domin189, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt mar 10, 2006 21:55 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
Poprzez muzykę Niemena, chętnie chwytam do rąk tom z wybranymi utworami C.K.N.

Cieszę się, że i na młode pokolenie Jego muzyka wywiera taki wpływ, jak kiedyś na nas i sprawia, że sięgają po Norwida. Może takich młodych ludzi, jak Domin, nie ma już tak wielu, ale ważne, że w ogóle są. :)
Chciałabym zacytować słowa Wiktora Gomulickiego na temat tej poezji:
"U Norwida nie tylko obraz każdy, ale i każde zdanie, nie tylko zdanie, ale każde niemal w zdaniu słowo posiada swoją wagę, swą myśl głębszą, często ukrytą, której z trudem doszukiwać się trzeba. Kto na ten trud się zdobędzie- nie pożałuje go."
Myśli Norwida są tak wspaniałe i oryginalne, że najlepiej posługiwć się nimi wprost. Zacytuję jedną z moich ulubionych:

"Rozwrzaskliwe czasów przechwałki,
Co, mniemałbyś, żę są trąb graniem?-
To padające w urnę gałki...
Gdy cisza jest g ł o s ó w - z b i e r a n i e m."

("Laur dojrzały")

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn mar 13, 2006 14:00 
Szanowni Forumowicze,

również i ja cieszę się, gdy ktoś z nas, ludzi, robi coś nadprogramowo. Tym czymś może być na przykład czytywanie Norwida - jego poezji, prozy, dramatów czy listów...

Z miłej konieczności musiałem przez pewien czas mieszkać w Paryżu. Miałem wtedy możliwość osobistego odwiedzenia grobu poety. Na marginesie dodam, że nie leży na Perlaszez, jak chce Budka Suflera, i znależć go nie jest łatwo. Wiem, że Niemen koncertował w Paryżu, sam miał więc możliwość odwiedzenia miejsc związanych z Norwidem.

Pozostaje jedynie żałować, że w ostatnich latach Niemen przestał być "megafonem" Norwida, i że w swojej własnej twórczości "poetyckiej" nie poszedł śladem mistrza Norwida.

Na koniec pytanie. Czy to właśnie Wojciechowi Młynarskiemu zawdzięczamy Niemena-norwidologa?

gasket

"Dlatego usiądę z kapeluszem
W ręku -- -- a potem go postawię
I wrócę milczącym faryzeuszem
-- Po zabawie."
Nerwy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 01, 2006 12:54 
Awatar użytkownika

Wiemy wszyscy ( oprócz gasketa) doskonale, że Niemen do końca lubił i "wykonywał" Norwida. W wywiadzie dla stacji MTV sugerował nawet, że określenie poety: "późny wnuk [Norwida]" może w pewnym sensie odnosić się do niego... Przynajmniej ja to tak odebrałem...
Jednak o nieustającej miłości Niemena do strof norwidowych świadczą najdobitniej koncerty z 2001 roku; ten paryski z okazji 180 rocznicy urodzin poety i nieco wcześniejszy, z Warszawy, gdzie na festiwalu "Norwid Bezdomny" wykonał podobno jeden z mych ulubinych i jakże współczesnych wierszy : "Piesń od ziemi naszej":

--------------------------------------------------------------------------------

PIEŚŃ OD ZIEMI NASZEJ

Et aux horions,
l'on verra qui a meilleur droit --
Jeanne d'Arc

I

Tam, gdzie ostatnia świeci szubienica,

Tam jest mój środek dziś - tam ma stolica,

Tam jest mój gród.

Od wschodu: mądrość-kłamstwa i ciemnota,

Karności harap lub samotrzask z złota,

Trąd, jad i brud.

Na zachód: kłamstwo-wiedzy i błyskotność,

Formalizm prawdy - wnętrzna bez-istotność,

A pycha pych!

Na północ: Zachód z Wschodem w zespoleniu,

A na południe: nadzieja w zwątpieniu

O złości złych!

II

Więc - mamże oczy zakryć i paść twarzą,

Wołając: "Kopyt niech mię grady zmażą,

Jak pierwo-traw!"

Lub - mamże barki wyrzucać do góry

Za lada gwiazdką ze złotymi pióry -

Za sny nieść jaw?

Więc mamże nie czuć, jaką na wulkanie

Stałem się wyspą, gdzie łez winobranie

I czarnej krwi!...

