[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz paź 20, 2019 22:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Film o Niemenie
PostZamieszczono: śr sie 01, 2012 11:43 
Awatar użytkownika

Krzysztof Krauze na łamach "Przeglądu" mówi o Niemenie w kontekście filmu, który zamierza zrobić. Niestety wciąż nie wiadomo, kiedy ten film powstanie..
Krzysztof Krauze pisze:

- Niedawno czytałem książkę o Niemenie i zakręciła mi się w oku łza. Samotny za życia, otoczony kultem po śmierci. To jest heroiczna postać, samorodny talent. Robi na mnie ogromne wrażenie. Łącznie z tym epizodem z czasów stanu wojennego.
Nie znam tego epizodu.
– W przededniu stanu wojennego Niemen nagrał dla telewizji koncert. I po 13 grudnia ten koncert puszczono, dokładając zdanie wyjęte z kontekstu, w którym mówi on, że trzeba pracować. Stracił szansę na występy w Polsce, zamknięto mu drogę do koncertowania za granicą. Zadziałała „Solidarność”. Nie miał z czego żyć. Jednak milczał, niczego nie prostował, uważał, że byłoby poniżej jego godności udowadniać komukolwiek, jaki jest. Dopiero parę lat później podziemie wydało oświadczenie, że Niemen nie kolaborował.
Wolał żyć w biedzie, niż się ukorzyć.
– Był silny i uparty. Gdy zaproponowano mu, by nagrał w USA płytę, odpowiedział: zgoda, ale będzie to „Bema pamięci żałobny rapsod”. 18 minut! Tłumaczono mu, że jest to niemożliwe, żeby nieznany w Ameryce muzyk debiutował taką płytą, prosili go, żeby nagrał te swoje wcześniejsze, melodyjne szlagiery. A on twardo, że nie. Że teraz gra inną muzykę. To był jeszcze czas, kiedy firmy fonograficzne traktowały autora jak autora, więc pozwolono mu nagrać tę płytę i, oczywiście, ona się nie sprzedała. I to był koniec amerykańskiej kariery Niemena.
Sprawiasz wrażenie zafascynowanego tematem i osobą.
– Myślę, że czas dojrzał do filmu o nim. Zwróć uwagę, przyszło zmęczenie tandetą, sukces odnoszą filmy, które jeszcze parę lat temu nie miałyby na to szans. Np. Agnieszka Holland i jej „W ciemności”. Ludzie chcą coś przeżyć, czegoś się dowiedzieć. A o Niemenie tak naprawdę nic nie wiedzą. Znają jego muzykę. A o nim – nic. Nadszedł ostatni moment, żeby coś zrobić, póki jeszcze jego dawnym fanom chce się wyjść do kina.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 01, 2012 21:23 
Awatar użytkownika

wszystko się zgadza.Z jednym wyjątkiem.Niestety, nieprawdą jest,że znana jest ludziom jego muzyka.Stare piosenki z lat 60-tych i owszem.Ale poczynając od lat 70-tych nigdzie w PR nie usłyszysz jego utworów.I ten stan trwa już bardzo,bardzo długo.Tylko Jerzy Kordowicz w Trójce czasem,kiedyś mruknął coś o płycie "Katharsis" ( w kontekście tego,że to podobno pierwszy polski album z muzyką elektroniczną.Jak wiemy J.Kordowicz to ponoć spec od el-muzyki ) i to by było w zasadzie na tyle.

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 02, 2012 6:02 
Awatar użytkownika

Geronimo pisze:
wszystko się zgadza.

Niestety, ale prawie nic się nie zgadza :( Nie rozumiem dlaczego w naszym kraju nie można zrobić w miarę obiektywnego filmu ?! Albo się robi koszmarki albo goni za niezdrową sensacją lub gloryfikuje i przekłamuje fakty. Może lepiej niech p. Krauze nie robi tego filmu - naprawdę świętych w naszym kraju mamy już nadmiar !

