[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 25, 2017 12:02

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr cze 08, 2005 10:55 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
My jako Polacy nie musimy ingerować w sprawy białorusinów. My mamy im tylko pomóc finansowo. Przecież Polonia Białoruska a nawet sami Białorusini tym muzeum są zainteresowani. Tak daje do zrozumienia wypowiadająca się na końcu reportażu białorusinka. W końcu 7000$ na polskie warunki dla pamięci :N: to nie wygórowana kwota.

Ostatnio zmieniony śr cze 08, 2005 20:52 przez bramdip, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 08, 2005 17:08 
Awatar użytkownika

O historii domu w St.Wasiliszkach będziecie mogli niedługo w tym wątku przeczytać, natomiast o tym, jak on obecnie wygląda być może opowie Nam T.Skliński na spotkaniu, które przygotowuje Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w W-wie , ale termin spotkania jest jeszcze nieustalony (termin 27 czerwca okazał się nierealny).

Edit : W temacie Wspomnienie ukazał się post traktujący o apelu wystosowanym przez redakcję Dziennika Bałtyckiego .W związku z tym chciałbym Was poinformować, że na spotkaniu po koncercie w Olsztynie Pani Małgorzata :n: oświadczyła , że dotąd nie popierała żadnych akcji i zbiórek publicznych w celu wykupienia domu w Starych Wasiliszkach , bowiem od kilku miesięcy prowadzi intensywne rozmowy z władzami Związku Polaków na Białorusi w tej delikatnej sprawie. Jej poparcie ma natomiast inicjatywa pomocy Związkowi Polaków na Białorusi , której patronuje Kolegiata Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt lip 05, 2005 17:59 
Awatar użytkownika

W "Gazecie Kakowskiej" 1 lipca (w piątek), którą kupiłem PRZYPADKIEM podczas powrotnej podróży z Kerczu na Krymie, znalazłem artykuł "Dom nad Niem(e)nem", analogiczny w treści do tego z "Dziennika Bałtyckiego". Redakcja również ogłasza zbiórkę na ten sam numer konta, w porozumieniu z KOLEGIUM (nie: "kolegiatą" Drogi M., "kolegiata" to taka większa katedra) Europy Wschodniej, powołane przez śp. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Redakcja zapowiada kolejny artykuł o :N: na najbliższy piątek, 8.07.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lip 05, 2005 18:31 
Awatar użytkownika

Pisałem w pospiechu... :) Ale teraz mam już artykuł z Dziennika Bałtyckiego (Wieczór Wybrzeża) z wezwaniem do zbiórki publicznej i inicjator akcji przedstawiony jest tam jeszcze inaczej:
Muzeum zorganizuje stowarzyszenie pod patronatem Kolegium Europy Wschodniej , powołane przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Jak dla mnie- mętlik do potęgi...

P.S. Kolegiata to także potoczna nazwa kapituły, a z łaciny średn. collegiatus to należący do bractwa; colegialis -zbiorowy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt lip 05, 2005 19:13 
Awatar użytkownika

Mętlik wokól tej sprawy CORAZ WIĘKSZY, skoro Pani M. mówi, że i rodzina czyni starania o wykup domu... A gdzie więcej nieskoordynowanych ofert tam cena rośnie. Pamiętajmy, że żaden CUDZOZIEMIEC, a takimi na Białorusi są Polacy(!) nie ma prawa kupić ziemi na własność, a co najwyżej wydzierżawić i to nie na 99, lecz na 49 lat.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lip 23, 2005 18:14 
Awatar użytkownika

Dom należałoby wyremontować,wyposażyć w eksponaty i urządzić w nim Izbę Pamięci Niemena , w której od rana do wieczora rozbrzmiewałaby muzyka- to konkluzja Stanisława Cejrowskiego, zawarta w Jego relacji z podróży do Starych Wasiliszek , zamieszczonej w nr 7/8 JAZZ FORUM.

Ciekawe spostrzeżenia autora ilustrują zdjęcia Tadeusza Sklińskiego. Polecam lekturę JF, zwłaszcza że jest tam także recenzja olsztyńskiego koncertu Bałaty autorstwa red. Pawła Brodowskiego (ode mnie jest program w małej ramce :wink: )

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 10, 2005 20:29 
Awatar użytkownika

Na stronie http://wroclaw.naszemiasto.pl/polacy_na_bialorusi znależć można kilka artykułów z Gazety Wrocławskiej dotyczących Domu Niemena i zbiórki pieniędzy na ten cel. Jest też rozmowa z R.J.Wydrzyckim i wspomnienia mieszkańców wioski.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 11, 2005 9:38 
Awatar użytkownika

Dziś Narodowe Święto Niepodległości ...

A ja się czuję jakby w tym roku zaczęto obchodzić te Święto kilka dni wcześniej.

