[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 25, 2017 11:59

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 9:32 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Nowa składanka z utworami Niemena Spiżowy krzyk jest już do kupienia na allegro.

"Pieśni wojów" niestety tu nie ma, ale znalazły się za to "Jagody szaleju". :twisted:
Zastanawiam się, czy warto kupować zestaw, który wcale mi nie odpowiada.
W dodatku "Italiam, Italiam" i "Proroctwo Wernyhory" są już na składance "Czas jak rzeka".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 10:06 
Site Admin
Awatar użytkownika

Składanka bez przebojów, ułożona bez klucza (nie licząc "nikt tego nie zna, nie słucha i słuchać nie będzie chciał"), bez jakiegokolwiek "rarytasu" dla fanów... Spodziewam się zalewu tych składanek na Allegro gdy ludzie którzy ją kupią z rozpędu będą się chcieli pozbyć jak najszybciej.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 10:11 
Awatar użytkownika

Zestaw rzeczywiście dość dziwny. Trudno dociec klucza wg którego dobierano utwory - "the best of" to raczej nie jest - już szybciej "a young person's guide to :N: ".

Ja raczej sobie daruję zakup, chyba że okaże się, że są tam jakieś wersje niepublikowane wcześniej.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 10:25 
Awatar użytkownika

Proponuję tego nie kupować na znak protestu przeciw ignorancji i lekceważeniu potrzeb fanów.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 10:36 
Awatar użytkownika

Taki 'protest' raczej nie zostanie zauważony, bo kolekcjonerzy kupią wszystko...

Doprawdy nie wyobrażam sobie, aby Czesław Niemen wpadł na pomysł wydania tak cudacznego zestawu nagrań. Rozrzut stylistyczny bez ładu i składu : suicie "Cztery ściana świata" towarzyszą piosenki w rodzaju "Spiżowy kzyk", czy "Allilah"...
"Ptaszek" i "Jagody szaleju"w zgodnej opinii recenzentów należą do najsłabszych nagrań na oryginalnych albumach.

Przypomnę, co o dwóch z tych nagrań mówił sam Czesław Niemen...

:N: (s.56 monografii R.Radoszewskiego "Kiedy się dziwić przestanę) :

"Są także oczywiste kiksy, których się nie wypieram, jak np. "Spiżowy krzyk", jakby niezamierzona parodia protest songu" .

:N: (wywiad dla Jana Skaradzińskiego "Rock'n'roll" - luty 1991) :
.. "szereg moich starszych piosenek to bardzo trafne kompozycje.

- Czy "Allilah" również?

:N: : - A co, to infantylna bzdura?

J.S. - Według mnie wyjątkowo.

:N: - No nie wiem. Już dawno jej nie słuchałem. Pamiętam tylko, że fatalnie tę piosenkę zrealizowałem."

I jeszcze :

:N: (s.42 książki D.Michalskiego "Niemen o sobie") : "Nagranie "Allilah" wyszłoby może lepiej - bo nie do końca jest udane - ale nie mogłem zgodzić się z tekstem Marka Gaszyńskiego."

Na okrasę mamy piosenkę miłosną z ładnym solem Mariana Zimińskiego- "Narodziny miłości" i aż dwie piosenki z albumu "Postscriptum" dedykowane żonie i dzieciom. I tu należy upatrywać swoistego "klucza". Panie Niemen wybrały, to co im się podobało nie licząc się z oczekiwaniami fanów. Poskąpiono nawet jednego niepublikowanego dotąd nagrania.... :(

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 10:55 
Site Admin
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Poskąpiono nawet jednego niepublikowanego dotąd nagrania.... :(

Może chociaż Proroctwo Wernyhory jest w tej dłuższej wersji?...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 11:06 
Awatar użytkownika

Darku...

Czy naprawdę myślisz, że Panie chciałyby wiedzieć o jakiejś innej (dłuższej) wersji ...? :?

I "Allilah" ma wersję radiową, ale to jest wiedza, którą trudno posiąść słuchając tylko potakiewiczów z otoczenia Pań Niemen.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 11:26 
Site Admin
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Darku...
Czy naprawdę myślisz, że Panie chciałyby wiedzieć o jakiejś innej (dłuższej) wersji ...? :?

Nie nie myślę tak :D
Tak mi się wyrwało i miałem nawet zaraz skasować, ale stwierdziłem, że co mi tam, trochę niczym nieuzasadnionego optymizmu mnie nie zabije :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 11:36 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Proponuję tego nie kupować na znak protestu przeciw ignorancji i lekceważeniu potrzeb fanów.

Mam wrażenie, że ta płyta w ogóle nie jest adresowana do fanów. Chyba raczej ktoś miał pomysł, żeby przybliżyć ludziom nie znającym zbyt dokładnie twórczości artysty mniej znane oblicze :N: -a. Pomysł sam w sobie bardzo dobry - nad wykonaniem można dyskutować.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 12:00 
Awatar użytkownika

Cocomo pisze:
Chyba raczej ktoś miał pomysł, żeby przybliżyć ludziom nieznającym zbyt dokładnie twórczości artysty mniej znane oblicze :N: -a. Pomysł sam w sobie bardzo dobry - nad wykonaniem można dyskutować.

