[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 25, 2017 4:44

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt kwie 10, 2007 14:33 
Awatar użytkownika

Natomiast fragment, który zainspirował Niemena nie od dziś znajduje się w topicu :
"Niemen czyta Norwida". Jest tam też informacja o powiązaniach utworu "Sen końca i początku" z wierszem "Sen".
Pamiętajmy o wyszukiwarce !

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sie 05, 2007 11:45 
Awatar użytkownika

Pomyślcie, jak silna determinacja musiała towarzyszyć Cz.Niemenowi, gdy koncertował z rockowym składem i nagrywał płyty dla CGD i CBS, a jako teksty śpiewał do swych kompozycji wbrew radom menażerów norwidowy Rapsod. Albo Pielgrzyma...
A przecież głównym adresatem Jego zagranicznych płyt i koncertów była kontestująca rzeczywistość, młoda publiczność Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch, Anglii i USA.

Czy to nie był krok w stylu kamikadze , aby wyjść do tej młodzieży z wierszami XIX w. poety polskiego romantyzmu :?:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 13, 2007 14:42 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Czy to nie był krok w stylu kamikadze , aby wyjść do tej młodzieży z wierszami XIX w. poety polskiego romantyzmu :?:

No właśnie, chyba jednak źle się stało, że Niemen, wbrew radom doświadczonych menagerów, za wszelką cenę chciał przeforsować swoje zdanie i wyjść do zagranicznej młodzieży z tymi, dosyć trudnymi poetyckimi tekstami.
Myślę, że był to trochę samobójczy krok, bo, mimo, że utwory te podobały się na koncertach, to płyty jednak nie sprzedały się tak dobrze i nie zyskał większej popularności na zagranicznych rynkach.
Na pewno było lekkie rozczarowanie, ale z drugiej strony miał satysfakcję, że się nie "sprzedał" i pozostał wierny temu co robi i w co wierzy.

Dziwi mnie tylko, że utwory z pierwszej strony płyty „Mourner’s Rhapsody”, napisane specjalnie pod amerykański rynek, nie zyskały większej popularności w tamtejszych rozgłośniach. Też były za trudne, za mało przebojowe, czy po prostu za mało je lansowano?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lut 27, 2008 20:28 
Awatar użytkownika

Myślę, że wypowiedzi Michała Urbaniaka, Urszuli Dudziak i Johna Abercrombie w filmie E.Szpakowskiego przynoszą częściową odpowiedź na pytanie postawione przez Ewę...

Norwid też nie zrobił wielkiej kariery w Stanach Zjednoczonych, choć znakomicie zapowiadał się tam jako .. rysownik.

No właśnie - na przełomie kwietnia i maja 2008 roku zapowiedziano w Warszawie wystawę prac plastycznych ze zbiorów Biblioteki Narodowej zatytułowaną :
HERBERT - NORWID

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 08, 2009 17:57 
Awatar użytkownika

Komentarz do ostatnio wydanego albumu z utworami Niemena do wierszy Norwida napisał dr Piotr Chlebowski kierujący pracami Instytutu Badań nad Twórczością Cypriana Norwida na lubelskim KUL-u.

Natrafiłem na wywiad z panem P.Chlebowskim na stronie Naszego Dziennika, w którym mówi on o problemach związanych z głównym zadaniem tej placówki.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 13, 2011 0:18 
Awatar użytkownika

Mam przyjemność poinformować miłośników poezji Cypriana Norwida i miłośników muzyki Czesława Niemena, że moje ulubione rozgłośnie wreszcie otwierają się na słuchaczy i udostępniają swe przebogate archiwa.
Po prostu Radia Wolności -> 8) Szukając wpiszcie tylko: "NIEMEN".

Zanim na drodze do poznania arcyciekawych śladów kultury narodowej opadnie szlaban, można posłuchać wywiadu jakiego udzielił Artysta dziennikarce RFI po koncercie w Kościele Polskim w Paryżu jesienią 2001.

