[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 25, 2017 6:33

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw lut 17, 2011 14:05 
Awatar użytkownika

Dla nas to tez jest wielka sprawa .
Sami wiemy najlepiej ile razy bojkotowano ta sprawe w nadziei ze dom ten sie rozsypie .
Jest i stoi . To wreszcie dobrze .
Ku radosci wielu i zmartwieniu jednostek . :D

PS Taki piekny patefon mielismy tez przywieziony z soba z tamtych Stron z kompletem plyt z ktorych mam jeszcze kilka ! :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 21, 2011 19:16 
Awatar użytkownika

Wszystko sie odbylo mniej wiecej zgodnie z planem .
Tablice Muzeum poswiecono .
Goscie byli z roznych stron i opcji.
Zabezpieczenie milicjanierow tez bylo .
Muzeum :N: wiec jest czy to sie komus podoba czy nie .
Wejdzie ono na stale do programu wycieczek .

Migawki krotkie mozna zobaczyc dzis na TV Polonia o godz 22.05 w bloku Polska 24 Informacje . Najprawdopodobniej . :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 21, 2011 20:25 
Awatar użytkownika

RJW napisał:
Cytuj:
Muzeum :N: wiec jest czy to sie komus podoba czy nie .

Na szczęście jurysdykcja tego kogoś, o którym pisze RJW, nie sięga na Białoruś :twisted:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 22, 2011 22:51 
Awatar użytkownika

Nie zna granic ni kordonow .....
Najorawdopodobniej te migawki maja byc o tej samej godzinie 22.05 Polska 24 na TV Polonia w srode 23 lutego . Najprawdopodobniej !? :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lut 24, 2011 13:07 
Awatar użytkownika

Romuald Juliusz Wydrzycki pisze:
Najorawdopodobniej te migawki maja byc o tej samej godzinie 22.05 Polska 24 na TV Polonia w srode 23 lutego . Najprawdopodobniej !? :)

Tym razem rzeczywiście można było zobaczyć migawki z otwarcia muzeum. :)
Trochę szkoda, że tylko migawki, przydałby się jakis dłuższy reportaż...

Kto wczoraj przegapił, może obejrzeć :arrow: tutaj.

A tu krótkie info o imprezie oraz kilka zdjęć.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 25, 2011 18:30 
Awatar użytkownika

A u nas , jak to u nas !? :?

PS Nie widze znajomych twarzy z Polski . Wycieli ich , czy sie sami wycieli ? :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 20, 2011 12:40 
Awatar użytkownika

O projekcie klubu-muzeum napisał asystent tamtejszego gubernatora dystryktu pan Sergiej Filippow:

:arrow: http://rotary.org.by/nemen/item/50-nemen-museum-project

O wizycie Romualda Juliusza w rodzinnych stronach Wydrzyckich rozpisuje się już grodzieńska prasa.

Oto link do Ilustrowanego fotografiami artykułu pani Ałły Bibikowej:

:arrow: http://www.grodnonews.by/ru/0/6886/news

A to link do relacji Lilii Nowickiej zamieszczonej na stronie Białoruskiego Związku Dziennikarzy:

:arrow: http://buj.by/tag/polskie-zhurnalisty/

Jak wynika z ostatniej relacji - Romuald przekazał muzeum wiele pamiątek. Piękny to gest 8)

PS. Z radością przyjmuję wieści o klubie-muzeum w St.Wasiliszkach, lecz z rezerwą podchodzę do patronatu władz białoruskich. A już smutkiem napawa fakt, że w Polsce na dobrą sprawę brak jest tego rodzaju miejsc (izb-muzeów), a i przejawy pamięci o artyście są źle widziane, o czym informuje ostatnio wysokonakładowa prasa.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 20, 2011 19:45 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał.
Cytuj:
...lecz z rezerwą podchodzę do patronatu władz białoruskich.

I ta rezerwa jest całkowicie uzasadniona. Patronat władz białoruskich będzie taki sam jak patronat nad własnym językiem. Wszystkie artykuły, do których link podał Markowitz, napisane są w języku rosyjskim. Język białoruski uważany jest na Białorusi za język prostych chłopów i posługiwanie się nim jest źle odbierane. Wiem coś o tym, bo mam tam rodzinę - kuzyni z trzeciego pokolenia-z którą długo rozmawiałem na ten temat. Władze białoruskie zupełnie nie dbają o swoją kulturę i język, więc nie ma co oczekiwać, że Niemen będzie ich oczkiem w głowie.

PS. Szukałem w Grodnie w sklepach muzycznych płyt z białoruską muzyką ludową ( piękne pieśni znane mi z dzieciństwa, które śpiewał mój dziadek) i poszukiwania moje zakończyły się porażką. Rosyjskie oczywiście są, białoruskich nie ma ...!!!

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 23, 2011 18:12 
Awatar użytkownika

Wypada sie wreszcie odezwac .
Dochodze powoli do siebie , a lat juz troche mam. .
To byla podroz sentymentalna mocno i dobrze ze jakos wyrobilem .
Przekazalem 15 pozycji z ktorych kazda miala tez wiecej pozycji cennych .

