[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn wrz 20, 2021 0:47

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob lip 11, 2009 12:38 
Awatar użytkownika

Ponieważ Kuba Wojewódzki też był kiedyś krytykiem muzycznym, więc w tym wątku zacytuję fragment jego ostatniego wywiadu, w którym wspomina swoje spotkanie z Niemenem:
Cytuj:
Zajmowałem się kiedyś dziennikarstwem muzycznym, nawet dochrapałem się własnych tytułów ["Brum" i "Plastik" – przyp. red.]. Lecąc na festiwal polonijny do Chicago, miałem okazję rozmawiać z Czesławem Niemenem, który mi powiedział, że po paru moich programach w "Trójce" i po paru moich recenzjach, które napisałem we własnej gazecie, on już wie, że wybrałem złą profesję. Dlatego że doszukiwałem się intelektualnej przygody w świecie, który on – doświadczony człowiek – definiował jako bardzo ubogi intelektualnie. Nawet emocjonalnie ubogi, bo to świat pozorów. I ostrzegał mnie, że przeintelektualizuję swoją przygodę z rock'n'rollem. Potem zdałem sobie sprawę, jak bardzo, robiąc wywiady prasowe z postaciami popkultury, sam wpakowuję ich na koturn, ubierając ich niejednokrotnie prostackie myśli w inteligentniejsze słowa. Zorientowałem się, że show-biznes, w którym się obracamy jest jak mecz piłki nożnej. Raz ty kopiesz, raz ciebie kopią, a któregoś dnia przychodzi właściciel stadionu i wszystkich z niego wyrzuca.

Wygląda na to, że Niemen trafnie ocenił talent Kuby W., choć nie wiem, jak by ocenił jego obecne programy, które niestety są coraz niższych lotów.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lip 12, 2009 16:58 
Awatar użytkownika

Kuba Wojewódzki pisze:
Lecąc na festiwal polonijny do Chicago, miałem okazję rozmawiać z Czesławem Niemenem, który mi powiedział, że po paru moich programach w "Trójce" i po paru moich recenzjach, które napisałem we własnej gazecie, on już wie, że wybrałem złą profesję. Dlatego że doszukiwałem się intelektualnej przygody w świecie, który on – doświadczony człowiek – definiował jako bardzo ubogi intelektualnie. Nawet emocjonalnie ubogi, bo to świat pozorów. I ostrzegał mnie, że przeintelektualizuję swoją przygodę z rock'n'rollem.

W kontekście tej wypowiedzi, bardziej ciekawa, niż ocena wyboru profesji Kuby, jest cenzurka świata (ludzi i zjawiska) związanego z paszołbiznesem, wystawiona przez Niemena.
I jak wiemy, był temu wierny do końca, a mając ten rzadki dar bycia człowiekiem intelektu, potrafił być samokrytyczny i autoironiczny.
Czemu dawał wyraz w słowie mówionym i pisanym.
Zwróćmy uwagę zwłaszcza na teksty zawarte na CD "spodchmurykapelusza", lub na wiersze i felietony zamieszczane w "Tylko Rocku".
Życzę przyjemnej lektury i analizy tekstów.
Bo jego piosenki miały ważkie teksty, a on sam potrafił wykazać się krytyczną wrażliwością.

Ps. Zauważyć także warto fakt, że Niemen, było nie było - doświadczony człowiek - z wiekiem nie zamykał się na media, ale z uwagą śledził to, "co w trawie piszczy" - temu służyło choćby słuchanie, skierowanych do małolatów, trójkowych audycji muzycznych Kuby Wojewódzkiego, czy uważna lektura młodzieżowego, z założenia i realizowanego profilu, pisma "Brum".

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 17, 2021 2:06 
Awatar użytkownika

Nie rozumiem, dlaczego pani Jowita Kamińska robiąc wywiad z red. Grzegorzem Brzozowiczem wypytywała go głównie o Niemena, bo ekspertem w tej dziedzinie Pan Grzegorz raczej nie jest... Potwierdza mój osąd treść tej rozmowy opublikowana na portalu damosfera. Wysłałem tam swój komentarz, ale pewnie nie zamieszczą, wiec podzielę się nim w tym wątku, w którym cytowałem kiedyś recenzję autorskiego albumu Niemena autorstwa redaktora Brzozowicza. Nie żebym jakoś specjalnie wziął na celownik sympatycznego Pana Grzesia, bo cenię go za film o Rosławie Szaybo i Stanisławie Zagórskim oraz za znajomość rocka krajów dawnej Jugosławii. Natomiast trudno mi uznać red. Brzozowicza za eksperta od muzyki i meandrów twórczego życia Czesława Niemena, w czym utwierdza mnie podlinkowany tu wywiad.