O tym ostatnim pobycie w stolicy Francji Niemen opowiadał później red. Kaczkowskiemu przy okazji trójkowej audycji przed premierą albumu spodchmurykapelusza.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sty 27, 2012 12:10 
Awatar użytkownika

Norwid pisał piękne wiersze, trudne. Do niektórych Niemen zrobił muzykę. Przyznam, że czytam TYLKO poezję Norwida (inna nie jest do zniesienia, w szczególności Mickiewicz) i też komponuję skromną muzykę do niej (opracowałem muzykę do wierszy "Tymczasem", "Pieśń od ziemi naszej" i "Rozebrana"). Często w swoich wierszach cytuję Norwida. Pozwoliłem sobie jeden krótki wiersz "Manieryzm" rozbudować. Oto on:

Teraźniejszość (Manieryzm oII)

Zatopion w ambicjach pływał bez – talentu,
Nie wstrzymała chęci ni „żelazna krata”:
Nie wypłynął z myśli pięknych chmur odmętu,
Więc „ku rusztowaniu skoczył akrobata.
Patrz, jak mu w stawach kość się z kością strzyże,
Aż brzękły… zadrżał… i nie zlata!
- Cierpiał, co któryś z ciągniętych na krzyże,
Lecz – dla zdziwnienia, nie zbawienia świata!”

SB. Pisałem zachwycony jakże współczesnym cytatem z wiersza „Manieryzm” 21.01.21012 (też z Niemenem).

Jak oceniacie? Nadaje się to do czytania?

Teraz może coś z cytatem: (jeden z krótszych)

Kapusta

Nie zrobię - jak ty - ballady
Wielostronicowej.
Czemu? By się sprzeciwić dwu słowom,
"Co nie nowe"!

Cytat "co nie nowe", w płeni brzmiałby "Potężne wojska, bitne generały,/ policje widne i dwu - płciowe./ Przeciwko czemu tak się pojednały?/ Przeciwko dwu myślom, co nie nowe" (to cały wiersz, zapomniałem tytułu). Dwa słowa dla tego, bo ADAM MICKIEWICZ - nie nowe, cenione, znane. On właśnie jest adresatem wiersza. A tytuł? Ponieważ Norwid nazywał patriotyzm Mickiewiczowski "kapuścianym". Sprawa gładka.

padam"

Ostatnio zmieniony pn sty 30, 2012 19:51 przez minimoog, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 29, 2012 13:48 
Awatar użytkownika

Nie mam nic przeciwko parafrazom, bo wielka poezja powinna być obecna i w naszej epoce, ale co do kontynuacji stylu, a zwłaszcza prób jego naśladowania poprzez archaiczną składnię, neologizmy itp. - zgłaszam wątpliwości. Chyba nie tędy droga Minimoogu...
Wrażliwość na słowo, na człowieka zaplatanego w dziejowe mechanizmy, głęboka wiara w sprawiedliwy osąd dziejów- to są wyróżniki poezji Norwida a nie tylko zawiły styl. Czesław Juliusz Niemen Wydrzycki o tym wiedział nagrywając zarówno album "Idee fixe" z wierszami Pana Cypriana, jak i pisząc własne teksty luźno inspirowane tematami z Norwida. I jeszcze na koniec coś o fraszce...

-Minimoogu, w oryginale nie "potężne", lecz "Ogromne wojska, bitne generały..." i dalej:

Cyprian Norwid pisze:
Policje - tajne, widne i dwu-płciowe -

Przeciwko komuż tak się pojednały?

- Przeciwko kilku myślom... co nienowe!

To fraszka "Siła ich". Zgodzicie się, że przesłanie pasuje także do sprzysiężenia ACTA..? 8)

Nie mam wątpliwości, że gdyby Cyprian Kamil Ksawery Gerard Walenty Norwid był twórcą współczesnym, to z całych sił wspierałby niezależny kanał wymiany myśli, jakim jest sieć internetowa.

Ostatnio zmieniony ndz sty 29, 2012 14:28 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 29, 2012 14:27 
Awatar użytkownika

Markovitzu! Masz rację - popełniłem wiele błędów przy przepisywaniu z głowy fraszki "Siła ich", ale niech to będzie mi wybaczone.

Norwid - jak zwykle współczesny...

Użycie archaicznej mowy jest normalne w mojej poezji (bez samozachwytów) i nie są to tylko "przedłużenia" Norwida, ale też zupełnie odzowne, bez cytatów. Poza tym uważam, Markovitzu, że poezja ta (Norwida) jest najpiękniejsza w świecie, a sądzę, że nie zabronione jest czerpanie instpiracyj z Norwida.

padam"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 20, 2013 8:30 
Awatar użytkownika

O niespodziance, jaką przygotował NBP dowiedziałem się od kolekcjonera Pawła- admina polskiego forum Beatlesów.

