[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr gru 13, 2017 23:44

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

KTÓRA WERSJA JEST WG Ciebie CIEKAWSZA
1. Ta z roku 1974 70%  70%  [ 7 ]
2. Ta obecna z roku 2008 30%  30%  [ 3 ]
Liczba głosów : 10
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt sie 18, 2009 14:03 
Awatar użytkownika

Jak już wiemy, Maryla Rodowicz zaśpiewa w niedzielę w Sopocie kompozycję Czesława "Kiedy się dziwić przestanę". O tej piosence i okolicznościach jej powstania pisze w najnowszej "Angorze" Adam Halber w swojej rubryce "Jak powstają przeboje". Całość artykułu w załączniku.

Załącznik:
Kiedy się dziwić przestanę.JPG

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 21, 2009 17:27 
Awatar użytkownika

Proponuje dokladna analize tekstu "wysmienitego muzykologa" :mrgreen: , a moze przyszlego biografa Niemena - Pana Adama Halbera.
Juz widze go na tych naukowo-badawczych niemenologicznych sympozjach, jak wyglasza kolejny stek bzdur i klamliwych informacji.
Nawet taki laik jak ja znalazlam kika razacych bledow, ktore powinny dyskwalifikowac tego pana z grona piszacych o Niemenie.
Ale wydaje mi sie, ze tacy ludzie albo nie mają honoru i pisza co im slina na rozdwojony jezyk przyniesie, albo w swej pysze "olewaja" czytelnikow i z jakichs (sobie wiadomych) wzgledow czerpia radosc z pisania paszkwilowych i nierzetelnych tekstow.
Tym razem padlo na Niemena.
Kto bedzie nastepny na tapecie?
Ps. Kto podejmie sie wypunktowania bledow tego, pozal sie Boze, "Niemenologa" :mrgreen: ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 15, 2012 23:31 
Awatar użytkownika

Mam cichą nadzieję, że Pani Cleoppatra jeszcze TUTAJ powróci... Inni CHWILOWO nieobecni - również.

W czerwcu 2009r. pkosela mając nadzieję na edycję RARYTASÓW MR pisał ostrożnie : "Drugą wiadomością jest wyrażenie chęci wydania tego bogatego materiału przez samą Artystkę. Niestety nie potrafię podać źródła..."

W listopadzie 2012 mogę podać odpowiedź na PYTANIE, które wprawdzie w tym wątku dyskusyjnym nie padło, ale chyba KAŻDY z NAS je sobie zadaje (niektórzy od pamiętnej audycji z 2007r., a niektórzy może nawet od 37 lat).

Otóż zasadnicza odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK. Wiadomość pochodzi z dobrego, wciąż wiernego ŹRÓDŁA.
Być może z tą wiadomością powinienem poczekać na lepszy moment, ale nie chcę już czekać..

Tak więc - jeszcze w 2012 ukażą się w sprzedaży:

- 27 listopada CD RARYTASY cz. 1 (z 6-ciu) - z lat 1967-1970,

- przedtem jeszcze: CD- ŻYJ MÓJ ŚWIECIE (pieśń tytuł. skomponował M.Zimiński) i CD-WYZNANIE,

- na Barbary: ROK i SING, SING * i.. RARYTASY cz.2, ale jeszcze nie ta...

- na dzień 14 grudnia zaplanowano WINYLE w/w albumów...

A w 2013... 8)

*edit_22_XI - na RARYTASACH cz.2 będzie nagranie z Sopotu'72 z Sewerynem Krajewskim...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 22, 2012 22:58 
Awatar użytkownika

Nikt jeszcze nie odważył się nawet wymienić tytułu utworu, który mógłby się na takiej kompilacji znaleźć - ja także będę milczał, by nie zapeszyć ;-) Ale zastanawia mnie jedna rzecz: czy wydanie tego utworu nie zostanie zablokowane...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 26, 2012 21:55 
Awatar użytkownika

Znając profesjonalne podejście MR - publikacja jest uzgodniona ze spadkobierczyniami CN. Tak myślę.

