[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr sty 22, 2020 16:19

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw lip 16, 2009 13:19 
Awatar użytkownika

Zbliża się 49. edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie.
Międzynarodowy Sopot Festival odbędzie się w dniach 22 -23 sierpnia.
Nas z pewnością najbardziej elektryzuje drugi dzień tego "święta piosenki", który będzie poświęcony twórczości Czesława Niemena.

Obrazek

O tym dniu na antenie TVN wstępnie rozmawiali w marcu decydenci: Pani Małgorzata Niemen, oraz przedstawiciele władz i organizatorów - wiceprezydent Sopotu - Wojciech Fułek i dyrektor atystyczny festiwalu - Piotr Metz.
Na razie szczegóły pozostaja tajemnicą, ale powoli zaczyna się co nieco klarować.
Markovitz pisze:
Natomiast Piotr Cugowski (który wraz z Eweliną Flintą wystąpił z zespołem Acid Drinkers w repertuarze Led Zeppelin) niebawem weźmie udział w Sopocie w koncercie poświęconym Niemenowi... Zapowiada się interesująco

Przecieki - choćby ta drobna informacja Markovitza - już pomalutku zaczną zapewne wypełniać strony pism i będą nasłuchiwanymi newsami PR. Wówczas dopiero zobaczymy, co tak naprawdę szykują nam organizatorzy.
Mnie np. intryguje pytanie, kogo miała na myśli Pani Małgorzata, wymieniając pierwszą literę nazwiska jednej z wykonawczyń.
Chciałoby się, aby ten dzień, przebił wszystkie inne, które dotychczas widzieliśmy na estradach Opola, Słupska, Zielonej Góry...

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 16, 2009 18:01 
Awatar użytkownika

W topiku"Informacja o koncercie " w dniu 25 marca pisałem na w/w temat http://www.efakt.pl/Gwiazdy-uczcza-Niem ... 503,1.html
Wykonawcy napewno "nie będą z 1-szej lepszej łapanki" to wiem napewno . Istotnie owane tajemnicą szczegóły pozwolą na odrobinę zaskoczenia i zdziwienia. Upowszechnienie danych co do wykonawców pozbawiloby elementu ... niespodzianki. Bardzo dobrze,że nie wszyscy wiedzą , uniknie sie ... spekulacji.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 16, 2009 20:55 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
Bardzo dobrze,że nie wszyscy wiedzą , uniknie sie ... spekulacji.

Logiki w tym nie za wiele, ale w końcu nie o logikę tu chodzi...
Spekulacje rodzą się bowiem właśnie na skutek braku informacji.
Nie w tym jednak tkwi sedno sprawy i sens całego przedsięwzięcia.
Czasami wręcz (zwłaszcza na etapie wstępnych przygotowań, pisania scenariusza i ustalania obsady wykonawców) należy utrzymywać tę zagadkę i nie wyjawiać wszystkich szczegółów, bo czasami, wychodząc przed szereg, można zwyczajnie po ludzku przedobrzyć w zbyt ambitnych planach lub... zapeszyć.
A tego nikt z nas na pewno by nie chciał.
Nawet jeżeli nie wierzymy w pecha.
Ma to być swięto, a skoro tak, to i aktorzy muszą być pierwszego sortu.
I tego życzmy wszystkim.
Organizatorom i nam odbiorcom.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lip 18, 2009 21:43 
Awatar użytkownika

News to wprawdzie nie jest, ale warto zobaczyć, choćby dla kilku znanych zdjęć Czesława.
:arrow:
http://muzyka.interia.pl/rock/news/sopo ... 1274187,46
http://www.miastomuzyki.pl/?p=news&tag= ... w%20Niemen
http://www.tvn.pl/news/1007/view

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lip 18, 2009 23:21 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
Mnie np. intryguje pytanie, kogo miała na myśli Pani Małgorzata, wymieniając pierwszą literę nazwiska jednej z wykonawczyń.

(*)

Może tutaj znajduje się odpowiedź na pytanie Bogdana?

http://www.plejada.pl/4,21975,wideo,,10 ... tykul.html

Warto też zajrzeć na oficjalną stronę Maryli Rodowicz.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lip 19, 2009 8:29 
Awatar użytkownika

Dasza pisze:
Może tutaj znajduje się odpowiedź na pytanie Bogdana?
Warto też zajrzeć na oficjalną stronę Maryli Rodowicz.

Dzięki Daszo za te linki.
To już pomalutku zaczyna tworzyć się lista wykonawców tego koncertu.
1.Maryla Rodowicz - "Kiedy się dziwić przestanę" (?)
2.Maria Peszek - "Ptaszek"
3.Piotr Cugowski - "Jednefo serca" (?)
4....
A mnie marzyłaby się nowa wersja "Pieśni ocalenia" duetu Maryla Rodowicz + głos Czesława z taśmy z 1975 roku - na wzór np. "Unforgettable" spreparowanego w 1991 roku duetu Natalie Cole z ojcem Natem.
Mogłoby być równie pięknie, a może jeszcze bardziej... zaskakująco.

:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=T1K-15eQTns

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 23, 2009 11:22 
Awatar użytkownika

Jeżeli wierzyć doniesieniom prasy elektronicznej, to występ Maryli Rodowicz jest już ostatecznie zaklepany i nieodwołany.
Maryla oznajmia:
Cytuj:
W wyniku porozumienia z Dyrekcją Sopot Festival dojdzie do mojego występu (23 sierpnia), w koncercie piosenek Czesława Niemena, z czego bardzo się cieszę!

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lip 26, 2009 20:49 
Awatar użytkownika

Ratajczak Bogdan pisze:
Piotr Cugowski - "Jednego serca" (?)

"Jednego serca" już kiedyś słyszeliśmy - w duecie z Krzysztofem Cugowskim.

Teraz pora na Wspomnienie... A zespół ? Marzenie 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 27, 2009 19:37 
Awatar użytkownika

Skoro nie ma wiedzy, to możemy pospekulować.
A może w Sopocie należy spodziewać się [a dlaczego by nie?] składu wykonawczego, podobnego do tego, jaki miał miejsce podczas koncertu "Czas płynie jak rzeka", poświęconemu Czesławowi Niemenowi w Sopocie w 2004 roku?
Któż tam był?
O ile pamiętam z towarzyszeniem big bandu pod dyrekcją Zygmunta Kukli zaśpiewali: Kasia Kowalska, Ewa Bem, Ewelina Flinta, Justyna Steczkowska, Ryszard Rynkowski, Grzegorz Turnau, Tadeusz Woźniak, Stanisław Soyka, Piasek Piaseczny i... (tu się to zgadza) Piotr Cugowski.
A kogóż nie było?
Kayah, Grażyny Łobaszewskiej (?), Marka Bałaty, Grzegorza Markowskiego, Jorgosa Skoliasa, Mieczysława Szcześniaka...
Męczę się, a przeciez był topik - SOPOT 2004* - i liczne wypowiedzi.

*edycja - efekt pomyłki miejsca festiwalu. :)

(*)

Ostatnio zmieniony pn lip 27, 2009 23:55 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 27, 2009 20:20 
Awatar użytkownika

1.W 2004 roku byłem w Operze Leśnej i Kowalskiej jakoś sobie nie przypominam... Pamiętam za to Artura Gadowskiego - śpiewał "Włóczęgę". Ale widocznie BR widział w TV więcej.

2. O ile pamiętam Ewelina Flinta zaśpiewała "Dziwny jest ten świat" i "Sen o Warszawie" (tą drugą piosenkę w duecie z Piotrem Cugowskim).

3. Pisząc o Piotrze Cugowskim i utworze, który przygotowuje na tegoroczny festiwal sopocki- wiem, co piszę. Z pierwszej ręki 8

Ostatnio zmieniony pn lip 27, 2009 20:50 przez Markovitz, łącznie zmieniany 3 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 27, 2009 20:28 
Awatar użytkownika

Istotnie Artek śpiewał WŁÓCZĘGĘ lubie to nagranie!...i je mam ...jak wielu innych...
Mam zaufanie do wiadomości, które ... głosi M.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 27, 2009 23:52 
Awatar użytkownika

Może i tak było (to odnośnie Kowalskiej), nie chce mi się teraz tego sprawdzać. :)
Pamięć już nie taka jak bywało, ale jak będziesz w moim wieku, zrozumiesz, że to naturalne.
Markovitz pisze:
O ile pamiętam Ewelina Flinta zaśpiewała "Dziwny jest ten świat" i "Sen o Warszawie" (tą drugą piosenkę w duecie z Piotrem Cugowskim).

To pamiętam doskonale - i potwierdzam, że dobrze to zapamiętałeś.
W jednym z poprzednich postów związanych z tematem "46 FESTIWAL SOPOT 2009 - DZIEŃ NIEMENA" napisałem takie zdanie wstępne.
Ale ja tu gadu gadu, a przecież mówimy o Niemenie i Festiwalu w Sopocie 2009 ( z retrospektywnym spojrzeniem na Sopot 2004 - nie napisaliśmy jeszcze o wszystkich coverowych wersjach evergreenów Niemena).
W naszych przedfestiwalowych [Sopot 2009] spekulacjach nadal niestety nie posunęliśmy się zbytnio do przodu (może to i dobrze?), zarówno odnośnie składu personalnego wykonawców, jak i planowanego, domniemanego scenariusza repertuarowego - przyporządkowującego konkretną piosenkę Czesława do konkretnego artysty.
A nawiązując do pamiętnego Sopotu z 2004 roku i oświadczenia:
Stach pisze:
lubie to nagranie!...i je mam ...jak wielu innych...

Też je lubię (chociaż może nie zanadto) i jestem jednym z wielu innych...