Niech zatem w nagrodę fanom Wielkiej Czwórki zagra na Stadionie Narodowym sam sir McCartney! A co tam! 8)

Jak się ma rzecz z numizmatami..? Otóż nasz narodowy bank emisyjny już niebawem, bo w dniu 8 kwietnia wprowadzi do obiegu monety z wizerunkiem Cypriana Norwida, a to z okazji przypadającej (23 maja) 130 rocznicy śmierci Poety.

Ciekawe, że nasz Pieśniarz (zanim został zastrzeżony jako znak towarowy) trafił na monety przed swym ulubionym Poetą- wiednikiem (dorobek twórczy od dawna w domenie publicznej); patrz => Niemen na monetach (4 ściany świata).

Spodziewać się można monet o nominałach: 2 zł, 10 zł i 200 złotych, przy czym dwuzłotówka wykonana będzie ze stopu Nordic Gold, srebrna "dycha" będzie miała hologram 3D, a na awersie dwustuzłotówki pojawi się C.N. jako PIELGRZYM*.

Oto jak pięknie prezentuje się strona narodowa monety o nominale 200 PLN- z portalu NBP:

Obrazek

Więcej informacji na stronie => Narodowego Banku Polskiego

Trochę mi żal, że w żadnym z projektów "gdzieś na okopach historii" nie pojawił się SARIUSZ*...

Na szczęście na monetach nie pojawi się też LARWA* ze sławetnym: "tylko - "pieniędzy!..." :twisted:

Uzupełnię swój wpis o post scriptum, do którego zainspirował mnie wers "Lauru dojrzałego" o ciszy i rzucanych w urnę gałkach... Otóż często spotykam się z wyrażanym przez fanów Niemena przekonaniem, że największy wpływ na życie i twórczość Czesława - aż do końca - wywierała twórczość Norwida. Moim zdaniem- niekoniecznie tak było...

Istotnie- nasz Artysta ( :N: ) przez wiele lat zapowiadał w wywiadach multimedialny koncert poświęcony temu Poecie. Ale oto zupełnie niezależnie na pomysł takiego spektaklu wpadł inny miłośnik poezji Pana Cypriana - Stan Borys. Pod koniec lat 80. bez szumnych zapowiedzi zaprezentował dobrze przyjęty przez Polonię amerykańską spektakl: "Piszę pamiętnik artysty- hańba temu, kto o tym źle myśli!". Przygotowane na tę okoliczność recytacje i interpretacje muzyczne zostały wydane w 2010r. przez Polskie Radio na płycie "Wiersze C.K.Norwida" kończącej się deklamacją Stana Borysa:

"Klaskaniem mając obrzękłe prawice, znudzony pieśnią, lud wołał o czyny, wzdychały jeszcze dorodne wawrzyny"

Tu przypomnę, że wiele naszych dyskusji forumowych dotyczyło niewydanych na płytach projektów Niemena.
Może jednak warto przewartościować dotychczasowe przekonania odpowiadając sobie na pytania:

Co nowego i ważnego stworzył Czesław Niemen w latach 1993- 2003..?

Czy cztery nowe kompozycje (do własnych tekstów) zamieszczone na płycie, gdzie Niemen chmurzy się pod kapeluszem i motto z Norwida wystarczą, aby mówić o dziedzictwie "późnego Wnuka"..?

Czy możemy mówić o multimedialnym artyście w sytuacji, gdy dorobek twórczy Jego ostatnich 20 lat życia stanowią tylko dwa albumy CD..? Gdzie są zapowiadane przez Niemena płyty audiowizualne, gdzie grafiki komputerowe, gdzie tomik Jego wierszy, gdzie dzienniki, których fragmenty publikował w "TR", no gdzie
..?

W 2010r. znakomity rockowy album z interpretacjami Norwida zaprezentował publiczności Andrzej Dziubek (Nebb) z formacją De Press (konsultantem był Roman Radoszewski). Dziubek jeszcze jako kilkunastoletni chłopiec uciekł pod koniec lat 70 do Norwegii, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych i zakładał kolejne undergroundowe zespoły. Echa fascynacji jego muzyką można odnaleźć m.in. w twórczości pionierów naszej "nowej fali".

Bezkompromisowy lider De Press - jak przystało na niezłomnego górala- przez wiele lat gitarą, ciupagą i spawaniem beczki (to stały rekwizyt sceniczny Dziubka) mocował się z totalitaryzmem, cenzurą i niezrozumieniem. Popularność przyniosły mu hity na kanwie góralskiej muzyki ludowej "Bo jo Cię kochom", "Potargano chałupa" i "Elektryczny baca".
W roku 2009 zespół De Press był gwiazdą festiwalu Eko Union of Rock (obecna nazwa => SEVEN Festival) na Mazurach.

