[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn kwie 06, 2020 5:43

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt mar 25, 2008 12:48 
Awatar użytkownika

Słucham ostatnich audycji radiowej "Trójki", słucham wypowiedzi jego radiowych przyjaciół, wspominających barwną sylwetkę Janusza Kosy Kosińskiego. Czytam na różnych internetowych stronach wpisy kondolencyjne i wyrazu żalu fanów jego talentu i pasji, której poświęcił swe życie. Otrzymuję wiele słów, przypominających sylwetkę zmarłego redaktora muzycznego, któremu wielu zawdzięcza swą edukację muzyczną. Prowadziłem na tych stronach Forum Niemena swoistą polemikę z Januszem Kosińskim i czuję potrzebę zabrania głosu w tej chwili. Był ważną osobowością (również dla mnie), nadającą kolorytu środowisku naszych radiowców. Zamiast osobistego komentarza, zacytuję list Krzysztofa Wodniczaka.

Krzysztof Wodniczak pisze:
Dziś radio podało wiadomość o śmierci Janusza Kosińskiego. Zmarł w wieku 64 lat, po przebytym zawale i wylewie. Podpisywał się Janusz "Kosa" Kosiński. Od 1963 roku pracował do śmierci w Polskim Radio program 3. Zaczynał jako prezenter w towarzystwie Andrzeja Olechowskiego i Wojciecha Manna. Najdłużej prowadził audycje "Odkurzone przeboje". W ubiegłym roku PR wydało płytę Niemena "41 potencjometrów Pana Jana", to nagranie przed laty zrealizował redaktor Kosiński. Przyjaźnił się z wieloma muzykami z kilku pokoleń, między innymi z Wojtkiem Waglewskim i Zbigniewem Hołdysem, to właśnie im pomógł w szczególny sposób, "wprowadzając na antenę" ich pierwsze dokonania. Wylansował wielu muzyków rockowych. Dostarczał na antene wiele nowości Led Zeppelin, Pink Floyd, ale też przypominał zapomnianych artystów - Van Morrisona i z okresu archaicznego rocka. W tym lansowaniu rywalizował z Piotrem Kaczkowskim, ale od dwudziestu lat ich gusty znacznie się różniły; "Kosa" był wybredny i nie znosił chałtury w każdym wydaniu. W latach osiemdziesiątych z Wiktorem Legowiczem i Markiem Iwaszkiewiczem prowadził audycje "Winien i ma", rodzaj "kabaretu ekonomicznego. W audycji z założenia popularyzującej zagadnienia gospodarcze i ekonomie, zrobili kabaret, pokazując "genialność" pomysłów "towarzyszy". Audycja przestała się ukazywać w 1993, za ten program dostał nagrodę "Złoty mikrofon". Miłośnik sportów motorowych, jeździł sportowym motocyklem KTM i uprawiał też publicystykę motoryzacyjną. Na uwagę zasługuje styl audycji Kosińskiego, pełen dowcipu i anegdot, zachowywał lekki dystans zarówno wobec samej prezentowanej muzyki, jak i artystów, unikał tak modnej dziś "fraternizacji" i poklepywania rozmówcy po plecach. Do końca zachował temperament rockandrolowca. W lutym prowadził w nocy ostatni program, w dużym stopniu poświęcony koncertowym nagraniom Led Zeppelin. Przyczynił się do wydania albumu Niemena "41 potencjometrów pana Jana". Zmarł jeden z ostatnich prezenterów, który zawsze miał własne zdanie.

(.)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 26, 2008 11:18 
Awatar użytkownika

Na wspomnienia o redaktorze Januszu Kosińskim jest także miejsce w podforum Dziwny jest ten świat. Mimo iż od lat był związany z Antyradiem, a jeszcze wcześniej z TVP- w mojej pamięci pozostanie przede wszystkim jako filar starej, dobrej Trójki.

Ten doświadczony radiowiec i znawca muzyki przełomu lat 60-tych i 70-tych starał się trzymać rękę na pulsie odmierzającym współczesne trendy rocka i bluesa.
Również w telewizji (mimo niepowodzeń związanych z polskimi eliminacjami do konkursu Eurowizji) próbował współtworzyć coś wartościowego- jak wtedy, gdy latem 1997r. pracował przy wielkim koncercie Pomocy Powodzianom albo dziesięć lat później, gdy uczestniczył w studio TVP Kultury w głośnym Live Earth.

W tym wątku toczyła się ostra (i nie zawsze fair) batalia o to, czy uwieczniony w tytule suity Pan Jan to istotnie Pan Janusz 'Kosa' Kosiński ...

Odkładając na bok rozważania dotyczące genezy tego tytułu przychodzi uznać, iż Jego Postać zrosła się na zawsze z "Potencjometrami"...

