[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt lut 07, 2023 15:53

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt lut 14, 2006 14:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw lut 02, 2006 18:42
Posty: 4
W dniu dzisiejszym tj. 14.02.2006r. na LIV Sesji Rady Miejskiej
w Bielsku-Bialej, Radni bielscy uchwalili 16-toma glosami ''za''
i jednym ''wstrzymujacym sie'' projekt Stowarzyszenia Kulturalnego Sonata i Prezesa Zarzadu Jerzego Roclawskiego - Rondo im. Czeslawa Niemena - skrzyzowaniu ulic Cieszynskiej, Szarotki oraz Stawowej w Bielsku-Bialej.
Mowi Jerzy Roclawski - ''...jestem szczesliwy, ze projekt doszedl do skutku, to moj w tej sytuacji szczesliwy dzien. Teraz z niecierpliwoscia czekam na koncert Niemen Wspomnienie, ktory organizuje. Dalsze projekty w drodze...''


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 14, 2006 21:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 16, 2005 22:39
Posty: 3462
SONATA pisze:
..w Bielsku-Bialej Radni bielscy uchwalili 16-stoma głosami ''za'' i jednym ''wstrzymującym się'' projekt Stowarzyszenia Kulturalnego Sonata i Prezesa Zarządu Jerzego Rocławskiego -
Rondo im. Czesława Niemena ...

Mówi Jerzy Rocławski - ''...jestem szczęśliwy, że projekt doszedł do skutku ...''


No to gratulacje- Sonata 8)

Mam nadzieję , że poczytamy również relację z koncertu M.Bałaty i o następnych projektach...

_________________
Pod świętymi chorągwiami, głośny trąbą i bębnami, bieży pochylony lasem, dla zysku, dla sławy czasem
A.Czahrowski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 17, 2006 16:41 
Markovitz pisze:
Avatar z proj. N.Niemen-Otremba
niestety piekny portret artysty z woalka zniknal
ale zostal podpis

drogi Markowitzu - czy moglbys nam niewtajemniczonym - glownie gasketowi i wirqowi - wyjasnic o co chodzi w tym podpisie - pada tutaj pseudonim artystyczny naszego bohatera
czy jest to w tym wypadku nazwisko czy pseudonim artystyczny? czyj?

prosimy o fakty -

pozostaje z szacunkiem - gasket
ps avatar bardzo nam sie podobal


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 18, 2006 18:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 16, 2005 22:39
Posty: 3462
Skoro już ucichły kontrowersje z okładką, to powstały nowe .. ze zdjęciami.
Z żalem pożegnałem się z avatarkiem przedstawiającym skrawek intrygującego projektu, ale to dla dobra sprawy...
Sprawa publikacji Dyskografii leży mi na sercu nie z przyczyn koniunkturalnych . Upatruję w tym podstawę dla określenia miejsca dorobku artystycznego :N:-a .Traktuję tą książkę również jako zadośćuczynienie staraniom całego środowiska fanów, by Twórczość :N:-a znalazła godne miejsce w naszej kulturze, a tego bez opisu zrobić się nie da...

Zatem Dyskografii ciągle jeszcze nie ma ( pisałem o tym w podforum Muzyko moja ); zapowiadane rok temu DVD ciągle w sferze mrzonek ,a i trzeciej części boxu Od początku ("Na pomieszane języki") pewnie długo nie będzie.

Zostaną ronda, ulice i tablice, chyba że i na tak konwencjonalne formy upamiętnienia :N:-a nie będzie zgody. Natomiast nikt nie zabroni słuchać, śpiewać i czytać tego, co już zostało wydane. Dobre i to.

Gdzie jest obecnie miejsce Jego muzyki ?

Muszę napisać, że podnoszą mnie na duchu interpretacje utworów :N:-a w wykonaniu Marka Bałaty i cieszy spektakl w "Rampie". Uważam, że to piękne, iż młodzież może pobierać nauki w Studium im.Niemena w Poznaniu i kontynuować tą muzyczną tradycję, ale niestety tą radość tłumi fakt, że nasze pytania o dalsze losy wielu nieznanych (szerszemu gronu słuchaczy) nagrań Cz.Niemena pozostają bez odpowiedzi.
W wiek dorastania wchodzi już pokolenie dla którego był artystą niszowym, którego nagrań (z wyjątkiem 4 piosenek) nie grało radio.

Przeszkody natury marketingowej mogą być powodem do zaniechania wydawania dzieł artystów koniunkturalistów - ale przecież nie Niemena !

Warto więc chyba jeszcze raz poddać pod rozważny osąd takie spojrzenie na sprawę :

Gwiazdy na trotuarach, ulice Jego Imienia a przede wszystkim niewydane dotąd płyty i koncerty są potrzebne nam- kochającym muzykę NAE a nie Czesławowi, który śmieje się gdzieś z obłoku...

On po prostu nie mógł wiedzieć, jak źle nam będzie bez możliwości usłyszenia Jego koncertów, bez szans na Muzykę .. która przecież gdzieś jest . :?

