[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 25, 2017 11:58

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: TERAZ ROCK
PostZamieszczono: czw sty 04, 2007 22:40 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Kiedyś TYLKO , a obecnie TERAZ ROCK jest dla mnie lekturą obowiązkową od pierwszego numeru.

Nr 1 (w ogóle) Tylko Rocka z 1991r. zawierał krótki wywiad redaktora Wiesława Królikowskiego z Niemenem zatytułowany "Jeszcze żyję". Z wypowiedzi Czesława wynikało, że zamierza wydawać kolejne płyty, ale nie wie jak to zrobić, by nie skorzystali na tym tzw. piraci...
W drugim numerze TR ukazał się pierwszy odcinek dzienników "Pantheon". Na dzień dobry otrzymaliśmy obszerną relację z przygotowań do koncertu p.t."Trzy dekady polskiego Rocka", gdzie :N: wystąpił m.in.z Tomaszem Jaśkiewiczem, Anthimosem Apostolisem, Wł.Wanderem i śp.Januszem Popławskim.
Oto króciutki fragment tych wspomnień :

"Postanowiliśmy z Tomkiem próbować w pokoju. Podłączyłem jego Stratocastera do radia i gramy jak za dawnych lat (...) Pukanie do drzwi. Otwieram. Niespodzianka . Helmut Nadolski w całej krasie swojego oryginalnego jestestwa."

Prawda, że po takich słowach serce rosło ?!
Później dzięki temu czasopismu co miesiąc mieliśmy wgląd w Jego poczynania, rozterki, a czasem nawet w problemy natury osobistej. Tylko zapowiadanych płyt nie było.
Mijały lata, Sejm Rzeczypospolitej w 1994r. uchwalił nowe Prawo autorskie. Kilka lat później - na skutek protestów środowiska twórców (w tym samego :N:-a) - wydłużono okres ochrony praw autorskich kładąc kres procederowi wydawania bez zgody twórców płyt sprzed 20 i więcej lat. Runęła ostatnia przeszkoda i za razem wymówka.. bo znajdujący się w podobnej sytuacji tacy Artyści jak Marek Grechuta czy Tadeusz Nalepa jednak wydawali w latach 90-tych premierowe albumy.
Zbliżało się drugie Millenium. Pierwszą iskierką nadziei był słynny już Koncert Trójkowy (6XI 1999r.), w trakcie którego :N: przeczytał nam oniryczny fragment O lewym uchu i samych majakach z nr 6/99 Tylko Rocka utrzymany w klimacie .. katastroficzno-ironicznym.
Jednak nie na opowieści o snach czekaliśmy najbardziej...

Po koncercie trójkowym (który stali Forumowicze znają z relacji Darka) co drugie pytanie słuchaczy dotyczyło NOWYCH PŁYT. Jak zwykle niezbyt z siebie zadowolony Mistrz potwierdził, że takie PŁYTY (w tym koncertowa) BĘDĄ.
Po roku za pośrednictwem radia BIS usłyszeliśmy, że mimo różnych przeciwności (problemy techniczne) będą jeszcze ze dwa koncerty i :N: spróbuje z tego materiału " coś sklecić", aczkolwiek bardziej widzi Mu się płyta DVD. Niedokładnie przytoczoną treść tej wypowiedzi można znaleźć w książce D.Michalskiego "Niemen o sobie".
Pozostało nam tylko czekać...
I w końcu doczekaliśmy się wymęczonej płyty "Spodchmurykapelusza". Jeden z pierwszych egzemplarzy trafił mi się w konkursie"TYLKO ROCK-a", lecz niestety pismo przestało wychodzić i nagrody się nie doczekałem..
Album kupiłem a Redaktorzy wkrótce znaleźli nowego wydawcę. Już na łamach nowego tytułu stałe miejsce utrzymał niemenowy Pantheon..

Gdy na początku 2002 roku przeczytaliśmy piękne, wspomnieniowe artykuły o Harrisonie i o Ciechowskim w mojej głowie zabrzmiał dzwonek ostrzegawczy : nie każdemu będzie dane zrealizować twórcze plany...'
Z kolejnego odcinka Pantheonu datowanego na 17 I 2002r. mogliśmy dowiedzieć się- dlaczego nie powstała płyta z Bregoviciem : Goran nie chciał czekać przez rok aż Niemen będzie gotowy do wspólnego przedsięwzięcia. Natomiast Czesław sądził, że Bregoviciowi takie przesunięcie terminu nie powinno robić różnicy, a w końcu polecił Goranowi Krzysztofa Krawczyka...
Rok później :N: musiał przejść skomplikowaną operację , a dwa lata później ...

