[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn lis 20, 2017 22:08

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob sie 23, 2014 20:01 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Zapowiedź książki na stronie empiku:
http://www.empik.com/bylem-gitarzysta-n ... ,ksiazka-p

Fragment artykułu z sierpniowej "Polityki":
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... -beat.read

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz wrz 14, 2014 10:40 
Awatar użytkownika

Niedziela w radio => Rocktime od godz. 13 upłynie z nurtem wspomnień Tomasza Jaśkiewicza spisanych przez Witolda Górkę. Do zadawania pytań zaprasza gospodarz audycji Romuald Jakubowski‎. Anonsowana przez Ewę książka wkrótce znajdzie się w księgarniach; nabyć ją będzie można także podczas festiwalu Niemen Non Stop w Słupsku.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 24, 2014 15:19 
Awatar użytkownika

Muzyczna jedynka

Gitarzysta Niemena: kocham ten czas, kiedy grałem z Czesławem
http://www.polskieradio.pl/7/160/Artyku ... Czeslawem-

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt wrz 26, 2014 18:36 
Awatar użytkownika

Gośćmi jutrzejszego Trójkowego Wehikułu Czasu będą autorzy książki: Tomasz Jaśkiewicz i Witold Górka.
http://www.polskieradio.pl/9/716/Artyku ... to-za-malo

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 30, 2014 8:21 
Awatar użytkownika

Rozkręca się promocja książki. Wczoraj obaj panowie (autor i bohater wywiadu-rzeki) gościli u Marka Sierockiego => w Telexpressie (można ich zobaczyć od 00:11:34 na stronie TVP.pl). Szkoda tylko, że w wybranym fragmencie utworu (oczywiście "Dziwny jest ten świat") w ogóle nie było widać gitarzysty Niemena.... Mam wrażenie, że skromność i poczucie własnej wartości to silnie powiązane ze sobą cechy bohatera tej książkowej opowieści. Nie do przecenienia jest też jego poczucie humoru z nutką autoironii.

W niedawnej audycji radia RockTime tak mówił o sobie:

Cytuj:
...a ogół społeczności i znawców muzyki itd. mnie osobiście jako Tomasza Jaśkiewicza nie kojarzy z NICZYM, ani z NIKIM - taka jest brutalna prawda. Natomiast to nie zmniejsza mojej roli w MUZYCE, jaką odegrałem u boku tak znakomitych Artystów.

Wspomnę tu tylko kilka nazwisk artystów, z którymi nasz bohater nagrywał po zakończeniu współpracy z Niemenem (XII 1971): Ewa Bem, Marek Ałaszewski, Krzysztof Sadowski, Andrzej Dąbrowski, Tadeusz Woźniak i Zdzisława Sośnicka. W połowie lat 70. Jaśkiewicz towarzyszył Faridzie podczas jej trasy po Polsce, ale w książce niestety o tym nie przeczytamy. Pan Tomasz chętniej powraca wspomnieniami do dwóch dużo późniejszych występów ze swoim muzycznym Wiednikiem*: pierwszy z nich miał miejsce w Operze Leśnej w 1991 i uczestniczyli w nim także inni gitarzyści Niemena, a na drugim w ramach festiwalu sopockiego w 2009 Czesław wystąpił już tylko z hologramu, a na scenie reaktywowano zespół N.Enigmatic w okrojonym składzie.

Wiedziałem o kompetencji Górki w dziedzinie kontrkultury lat 60. i 70., a 10 lat temu poznałem Jaśkiewicza jako elokwentnego przewodnika po kolorowym świecie big-beatu, ale zdolności obu panów do syntezy i puent zaskoczyły mnie i przekonały, ze warto było tak długo czekać na te wspomnienia. Co prawda można doszukać się kilku nieścisłości - np. chórki w "Pod Papugami" podkładała Partita a nie Alibabki (inna rzecz, że jedna z wokalistek śpiewała w obu tych zespołach), ale w kluczowych dla narracji historiach pomyłek nie zauważyłem.

Aby przypomnieć styl opowieści Tomasza Jaśkiewicza wygrzebałem wywiad Alexa Kłosia zamieszczony na portalu Dailymotion

Jeśli chcecie wiedzieć, co się stało z gitarą od Niemena - zajrzyjcie do książki (s.261).

Ciekaw jestem Waszych wrażeń z tej lektury.

