[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt lis 24, 2017 19:31

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr sty 10, 2007 16:20 
Wybitnym bebniarzem tez nie jest. Ale jako element jednego ze skarbow imperium brytyjskiego (The Beatles) podlega ochronie. Za to to co sie dzieje z McCartneyem to juz skandal. Tez powinien byc pod ochrona a tu obecna zona takie skandaliczne rzeczy na niego opowiada. Kiedys wyobrazal sobie jak to bedzie milo gdy bedzie mial 64 lata. Nigdy nie przypuszczal pewnie, ze bedzie w srodku jakiegos kichanego rozwodu.

Przepraszam, ze nie o domu w Wasiliszkach ale ta sprawa jest wyjatkowo skomplikowana, podobnie jak wszystkie przygraniczne/wielonarodowosciowe problemy...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 10, 2009 20:18 
Awatar użytkownika

Znalazłam w necie artykuł,który ukazał się przed rokiem w "Gazecie Wyborczej". Wynika z niego, że już od dawna dom Niemena ma prywatnego właściciela.
Jakoś nikt nie do tej pory nie wspomniał o tym na forum, choć doszły do mnie pewne słuchy... :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lut 11, 2009 11:14 
Awatar użytkownika

Czy ten"prywaciarz" zadba należycie i nie dopuści do unicestwienia DOMU NARODZIN :N: . Uważam,że "prywaciarzem " jest tubylec, bo obcym władza by nie sprzedała, tak to rozumiem ,że dom został sprzedany.Istniała możliwośc aby Wydrzyccy ubiegali sie o odszkodowanie za mienie pozostawione za Bugiem.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lut 12, 2009 16:18 
Awatar użytkownika

Skoro Krzysztof Wodniczak powiedział o tym oficjalnie w Tv Swarzędz, to chyba mogę napisać, że dom wydzierżawiła na 15 lat od tamtejszych kółek rolniczych pani polskiego pochodzenia, nomen omen Jadwiga Czesława. :)
Dochód z poznańskiego przeznaczony koncertu będzie na ratowanie domu Niemena i stworzenie w nim izby pamięci.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 13, 2009 1:35 
Awatar użytkownika

Już raz byla taka inicjatywa .
Jako wybitnie sytuowany wplacilem az 20 zl na konto .
Odpowiedz : brak akceptacji SPA.
Zadysponowalem to na dom potrzebujących blisko Ustki .
Glupich nie sieja , sami sie radza . :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 13, 2009 12:35 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Skoro Krzysztof Wodniczak powiedział o tym oficjalnie w Tv Swarzędz, to chyba mogę napisać, że dom wydzierżawiła na 15 lat od tamtejszych kółek rolniczych pani polskiego pochodzenia, nomen omen Jadwiga Czesława. :)

Obym sie mylił aby DOM CZESŁAWA nie stał sie tylko i wyłącznie żródłem dochodu biznesu agroturystycznego!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 28, 2009 17:21 
Awatar użytkownika

W nawiązaniu do wystąpienia podczas koncertu w Poznaniu reżysera filmu o Cz.Niemenie i pana konsultanta - szkoda, że nie przeprowadzono na scenie aukcji pamiątek (miniaturka pomnika, plakaty), aby wesprzeć remont domu w St.Wasiliszkach...

Ta chata zasługuje na ocalenie - abstrahując od tego, kto będzie jej dzierżawcą.

Ale takie akcje albo robi się przy otwartej kurtynie, albo nie zawraca ludziom gitary.

W Grodnie i w rodzinnych stronach Niemena-Wydrzyckiego gościł w rocznicę jego urodzin Stanisław Cejrowski.
Z powodu braku zgody władz nie doszło jednak do odsłonięcia drewnianej płaskorzeźby :(

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt mar 03, 2009 22:16 
Awatar użytkownika

Nie wiem o jakim remoncie mowa, skoro na razie nie ma dostępu do tego domu. Wszelkie opowieści o wydzierżawieniu, czy kupieniu to na razie bajki...

Od pięciu lat toczy się batalia o dom Wydrzyckich. Padają różne wyssane z palca informacje, organizowane są jakieś zbiórki, bliżej nie wiadomo na co i nic kompletnie z tego nie wynika.

Warto pojechać i zobaczyć, a nie jeździć myszą po googlach, czy palcem po mapie...

Z tego, co się dowiedzieliśmy w samych Starych Wasiliszkach, Wydrzyccy przed repatriacją sprzedali dom sąsiadom, którzy zmarli nie zostawiając spadkobierców, stąd gospodarstwo przejął odpowiednik naszych kółek rolniczych.
Były próby zakupu, czy wydzierżawienia domu, ale nic z nich nie wynikło.

