[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw paź 01, 2020 16:35

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn sie 24, 2009 13:33 
Awatar użytkownika

Moim zdaniem zarówno pomysł tego koncertu jak i dobór wykonawców były jak najbardziej trafione. Szkoda tylko, że koncert był przerywany tak długimi blokami reklamowymi - w końcu to jest jakaś całość, a nie telenowela.

Uważam, że wszyscy wykonawcy stanęli na wysokości zadania, ale najbardziej podobał mi się S.Soyka (którego na co dzień nie jestem specjalnym fanem) - jego wykonanie "Wiosny" było znakomite.
Bardzo interesujące było też wykonanie "Jednego serca" - pomimo delikatnych braków synchronizacji muzyki i wokalu.

Nie bardzo rozumiem zarzuty pod adresem Gaby Kulki, że jest za mało znana żeby wykonywać utwory :N: -a. Jak dla mnie należą się jej gratulacje za odważny wybór "Marionetek", poradziła sobie całkiem nieźle, podobała mi się też aranżacja tego utworu w wykonaniu orkiestry K.Dębskiego.

To czego trochę mi zabrakło w tym koncercie, to odwagi jeżeli chodzi o aranżację utworów :N: -a. Być może trochę było to wymuszone obecnością orkiestry i doborem wykonawców, z których więkoszość mieściła się w szeroko pojętej kategorii muzyki pop. Liczyłem na to, że Maria Peszek i Trebunie-Tutki przedstawią coś bardziej oryginalnego stylistycznie, ale ich wykonania nie wykroczyły poza (wysoki) standard całego widowiska.

Po wysłuchaniu tego koncertu myślę, że interesującym pomysłem na przyszłość byłaby płyta typu "Tribute to :N: ". Ciekaw jestem np. jak z twórczością :N: -a jako pioniera elektronicznego brzmienia w Polsce poradziliby sobie obecni wykonawcy z nurtu "nowej" elektroniki. Być może kotś kiedyś zrealizuje takie przedsięwzięcie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 24, 2009 13:53 
Awatar użytkownika

cocomo pisze:
Nie bardzo rozumiem zarzuty pod adresem Gaby Kulki, że jest za mało znana żeby wykonywać utwory :N: -a. Jak dla mnie należą się jej gratulacje za odważny wybór "Marionetek".

1. Nikt jej nie zarzucił tego, że jest za mało znana, żeby wykonywać jego utwory.
2. Przyłączam się do gratulacji za wybór "Marionetek" - może nie tyle odważny, co o wiele za odważny jak na jej możliwości wokalne.

Zbyszku - co do SBB, to trochę nie o to chodzi. Na tym forum były poruszane dużo bardziej problematyczne czy też kontrowersyjne sprawy, ale tutaj mówimy o TYM koncercie i TYCH wykonawcach, którzy w nim wystąpili.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 24, 2009 14:38 
Awatar użytkownika

Co do ewentualnego występu SBB, to od początku było wiadomo, że to nie wchodzi w rachubę, bo przecież wykonawcy byli konsultowani z rodziną Niemena...

Mnie trochę żal, że w utworze "Jednego serca" zabrakło Zbigniewa Namysłowskiego, którego Niemen tak wysoko cenił.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 24, 2009 14:49 
Awatar użytkownika

Też się zastanawiałem dlaczego nie ma Z.Namysłowskiego, chociaż oczywiście Michał Urbaniak był świetny.
Szkoda też, że konferansjerzy nie przedstawili muzyków, którzy wykonywali "Jednego serca", ograniczając się do stwierdzenia, że są to "muzycy, z którymi :N: współpracował".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 24, 2009 15:04 
Awatar użytkownika

cocomo pisze:
Szkoda też, że konferansjerzy nie przedstawili muzyków, którzy wykonywali "Jednego serca", ograniczając się do stwierdzenia, że są to "muzycy, z którymi :N: współpracował".