Jeszcze na początku grudnia 2003r. w porannym programie TVP1 mówił o wydaniu bez jego zgody albumów nagranych w latach 70-tych w Niemczech. Prosił o cierpliwość , bo właśnie pracuje nad trzecią częścią boxu "Od początku". Miała nosić tytuł "Na pomieszane języki" .
17 stycznia... :cry:

TERAZ ROCK pożegnał Czesława starannie zredagowaną wkładką z reprodukcjami okładek i opisem wszystkich albumów *. Bez sensacyjnych opowieści . Po prostu - godnie. TR zawsze przypominał o rocznicach.. Redaktor Wiesław Weiss był obecny na premierze książki Romana. Zaś po lekturze notki TR ze stycznia 2006 mogliśmy się pocieszyć :

"Ogromnie szkoda, że odkąd Go zabrakło, nie ukazała się ani jedna płyta z nagraniami z Jego przebogatego archiwum. Ale Małgorzata Niemen zapewniła nas ostatnio , że wszystko jest na dobrej drodze."

Po roku wziąłem do ręki nowy numer TERAZ ROCKA ze stycznia 2007r.
W artykule wstępnym Obaj Redaktorzy zapewniają czytelników:
"Nigdy o Nim nie zapomnimy, ale wielka szkoda, że przez ten czas nie ukazała się (...) " itd.

Obawiam się , że tych samych słów będzie można użyć przy kolejnej rocznicy :(

Dotąd nie przeczytałem w TR ani słowa krytyki tak biernej postawy Spadkobierczyń. Jest tylko zdanie, które na koniec zacytuję i które chyba najlepiej wyraża bezsilność przyjaciół i fanów Muzyki spod znaku NAE:

"Prawdę mówiąc , trudno to zrozumieć."

* Wkładkę z nr 3/2004 zredagowaną przez W.Królikowskiego uważam za najlepszy tekst o :N:-nie , jaki ukazał się w prasie po śmierci Czesława. Choć Cziornyje browi, karyje oczi uważam nadal za pieśń ukraińską :wink:

** Niektóre archiwalne teksty wciąż można czytać na stronie TERAZ ROCK-a

Ostatnio zmieniony śr sty 10, 2007 13:57 przez Markovitz, łącznie zmieniany 7 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sty 05, 2007 0:48 
Awatar użytkownika

Widzę, że wątek przyszłych-niedoszłych wydawnictw poruszasz pod każdą "szerokością" i postacią :)
Trudno Ci to zrozumieć??? Eee... wyobraź sobie kogoś, kto ma przenieść po linie szkankę wody w ręku, kogoś, kto nigdy tego nie robił. Oprócz strachu o własną osobę, istotna jest jeszcze ta właśnie szklanka. Niby ktoś inny mógłby ją po tej linie przenieść - zawodowiec - ale jaka jest pewność że i on przeniesie, że nie wyleje, nie rozbije, nie ukradnie??
Zostawmy Panią M w spokoju - im większy będzie nacisk, tym większa będzie jej obawa o przyszły efekt wydawnictw. Ten nacisk może spowodować (jezeli już nie spowodował) nawet całkowite zablokowanie myśli o jakimkolwiek działaniu - a tak, na przekór :P

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sty 05, 2007 9:01 
Awatar użytkownika

Jeżeli mogę? - temat wydawnictw CN, a głownie przeciwieństw stojących na drodze do oczekiwanych dobrodziejstw, stał się chyba wyczerpany. Dalsza dyskusja na ten temat jest dreptaniem w miejscu.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Tylko tyle
PostZamieszczono: pt sty 05, 2007 9:08 
Awatar użytkownika