Żadni prawdziwi, czy domniemani przyjaciele Czesława, żadni niemenolodzy, ani fani nic tu nie zdziałają, szczególnie po tej stronie granicy.

Co do Związku Polaków, to nie wiem, o który chodzi, bo jeden jest pro- a drugi antyłukaszenkowski. Ten pierwszy, jak wiadomo, nie ma najlepszych notowań wśród tamtejszych władz, a drugi nie za bardzo interesuje się takimi sprawami...

Zorientowaliśmy się, że droga do uratowania domu Wydrzyckich jest jedna - poprzez konsultacje międzypaństwowe z udziałem ministerstw kultury obydwu krajów. Rysuje się nadzieja, że takie rozmowy ruszą w tym roku...

Jak wspominałem w relacji z ubiegłorocznej wyprawy do Starych Wasiliszek, miejscowe władze są dość przychylne, bo w tym wypadku da się pominąć sprawy polityczne, a Czesław Juliusz Wydrzycki może łączyć, a nie dzielić nasze kraje i to jest dobry punkt wyjścia. Sprawę trzeba jednak załatwiać oficjalnie i to poprzez Mińsk...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 04, 2009 7:06 
Awatar użytkownika

Akos pisze:
Warto pojechać i zobaczyć, a nie jeździć myszą po googlach, czy palcem po mapie...

Żadni prawdziwi, czy domniemani przyjaciele Czesława, żadni niemenolodzy, ani fani nic tu nie zdziałają, szczególnie po tej stronie granicy.

Akos w jakimś stopniu wyjaśniłeś wiele kontrowersji lecz jednocześnie "opuściłeś kurtynę" zaintrygowały mnie Twoje "wyjaśnienia", które są bardzo ogólnikowe aczkolwiek rozumiemiem, że pisac o konkretach jeszcze czas, gdyz zwyczajnie ich nie ma.Doceniam Twoją prawdę.
Uważam ,że jednak warto "jeździc myszą po googlach czy palcem po mapie" chocby w celu zdobywania wiedzy.
"Żadni prawdziwi czy domniemani przyjaciele Czesława, niemenolodzy ... nic tu nie zdziałają". Chciałbym wiedziec z jaką grupą osób, bądz nie, identyfikujesz się?Kogo reprezenujesz ?Jakie masz cele?
" Zorientowaliśmy się", kto to to jest/są "my"?
Założenia "taktyczne i strategiczne " masz jak najbardziej słuszne, popieram.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 04, 2009 9:33 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
Akos w jakimś stopniu wyjaśniłeś wiele kontrowersji lecz jednocześnie "opuściłeś kurtynę" (..)
Chciałbym wiedzieć z jaką grupą osób, bądź nie, identyfikujesz się?
Kogo reprezentujesz ? Jakie masz cele ?

Gdyby jeszcze zaświecić lampką w oczy- na pewno Akos się jakoś określi :twisted:

Złudne jest przeświadczenie, że utrzymujemy związki ze Starymi Wasiliszkami tylko podróżując palcem po mapie...

Uczestnik naszych zlotów, działacz STOART i wieloletni przyjaciel rodziny Niemenów- Stanisław Cejrowski od lat kilka razy w roku odwiedza rodzinną miejscowość Czesława i prowadzi rozmowy z władzami białoruskimi i obu zwaśnionymi organizacjami polonijnymi. Po drodze mnie odwiedza, stąd orientuję się w sytuacji.

Ostatnio naszego emisariusza (nazywam go Robakiem :wink:) wzburzył fakt pokazania w jakimś reportażu tv płaskorzeźby zanim uzyskano pozwolenie na jej posadowienie...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 04, 2009 20:37 
Awatar użytkownika

Co do oburzenia w sprawie mojej kwestii o Google - nie chodziło mi o to, by nie zgłębiać wiedzy geograficznej (wiadomo, że nie każdy ma szansę pojechać tam, gdzie chciałby pojechać...). Chodziło mi o to, że aby coś dokładnie wiedzieć, trzeba to sprawdzić u źródła.

Cytuj:
Chciałbym wiedziec z jaką grupą osób, bądz nie, identyfikujesz się?Kogo reprezenujesz ?

To pytanie charakterystyczne dla tego i nie tylko tego forum, to również charakterystyczne dla polityki w naszym kraju - nie jest ważne co robisz, ważne jest kogo reprezentujesz i z kim się utożsamiasz...
Tak więc dla ciekawych - reprezentuję siebie, a popieram tych, którzy zamiast bić pianę próbują zrobić coś konkretnego.