Nic sie nie stalo i wszystko mozna nadrobic.
To sa tak znani muzycy, ze chyba bylo to zbedne.
A moze sami sobie tego nie zyczyli?
Dla mniej obeznanych podaje jednak, ze Czeslawowi Niemenowi (z ekranu) towarzyszyli (na scenie): Tomasz Jaskiewicz - gitara, Czeslaw "Maly" Bartkowski - perkusja oraz Michal Urbaniak - saksofon tenorowy.
Troche smiesznie wygladalo, gdy pod solowke saksofonu altowego Zbigniewa Namyslowskiego (ze sciezki dzwiekowej) Michal Urbaniak symulowal gre na swym saksofonie tenorowym.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 24, 2009 15:38 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Troche smiesznie wygladalo, gdy pod solowke saksofonu altowego Zbigniewa Namyslowskiego (ze sciezki dzwiekowej) Michal Urbaniak symulowal gre na swym saksofonie tenorowym.

Ale przecież Urbaniak zagrał na żywo i to zupełnie różną solówkę od tej z Enigmaticu Namysłowskiego.
Cytuj:
Nie bardzo rozumiem zarzuty pod adresem Gaby Kulki, że jest za mało znana żeby wykonywać utwory :N: -a.

Nie o to mi chodziło. Gaba Kulka była dla mnie wielką niewiadomą, na którą czekałem z nadzieją.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 24, 2009 20:28 
Awatar użytkownika

Witam wszystkich serdecznie.
A ja jestem pod wielkim wrażeniem tego koncertu. Było całkiem fajnie. Uważam, że artyści stanęli na wysokości zadania. Wykonali utwory Niemena dobrze( no może malutkie
niedociągnięcia). No , ale cóż, oni są tylko namiastką "wielkiego mistrza".Pomysł wykonania "Jednego serca" wspaniały. Słuchając go ciarki przechodziły po plecach
a w oczach kręciły się łzy. Miałam wrażenie , że ukochany Niemen jest na scenie wśród muzyków. Końcówka w wykonaniu wszystkich wykonawców rewelacyjna.
Maryla Rodowicz wprost wspaniała ( chociaż w tym makijażu też mi się nie podobała)--może się mylę, ale wydaje mi się, że czuje "klimaty"Cz. Niemena podobnie jak Kasia
Kowalska,która wykonała "Sen o Warszawie" super!!! Dzieci w piosence -"Wszystkim ludziom co do pracy spieszą"-były też świetne a jakie przejęte.
Pewnie nie ja jedna nie mogłam powstrzymać łez podczas koncertu, a przy utworze " Dziwny jest ten świat" i widoku p. Małgorzaty Niemen, takiej skupionej, jak zawsze ślicznej-
moje emocje sięgnęły zenitu. Dziękuję za ten koncert, szkoda tylko,że taki krótki i przerywany (niepotrzebnymi w tym miejscu). reklamami.
Pozdrawiam wierna fanka Krysia.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 24, 2009 22:43 
Awatar użytkownika

Nie mialem jeszcze okazji zobaczyc koncertu ale interesuje mnie czy pan Bulecka wyleczyl sobie sluch czy nadal uwaza ze "jestesmy na dnie"? :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 24, 2009 23:01 
Awatar użytkownika

angur pisze:
Nie mialem jeszcze okazji zobaczyc koncertu ale interesuje mnie czy pan Bulecka wyleczyl sobie sluch czy nadal uwaza ze "jestesmy na dnie"? :wink:

Niestety, on dalej tak uważa. :?
Ale znam jedno wykonanie Stodoły z poprawnym tekstem, moim zdaniem lepsze od wykonania Bułecki.
Posłuchajcie jak to zaśpiewał Piotr Cugowski.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 25, 2009 9:42 
Awatar użytkownika

Oceniając wartość artystyczną tego przedsięwzięcia nieuniknione jest porównanie do koncertu, jaki pięć lat temu w tym samym miejscu pokazała TVP. Podobnie jak wówczas występy przeplatane były wcześniej zarejestrowanymi wspomnieniami (kiedyś były to opowieści bliskich przyjaciół Czesława, a w tej edycji pokazano bardzo znane osoby). TVN postawił na telewizyjną superprodukcję i chyba się opłaciło...

Na plus tegorocznego koncertu należy zapisać dopuszczenie mniej popularnych utworów.

W obu koncertach wystąpili znakomici wokaliści z towarzyszeniem niezłych orkiestr. Pięć lat temu mocną stroną szaty aranżacyjnej były sola gitarowe Marka Napiórkowskiego. W tym roku aranże rozpisane przez Krzesimira Dębskiego były ciekawsze niż te Zygmunta Kukli z 2004r..

