[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 28, 2021 1:51

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt kwie 24, 2009 23:18 
Awatar użytkownika

17.04. w Gdyni i 18.04. w Gdańsku miała miejsce promocja książki Wiesława Bernolaka "Bernolak Boogie". Książkę można zamówić :arrow: tutaj.
Mam nadzieję, że w książce znalazły się również jakieś wspomniania związane z Czesławem Niemenem, z którym w Niebiesko-Czarnych grał brat Wiesława-Zbigniew.
O pierwszym spotkaniu Wiesława Bernolaka z Niemenem można przeczytać w tym artykule.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob kwie 25, 2009 7:30 
Awatar użytkownika

Dziękuję Ewo, za tę informację, bo niewielu zwróciło uwagę na tę uroczystą, chociaż skromną, promocję książki Wiesława Bernolaka - "Bernolak Boogie". Tak barwnej przecież postaci w polskim rock'n'rollu. Trzeba mówić o tego typu imprezach i ludziach, coraz bardziej malejącej grupy pionierów big-beatu.
Póki jeszcze są obok nas.
Trzymaj rękę na pulsie. Trójmiasto jest Ci bliskie, a tam przecież wiele spraw miało swój początek. To wszak był ów "wiatr od morza", o którym często wspomina - i słusznie - Franciszek Walicki.
Andrzej Icha, autor monografii Skaldów - widoczny na jednym ze zdjęć obok Wiesława Bernolaka i Emila Karewicza - zapowiada wydanie kronikarskiej ksiązki o początkach "muzyki młodzieżowej" w Trójmieście.
Z zainteresowaniem kibicuję i temu przedsięwzieciu, gdyż nadszedł już najwyższy czas na takie przedsięwzięcie, aby nie obudzić się z ręką w nocniku, bo wkrótcenie nie będzie już z kim rozmawiać na ten temat.
Czas jest nieubłagany i robi swoje...
Niestety!
Dobrze więc, że są ludzie, którzy to rozumieją i chcą ten wyścig z czasem wygrać.

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 13, 2009 9:14 
Awatar użytkownika

Czy ktoś może czytał tę książkę i jest w stanie napisać o niej kilka zdań ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 13, 2009 16:13 
Awatar użytkownika

Mój egzemplarz właśnie do mnie zmierza. Jak dotrze, to napiszę :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt maja 15, 2009 11:21 
Awatar użytkownika

cocomo pisze:
Czy ktoś może czytał tę książkę i jest w stanie napisać o niej kilka zdań ?

Właśnie dzisiaj otrzymałem za pośrednictwem poczty kurierskiej. :)
Książeczka "Bernolak boogie" jest całkiem przyjemna do czytania (zwłaszcza w podróży czy na majówce), styl prosty, język lakoniczny, często może nawet nazbyt.
Jednak szereg spraw istotnych postrzeganych jest przez autora chyba - mimo wszystko - zbyt powierzchownie, bez głębszego wnikania w konteksty kulturotwórcze, z jakim wszak Wiesław Bernolak miał do czynienia.
Ale może takie było założenie - bezpretensjonalna, snuta bez patosu opowieść muzyka, któremu dane było współtworzyć historię rodzimego rock'n'rolla. Bez silenia się na wnikliwe analizy, konteksty, wnioski etc.
Subiektywne, proste i pozbawione pompy spojrzenie na wiele spraw, którym nadano już charakter legend. Ubarwionych i przekłamanych.
Tutaj kilka legend zostało zweryfikowanych (np. powstanie Polan) i ukazanych w zupełnie inny sposób, niż powszechnie głoszone "prawdy".
To walor tego opowiadania.
Do kolejnego zaliczam serię fantastycznych zdjęć z archiwum autora i przyjaciół (w tym wokalistki Luxemburg Combo - dziś podobnie jak autor, mieszkającej w Szwecji - Anny Cewe).
No i znalazło się kilka miłych zdań, wypowiedzianych pod adresem Czesława Niemena.
Z pierwszego spotkania w murach szkoły muzycznej (Wiesław Bernolak - jak się okazuje - także uczył się w klasie fagotu!!!)

Obrazek

Oraz krótka opinia Bernolaka o Czesławie:

Obrazek

Wiesław Bernolak nie ma pretensji do tworzenia wielkiej literatury faktu - napisał kilkadziesiąt stron osobistych wspomnień i... tyle.
Pamiętajmy, że jest przede wszystkim muzykiem (nadal koncertującym!) i w tym języku najpełniej się wypowieda(ł).
Ja mu ze swej strony za tę książkę dziękuję, bo to wszak ważna część jego życia, którą ukazał w sposób dla niego najlepszy - tak jak chciał i potrafił.
W sumie muszę stwierdzić, że każdy sznujący się poszukiwacz informacji o prapoczątkach polskiego rocka, powinien tę pozycje mieć bezwzględnie na swej półce.
Mała rzecz, a cieszy!

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 20, 2009 20:37 
Awatar użytkownika

Rozmowa z Wiesławem Bernolakiem w dzisiejszym Dzienniku Bałtyckim.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lip 24, 2009 17:35 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Rozmowa z Wiesławem Bernolakiem w dzisiejszym Dzienniku Bałtyckim.

A jej recenzja [Michała Wilczyńskiego ]w Jazz Forum 7-8/2009 .

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lip 24, 2009 18:25 
Awatar użytkownika

Mogę tylko wyrazić swoje zadowolenie z faktu, że takie renomowane pismo jak "Jazz Forum" zwraca także uwagę na książki, o których my wspominamy i je recenzujemy - często jako pierwsi.
To ma znaczenie i daje satysfakcję. :)

(*)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.