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 02, 2012 8:55 
Awatar użytkownika

Ciekawe, jak wypowie się ws. tego pomysłu "pani Małgorzatka". Już widzę spory na planie: "Mój mąż taki nie był!", "To powinno być zagrane lepiej!" :lol:
Jeżeli sam film ma być wykonany na miarę "Skazanego na Bluesa", to źle przedstawi on narodowi sylwetkę Czesława Niemena.

padam"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 03, 2012 8:31 
Awatar użytkownika

Akurat o takim filmowym projekcie pani M. już się kiedyś wypowiedziała i to entuzjastycznie.

Ja również coś na ten temat napisałem i to dawno (post z 10 września 2008r.) w temacie :

wywiad Małgorzaty Niemen dla Dziennika Bałtyckiego (:!:)

Arcyinteresujący jest to temat i nic nie stracił na aktualności 8)

Film Kidawy- Błońskiego o Riedlu zebrał raczej niezłe recenzje, więc okazuje się, że i w Polsce mogą powstawać dobre filmy o muzykach. Do grona udanych kinowych polskich obrazów zaliczyłbym "Niewinnych czarodziei" Wajdy i "Był jazz" Falka. Oczywiście Krzysztof Krauze to twórca oryginalny i na pewno film o Niemenie nie przypominałby innych filmów. Warto spróbować...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 03, 2012 8:55 
Awatar użytkownika

Moim skromnym zdaniem:
O Niemenie można zrobić dobry film, ale pod warunkiem, że nie będzie w nim wypowiedzi jego "przyjaciół", których, jak się okazało po jego smierci, namnożyło się jak królików. Należy też zrezygnować z białoruskich krajobrazów, które już się doszczętnie zużyły. Należałoby natomiast sięgnąc głęboko do archiwów radiowych, telewizyjnych i zająć się tylko jego twórczością artystyczną, pokazać przemianę i rozwój warszatu, upadki i wzloty. Można by to przedstawić na tle ówczesnej muzyki polskiej i zagranicznej (zachodniej).

Wątkiem towarzyszącym, drugoplanowym mogłaby być prezentacja jego poezji ( może któryś ze sztandarowych polskich aktorów zechciałby ją zarecytować) i malarstwa.

Oby tylko nie spełniło się widzenie Maćka, że powstanie kolejna słodka laurka.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 03, 2012 9:07 
Awatar użytkownika

Pod względem wykonania filmu "Skazany na Bluesa", to nie mam nic do zarzucenia, jedyne co mi się nie podoba w niem, to straszne smęty. Smutniejszewgo filmu nie widziałem. Rodzina i przyjaciele mówią o RR, że był człowiekiem kolorowym, radosnym, czego po tym filmie nie można powiedzieć.
Martwię się, że zrobią z Niemena człowieka pełnego patetyczności nawet w życiu codziennym, zapatrzonego w siebie i nadmiernie złoszczącego się. Trwogę moją powiększa, gdy spominam na film "Sukces" Piwowskiego.

Przypomniało mi się, jak Niemen grał głos chochoła w "Weselu". Aż mnie ciarki przeszły, jak słuchałem, nic dodać, nic ująć, piękny głos.

padam"

Ostatnio zmieniony pn sie 06, 2012 6:55 przez minimoog, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 03, 2012 11:36 
Awatar użytkownika

Minimoogu- więcej refleksji nad słowem pisanym. Owszem- Ryszard Riedel był kolorowym człowiekiem, ale nie rób zarzutu reżyserowi filmu o nim, że pokazał smutną prawdę o uzależnionym człowieku.

Nie wiem, czemu łączycie ideę filmu dokumentalnego z filmem fabularnym :?:

Z wypowiedzi pana Krauze wynika, że już obejrzał film dokumentalny i dostrzegł w nim wątki dające się wykorzystać w fabule. Moim zdaniem znacznie mocniejszym dramaturgicznie okresem od Niemena w stanie wojennym jest przełom lat 60 i pierwsza połowa lat 70., ale to oczywiście rzecz do dyskusji.