Mimo, że bardzo cenię klasę wokalną Kayah i Piotra Cugowskiego, to ich wykonania oceniam nieco niżej niż występy Kasi Kowalskiej i Maryli Rodowicz, choć obie te Panie były bardzo stremowane. Klasą dla siebie jest już St.Soyka, który w muzykę NAE wniknął nieco głębiej niż pozostali artyści. Spodobała mi się bardzo również interpretacja Gaby Kulki- dużo bardziej przystępna niż wersje, do których przyzwyczaił nas Niemen.

Kontrowersje mogło wzbudzić teleportowanie Mistrza na deski Opery Leśnej wprost ze starego filmu Janusza Rzeszewskiego. Ale jeśli z pomocą techniki udało się w ten sposób przybliżyć nieodżałowanego Artystę festiwalowej i telewizyjnej publiczności – to nie mam nic przeciwko podejmowaniu takich prób w przyszłości. Byle z większą precyzją :wink:

Niestety przekonująco opowiadać o Niemenie jest równie trudno, jak wykonywać utwory z Jego repertuaru. Zauważyłem, że Krzysztof Materna snując tą samą opowieść, co w czasie trójkowego koncertu, znacznie podwyższył rangę żołnierza, który poinformował go, że oto do jednostki wojskowej dzwoni sam Niemen...

A i tak była to jedyna spójna historyjka, jaką zaprezentowano tego wieczoru. :twisted:

Z tego, co mi wiadomo, to tegorocznemu jubilatowi - Zbigniewowi Namysłowskiemu zaproponowano udział w koncercie, lecz niestety nie mógł zagrać w tym terminie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 25, 2009 17:08 
Awatar użytkownika

Kilka naszych refleksji juz padlo.
Warto poznac opinie zawodowych recenzentow.
Czy tez zgodza sie z tym, ze ten sopocki wieczor poswiecony Czeslawowi Niemenowi byl w ich odbiorze rownie udany, jak oceniamy go my.
Proponuje zapoznac sie z opinia krytyka muzycznego Gazety Wyborczej - Roberta Sankowskiego.
On jest z nami! :)

Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 25, 2009 18:19 
Awatar użytkownika

A :arrow: tutaj można przeczytać artykuł "Dziwny jest ten świat bez Niemena" z Dziennika Bałtyckiego.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 26, 2009 7:52 
Awatar użytkownika

cleoppatra pisze:
Warto poznac opinie zawodowych recenzentow.

Oczywiście, że warto ale nie ma to dla mnie żadnego znaczenia,ani wpływu na moje postrzeganie danego wydarzenia.Przyczym "zawodowi recenzenci" musza uważac aby nie wpaśc w rutynę, która często gubi. Amatorskie oko i ucho jest wolne, niezależne np. od red. naczelnych :wink: :)

Ostatnio zmieniony śr sie 26, 2009 12:12 przez Stach, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 26, 2009 12:02 
Awatar użytkownika

Przeczytałam sporo komentarzy na różnych forach na temat koncertu.
Przeważają niestety komentarze negatywne typu „nuda”,” dno”, ”Niemen się w grobie przewraca” itp. O epitetach na temat wykonawców i producenta nie wspomnę.
Są to w większości komentarze młodych osób wychowanych na piosenkach Dody,
Kupichy, Stachurskiego i innych młodych sezonowych „gwiazdek”.
Piszącym te brednie wydaje się, że znają się na muzyce.
Dla takich odpowiedni jest Sopot Hit Festiwal, który ja nazwałam Sopot Kit Festiwal,
po tym jak obejrzałam jego pierwszy dzień. Nie zapamiętałam ani jednej piosenki
a i żadnego wykonawcy nie potrafię sobie przypomnieć.
Do obejrzenia drugiego dnia nikt nie był mnie w stanie namówić.