Jezeli bojkotowano muzeum w Polsce no to dziekujmy ze jest choc tam takie jakie jest .Ten dom jest maly ale cieply i sad za nim i laki i rzeczka . Coz moze byc piekniejszego .
W poblizu Nowe Wasiliszki i nowa Szkola i nowy piekny Dom Kultury na najwyzszym poziomie . I tam mozna kultywowac pamiec o Czeslawie .
Dbaja o Mickiewicza o Orzeszkowa no i o Radziwillow jak o swoich wiec i Czesiek moze byc spokojny .

Przy okazji objechalem wieksza czesc Bialorusi . Bylem w szoku . Jest tam wszystko to co u nas . Czasem nawet wiecej , czasem mniej . Sa i autostrady i buduja nowe . Sa piekne stadiony , hale sportowe i widowiskowe ktorych my chyba jeszcze nie mamy . Wszystko to w wymiarze panstwa ktore jest mniejsze od nas .
Wieksze panstwo - wiekszy balagan !? Czemu !

Zaopatrzenie sklepow wiecej niz dobre a nawet czesto lepsze niz u nas .
Plyt Czeska nie bylo , tak jak u nas. Narodowej muzyki tez nie .
Artykuly niezbedne do wyboru do koloru .
Od ryb do kawioru . Od wedlin do kielbas i to jakich . Nie mowie juz o sloninie na sto sposobow .

Chleb i ciemny i bialy .
Tyko Grahama nie spotkalem ani Billego .
Nie spotkalem tez Slowa zycia , ktore w moim rozumieniu jest slowem smierci i to dla nielicznych powtornej.
Niech nikt nie mowi ze wiara to sprawa prywatna kazdego . Moze tak , ale nie w tym przypadku .

Czas wreszcie przestac udawac durnia i dziwic sie co i czemu i dla kogo i czego . To ze tylko dla pieniedzy to jasne . Przeciez wszyscy o tym wiemy a gadamy o niczym .
Ile jeszcze beda nas podpuszczali co i jak kto spiewa kilkudniowi posterzy , czy kilkugazetowi redaktorzy .

NIEMEN zgodnie z przeslaniem ma zniknac . Ale ma dawac pieniadze . Komu !?

:? :? :? :? :? :? :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 23, 2011 18:52 
Awatar użytkownika

Potwierdzam to, co pisze Romuald o wędlinach i słoninach. Drogi - główne lepsze od naszych, boczne najczęściej szutrowe. Zaopatrzenie niczym się nie rożni od naszego. Generalnie czyściej niż w Polsce, choć dosyć ubogo. Gorzej jest z wolnością. No i co najważniejsze - czysta wódka lepsza od naszej, nie ma po niej kaca. Wiem, co piszę, bo dwukrotnie objechałem Białoruś samochodem.
Obawiam się jednak, że to zaopatrzenie jest na kredyt i Białoruś zapłaci kiedyś za to, podobnie jak my przed laty, widokiem pustych półek. Z rozmów jakie tam odbyłem można wywnioskować, że jest to całkiem realne zagrożenie.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 12, 2011 18:41 
Awatar użytkownika

Oglądam fotografie Tadeusza z jego podróży do Domu- muzeum w Starych Wasiliszkach. Klimat, jaki niosą te fotki jest niepowtarzalny i przywodzi na myśl wczesne nagrania Czesława Wydrzyckiego- piosenki latynoskie, w których podobno zasmakował jeszcze przed repatriacją oraz piosenki rosyjskie znane nam z Polskiego Radia.

Kilimy, obrazy, gitara na półce obok krzyża, patefon, fotografie Czesława, fotografie rodzinne i lampa u góry wisząca. Żal, że nie zobaczył tej izby emisariusz Cejrowski, który przed śmiercią często odwiedzał te strony, skąd przywieźć mógł tylko fotki zniszczonych wnętrz i relacje miejscowych, którzy tak pragnęli tego muzeum...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 03, 2012 19:14 
Awatar użytkownika

Kilka nowych fotek z Wasiliszek autorstwa Ałły Bibikovej:

Załącznik:
IMG_2530.jpg
IMG_2530.jpg [ 165.97 KiB | Przeglądany 2268 razy ]

Załącznik:
IMG_2563j.jpg
IMG_2563j.jpg [ 120.69 KiB | Przeglądany 2268 razy ]

Załącznik:
IMG_2610j.jpg
IMG_2610j.jpg [ 156.22 KiB | Przeglądany 2268 razy ]

Załącznik:
IMG_2611j.jpg
IMG_2611j.jpg [ 174.29 KiB | Przeglądany 2268 razy ]

Załącznik:
IMG_2685.jpg
IMG_2685.jpg [ 173.21 KiB | Przeglądany 2268 razy ]

Załącznik:
IMG_2714.jpg
IMG_2714.jpg [ 167.78 KiB | Przeglądany 2268 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 05, 2012 16:37 
Awatar użytkownika

Dyskusja na stronie Dziennika Bałtyckiego (pod wywiadem zatytułowanym "NIEMEN to nie towar") dotyczyła również praktykowanych form upamiętnienia Artysty i ten jej aspekt chyba najbardziej mnie zainteresował. A ponieważ część wypowiedzi została już z nieznanych mi przyczyn usunięta - przeto zacytuję tylko fragment wymiany zdań, jaka miała miejsce w dniach 5-8 czerwca 2012r. (pogrub. M-Z) .