Pisząc o 12 letniej współpracy Czesława z Tylko/ Teraz Rockiem chciałem skupić się na historii zapowiadanych płyt, czyli niezrealizowanych projektów... Ostatnia wypowiedź Pani Niemen na łamach TERAZ ROCKA wpisała się w tą historię dając nam nadzieję. Dlaczego o tym nie pisać ?
Opowieść o szklance wody - zapewne fascynująca dla tych, którzy mają ambicje wnikania w meandry duszy kobiecej. Ja uważam, że takie rozważania prowadzą donikąd.
Rok temu przeczytałem w wiarygodnym miesięczniku (TR) informację o pokonaniu przeszkód na drodze do wydania płyt :N:-a i chcę traktować tę wypowiedź poważnie.
Sam przez dwa i pół roku zapewniałem Was, że wg mojej wiedzy wszystko toczy się swoim rytmem i płyty niedługo BĘDĄ. Takie zapewnienie znalazło potwierdzenie w odpowiedzi na nasz list otwarty. Jednak trudno było nie dostrzec sporej dawki ironii pod adresem forum. Rozumiałbym to, gdyby na przekór niedowiarkom Panie zdobyły się na czyn albo chociaż konkretną zapowiedź decyzji o wydaniu nagrań radiowych.

Nawet życzliwi Paniom Redaktorzy TR również nie mogą zrozumieć DLACZEGO przez rok rzecz się nie posunęła nawet o krok do przodu ... Może Panie nam to zechcą wyjaśnić . Tylko tyle.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tylko tyle.
PostZamieszczono: pt sty 05, 2007 9:41 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Jak się teraz okazuje życzliwi Paniom Redaktorzy TR również nie mogą zrozumieć DLACZEGO przez rok rzecz się nie posunęła nawet o krok do przodu ...
Może Panie nam to zechcą wyjaśnić . Tylko tyle.

Marku! Myślę, że Panie nie raczą nam niczego wyjaśnić bo my nie jesteśmy dla Nich żadnymi partnerami! Najlepszym dowodem na to była Ich zbywająca odpowiedź na nasz list. To po pierwsze, a po drugie myślę, że Ed podobnie jak my już nie wierzy w pojawienie się " nowych " nagrań CN. Może jedynie... gdzieś tam w głębi ma nadzieję, że spokój wokół spraw wydawniczych zmoblizuje panie N. Ja jednak nie mam już takich złudzeń! Za to jestem pewny, że za kilka lat usłyszę o jakiejś kolejnej zmowie przeciwko CN, która uniemożliwiła wydanie Jego artystycznego dorobku. Tylko, że wtedy to już będzie tylko śmieszne! Pisałem już o tym wiele razy, a jeszcze raz powtórzę - nic tak nie usuwa w niepamięć artystę jak czas. Mogę i uszanuję decyzję pań N. o nie wydawaniu płyt CN, ale niech nareszcie to oficjalnie ogłoszą, a nie mamią garstki wiernych głupków, ktorzy czekają na cud, który nie nadejdzie !

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sty 05, 2007 11:27 
Awatar użytkownika

Maciek !
Stanowczo protestuję. Nie jest nas znowu taka mała garstka. Ja szacuję nas fanów MISRZA :N: na kilka milionów. Troche cierpliwości i szacunku do Pań :n:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sty 05, 2007 12:22 
Awatar użytkownika

Miliony ? Dobre, dobre :) Gratuluję otymizmu ! Ja szanuję panie N., natomiast mam wrażenie, że to One nie szanują nas. Najlepszym na to dowodem jest odpowiedź Pani MN na nasz list. Jeżeli tego nie widzisz ( a może tylko nie chcesz widzieć ) to już twój problem. Niestety moja i sądze, że nie tylko moja cierpliwość została już wyczerpana ! Ile można czekać na kilka płyt ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: I na nic...
PostZamieszczono: sob sty 06, 2007 10:07 
Awatar użytkownika

Bramdip -przeczytaj proszę jeszcze raz list otwarty i odpowiedź na ten list.. Zapoznaj się z treścią wywiadów udzielonych w 2005 i w 2006r. przez Panią Małgorzatę Niemen Gazecie Lubuskiej i Kurierowi Lubelskiemu. Można tam przeczytać jak to Panie przejmują się oddechem fanów, jak się mocno starają itp. I skonfrontuj to z rzeczywistością.

