[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn paź 26, 2020 9:15

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt mar 21, 2008 10:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 16, 2005 22:39
Posty: 3410
Stach pisze:
W ogóle jakim prawem narzucacie ( M-tz i DS) komukolwiek co jest świetne a ci liche.

Tym samym prawem dzięki któremu Stachu głosi, że wszystko było och i ach...

A niestety - nie było.


Są fragmenty "Pantheonu", w których Czesław Niemen - sam nie przejawiając większej aktywności muzycznej - dość niefortunnie wyraża się o innych artystach (krytykując Budkę i K.Cugowskiego, aktywność braci Golców i gitarzysty Skawińskiego ).

"Propagując" - jak to nazywasz - takie "kwiatki" wystawia się na ogień krytyki zgorzkniałego Artystę.

Stach pisze:
Zapominacie o muzyce filmowej .. wystawach etc.

Staraliśmy się nie zapomnieć. Z pomocą ludzi z forum i rodziny Wydrzyckich napisano trzy książki i otwarto wystawę prac plastycznych w Opolu.

Ponadto z naszą pomocą powstały reportaże telewizyjne, film dokumentalny i kilka audycji radiowych.
Miłośnicy muzyki Niemena nie przyjeżdżali na gotowe, ale współorganizowali koncerty i inne imprezy, które w zawoalowany sposób kontestowała wynoszona tu pod niebiosa Pani M.

Stach pisze:
Zamykanie Niemena w "szufladzie unicestwienia" z napisem muzyk, tylko muzyk jest szkodliwe ....

Powiedz to swoim Paniom...
Napisaliśmy o tym zamykaniu w liście otwartym. Zirytowały się bardzo.
Pani Małgorzata odpisała nam, że teraz zajmuje się "innym projektem"...
Od tej chwili minie dwa lata, a my nadal nie wiemy, o jaki projekt chodziło...

_________________
:N: Uprzejmie nie proszę, zażaleń nie wnoszę.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 21, 2008 10:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz sty 14, 2007 11:56
Posty: 1156
Markovitz, proszę przeczytaj jeszcze raz mój post. Nie sądzę aby Twoja wypowiedź była, wypowiedzią naturalną. Jest to wszystko ,nawet nie wyrwane z kontekstu ,ale efektem Twoich ' przemyślen' w oparach absurdu, Ty kompletnie nie piszesz w odniesieniu do mojego postu ,tylko jakieś banialuki typu " swoim Paniom", "och ,ach". Wyraźnie widac co Cię uwiera, tylko to nijak się ma do rzeczywistosci. Pisząc lub odpisując na moje posty pisz tylko i wyłącznie na mój temat, nie wtrącaj Pań, to w/g mnie przejaw braku pewnych elementarnych zasad wobec Pań Spadkobierczyń, na mnie możesz wieszac psy. Zastosuj sie do mojej prośby.

_________________
Бродяга NIEMEN incognito !?


Ostatnio zmieniony pt mar 21, 2008 10:51 przez Stach, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 21, 2008 16:14 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt sty 20, 2004 2:29
Posty: 454
Lokalizacja: Warszawa
ratajczak bogdan pisze:
Każda biografia zawiera stwierdzenia typu - Niemen to: kompozytor, wokalista, poeta, felietonista, plastyk...
Dlaczego więc odrzucasz Darku tę ważną, wyróżnianą i cenioną sferę wypowiedzi artystycznej, filozoficznej i społeczno-politycznej Niemena.


Wyróżniana i ceniona? Przez kogo? Ja wiem, że to miejsce w którym spotykają się fani totalni, ale najwyraźniej ja nim nie jestem, bo jeśli chodzi o niemenowe dziennikarstwo, to... jakby tu powiedzieć... Kapuścińskim to on nie był.

Dla mnie felietony Niemena to nieciekawy margines jego działań, po który sięgnąć można ewentualnie gdy wyczerpany zostanie materiał w którym miał naprawdę coś do powiedzenia. Wydawanie tego przed muzyką, to tak jakby Lemowi wydać albumik z rysunkami, zamiast powieści.

DS


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 21, 2008 16:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt paź 29, 2004 17:43
Posty: 3303
Dla mnie też Niemen jest przede wszystkim muzykiem i czekam głównie na płyty. Nie mam nic przeciw wydaniu wierszy i felietonów, ale nie zamiast materiału muzycznego, tylko na przykład równolegle z nim.

_________________
"Wyśpiewałem duszę moją sercem szczerym..."


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 21, 2008 17:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt kwie 20, 2004 17:08
Posty: 2302
Napisałem i będę to powtarzał, bo chyba zbyt słabo to uwypukliłem.
Jestem za publikacją
WIERSZY, FELIETONÓW i PRAC PLASTYCZNYCH
NIEMENA.

