[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt paź 30, 2020 4:59

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Która z polskich wokalistek jest tą najlepszą ..?
Maryla Rodowicz 19%  19%  [ 5 ]
Halina Frąckowiak 8%  8%  [ 2 ]
Krystyna Prońko 19%  19%  [ 5 ]
Małgorzata Ostrowska 4%  4%  [ 1 ]
Hanna Banaszak 8%  8%  [ 2 ]
Kayah 15%  15%  [ 4 ]
Grażyna Łobaszewska 0%  0%  [ 0 ]
Edyta Bartosiewicz 8%  8%  [ 2 ]
Edyta Górniak 4%  4%  [ 1 ]
Ewa Bem 15%  15%  [ 4 ]
Liczba głosów : 26
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz sie 19, 2007 13:12 
Awatar użytkownika

W nocy z 18 na 19 sierpnia miałem okazję w ramach Mazurskiej Fiesty Jazzowej wysłuchać koncertu Krystyny Prońko z zespołem.

Równo 14 lat temu w tym samym miejscu - amfiteatrze skrytym w murach twierdzy, lecz otwartym na przybrzeżny las odbył się koncert Niemena, którym on sam był na tyle zauroczony, że poprosił obsługującego imprezę dziennikarza, aby sfilmował kamerką reakcje młodej publiczności.

Krystyna Prońko o koncercie sprzed lat chyba nic nie wiedziała, a jednak gdy wybiła północ postanowiła zadedykować Niemenowi utwór Mateusza Święcickiego...

Piosenka "Przyjdź w taką noc" zabrzmiała porywająco !

Z respektem podchodzę do Tej wspaniałej Wokalistki. Poprosiłem o autograf na fotografii, jaką zrobiłem Jej prawie rok temu z Tomaszem Jaśkiewiczem. Spodobała się Jej ta fotka 8)

Czy zgadzacie się, że "Don't cry Baby" z JJ'70 jest w istocie duetem Niemen- Prońko :?:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn paź 15, 2007 20:47 
Awatar użytkownika

Postanowiłem nieco zmodyfikować temat dodając ankietę.

To taki mój ukłon w stronę Pań 8)

Doceńmy wreszcie polskie wokalistki. Czy pamiętacie jak komplementował wymienione w ankiecie Panie sam Niemen ?

Marylę Rodowicz chciał wyrzeźbić, Krystynę Prońko zaangażował kiedyś do chórku, a w "Don't cry Baby" popisali się Oboje. Dla odległej stylistycznie Hanny Banaszak napisał muzykę do piosenki o Kopciuszku.
O Małgorzacie Ostrowskiej mówił jako o nadzwyczajnym talencie. Później preferencje trochę się zmieniły i przez całe lata 90-te komplementował Kayah. Prawdę mówiąc ta wokalistka spodobała mi się tylko z Bregovicem. Nieźle też zaśpiewała "Nim przyjdzie wiosna", ale te jej teksty ...

Kasia Kowalska świetnie poradziła sobie z Dziwnym i Wiem, że nie wrócisz". Edyta Górniak, czyli "słowikowa dama" (wg Niemena) pięknie wykonała Malaguenię z polskim tekstem (Niemenowi podobał się nawet hymn przed meczem z Koreą), a Edyta Bartosiewicz zrobiła wrażenie na Czesławie śpiewając "Sen" (nie omieszkał o tym wspomnieć w swoim felietonie w TR).

O kunszcie Ewy Bem (szkoda, że nie śpiewa z Bemibem) nawet nie wypada powtarzać , a i Grażyna Łobaszewska to klasa sama dla siebie (słyszeliście Jej "Stodołę"?), choć ciągle chyba niedoceniona...

Zatem wybór jest ... Ciągle mało tylko głosów :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 11:19 
Awatar użytkownika

Największą bolączką naszych współczesnych "gwiazd"i "gwiazdek"są generalnie słabe teksty .Czasem zresztą słowo słabe nie wystarcza i należałoby je okreslić jako żenujące."Ich język lata,lata jak łopata"tak śpiewa nasza czołowa współczesna gwiazda.Nie wiem,być może nie znam sie na współczesnej "poezji",ale tego rodzaju słowa od razu dyswalifikują dla mnie wykonawcę.A takich "kwiatków"we współczesnych tekstach jest cała masa.Co do najlepszych naszych wokalistek jakie były na naszym rynku w latach 70-tych i 80-tych i 90-tych to niewątpliwie,przy różnych zastrzeżeniach palma pierwszeństwa należy sie chyba jednak Maryli Rodowicz.Wprawdzie jej piosenki to nie perły,ale nie schodzi ona nigdy poniżej pewnego poziomu i jest obecna w naszej piosence już 40 lat.To jest napewno godne uznania.Wiele znakomitych piosenek miała też K.Prońko.Również G.Łobaszewska miała swoje znakomite lata/jej "Czas nas uczy poogdy"to po prostu piękna piosenka/.To samo można napisac o E.Bem,która jest klasą samą w sobie.Wiele udanych piosenek miała też Ł.Prus i H.Frąckowiak.Był czas,gdy dość ciepło mówiłem o E.Bartosieiwcz,ale chyba najlepsze lata ma ona za sobą.Nie przekonuje mnie K.Nosowska.Nie do konca tez przepadam,choc cenię za pewną konsekwencję A.M.Jopek.W ogóle generalnie uważam,ze nasza polska muzyka rozrywkowa ,o ironio, najlepsze lata miała za tzw komuny.Nawet jesli jakaś wokalistka dysponuje tzw głosem/np J.Steczkowska/ to brak jej czegoś wiecej,a wiec brak jej osobowości i charyzmy,czyli czegoś ,co by przykuło nasza uwage,a co jest ponad profesjonalny śpiew.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 11:23 
Awatar użytkownika

