[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt paź 15, 2019 7:15

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 15, 2006 19:10 
Awatar użytkownika

Gasket, jeśli już uogólniasz, to napisz, że "poza wyjątkami, texty własne Niemena nie są przesiątkniętę religijnością". Zresztą nie wiem dlaczego przyrównałeś Niemena do Norwida (chciałeś ukazać fakt oczywisty - że się różnią? jeśli tak, to udało Ci się, lecz nie miało to wielkiego znaczenia)?

...swoją drogą

jeśli "Terra deflorata" nie jest swoistym psalmem pochwalno-błagalnym, to ja już sam nie wiem, na czym ma polegać religijność w muzyce.

Gasket, może...
"Arka Noego":?::!:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 15, 2006 20:29 
Awatar użytkownika

Proponuję pozostawić osąd nad tym Najwyższemu. To forum o muzyce.

Człowiek to dziwna i głupia istota, która dla obrony rzekomej wyższości określonej religii nad inną, zapomina o świętych nakazach i sięga po broń aby zabijać. Rzecz jasna z imieniem Pana artykułowanym przez gębę wykrzywioną nienawiścią.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 15, 2006 23:54 
Awatar użytkownika

gasket pisze:
zwróć uwagę, że poezja Norwida jest przesiąknięta religijnością a texty własne Niemena do jego piosenek - nie...

Domin podał Ci jeden z przykładów, a co powiesz o tym fragmencie:

"Aż się rozdźwięczy dzwonem
z wszystkich stron Kosmosu
ludziom sprawiedliwym
niosąc Zwiastowanie
Miłość zstąpi z Nieba
Żywa postać Absolutu
Biel Niepokalana
Dobrem się objawi
w Arcydziełach Pana
Amen"

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 16, 2006 12:43 
wirku,
nie zyskasz tym stwierdzeniem sympatii, ani u autora tego tematu, ani nie zyskałbyś jej u Norwida. Do wojny i zabijania wystarczy pretext (religia, brak miejsca, czystość rasy, demokracja, wolność). Z innych tematów wiem, że zachłysnąłeś się wolnością i że uważasz swoją własną opinię za ważniejszą od tradycji, nauki, itp. W tym konkretnym przypadku wiedz, że odrywanie poezji Norwida od religii i katolicyzmu jest niewybaczalnym i głupim spłycaniem, i czyni wielką szkodę...

Drogi Dominie189,
cieszę sie, że interesujesz się i muzyką, i poezją, a co najważniejsze, że interesujesz się nimi czynnie! Na tzw. muzykę religijną patrzę jednak z nieco innego punktu widzenia. Patrzę jako na "fundamentalne doliny" na których opiera się cała nasza europejska muzyka (przywołałem tu sformułowanie bliskiego Twemu sercu Niemena). Tak! Nasza europejska muzyka, a i sztuka, ma swój początek w chrześcijaństwie. Chorały ambrozjańskie, gregoriańskie czy luterańskie, proste, a z czasem coraz bardziej komplikujące się formy polifoniczne, pasje, msze (pamiętasz Requiem Mozarta?), aż po współczesność, np. organista jednego z paryskich kościołów - Messiaen. To jest muzyka religijna służąca bezpośrednio liturgii, bądż religijnym rozważaniom.
W tym kontexcie swoisty psalm Terry Defloraty brzmi... Ale nie chcę Cię zrażać i swoją opinię zachowam dla siebie.

Wytrwania życzę, gasket

PS. Jeśli nasze forum odwiedzają tzw. ateiści, to proszę ich o podzielenie się z nami swoim zrozumieniem oraz wrażeniami i przeżyciami związanymi z odbiorem poezji Norwida... "Mojej ojczyzny", "Mojej piosnki 2", "Larwy", itp.
Od-wiedżmy temat założony przez Markovitza!
PS2. Ewo, dziękuję za przykład. Wróćmy kiedyś do niego, bo ty nie chce przedłużać i tak już długiego postu... Może warto byłoby założyć temat poświęcony textom Niemena...?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 16, 2006 13:08 
Awatar użytkownika

Drogi Gaskecie,

mi nie zależy na sympatiach. Wpisuję jedynie to, co myślę obserwując świat i jego historię. Niemen, akcentując często w swoich tekstach, naszą ludzką niedoskonałość miał, moim zdaniem, rację. Poza tym nie odrywam ani Norwida, ani żadnego z innych najwybitniejszych narodowych poetów od religii (katolicyzm też nią jest) - takich stwierdzeń u mnie nie znajdziesz.

