[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn gru 10, 2018 2:43

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw kwie 28, 2016 6:07 
Awatar użytkownika

W Niemczech ukazało się książka o wschodnim rocku, w tym o Niemenie i Skaldach :)

Załączniki:
cover-ostrock2.jpg
cover-ostrock2.jpg [ 64.62 KiB | Przeglądany 698 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 22, 2018 6:28 
Awatar użytkownika

Nie tylko jedna, czy druga książka, ale także istnienie w archiwach niemieckich nagrań koncertowych i filmowych reportaży z C.Niemenem w roli głównej wychodzi na światło dzienne.
Do tej pory sądziłem, że po recitalach na Festiwalu Pieśni Politycznej w Berliner Ensemble zostały "tylko" nagrania koncertowe prezentowane przed wielu laty w Polskim Radio. Okazuje się, że pozostał również krótki reportaż filmowy- taki enerdowski "półkownik" (bo na wiele lat odstawiony na półkę), odkurzony niedawno przez niemiecką stację TV- Deutsche Welle.

Patrz=> „Dziwny jest ten świat” Niemena nie spodobał się władzom NRD- Deutsche Welle

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 26, 2018 22:30 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Do tej pory sądziłem, że po recitalach na Festiwalu Pieśni Politycznej w Berliner Ensemble zostały "tylko" nagrania koncertowe prezentowane przed wielu laty w Polskim Radio. Okazuje się, że pozostał również krótki reportaż filmowy- taki enerdowski "półkownik" (bo na wiele lat odstawiony na półkę), odkurzony niedawno przez niemiecką stację TV- Deutsche Welle.

Niestety, nie mam dobrych wieści... już kilka lat temu miałem okazję porozmawiać z panem Konradem Weissem, reżyserem rzeczonego reportażu. Niechętnie udzielał odpowiedzi, zdawał się być wręcz lekko poirytowany, odrzekł mi, że nie posiada tego materiału w żadnej formie i raczej wątpi, by gdziekolwiek się on zachował. Te słowa potwierdził Ralf Schenk, członek zarządu DEFA-Stiftung (czym była DEFA: https://pl.wikipedia.org/wiki/DEFA), zajmującej się materialną i niematerialną spuścizną filmów produkowanych w NRD. Reportaż o Czesławie Niemenie nigdy nie przeszedł pozytywnej weryfikacji przez ówczesnych cenzorów i najpewniej został zniszczony. Opis scen i treści rozmowy z Niemenem zawarte w podlinkowanym przez Markovitza artykule pochodzą zatem z zakamarków pamięci reżysera - nie łudźmy się, że jest inaczej.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.