[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob gru 15, 2018 5:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt lis 18, 2008 10:49 
Site Admin
Awatar użytkownika

Taką informację dostałem w mailu od Wydawnictwa MG:

Cytuj:
Dariusz Michalski: Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?

Piąta rocznica śmierci Czesława Niemena (17 stycznia 2009) jest okazją do przypomnienia nie tylko osoby, powikłanego życiorysu, drogi artystycznej oraz przede wszystkim nagranych płyt, ale też oceny: czy naprawdę był Wielki? czy i dlaczego pozostał Idolem?

Kanwą tej książki jest to, co u Niemena było i po Niemenie pozostało najważniejsze: jego muzyka. Osnową zaś rozmowy autora książki z twórcą tej muzyki, jego wypowiedzi i zwierzenia oraz niezbędne komentarze, uzupełnienia i wyjaśnienia tego, co było dawniej i co minęło. Również autokomentarze artysty do jego piosenek, płyt, występów oraz ich recenzji, rejestrowane przez autora niemal od początku kariery solowej Niemena. A także wypowiedzi jego mentorów, współpracowników i przyjaciół, między innymi Franciszka Walickiego (to on przemienił Wydrzyckiego w Niemena), muzyków Niebiesko-Czarnych i Akwarel, menadżera Jerzego Bogdanowicza (bodaj najlepiej znał kulisy prób i koncertów artysty), reżyserów: Bernarda Forda Hanaoki, Adama Hanuszkiewicza, Janusza Rzeszewskiego i Andrzeja Wajdy, jazzmanów, których przeciągnął na stronę rocka (Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka) a także Mieczysławy Buczkówny (która publicznie zaatakowała Niemena za śpiewanie Norwida). Skarbem samym w sobie są wypowiedzi radiosłuchaczy o Niemenie – w jego antenowej obecności. Ponadto wiele nieznanych faktów: Niemen śpiewający Majakowskiego, recital telewizyjny skasowany natychmiast po emisji, kulisy intryg przeciwko Niemenowi, jego powrót do San Remo.

Autor pisze o Niemenie jako o przyjacielu, przez pryzmat wzlotów i upadków Kogoś Niezwykłego. A pisze z niezwykłą swadą, możliwą tylko u kogoś o ogromnej wiedzy, na którą składają się nie tylko drobiazgowo udokumentowane fakty, ale i mnóstwo anegdot. Ta książka to dla jej czytelnika także atrakcyjna wiedza o środowisku muzyki rozrywkowej i rodzimym show businessie oraz o czasach, w których kariera Niemena się rozwijała.

Wśród kilkudziesięciu fotografii ilustrujących książkę znajdą się te „obowiązkowe”, znane przez wszystkich i od dawna, a także pochodzące z prywatnych archiwów, nigdy nie publikowane.

Wiecie coś więcej? To nowa książka? Bo po opisie można też sądzić, że to wznowienie (lub poszerzenie) wydanej 4 lata temu "Niemen o sobie" (niektóre zdania są wzięte z przedmowy do tej ksiązki).

DS

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 18, 2008 11:24 
Awatar użytkownika

Ja myślę, że to będzie zupełnie nowa książka, choć być może powtórzą się niektóre wypowiedzi Niemena z poprzedniej książki D. Michalskiego. Ale tu chyba najważniejszy będzie Niemen widziany oczami innych, przedstwiony na tle polskiego showbusinessu. To może być całkiem ciekawa książka...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 18, 2008 13:52 
Awatar użytkownika

Oho :D A już myślałem, że następną książkę o :N: napiszę dopiero ja.

8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr gru 10, 2008 9:55 
Awatar użytkownika

Na portalu MG jest już :arrow: okładka.

Premiera nowej książki D.Michalskiego 15 stycznia 2009r.