Bo dzięki Niemu zaistniało to nagranie i mamy tą płytę.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn mar 31, 2008 23:46 
Awatar użytkownika

Można posłuchać audycji Janusza 'Kosy' Kosińskiego w Antyradio z udziałem M. Niemen
:arrow: w cyklu "Antygaleria"(15 lutego 2008r.) choćby dla wspomnienia apelu, jaki pod koniec wywiadu śp. Redaktor Kosiński skierował do Pani Niemen.

Bo kontaktami Pani M. "z wielką rzeszą fanów Czesława" wolałbym tutaj już nie zajmować się.... :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 01, 2008 15:25 
Awatar użytkownika

Cóż... pozostaje nam wierzyć, że pani Małgorzata dotrzyma obietnicy złożonej podczas tej audycji.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 07, 2008 20:06 
Awatar użytkownika

Płyta "41 Potencjometrów Pana Jana..." nominowana do Fryderyka tej nagrody jednak nie zdobyła... Trudno jest wypromować płytę trwającą prawie 42 minuty, z której nie można odtworzyć poszczególnych części. A już promocja bez klipu to zupełne nieporozumienie....

Ale jak brzmi chętnie cytowane przez Panią Niemen porzekadło - "nie umiesz - rób to" :?

-Dalej, dalej ...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 08, 2008 9:50 
Awatar użytkownika

Dawno nie pisałem na forum, ale prawdę mówiąc nie było o czym. Kilka dni temu się poddałem i kupiłem sobie zachodnie płyty CN wydane przez GTR. Zdałem sobie sprawę ( po odpowiedzi na nasz list p. Małgorzaty Niemen ) mimo, że gdzieś tam we mnie tliła się głupia nadzieja, że żadnych " nowych " płyt CN nie będzie! Owszem pojawiły się " Potencjometry ", ale tylko dlatego, że zależało na nich J. Kosińskiemu, który był osobiście zaangażowany w nagranie tego albumu. Pozorne działania p. Niemen potwierdzają tylko słowa ( choć niektórzy nie chcą w nie wierzyć ) R. J. Wydrzyckiego, że tak naprawdę nie zależy jej na zachowaniu pamięci i dorobku męża. Dlatego ci, którzy jej się podlizują już dawno przegrali ! Oczywiście p. M. Niemen ma prawo nie wydawać nagrań CN, ale niech przestanie bredzić.

A co do Fryderyków - to zawsze była załosna impreza ! Zorganizowana przez wielkie wytwórnie, które nawzajem sobie przyznają nagrody ( sprzedaż ich kitu spada, ale zabawa trwa :) ). Prowadzenie nędzne, a sama organizacja wczorajszego wieczoru przypominała kiepską szkolną akademię ! Dlatego wcale nie płaczę, że CD CN nie otrzymał Fryderyka - zwłaszcza, że płyta jest naprawdę bardzo średnia.

Wracam do " Mourner's Rhapsody " bo to wielka muzyka i wspaniała płyta, a że słucham jej nie z polskiego, a niemieckiego CD - no cóż... dla mnie to żadna różnica !

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 08, 2008 13:44 
Awatar użytkownika

Maciek pisze:
Dawno nie pisałem na forum, ale prawdę mówiąc nie było o czym.

Oj było Maćku o czym, tylko trzeba to dostrzegać i chcieć. Tyle jest pracy z np. z redagowaniem wikipedii... każdy może dołożyć swoją cegiełkę. Ty Maćku masz wiedzę zwiazaną ze Skaldami. Z ludźmi z nimi związanymi. Kilka haseł mógłbyś zredagować. Zamiast ostro przyganiać nie wiadomo komu. To praca bardzo niewdzięczna, bo anonimowa, ale nikt za nas jej nie zrobi. Rzucam w Twoim kierunku konstruktywny pomysł na wykonanie notki A. Zielińskiego, T. Gogosza, L.A. Moczulski...

Maciek pisze:
Pozorne działania p. Niemen potwierdzają tylko słowa ( choć niektórzy nie chcą w nie wierzyć ) R. J. Wydrzyckiego, że tak naprawdę nie zależy jej na zachowaniu pamięci i dorobku męża. Dlatego ci, którzy jej się podlizują już dawno przegrali ! Oczywiście p. M. Niemen ma prawo nie wydawać nagrań CN, ale niech przestanie bredzić.

