[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lip 24, 2021 21:27

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt lut 12, 2021 13:56 
Awatar użytkownika

Rok 2021 przyniósł interesujące novum dla ludzi interesujących się osobą i twórczością Czesława Niemena. Maria Gutowska, pierworodna córka artysty, autoryzowała dwie facebookowe grupy poświęcone jej ojcu, w których od jakiegoś czasu pełniła rolę administratorki. To powiew nadziei, szczególnie w obliczu faktu, iż strona Fundacji im. Czesława Niemena (http://www.fundacjaczeslawniemen.pl) padła już jakiś czas temu...

Załącznik:
mcn_banner_luty_2021.jpg
mcn_banner_luty_2021.jpg [ 147.37 KiB | Przeglądany 1115 razy ]

"MIŁOŚNICY CZESŁAWA NIEMENA" to grupa licząca niespełna 14000 użytkowników, założona przez Piotra Kozaka - obecnie radnego miasta Jarosławia z ramienia PIS - w 2013 roku, która na przestrzeni lat stała się grupą skupiającą miłośników wielu różnych dawnych i aktywnych muzyków, lecz w lutym 2019 roku powróciła do swoich korzeni i dotyczy :N: oraz jego współpracowników. Grupa ma charakter prywatny, aby do niej dołączyć, należy złożyć wirtualną "aplikację" (to na szczęście jest bardzo łatwe - wystarczy kliknąć przycisk "Dołącz do grupy"), natomiast wpisy, zanim staną się widoczne dla innych, muszą zostać zatwierdzone przez administratora lub moderatora.

Załącznik:
cn-apibpwb_banner_luty_2021.jpg
cn-apibpwb_banner_luty_2021.jpg [ 165.41 KiB | Przeglądany 1115 razy ]

"CZESŁAW NIEMEN - ARCHIWUM PAMIĘCI I BUDOWY POMNIKA W BIAŁOGARDZIE" to grupa zrzeszająca niespełna tysiąc osób, której pierwotnym zadaniem było promowanie projektu budowy pomnika w Białogardzie. W przeciwieństwie do "MIŁOŚNIKÓW...", ta grupa jest publicznie dostępna i każdy zarejestrowany użytkownik facebooka może zobaczyć publikowane na jej łamach treści. Znaczna część wpisów, szczególnie tych zamieszczanych przez administratorów, jest powielana w obu grupach.

Cóż, grupa tematyczna a oficjalny fanpage to jednak dwie różne sprawy, także ze względu na potencjalne zasięgi, prestiż czy organizację wydarzeń publicznych. W każdym razie, obie grupy, dzięki oficjalnej autoryzacji, na pewno ściągną na siebie wzrok spragnionych informacji fanów.

Załącznik:
mg_autoryzacja.jpg
mg_autoryzacja.jpg [ 102.91 KiB | Przeglądany 1115 razy ]

Na koniec, z kronikarskiego obowiązku nadmienię, że istnieje jeszcze jedna, ściśle fanowska grupa, która od powstania w 2015 roku zgromadziła blisko 30000 użytkowników! O jej "sile" mogliśmy przekonać się na zlotach w Rzepinie i Białogardzie, które dzięki konsekwentnej promocji cieszyły się rekordową frekwencją. Założycielem "Dyskusyjnej grupy miłośników twórczości Czesława Niemena" był nasz forumowy kolega, Tadeusz z Wrocławia. To, co wyróżnia ją na tle innych, to fakt, że za jej treści i klimat odpowiadają przede wszystkim użytkownicy - ewentualna cenzura dotyczy wyłącznie treści nieodpowiednich lub niezwiązanych z tematem przewodnim ;-) W przeciwieństwie do innych grup, których działalność ogranicza się głównie do zamieszczenia losowego zdjęcia, utworu czy wypowiedzi artysty, treści były dobierane według pewnego klucza, zawierały omówienia poszczególnych kompozycji czy wydarzeń z życia Czesława Niemena. Próba nawiązania do współczesnych trendów przekazu informacji (np. poprzez atrakcyjne grafiki z tekstem) nie spotkała się jednak z uznaniem jednej ze spadkobierczyń bohatera grupy - w ostatnim czasie na jej wniosek usunięte zostały materiały cieszące się wśród użytkowników sporą popularnością...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 13, 2021 15:43 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Założycielem "Dyskusyjnej grupy miłośników twórczości Czesława Niemena" był nasz forumowy kolega, Tadeusz z Wrocławia. To, co wyróżnia ją na tle innych, to fakt, że za jej treści i klimat odpowiadają przede wszystkim użytkownicy - ewentualna cenzura dotyczy wyłącznie treści nieodpowiednich lub niezwiązanych z tematem przewodnim ;-) W przeciwieństwie do innych grup, których działalność ogranicza się głównie do zamieszczenia losowego zdjęcia, utworu czy wypowiedzi artysty, treści były dobierane według pewnego klucza, zawierały omówienia poszczególnych kompozycji czy wydarzeń z życia Czesława Niemena.