Na stronie female.pl możemy już przeczytać pierwszą opinię - autorstwa Franciszka Walickiego 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 12, 2008 17:28 
Awatar użytkownika

Michalski i jego „dzieło”. Na podstawie chudych informacji i jednej recenzji mogę stwierdzic ,że powiało ‘gaszyńszczyzną”. Książka DM przypomina mi wypisz wymaluj styl M. Gaszyńskiego, czyli anegdotki, plotki, sensacyjki, no i jeszcze na okrasę ta Buczkówna to niemoralne, ręce opadają, po jaką cholerę sięgnięto po ową „damę”. Myślę, że książka będzie /jest kontrowersyjna. Ale po to aby dotrzec do tych co NIEMENA kochali jak i tych co Go nienawidzili, aby książka się sprzedała to oczywiste. Czy NIEMEN był WIELKI? Tego typu wątpliwości są zasiewane w celu zbierania plonów … zwątpienia. Zobaczę ,cóż tam znowu DM mądrego napisał ,jakie to fotki „dyżurne” i nieznane, czy to tylko chwyt marketingowy.

w swojej książce opisałeś: przyjaźnie, mądrze, szczerze, przede wszystkim uczciwie- napisał F.Walicki oby tak było Szanowny Panie Franciszku.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 12, 2008 18:31 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
...no i jeszcze na okrasę ta Buczkówna to niemoralne, ręce opadają, po jaką cholerę sięgnięto po ową „damę”.

Myślę, że po to, Stachu, żeby wszyscy poznali zakończenie tej historii. Mieczysława Buczkówna kiedyś co prawda na łamach tygodnika "Literatura" ostro skrytkowała Niemena za śpiewanie Norwida, wywołując tym ogólnopolską dyskusję, jednak po latach w końcu przyszło zrozumienie dla tego, co zrobił Niemen. Po audycji w radiu Bis "W roli głównej Czesław Niemen" w 2002r. przesłała mu przez Michalskiego tomik swoich wierszy z dedykacją: "...Dla Czesława Niemena z podziwem".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 12, 2008 18:42 
Awatar użytkownika

Zrobiła tak ..bo nie miała wyjścia w obliczu znakomitej twórczości Niemena Jego stylu życia i bycia.

przesłała mu przez Michalskiego tomik swoich wierszy z dedykacją: "...Dla Czesława Niemena z podziwem".-napisała Ewa
natomiast nigdzie nie przeczytałem co tym fakcie sądził sam Niemen. DM umieścił ten fakt dlatego, że był " przekaźnikiem"?!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 12, 2008 18:58 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
natomiast nigdzie nie przeczytałem co tym fakcie sądził sam Niemen.

Ja też o tym nie czytałam, ale przypuszczam, że Niemen był usatysfakcjonowany. :wink:
Cytuj:
DM umieścił ten fakt dlatego, że był " przekaźnikiem"?!

To on niejako doprowadził do zakopania toporu wojennego między Niemenem a Buczkówną, więc czemu miałby o tym nie napisać w swojej książce?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sty 03, 2009 17:27 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Na portalu MG jest już :arrow: okładka.
Premiera nowej książki D.Michalskiego 15 stycznia 2009r.

Dzisiaj (3.1.09)w PR I między 14 a 15 w audycji Pawła Sztompke była rozmowa z Dariuszem Michalskim na temat tej książki. Premiera ma być 17 stycznia. Tego też dnia w PR I ma być dzień Niemena. W audycji były prezentowane nagrania piosenek Niemena wykonywanych na festiwalach w Sopocie m.in. Domek bez adresu w wykonaniu holenderskiej piosenkarki (pochodzenia indonezyjskiego)- interesujące nagranie - niestety nie zapamiętałem nazwiska oraz Dziwny jest ten swiat w wykonaniu piosenkarki bułgarskiej.
Pozdrawiam,
Marek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sty 03, 2009 17:42 
Awatar użytkownika

marekm pisze:
Tego też dnia w PR I ma być dzień Niemena.

To bardzo dobra wiadomość, że i w tym roku w Jedynce będzie taki dzień. W dodatku połączony z premierą nowej książki. :D
Póki co, możemy jeszcze przypomnieć sobie na stronie Jedynki fragmenty zeszłorocznego Dnia z Niemenem.
marekm pisze:
W audycji były prezentowane nagrania piosenek Niemena wykonywanych na festiwalach w Sopocie m.in. Domek bez adresu w wykonaniu holenderskiej piosenkarki (pochodzenia indonezyjskiego)- interesujące nagranie - niestety nie zapamiętałem nazwiska oraz Dziwny jest ten swiat w wykonaniu piosenkarki bułgarskiej.