Urągasz wielu forumowiczom, insynuujesz komuś brzydkie cechy (podlizywanie się). Komu? Wal śmiało i miej cywilna odwagę to powiedzieć.
A stwierdzenia, że "nie zależy jej na zachowaniu pamięci i dorobku męża" - świadczą o chęci jątrzenia, a nie szukania dróg wyjścia. Próbowałeś nawiązać z P. Niemen kontakt i dowiedzieć się o rzeczywiste plany? Zapewne nie. Nie wygłaszaj zatem opinii niesprawdzonych i powielonych za innymi. Romuald walczy jak lew, ale to jest w ramach wymiany zdań, pozostających w rodzinie. To zupełnie inny układ i nie wolno nam w to "wchodzić". Domagajmy się wszelkimi sposobami o to, na co z utęsknieniem czekamy i co zostało wcześniej zapowiedziane, ale róbmy to z wzajemnym szcunkiem dla siebie. Stwierdzenie:"niech przestanie bredzić."jest aroganckie i choćby z samego szacunku dla kobiety, w dodatku, chcesz czy nie, żony Czesława, nie przystoi dżentelmenowi. A za takiego chciałbym Cię uważać. Inaczej będzie to grubiaństwo, pomieszane z zachowaniem impertynenckim. Co chcesz przez to pokazać? Co chcesz uzyskać?
Wypadałoby przeprosić i stonować tę wypowiedź. Choćby tyle.
Zrobisz jednak, co uważasz za stosowne. Też masz do tego prawo. Ja zaś mam prawo nie zgodzić się z tego typu postami. I to robię.

(.)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 08, 2008 14:12 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
Ja zaś mam prawo nie zgodzić się z tego typu postami. I to robię.

Masz prawo.

P.S. Chętnie bym pomógł, ale trochę pomagam przy wydaniu całego dorobku radiowego Skaldów ( przynajmniej 5 x 2CD ). Dodatkowo pod koniec kwietnia wychodzi koncert na 2CD " Skaldowie na dwa fortepiany " A. Zielińskiego & S. Deji, a w planach jeszcze box z wszystkimi płytami oraz zupełnie nowy album grupy. A może uda się jeszcze wydać jakieś DVD :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 08, 2008 17:48 
Awatar użytkownika

Maciek pisze:

P.S. Chętnie bym pomógł, ale trochę pomagam przy wydaniu całego dorobku radiowego Skaldów

No, to wyjaśnia Twoje rzadkie pojawianie się na forum.
Jak wiesz, Skaldowie to nie jest moja domena, ale lubiłem ich "wycieczki" w rejony muzyki progresywnej. Może i pośród tych nagrań radiowych, które tak pieczołowicie przygotowujecie, znajdą się i takie, które też przypadną mi do gustu?
Życze powodzenia, a sobie Twoich tak fajnych i budujących postów jak ten ostatni. Jakże w swej wymowie inny i... pozytywny, jakże odmienny i o NIEBO sympatyczniejszy od poprzedniego.
Poznałeś nieco "kuchnię" pracy nad materiałem radiowym, czy mógłbyś uchylić nieco rąbka tajemnicy, jak dochodzi się do tego rodzaju nagrańowych rarytasów? Od kogo zależy udana finalizacja takiego przedsięwzięcia? Autorów i wykonawców, czy może właścicieli tych nagrań? Pytam w kontekście nieznanych, a "zapuszkowanych" archiwów Niemena, które zalegają gdzieś na półkach radiowych.
Niemen miał spore trudności, aby odnaleźć swe pierwsze, zarejestrowane utwory. Pokazały się już po jego śmierci. Czy to nie znamienne? I kto temu jest winien? Jeżeli sam Niemen nie potrafił, w jakiej sytuacji jest Pani Małgorzata? To też należy brać pod uwagę przy stawianiu zarzutów pod jej adresem. Czy jedynie ona nie wywiązuje się z zapowiadanych projektów? Dlaczego pomija się ją przy udostępnianiu nowoodkrywanych staroci? Pomyślmy i uderzmy się w pierś, czy wszyscy jesteśmy bez skazy?
A wracając do Skaldów.
Powodzenia Maćku. Szczerze. :)

(.)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 08, 2008 18:55 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:

Poznałeś nieco "kuchnię" pracy nad materiałem radiowym, czy mógłbyś uchylić nieco rąbka tajemnicy, jak dochodzi się do tego rodzaju nagrańowych rarytasów? Od kogo zależy udana finalizacja takiego przedsięwzięcia? Autorów i wykonawców, czy może właścicieli tych nagrań? Pytam w kontekście nieznanych, a "zapuszkowanych" archiwów Niemena, które zalegają gdzieś na półkach radiowych.
Powodzenia Maćku. Szczerze. :)(.)

Finalizacja wydania nagrań prawie zawsze zależy od chęci samych wykonawców. Jak wiesz od pewnego czasu Polskie Radio wydaje serię " Z Archiwum PR " i po dość długich rozmowach udało się namówić Skaldów, by wyrazili zgodę na publikację nagrań, które dokonali dla PR. A jest tego ( razem z koncertami ) ok. 500 pozycji :) Myślę, że spokojnie wśród nich znajdziesz i te progresywne. Jak się domyślasz główny problem to pieniądze, które płaci PR - pewna kwota jest dzielona prawie w takich samych proporcjach na wszystkich, którzy uczestniczyli w danym nagraniu. Te pieniądze nie są duże, ale przecież nie zawsze powinno chodzić o kasę, dlatego Skaldowie postanowili zrobić frajdę swoim fanom. Prawa do tych nagrań należą do PR, a jeżeli nie, to PR w czasie przygotowywania CD stara się je pozyskać. Z tego co mi wiadomo podobną propozycję złożono p. Niemen, ale nie wyraziła zgody ( to zdanie opieram na informacji, którą uzyskałem od człowieka z PR ). Pytałem o nagrania CN bo zależy mi, aby one również ujrzały światło dzienne. Piszesz o trudności w dotarciu do pierwszych nagrań CN - często bywa tak, że pewne taśmy zginęły lub zostały zagrane. Na szczęście w czasie kompletowania materiałów PR kontaktuje się, że wszystkimi lokalnymi rozgłośniami, a nawet osobami prywatnymi jeżeli jest tylko szansa pozyskania unikalnych piosenek.

Nie śledzę ostatnio zbyt dokładnie forum, więc jeżeli o tym już jest to sorry ! Wczoraj zobaczyłem, że ukazała się książka M. Gaszyńskiego " Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni " ( z jednej strony do połowy o C-C, a z drugiej o N-C ) i jest tam trochę o CN :)

Pozdrawiam - Maciek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 06, 2008 16:03 
Awatar użytkownika

W periodyku "Tomy Kultury" natknąłem się na wywiad z p.Małgorzatą Niemen, a w nim przykuwa uwagę odpowiedź na pytanie dotyczące tej właśnie płyty :

TK : - Pojawił się album "41 Potencjometrów Pana Jana".
Jest nadzieja na publikację w przyszłości podobnych materiałów z archiwum pana Czesława ?

M.Niemen : "Tak, jeśli będą dobrej jakości i nieźle zrealizowane, to na pewno zostaną opublikowane.
"41 Potencjometrów Pana Jana" to 40-to minutowy koncert, który przeleżał na półkach Polskiego Radia ponad 30 lat. Mimo, że jest to archaiczne nagranie, to sama muzyka brzmi zadziwiająco aktualnie
."

Nagranie jest wprawdzie monofoniczne, a muzyka wcale nie brzmi aktualnie, ale to nie przeszkadza wybrać się w wędrówkę z Panem Janem...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 31, 2008 12:40 
Awatar użytkownika

W periodyku "Hi-Fi i Muzyka" ukazała się recenzja, którą niedawno zamieszczono na stronie :arrow: Polskiego Radia.

Cieszę się niezmiernie, że fakty, które podałem w recenzji dla JAZZ FORUM (z grudnia 2007r.) znalazły wreszcie uznanie i p.Marek Romański w swojej recenzji napisał już o cytacie z Kaprysu nr 24 op.1 (co pierwszy zauważył Bogdan) a nie z "La Campanelli"- jak podano w opisie płyty.

Autor zaczyna rozważania od roli wcześniejszego składu w muzycznych poszukiwaniach Niemena, które później zaowocowały "Potencjometrami" oraz przytacza ciekawostkę o wplataniu na koncertach Niemen Aerolit cytatu z hejnału mariackiego :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 31, 2008 14:09 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:

Cytuj:
a muzyka wcale nie brzmi aktualnie

Aktualnie, nie aktualnie - jakie to ma znaczenie? Ważne, że słucha się jej z przyjemnością.

Walce Johana Straussa też nie brzmią aktualnie...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 31, 2008 14:46 
Awatar użytkownika

Czasami wsłuchuję się w bicie swego serca.
Zwłaszcza wtedy gdy boli.
Brzmi zawsze aktualne i cieszę się, że jeszcze nadaje rytm.
Czasami równy, miarowy, czasami przyspieszony, a czasami zwolniony, jakby sprężyna w zegarku za chwilę miała całkowicie się rozkręcić.
Które brzmienie jest ulubione?
To, jakie dane jest mi w konkretnym momencie usłyszeć, jest zawsze aktualne, gdy je słyszę wiem, że żyję.
Tak jest też z muzyką - również tą z
"41 potencjometrów Pana Jana...".
Słucham i cieszę się, że żyję.
I tego życzę każdemu sięgającemu po nieco "zleżałą" i "wypłowiałą" muzykę.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 02, 2008 14:10 
Awatar użytkownika

Znów przeczytałem ciekawą recenzję, w której autor Sebastian Chasiński umiejętnie zrekapitulował treści zawarte w książeczce z opisem płyty oraz w recenzji z JF.

Artykuł został opublikowany na stronie Magazynu Esensja

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.