Niemen Aerolit
https://niemen.aerolit.pl/forum/

Grodnianin
https://niemen.aerolit.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=416
Strona 1 z 1

Autor:  Grzegorz z dziadków Grod [ wt sty 20, 2004 20:03 ]
Tytuł:  Grodnianin

Dziękuję za informację w kalendarium o tym, że Niemen rzeczywiście mieszkał przez jakiś czas w Grodnie. Usłyszałem o tym w telewizji - pokazano chyba Pawła Sztompke z Trójki, który powiedział, że "Niemen pochodził z Grodna, ale napisał jedną z najpiękniejszych piosenek o Warszawie". Chciałem sprawdzić czy to nie pomyłka, bo wiedziałem, że Niemen w Grodnie się nie urodził.

Autor:  Victoria [ śr sty 21, 2004 20:00 ]
Tytuł:  Re: Grodnianin

Czesław Niemen urodził się w Wasyliszkach Starych k. Nowogródka, 60 km od Grodna.
W Grodnie chodził do Szkoły Muzycznej.
Do Polski powrócił wraz z rodziną w 1958 r.

Autor:  Perkunas [ czw sty 29, 2004 17:21 ]
Tytuł:  genjusz ze Wschodu

Niemen urodził się rzeczywiście w Starych Wasyliszkach w 60 km od Grodna, lecz to oznacza, że nie koło Nowogrodka, tylko we współczesnym rejonie Szczuczyńskim. W 1958 roku jego rodzina przeniosła się do Gdańska. Czesław przyznawał
się, że gdyby nie przyjście bolszewików w 1939 i kolektywizacja - nigdy by swoich stron nie opuścił. Cytat ze strony białoruskiej redakcji Radio Wolna Europa:"..nowych Mickiewiczy ziemia białoruska nie urofzi już nigdy. Niema do tego dawnej gleby. Ostatnim Mickiewiczem, Ogińskim, Domejką, Kirkorem, Ruszczycem, Czeczotem, który zamyka tą długą i sławną listę był najwybitniejszy polski muzykant XX stulecia Czesław Niemen."

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/