Dziś tj.w sobotę 9 maja o godz. 17.45
w TVP Rozrywka będzie można obejrzeć film dokumentalny ->
"Sen o Warszawie" (VOD TVP) Krzysztofa Magowskiego.
To kolejna okazja, aby przypomnieć sobie wypowiedzi Tych, którzy znali Czesława
od dziecka-
śp. Jadwigi Bortkiewicz i Romualda Juliusza Wydrzyckiego.W filmie sprzed 6 lat wystąpili wielcy polskiej kultury: Bernard Ford- Hanaoka, Jerzy Gruza, Franciszek Walicki, Wojciech Młynarski i Zbigniew Adrjański.
Konsultantem filmowego projektu był m.in. nasz forumowy kolega o nicku Roman (
zmarły w 2017 autor książkowej monografii Niemena- Roman Radoszewski).
Wymienione Osoby dziś już nie mogłyby stanąć przed kamerą, choć nasz Artysta śpiewał w "
Liście do M.", że czas
stoi w miejscu /nie pędzi/ donikąd/ nie ucieka
Panie najwyraźniej wciąż uważają, że mają czas... I opowiadają w wywiadach, że wydane zostaną poezje, felietony, grafiki... Jakieś płyty były nawet zapowiadane...
Może kiedyś znajdzie się czas i miejsce na prezentację niemenowych wideogramów (art-wideo), nad którymi pracował (o ile jeszcze przetrwały).
Nie ma sensu się śpieszyć, bo
takie tempo obrał sam Niemen - tego można się dowiedzieć z -> książki stanowiącej wywiad- rzekę z panią Natalią Niemen.Starała się, jak mogła wytłumaczyć swoją mamę i jej sądowe batalie. Tego wątku zabrakło w filmie dok., polecam więc lekturę wywiadu Babuchowskiego na długie wieczory.
W książce można przeczytać m.in. bajeczkę o tym, jak starsi fani odwrócili się od Niemena w stanie wojennym, a także wtedy gdy w 1997 Niemen poparł AWS.
W rzeczywistości w jednym i w drugim przypadku od Niemena odwróciła się elita artystyczna, czyli dziennikarze, muzycy i aktorzy stanowiący tzw.
warszawski salon.
Wodniczak w filmie Magowskiego pomylił cytat, ale Natalia Niemen pomija religijny kontekst tytułowego utworu płyty "Terra deflorata". Fani z lat 80. dostrzegali aspekt wiary.
Dwóch rzeczy brakuje w barwnych opowieściach pani Natalii: konkretnych faktów (i osób, które stałyby za tymi faktami) oraz zapowiedzi konkretnych działań wydawniczych.
PS:50 lat temu (10 kwietnia 1970r.)
Alan Freeman w swojej audycji w brytyjskim Radio One nadał "Przyjdź w taką noc" Niemena i Akwareli oraz "Zielony mosteczek" No To Co.
2 dni później- jak wspomniał w kalendarium "Dyskografii..."
Tadeusz Skliński- audycję powtórzono w "Radio Luxy". Czy ktoś zadbał o przypomnienie tego faktu w mediach..?