Natomiast nie ulega wątpliwości, że tematu "Niemen (1939-2004) - historia życia" raczej nie sposób zawrzeć - nawet w dwugodzinnym filmie...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 03, 2012 16:53 
Awatar użytkownika

Oj naiwni, naiwni ! Film o Niemenie, chyba w XXII wieku. :lol: :lol: :lol:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 03, 2012 17:13 
Awatar użytkownika

Puszek pisze:
Oj naiwni, naiwni ! Film o Niemenie, chyba w XXII wieku. :lol: :lol: :lol:

Nie rozumiem tego rechotu- przecież niemal godzinny film dokumentalny o Niemenie powstał już w 2007.

Jeśli natomiast pan Krauze zrobi film fabularny to jednak z myślą o szerszej widowni niż tylko fani Niemena. Takie filmy kinowe robione na kanwie dziejów prawdziwego bohatera zwykle zawierają uproszczenia faktograficzne, nie mówiąc już o tzw. filmowej fikcji uwypuklającej pewne cechy bohatera, więc nie oczekiwałbym dokładnej narracji dokumentującej poszczególne etapy życia i twórczości.

Tak, czy inaczej - realizacja filmu na odpowiednim poziomie to w naszych warunkach kwestia kilku lat.

PS Najbliższa emisja filmu "Mój Nikifor" już w niedzielę 19 sierpnia o godz.14.20 w TVP Kultura.

A oto utwór z mojego ulubionego kinowego obrazu Krzysztofa Krauzego- "Gry uliczne"- traktującego o tajemnicy śmierci krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa. Kompozycję Piotra Banacha śpiewa Kasia Nosowska => You Tube

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 10, 2012 13:59 
Awatar użytkownika

Film o Czesławie Niemenie w realizacji Krzysztofa Krauze, świetna rzecz, tylko realizować. Przypomnę jak było na poczatku lat siedemdziesiatych, ludzie kultury z Niemiec zrealizowali taki film, fiilm "Klucze" , przyjechali , zorganizowali koncert , nagrali wizyjnie kamerami i mikrofonami i raz , dwa na ekran , można zobaczyć koncert Grupy Niemen . Jest świetny wykonawca , jest realizacja , dokumentacja, acha, dzisiaj Niemcy mogą powiedzieć , zrealizowali to , co chcieli, jest koncert Grupy Niemen na ekranie kinowym.
Ewo, dobrze o tym pomyśle napisałaś , warto wtrącić się ze swoim wpisem w temacie, i piszę.
Najsłynniejszy polski wykonawca estradowy , i film o Czesławie Niemenie, świetna rzecz.
Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt maja 24, 2013 6:12 
Awatar użytkownika

Wczoraj w programie "Hala odlotów"w TVP Kultura Joanna Kos-Krauze zapowiedziała,że ma zamiar,wraz z mężem nakręcić film fabularny o Niemenie.Będzie więc to kolejny film biograficzny tej pary.Poprzednie to "Mój Nikifor"i czekający na premierę "Papusza".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 09, 2013 13:21 
Awatar użytkownika

Coś się kręci :)
http://www.radomnews.pl/index.php?id=newsmore&nr=4935

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 10, 2013 18:21 
Awatar użytkownika

Film o Niemenie Krzysztofa Krauze będzie zamknięciem tryptyku o "niezwykłych samorodnych artystach":
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/ ... ktory.html

http://www.orange.pl/kid,4000000436,id, ... video.html

Zdjęcia ponoć mają się zacząć już w listopadzie. Bardzo jestem ciekawa, kto zagra Niemena. Może macie jakieś swoje typy?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw wrz 12, 2013 21:43 
Awatar użytkownika

Kot :?:

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.