Lub znać, co ogień z łona mi wypali?

Gdzie spełznie? - odkąd nie postąpi daléj? -

I - zmarszczyć brwi...

III

Gdy ducha z mózgu nie wywikłasz tkanin

Wtedy cię czekam - ja, głupi Słowianin,

Zachodzie - ty!...

A tobie, Wschodzie, znaczę dzień-widzenia,

Gdy już jednego nie będzie sumienia

W ogromni twéj.

Południe! - klaśniesz mi, bo klaszczesz mocy;

A ciebie minę, o głucha Północy,

I wstanę sam.

Braterstwo ludom dam, gdy łzę osuszę,

Bo wiem, co własność ma - co ścierpieć muszę -

Bo już się znam.

--------------------------------------------------------------------------------
PS - W kontekście niedawnej śmierci Lema ,Norwid również jawi się jako znakomity socjolog-futurysta, człowiek, który swą myślą wyprzedził epokę...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn kwie 03, 2006 16:57 
Awatar użytkownika

szach' raj pisze:
Wiemy wszyscy (...) doskonale, że Niemen do końca lubił i "wykonywał" Norwida.

W tym kontekscie jeszcze bardziej mozna zalowac, ze nie ukazala sie jeszcze jedna plyta (jak Idee fixe) wylacznie z tekstami Norwida. A gdzieś slyszalem (byla to wypowiedz :N:) ze chcial taki projekt zrealizowac...

Nie jestem tylko pewien czy material na taka plyte byl juz opracowany. Na pewno znalazla by sie na niej "Moja ojczyzna" i "Pieśń od ziemi naszej".

Ciekaw jestem czy ktos pamieta jakies inne utwory Norwida wykonywane przez Niemena na koncerach, ktore nie znalazly sie na zadnej plycie?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 23, 2006 22:00 
Awatar użytkownika

Postanowiłem w rocznicę śmierci Cypriana Norwida dopisać kilka zdań w tym wątku …

Matt pisze:
można żałować , że nie ukazała się jeszcze jedna plyta (jak Idee fixe) wyłącznie z tekstami Norwida. A gdzieś słyszałem (była to wypowiedź :N:) że chciał taki projekt zrealizować... Nie jestem tylko pewien czy material na taką płyte był już opracowany. Na pewno znalazłaby się na niej "Moja ojczyzna" i "Pieśń od ziemi naszej".

Rzeczywiście przygotowywał płytę "Pieśń od ziemi naszej".
Lecz każdy, kto uważnie śledził wypowiedzi Niemena na ten temat, mógł się nieco w nim pogubić, bo u podstaw tego projektu/-ów leżały dwie przenikające się wzajemnie koncepcje :

- pierwsza to właśnie album wyłącznie z poezją C. Norwida, gdzie godne miejsce znalazłaby po latach ‘tułaczki’ : orientalna „Moja ojczyzna”, a także : „Za płotem” i „Pielgrzym”,

- druga koncepcja, to sięgnięcie prócz wymienionych poezji Norwida także po lirykę Wschodu w tym m.in.(incipit.) : "Cały dzień..” , "Czy mam nazwać boginią tę strojną dziewicę..", "Ciepłe słowa" jak również utwory instrumentalne np.te o roboczym tytule : "Tańce hinduskie".

Matt pisze:
Ciekaw jestem, czy ktoś pamięta jakieś inne utwory Norwida wykonywane przez Niemena na koncertach, które nie znalazły się na żadnej płycie?

Ze starszych interpretacji mogę wskazać wiersz p.t."Ciemność" - wykonywany jeszcze z Laboratorium, a także większe niż na "Idee fixe"(jako "Pochwała pracy") fragmenty poematu "Promethidion".

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 24, 2006 22:00 
Awatar użytkownika

Kurier Lubelski z dnia 17.05.2006 :

"Czesław Niemen,legenda polskiej piosenki,został uhonorowany
przez Fundację Norwidowską medalem "Za zasługi w upowszechnianiu
twórczośći Cypriana Norwida". W czwartek podczas uroczystości na KUL
wyróżnienie odbierze żona laureata Małgorzata Niemen."