A tak w ogóle,gdyby sięgnąc jeszcze do lat 60-tych to dla mnie najwspanialsze piosenki miała E.Demarczyk.Kilka jej piosenek to prawdziwe perły naszej muzkui rozrywkowej.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 11:44 
Awatar użytkownika

Najwyraźniej zabrakło na liście MIRY KUBASIŃSKIEJ !!!
Tak kiedyś o niej napisałem:
Cytuj:
Gdyby przyszło mi wymienić wokalistkę polską, której nagrania zabrałbym ze sobą na bezludną wyspę, byłaby to Mira Kubasińska. Nie ma bowiem...

Reszta tam:
http://www.venco.com.pl/~dsier/Niemen/f ... kubasinska

Bez Miry lista jest "kulawa"
Ja swój głos oddaję na Mirę Kubasińską

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Grono
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 12:08 
Awatar użytkownika

Sięgając do lat 60-tych musiałbym uwzględnić i Mirę i Adę i jeszcze kilka znakomitych wówczas piosenkarek. Postanowiłem jednak, że konkurować będą żyjące wokalistki i to takie, które udzielają się na polu muzyki popularnej (stąd brak w zestawieniu wokalistek jazzowych : Urszuli Dudziak i Wandy Warskiej).

Ewę Demarczyk także wyłączyłem z tej konkurencji i to nie tylko dlatego, że swój sztandarowy album z piosenkami Zygmunta Koniecznego nagrała tak dawno... Po prostu jest Aniołem polskiej piosenki, a to już za blisko nieba 8)

Trzy wokalistki mogą mieć żal, że Ich tu nie uwzględniłem. Są to Halina Frąckowiak, Anna Maria Jopek i Kasia Nosowska. Są to jednak artystki tak wyjątkowe, że 'wokalistyka' jako taka nie wyczerpuje do końca znamion ich inwencji, tak abym musiał ustawiać Je w konkurencji z innymi piosenkarkami.

Jeśli nie wymieniłem Ireny Jarockiej, Kasi Stankiewicz, Justyny Steczkowskiej i Eweliny Flinty to tylko dlatego, że opcja forumowej ankiety nie pozwala już bardziej rozszerzyć grona wokalistek, a one za często znikały z pola mego widzenia. Wybaczcie !

Trudno - trzeba wybierać z Tych, które ja wybrałem...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 12:20 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:
Cytuj:
Trudno - trzeba wybierać z Tych, które ja wybrałem...

Trudno, głosowałem , i to jako pierwszy, na Edytę Bartosiewicz choć milczy Ona od dłuższego czasu.

Marku, ankiety to Twoje pole na Forum, więc może by tak ankieta na wokalistów i wokalistki, które błyszczały w latach 60-tych i 70-tych.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 12:51 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Czy zgadzacie się, że "Don't cry Baby" z JJ'70 jest w istocie duetem Niemen- Prońko :?:

To jednak jest solowy utwór Niemena, mimo, że dominujacy głos w chórku należy do Krystyny Prońko.* Tyle znamy nagrań solisty z chórkami, ale nie podjąłbym się nazwać tego duetami. To zbyt daleko idące określenie.
Taka wokaliza miała miejsce np. podczas jednego z koncertów Presleya i nikt nie nazwał tej "roześmianej" piosenki duetem.

Marku, swój głos (dzięki wprowadzonym rygorom czasowo-stylistycznym, wybawiłeś mnie z nie lada kłopotu) oddałem, z pełnym respektem, na Krystynę Prońko, choć określenie Ewy Demarczyk:
Markovitz pisze:
Po prostu jest Aniołem polskiej piosenki, a to już za blisko nieba 8)

jest bardzo wieloznaczne i takie jej zaszufladkowanie jest tańcem na linie.
Ewa Demarczyk jest [była?] i pozostaje wyjatkową osobowością, choć można jej zarzucać i małą ilość płyt jakie nagrała, i niepojęte dla nas "przepychanki", głównie o podłożu ambicjonalno-prawnym.
Trochę to burzy obraz jej, niepodlegającego dyskusji, prymatu i zupełnie zjawiskowej dominacji, z jaką w naszej świadomości ciągle pozostaje.