Darek Sieradzki pisze:
Wyróżniana i ceniona? Przez kogo?
(...) bo jeśli chodzi o niemenowe dziennikarstwo, to... jakby tu powiedzieć... Kapuścińskim to on nie był.
Dla mnie felietony Niemena to nieciekawy margines jego działań, po który sięgnąć można ewentualnie gdy wyczerpany zostanie materiał w którym miał naprawdę coś do powiedzenia.(...)


Darku, nie kwestionujesz pozamuzycznej działalności Niemena, bo ona b y ł a.
Niezależnie od Twojej czy mojej oceny.
Była i pozostała.
Nie wolno udawać, że skoro nie jest ceniona na równi z twórczością muzyczną, należy ją lekceważyć i spychać na margines.
Niemen stworzył swój wizerunek twórcy totalnego i skoro to gremialnie uznaliśmy (patrz encyklopedie i książki poświęcone Niemenowi, a także liczne opinie zwolenników jego talentu - zobacz choćby wypowiedź Franciszka Walickiego), musimy zmierzyć się z tą częścią spuścizny. Nawet jesli uznalibyśmy ją za mniej wartościową i odstającą poziomem od dorobku muzycznego.
Jakiekolwiek są nasze oceny wartości tych działań artystycznych, nie wolno nam nie zauważać, że dla Niemena były one bardzo ważne.
To była forma prezentacji jego myślenia, wypowiedzi społecznej i filozoficznej.
Można tego nie cenić, można to wyszydzać, poddawać krytycznej ocenie, ale nie wolno udawać, że nas nie obchodzi, bo... nie był Kapuścińskim, Dudą-Graczem, Herbertem, Kołakowskim...
To jest bowiem nierozerwalna część jego twórczości, w której wypowiadał się na skalę adekwatną do nabytych umiejętności, swej wrażliwości i wrodzonego talentu.
Nie wolno więc pomijać tych dokonań w kontekście poznawania jego spuścizny i publikowania dorobku "DZIEŁ WSZYSTKICH".
Postulowało o to wielu, w tym wielu fanów z naszego forum i nie rozumiem tego nagłego odwrotu od prezentowanych wcześniej poglądów na ten temat.
Czy może mi ktoś RACJONALNIE wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi? Bo jestem mocno zdegustowany i skonfudowany taką niekonsekwencją. :?

(.)

_________________
już nie żal nic
choć żal tak wiele

CN w rocznicę swoich 57. urodzin


Ostatnio zmieniony pt mar 21, 2008 18:44 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 21, 2008 18:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn lut 16, 2004 15:39
Posty: 690
Też uważam, że Niemen to przede wszystkim muzyka. Ale mam też i inne od pozostałych dyskutantów zdanie o innych formach Jego twórczości.

Nie będę dyskutował o poziomie tej innej twórczości, bo po pierwsze jej nie znam, a po drugie moje zdanie to ... tylko moje odczucie. Ktoś inny może uważać zupełnie inaczej. Więc nie ma sensu się spierać, tym bardziej spierać się o sprawy nie do końca znane nam.

Faktem jest jak zaznaczył Darek, że jesteśmy tu na tym forum mocno zaangażowani mentalnie i uczuciowo w nasze fanostwo. Dla nas jest więc wszystkiego cały czas zbyt mało. Można powiedzieć że wcale tego nie ma. Jakakolwiek sztuka, jaka by nie była, nawet genialna pozostanie tak długo martwa, jak długo będzie ukrywana przed światem.
Tak było zawsze i zawsze tak będzie.

A teraz do rzeczy. Mnie oprócz Niemena muzyka, bardzo pociąga Niemen jak człowiek, jego człowieczeństwo, duch tego człowieczeństwa i kolejny problem czyli jak ten duch wyraża się poprzez swoją sztukę. Czyli nie jest dla mnie jedynie ważny sam poziom sztuki w oderwaniu od człowieka i okoliczności w jakich przyszło mu żyć i tworzyć, ale staram się spojrzeć na to bardziej holistycznie widząc samą sztukę w powiązaniu z człowiekiem i jego środowiskiem. Dlatego mimo mniejszej być może wartości artystycznej innych form Jego działalności, uważam że są jednak one doskonałym uzupełnieniem zarówno działalności muzycznej Niemena jak i dają szerszy wgląd w Jego ducha.

