[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 25, 2017 6:33

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz lut 25, 2007 14:11 
Awatar użytkownika

Ano nie ma felietonów, bo bez zgody Pań być ich nie może.

Polecam lekturę tematu poświęconego rozmowie Pani M. Niemen z dziennikarzem Kuriera szczecińskiego

Pod rozwagę pozostawiam też pomysł logowania się na stronie TR, a następnie kompletowania swojej załogi miłośników muzyki Niemena . Myślę, że to fajny pomysł...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 26, 2007 10:10 
Awatar użytkownika

Ja to już nic nie rozumiem...Skoro Niemen przekazał te teksty do Teraz Rocka - do publikacji - to po co jeszcze jedna zgoda???

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 26, 2007 13:21 
matt pisze:
Ja to juz nic nie rozumiem...Skoro Niemen przekazal te teksty do Teraz Rocka - do publikacji - to po co jeszcze jedna zgoda???

To tylko taki kolejny, tymczasowy, "okres przejsciowy" w naszym kraju. Dawniej bylo wszystko panstwowe, teraz wszystko stalo sie prywatne "az do bolu". Byc moze takie jest prawo, ze gdy felietonista napisze cos do gazetki i wezmie za to pieniazki (czytaj - sprzeda gazetce), to ciagle zostaje wlascicielem. Teraz felietoniki sprzedane zostana nastepnej gazetce, ktora znowu ich nie bedzie miala na wlasnosc. I tak w kolo Macieju. Szkoda, ze mojego produktu nie moge sprzedawac ile razy chce. Nic, tylko zostac felietonista!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 01, 2007 20:18 
Awatar użytkownika

matt pisze:
Ja to juz nic nie rozumiem...Skoro Niemen przekazal te teksty do Teraz Rocka - do publikacji - to po co jeszcze jedna zgoda???

Pewien znajomy z forum udzielil mi odpowiedzi na to pytanie. :) Wklejam (za przyzwoleniem) dla tych co tez maja watpliwosci.

Cytuj:
TERAZ ROCK miał zgodę na jednorazowe opublikowanie felietonów i wierszy. Ich ponowna publikacja lub też wydanie zbioru wymaga zgody Spadkobierczyń.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Marcowy TR
PostZamieszczono: wt mar 13, 2007 22:16 
Awatar użytkownika

W marcowym numerze TERAZ ROCKa w rubryce Czas jak rzeka jest zdanie, które powinienem zacytować w ubiegłym (pochmurnym) tygodniu :

":N: : Na pochmurną pogodę jest tylko jedna rada.

Rozchmurzyć myśli
."

Przeczytałem też relację z koncertu KRZAKa (ze Ścierańskim na basie).

Polecam również lekturę wywiadu Wiesława Weissa z Yoko Ono, której hołd oddały ostatnio zespoły rocka progresywnego. Oczywiście powraca w Jej wypowiedziach postać Johna Lennona :

Cytuj:
Przeżyliśmy razem tyle cudownych chwil i te wszystkie wspólne doświadczenia zostaną już ze mną na zawsze, jestem tego pewna, jako wspomnienia.
Poza tym ciąży na mnie odpowiedzialność- i staram się wywiązywać z tego zobowiązania jak najlepiej- kustosza dorobku Johna.
A obcując z Jego twórczością, przygotowując do wydania Jego nagrania czy zapiski doświadczam na co dzień Jego bliskości.
Chociaż muszę dodać, że mam też własne życie. Ja nie umarłam w 1980 roku. Ja żyję.
..

Yoko Ono wbrew sugestii Wiesława Weissa nie chciała przyłączyć się do krytyki wydanej w ub.roku płyty "Love" (na nowo zmiksowane utwory Beatlesów), choć wyczuwa się, iż nie była gorącą zwolenniczką tego projektu.
Natomiast udało się redaktorowi TR namówić żonę ex-Beatlesa na chwilkę gdybania, co zrobiłby John mając do dyspozycji takie medium jak internet.
Otóż -jak mówi Yoko Ono- powiedziałby: "A niech tam!" i .. za darmo udostępniłby fanom swoje archiwa :o

Tak powiedziała artystka i biznes-woman, której w młodości nie cierpiałem jak prawie każdy miłośnik Wielkiej Czwórki, a teraz -na stare lata - zdejmuję pokornie czapkę na sam dźwięk Jej imienia ...