A co do wolności:
1) wcale się nią nie zachłysnąłem, bo wolność niewłaściwie wykorzystywana nowotworowo rozwija się w złych kierunkach (jestem natomiast zwolennikiem powstrzymania tendencji do objęcia totalną inwigilacją człowieka żyjącego w XXI wieku - ale to temat na inne forum).
2) nauka i tradycja nie kwestionują wolności.

Masz niepodważalną rację pisząc o "fundamentalnych dolinach".

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 16, 2006 16:17 
Awatar użytkownika

Właściwie nie rozumiem, czemu wszystkie teksty Niemena miałyby być przesiąknięte religijnością, przeciez nie jest On żadnym przedstawicielem nurtu religijnego w muzyce.
Nie uważam też, że wszystkie teksty Norwida są tą religijnością przesiąknięte. Poza tym dostrzegam pewne podobieństwa w twórczości poetyckiej obu artystów, zarówno w treści, jak i w formie. Norwid, podobnie jak Niemen, piętnuje ludzkie wady i niedoskonałości, też często mówi o śmierci i przemijaniu, obaj używają neologizmów, posługują się niedomówieniem, czy ironią.
Weźmy na przykład wiersz Norwida "Idee i prawda", bardzo przypomina mi to sposób myślenia i pisania Niemena.Czy ten tekst nie obraża Twych uczuć religijnych, Gaskecie? Zwłaszcza końcówka może Ci się nie spodobać. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 16, 2006 18:05 
Awatar użytkownika

gasket pisze:
... nie chcę Cię zrażać i swoją opinię zachowam dla siebie

Wyrażę wdzięczność w imieniu forumowiczów za nadzwyczajne wyczucie sytuacji wyrażone w tym zdaniu.

A trzeba wiedzieć , że :N: śpiewał także psalmy do tekstów Króla Dawida i synów Korego , no i przede wszystkim "Hymn o Miłości" z Listu św. Pawła do Koryntian .
Posłuchałbyś może tego Hymnu zamiast odżegnywać :N:-a od czci i wiary ...

gasket pisze:
Od-wiedźmy temat założony przez Markovitza!

OK - po namyśle nie odwodzę , lecz nie śpiesz się :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt mar 17, 2006 10:36 
Ewa pisze:
Właściwie nie rozumiem, czemu wszystkie teksty Niemena miałyby być przesiąknięte religijnością, przeciez nie jest On żadnym przedstawicielem nurtu religijnego w muzyce.
Otóż, według autora tego tematu, Niemen jest przedstawicielem współczesnej muzyki chrześcijańskiej, a to zobowiązuje. Poszedł już pierwszy sześciopak, teraz idzie drugi...
Jeśli jest to tylko kolejne nadużycie, to przepraszam.

Ale dzięki temu, być może nieporozumieniu, wymyśliliśmy kolejny ciekawy temat, w którym porównamy poezję Norwida i niemenowskie texty własne.

Bardzo lubię poezję, także poezję tego biednego, zagubionego w świecie współczesnym i głęboko religijnego człowieka.

Widzisz pewne podobieństwo w textach? Ja nie. Różne jak niebo i ziemia...
W czym religijność gra niebagatelną rolę...

Piszesz, że wiersz "Prawda i idee" może obrażać moje uczucia? On je potwierdza... Obrażać może niektórych uczestników tego forum, w podobny sposób jak moje pytania. A ostatnie zdanie? Wyjątkowe w tym kontexcie... Widzisz tu podobieństwo do piosenek Niemena? Gdzie? Jest to jeden z 50 czy 100 najważniejszych wierszy Norwida, obok "Człowieka", "Dumania" i innych.