Fundacja ta powstała w 1992 r i jako pierwszego medalem tym
uhonorowała Ojca Świętego Jana Pawła II .Niemen jest chyba
piątym laureatem.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 24, 2006 22:07 
Awatar użytkownika

No to chyba trochę nie taka kolejność powinna tu być.
Nie słyszałem wcześniej o tej fundacji, ale jeżeli istnieje już 14 lat i dopiero teraz zauważyli związek Niemena z Norwidem...
Nie wystawia to im dobrego świadectwa.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 25, 2006 7:44 
Awatar użytkownika

Dasza pisze:
W czwartek podczas uroczystości na KUL
wyróżnienie odbierze żona laureata Małgorzata Niemen

Ale to było chyba w ub.czwartek , bo fotografie z uroczystości już są w serwisie Radia Lublin :

http://www.radio.lublin.pl/index.php?id=6498t

Brawo Dasza , że wyłowiłaś tę informację, bo zdaje się miała ona klauzulę "poufne". :twisted:
Naprawdę nigdzie w prasie się nie natknąłem się na taki news.
A grono dotąd wyróżnionych- bardzo zacne, więc chyba nie ma co narzekać Szach'raju. Cieszmy się, że przynajmniej akademicy docenili, bo - jak pamiętam- parlamentarzystów nie stać było nawet na chwilkę ciszy...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 25, 2006 9:51 
Awatar użytkownika

Masz rację Markovitzu. Jednak moim zdaniem człowiek tak wręcz symbiotycznie związany z Norwidem przez wiele lat jak Niemen powinien chyba wcześniej dostać to wyróżnienie.
Myślę, że wielce byłby z tego rad - w przeciwienstwie do jakichkolwiek nagród ze strony polityków, przynajmniej w ostatnich latach swego żywota...
Tak sądzę, ale oczywiście mogę nie mieć racji. Do autorytetu w dziedzinie niemenologi daleko mi bardzo.
Ale pracuję nad tym :lol: . A Wy mi w tym pomagacie.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 25, 2006 11:08 
Awatar użytkownika

Cieszmy sie ze wklad Czeslawa zostal uznany przez to zacne grono. Ale poufne :wink: to nie bylo skoro Kurier Lubelski z 17 maja...

[/url]http://www.kurier.lublin.pl/index.php?name=News&file=article&sid=25964

A co do chwilki ciszy to pamietajmy ze nie tylko nie bylo ich (tych w sejmie) na nia stac ale owczesny marszalek wrecz przeciw temu zaprotestowal. Zrobil to w stylu komuny z lat 60-tych. Przykre to tym bardziej ze pozniej robili to kilkakrotnie, ze wymienie tylko Bielicka.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 25, 2006 12:13 
Awatar użytkownika

Cieszę się z tej nagrody, choć również uważam, że Niemen powinien ją dostać dużo, dużo wcześniej.
Na pewno byłoby to dla Niego ważne wyróżnienie i docenienie Jego roli w popularyzacji poezji Norwida wśród młodzieży.
Ale cóż, lepiej późno, niż wcale.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Minutka ciszy
PostZamieszczono: czw maja 25, 2006 12:26 
Awatar użytkownika

To oczywiste ,że powinno się godnie uczcić śmierć zasłużonych Polaków. Tak też pożegnano ostatnio trenera Kazimierza Górskiego, wcześniej Hankę Bielicką : bez zbędnych proceduralnych korowodów -na wniosek zgłoszony marszałkowi posłowie wstają i po kilkunastu minutach siadają..
Tymczasem p.Borowski chciał, żeby procedował nad tym Konwent ..
Powód oczywisty : :N: nie był mile postrzegany przez frakcję ówczesnego marszałka SejmuRP...

A co do Nagrody to szkoda , że Fundacja Norwidowska i sama Pani :n: nie wychodzą z takimi dobrymi nowinami do ludzi, do prasy ogólnopolskiej, bo Kurier Lubelski jest zapewne ciekawą gazetą, ale ani do mnie, ani do szerokiego świata , w tym na Antypody raczej nie dociera...Prawda ? :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 25, 2006 12:49 
Awatar użytkownika

...chyba przez kilkanascie minut zaden z naszych poslow za darmo by nie stal? :wink:

Ale co prawda to prawda, Pani M. jakos nie lubi sie dzielic zaslugami Jej S.P. malzonka. Szkoda... :cry:

...zapomnialem ze nie wszyscy sa z Lublina, chociaz Daszka do Kuriera dotarla choc Wielkopolanka :roll:

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.