Uważam ,że sopocki koncert poświęcony Czesławowi Niemenowi był piękny,
przygotowany profesjonalnie i świetnie zaaranżowany.
Wszyscy śpiewający artyści oraz chór i orkiestra włożyli w ten koncert sporo pracy i serca.
To się czuło nawet przez ekran telewizora.
Niestety przeszkadzały mi reklamy, dlatego obejrzałam koncert powtórnie, /już po wycięciu reklam z nagrania/, oczywiście znów ze łzami w oczach w trzeciej części..
Podobali mi się wszyscy artyści bez wyjątku , choć jedni mniej inni bardziej.
Do niektórych wykonań na pewno będę wracać często.
Na pewno będzie to „Wspomnienie” w wyk. Piotra Cugowskiego, „Sen o Warszawie” śpiewany przez Kasię Kowalską , no i piękna pieśń, bo chyba piosenka to za mało powiedziane, „Kiedy się dziwić przestanę” w wyk. Maryli Rodowicz. Pewnie będą to też „Marionetki „ zaśpiewane przez Gabę Kulkę, bo to chyba pierwsze wykonanie tego utworu po Niemenie, ale wykonanie całkiem udane.

Zgadzam się z R.Sankowskim, że tego dnia w Sopocie zwyciężyła muzyka.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 26, 2009 16:59 
Awatar użytkownika

Sa i glosy odbiegajace od naszych ocen i chyba warto je takze przytoczyc, chocby po to by z nimi moc polemizowac i dac im odpor.

Cytuj:
Niemen w Sopocie
"Ależ to było straszne"
Walpurg na swoim blogu o wczorajszym koncercie z piosenkami Czesława Niemena na zakończenie Sopot Festival:

"Nastawiłem się na fajny koncert poświęcony Czesławowi Niemenowi. W drugi dzień festiwalu w Sopocie mieli wystąpić wielcy i znani polscy artyści, mieli zaśpiewać największe przeboje Niemena, miało być fajnie… Niestety, nie było.

Ależ to było straszne… Czegoś tak potwornego dawno już nie widziałem. Gwiazdki, które najwyraźniej w przerwie między wakacyjnymi wyprawami postanowiły zaśpiewać, były irytujące i słabe. Może jedynie Marysia Peszek i Gaba Kulka wybijały się z tego dna. No i jeszcze na koniec Wodecki. Wokale ginęły na tle orkiestry pod dyrekcją „Wielkiego Mistrza”, który owszem, fascynuje, ale wyłącznie brzmieniem swojego imienia i nazwiska (Krzesimir Dębski – brzmi pięknie, czyż nie?). Ale i tak najgorszy był na początku występ grupy jakichś Strasznych Dzieci - to była trauma…
Piosenki przedzielone były jakimiś żałosnymi wspominkami przypadkowych ludzi, którzy widocznie akurat byli w pobliżu siedziby TVN, więc mądrości pisarza Janusza Wiśniewskiego przeplatane były mądrościami aktorki Ewy Kasprzyk, a te sąsiadowały z wyznaniami generała Hermaszewskiego. A między tymi „złotymi myślami” plątały się jakieś kawałki szeleszczącej taśmy magnetofonowej i pojedyncze słowa Czesława Niemena.
I do tego scenografia przypominająca czołówkę „Faktów” – co chwilę wydawało mi się, że zaraz po schodach zejdzie Kamil Durczok i rozpocznie „Fakty”. Na szczęście ze stanu tego regularnie wyrywała mnie towarzysząca Wodeckiemu Magda Mołek ubrana w kieckę w kolorze wściekłego różu i zbierająca „tacę” na fundację TVN.
Gdybym nigdy wcześniej nie słyszał piosenek Niemena, zapewne po tym koncercie nie miałbym najmniejszej ochoty sięgnąć do jego oryginalnych nagrań. Na szczęście koncert ten nie zdołał mi Niemena obrzydzić.
Cóż, naprawdę udane „koncerty wspomnieniowe” powstają tylko we Wrocławiu na Festiwalu Piosenki Aktorskiej (w ostatnich latach np. piosenki L. Cohena, M. Grechuty czy genialny „Kombinat” z piosenkami Republiki).
Żeby jednak zapomnieć tę dzisiejszą mierną produkcję TVN jak najszybciej włączę sobie oryginalną płytę CD z przebojami Czesława Niemena."
Walpurg (22:17)
(orginalny wpis pojawił się tu:
http://walpurg.blog.onet.pl/2,ID3894638 ... index.html)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.