* Wiednik - to słowo w odniesieniu do Niemena spopularyzował Rorman Radoszewski, którego pozdrawiam 8-)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 07, 2014 14:50 
Awatar użytkownika

Jestem w trakcie lektury i jestem skonfundowany sposobem rozstania się obu Panów- Niemena i Jaśkiewicza. Niby przypadek losowy, a jednak Niemenowi zabrakło kindersztuby, aby podziękować Jaśkiewiczowi za dużo znaczący wkład w sukcesy muzyczne naszego bohatera. Za to nie zabrakło kindersztuby Jaśkiewiczowi – bardzo elegancko opisał zdarzenie, nie wypominając Niemenowi niewątpliwie marnego w tym przypadku zachowania się.
Książka rozwiewa nasze- często wyidealizowane- wyobrażenia o stosunkach interpersonalnych w ówczesnych zespołach, o których mieliśmy wyobrażenie, że są ostoją przyjaźni ich członków, że są ich drugim domem, że ich członkowie czują się w nich jak ryba w wodzie....
Myślę, że dzisiaj, w dobie brutalnej komercjalizacji i bezwzględnej- często nieuczciwej-konkurencji stosunki te są dużo zdrowsze.
Świat zawsze był parszywy-raz mniej, raz więcej :mrgreen:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 07, 2014 19:53 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Jestem w trakcie lektury i jestem skonfundowany sposobem rozstania się obu Panów- Niemena i Jaśkiewicza. Niby przypadek losowy, a jednak Niemenowi zabrakło kindersztuby, aby podziękować Jaśkiewiczowi za dużo znaczący wkład w sukcesy muzyczne naszego bohatera. Za to nie zabrakło kindersztuby Jaśkiewiczowi – bardzo elegancko opisał zdarzenie, nie wypominając Niemenowi niewątpliwie marnego w tym przypadku zachowania się.

Ja tego aż tak źle nie odebrałam. Zresztą i sam Tomasz Jaśkiewicz napisał, że taki sposób rozstania był wygodny dla obu stron. Czesław był zajęty tworzeniem nowego zespołu i jego muzyka ewoluowała w rejony bardziej progresywne, a TJ niezbyt dobrze czuł się w tej muzyce.
Być może nie było jakichś specjalnych podziękowań, ale z pewnością Niemen doceniał rolę Jaśkiewicza, zresztą zaprosił go przecież na koncert w Operze Leśnej w 1991 r. (razem z Popławskim i Lakisem). Później jeszcze mu pomagał w sprawach komputerowych, a nawet podarował swoją gitarę. Czasem nie potrzeba słów, żeby wyrazić przyjaźń i docenienie drugiego człowieka...

Książkę przeczytałam z wielką przyjemnością. Bardzo podoba mi się sposób narracji Tomasza Jaśkiewicza, szczery i bezpośredni. Ciekawe pytania zadał bohaterowi książki Witold Górka. Naprawdę fajna lektura, myślę, że nie tylko dla fanów Niemena.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn paź 20, 2014 21:21 
Awatar użytkownika

W najnowszym Tele Tygodniu (nr 43) w muzycznym notesie Marii Szabłowskiej: Tomasz Jaśkiewicz- gitarzysta Niemena.

Jutro o 11.30 w TVP Kultura i o 16.05 w TVP Polonia rozmowa z autorami książki.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 01, 2014 16:09 
Awatar użytkownika

Już za chwilę w Kulturalnych.pl na TVP Polonia rozmowa z autorami książki.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sty 19, 2015 19:20 
Awatar użytkownika

Recenzja książki na stronie Music To The People:
http://musictothepeople.pl/reviews/byle ... a-ksiazki/

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt paź 16, 2015 16:23 
Awatar użytkownika

Wojtek Rapa - wywiad z Tomaszem Jaśkiewiczem

http://gitaraelektryczna.pl/gitarzysci/ ... czna-cz-1/

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 16, 2016 13:53 
Awatar użytkownika

Info dla tych, którzy jeszcze nie mają opowieści Tomasza Jaśkiewicza i Witolda Górki. Otóż ostatnio w dużych sklepach sieciowych pojawiły się egzemplarze tej książki w bardzo korzystnej cenie. Historia gitarzysty Niemena warta jest zakupu i wnikliwej lektury.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lip 10, 2017 20:04 
Awatar użytkownika

Książkę czytałem , sprawy techniczne w latach sześćdziesiątych zwróciły moją uwagę , Techniczne , to znaczy jakość techniki muzycznej. Tomasz Jaśkiewicz wielokrotnie wspomina o różnicy w technice w Polsce , a technice za granicą . W Polsce w latach sześćdziesiątych pan Jaśkiewicz nagrał świetną płytę "Dziwny jest ten świat" , słucham dżwięków, widzę okładkę , czytam recenzje, w Polsce jest ta płyta wzorcem nie do prześcignięcia .
Ilu ludzi mówi, jak jest gdzie indziej , u nas , ale, ale , jak u nas , czyli w Polsce.
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.