Program norwidowski, który obok projektu "Myśmy rebelianci" (o Żołnierzach niezłomnych) jest - jak dotąd- najważniejszym dokonaniem zespołu Andrzeja Dziubka. Przekaz Norwida podany jest wyraziście w mocnych, rockowych ramach z nośnymi riffami, bez silenia się na jakąś awangardowość, ale i bez minoderii. Płyta zdobyła już serca wielu słuchaczy- bez szumnych zapowiedzi i bez korporacyjnej kampanii reklamowej ...

"Pieśni od ziemi naszej" i innych koncertowych interpretacji Niemena zapewne nigdy nie usłyszymy z oficjalnej płyty. "Tymczasem pokolenia przechodzą..."

* Linki do wierszy kierują do zbiorów Wirtualnej Biblioteki Literatury Polskiej- Literat.ug.edu.pl

edit 26 III 2013

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 02, 2013 1:40 
Awatar użytkownika

Mi osobiście się ta płyta nie bardzo podoba. Trochę mi styl DePressu nie pasuje do Norwida. Głos trochę za mało wyraża (chociaż w przypadku "Myśmy rebelianci" jest trafion w 10-tkę). Ale, to tylko moje zdanie, nikomu go nie narzucam.

padam"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 17, 2014 12:36 
Awatar użytkownika

Link do wywiadu przeprowadzonego przez dziennikarkę radia RFI Annę Rzerzycką tuż po koncercie Niemena w kościele polskim w Paryżu (2001) => NINATEKA 8)

Szkoda, że projekt multimedialnej wystawy już się nie ziści.

A może jednak... kiedyś zobaczycie ... Artystę z hologramu..?

Śpiewającego wiersze...

P.S. Pierwsze strofy Pieśni od ziemi naszej usłyszałem w marcu 1989r.- w Bydgoszczy :)

Ostatnio zmieniony wt kwie 22, 2014 22:01 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 17, 2014 20:37 
Awatar użytkownika

Za to ziścił się pomysł prelekcji multimedialnej.

(...)W poniedziałek, 17 lutego, w trzcianeckiej Bibliotece Publicznej im. K. Iłłakowiczówny
odbyła się prelekcja Bogdana Ratajczaka "Niemen w świecie Norwida".
Było to już ostatnie spotkanie w ramach Dni Czesława Niemena w Trzciance (...)

Wspomniany koncert Niemena w Paryżu (2001) miał miejsce 20 października.
Znalazłem w necie wspomnienia Aleksandra Cząstkiewicza związane z tym wydarzeniem:

(...)Ostatni raz widziałem go w 2001 roku. Dziewiętnastego października miało być spotkanie z publicznością w Instytucie Polskim. Przyjechali późno w nocy, spotkania nie było. Uściskaliśmy się serdecznie dopiero na drugi dzień w Kościele polskim, gdzie odbył się koncert-spotkanie. Nie wyglądał na zmęczonego, – ale dużo nie śpiewał. Czytał i omawiał poezje Norwida. Nareszcie usłyszałem śpiewaną przez niego "Pieśń od ziemi naszej" do tekstu Norwida. O napisanie muzyki do tego wiersza, w którym Norwid rozprawia się w sposób arcydoskonały z sąsiadami wschodu, zachodu, południa i północy – prosiłem go od lat.
Pojechałem na śniadanie do Instytutu Polskiego. Był w dobrej formie. Wiesz – powiedział – nie chce mi się już śpiewać, naśpiewałem się dosyć. Teraz chcę się skupić na komponowaniu i malować…, à propos malarstwa – chciałbym zrobić wystawę moich obrazów w Paryżu – tylko gdzie? W Polklubie czy w Instytucie? – Ucieszony powiedziałem – myślę, że lepiej tu w Instytucie. Zobaczymy – powiedział i dorzucił – życie jest jak piłka, która rzucona w niebo zatacza kręgi, a spadając wbija się w ziemię – na zawsze. No cóż – trzeba nam jechać, ale najpierw chciałbym abyś poprowadził nas do Inwalidów i Olimpii. Po przekroczeniu bramy od strony Placu Inwalidów filmował hotel-muzeum nową kamerą, a wracając podał mi ją i usiadł na armacie. Pofilmuj mnie trochę. Filmowałem. Pojechaliśmy szybko do Olimpii. Półuśmiechnięty stał na chodniku przed oświetlonym neonami budynkiem, w którym kiedyś śpiewał. Filmowałem i nie wiem, co z tego wyszło. Nie chciał nic jeść. Wyprowadziłem ich samochód na autostradę Paryż-Bruksela. Trzymaj się i do zobaczenia. Wzruszony wodziłem wzrokiem oddalające się auto nie wiedząc, że to było nasze ostatnie spotkanie.(...)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 21, 2014 20:40 
Awatar użytkownika