Realizację tego zamysłu należało skonsultować z tymi, którzy znają oczekiwania młodych ludzi zainteresowanych tego rodzaju muzyką, jaką proponował Niemen. Rozrzut stylistyczny sprawia , że jest to płyta adresowana do nieustalonej grupy odbiorców. Teraz już tylko można załamać ręce ...

Nie przypadkiem aż cztery z wybranych na składankę piosenek znalazły się w galerii utworów nieudanych, gdy tak znakomite nagrania jak "Hymn o miłości", "Pieśń wojów", "Psalm XV", "Lament", "Fermata", "Przecież nas wita", filmowa wersja "Com uczynił", niektóre nagrania włoskie i pierwsza radiowa wersja "Pod papugami" pozostają znane nielicznym.
Podobnie jak dziesiątki nagrań koncertowych z Jazz Jamboree i festiwali opolskich...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 12:44 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Nie przypadkiem aż cztery z wybranych na składankę piosenek znalazły się w galerii utworów nieudanych

Moze to nie najlepsze miejsce na zarty ale gratuluje Markovitzowi wkladu w ustalanie programu plyty, widac ze panie czytuja forum :twisted: . Szkoda tylko ze ten nieszczesny "Dialog" sie tu nie znalazl. No ale miala to byc plyta z mniej znanymi utworami Niemena a przeciez "Dialog" to kazde dziecko zna :evil: ...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 12:50 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Cocomo pisze:
Chyba raczej ktoś miał pomysł, żeby przybliżyć ludziom nieznającym zbyt dokładnie twórczości artysty mniej znane oblicze :N: -a. Pomysł sam w sobie bardzo dobry - nad wykonaniem można dyskutować.

Realizację tego zamysłu należało skonsultować z tymi, którzy znają oczekiwania młodych ludzi zainteresowanych tego rodzaju muzyką, jaką proponował Niemen. Rozrzut stylistyczny sprawia , że jest to płyta adresowana do nieustalonej grupy odbiorców. Teraz już tylko można załamać ręce ...

Chciałabym usłyszeć od pani Niemen, do kogo właściwie kieruje tę płytę i czemu mając do wyboru tyle ciekawszych nagrań, na składankę wybrała akurat kilka tych zupełnie nieudanych, których z pewnością Niemen nigdy by nie zamieścił na podobnym wydawnictwie. Czy naprawdę uważa, że kierując się wyłącznie własnym gustem i wydając takie nieprzemyślane płyty, przekona kogoś do słuchania Niemena. :?:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 12:53 
Awatar użytkownika

Obrazek

01. Spiżowy krzyk
02. Narodziny miłośći
03. Allilah
04. Italiam , Italiam
05. Cztery ściany świata
06. Marionetki
07. Ptaszek
08. Smutny ktoś i biedny nikt
09. Epitafium (Pamięci Piotra)
10. Straceńcy
11. Laur dojrzały
12. Proroctwo Wernyhory
13. Moje zapatrzenie
14. Elegia śnieżna
15. Status mojego ja
16. Jagody szaleju

Skopiowałem tracklistę i okładkę, żeby nie musieć ciągle spoglądać na drugą stronę :D

Zgadzam się z tym, że klucza tutaj nie ma. Utwory: "Spiżowy krzyk", "Allilah" (który notabene ostatnio polubiłem ;)), "Ptaszek" i "Jagody szaleju" to definitywnie utwory niepotrzebne. Utwór, który słabo się broni to także "Straceńcy" - nie wnosi nic, jest szarakiem, daję głowę, że duża część słuchaczy będzie się w ogóle dziwić, czymże ta pozycja jest :?: :!:

Zdecydowanie ciekawiej wyglądałaby płyta z samymi utworami rockowymi Niemena (no, podciągnijmy na siłę oba dzieła "Niemen Enigmatic", na "Idee fixe" skończywszy). Atutem byłby jakiś ciekawy i dobry remaster, do tego "Proroctwo..." w wersji z targów, studyjna "Fermata" i chociażby "Moja ojczyzna" z Leningradu, która oficjalnie została wydana! A gdybyśmy sami zaproponowali Pani Niemen taką składankę...? Tylko teraz, po wydaniu jednej - która będzie raczej niewypałem - chyba nie przyjdzie nam tak szybko cieszyć się kolejnym materiałem.

Wiem, wiem - jestem niepoprawnym marzycielem. Nie wiem jak Wy, ale ja baaardzo lubię sobie pogdybać...
ALE ILE MOŻNA?!