Czuję, że fajny temat założymy. Oby nie skończyło się tak jak z tym markovitzowym.

PS. Celowo odwróciłem kolejność w tytule wiersza Norwida, żeby podkreślić o co tam na-prawdę- chodzi. Czy aby na-pewno nie ma w tym głębokiej religijności? Jest, jest...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 17, 2006 10:42 
Awatar użytkownika

gasket pisze:

Czuję, że fajny temat założymy. Oby nie skończyło się tak jak z tym markovitzowym ...

Przepraszam, a z którym .. ?

gasket pisze:
Celowo odwróciłem kolejność w tytule wiersza Norwida, żeby podkreślić o co tam na-prawdę- chodzi...

Eee- nie ma o czym mówić, Gasket, mała manipulacja i wszystko gra :wink:

Piotra zaś proszę o "Zezowatą biedę" w każdej audycji.

Z dedykacją dla naszego Kolegi ...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 17, 2006 10:55 
Markovitz pisze:
gasket pisze:
Czuję, że fajny temat założymy. Oby nie skończyło się tak jak z tym markovitzowym ...
Przepraszam, a z którym .. ?
Z tym o Norwidzie właśnie...
Słaby oddżwięk jakiś. Może przez autora tematu???

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt mar 17, 2006 11:38 
Awatar użytkownika

gasket pisze:
Widzisz pewne podobieństwo w textach? Ja nie. Różne jak niebo i ziemia...
W czym religijność gra niebagatelną rolę...

Czy chcesz przez to powiedzieć, że Niemen nie był religijny? Fanatykiem religijnym na pewno nie był, ale myślę, że wiara była dla Niego czymś ważnym.
Wykonywał przecież, wspominane zresztą przez Markovitza psalmy, a " Hymn o miłości " pojawiał się także na koncertach. Brał udział w nagraniu utworu "Osiem błogosławieństw", występował w kościołach etc. Ponadto wynika to z różnych Jego tekstów, choć nie mówi o tym wprost.
Właściwie nie było moim zamiarem porównywanie utworów Niemena i Norwida, to wyszło tak przy okazji, chciałam po prostu zrozumieć dlaczego teksty Niemena obrażają Twoje uczucia religijne, bo to mnie cały czas zastanawia. :o

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt mar 17, 2006 17:03 
Ewa pisze:
Czy chcesz przez to powiedzieć, że Niemen nie był religijny?
Zupełnie nie o to mi chodzi! Jeżeli Niemen nagrał Psalmy, Hymn, etc., to Lista pokornych jest pierwszym miejscem gdzie one powinny się pokazać, i to pokazywać często.
Ewa pisze:
chciałam po prostu zrozumieć dlaczego teksty Niemena obrażają Twoje uczucia religijne, bo to mnie cały czas zastanawia. :o
Jeżeli nie dość jasno wyraziłem się poprzednio, to przypomnę, że wspominałem zakończenia: Trąbodzwonnika i Sonancję. Pierwsze jest jakąś kosmiczną bzdurą, jak zwykle nadużywającą słów. A drugie ponownie nadużywa wyrażenia "w ucieleśnionym słowie", które zwykliśmy odnosić do Ucieleśnionego Słowa, a nie do wypocin jakiegoś pseudo-poety.

Wiecie co? Jak tak czytam te niemenowskie próbki poetyckie, to aż nie mogę uwierzyć jak wielki i wybitny był Norwid. Każde słowo miało znaczenie, każde zestawienie słów niosło ogrom znaczeń.

A tu? ...wierszyk o zegarkach szwajcarskich? że jak się kręci w drugą stronę to czas się nie cofa? Eeeech, szkoda gadać...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt mar 17, 2006 18:34 
Awatar użytkownika

Proponuję abyś zainteresował tymi spostrzeżeniami redakcję innego serwisu: http://www.radiomaryja.pl/ - tam to chwyci! A konsekwencją owocnej dysputy będzie udowodnienie, że Niemen śpiewając obrażał Pana, na minimoogu ustawiał czaszkę, a po koncercie nie tylko nie zdejmował kapelusza, ale gwałcił starannie wyselekcjonowane dziewice.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 17, 2006 18:51 
Awatar użytkownika

Ewa napisał(a):
Cytuj:
Czy chcesz przez to powiedzieć, że Niemen nie był religijny?