A oto jak na stronie Empiku prezentuje się okładka RARYTASÓW cz. 2 (1970-73). Premiera 4 XII 2012 :

:arrow: http://www.empik.com/rarytasy-czesc-2-7 ... 7,muzyka-p

W oczekiwaniu na część trzecią RARYTASÓW i kolejne remastery katalogowych płyt proponuję trzy mp3 z moimi ulubionymi kompozycjami autorstwa muzyków bardzo cenionych na tym Forum- download z oficjalnej strony MR :

Byłam sama, jestem sama z muz. Jacka Mikuły, który skomponował dla MR chyba najwięcej pięknych piosenek i pieśni,

Żyj mój świecie z muz. Mariana Zimińskiego (jego też jest muzyka do songu Ludzie kocham Was z tekstem Młynarskiego),

Nietakt z muz. Andrzeja Zielińskiego. Skomponował on dla MR jeszcze inną pieśń, po którą kiedyś sięgnął także Niemen.

Podobnie rzecz się miała z inną, refleksyjną pieśnią - kompozycją Jacka Mikuły... 8)

P.S. Winyle trafią do sprzedaży o tydzień później niż zapowiadano.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 27, 2012 8:56 
Awatar użytkownika

Co by nie mówić o Rodowicz to jest ona swoistym fenomenem na naszym rynku muzycznym.Nagrywać tyle lat i nie schodzić poniżej pewnego poziomu to naprawdę sztuka.Ja sam mam sentyment do jej wczesnych piosenek,bo pamiętam z dzieciństwa choćby "Jadą wozy kolorowe",do słów,jak się dowiedziałem po latach,Jerzego Ficowskiego,specjalisty od kultury cygańskiej i Bruno Schulza.Lubię "Żyj mój świecie",bo to taka jeszcze Dylanowska piosenka Maryli/ostatnio spostrzegłem oglądając stary teledysk do niej na Youtube,że na flecie gra tam Włodzimierz Nahorny/,lubię "Siódme morze",której teledysk,świetny zresztą można zobaczyć na tym samym portalu,lubię wiele innych piosenek.Oczywiście,moim zdaniem Rodowicz rzadko schodzi poniżej pewnego poziomu i do dzisiaj nagrywa rzeczy dobre,ale też raczej nie zdarza jej się nagrywać rzeczy wybitnych.Cała jej twórczość to po prostu godna podziwu profesjonalność.Dobrzy kompozytorzy,dobrzy tekściarze,muzycy itd.Pewnie,z przyczyn finansowych jej "Rarytasów" nie kupię,bo płyt,które chciałbym mieć jest setki i nie sposób wszystko mieć,ale pewnie część z tych nieznanych kawałków trafi do netu i tam będę mógł je posłuchać.Ja sam chciałbym ,aby jakaś wytwórnia wydała wczesne kawałki Tadeusza Wożniaka,takie z lat 1967-72,bo pamiętam,że wiele lat temu prosiłem śp. Witolda Pogranicznego o kilka z nich i miałem okazję je wysłuchać.A propos tych wczesnych kawałków Wożniaka,to jakiś internauta,komentując piosenkę "To będzie syn"napisał,że na gitarze grał tam również Czesłąw Niemen.Zresztą posłuchajcie i przeczytajcie ów komentarz.
http://www.youtube.com/watch?v=Xbmk9XZ6Qkg
Osobiście wydaje to mi się mało prawdopodobne.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 27, 2012 9:48 
Awatar użytkownika

Co by nie mówić i o czym by nie pisać - wiadomo że Dzek podryfuje w kierunku Grechuty i Woźniaka :)

Zgadza się- w sesji, w której zarejestrowano kompozycję Woźniaka i Kordy "To będzie syn" wzięli udział jako gitarzyści: Czesław Niemen i Marek Brodowski. Fakt ten potwierdził w książkowej DYSKOGRAFII Tadeusz Skliński (str.76). Jest tam również cytat z wywiadu z Tadeuszem Woźniakiem, który opowiada, jak Niemen zrobił mu niespodziankę umawiając go na sesję nagraniową.

A skoro już trafiła tu piosenka o synu, to proponuję ze strony Maryli Rodowicz song do muzyki Seweryna Krajewskiego => Chcę mieć syna

Piosenka ta znalazła miejsce na debiutanckim albumie "Żyj mój świecie".

Na wszelki wypadek od razu zalinkuję też wspólny występ Maryli Rodowicz i Marka Grechuty (z muzyką Andrzeja Korzyńskiego do tekstu Jonasza Kofty).