W tym kontekście mogę powiedzieć, że doceniam działania Stanisława Cejrowskiego, jego wizyty "u źródeł", ale w sprawie tytułowego dla tej części forum domu Wydrzyckich, jak wszystkie prywatne osoby z tej strony granicy, nic na razie nie zdziała, nawet z błogosławieństwem rodziny.

Na tym forum zarejestrowało się już podobno 100 osób, które interesują się twórczością i osobą Czesława Niemena...
Dobrze by było, żeby chociaż część z tych fanów, a szczególnie ci podróżujący i związani z mediami poruszyli wszelkie znajomości w kraju i za granicą, by ustalić fakty dotyczące dorobku Artysty, bo nadal jest jeszcze sporo niepotwierdzonych przekazów i domysłów. Wówczas będą się mogli podzielić na tym forum swoimi odkryciami...

Trudno dotrzeć do źródeł, stąd takie ustalenia nie są sprawą łatwą, o czym przekonali się zapaleńcy z TVP Kultura. Wydobyli koncert z Finlandii, próbowali szukać we Włoszech.. Podziwiam ich zapał i wytrwałość i liczę, że wreszcie kiedyś wydadzą choć pojedyncze DVD z tych pierwotnie siedmiu planowanych.

Podziwiam również zapał radiowców, którzy odkurzają i wydają kolejne nagrania...

Wracając do domu w Starych Wasiliszkach - naprawdę poczekajmy na negocjacje polsko-białoruskie na szczeblu oficjalnym. Jeśli coś się ruszy, jak sensownie ktoś napisał na początku tej działki forum, można będzie zacząć organizować fundusze i pamiątki...

Wspomniałem, że cenię konkrety, stąd nie będę się wdawał w puste dyskusje...

Jeśli będę miał jakieś potwierdzone informacje wrzucę je na stronę.

Pozdrawiam wszystkich... :D

Post scriptum: Acha... Jakie mam cele? To chyba proste... zrobić coś, by pomóc zachować jak najwięcej z tego co pozostało po Czesławie Niemenie...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 07, 2009 19:20 
Awatar użytkownika

Po milczeniu Akosa sądząc - pytanie Stacha potraktował chyba nazbyt poważnie... :?

A przecież w gruncie rzeczy zdecydowanej większości chodzi o to samo :
Akos pisze:
.. zrobić coś, by pomóc zachować jak najwięcej z tego co pozostało po Czesławie Niemenie...

Forum N.AE od lat dobrze służy tej sprawie. Dowodem choćby strona i wiki. Dyskusji nie nazywałbym biciem piany... 8)

Wracając do tematu - od wuja St.Cejrowskiego dowiedziałem się, że w Dzienniku POLSKA-the Times ukazał się artykuł p.t. "Muzeum Niemena na Białorusi".

Oto link : http://polskatimes.pl/fakty/102705,muze ... ,id,t.html

Pozytywny wydźwięk budzi nadzieję na pomyślne rozwiązanie problemu. To może się udać jeśli ów dom stoi nadal w Starych Wasiliszkach a nie w tych, o których napisał pan Artur Grabarczyk. Jakoś artykuł ten nie spodobał się Wujowi... Z publikacji prasowych dowiedzieć się można, że sprawą zajmuje się już pan poseł z Podlasia i Polsko-Białoruska Komisja ds. Dziedzictwa Kulturalnego. No i chwatit :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 08, 2009 10:09 
Awatar użytkownika

Może wreszcie coś się ruszy .
Oby nie bylo za dużo pomagających .
W końcu to i mój dom , sprzedany czy zabrany , ale tam mieszkalem !
Może bede ganial za krolikami w ogrodzie , moze wykapie się w rzeczce i zlapie pare raków.
Może..może.. jak kiedyś !? :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 04, 2009 19:34 
Awatar użytkownika

Panie Romualdzie!

Nie wiem, czy są tam jeszcze raki, ale coś się rusza:

http://www.tyszkiewicz.org.pl/initiatives/view/8

Nieodżałowany ojciec mojego nonstopowego kolegi niestety tego nie doczeka, choć włożył w to wiele wysiłku.

Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 05, 2009 20:45 
Awatar użytkownika

W istocie, coś się rusza , ale wolno . Oby to nie byla akcja wyborcza , ale jeśli nawet - to dobrze .
Raki tam były i będą , oby tylko nie te których nie lubimy . :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.