Może zagrzmię jak nieokrzesaniec , ale czas już -Drogie Panie- zakończyć te cenzurowanie działań innych (choćby i nieudolnych ); czas na Wasze czyny, na Wasze działania ...

Pozdrawiam Forumowiczów.

_________________
Pod świętymi chorągwiami, głośny trąbą i bębnami, bieży pochylony lasem, dla zysku, dla sławy czasem
A.Czahrowski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 22, 2021 13:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt paź 29, 2004 17:43
Posty: 3357
Za jakieś dwa miesiące na Rondzie Niemena w Bielsku-Białej pojawi się specjalna instalacja z wizerunkiem :N: Projekt można zobaczyć tutaj:

https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/46 ... zualizacja

_________________
"Wyśpiewałem duszę moją sercem szczerym..."


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw gru 02, 2021 23:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt paź 29, 2004 17:43
Posty: 3357
Instalacja na Rondzie Niemena jest już gotowa do odsłonięcia:

https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/47 ... kryte-rdza

Niestety pojawił się pewien problem:

https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/47 ... hca-placic

Jak widać wdowa znów w akcji...Czyżby szykowała się kolejna sprawa w sądzie? :(

_________________
"Wyśpiewałem duszę moją sercem szczerym..."


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 03, 2021 12:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob paź 08, 2005 21:01
Posty: 999
Lokalizacja: Oborniki
Nauczony złym doświadczeniem, zamieszczam "przedruk" artykułów, które podlinkowała Ewa ;-)

bak na łamach bielsko.biala.pl (28.11.2021) pisze:
Instalacja na rondzie Niemena gotowa do odsłonięcia. Witraże ze stali pokryte rdzą?

Gotowa do odsłonięcia jest instalacja artystyczna na rondzie u zbiegu ul. Stawowej, Szarotki i Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Czesława Niemena, patrona ronda, upamiętniają dwa witraże. W centralnym punkcie zasadzony został klon czerwony, a wiosną pozostała część terenu będzie zagospodarowana. Docelowo po zapadnięciu zmroku instalację mają rozświetlać reflektory skierowane na wybrane fragmenty obrazu.

Instalacja artystyczna zrealizowana na skrzyżowaniu ul. Stawowej, Szarotki i Cieszyńskiej ma formę dwóch półpierścieni o promieniach ok. 285 cm i wysokości od 233 do 323 cm. Każdy półpierścień tworzą dwie płyty z blachy cor-ten. To specjalny materiał, na powierzchni którego wydzielają się tlenki miedzy, czyli popularna patyna, co łudząco przypomina rdzę. Taka powłoka chroni blachę i zapewnia jej długowieczność bez potrzeby konserwacji.

Efekt przypominać ma witraże

Na elementach blachy wycięto laserem napisy „Niemen” z muzycznymi motywami w postaci nutek, a także cztery tafle szklane przedstawiające twarz wielkiego artysty. Jeden półpierścień nawiązuje do najbardziej znanej płyty „Dziwny jest ten świat”, a na drugim widzimy barwny portret wielkiego artysty. Całość instalacji uzupełniają słupki konstrukcyjne - po siedem elementów na każdy półpierścień (łącznie czternaście słupów).

Zgodnie z projektem, po zapadnięciu zmroku instalację będą rozświetlać reflektory skierowane na wybrane fragmenty obrazu. Uzyskany efekt przypominać ma witraże. - Funkcją instalacji jest upamiętnienie Czesława Niemena - polskiego kompozytora, multiinstrumentalisty, piosenkarza i wokalisty rockowego, autora tekstów piosenek, jednego z najważniejszych twórców muzyki w Polsce - czytamy w dokumentacji projektowej.

Odsłonięcie na początku grudnia

Autorami koncepcji instalacji są artysta Jacek Grabowski oraz architekt Michał Kowalski. Prace wykonała bielska firma Grafis Projekt. Jak poinformowano portal w Miejskim Zarządzie Dróg, który jest inwestorem zadania, instalacja artystyczna została już ukończona i jest gotowa do odsłonięcia. Powinno to nastąpić na początku grudnia. Dodatkowe prace w tym miejscu wykonuje wydział gospodarki miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

W centralnej części ronda posadzony został klon czerwony. Ostateczna kwestia zagospodarowania skrzyżowania pod kątem zieleni będzie w najbliższych tygodniach analizowana w Ratuszu. Urzędnicy biorą pod uwagę kilka koncepcji, w tym utworzenie w tym miejscu łąki kwietnej lub bylinowej. Ostateczna decyzja zależeć będzie m.in. od posiadanych środków budżetowych. Dotychczas prace kosztowały ok. 160 tys. zł.