Miło mi, że nie zostałem zapomniany, chociaż na początku dostawałem maile od różnych sceptyków w stylu: po co to, takie grupy już istnieją, powielanie nie ma sensu itp...
Przekonałem się wtedy, nie pierwszy raz w życiu, że jeśli chce się coś zrobić, to zawsze jest pod górkę, bo ktoś zazdrości, ktoś jest złośliwy, ktoś boi się o swoją pozycję a jeszcze ktoś jest zupełnie bez wyobraźni. Różne dziwne pobudki kierują chęcią podcinania komuś skrzydeł.

Niestety, mimo że założyłem tę grupę, to już nie mogę uczestniczyć w jej życiu, bo LEWACKIE kierownictwo FB zablokowało mi konto na zawsze za udział w innych grupach o charakterze ideowo-politycznym i głoszenie tam prawicowych poglądów. Tylko lewactwo ma w tych grupach swobodę wypowiedzi. Komentarz na temat wolności słowa zbędny...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 13, 2021 21:57 
Awatar użytkownika

Dlatego ja zawsze wyżej ceniłem forum, nawet jeśli udzielam się na nim sporadycznie, to ostatnio jednak częściej, niż na Facebooku. Wolne jest od zgiełku i wrzawy. I od losowych obrazków z dopiskami "kocham go", czy "to mój idol". Bo nie sposób ich wyżej cenić od wartościowego materiału i ciekawych propozycji, jakie pojawiały się na grupie "Czesław Niemen". Cały spór, jaki się wynikł na Facebooku, uważam za najzwyczajniej w świecie niepoważny - oczywiście zupełnie poważnie traktując uczucia ludzkie, jakie przy tej okazji mogły zostać zranione. Facebook? Naprawdę? I tam uprawiać mamy ogrody zawiści? Nie chcę myśleć o konsekwencjach - bo kiedy już skończy się pandemia, przyjdzie się nam wszystkim znowu zobaczyć i uśmiechnąć do siebie nawzajem. Oby szczerze.

"nie zapalajmy
złych ogni w oczach
cmentarne głazy
Syzyfy toczą

zezowata bieda
(...)
nie wynośmy bitnych
awanturników
na piedestały
wrzaskliwych pomników"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 13, 2021 22:29 
Awatar użytkownika

Młody Moog pisze:
Dlatego ja zawsze wyżej ceniłem forum, nawet jeśli udzielam się na nim sporadycznie, to ostatnio jednak częściej, niż na Facebooku. Wolne jest od zgiełku i wrzawy.

Ja również wyżej stawiam forum, bo tylko tu są prawdziwe dyskusje o twórczości Niemena. Faktycznie forum jest teraz miejscem wolnym od zgiełku i wrzawy, choć w przeszłości różnie tu bywało. ;)
Facebook jest zaś o tyle cenny, że można tam pozyskać różne nieznane, ciekawe materiały, bo jest tam dużo więcej fanów i osób, które znały Niemena.
Nie podoba mi się to, co teraz się tam dzieje za sprawą jednej ze spadkobierczyń, która dbanie o wizerunek Niemena traktuje w trochę opaczny sposób, nękając fanów aktywnych w nieautoryzowanej grupie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 14, 2021 0:16 
Awatar użytkownika