Okazuje się, że paryski koncert (20-10-2001) był niejako eksportowym wydaniem
koncertu Niemena, który odbył się w sobotę 29 września 2001 w Teatrze Polskim w Warszawie.
Pisały o tym portale internetowe:

23 września rozpocznie się festiwal "Norwid bezdomny"
Spektakl "Miłość czysta" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, koncert norwidowski w wykonaniu Czesława Niemena, sesja naukowa, wystawa, wieczór poezji... - to tylko niektóre punkty rozpoczynającego się w niedzielę festiwalu "Norwid bezdomny". Wiąże się on z przypadającą w tym roku 180. rocznicą urodzin Norwida. Uroczystości odbywać się będą w Krakowie i Warszawie.

Nazwa imprezy ma kilka znaczeń. - "Bezdomny" nie tylko dlatego, że Norwid niemal przez całe życie był człowiekiem pozbawionym domu, a po śmierci grobu, ale dlatego, że wciąż nie jest zadomowiony w naszej świadomości - tłumaczy Tomasz Merta, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Narodowego, głównego organizatora festiwalu.

Norwid nie jest też zadomowiony w teatrze. Inscenizacje jego utworów dramatycznych to rzadkość. Tadeusz Bradecki postanowił sięgnąć po dwie miłosne jednoaktówki Norwida "Miłość - czystą u kąpieli morskich" oraz "Noc tysiączną drugą". Premiera "Miłości czystej" odbędzie się w 23 września w Teatrze Polskim. Również tam 27 września odbędzie się wieczór "Norwid - Inspiracje" z udziałem poetów kilku pokoleń. Wśród zaproszonych znaleźli się: Adam Czerniawski, Julia Hartwig, Krzysztof Karasek, Tymoteusz Karpowicz, Ryszard Krynicki, Tomasz Różycki.

Następnego dnia w Piwnicy Wandy Warskiej będziemy mogli wysłuchać koncertu pieśni do słów Norwida w wykonaniu Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza. W Muzeum Literatury 29 września otwarta zostanie wystawa "Cyprian Norwid - niechciany prorok", na której znajdą się m.in. prace plastyczne poety. Tego samego dnia w Teatrze Polskim - koncert Czesława Niemena "Pieśń od ziemi naszej". Zaś 6 października w Studiu im. Lutosławskiego - spektakl teatralno-muzyczny "Norwid bezdomny - Bal" w reżyserii Jarosława Kiliana. Norwidowi poświęcone będzie również pierwsze w tym sezonie spotkanie z cyklu "Teatr jest światem" - 22 października o godz. 19 w Teatrze Polskim.

źródło

Koncert Czesława Niemena.
W sobotę 29 września w Teatrze Polskim wystąpi Czesław Niemen, są jeszcze bilety
Są jeszcze bilety na sobotni koncert Czesława Niemena w Teatrze Polskim. Koncert "Pieśń od ziemi naszej" odbywa się w ramach festiwalu naukowo-artystycznego Norwid Bezdomny, organizują go Instytut Dziedzictwa Narodowego i Agencja SOS Music.

Początek o godz. 19. Bilety po 25 i 50 zł można kupić w kasie teatru (godz. 10-13 i 15-19).

źródło

Krzysztof Masłoń rozmawiał z Niemenem przed tym koncertem:
"Czesław Niemen. Niezmienna inspiracja"
Rz: Wystąpi pan dziś w Teatrze Polskim w Warszawie z koncertem norwidowskim "Pieśń od ziemi naszej". Nie ma błędu w tytule, kojarzącym mi się raczej z "Pieśnią o ziemi naszej" Wincentego Pola?

CZESŁAW NIEMEN: Nie, jest to tytuł wiersza Cypriana Norwida.

Czy usłyszymy na koncercie najsłynniejszy ze śpiewanych przez pana jego wierszy - "Bema pamięci żałobny rapsod"?

Raczej nie. Może szkoda, że miałem za mało czasu, by przygotować koncert monograficzny, bo "Bema pamięci..." wymagałby chóru i orkiestry, a to, co przedstawię w Teatrze Polskim, będzie skromne, ascetyczne. Nazwałbym ten koncert spotkaniem z poezją Norwida, przybliżeniem jego utworów, z których część będę śpiewał, a część czytał.