8)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 14, 2007 15:39 
Awatar użytkownika

Wyczytałam właśnie, że Yoko Ono postanowiła udostępnić prawa autorskie do niektórych nagrań Johna Lennona:
http://muzyka.onet.pl/0,1502366,newsy.html

Podobało mi się zdanie Yoko, że doświadcza bliskości z Johnem, przygotowując do wydania jego nagrania i obcując z jego twórczością.
Co do porównań, które nam się cisną, to myślę, że mamy tu do czynienia z trochę innym podejściem. Twórczość męża jest dla niej sprawą najważniejszą, od lat robi wszystko, by pamięć o Johnie nie zaginęła, mimo, że zajmuje się też różnymi swoimi projektami. Naprawdę jej postawa jest godna podziwu.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Marcowy TR
PostZamieszczono: śr mar 14, 2007 19:19 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
W marcowym numerze TERAZ ROCKa
Natomiast udało się redaktorowi TR namówić żonę ex-Beatlesa na chwilkę gdybania, co zrobiłby John mając do dyspozycji takie medium jak internet.
Otóż -jak mówi Yoko Ono- powiedziałby: "A niech tam!" i .. za darmo udostępniłby fanom swoje archiwa :o

A ja wcale nie chce nagran :n:-a za darmo. Z checia za nie zaplace. Tylko zeby w koncu sie pojawily...

Zreszta jesli muzycy tworza muzyke i jest to ich praca to niby dlaczego mieliby oddawac efekty tej pracy za darmo :?: Normalne jest, ze powinno sie im za to zaplacic.
Ciekaw jestem jak dlugo taki artysta bylby w stanie tworzyc bez srodkow do zycia...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 04, 2007 10:37 
Awatar użytkownika

W pięćdziesiątym numerze TERAZ ROCKA (IV 2007) zamieszczone jest zestawienie dokonane przez dziennikarzy tego miesięcznika:50 na 50 - najważniejsze płyty polskiego rocka.
Ujawniona rozpiętość gustów chyba dobrze oddaje obecne upodobania wielopokoleniowej redakcji.

Najwięcej głosów w dziennikarskiej ankiecie otrzymał album Niemen Enigmatic.
Mnie oprócz najbardziej znanych z tej płyty utworów : Rapsodu i Jednego serca już przed laty bardzo spodobały się : gitara Tomasza Jaśkiewicza, improwizacje Zbigniewa Namysłowskiego i hipnotyczny rytm sekcji Czesław Bartkowski- Janusz Zieliński (szczególnie w Kwiatach ojczystych), że o chórze Romualda Miazgi i Alibabkach wspominać nie muszę.
Wymowne potwierdzenie, że nasz Bitels wiedział, co robi wybierając avatar 8)

Uznanie recenzentów zyskał także album Marionetki ( :n:. vol.I i II). Więcej płyt Niemena w tym zestawie nie ma... Dziwi trochę * brak płyty Dziwny jest ten świat, ale jest to bardziej pokłosie sporu : co jeszcze można, a czego już nie należy nazywać rockiem, niż rzeczywiste przeoczenie.

Natomiast nie dziwi brak w tego rodzaju podsumowaniach znakomitych albumów: Strange is this World, Ode to Venus i Mourner's Rhapsody, bo wynika to po prostu z zaniechania wydania tych płyt w Polsce. Nie wymagajmy od recenzentów, aby docierali do kolekcjonerskich rarytasów albo do niemieckich wznowień tych płyt (na CD) uznawanych za pirackie.

Zaskoczeniem jest tylko jedna płyta SBB. :o Wybór redaktorów padł na "jedynkę", czyli koncertowy odlot... Widocznie głosy rozłożyły się na kilkadziesiąt tytułów z trzech boxów !

Obecność w zestawieniu trzech płyt Breakoutu zdopingowała mnie wreszcie do nabycia "tej trzeciej" - Karate, bo Na drugim brzegu tęczy i Blues to już oczywistość (dostępne w boxach i oddzielnie). Tadeuszowi Nalepie i Breakout poświęcona jest specjalna wkładka (z omówieniem wszystkich płyt i wspomnieniami J.Skrzeka i D.Kozakiewicza).