W Kielcach na skwerze Szarych Szeregów ustawiono popiersie Niemena - tuż obok postumentu przedstawiającego Zbigniewa Herberta (patrz temat A gdzie Twój sztandar).

Myślę, że Czesław aczkolwiek niechętny uwiecznianiu się w brązie, to z Takiego sąsiedztwa byłby bardzo rad !

Na spotkaniu w dniu 9 listopada w MCKiS dzięki filmom ze St.Wasiliszek (z których ten autorstwa E. Szpakowskiego widzieliście w TVP2) oraz prelekcji Stanisława Cejrowskiego przywołany został nastrój bardzo patriotyczny.

Wreszcie dzięki Wujowi Cejrowskiemu i Jego ruszeniu.. w tłum .. z tacą będzie można spojrzeć w oczy wykonawcy tablicy w Kościele w St.Wasiliszkach... 8)

Wiadomo już, że książka Tadeusza Sklińskiego będzie miała prezentację w MCKiS, bo autor Dyskografii (syn Łączniczki ) został zwabiony do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie już czekał Wydawca i nie było odwrotu :wink:

Na koniec coś, czemu nie chciałem dać wiary. Otóż St. Cejrowski zadzwonił do Starych Wasiliszek i potwierdził wiadomość o śmierci Antoniego Markiewicza -nauczyciela historii i krzewiciela polskości ...

A widzieliśmy Go jeszcze w reportażu w Dwójce ...

Chcę tu jeszcze przypomnieć wątek z podforum Chwila ciszy : tutaj.

edit.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw sie 10, 2006 15:40 
Sa wakacje, wiec pomyslalem, ze moze wybralbym sie zobaczyc "dom dziecinstwa Niemena"... Przynajmniej z lotu ptaka... A ze urlopu zostalo mi niewiele, postanowilem skorzystac z pomocy popularnego programiku GoogleEarth. Niestety wyszukiwarka nie znajduje Starych Wasiliszek. Czy ktos zna blizsze dane, jakies wieksze miasto niedaleko, albo najlepiej wspolrzedne geograficzne (nie, to nie jest zart).

Dla niezorientowanych - GoogleEarth mozna za darmo sciagnac z http://www.earth.google.com . Znakomita zabawa przez pare dni!

Jezeli ktos juz odwiedzil "dom dziecinstwa Niemena" za pomoca GoogleEarth, to prosze sie podzielic informacjami.
gasket

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 10, 2006 15:56 
Awatar użytkownika

Drogi Gaskecie,
Wasiliszki Stare leżą niedaleko wschodniej granicy polski, ok 120 km od granicy. Spójrz na mapę - link
http://www.venco.com.pl/~dsier/Niemen/img.php?1939-1

Za pomoca Twojego programu Ggoogle Earth zwiedziłem juz cały Świat.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw sie 10, 2006 16:12 
Dzieki za wskazowki... A czy ten konkretny dom widziales? Wiem, ze to szczegol ale milo byloby zobaczyc. Jesli wiesz ktory to, to zrob gifa albo jpg z ekranu i podeslij mi na pw albo na maila.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 10, 2006 16:44 
Awatar użytkownika

Kliknij na ikonkę galeria foto, na aparat, w srodku strony - po lewej. Masz tam cała galerię zdjęc z Wasiliszek.
http://www.radio.bialystok.pl/niemen/index.php

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sie 11, 2006 12:13 
No rozczarowalem sie na dobre tymi Wasiliszkami z GoogleEarth. Zdjecie tamtej czesci Bialorusi jest rozdzielczosci powiedzialbym zadnej. Trzeba bedzie poczekac, moze to kiedys uzupelnia... A domy Jaggera, Townshenda czy Stockhausena widac doskonale... Moj tez!

A nie wiesz, czy ten warszawski dom Niemena widac?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Pod rozwagę
PostZamieszczono: pn wrz 18, 2006 10:45 
Awatar użytkownika

Dzisiejszy news (na podstawie info agencyjnych EB, PAP) nasuwa pewne wątpliwości zwolennikom 'dogadywania się' z tamtejszymi władzami w sprawie remontu domu :N:-a w St.Wasiliszkach :

Tysiące młodych ludzi zebrało się w stolicy Białorusi na Wielkim Dżinsowym Festynie -koncercie zorganizowanym przez opozycję w Dniu Solidarności z zaginionymi i więźniami politycznymi ...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Dwa domy
PostZamieszczono: śr sty 10, 2007 15:34 
Awatar użytkownika

Chcę powrócić do tematu. Stoją dwa domy - w różnych krańcach Europy.

W jednym mieszkał :N:, a w drugim perkusista the Beatles.

Analogia nasunęła mi się po lekturze informacji o zamiarach władz miasta Liverpool :

http://muzyka.wp.pl/g,0,id,27414,niusy.html

Ślady Ringo Starra już za życia otacza pieczołowita troska (nie tylko ze strony fanów Wielkiej Czwórki...).

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.