A jakiż to człowiek jest religijny?
Moim zdaniem taki, który przez swoje praktyki religijne chce u swojego (b)Boga coś uzyskać ( np. zasłużyć na zbawienie)
A może Niemen był bardziej człowiekiem duchowym.
Duchowość nie musi mieć wiele, z religijnością tak pojmowaną, do czynienia a czasami wręcz nic.
A wracając do mojej audycji.
Czesław Niemen miał w niej zawsze swoje miejsce ( od 1995 roku) i zawsze w niej miejsce mieć będzie.
To właśnie przez jego osobę i Twórczość Bóg zaszczepił we mnie umiłowanie Muzyki, co doprowadziło do mojego usługiwania w Radiu.
To, co Czesław zrobił dla Muzyki ( również tzw. chrześcijańskiej), nie dokonał nikt z prezentowanych przeze mnie twórców tzw. CCM- współczesnej muzyki chrześcijańskiej. A więc to on ma prawo w niej "przebywać"
I żeby, Gasket, była jasność- nigdy nie twierdziłem, że Niemena zaliczam do tego nurtu muzyki.
On nie płynął ani w jednym nurcie, ani w żadnym nurcie.
On ustanawiał nurty.
On płynął w Oceanie "... miłości do ludzi"!
Szczycę się tym, że Czesław cenił sobie znajomość ze mną ( byliśmy też " na ty"). a kto miał tę łaskę, że mógł go znać bliżej, ten doskonale wie jakim był wrażliwym i wartościowym człowiekiem!
Bardzo chętnie będę prezentował takie utwory jak chociażby " Hymn o miłości" św. Pawła, gdy nośniki do mojej dyspozycji będą najwyższej jakości. Oficjalnie ich jeszcze nie wydano.
Po-zdrowie-nia serdeczne ( przed kolejną "Lp").
Dziękuję za Wasz odzew na prezentowane utwory i za proponowanie kolejnych.
Piotr S.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt mar 21, 2006 12:23 
Piotrze, wiedz, że bardzo cenię sobie Twoje zdanie... Szkoda, że brak czasu uniemozliwia Ci branie częstszego udziału w forumowych dyskusjach.
Piotr Starzyński pisze:
A jakiż to człowiek jest religijny? Moim zdaniem taki, który przez swoje praktyki religijne chce u swojego (b)Boga coś uzyskać ( np. zasłużyć na zbawienie)
A może Niemen był bardziej człowiekiem duchowym. Duchowość nie musi mieć wiele, z religijnością tak pojmowaną, do czynienia a czasami wręcz nic.
Dokładnie tak! Czy więc dajesz do zrozumienia, że mamy do czynienia z duchowością alternatywną w stosunku do tradycyjnych religii? (patrz "człowiek religijny" i "duchowość" w popularnym artykule http://www.palys.interq.pl/Duchowosc/kloczu.htm )
Niestety nie dostrzegam w textach naszego bohatera rezultatów poszukiwania głębszego, pełniejszego sensu ludzkiej egzystencji. Jest w nich natomiast zdecydowanie materialistyczna wizja, w której podmiot liryczny nie chce się zmieścić ale nic nie wskazuje pozytywnie na odnalezienie innego sensu.

wireq pisze:
Proponuję abyś zainteresował tymi spostrzeżeniami redakcję innego serwisu: http://www.radiomaryja.pl/ - tam to chwyci!
wirqu, nie wiem wiele na temat wspomnianego radia. Z własnych obserwacji wiem, że radia tego słuchają także ludzie chorzy, którym zostało kilka miesięcy, może tygodni, życia, a nie mają już siły czy mozliwości, żeby iść do kościoła, więc przez radio słuchają mszy czy modlitw rozmaitych. W popularnej trójce tego nie znajdą...
A wiedząc, że już stoją "w kolejce" i że wracają do Tego, który ich stworzył, chcą się odpowiednio przygotować.
Nie będę im zawracał głowy.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.