(*)

Ostatnio zmieniony wt lip 28, 2009 10:17 przez Ewa, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 04, 2009 0:35 
Awatar użytkownika

http://www.empik.com/sopot-festival-2009-muzyka,prod14910011,p

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 04, 2009 8:18 
Awatar użytkownika

W opisie festiwalowej płyty-składanki ktoś z empiku pisze:
Na drugiej płycie pojawia się natomiast tacy artyści jak Kayah, Stanisław Sojka , Ewa Bem, Maria Peszek, Zbigniew Wodecki, którzy wykonają piosenki z repertuaru Czesława Niemena na koncercie poświęconym jego pamięci.

Czytałem przed imprezą Dnia Niemena w Olsztynie, że intencją pani Małgorzaty Niemen było, aby ten koncert nie szedł w stronę komercji...

W tym przypadku widzę, że wykonawcy zaproszeni na koncert w ramach festiwalu sopockiego to komercja w czystej postaci ! Fakt, że w najlepszym wydaniu... 8)
Ale jednak komercja.
Taki zresztą charakter ma ten festiwal pod auspicjami TVN-u.

Dziwi mnie brak w gronie wymienionych artystów Marka Bałaty, który od pięciu lat niezmordowanie propaguje piosenki Niemena w jazzowo-orkiestrowych aranżacjach.
Jego duet z p. Natalią Niemen-Otremba również wart byłby zaprezentowania w Sopocie.
A tak kroi się nam komercja nad komercjami.

Idealistom z Forum Niemena pozostaje nadzieja, że chociaż skład zespołu akompaniującego niektórym wykonawcom wymknie się temu określeniu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 04, 2009 11:27 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Czytałem przed imprezą Dnia Niemena w Olsztynie, że intencją pani Małgorzaty Niemen było, aby ten koncert nie szedł w stronę komercji...

No i chyba nie zaprzeczysz, że tak należy ten Dzień Niemena w Olsztynie ocenić.
Założenia Pani Małgorzaty spełniły się co do joty.
Nie było szaleństwa komercyjnego, jakie prezentowano choćby na ostatnim festiwalu w Opolu.
Tych przelukrowanych świateł, wirujących kamer, nadymanego do granic wytrzymałości balonu "wielkiego święta" polskiej piosenki, które okazało się mierną i... szybko zapomnianą imprezą.
W Olsztyne było miło i rodzinnie.
Na miarę możliwości i potrzeb, a do tego niczego nie zabrakło.
Wystarczy spojrzeć na relacje filmowe zamieszczone na YouTube, na liczne zdjęcia...
Ludzie byli zadowoleni, imprezie towarzyszyła przyjazna atmosfera środowiska i władz. Miasto było dumne, że może kontynuować rozpoczęte przed rokiem święto, żyło tym Dniem (liczne afisze, plakaty, graffiti, reklama prasowa), było widać jak na dłoni, że dla takiego ośrodka oddalonego od centrum, a mającego liczne związki z Czesławem, możliwość obcowania ze sztuką Niemena coś jeszcze znaczy.
W przeciwieństwie do zblazowanej Warszawki.
Markovitz pisze:
Idealistom z Forum Niemena pozostaje nadzieja, że chociaż skład zespołu akompaniującego niektórym wykonawcom wymknie się temu określeniu.

Festiwal w Sopocie - to już inny rodzaj przedsięwzięcia muzyczno-organizacyjnego, albowiem wkraczają tutaj wielkie pieniądze, to wielka medialna impreza i siłą rzeczy, komercji nie sposób uniknąć. Chociaż oczywiście można zrobić to na dziesiątki sposobów, o czym przekonały dobitnie takie wieczory sprzed lat, jak właśnie co przypomniany przez TVP Kultura spektakl "Nastroje" (Osiecka/Kofta/Młynarski), czy pamiętne programy "Zimy żal" i "Zielono mi" prowadzone przez Magdę Umer.
Nazwiska wykonawców jacy wystąpią w Sopocie, a które już, w przeważającej liczbie, poznaliśmy, to kwiat krajowych wykonawców-solistów.
Z pewnością znakomicie wywiążą się z powierzonego im zadania i usłyszymy, a co równie ważne, zobaczymy na ogólnopolskiej antenie TV oraz będziemy mieli możliwość nabycia rejestracji na CD, świetne, odkrywcze wersje piosenek, które Niemen uczynił naszymi evergreenami.
I dla mnie mniej ważne (chociaż istotne) jest to, co będzie miał tu do powiedzenia zespół wykonawczy, towarzyszący wokalistom.
Wytypowani wokaliści, to są fachowcy tej miary, że im ów przysłowiowy rąbek przy spódnicy nie przeszkadza.
Każdy z nich potrafi doskonale zaśpiewać w skromnej oprawie aranżacyjnej przy niewielkim składzie podkładu instrumentalnego.
Wierzymy zatem (my - idealiści z Forum Niemena), iż wszystko będzie OK!
Choćby nawet przyszło im śpiewać a cappella.
Potrafią to robić także, o czym nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

(**)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.