Bartłomiej Kawalec na łamach bialsko.biala.pl (02.12.2021) pisze:
Wdowa po Czesławie Niemenie żąda 20 tys. zł. Władze Bielska-Białej nie chcą płacić

Wdowa po Czesławie Niemenie oczekuje kwoty 20 tys. zł za wykorzystanie wizerunku artysty w związku ze stworzeniem instalacji na rondzie u zbiegu ul. Cieszyńskiej, Szarotki i Stawowej w Bielsku-Białej. Pismo z żądaniem trafiło do Miejskiego Zarządu Dróg, a w poniedziałek w tej sprawie debatowało kierownictwo Ratusza. - Naszym zdaniem zarzuty i żądania zawarte w piśmie nie mają uzasadnienia - odpowiadają urzędnicy. W przyszłym tygodniu instalacja zostanie odsłonięta, a zaproszenie na uroczystość otrzymają wdowa oraz córki artysty.

Pismo z wezwaniem do zaprzestania naruszania wizerunku i dóbr osobistych otrzymał kilka dni temu MZD w Bielsku-Białej. Warszawska kancelaria w imieniu Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej podkreśla w nim, że wdowa po Czesławie Niemenie nie wyraziła zgody na wykorzystanie wizerunku artysty. Wcześniej w sprawie instalacji i „dopełnienia formalności” wdowa korespondowała z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim. W odpowiedzi władze miasta wyjaśniały, że ich działania nie mają celu komercyjnego, a instalacja ma upamiętnić i uczcić wybitnego artystę.

Narusza dobra osobiste wdowy?

Teraz w wezwaniu przesłanym do MZD prawnicy reprezentujący wdowę przekonują, że rozpowszechnianie wizerunku po śmierci osoby powszechnie znanej wymaga uzyskania zezwolenia spadkobierców, czyli w tym przypadku Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej. - W tym kontekście nie ulega wątpliwości, że instalacja umieszczona na rondzie (…) została stworzona bez uzyskania zgody (…), jak również przedstawia pana Czesława Niemena w sytuacji niezwiązanej z pełnieniem przez niego funkcji zawodowej czy społecznej - czytamy w piśmie.

W ocenie wdowy po artyście „ilustracja nie stanowi wizerunku osoby powszechnie znanej, wykonanego w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych i wymaga uzyskania jej uprzedniej zgody celem rozpowszechnienia”. Pani Niemen-Wydrzycka uważa, że sposób przedstawienia jej nieżyjącego męża na instalacji „narusza jej dobra osobiste, w szczególności prawo do kultu pamięci po zmarłej osobie”. W dalszej treści pisma wskazano także, że wdowa jest uprawniona do renomowanego znaku towarowego zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym RP.

- Wskazane naruszenia uprawniają (…) do wystąpienia na drogę sądową z roszczeniami obejmującymi m.in. usunięcia na koszt Miasta Bielska-Białej skutków niedozwolonego działania (…), jak również zapłaty odpowiedniego odszkodowania - piszą prawnicy. W celu uniknięcia sporu pada propozycja, by nie później niż do 30 listopada podpisać umowę na korzystanie z wizerunku artysty i licencji na wykorzystanie znaku towarowego za jednorazowym wynagrodzeniem w kwocie 20 tys. zł.

W tej sytuacji sprawa trafi do sądu

W poniedziałek kierownictwo Ratusza dyskutowało w tej sprawie z prawnikami. - Naszym zdaniem zarzuty i żądania zawarte w piśmie nie mają uzasadnienia. Wizerunek Czesława Niemena, będący częścią instalacji, został stworzony przez bielskiego artystę plastyka Jacka Grabowskiego. Nie jest on odwzorowaniem wizerunku zastrzeżonego jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP. W żaden też sposób - w naszym odczuciu - nie narusza prawa do kultu pamięci po osobie zmarłej, który obejmuje m.in. ochronę dobrego imienia i dobrej pamięci o zmarłym. Nasza instalacja nie tylko nie godzi w ten kult, a wręcz przeciwnie - podtrzymuje go, upamiętniając Czesława Niemena i jego wybitny, artystyczny dorobek - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Oficjalną odpowiedź na wezwanie i propozycję ugody urząd wysłał we wtorek - żądania zostały odrzucone jako bezzasadne. Niewykluczone, że w tej sytuacji sprawa trafi do sądu, bo Małgorzata Niemen-Wydrzycka wszczyna procesy z osobami lub podmiotami, które jej zdaniem naruszają prawa do twórczości i wizerunku artysty. Kilka lat temu doszło do sądowej batalii, w której domagała się usunięcia imienia i nazwiska artysty z nazwy Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena, nie brakuje także procesów z członkami rodziny. W 2012 wdowa po wybitnym muzyku sprzeciwiła się nadaniu imienia Czesława Niemena jednej z białostockich szkół muzycznych.

Władze Bielska-Białej planują w przyszłym tygodniu oficjalnie odsłonić instalację na rondzie, które decyzją Rady Miejskiej od 2006 nosi imię Czesława Niemena. Zaproszenie na tę uroczystość mają otrzymać Małgorzata Niemen-Wydrzycka oraz córki artysty.

_________________
Polecę w niespokojności, w strachu, w żalu, ale w mocy...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
POWERED_BY