Nie chciałbym pisząc to co napiszę uchodzić za bezkrytycznego fanatyka, ale uważam, że Niemen jako poeta i jako filozof jest naprawdę bardzo ciekawy i zaskakuje swoją „duchową logiką”. Jako literat jest nieporadny i nie trzeba się wgłębiać aby to dostrzec, ale przecież Niemen nie był zawodowym literatem. Poza tym nieporadność literacka pojawia się i u tych których uważamy za mistrzów słowa.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 21, 2008 18:45 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt sty 20, 2004 2:29
Posty: 454
Lokalizacja: Warszawa
ratajczak bogdan pisze:
Postulowało o to wielu, w tym wielu fanów z naszego forum i nie rozumiem tego nagłego odwrotu od prezentowanych wcześniej poglądów na ten temat.
Czy może mi ktoś RACJONALNIE wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi? Bo jestem mocno zdegustowany i skonfudowany taką niekonsekwencją. :?

Ale gdzie tu widzisz niekonsekwencję? W tym, że wolałbym żeby najpierw skupić się na wiodącym nurcie twórczości Niemena (w którego rozpowszechnianiu - sam chyba przyznasz - są przeogromne braki), a dopiero potem zająć się resztą?

Dziś przygotowywanie felietonów zamiast muzyki uważam (czy raczej uważałbym, gdyby ktokolwiek tak naprawdę nad nimi pracował) za stratę czasu, bo są ważniejsze fragmenty "dzieła wszystkich" do przygotowania. Ale skąd wniosek, że nie powinno to się ukazać nigdy? Ja tego nie powiedziałem.

DS

ps. dzieła wszystkie? w tej sytuacji byłbym szczęśliwy z wydawania dzieł jakichkolwiek...

D


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 21, 2008 21:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt lut 27, 2004 17:11
Posty: 2787
Darek napisał:
Cytuj:
Wydawanie tego przed muzyką, to tak jakby Lemowi wydać albumik z rysunkami, zamiast powieści.


Trafniejszego argumentu nie sposób było wymyślić.
Twórczość literacka ? Niektóre wiersze bardzo ciekawe.
np.

Cytuj:
Mijanka


gdy spotkasz
po drodze do celu
zmęczoną postać
uszanuj jej doświadczenie
niebawem
będziesz i ty
stamtąd wracać
i nie zdążysz
uchylić kapelusza
witając następców
oni
w najlepszym wypadku
wykrzywią pogardliwie usta
i miną ciebie
zanim wykrztusisz
pierwsze słowo
w najgorszym
ruszą na oślep
aby popełnić
wszystkie twoje błędy

Czesław Niemen, 21 sierpnia 1995r


Pytanie - czy wydawać ? Zdecydowanie tak! I niech Darek nie posądza mnie o fanatyzm absolutny, bo tak nie jest; nie jest to nawet fanatyzm umiarkowany; jest to zachwyt z dużą dozą krytycyzmu. Oczywiście, że muzyka ma pierwszeństwo, Ale wszelkie dostępne poczynania literackie i malarskie winny być też znane , bo to daje kompletniejszy obraz Niemena jako artysty i nieważne, że, jak ktoś się tutaj wyraził, był okres, w którym Niemen sprawiał wrażenie zgnuśniałego. Był niewątpliwie artystą najbardziej wyrazistym i uznanym w Polsce, a to obliguje do pielęgnowania Jego całej twórczości - nie tylko muzycznej.

_________________
Grzeszmy na ziemi, bo w niebie nie pozwolą na to.
(moja dewiza, którą stosuję )


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 21, 2008 23:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw cze 15, 2006 15:26
Posty: 851
Lokalizacja: Szczecin
Proponowano zabranie tego nieszczęsnego Pantheonu w obawie ...
Ale kto by przypuszczal że natrafi sie na taki mur ...
A każdemu wydaje sie że będzie żyl wiecznie choć sam w to nie wierzy .
Odchodzacy czlowiek nie jest najlepszym doradca we wlasnej sprawie .
Ach te felietony - co za problem ? Wystarczy pierwsza lepsza poważna Książnica i siadamy z calym rocznikiem w czytelni . Nawet ksero możemy zrobić .
Dzieki Ewie za zauważenie okraglego postu . O tyle mam slabsze oczy i tez o tyle wiecej zszargane nerwy .
Jeszcze raz Dobrych Swiat Wszystkim !!! :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 26, 2008 23:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 16, 2005 22:39
Posty: 3410
Życzę anielskiej cierpliwości i dużo zdrowia w oczekiwaniu na działania wydawnicze...

Romuald Juliusz Wydrzycki pisze:
Proponowano zabranie tego nieszczęsnego Pantheonu w obawie ...
Ale kto by przypuszczał, że natrafi się na taki mur ...