Oto kilka przykładów dość irytującej niewiedzy pana Grzegorza. Mówi on w rozmowie z panią Jowitą Kamińską o Radomiu jako o miejscu koncertu, który stał się pretekstem do nagonki prasowej (a później także miejscem procesu wytoczonego przez Wydrzyckiego). Oczywiście to nie był Radom, lecz rozbudzone kulturalnie, powiatowe miasto o zbliżonej nazwie- czyli Radomsko.

Myślę, że wielu kolegów po fachu pana G. B. mogłoby sporo się dowiedzieć z lektury -> Sprawy radomszczańskiej- specjalnego wątku na tym Forum.

Snując opowieść o karierze Niemena Brzozowicz mówi o przyczynie rezygnacji Niemena z pracy z zespołem po śmierci Piotra Dziemskiego, co jest bzdurą, bo w zespole utworzonym po śmierci Piotra w 1975 r. grali jeszcze Radziejewski, Kasprzyk oraz (od 1976 do 1980) brat Piotra- Jerzy Dziemski. W latach 80. i 90. Czesław współpracował z wieloma muzykami, a nie stworzył własnej grupy z innych przyczyn niż podaje indagowany przez Damosferę Redaktor.

Nieprawdziwy jest także pogląd o tym, że w CBS z niechęcią odnoszono się do tytułowego utworu amerykańskiej płyty Niemena, ale w tym przypadku pan Brzozowicz jest usprawiedliwiony, bo tylko powtarza zdanie Urbaniaka, które znany jazzman zaczął głosić już po śmierci Niemena. Jak wyglądała ta sytuacja wyczerpująco opowiedział sam Pan Czesław (tu plus dla pana Grzegorza za dystans) w kilku programach radiowych, w tym w trójkowej audycji "Pół perfekcyjnej płyty" Marka Niedźwieckiego w 1999r. (nie będę w tym miejscu rozwijał tego wątku).

Tyle tytułem krytyki wywiadu znanego krytyka muzycznego, ale po obejrzanym niedawno filmie dokumentalnym o Krawczyku mam jeszcze jedną wątpliwość: na ile realna była propozycja nagrania płyty z Goranem Bregovićem, o której tyle już czytaliśmy, skoro była szefowa oddziału BMG w Polsce- pani Biljana Bakić- pytana o te kwestię przed kamerą odrzekła, że od początku pod uwagę brany był tylko głos Krzysztofa Krawczyka..?

PS Właśnie ten wywiad opublikowany na Onet- Styl życia skomentował już Domin w -> podforum Cztery ściany przypominając przezwisko nadane Panu Grzegorzowi przez Pana Czesława (w felietonie na łamach TR). To ciekawe, że w taki sposób docenił wysiłki redaktora Brzozowicza autor utworu "Dziwny jest ten świat", bo przypomnę że kiedyś docenił tego samego krytyka także Kazik w "Czterech pokojach"... Nie o każdym pieśni piszą! :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 17, 2021 15:34 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Oczywiście to nie był Radom, lecz rozbudzone kulturalnie, powiatowe miasto o zbliżonej nazwie- czyli Radomsko.

Ilekroć słyszę wypowiedzi tzw. znawców, że Niemen zachował się w Radomiu nieobyczajnie, tylekroć przypomina mi się stary dobry dowcip o blondynkach, jak to jedna pyta drugiej - to jak się właściwie teraz mówi, IRAN czy IRAK ?

PS Są jeszcze lepsi, bo zamiast mówić "garden party", mówią "parten gardy".
Cóż, życie jest ciekawe i wesołe, a wpadki szczególnie bawią. Oby było ich jak najwięcej, ale żeby nikomu one nie szkodziły.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz.