[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn kwie 06, 2020 5:23

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt sty 31, 2012 18:15 
Awatar użytkownika

cocomo pisze:
Myślę, że Dominowi nie chodziło o piratowanie tylko o udostępnienie osobom posiadającym oryginalny CD (pewnie większość aktywnych userów) kopii podzielonej na ścieżki, a na to prawo pozwala.

Teraz, kiedy ACTA mają wejść w życie, chyba nawet to będzie zabronione i nielegalne...

Wielki ból czuję, że nie mogłem i nie mogę posłuchać całości (75 - 80 minut) "Potencjometrów". To, co można usłyszeć na wydanej wersji konceru jest absolutnie brawurowe, talent każdego muzyka jest wyraźnie słyszany. Paganini Błędowskiego jest świetny. Jak się Dziemski brał do perkusji... miód dla uszu. Kocham fragmenty, gdy Niemen gra na AKS - ie i czyniąc różne cuda ma Minimoogu (wg. podziału Domina189 część 4 - Industrialna).
Niestety, na nagraniu często słychać tzw. dzikie cięcia, czyli fragmety beztalentnie podzielone, tylko po to, by je skrócić. Już początek wzbudza duże znaki zapytania - Kto to montował? Niestety nie był to montaż cyfrowy, tylko cięcie na o r y g i n a l e taśmy, więc wyżej wymienione 80 minut przepadło bezpowrotnie. Dobrze chociaż, że po stanie ta taśma też nie przepadła. Ale cieszmy się, że mamy, co mamy!

padam"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 12, 2012 9:19 
Awatar użytkownika

Ja tylko jeszcze odnośnie rzekomo niezachowanej, pełnej wersji koncertu z Riviery. KAŻDE nagranie przeznaczone do montażu kopiowało się najpierw na drugą taśmę, i to ją się dopiero "szatkowało", nigdy nie cięło się taśm źródłowych. Pomijając, że używało się do tego specjalnych magnetofonów montażowych z trzema szpulami, na ta trzecią nawijało się ścinki, także nie rozumiem jak można było je "pozamiatać z podłogi"...?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 13, 2012 0:44 
Awatar użytkownika

Witam

Do ostatniej wypowiedzi na temat archiwizowania nagrań w Polskim Radio dorzucę swoje trzy grosze...
Najpierw jednak przypatrzmy się tezie postawionej przez szanownego przedmówcę.

Po dokonanym w Rivierze nagraniu niewątpliwie PR było w posiadaniu pełnego zapisu koncertu.
Ze względu na panujące w PR zwyczaje Artysta z Redaktorem pracowali na kopii tego nagrania
...

No i tu rodzi się wątpliwość: jeśli w efekcie tych prac miał powstać fonogram do publikacji, to nie sądzę, aby Czesław przystał na jakość dźwięku, jaką mógł uzyskać z kopii. To nie znaczy, że neguję istnienie opisanych wyżej zasad panujących w Polskim Radio. Chcę tylko wskazać jako wysoce prawdopodobną ewentualność, że w zetknięciu z wolą naszego Artysty od tych zasad mogło zdarzyć się odstępstwo. Nie ostatni raz - zresztą (vide: koncert Trójkowy '99).

Po wtóre: niewątpliwie redaktor Kosiński przechował dla potomnych zmontowaną taśmę z nagraniem.

Co zatem mogło się stać z taśmą-matką, jeśli nienaruszona przetrwała cięcia kopii w pokoju nr 44..?
Ano to, co stało się z wieloma innymi nagraniami radiowymi innych artystów- przepadła.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 13, 2012 9:46 
Awatar użytkownika

Fakt, w indeksach archiwum PR figuruje wiele zacnych pozycji, niestety gdy przychodzi do kontaktu z taśmą, okazuje się, że ostała się li tylko bobinka z rozbiegówką. Ewentualnie na taśmie zarejestrowane jest zupełnie inne nagranie. Gdy przyrównać ten bałagan ze stanem rzeczy np. w takim WDR, to się nóż w kieszeni otwiera...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 18, 2012 21:49 
Awatar użytkownika

Sprawa ciekawa, bardzo rzekłbyś nawet.

Niemen ze swoją srogością do samego siebie, nawet jeśli kobia byłaby wykonana, mógł się jej jakoś pozbyć, aby te fragmenty, które mu nie pasują, nie dostały się nigdy do słuchaczy.
No, ja gdy piszę wiersze, czy tworzę muzykę, czy rysuję lub maluję i coś mi nie podpasuje, wywalam to do kosza, kosz opróżniam i "Adios!" moje nieudane próby. Nie dowie się o nich nikt. Dowiedzenie się o przeszło 70 minutach muzyki z Riviery, Niemen zaiste świetnie udremnił...

padam"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lut 26, 2020 11:47 
Awatar użytkownika

Album "41 potencjometrów Pana Jana" doczekał się notki w Wikipedii z odnośnikami do -> recenzji z JF (link do recki z TERAZ ROCK-a wygasł; można tam zamieścić swoją opinię).

Wikipedyczna notka przynosi tylko lakoniczne podsumowanie tego, o czym zawzięcie dyskutowaliśmy na dziesięciu stronach w tym wątku ... :)

Autor notki w Wikipedii pisze:
Nazwa albumu pochodzi od jego długości– 41 minut, zaś imieniem Jan nazwał Niemen Janusza Kosińskiego, który pomagał w obróbce materiału.

Taka jest w uproszczeniu prawda o genezie tytułu, a usłyszałem ją w garderobie N-a po koncercie w połowie lat 80., choć została mi podana w sposób bardziej złożony (patrz => strona 1).

Jeszcze bardziej lakoniczna jest informacja w Wikipedii o studyjnej płycie "Niemen Aerolit". O kompozycjach z tego okresu niewiele można przeczytać także w książkach...

PS Warto się zaznajomić z o pół roku późniejszym tekstem Sebastiana Chosińskiego poświęconym "41 p. Pana Jana" na portalu => Esensja_pl

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn mar 09, 2020 13:35 
Awatar użytkownika

Uwierzyłem w opowieść "Kosy" po tym, jak kilka lat temu TVP Polonia wyemitowała pełen zapis recitalu grupy z Sopotu '74, na którym lider przedstawił wszystkich swoich muzyków jako... Janów(-muzykantów?) ;-)
Anonimowy autor notki o koncercie Niemena na stronie telemagazyn.pl pisze:
(...) Koncert, zarejestrowany 22 sierpnia w Operze Leśnej, rozpoczyna się zapowiedzią aktorki Wandy Neumann, która prowadziła wówczas wraz z Jackiem Bromskim (wtedy znanym DJ - em i studentem łódzkiej szkoły filmowej) koncerty festiwalowe. Zachowana została konferansjerka Czesława Niemena, który w żartobliwy sposób zapowiedział towarzyszącą formację jako zespół "Janki" (od Janków Muzykantów) i każdego z muzyków przedstawił jako "Janka". Wanda Neumann zapowiada: "Za chwilę na naszej estradzie wystąpi jeden z czołowych piosenkarzy europejskich. Artysta, którego twórczość nie pozwala nikomu być obojętnym. Niepokojący, kontrowersyjny, oryginalny, od lat idący własną drogą, poszukujący indywidualnych środków wyrazu Czesław Niemen!" Wchodzą muzycy: "Janek" Piwowar, jako Jan II na basie wystąpi "Jan" Gazda, na perkusji "Jan" Dziemski, na organach i fortepianie Fendera "Jan" Nowak. "Repertuar: "Cztery ściany świata" (muzyka Czesław Niemen, słowa Jonasz Kofta),"A Pilgrim" (muzyka Czesław Niemen, słowa Cyprian Kamil Norwid, tłumaczenie na język angielski Paweł Brodowski),"Daj mi wstążkę błękitną" (muzyka Czesław Niemen, słowa Cyprian Kamil Norwid), "Lilacs and Champagne" (muzyka Czesław Niemen, słowa Norman Simon). Zespół Niemen Aerolit wystąpił w składzie: Czesław Niemen, Piotr Dziemski, Jacek Gazda, Andrzej Nowak, Sławomir Piwowar, zespół wokalny Partita.

Tak czy inaczej, dobrze, że ten album się ukazał - a jeszcze lepiej, że uzyskał status "Złotej Płyty", o czym informowała wkładka dołączona do następnego wydawnictwa z koncertami Niemena. Po lekturze interesującej dyskusji, do której odesłał nas mój przedmówca, warto byłoby wysłuchać (przeczytać) co ze swojej rozmowy z Niemenem zapamiętał Markovitz, szczególnie, że - jak sugeruje - odpowiedź była bardziej złożona od wyjaśnień, jakie przelał na papier Janusz Kosiński.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn mar 09, 2020 22:20 
Awatar użytkownika

Trafiłeś, Dominie, na dobry trop z tymi Jankami 8)

Rzecz w tym, że zacytowany przez Ciebie fragment zapowiedzi koncertu formacji Niemen Aerolit podczas festiwalu SOPOT'74 bardziej klarownie przekazuje intencje Niemena niż to, co usłyszałem dekadę później w garderobie po solowym recitalu.

Być może kiedyś jeszcze o tym napiszę...

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strefa czasowa UTC+1godz.