Mijają 3 lata. Najpierw zgoda-niezgoda na gwiazdę w Opolu, później stanowczy sprzeciw wobec zbiórki publicznej na wykup rodzinnego domu Wydrzyckich w Starych Wasiliszkach i utworzenie tam Izby Pamięci.

Pod koniec ub.roku - Polskie Radio sygnalizowało zainteresowanie wydaniem nagrań ze swojego archiwum., jednak zamiast o działaniach wydawniczych dowiadujemy się, że pewien redaktor miał nieprzyjemności za nadanie nocą radiowych nagrań Niemena. Oberwał za swoją pasję także wychwalany jeszcze w maju ub.roku autor Dyskografii : najpierw za zamieszczenie zdjęcia Rodziców Artysty. Autorom reportaży o Czesławie też może się oberwać, bo przez chwilę migają w tych filmach fotografie z Wasiliszek. O zgrozo - prywatne !

Pisany w desperackim półklęku List otwarty spotkał się z kąśliwą ironią Adresatki i enigmatycznym zapewnieniem, że Pani M. dokłada "wszelkich starań by bogata osobowość i mądrość Czesława Niemena była dostępna dla wszystkich".

W odpowiedzi zapewniliśmy Panią Niemen o szacunku dla Niej i Rodziny.

W ciągu trzech lat od odejścia artysty można wydać utwory najtrudniejsze. Można.. jeśli są chęci i jest pasja...

Na koniec coś pozytywnego: otóż chciałbym namówić na kolejną edycję Union of Rock zespół SBB

Ci Panowie nie opowiadają publicznie o swoich rozterkach !
Oni z gronem oddanych Im ludzi cały czas pracują i efekty tej pracy w postaci pięknych krążków w gustownych pudełeczkach każdy może w sposób legalny nabyć. .
Trzymajcie się teraz krzesełek: ponad czterdzieści płyt w ciągu trzech lat ! Połowa z tego to rzeczy nigdy wcześniej nie wydane lub wydane w małym nakładzie.
Na internetowej stronie SBB i na stronach samych Muzyków można znaleźć wszelkie informacje dotyczące programów tv, płyt, koncertów. Są nawet zasady nagrywania koncertów na własny użytek !

Wszystko z myślą , aby dotrzeć ze swoją muzyką do Ludzi ...
Takim podejściem sprawili , że patrzę na Nich z podziwem, przy którym nieistotne są rozmaite zastrzeżenia i dąsy.
Może TERAZ ROCK nareszcie poświęci SBB wkładkę tematyczną ..?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 03, 2007 21:31 
Awatar użytkownika

Ja nie wierzę już w nowe płyty. Uda mi się czasami coś usłyszeć lub znaleźć, coś ciekawego w potwornej jakości...znaleźć na obcej stacji z drugiego końca świata jakąś migawkę jakiegoś artysty "ze wschodu", czasami usłyszę program z przesterowanym dzwiękiem - bo i kto i po co miałby to "remasterować", skoro nawet osoby posiadające prawa do utworów w moim odczuciu stwarzają wrażenie niejasności i nie robią nic by JEGO twórczość ujrzała światło dzienne w sensownej formie.

Bawi mnie już cała ta teoria spiskowa. Nie było Niemena w tv bo ...spisek, nie dostał gdzieś wyróżnienia...bo spisek...spisek. Teraz wiarygodna rodzina, wiarygodna prasa i wiarygodne oświadczenia - niemożliwe, znów wielki spisek?

"Nagrania będą" - to żart i przykrość. I obserwuję jak innym artystom, wcale nie z pierwszych miejsc rankingów popularności, udaje się wydać płytki sprzed "wieków", od tak, bez legend zapowiadających ich wyjście. A kompozycje mistrza czekają, niszczeją, a wielbiciele pomału znikają.....potencjalni kupcy zapominają, a przypadkowi ludzie jak przypomną sobie o Niemenie to kupią złote przeboje, a nie wysublimowane utworki, nikomu nie znane i wydane dziesiątki lat po jego odejściu.

Odnoszę wrażenie, że łatwiej byłoby nagrać od nowa te utwory niż je wydać.

Mamy cierpliwie czekać...na spotkanie z Niemenem na tamtym świecie, i na koncert tam...
"Władcy nagrań i praw" - niech czekają dalej, "wydadzą" płytki dla siebie i sami kupią i będą słuchać sami, ile się tylko da!