Czy "Rapsod" był pierwszym wierszem Norwida zaśpiewanym przez pana?

Tak, później, w Ameryce, nagrałem jeszcze jego wersję anglojęzyczną. W tłumaczeniu Normana Simona znalazła się ona na płycie "Mourner's Rhapsody".

Po "Rapsodzie" były "Italiam, Italiam", "Marionetki", później "Sariusz", "Pielgrzym". Ile, w sumie, wierszy Norwida pan śpiewał?

Nigdy ich nie liczyłem, ale praktycznie po "Niemen Aerolit" na każdym albumie nagrywałem Norwida, a "Idee fixe" była całą płytą norwidowską. Dodać trzeba jeszcze te jego utwory, które wykonywałem, a nie nagrałem.
Niektóre z nich zaprezentuję dziś w Teatrze Polskim, także "Pielgrzyma", "Pieśń od ziemi naszej" i "Moją ojczyznę", która będzie podstawowym, najważniejszym wierszem tego wieczoru.

Powiedział pan kiedyś, że w poezji Norwida znajduje wszystko to, co ważne...

I dalej to potwierdzam. Jest to wielka literatura, w której powiedziane zostało wszystko, co wciąż jest dla nas najistotniejsze. To, co Norwid mówił na każdy temat w XIX wieku, pozostaje aktualne w wieku XXI, także po tym, co ostatnio stało się w Ameryce.

Czy Norwid wciąż inspiruje pana?

Niezmiennie. Pozwolę sobie nawet przedstawić kilka swoich własnych utworów, które mają źródła również w Norwidzie, w sprawach, które były ważne dla niego, jak choćby wtedy, gdy w Paryżu namawiano go, by wracał do kraju, a Polski nie było. I to o tym jest "Moja ojczyzna", bardzo piękny, bardzo ważny wiersz. Mam nadzieję, że moje grafomańskie zacięcie nie wpłynie na odbiór poezji Norwida. Bardzo mi zależy na tym, by czytano go w Polsce, bo pomaga zrozumieć i to, co się u nas dzieje. Niestety, Polacy teraz nic nie czytają.

Czy miłośnicy pańskiej twórczości doczekają się wreszcie nowej pana płyty, wielokrotnie już zapowiadanej?

Ukaże się równo za miesiąc, 29 października, a zatytułowana będzie "Spodchmurykapelusza" - to jedno słowo. W książeczce towarzyszącej płycie przy każdym tekście znajdzie się również mój obraz - taka miniatura. Od pewnego czasu zajmuję się malarstwem, natomiast koncertuję coraz rzadziej.

W poezji Norwida tak wiele jest goryczy, żalu, skargi. Trudno doszukać się w niej optymistycznego przesłania dla współczesnego człowieka.

Norwid powiedział: "Braterstwo ludom dam, gdy łzy osuszę".

(Rzeczpospolita 29 września 2001)

Zaś na YT trafił fragmencik tego koncertu.
Ponoć istnieje, gdzieś tam, lepsza jakościowo wersja, z próby, którą Niemen zagrał wcześniej.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 22, 2014 14:49 
Awatar użytkownika

Skoro już jesteśmy przy tym konkretnym nagraniu, to może ktoś pomoże mi wyjaśnić kwestię, czy faktycznie pochodzi ono z koncertu "Pieśń od ziemi naszej" z 29.09.2001 (godz. 19), bo mam pewne wątpliwości.
Jestem w posiadaniu tego koncertu i tam "Pieśń od ziemi naszej" wykonana została przez Niemena bez żadnych błędów i przestawionych wersów, tak jak to jest w nagraniu zamieszczonym na you tube. Te błędy zresztą szczegółowo opisuje Roman Radoszewski w swojej książce "Idee super fixe". Zarówno Roman, jak i właścicielka nagrania koncertu, który posiadam, twierdzą, że byli na tym samym koncercie o godz.19., a nie na wcześniejszym, darmowym koncercie dla wolontariuszy, który miał miejsce tego samego dnia w południe. Dlaczego więc jedno z nich słyszało nagranie z błędami, a drugie bez błędów? Osobiście bardziej wierzę osobie, która ma dowód w postaci własnoręcznie dokonanego nagrania.
No, ale żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, przydałoby się świadectwo przynajmniej jeszcze jednej osoby, która była na tym koncercie.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.