Tadeuszu, przypominam, że na tym forum nie piszemy o polityce. Dlatego Twój post został usunięty. W poprzednim poście też się trochę zagalopowałeś. Twoje poglądy polityczne są Twoją prywatna sprawą.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 14, 2021 9:35 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Dlatego Twój post został usunięty
.
Czuję się jakby Miecz Damoklesa obciął mi głowę. :D
Zaszczytniej byłoby, gdyby to sam ADMIN wywalił mój post. Ale cóż, stało się... :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 14, 2021 16:15 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Tadeuszu, przypominam, że na tym forum nie piszemy o polityce
.
Tylko, że to przypomnienie jest kolejną lewacką obłudą, bo wiele można znależć na tym forum wątków prezentujących poglądy CN-ale to już nie polityka !
Szkoda mi czasu na jałowe dyskusje i wyszukiwanie tutaj takich "apolitycznych" perełek.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 14, 2021 17:48 
Awatar użytkownika

Całkowicie popieram Tadeusza.Nie wiem czy nazywanie rzeczy po imieniu to jest polityka?A co miał napisać?Że ufoludki mu to konto zablokowały?Napisał jak jest.Cokolwiek byśmy dzisiaj nie napisali na tym forum ,choćby o Trójce,to będzie zawsze ,tak czy inaczej polityczne.A temat disco-polo?Temat jak najbardziej polityczny..Wszystko,co dotyczy współczesności będzie i tak ,czy tego chcemy czy nie,zahaczać o politykę.
Niemen też nie działał w oderwaniu od sytuacji politycznej.Ciekawe zresztą ,co by sądził o dzisiejszych czasach?
Ja się domyślam się,co sprawiło ,że ów post Tadeusza został tak potraktowany.Zdaje się,że chodzi o jedno słowo na literkę L.Tylko ,że takie stawianie sprawy to nic innego jak przejaw owej cholernej poprawności politycznej,która nas zewsząd osacza.Już wolę barwny język Tadeusza niż taką mdłą gadaninę o niczym.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 14, 2021 18:05 
Site Admin
Awatar użytkownika

Zawsze pozostaje wam albicla.com. Miłej czczej gadaniny gdzie indziej, tu poproszę ograniczać się do wątków kulturalno-artystycznych, najchętniej związanych z Czesławem Niemenem.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 16, 2021 9:12 
Awatar użytkownika

Idąc śladami rozważań dzeka, zastanawiam się czy przytroczona tu przeze mnie informacja o skazaniu NERGALA ( artysta, muzyk)
będzie potraktowana przez ADMINA BIS jako polityczna, wyrażająca w sposób zawoalowany moje prywatne poglądy dotyczące pełnej wolności słowa, pozwalającej na krytykę wszystkiego, co niegodne - z lewej i prawej strony.
Można tu też mówić o artystach (np. o MR), którzy skamlą publicznie, że nie mają z czego żyć, bo epidemia i obwiniają za to władze. ( za co, za to, że pandemia, czy za to, że nie uświadomiła ich, że trzeba być zapobiegliwym ?)

Mógłbym podać tylko suchą informację, ale sposób przekazywania informacji uznaję jako wyraz wolności osobistej związanej z wolnością słowa. Stąd sposób w jaki przekazałem tę informację.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... d=msedgntp

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 16, 2021 11:29 
Site Admin
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
czy przytroczona tu przeze mnie informacja o skazaniu NERGALA ( artysta, muzyk)
będzie potraktowana przez ADMINA BIS jako polityczna

Na pewno jest nie na temat (przypomnę [Facebook] Autoryzowane i nieautoryzowane grupy fanów).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 16, 2021 13:08 
Awatar użytkownika

W dniu kolejnej rocznicy urodzin naszego Artysty przejrzałem, co publikują fani- zarówno z autoryzowanych, jak i z nieautoryzowanych grup :n: -a na Facebooku.

W zalewie postów o mistrzu nad mistrzami i linków do kiczowatych klipów nie widać oznak, żeby to dla kogoś z grona spadkobierczyń Niemena stanowiło problem estetyczny...

Nie są żadnym problemem: brak oficjalnej strony WWW z multimediami, brak oficjalnie wydanej płyty DVD (blu-ray), grafik, poezji i dzienników z Teraz (Tylko) Rocka.