Ps.Czy nie wiesz z czyjego repertuaru jest "Don't Cry Baby"?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 12:59 
Awatar użytkownika

Nawiązują do Ewy Demarczyk: zmarnowała swój talent, nie umiała go w pełni wykorzystać. Efekt tego jest taki, że wracamy do Niej ale wiemy, że mało tego i zastanawiamy się- przynajmniej ja- czy na dłuzszy byt na scenie starczyłoby jej potencjału? Podobne pytanie zadaję sobie, słuchając Janis Joplin i Jimi Hendrixa.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 13:26 
Awatar użytkownika

Pan Bogdan pyta - Markovitz odpowiada :)

Cytuj:
Czy nie wiesz z czyjego repertuaru jest "Don't Cry Baby"?

Wiem, ale powiedzieć, że śpiewała to wcześniej Aeretha Franklin, to już powiedzieć za dużo, biorąc pod uwagę modyfikację, jakiej uległa ta kompozycja. W przypadku tego w dużej mierze improwizowanego wykonania ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia z JJ'70 mówmy raczej o inspiracji piosenką Franklin. Udział w tym wykonaniu Krystyny Prońko wykracza poza model call & response tak typowy dla aranżacji soulowych (obecny także u Elvisa).

Panowie wysuwają różnorakie zastrzeżenia do przebiegu kariery Ewy Demarczyk. Częściowo zgadzam się, bo rzeczywiście trochę za mało tych nagrań było, uwzględniając nawet płytę dla Melodii i album live. Trudno jednak mówić o zmarnowanym talencie...

Bo tego co jest na płytach i w dwóch znanych z tv recitalach wystarczy na miano Anioła poza konkurencją 8)

P>S> 27 X o godz.12.05 w tvp Kultura- recital E.Demarczyk z 1980r., z Poznania.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 14:07 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Pan Bogdan pyta - Markovitz odpowiada
Cytat:
Czy nie wiesz z czyjego repertuaru jest "Don't Cry Baby"?

Wiem, ale powiedzieć, że śpiewała to wcześniej Aeretha Franklin, to już powiedzieć za dużo...

Dyskryminacja, bo Tadeusz zapytał a Pan Marek to zignorował, a Bogdana - nie!:

Tadeusz napisał:
Cytuj:
Marku, ankiety to Twoje pole na Forum, więc może by tak ankieta na wokalistów i wokalistki, które błyszczały w latach 60-tych i 70-tych.

Moja propozycja przeszła, niestety, bez bez echa.
No cóż - sympatia na pstrym koniu galpuje. :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 14:36 
Awatar użytkownika

Obstawiałbym Agnieszkę Chylińską, ale nie te lata ;] brakuje nam teraz dobrych wokalistek.
Nic DODAć nic ująć ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 14:39 
Awatar użytkownika

Tadeuszu - bądź sprawiedliwy - miałeś wczoraj względy przy napełnianiu szkła !

Tadeusz pisze:
Moja propozycja przeszła, niestety, bez bez echa.

Echo nie ginie, ale jakoś nie mam chęci do rozstrzygania kwestii : kto lepszy Ada, czy Mira ..?

Zobaczymy jak nam pójdzie z żyjącymi , a później .. ewentualnie..

Dominie - o Chylińskiej zdecydowały względy estetyczne. Po prostu bałem się, że mnie zbluzga jak nie wygra tej rywalizacji. Niemen chwalił ONĄ ..nie wiem prawdę mówiąc - dlaczego..?

A pani Doda jest piosenkarką nr 1 dwudziestego pierwszego wieku 8)
:wink:

Ostatnio zmieniony wt paź 16, 2007 14:48 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 14:47 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:

Cytuj:
Zobaczymy jak nam pójdzie z żyjącymi , a później .. ewentualnie..

Marku, wiekszość z nich żyje. A tak dla jasności sprawy, nie miałem na myśli stanu istnienia, pisząc te propozycję, lecz poziom aktywności gwiazd tamtych lat.

Marek napisał:

Cytuj:
Tadeuszu - bądź sprawiedliwy - miałeś wczoraj względy przy napełnianiu szkła !

To prawda, ale żeby mieć te wzdgledy przejechałem ponad pięćset kilometrów.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 16, 2007 14:58 
Awatar użytkownika

Coś się tak uparł ? Z żywymi trzeba naprzód iść. Ja np. ostatnio bardzo lubię słuchać Dody.

Na razie - JAK MóWI :D.

Ale przyjdzie czas i na śpiew... Ma niezły głos. Repertuaru nie ma.

Tadeusz pisze:
.. większość z nich żyje

Lecz przynajmniej w aspekcie estradowym - co to za życie ..?

Zostały WSPOMNIENIA, a te trudno mi jakoś szeregować i wartościować .

Myślę, że wygrałyby Alibabki, choć i One chyba już nie występują.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.