Obliczyłem, że czas trwania CD wynosi w przybliżeniu 72 minuty. W takim razie - dlaczego pozostałe osiem nie zostały wypełnione rarytasami? To by podniosło znaczenie tego CD, które (niestety) z kolekcjonerskich powodów będę musiał kupić. No właśnie - kupuję z przymusu. Ale poczekam na falę powtórnej sprzedaży, którą przepowiedział Darek. Priorytetem są "Srebrne dzwony", których w oryginale jeszcze nie mam ;)

Jeśli już ktoś kupi, albo ściągnie w mp3
nie boję się tego napisać, niech się podzieli proszę wrażeniami - może chociaż dla nowego masteringu warto będzie tę płytę nabyć? Bo jeśli "Moje zapatrzenie" jest żywcem przegrane z boxowej wersji "Postscriptum", to...

ja wysiadam :evil:

EDIT
:

Wiecie, po przemyśleniach doszedłem jednak do ciekawego wniosku. Gdyby ta płyta pojawiła się ze dwa-trzy lata temu, kiedy nie znałem dobrze jeszcze choćby połowy oficjalnej dyskografii Niemena, to zapewne bym tę płytę kupił. Zważmy jednak na to, że ja pokochałem tę muzykę i chciałem poznawać więcej - takie przypadki zdarzają się jeden raz na 1000. Powyższy post został napisany z perspektywy fana - i dodam nieskromnie - dość osłuchanego z materiałem. Pozycja sama w sobie, dla młodego człowieka, nieznającego twórczości Niemena jest bardziej atrakcyjna niż składanka "Czas jak rzeka", gdyż zawiera utwory, których jest się nie sposób ot tak "wyłapać" w sieci. Nie mniej przyznaję, że "Ptaszki" i inne szalejem zarosłe utwory zamieniłbym na... ciekawsze.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 13:48 
Awatar użytkownika

Ha trudno . :(
Jeśli ktos stara sie udowodnic że wie wszystko nie wiedzac prawie nic , to wystawia juz po raz kolejny świadectwo o sobie .
Niestety "Bóg rozumu do urody nie przywiązał" :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 22, 2008 14:28 
Awatar użytkownika

cocomo pisze:
Trudno dociec klucza wg którego dobierano utwory - "the best of" to raczej nie jest - już szybciej "a young person's guide to :N: ".

Jedynym kluczem, w miarę rozsądnie tłumaczącym ukazanie się tej płyty, może być np. chęć ukazania "w pigułce" bogatego dorobku Niemena, w kolejnych fazach jego kariery. Mamy bowiem nagrania Czesława ze wszystkimi (poza N-C) zespołami: Akwarelami, Niemen Enigmatic, Niemen Aerolit, Grupą Niemen, oraz rejestracje solowe z okresu Midem'80, a także solowe z dwóch ostatnich CD.
Niby założenie logiczne, a jednak czegoś tu brak. Być może konieczne było wydanie płyty podwójnej?
To rozszerzyłoby spektrum muzyczne na tyle, aby chociaż zadowolić ludzi przypadkowych, chcących mieć jedynie taki, przekrojowy zestaw z dorobku Niemena. To miałoby jakiś sens.
A tak?
Wszyscy, jak dotychczas, jesteśmy dosyć zgodni w niezbyt przychylnej ocenie tego zestawu nagrań.
Co ma przyciągnąć fanów Niemena do zakupu tej kompilacji?
Poza wartością stricte kolekcjonerską - nic.
Jakie atuty tej "składanki" mają przemówić do słuchacza przypadkowego, znającego Niemena jedynie z "dyżurnego" zestawu nagrań?
Tu faktycznie jest tych pozycji dużo więcej.
I to jedyny pozytyw, jaki mogę dostrzec.
Nie każdy musi i chce mieć obydwa boxy "Niemen od początku", a do tego jeszcze mało znane i niespopularyzowane płyty spoza nich.
I to byłoby jakieś usprawiedliwienie programowe tego wydawnictwa.
Może ten zlepek nagrań ma być zachęta do nabycia całych boxów?
Tylko, czy jest to jakiś reprezentatywny i najlepiej skompilowany zestaw?
Już wówczas miałbym spore wątpliwości, bo osbiście uważam, że pominięto kilka lepszych kompozycji.
Ciekawe byłoby usłysześ wyjaśnienie osoby odpowiedzialnej za dobór takiego repertuaru i brak jakichkolwiek "zachęt" dla miłośników twórczości Czesława, którzy w swych płytotekach mają już cały, oficjalnie wydany zestaw płyt.
Powraca zatem pytanie postawione przez Ewę.
Prominenci i decydenci z PN - dla kogo ta płyta?
Jakbym słyszał głos z oddali, ale może to złudzenie?
Czyżby taki krzyk dochodził do mnie z Opola?
Czyżby to było możliwe, że Niemen po raz kolejny, stojąc na cokole, głosem spiżowy-m krzyk-nął - KTO MI TO ZROBIŁ?
(.)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Ostatnio zmieniony czw maja 22, 2008 15:15 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.