Pociesza mnie tylko jeden drobiazg. Zadałem na lekcji w szkole dzieciom w czwartej klasie SP pytanie, "Wiecie kim był Czesław Niemen ?", po chwili ciszy usłyszałem od kogoś "Taki w kapeluszu, śpiewa piosenki...".

Może dla nich będą te płytki...lub trafią po wydaniu do kosza w markecie, po 5zł sztuka, bo nikt nie będzie wiedział co to, a nas już nie będzie...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 04, 2007 14:04 
Awatar użytkownika

Waldorf ! Może zamiast zadawac pytanie kto to był NIEMEN,należałoby wpierw przybliżyc Jego sylwetkę,kalendarium,może by zapytali swych rodzoców itp.Integrację(przekaz twórczości NIEMENA) pokoleniową wprowadzic stopniowo?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 04, 2007 14:57 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
Waldorf ! Może zamiast zadawac pytanie kto to był NIEMEN,należałoby wpierw przybliżyc Jego sylwetkę,kalendarium,może by zapytali swych rodzoców itp.Integrację(przekaz twórczości NIEMENA) pokoleniową wprowadzic stopniowo?

Jeśli uważasz, że dzieci/młodzież będą słuchać pogadanek na temat kalendarium nieznanego im faceta, to się mylisz. Pytanie, które zadał Waldorf jest bardzo dobre, bo zasiewa myśl w głowie jednego czy drugiego dzieciaka, a z tego może wyniknąć ciąg dalszy, czyli poznanie artysty... A Ty byś chciał od razu pogadanki stosować... Nie tak szybko i nic na siłę Stachu... 8)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 04, 2007 15:08 
Awatar użytkownika

Naturalnie,i oto idzie przecież sugeruję nic na się.Uważam,że jakiś prolog był do pogadanki przez Waldorfa czyż nie? Przecież można zacząc od tematu muzyka,pasje i delikatnie wejśc na swoje hobby?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 04, 2007 20:43 
Awatar użytkownika

W lutowym TR są wyniki ankiety "Teraz Najlepsi 2006":

Wokalista: 1. Artur Rojek (5.Robert Gawliński, 9.Marek Piekarczyk) ; Płyta: "Happiness Is Easy" - Myslovitz

Zespół: 1. Myslovitz ; Instrumentalista: Przemek Myszor (Myslovitz)

Czytelnicy za najlepszą płytę DVD wybrali płytę zespołu Hey p.t."Ekosystem" (10. SBB -"Live in Spodek 2006"). Za największe rozczarowanie roku uznano ceny płyt. W kategorii Wykonawca wszech czasów najwięcej głosów otrzymali :

1. Niemen
2.Republika
3.Dżem
4. Kult
5.Myslovitz

Waldorf pisze:
Władcy nagrań i praw" - niech czekają dalej (...)

Zadałem na lekcji w szkole dzieciom w czwartej klasie SP pytanie, "Wiecie kim był Czesław Niemen ?"
Po chwili ciszy usłyszałem od kogoś "Taki w kapeluszu, śpiewa piosenki ...".

Może dla nich będą te płytki... lub trafią po wydaniu do kosza w markecie, po 5 zł sztuka, bo nikt nie będzie wiedział co to, a nas już nie będzie...

Szkoda, bo co by nie mówić :N: oprócz ociągania się z edycją płyt wciąż próbował do nas dotrzeć ze swą twórczością.

Redaktorzy zadbali o nową stronę Teraz Rocka.

Przy okazji- nie chcą, aby zapomniano, czym zajmował się w ostatnich latach życia Niemen

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 20, 2007 13:22 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
nie chcą, aby zapomniano, czym zajmował się w ostatnich latach życia Niemen

Ale artykułów samego :N:-a to już nie mogę znaleźć :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 20, 2007 15:17 
matt pisze:
Ale artykułow samego :N:-a to juz nie moge znalezc :?
Racja! Ja tez nie moge! Nawet ze starej zakladki...

Szkoda, bo zagladalem tu w celach zrodlowych i z cytatow korzystalem na forum... Nie ma bubu i teraz rocka, to co jeszcze zostalo?

A na tej stronie Niemena nie dziala wyszukiwarka. Jakis spisek wrogow czy co?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.