Z płyt zespołów popularnych w latach 80-tych i 90-tych w zestawieniu znalazły miejsce aż trzy płyty Dżemu, dwie płyty TSA (w tym Live) i po jednej : Budki Suflera (Cień wielkiej góry) Lady Pank, Maanamu, Oddziału Zamkniętego oraz Perfectu.
Myslovitz i grupa-efemeryda pod nazwą Lenny Valentino (A.Rojek, muzycy z Negatywu i Ścianki (zafascynowani brzmieniem Marionetek) również mają w zestawieniu po jednym tytule .

K.Staszewski występuje w zestawieniu dwukrotnie: jako Kazik na żywo i płytą Kultu (Posłuchaj, to do ciebie). I co znamienne - są dwie płyty Republiki plus solowy album Obywatela GC (ciągle w sprzedaży) oraz dwie solowe płyty Janerki plus Klaus Mitffoch (również niedawno wznowione).

Z podsumowań robionych w ostatnich latach wynika niezbicie, że twórczość Grzegorza Ciechowskiego, Lecha Janerki i Kazika jest lepiej znana miłośnikom współczesnej muzyki rockowej niż dokonania Niemena.
A drugi wniosek : stale rośnie w tych zestawieniach liczba tytułów płyt koncertowych...

Cieszy mnie jeszcze uznanie tuzów rockowej krytyki dla albumów gwiazd tegorocznego Union of Rock Festiwal : T.Love, Happysad, 2Tm2,3 i Voo Voo.

* Btw : już mało co dziwi

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 05, 2007 17:15 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Cieszy mnie jeszcze uznanie tuzów rockowej krytyki dla albumów gwiazd tegorocznego Union of Rock Festiwal : T.Love, Happysad, 2Tm2,3 i Voo Voo.
* Btw : już mało co dziwi

Mnie natomiast martwi brak uznania dla " Korowodu " Marka Grechuty i Skaldów. W przypadku tych ostatnich to normalka u panów z Teraz Rocka. Wczoraj miałem przyjemność wziąść udział w przygotowywanym przez TVN programie " Rozmowy w toku " z udziałem: Skaldów, Krystyny Prońko, Andrzeja Dąbrowskiego, Wandy Kwietniewskiej i Joanny Rawik. Zaproszeni do programu artyści wspominali początki wojej kariery i ludzi z którymi współpracowali m.in. Czesława Niemena.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 05, 2007 17:32 
Awatar użytkownika

Daj znać, Maćku, kiedy będzie emisja tego programu. :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 21, 2007 19:12 
Awatar użytkownika

"Rozmowy w toku " z udziałem Skaldów
i innych wymienionych przez Maćka artystów
w najbliższy poniedziałek w TVN.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 05, 2007 15:06 
Awatar użytkownika

W numerze wrześniowym TERAZ ROCKA ukazała się recenzja Wojciecha Machały albumu "NIEMEN. Dyskografia, fakty, twórczość".

Dobrze, że taka recenzja w końcu się w tym poczytnym piśmie ukazała, natomiast wielka szkoda, że jest tak powierzchowna.

Wojciechowi Machale umknęły w wyliczance zarzutów niepodważalne zalety książki Tadeusza Sklińskiego, tj. najobszerniejsza z publikowanych dotąd dyskografia i wykazy nagrań koncertowych, jak również : kalendarium, filmografia i wykaz sztuk teatralnych z muzyką Niemena.
Recenzent nie docenił należycie iście benedyktyńskiej pracy autora i zebranych w książce fotografii i reprodukcji okładek.
Ten album został potraktowany z nutką zupełnie dla mnie niezrozumiałej wyższości...

Wojciech Machała na łamach TR pisze:
Kolekcja Tadeusza Sklińskiego jest, jako się rzekło, imponujaca, ale autor prezentuje ją w sposób dosyć chaotyczny (...)

Jako czytelnik byłem pod wrażeniem. Ale pozostałem skołowany.

Najpoważniejsze pismo rockowe w tym kraju powinno zdobyć się na docenienie znaczenia pracy T.Sklinskiego w prezentacji dorobku artystycznego największego artysty polskiego rocka.