No właśnie... Ale może Autor rubryki "Pantheon" miał podobne obawy do tych, które z dużą delikatnością zawarli w swoich postach Darek i Ewa ..?

Czesław Niemen w TYLKO ROCKu nr 3 z 1992r. pisze:
Gotów jestem przykleić sobie na plecach listek klonowy.
Uwaga! Raczkujący grafoman. Literatura to jednak ciężka praca (..)
Nie wiem jeszcze jak długo, ale na dziś uznaję zasadę : nie umiesz ? - rób to...
I robię.

Niewiele dobrego dla samego Czesława wynikło z tego robienia za felietonistę.

Kilka osób się obraziło, a większość przyjmowała raczej obojętnie zawiłe wywody na tematy bieżące.

Co innego wiersze i dzienniki- znacznie ciekawsze od rozważań o prawie autorskim i festiwalach.

O planach ich wydania czytałem już rok temu różne obiecanki i cacanki.

Załóżmy jednak wariant optymistyczny, że niebawem taka książka się ukaże ...

Czy pozostanie w niej coś z człowieka, jakim :N: był na co dzień ?

Czy znajdzie się tam tekst o odziedziczonym zamiłowaniu do majsterkowania i ojcowych śrubkach ?

Wątpię - przecież to historia o dwóch Wydrzyckich a nie o wielkim świecie, do którego aspirują panie N. :?

A wystarczyłoby dostrzec, ile życia wnoszą do upozowanego wizerunku takie oto obrazki :

Czesław Niemen w TYLKO ROCKu nr 3 z 1992r. pisze:
Mnie, chłopcu imponował zawsze ojciec. Moim córkom - matka.
Dziś doświadczyłem czegoś bardziej złożonego.
Natalia, nasza panna Paganini, musiała wypełnić jakiś formularz o przyjęcie do liceum.
Oczywiście tylko mama mogła w tym pomóc. Moje uwagi - powietrze. Dotyczyły rubryki w formularzu. Miejsce pracy ojca i numer telefonu. Powiedziałem, że nie musi tego wpisywać (..) Zajęte wypełnianiem obie nie reagowały. Powtórzyłem głośniej.
Awantura.


Czy takie skrzące się życiem teksty znajdą uznanie Pań ? Jak dotąd prezentują One postawę, iż ledwie tląca się sława Niemena powinna opierać się na iście posągowym wizerunku ...

_________________
:N: Uprzejmie nie proszę, zażaleń nie wnoszę.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 01, 2008 15:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw cze 15, 2006 15:26
Posty: 851
Lokalizacja: Szczecin
Refleksje w czasie opornego leczenia sie znanym specyfikiem Czeslawa Amolem .
Anna Maria Haydn spora czesc rekopisow meza zuzywala na ogol na krecenie papilotow .
No comment . :? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt kwie 04, 2008 12:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw cze 15, 2006 15:26
Posty: 851
Lokalizacja: Szczecin
Bezowocne pozostaja jak do tej pory proby naklonienia moich siostr i braci do zapoznania sie ze slynnymi wywiadami Pani M .
W odroznieniu ode mnie unikaja tego tematu jak ognia omijajac lukiem kiosk z polecanymi tytulami .
Czy boja sie tych tekstow , czy ich brzydza , czy tez boja sie irytacji z tym zwiazanej .
Tak czy inaczej , pozwala to im zajmowac stanowisko obojetne , a raczej nijakie .
Czy to brak odwagi cywilnej , czy moze o naiwni , na cos licza !? :?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt maja 28, 2010 16:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 16, 2005 22:39
Posty: 3410
Zdecydowałem się odkurzyć ten temat, bowiem po medialnej kampanii wymierzonej w znawców muzyki Niemena Pani Małgorzata Niemen postanowiła popularyzować twórczość literacką swego męża odczytując na spotkaniach autorskich jego zapiski z rubryki "Pantheon" (obecnej w TERAZ ROCKu od października 1991r. do początku 2004r.).

Oto fragment takiego spotkania dostępny w serwisie :arrow: FM Lębork z refleksją Pani M. (o diecie newsowej : )

Ten wywód oddaje filozofię Prelegentki : zamknięcie na argumenty i trwanie przy własnych uprzedzeniach.

Chcę tylko zauważyć, że na diecie - o jakiej tam mowa - sympatycy muzyki Niemena są już od dawna.

Przez to embargo na info o planach wydawniczych - nie czuję się ani trochę mądrzejszy... :roll:

_________________
:N: Uprzejmie nie proszę, zażaleń nie wnoszę.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
POWERED_BY