=> Do łezki łezka

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 28, 2012 6:43 
Awatar użytkownika

"To będzie syn"to utwór bardzo osadzony w tamtym czasie.To jeden z wielu ówczesnych protest-songów.Tamten czas to przecież apogeum wojny w Wietnamie i trochę dzięki naszej propagandzie i jakby nie wiedzieć czemu nasi twórcy nagle zaczęli pisać masowo antywojenne pieśni.Inna sprawa,że owe pieśni były dość pretensjonalne i czasem nieznośnie patetyczne/My z 20 wieku Czerwonych Gitar/.Ten akurat utwór mi się podoba,bo muzycznie brzmi trochę po Dylanowsku,który był wtedy u nas popularny.Maryla Rodowicz też była w początkowym okresie swojej kariery nim zafascynowana.A co do piosenki "Do łezki łezka"to rzeczywiście,może się owa łezka zakręcić,gdy się ogląda owe archiwalne nagranie z Festiwalu w Opolu z roku 1977.To był perwszy mój opolski festiwal,kiedy to byłem na tyle dorosły,iż oglądałem go świadomie i go ,przynajmniej w pewnych fragmentach, pamiętam.Ten koncert,w którym w głównej roli wystąpili Młynarski,Kofta i Osiecka z perspektywy czasu wygląda i brzmi jeszcze znakomiciej.Nie dość,że dwoje z tych głównych aktorów tego koncertu nie żyje,co nadaje trochę innej perspektywy temu wydarzeniu,to nie żyje jeszcze kilku zaproszonych tam gości/Mec,Grechuta,Prus/.Na dodatek ,gdy się porówna tamten festiwal z festiwalami,które odbywają się teraz to zaczyna się doceniać tego rodzaju wydarzenia muzyczne sprzed lat.Napisałem zaczyna ,bo mam wrażenie,że wtedy jakoś nie dostrzegaliśmy tego.Ja osobiście pooglądałbym sobie stare opolskie festiwale z lat 60-tych i 70-tych.To byłaby trochę taka podróż w czasie,w przeszłość,kiedy to ,jak powiedział kiedyś złośliwie Jan Poprawa"festiwal opolski nie był jeszcze turniejem boysbandów".Wszelako nie wiem czy owe archiwalne nagrania się zachowały,a i też mógłby być jakiś problem z prawami autorskimi.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 28, 2012 17:10 
Awatar użytkownika

dzek pisze:
Ja osobiście pooglądałbym sobie stare opolskie festiwale z lat 60-tych i 70-tych.

Pojawiają sie regularnie na TVP Historia - te, ktore sie zachowaly, bo nie wszystkie rejestracje przetrwaly, czasami nie sa kompletne.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 09, 2013 23:22 
Awatar użytkownika

Art pisze:
Dzek pisze:
Ja osobiście pooglądałbym sobie stare opolskie festiwale z lat 60-tych i 70-tych.
Pojawiają się regularnie na TVP Historia (...)

Nadal zapisy koncertów z festiwalu opolskiego pojawiają się w TVP Historia- zwykle w sobotnie wieczory.
I tak: 16 II i 23 II będą relacje z Opola' 87. Zapewne przyjdzie pora i na Opole'89... Tam też w niedzielę 17 II o godz.11 pokażą część 1. programu J.Gruzy i L.Kydryńskiego o historii festiwali...

Jak już informowałem w wątku "Śpiew ocalenia" - jeszcze w lutym pieśń ta trafi na Rarytasy 74-77 Maryli Rodowicz.
Ale to nie jedyny duet na tym albumie, bo są i inne: z Grechutą, z Krajewskim, z Olbrychskim i z Vondračkową.

Chyba ucieszy Dzeka, że piosenkę "Jadą wozy..." zamieszczono na CD "Rarytasy 67-70", z kolei w części drugiej obejmującej lata 71-73 jest "Wio koniku" i covery: "My sweet Lord" Harrisona i "Let it be" spółki Lennon-McCartney.
Tak więc uznanie dla muzyki Beatlesów - jak się okazuje - łączy M.Rodowicz i Niemena (Czesław śpiewał m.in."Hey Jude" najsłynniejszej spółki autorsko-kompozytorskiej i "Something" Harrisona) 8)

A już na koniec podsyłam link do trójkowego wywiadu z panią Marylą => Polskie Radio Prog.3.Markomania

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 10, 2013 9:21 
Awatar użytkownika