Ostatnio zmieniony śr wrz 05, 2007 15:45 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr wrz 05, 2007 15:42 
Awatar użytkownika

Biegnę zaraz do kiosku. Cóż też "wysmarował" o książce Tadeusza Sklińskiego - nadworny recenzent "Teraz Rocka" - Wojciech Machała?
Nawet jeśli nie docenił wkładu pracy i pionierskiego przedsięwzięcia - czytelnicy "Dyskografii" - już ją docenili. I to się liczy.
Książka Tadeusza oczywiście ma drobne błędy. Sam staram się wyłuskać potknięcia, niedokładności, chochliki drukarskie, wszelkie dostrzeżone w trakcie lektury błędy, ale tylko po to, by w zapowiadanym, poszerzonym wydaniu, tych błędów jednak uniknąć.
Można byłoby zrobić - Tadeuszu - (już to osobiście sugerowałem) erratę i wszystko byłoby jasne.
Nikt nie jest doskonały i tylko ten, kto nie robi nic, błędów nie popełnia.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: 400
PostZamieszczono: śr wrz 05, 2007 16:38 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan napisał:
Cytuj:
Nikt nie jest doskonały i tylko ten, kto nie robi nic, błędów nie popełnia.

Masz rację, Bogdanie.
Lecz Ty robisz dużo- chociażby te 400 postów ( w tym wiele zamieszczonych przez Ciebie tekstów piosenek Cz. Niemena).
Za to (też) Tobie dziękuję i ...gratuluję tych postów.
Tak trzymać! :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr wrz 05, 2007 22:09 
Awatar użytkownika

Niedawno było 300, a tu już kolejna setka za mną?
Dziękuję Piotrze za miłe słowo. Będę starał się tę passę podtrzymać.
Ale wracając do recenzji książki Tadeusza Sklińskiego, zawartej w
"Teraz Rocku", chciałbym zauważyć, że "dobrze" się stało, iż prawie rok od ukazania się "Dyskografii" na rynku, w ogóle dostrzeżono jej istnienie.
Piszę dobrze w cudysłowie i z nutą sarkazmu, zakrapianego sporą dozą goryczy, albowiem zdumiewa mnie taka sytuacja, gdy odnotowanie faktu wydania, fundamentalnej w końcu, pozycji archiwizującej dokonania Niemena, ma tak duży poślizg, a mimo to, recenzent potrafi w końcowych słowach stwierdzić jedynie, że wprawdzie:
"(...) byłem pod wrażeniem. Ale pozostałem skołowany".
Dziwne wyznanie fachowca "od rocka w Polsce", wziąwszy pod uwagę, że niefachowcy z Forum, już od roku, dyskutują i oceniają tę książkę.
Dziwne w dwójnasób, zwłaszcza w kontekście, wieloletniej współpracy Niemena z tym właśnie pismem (ponoć: "jedynym pismem rockowym w Polsce").
Czy to jedynie przypadek? Czy jakaś, niezbyt dla mnie jasna, polityka pisma? Wygląda jednak na to, że jest to, w szerszej perspektywie, odzwierciedleniem faktycznej sytuacji kultywowania spadku po Niemenie i obraz rzeczywistej, skarlałej formy jej propagowania.

WM dostrzega, co należy przyznać, bogactwo zgromadzonych przez Tadeusza Sklińskiego archiwaliów i pasję autora, ale z treści tekstu wyraźnie widać, że krytyk zapoznał się z książką bardzo pobieżnie i nie zagłębił się w nią zbyt głęboko. Nie potrafi sprawnie poruszać się pośród zawartych w niej faktów (a przecież wiemy, iż i tak nie zawiera wszystkich, dostępnych i będących w posiadaniu autora, materiałów faktograficznych) i stąd wypływają jego liczne zastrzeżenia, odnośnie układu poszczególnych pozycji dyskograficznych.
Na to potrzeba czasu i częstego obcowania z "Dyskografią" i korzystania z niej na codzień. Wówczas "skołowanie" mija i można raczyć się jej zawartością. I tego należałoby oczekiwać od "fachowców - recenzentów".
Kilka uwag ma wprawdzie uzasadnienie (brak datowania "Terra Defloraty", recepcja recenzji z Jazz Yatry), ale obraz ostateczny - sentencja - burzy prawdziwy obraz tej pozycji, sugerując totalny chaos i "skołowanie" potencjalnego czytelnika.
Szanowny Panie Krytyku - więcej wnikliwości - a skołowanie minie, jak ręka odjął! Gwarantuję!

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.