Ewa pisze:
Pani Anno (...)

Jeśli chodzi o zwalczanie przez p. Małgorzatę prób uczczenia Niemena, to napisałam przecież o jakie formy uczczenia mi chodzi i tu mogłabym zrobić długą listę zdarzeń, gdzie spontaniczne odruchy serca fanów spotykały się z wrogością drugiej strony, wybrzydzającej też na gwiazdy, pomniki i tym podobne akcje, które są tak ważne dla miłośników Niemena.

Pani M. nie poparła nawet akcji odbudowy rodzinnego domu Niemena w Wasiliszkach...

Chwała jej za to, że popiera chociaż słupski festiwal i Dni Niemena w Olsztynie, ale te imprezy są tylko raz w roku i nie każdy fan może w nich uczestniczyć.

Jeśli chodzi o sprawę szacunku dla żony Niemena, to na pewno z naszej strony byłby większy, gdyby pani M. nie obrażała fanów w mediach i nie przybierała w stosunku do nas niegrzecznego i karcącego tonu, podobnego, jak w powyższej wypowiedzi. Gdyby okazała fanom choć trochę życzliwości i zrozumienia, zamiast toczyć stale ze wszystkimi boje.

Anna pisze:
Niezależnie czy to się Pani podoba, czy nie pani Niemen ma prawo wyrażać sprzeciw kiczowatym formom upamiętnienia.

Ciekawe czemu sam Niemen za życia nie usiłował odbudować domu w którym spędził dzieciństwo?

Jestem miło zaskoczona że przytacza pani przykłady, które pani Małgorzata popiera.

Czyli bezsensowna jest teoria którą głoszą co poniektórzy, że pani Małgorzata nienawidzi swojego męża i bojkotuje wszelkie formy upamiętnienia (..)
Znam fanów Czesława Niemena z którymi pani Małgorzata jest w kontakcie. Jednak nie są to osobowości, które chcą narzucić jej swoje widzimisię.

Ewa pisze:
Pani Anno, naprawdę trudno mi pojąć Pani tok myślenia.

Niby po co Niemen miałby odbudowywać rodzinny dom w Wasiliszkach, skoro nikt z rodziny Wydrzyckich już tam nie mieszkał ???

A może miał za życia szykować sobie swoje własne muzeum ???

Teraz, po śmierci Niemena, jest zupełnie inna sytuacja, bo to ludzie, mieszkańcy Wasiliszek oraz fani w Polsce i za granicą chcieli, żeby tam powstało muzeum.
I w końcu powstało, mimo wielu trudności i niechęci p. Małgorzaty, która nie zgodziła się na społeczną zbiórkę pieniędzy zainicjowaną w mediach, a potem sprawiła, że Stowarzyszenie z Supraśla nie dostało obiecanej dotacji z Min. Kultury (..)

.. i jeszcze 8 czerwca Ewa pisze:
Pani Anno, nie wiem, czy Niemenowi podobałyby się wystawione mu pomniki, być może nie, ale jakie to teraz ma znaczenie? Z reguły to nie zmarli decydują o tym, jaki pomnik im postawią. Pomniki, gwiazdy i inne formy upamiętnienia zmarłych mają służyć potomnym. Podobnie jak groby, gdzie można przyjść, pomodlić się, postawić świeczkę i powspominać.

Dyskusja w tej części traktowała zasadniczo o postawie dwóch stron sporu: trójki SPADKOBIERCZYŃ i FANÓW.

A przecież są jeszcze MIESZKAŃCY STARYCH WASILISZEK - Ci którzy tam ZOSTALI i którzy są niesłychanie dumni z Czesława Niemena Wydrzyckiego - ARTYSTY, który rozsławił ich MAŁĄ OJCZYZNĘ. Niech ta IZBA będzie dla NICH :!:
Czy to dla Pań SPADKOBIERCZYŃ nic nie znaczy.. :?:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lut 07, 2013 0:02 
Awatar użytkownika

W dzisiejszym Reporterze polskim były fragmenty dwóch reportaży E. Szpakowskiego o domu Niemena przed i po powstaniu muzeum. Niestety nie zdążyłam podać info przed programem, ale myślę, że jutro program ten pojawi się na stronie Reportera.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 15, 2013 22:37 
Awatar użytkownika

https://www.youtube.com/watch?v=xdQciKKhHVk

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.