Słuchałem tej audycji Niedzwieckiego.Słuchałem tych piosenek.Akurat w tym czasie sprzątałem mieszkanie w oczekiwaniu na wieczornych gości.Te piosenki,bez cienia zbędnego patosu,brzmiały świetnie i przypominały mi dawne czasy.Z czego się bierze to ich dobre brzmienie?Już przed woją Marian Hemar powiedział,że w piosence niekoniecznie ważny jest wybitny tekst czy też taka sama muzyka,ale ważne jest,aby te oba komponenty piosenki ze sobą współgrały.Agnieszka Osiecka,która jest taką dyżurną osobą do komplementowania i ,którą wypada lubić/cenię i szanuję/,powiedziała,że ludzie ,rozmawiając ze sobą ,posługują się często cytatami z piosenek.I to jest prawda.Dlatego nie bagatelizowałbym roli piosenki w naszej kulturze.A tak w ogóle.Dlaczego czytamy poetów,pisarzy?O ile czytamy.Bo mówią to,o czym myślimy,ale nie potrafimy tego nazwać.Kiedyś przeczytałem coś takiego.Człowiek żyje jednocześnie jakby w trzech wymiarach.Idziesz ulicą i jesteś tu i teraz .Zanurzony w terażniejszości.Zarazem ta sytuacja coś Ci przypomina,może coś szczególnego,a może coś nieokreślonego,jakąś chwilę sprzed lat.Zarazem wybiegasz myślą wtedy w przyszłość.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 10, 2013 10:16 
Awatar użytkownika

Wprawdzie nie wiem jak się ta piosenka i ten teledysk ma do tematu postu-Maryla Rodowicz-wciąż wierna Czesławowi Niemenowi,ale mimo wszystko ją Wam podrzucę.Świetny kawałek i teledysk.Wspomnienia.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... y9ZXnZ1Os4

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 22, 2013 18:41 
Awatar użytkownika

"Gdzie jest siódme morze" to jedna z moich ulubionych piosenek. Nasza Maryla znana także w sąsiednich krajach stara się podtrzymywać więź ze swą publicznością : w sobotę 2 marca o 13.05 wystąpi w => pierwszym kanale TV rosyjskiej.
Program "13 krzeseł" ma długą historię, która rozpoczęła się od inspiracji programami dawnej Telewizji Polskiej.

I jeszcze wypowiedź rozwiewająca obawy związane z opóźnieniem trzeciej części Rarytasów:

MR do swoich sympatyków pisze:
Powiem wam czemu opóźnia się wydanie Rarytasów 3 i kolejnych płyt. Trwają nieustające poprawki poligrafii i masterów, czyli zrobienie nowego dźwięku. Na ogół są to nierówności poziomu poszczególnych utworów i poprawianie.. literówek w opisach (..) kolejne płyty, czyli: Cyrk nocą, Święty spokój i (UWAGA - podkreśl.MZ)
Rarytasy 3 i 4 ukażą się pod koniec marca...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 02, 2013 19:19 
Awatar użytkownika

Właśnie obejrzałem wywiad z panią Marylą w rosyjskiej telewizji. Przypomniano też fragmenty jej przebojów ("Jadą wozy kolorowe" i "Kolorowe jarmarki"). Ostatecznie wywiad wyemitowano w najlepszym czasie antenowym...

P.S. A oto i link do fragmentu programu => Archiwum telewizyjne MR- ORT Moskwa To dzięki Pawłowi- fanowi MR 8)

Można tylko pomarzyć o takim porozumieniu między osobami prowadzącymi sprawy ARTYSTY a FANAMI...

I jeszcze wiadomość z ostatniej chwili: Maryla Rodowicz została wybrana Człowiekiem Roku na Ukrainie spośród artystów solowych. Wręczenie nagrody odbędzie się w Kijowie 23 marca 2013.

edit 08_03 2013

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sty 10, 2015 20:54 
Awatar użytkownika

Maryla Rodowicz trafiła "w punkt":

http://www.polskieradio.pl/7/160/Artyku ... o-Niemenie

Wątek rozmów o Niemenie jako pierwszy na szeroką skalę poruszył na forum Bogdan Ratajczak. To byłby ciekawy projekt. Ciekawe, czy ktoś odważyłby się porozmawiać na poważnie np. o rozpadzie Grupy Niemen... Myślę, że ciekawymi i wiarygodnymi rozmówcami byliby np. Tomasz Butowtt, Jacek Mikuła, Maciej Radziejewski czy Jerzy Dziemski; Tomasz Jaśkiewicz zdaje się, że powiedział już wszystko, co było do powiedzenia z jego strony :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.