Problemem okazały się pełne ciekawych treści fejsbukowe posty Domina z fotkami dobranymi do omawianego okresu twórczości oraz linkami do głosowania w TV KPM.

Faktem jest, że autor wpisów poddał korekcie niektóre zdjęcia (częstokroć pozyskane z podniszczonych stronic wyklejanych dzienników, czy z pożółkłych stron czasopism).

Możliwe, że w kilku przypadkach efekt zabiegów wokół tych fotografii mógł budzić wątpliwości osób powołanych z mocy prawa do pieczy nad wizerunkiem Czesława Niemena.

Jednakże sposób, w jaki Domin za swe starania przybliżenia twórczości Niemena został publicznie zrugany na wallu grupy, którą moderował, dał mi do myślenia...

Tych, którzy z rzadka odwiedzają Forum, poinformuję że to właśnie Kolega Dominik miał niebagatelny udział w przygotowaniu programowej części kilku spotkań fanów.

Tak też było na ostatnim zlocie, gdzie prowadził dyskusję panelową i urządził w CKiSE w Białogardzie wystawę, którą podziwiali fani, jak i rodzina Niemena-Wydrzyckiego.

Domin realizował całkowicie oryginalną koncepcję przybliżania twórczości Niemena- zwłaszcza tej z lat 70., która w mediach uchodzi za trudną i niedostępną, a jest po prostu szerzej nieznana.

Wszystko to skłania do wniosku, że raczej nie powinniśmy się starać, aby młodzież odczytywała tę twórczość na nowo w sposób adekwatny do współczesnych trendów w kulturze popularnej...

Popularyzację muzyki spod znaku N.ae. i integrację fanów należy zostawić Paniom, które wedle uznania i w kręgu zaufanych stronników będą promować na Fb swoje wizje i poglądy.

PS. W pierwszym wpisie tego wątku przeoczono istnienie profilu Niemen Aerolit na Fb. I tam widać rękę Domina, co przejawia się w merytorycznych wpisach i ikonografice na niezłym poziomie 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw cze 17, 2021 13:18 
Awatar użytkownika

Przez kilka dni w autoryzowanych przez jedną ze spadkobierczyń grupach widniała następująca informacja:

Cytuj:
Podczas IX KFPP w 1971 r. w Opolu kierownictwo Polskich Nagrań wręczyło Czesławowi Niemenowi kolejną (trzecią) Złotą Płytę za album oficjalnie zatytułowany „Niemen” - nieoficjalnie natomiast nazywanym z powodu okładki, „Czerwonym albumem”.

:roll:

i dalej:
Cytuj:
26 czerwca 1971 r. w ramach koncertu "Jazzorama" Niemen wraz z zespołem ( Tomasz Jaśkiewicz – gitara elektryczna,Jacek Mikuła – organy Hammonda, Janusz Zieliński – gitara basowa Andrzej Tylec/ Janusz Stefański – perkusja,Krystyna Prońko – chórki, Zofia Borca – chórki, Elżbieta Linkowska – chórki ) dał blisko godzinny występ. Parę dekad później materiał ten pojawił się na bootlegu pt. „Enigmatic Live”, a następnie specjalizująca się w odgrzebywaniu staroci, berlińska wytwórnia New Music – Green Tree wydała te nagrania jako „Live in Opole 1971”. Dźwięk pochodzi ze stołu mikserskiego, dlatego nie jest rewelacyjny.

Szokuje fakt, że sensacyjne wznowienie "Dziwnego świata..." na przeźroczystym winylu nie doczekało się w rzeczonych grupach żadnej wzmianki, natomiast piratom z Green Tree wystawiono całkiem przyjemną laurkę :twisted:

Poniżej zrzut ekranu sprzed korekty:

Załącznik:
archiwumpamieciibudowypomnika.jpg
archiwumpamieciibudowypomnika.jpg [ 102.52 KiB | Przeglądany 187 razy ]

No i jeszcze jedno - może się mylę, ale na ogół nagrania ze stołu mikserskiego są właśnie tymi najlepiej brzmiącymi (co w takim razie można powiedzieć o nagraniach z sali :?: :!: ). :o

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.