"Domek bez adresu" śpiewała Rita Hovink, a ta Bułgarka to zapewne Pasza Christova. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sty 03, 2009 17:49 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
"Domek bez adresu" śpiewała Rita Hovink, a ta Bułgarka to zapewne Pasza Christova. :)

Oczywiście Pasza Christova.
Marek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 04, 2009 12:38 
Awatar użytkownika

Zobacz singla Rity Hovink

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sty 05, 2009 9:29 
Awatar użytkownika

Radiowa promocja książki Dariusza Michalskiego będzie miała miejsce w Jedynce, w sobotę 17 stycznia pomiędzy godz. 14-tą a 16-tą.

Jeszcze przed oficjalną premierą książka ma trafić do sprzedaży...

Jej autor w notce, którą otrzymałem wczorajszego wieczora napisał :

"Piąta rocznica śmierci artysty (17 stycznia 2009) jest okazją do przypomnienia nie tylko osoby, jej powikłanego życiorysu, drogi artystycznej, przede wszystkim nagranych płyt, ale też oceny: czy naprawdę był Wielki ? czy i dlaczego pozostał Idolem ? (..)

Życie prywatne bohatera książki ograniczam jedynie do wspomnień jego i jego rodziny (siostra, kuzyni, pierwsza żona, pierwsza córka).
Skarbem samym w sobie są wypowiedzi radiosłuchaczy – o Niemenie i w jego antenowej obecności.
Ponadto trochę nieznanych faktów: Niemen śpiewający Majakowskiego, sopocka Grand Prix, recital telewizyjny skasowany natychmiast po emisji.
Stronię w mojej książce od plotek (nie udaję jednak, że ich nigdy nie było).
"

Tyle Dariusz Michalski. Oczywiście mnie z tego opisu najbardziej zainteresowała historia programu telewizyjnego (z utworami znanymi z płyty "Idee fixe"), po którym ślad w archiwach zaginął ... Jest to sprawa, którą koniecznie należałoby spróbować wyjaśnić.

Po zespole Niemena z M.Radziejewskim, J.Dziemskim i St.Kasprzykiem pozostały w archiwach telewizyjnych tylko pojedyncze utwory rozsiane w kilku programach, w tym krótki reportaż dla Studia 2 opisany przeze mnie :arrow: w Przygrywce

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 08, 2009 15:08 
Awatar użytkownika

Na stronie empiku można już zamawiać książkę.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sty 13, 2009 10:40 
Awatar użytkownika

Czytając w tym wątku posty Stacha nasuwają mi się dwie uwagi: pierwsza to taka, że najpierw należałoby książkę przeczytać zanim zacznie się ją krytykować, a druga - to jednak chyba słusznie Stach i większość z nas spodziewa się wątków znanych choćby z poprzedniej książki "Niemen o sobie" : sprawy artykułu poetki Buczkówny, interpretacji niemenowych utworów przez uczestniczki festiwali z lat 70-tych, "Dialogu" Broniewskiego i Majakowskiego, czyli wszystkich tych epizodów, których znaczenie po latach wydaje się raczej wyolbrzymione.

Mam jednak nadzieję, że znajdą się w książce wątki dużo ciekawsze - jak np.skasowany program telewizyjny, wyjazd do San Remo w 1990, przyjęcie płyty Terra deflorata , powody przekładania pracy nad następna płytą oraz ocena ważniejszych publikacji wydanych już po śmierci Czesława i interpretacji niemenowych utworów przez Marka Bałatę i innych współczesnych artystów i zespoły.

Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja prasowa red. Dariusza Michalskiego.
Z relacji warszawskiego ośrodka telewizyjnego można było dowiedzieć się, że autor tej książki dotarł do pamiętników osoby, która stała za rozdmuchaniem sprawy radomszczańskiej.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.